Evenveel huizen als rampen en plagen Hij verkoos de vrijheid niet ZATERDAG 21 APRIL 1951 DE LEIUSfc COURANT tweede blad pagina 3 Langeraar van jaar tot jaar IX 7AL DE ECONOMISCHE TOESTAND IN TER AAR in de tweede helft van de 14de eeuw r.iet zo slecht zijn geweest, dank zij de turfmake- rij, die aan vele monden brood gaf, anders werd het toen vrij waarde loos water overbleef, de uitgeveende plassen. Over de toestand in de 15de eeuw hebben we ook onze gegevens. Want in 1494 werd er een onderzoek ingesteld naar de belastbare draagkracht van steden en dorpen en het verslag van de commissie, met dat onderzoek belast, bleef bewaard in de archieven. Op 6 Juni van dat jaar hield de commissie zitting in Rijns burg en dagvaardde voor zich twee ..Waerschippe", zoveel als personen, die gemachtigd waren door de heer van de heerlijkheid of het ambacht om de belangen van een ambacht of dorp te behartigen; het waren Aernt Isbrantsz. en Pieter Dircxz. Zij deelden mee, dat er in hun dorp 34 hui zen waren en dat betekende een achteruitgang. Want toen hertog Ka- rel de Stoute sneuvelde op het slagveld bij Nancy, en dat gebeurde in 1477, liet zijn dochter Maria, die met de berooide erfenis zat, ook een on derzoek instellen. In dat jaar 1477 had Ter Aar nog 44 huizen. En van de 34 gezinnen, die het in 1494 telde, waren er vijf of zes zo arm, dat zij geen cent belasting konden betalen. Strijd tussen graaf en bisschop. Natuurlijk werd hun gevraagd, waarom er zo'n verarming was ge komen. En het antwoord luidde, dat de vele oorlogen er de oorzaak van waren. Zij zaten „up die palen van den lande van Hollandt tegens Utrecht", op de grens dus tussen het graafschap en het bisdom, welker beide heren nogal eens op voet van oorlog met elkaar verkeerden. En de arme inwoners van Ter Aar wer den er het slachtoffer van. Want zij moesten vaak „brantschattinge" ge ven en werden even vaak gevangen genomen en moesten dan een losprijs betalen om weer vrij te komen Geen wonder, dat zij beweerden ten tijde van hertog Karei wel vijf maal rijker te zijn geweest dan toen. Ook de verregaande vervening werkte de verarming in de hand. Maar vooral de vele oorlogen, die hertog Karei voerde, hadden zijn lan den ontzettend verarmd. Een groot Bourgondisch rijk was zijn ideaal en zolang hij daarvan aan het hoofd stond, beleefden de lage landen hun eerste gouden eeuw waar vrede en welvaart heersten; het rijkste land vrr Europa. Maar toen in 1477 Karei beroofd van alles en onherkenbaar verminkt op het slagveld lag, bete kende dat een rampjaar voor de Ne derlanden; met vaart ging het land economisch bergafwaarts. Allerwege hoort men klachten over een teruglopen van de bevolking, over armoede, ook in de steden, waar soms een deel van de huizen leeg stond. In Ter Aar is men in 1494 nog niet verder dan met wat turf delven en een klein beetje landbouw de da gelijkse kost te verdienen. Het land was nergens toe geschikt. In 1514 werd er weer een onder zoek ingesteld op last van de larsis- heer, Karei V. Nu is het de pastoor, Jan Janszoon die tevens kanunnik was van de Sint Pancreskerk te Leiden (in de middeleeuwen een collegiaal- kerk met een college van kaunniken er aan verbonden), die antwoord moet geven op de vragen, door de commissie gesteld. Met hem zijn nog drie inwoners gedagvaard. Zij verklaarden dat hun dorp nu 31 huizen telde, „die 40 plagen" waren; want zij waren bouwvallig zowel ten gevolge van de oorlogen als door dijkdoorbraken. Van de inwoners van die 31 huizen kon de helft in de win ter de kost niet verdienen. In totaal had de parochie 150 communicanten; ook een achteruitgang door de sterfte, die er geheerst had en nog heerste. Ook