S)e CckióeSoti/tei/nt Crisis dreigt in Britse Labourpartij De Vier op dood spoor Linkervleugel gaat rebelleren MINISTER BEVAN TREEDT AF Amerika's politiek tegenover China De stafchefs en MacArthur Nederl. piloten naar Korea? Dat Belooft wat! Chinses offensief begonnen MAANDAG 23 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12264 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32. Tel. 20015- Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w-, i 1-72 p. mod., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p- mm. I eleloontjes t 150 Aneurin Bevan, de Britse minister van arbeid, heeft zijn ontslag inge diend, hetgeen door premier Attlee is aanvaard. Bevan, die tot voor kort minister van gezondheid in de Labourregering was, wordt algemeen be schouwd als de leider van de linkervleugel in de socialistische partij en is onbetwistbaar de man, in wie de vakbeweging haar grootsete vertrou wen stelt Zijn aftreden wordt dan ook gezien als een ernstige bedreiging voor de eenheid van de Labourpartij en voor de Labourregering, die sedert de verkiezingen steeds heeft moeten balanceren op een nauwe meerderheid. NIET EENS MET DE BEGROTING Het was bekend, dat minister Bevan het niet eens was met de begroting voor 1951, welke zijn collega van financiën Hugh Gaitskell veertien dagen geleden heeft ingediend- Om de extra-geleien te verkrijgen voor de herwapening, zo had Gaitskell aangekondigd moesten de kosten van de gratis gezondheidszorg worden ver minderd en zou men voortaan gedeel telijke betaling eisen voor kunstge bitten en brillen. Kort nadat Gaits- kel dit bekend had gemaakt, beloof de Bevan in een politieke redevoering dat hij zijn naam nooit zou verbinden aan een regering, die de gezondheids zorg niet onverkort zou handhaven Zaterdag is can ook zijn beslissing gevallen. In een brief aan premies Attlee, die thans in een ziekenhuis wordt ver- pleégd. zegt Bevan: Naar mijn me ning is de begroting verkeerd, omdat zij de last der uitgaven niet eerlijk over de verschillende maatschappe lijke klassen verdeeH. Zij is verkeerd, omdat zii prijsstijgingen voorziet als een middel om de consumptie te ver minderen met alle gevolgen van in dustriële onrust inbegrepen. Zij is verkeerd, omdat ze het begin is van de vernieling van die sociale dien sten, waarop Labour in het bijzonder trots is geweest en die Engeland het morele leiderschao van de wereld hebben gegeven. Ik ben er zeker van, dat je het met mij eens zult zijn. dat een politiek beter ten uitvoer kan worden ge'egd door iemand, die er in gelooft. Het zou voor mij oneervol zijn mijn naam gekoppeld te laten aan een politiek, die tegen miin ge weten ingaat en tegen de meningen, waaraan ik uitdrukking heb gegeven In zijn brief zegt Bevan boven dien dat de militaire uitgaven in de nieuwe begroting Iphysiek niet gedaan If'nr/m worden zonder bui tensporige uitgaven". Van deze verwijzing naar de militaire uitga ver verwacht men, dat zij invloed zal hebben op andere linkse leden van de partij die Attlee's besluit om tot herwapening over te gaan, indertijd slechts schoorvoetend heb ben gevolgd. Door zich te verzetten tegen de begroting, heeft Bevan een crisis in de Labourpartij teweeg gebracht. Zijn brief is een samenvatting van al'e bezwaren, die de linkervleugel tegen de regeringspolitiek heeft: te grote militaire uitgaven, te geringe lasten voor de rijken. De regering beschikt in het Lager huis op het ogenblik slechts over een meerderheid van drie stemmen; ver liest zij de stemming over de begro ting, doordat Bevans aanhangers tegenstemmen, dan betekent dat af treden. e uitwijzing van missionarissen uit China heeft thans haar hoogte punt bereikt. Alleen op 12 April al arriveerden niet minder dan 29 mis sionarissen in Hongkong. Sedert Januari zijn nu reeds bjjna 200 mis sionarissen in Hongkong aangekomen, die door de rode regering van