nu is hun voornaamste bezig heid het delven van turf, hoewel dijkdoorbraken dat werk vaak on mogelijk maakten. Het land was laag en weinig geschikt voor landbouw, zodat de Hollandse boer in die tijd, gewoonlijk een huurboer, meestal wat veeteelt beoefende en alleen op de hoger gelegen gronden dicht bij de duinen wat landbouw mogelijk was. Maar meestal zaaide de bóer op die kleine stukjes wat rogge, gerst, haver en hennep, zoveel als hij voor eigen gebruik nodie had. Tarwe werd weinig verbouwd en het brood- koren moest nagenoeg geheel wor den ingevoerd. Daarbij werden de dorpen in Rijn land voortdurend geplaagd door het Leidse Meer, wanneer de stormen de dijken doorbraken en het lage land onder water zetten. Ter Aar was 1900 morgen groot. Maar van die 1900 morgen waren er maar 100, die het „merengelt" waard waren; veel land was vrijwel waar deloos, „gagelland", dat wil zeggen land, waarop dc gage1 groeide, een kleine heester, die voorkomt op moe rassige en veenachtige grond. Een schepje er boven op. Het was dus bittere armoede in Ter Aar, hoewel men natuurlijk in aan merking moest nemen, dat men de toestanden graag wat overdreven slecht heeft voorgesteld, om de aan slag in de verponding te drukken. Naar aanleiding van de beide infor maties, betaalde het in 1496, ruim 15 pond en in 1515, -uim 33. welk be drag op 26 pond werd terug gebracht. Ter vergelijking diene, dat Heer Ja- cobswoude resp. ruim 23 en 37 pond betaalde; Aarlanderveen 95. War mond 71, Rijnsaterwoude en Leimui- den 128. Uit dit alles blijkt wel, dat Ter Aar een vrij onbetekenend dorp was in de middeleeuwen, waar een groepje urfdelvers een vrij armoedig bestaan leidde. De oudste Adrianus-kerk. Wat de parochiekerk betreft, we inden haar vermeld in 1359, wan neer hertog Albrecht van Beieren aan Gerrit van der Aer, in leen geeft ..eene kercke, ghelegen in den bachte van der Aer in allen maniere alse zine ouders te houdene plaghe" Daaruit volgt, dat de ouders van leenman Gerrit de kerk al in leen bezaten en dat zij dus vóór 1359 be stond. Zij was toegewijd aan Maria en de H. Adrianus. Als oudste pas toor bleven ons bekend Willem Dirkz., die er in 1482 benoemd werd als opvolger van de overleden pas toor Daniel Gerritsz Verder zagen we in het verslag van de verpon dingscommissie, dat in 1514 Jan Jans zoon, pastoor van Langeraar of Ter Aar is. Hij was ook kanunnik van de Leidse Sint Pancraskerk, en be kleedde meerdere ambten, in die da gen een helaas veel voorkomend ver schijnsel, waaraan het concilie van Trente een einde gemaakt heeft. Na tuurlijk kon een persoon niet meer dere geestelijke ambten tegelijk waarnemen. Gewoonlijk werd dan in zijn parochie een vice-cureit aange steld, die de zielzorg waarnam. In 1534 werd Ghijsbertus van Rijnesteijn tot pastoor van Ter Aar benoemd. Ook hij was lid van een kanunniken college en wel -/an dat van de Utrechtse Sint Mariakerk. Hij stierf in 1560 en kreeg tot opvolger Arnol- dus Christiaanszoon, die in 1588 overleed, opgevolgd door Johannes van Zwammerdam. Op de grafsteen van het pries- Een niet alledaags schouw spel vraagt de laatste etmalen te Alphen aan de Rijn de aan dacht. Een witte pelikaan maakt bij tijden een solovlucht boven Alphen's grondgebied. Het dier is afkomstig uit Avifauna, waar het zich blijk baar heel goed thuis voelt, want het keert tot nu toe, na zijn korte trips, telkens weer in dit vogelpark terug. Een goed tehuis verkiest het dier bepaald boven de zorgen der vrijheid tergraf boskoop Geboren: Jacobus M. G. d. v. C. T. Verbij en A. M. Sanders; Jan A., z. v. M. Guldemond en S. C. v. d. Spek; Alida E. M., d. v. J. J. van Leeuwen en H. J. v. d. Vlucht; Pieter z. v. C. Broersjes en J. v. Leverink. Ondertrouwd: C. J. van Schaik en Nji Mariah; M. T. Versluis en A. Bos; T. J. Regtvoort en A. Nieuwesteeg; P. J. 't Hart en A. Ravenhorst. Getrouwd: W. Bosma en M. Koetsier. hazerswoude (h r.) Kind doodgereden Voor de derde maal in een week is op de Rijksstraatweg tegenover de Zonneveldstraat een ernstig onge luk gebeurd, waarbij deze keer de vijfjarige Hansje van Beek het leven verloor. Het jongetje wilde de rijweg over steken op het ogenblik, dat er bijzonder veel verkeer was. Hij lette niet voldoende op het verkeer en bracht de chauffeur van een Inxe auto in moeilijkheden. Deze wist het knaapje echter nog te ontwijken, maar een volgende auto een P.T.T.-wagen, die personeel naar huis bracht kon niet meer bij- de^oude Middeleeuwse «d. tot stilstand worden gebracht. kerk, welke steen nu bij de katho lieke school ligt, staat pastoor Aert Cor. onze Arnoldus Chrisz. ver meld, met 24 Augustus 1568 als overlijdensdatum. Vóór deze pas toors wordt nog melding gemaakt yan Gijsbregt Goelgebeur, als „ca- pellane" van Ter Aar in 1364. Mo gelijk, dat de kerk toen nog geen parochiekerk was, maar alleen maar kapel. AI.PHEN AAN OEN RIfN Gouden echtpaar C. E. v. Enge lenKerkvliet. Op drie Mei zal het 50 jaren geleden zijn, dat het echtpaar Antonie van Engelen en Catharina, Elisabeth v. Engelen Kerkvliet in de echt werd verbon den. De heer van Engelen, die thans, evenals zijn echtgenote 75 jaren telt, vestigde zich toen in het pand Prins- Hendrikstraat 144, waar thans zijn zoon de door hem gestichte handel in groenten, fruit en aanverwante artikelen voortzet. deze promotiewedstrijden en tot nog toe zonder resultaat Dus mogen wij verwachten, dat zij nu zullen trach ten dit reeds lang begeerde resul taat te behalen. In ieder geval zal deze middag voor een van beide teams waarschijnlijk de beslissing vallen. Bij K.K.K. is de voor R. A. Veen bekende Joop Vrees nog steeds de sterkste speler en zo kan de partij W. Heemskerk-Vrees reeds van in vloed zijn op de einduitslag. Voorts spelen in het Amsterdamse team Reindorp. een sterke aanvalspeler, en de Amsterdamse jeugdkampioen Grijzenhout, die in dc promotie goe de successen boekte. Al met al ko men hier twee teams tegenover elkaar, waarbij het heel moeilijk is om een prognose te stellen. Maar wel staat vast, dat dit een der be langrijkste wedstrijden zal worden, welke ooit in Roelofarendsveen gespeeld zijn. ter aar Primeur. Door de tuinder de heer Ant. den Haan te Ter Aar werd heden de eerste Bloemkool geleverd, aan de Coöp. Centr. Tuinbouwvei ling te Ter Aar. De bloemkolen wa ren nog klein van stuk en werden verkocht voor 18 cent per stuk. zoeterwoude Geboren: Carolina Maria Petronel- la, d. van S P. Langeveld en A. W. B. Meeuwenoord; Johannes Petrus, z. van M. C. Opdam en C. M. Berg; Wouterina Johanna Clazina, d. van M. M. Leune en J. van Eijk; Maria Annastatia, d .van G. J de Jong en M. H. van der Zon. Ondertrouwd: M. W. Brekelmans 25 j. en M. A. A. v. Harteveld 29 j.; J. J. Vervoorn 31 j. en Th. J. Zand bergen 25 j. Gehuwd: K. P. M. Jansen 23 j. en B. J. H. van den Akker 22 j. NIEUWS UIT DE OMGEVING VERWACHTINGEN VAN DE EERSTE BOLLENZONDAG Wanneer het mooie weer aan houdt, verwacht de bollenstreek Zondag a.s. de eerste grote bollen- Zondag. Tussen Haarlem en Leiden zijn thans weer overal uitgestrekte narcissenvelden in bloei gekomen, die worden afgewisseld door kleur rijke hyacinthenvelden, hier en daar komen ook de eerste tulpen in bloei. De „Keukenhof" te Lisse begint zich momenteel in volle pracht te ontplooien en zal Zondag a.s. volop bloeien. De Rijkspolitie heeft uitgebreide verkeersmaatregelen genomen om de drukte