Mao Tse Toeng uit het land waren gezet. PéTAIN WEER IETS BETER. De toestand van ex-maarschalk Philippe Pétain was Zondagavond weer iets gunstiger in vergelijking met Zondagmorgen, toen er een com muniqué werd uitgegeven, waarin werd gezegd, dat h j „gestadig ach teruit" ging. Zaterdagmiddag werd het bericht verspreid, dat de grijze maarschalk was overleden maar later bleek dit niet juist te zijn. Bij zijn dubbele longontsteking was Vrijdagnacht bo vendien nog een ernstige hartaanval gekomen, waardoor hij steeds zwak ker werd. Inmiddels heeft de Franse rege ring te kennen gegeven, dat zij geen pogingen zal doen de dood van Petain geheim te houden en dat de telefoon verbindingen met het eiland Yeu open zal blijven. Eer groot aantal journalisten heeft op het eiland waar de maarschalk gevangen zit, zyn in trek genomen en had geprotesteerd tegen het bezetten van de centrale door politie-beambten. LJET AMERIKAANSE departement van defensie heeft bekend gemaakt, dat het binnenkort aan verschillende commissies van het Congres nadere gegevens zal toesturen over principiële meningsverschillen tus sen de chefs der verbonden staven en generaal MacArthur. Het is de bedoeling dat generaal MacArthur voor de commissie zal getuigen, als deze gegevens in behandeling komen. r De kansen op overeenstemming in de naaste toekomst over een agenda voor een conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" zijn zeer gering gewor den, verneemt Reuter in Parijs, al schijnen beide partijen, nu zij na ze ven weken beraadslagen weer volle dig op een dood punt zijn aangeland, toch een conferentie te wensen. Van daag gaan de besprekingen met de 36ste zitting haar achtste week in. Kenneth Younger, de Engelse mi nister van Staat heeft Zaterdag in een rede opnieuw geduld gevraagd voor het brtei uitgesponnen over leg. Haast '^an de Russen in de kaart spelen, waarschuwde hij. Wij zul 'en geen punten op de agenda laten op nemen, waar de Russen bij voorbaat munt uit kunon slaan, beloofde hij. De Engelsman Davies, die het week end in Londen doorbracht en van daag naar Parijs terugkeert, ver klaarde, dat het overleg „geen verlo ren tijd was", omdat de standpunten nu duidelijk omschreven zijn. NEW YORK VERWELKOMT GE NERAAL MACARTHUR. Een erorme wolk van papier daalde van de New Yorkse wolkenkrabbers neer, tijdens de glorieuze rondrit van Generaal Douglas MacArthur door New York, op de zevende Avenue.. Van de Burgemeester van de stad ontving de Generaal tijdens een ont vangst op het stadhuis een gouden medaillon als herinnering. Na de ramp van de „Affray"' Type uit de vaart genomen De Britse admiraliteit heeft bevel ...- gegeven, dat alle Britse onderzeeërs UeYen voor Mac Arthur's opvatting, 1 rlat aan rlo natinnnlictpri rlr> vrni' van de „A"-klasse in hun havens moeten blijven totdat de ramp van de „Affray" is opgehelderd. Na het ver lies van de „Affray" beschikt Enge land nog over 15 duikboten van de „A"-klasse. Deze klasse wordt aan gebouwd sinds 1943. De grote armada, die sedert Dins dag naar de vermiste Britse duikboot „Affray" aan het zoeken was, is in middels ingekrompen tot een eenza me patrouille. De admiraliteit heeft de hoop opgegeven nog overleven den van de 75 man, die zich in het schip bevinden, aan te treffen. In zijn toespraak tot het Congres verklaarde MacArthur Donderdag, dat hij bij vier voorstellen tot het nemen van strenger maatregelen te gen communistisch China de steun had van de stafenefs. Van de zijde der stafchefs is hierop slechts gerea geerd met de mededeling, dat bin nenkort het Congres op de hoogte zal worden gesteld van de inhoud der documenten, die betrekking hebben op het ontslag van de gene raal. Verondersteld wordt dat een der geschilpunten, waarop het mi nisterie van defensie doelt, draaide om het tijdstip waarop de medewer king zou worden gevraagd van de troepen van Tsjang kai Sjek. In dit verband is interessant, dat een Amerikaanse commissie door het departement van defensie naar For mosa zal worden gezonden om een onderzoek in te stellen naar de sterkte der nationalistische troepen Hieruit kan worden afgeleid, dat de stafchefs zich gewonnen hebben ge dat aan de nationalisten de vrije hand moet worden gelaten. In elk geval is het uitzenden der commissie moeilijk te rijmen met de dikwijls geuite opinie dat het Chinese natio nalistische leger practisch geen mili taire waarde heeft. De republikeinen beschuldigen de Amerikaanse regering er van, dat zij tracht MacArthur in een ongunstig daglicht te stellen door ontijdig voor hem nadelige documenten te spuien. Zij uitten deze beschuldiging, nadat de „New York Times" een samenvat ting had gegeven van het gesprek tussen MacArthur en Truman op het eiland Wake. Deze samenvatting zou gebaseerd zijn op officiële documen ten. De generaal zou toentertijd zo vast overtuigd zijn geweest, dat de Chinezen niet tussenbeide zouden komen, dat hij Truman zijn beste troepen zou hebben aangeboden voor Europa. Van regeringszijde weigerde men deze bewering commentaar te geiden. Zij werd echter niet tegenge- iproken. Naar te Lake Success verwacht wordt, zullen de V.S. aandringen op een beperkte economische blokkade van communistisch China door de leden van de Ver Naties, wanneer de UNO-commissie voor de sancties waarschijnlijk Woensdag of Don derdag weer bijeenkomt. Volgens de informaties van Reuter zouden de V.S. aandrang uitoefenen een verbod tot het verschepen naar China van strategische materia len zoals die, waarvan verwacht kan worden, dat zij voor het Chinese leger gebruikt zullen worden Ook tijdens besprekingen met de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk en Australië, Vrijdag, heeft Amerika, volgens Reuter, aange drongen op economische en diploma tieke sancties, doch de drie ambas sadeurs zouden echter van bezorgd heid hebben doen blijken voor het opstellen van dergelijke strafmaat regelen. Handgemeen Teheran FONTEIN VOOR DE PHILIPS-FA- BRIEKEN. Het ligt in het voor nemen van het gezamenlijke perso neel der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven de onderne ming ter gelegenheid van haar 60-ja- rig jubieum een monumentale fon tein aan te bieden. Uit een viertal ontwerpen heeft de daartoe aange wezen jury thans het ontwerp „Pan- ta Rhei" van de jonge Amsterdamse beeldhouwer Hubert C. M. van Lith bekroond. In het ontwerp krijgt het bedrijf gestalte in drie opgaande en met beelden bekroonde zuilen, die gedra gen worden door 24 figuren in hoog- relief, voorstellend het personeel in zijn geledingen. Dit monument is ge plaatst boven een driedelig bekken waarin het water wordt opgevangen, dat als een fontein opgaat tussen de zuilen en neerstroomt over de reliëf figuren. Vandaaruit valt het als een gordijn in het grote bassin Buiten dien spuiten drie waterstralen uit de hoeken van het monument. Drie inscriptieplaten, elk voorzien van een vierregelig vers door de dichter Victor E. van Vriesland, ge ven uitdrukking aan de bijzondere gebeurtenis, waaraan het gedenkte ken zijn ontstaan te danken heeft. in Staking in oliegebied verloopt vechtpartij gekomen tussen Perzische studenten^ die voor de nationalisatie van de olievelden en het „terugtrek ken van de Britse oorlogsschepen uit de Perzische Golf" demonstreerden, en aanhangers van het Nationale Front, die verstrekt waren met een aantal „Kruisvaarders van de Islam". Een algemeen handgemeen ontstond, toen de studenten werden uitgemaakt voor „communisten". Nationale Fron- ters en Kruisvaarders werden op hun beurt uitgemaakt voor „verraders". Er vielen drie gewonden. In het Zuidperzische oliegebied is de staking aan het verlopen. Ver wacht wordt, dat de laatste stakers zich binnen twee dagen zullen mel den om het werk te hervatten. Britse functionarissen, die Vrijdag door de Perzische troepen waren ge arresteerd zijn in vrijheid gesteld. Zij waren in hechtenis genomen na iiet verspreiden van vlugschriften door de Brits-Perzische Oliemaatschappij, waarin gezegd werd dat de arbeiders, die aan het werk bleven premies zou den ontvangen. Na hun vrijlating werd verklaard, dat er een misver stand was geweest- Zaterdag heeft de president van Uruguay, Trueba, een decreet gete kend .waarbij een commissie wordt ingesteld om over een nieuw vlees contract te onderhandelen met Enge land. De Britse missie zal in het begin van de volgende week in Montevideo aankomen. Sedert 10 Augustus 1950 verscheept Uruguay geen vlees meer naar En geland. Pogingen, om de verschepin gen te hervatten hangende de bespre kingen met Argentinië, hebben ge faald. Het is mogelijk, dat de Nederland se luchtstrijdkrachten individuele pi loten voor training naar Korea zal zenden. Er zal geen complete eenheid wor den gestuurd wegens de daaraan verbonden organisatorische moeilijk heden. De piloten zouden bij andere eenheden van de strijdkrachten der Verenigde Naties worden ingedeeld. Een aantal Nederlandse piloten heeft zich vrijwillig voor dienstneming in K^-ea geme-el Deze meedelingen zijn, volgens r door generaal-majoor Baretta, plaatsvervangend chef lucht machtstaf, die nu een rondreis door de Verenigde Staten maakt. Franse senaat tegen kiessysteem Met een absolute meerderheid van stemmen heeft de Franse Senaat Za terdag het ingewikkelde nieuwe kies systeem verworpen, dat door de Ka mer was aanvaard na maanden van verhitte debatten en nadat een kabi net er mee was gestruikeld. Nu heeft de Senaat haar goedkeu ring gehecht aan het vooroorlogs waar de meerderheid van de Kamer uitgesproken vijandig te genover staat. De uitslag van deze stemming betekent een harde klap voor de regering-Queuille, die haar uiterste best doet de begroting er door te krijgen om dan in Juni af te treden in plaats van in October Thans rijst de vraag, of dit nog mo gelijk zal zijn. De Kamer toch, kan nu haar wetsontwerp nog slechts aangenomen krijgen wanneer zij dit aanvaardt met een absolute meerder heid; bij de eerste stemming behaal de het. ontwerp echter maar een krap pe meerderheid. Slaagt premier Queuille er dus niet in een groot aan tal Kamerleden te ';nden, die bereid zijn in tweede lezing vóór het ont werp te stemmen, dan kan hij twee dingen doen: in Juni aftreden en dan nieuwe verkiezingen later houden volgens het oude systeem, waardoor Gaullisten en communisten zoveel mogelijk zetels kunnen behalen; of het idee opgeven van verkiezingen in Juni en tot October wachten, met de mogelijkheid van weer een kabi netscrisis Westerling in Djakarta Naar de correspondent van het Nieuws v. d. Dag te Djakarta ver neemt, is Zaterdag aan het hoofdbu reau van politie aldaar en aan alle sectie-bureaux een officiële circulai re gezonden, waarin het politie-per- soneel gewaarschuwd wordt het oog te houden op de ex-KNIL-kapitein Westerling. Men vermoedt namelijk, dat hij zich te Djakarta bevindt. Hevige gevechten over het hele front IN HET VANDAAG door de leiding van het achtste Amerikaanse leger te Tokio uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de commu- nistiche strijdkrachten aan het gehele Noord-Koreaanse front tegenaan vallen hebben ingezet. Er is een hevige strijd met de verbondenen gaande. De eerste tegenaanvallen der communisten werden aan het Westelijke front uitgevoerd, om later tot het gehele Noord-Koreaanse front te worden uitgebreid. In de centrale frontsector wisten de communistische troepen door de geallieerde stellingen te sijpelen. Maandagochtend werd ten Noord-Westen van Hwatsjon hevig gevochten. nacht van verbitterde strijd, waarin de geallieerde linie even ten Noor den van de 38ste breedtegraad onder het geweld van de Chinese aanval enigszins werd teruggenomen. De gehele nacht door hadden do communisten bij helder maanlicht golf na goLf in een frontale aanval uitgezonden, waarbij de aanvallers volkomen blootgeste.d waren aan het moordend afweervuur van de ver bondenen. Tegen het aanbreken van de dag werd het geallieerde spervuur in de Westelijke sector ondersteund door geallieerde v'iegtuigen. De Chinezen zouden de afgelopen 18 uur in not Westen meer dan 1000 mar. verloren hebben. Een militaire woordvoerder heeft verklaard, dat de situatie aan het centra'e front, waar de troepen der V. N. de afgelopen nacht zich ten Zui den van Hwatsjon hebben terugge trokken ,,zeer bewegelijk" was. In de Noordelijkste punt van de geallieer de „zak" in deze sector hebben de woed gevochten in de heuvels ten woed gevechten in de heuvels ten Zuiden van Tsjorwon, 30 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Volgens A.F P. wordt de sterkte van de tussen het stuwmeer van Hwatsjon en de Imdjin in de strijd geworpen communistische troepen op 400.000 man geschat De communisten vielen aan het centrale front in golven aan en zwermden in het Westen over do rivier de Imdjin. Volgens frontbcrichtcn van heden middag (plaatselijke tijd) hebben de communisten een 24 km breed brug genhoofd over de Imdjin ten Noor den van Moensan gevestigd. Ten Oosten van de weg SeoelKoemhwa in de centrale sector, is een commu nistische troepenmacht „ter sterkte van een divisie" gepenetreerd. Voorts is ten Noord-Westen van Tsjoen- tsjon, even beneden de 38ste breedte graad, een smalle wig in de stellin gen der verbondenen gedreven. Stafofficieren in Tokio verklaar den, dat „dit de grote aanval zou kunnen zijn." Ten Oosten van de weg Seoel— Koemhwa drongen de Chinezen door hun overweldigende numerieke over macht de strijdkrachten der V.N terug. Ten Westen vïb Hwatsjon, ongeveer 26 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad, zijn zware ge vechten aan de gang. Ook hier heb ben de communisten een penetratie tot stand gebracht. Officieren der V.N. aan het front zeiden er van overtuigd te zijn, dat de Chinezen zouden kunnen werden tegengehouden. Zij gaven evenwel toe, dat de strijd, een ernstig aan zien" had gekregen. De verbondenen ondernemen hevige tegenaanvallen om verloren terrein te herwinnen, hoewel stafofficieren van mening zijn dat zij aan de communistische aanvallen „meegeven". TOT STAAN GEBRACHT? De troepen der verbondenen heb- Naar een zegsman van de univer siteit van West-Ber ijn heeft mede gedeeld, hebben zes vooraanstaande Oost-Berlijnse professoren Zaterdag dc Sovjet-sector verlaten en zich bij de vrije universiteit van West-Berlijn aanges.oten. Dc hoogleraren, die allen lid waren van de faculleit voor vee- artsenijkunde der Oost-Berlijnsc uni- ben vandaag tegen de middag het i versiteit, verklaarden, dat onder de Chinese offensief in de We.ste ijke huidige communistische druk wc- sectir van het 169 km. breda front tenschappelijk werk in Oost-Berlijn op Korea tot staan gebracht na een onmogelijk is. f' VIERING VAN HET JOODSE vragen" stelt, terwij' de 91 jarige PAASFEEST. Over de gehele reld is Vrijdagavond het Joodse Paasfeest begonnen met de plechtige Seiderviering. Tijdens deze plechtigheid moet het jongste mannelijke lid van het ge zelschap aan de oudste een viertal vragen stellen, die neerkomen op de vraag, waarom deze avond van alle verschilt, we zien hier een opname uit een Joods Tehuis voor ouden van dagen te New York, waar een zeven jarige jongen zijn 98 jarige grootva grootmoeder met aandacht toehoort. Links op de foto: de Seiderschotel met de symbolen van het Joodse Paasfeest, die betrekking hebben op de uittocht van de Joden uit Egypte. Kalief-tie.. Het is niet zozeer de vraag of U .rots kunt zijn op uw voorouders, als wel of uw voorouders trots kunnen der,die „de Seider geeft" 5e „vier i zijn op U.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1