op te vangen. Op de „Keu kenhof is door de verkeerspolitie een centrale radiopost ingericht, van waaruit het verkeer in goede banen geleid wordt. Ook de badplaatsen in de omgeving van de bollenstreek verwachten Zondag grote drukte. De chauffeur remde wel, maar de wagen had nog een flinke vaart toen het kind werd aangereden. De zware auto ging over het lichaam van het slachtoffertje, dat zwaargewond aan het onderlichaam en met ec* ver brijzelde arm werd overgebracht naar het academisch Ziekenhuis te Leiden, nadat dr. Blauwendraad eer ste hulp had verleend. Vrij spoedig na aankomst in het ziekenhuis is het kind overleden. nieuwkoop Getrouwd: W. J. Pietersen, 24 j. en M. W. Wendel, 25 j. Overleden: D. A. Noordegraaf, 63 j. e. v. H. v. d. Vliet.; L. v. Grol, 58 j. e. v. C. de Haan. iKR AAR Ondcrl. Verz. tegen brandschade. Onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Weijden hield de Onder linge Brandverzekering haar jaar vergadering in café Hoogendijk te Langeraar. De periodiek aftredende I bestuursleden H J. Visser, H. J. Het echtpaar,, dat 6 kinderen en Vink en Adr Treur werden met al- 41 kleinkinderen bezit, geniet in het gemene stemmen herkozen. De St Josephpesion van een rustige i secr -penn., de heer H. v d. Kroon levensavond bracht het 42e jaarverslag uit. Hier r - uit bleek, dat de verzekering finan- De heer van Engelen is mede op- ciee] A u het dan dat djt richter van de R.K. Begrafenisver. j gewerkt met een verlies op „St. Barbara die ongeveer 40 jaren j de expi0jtatierekening van f 1442,48. geleden werd opgericht, toen pas- -s voor een groot deel ontstaan toor Koopmans z.g. daartoe het initi atief had genomen. Vanaf de oprich ting vervult de heer van Engelen de functie van penn. en neemt ook verder actief deel aan de taak van deze vereniging. Mevr. van Engelen is geboortig te Lisse, de heer van Engelen zag het levenslicht te Alphen aan den Rijn. O, DIE HONDEN. Toen de 25-jarige veehouder W. L. v. W. uit Ter Aar op zijn motorfiets in de Raadhuisstraat alhier reed, schoot plotseling ter hoogte van de Rijnbrug de hond van de heer v. M. de weg over. De motorrijder, die de hond niet meer kon ontwijken, vloog over het stuur van zijn motorrijwiel en kwam met een flinke smak op het wegdek terecht. Met ernstige verwon dingen aan gelaat en hoofd werd hij opgenomen. Na te zijn verbonden kon hij naar zijn woning terugkeren. Het motorrijwiel is zwaar beschadigd. De kachel viel om. Omstreeks half 11 hedenmorgen ontstond ten huize van de heer Plantfeber boven Moda-garage in de Prins Hen drikstraat een begin van brand, door dat de petroleumkachel omviel. Ge lukkig werd de brand vroegtijdig door de bewoners opgemerkt en slaagde men erin de brand met eigen midde len te blussen nog voordat de inmid dels gealarmeerde brandweer arri veerde. Geboren: Jan H., z. v. D. Krom menhoek en J. v. d. Sluis; Ingetje, d. v. M. Zuidam en v. H. de Groot.; Huberdina Th. C. d. v. W. J. M. de Heij en v. C. M. V. Broekhuizen; Klaas P., z. v. J. H. Kelderman en v. J. M. de Jeu; Bastiaan, z. v. D. Biil en P. v. d. Schee; Bernard us L. G. A. z. v. L. Rombouts en v. C. Lemmer man; Johanna C.t d. v. J. Verweij en v. A M den Brave. Overleden: H Weiman. .66 j.; S. C. Noordermeer, 76 j.; Kwakernaat J.. 76 j. Ondertrouwd:: J. Hoofman, 27 j. en J. v. Dolder,, 26 j.; J. Veldkamp, 23 j. en M. v. Dolder, 18 j.; L. W. v. d. Laan 28 j. en H. Spaan, 25 j. Getrouwd* A. Jansen, 52 j. en C. I. Begeman, 50 j.;J. A. M. de Heij, 22 j. en P. Th. Olijerhoek, 22 j.; H. Witte- bol, 24 j. en T. Koenekoop, 21 j.; W. Houtman, 26 j. en P. J. Ketel, 23 j.; C. Oudshoorn,, 23 j. en T. Paling, 19 j. uit koersverlies en fiscale aangele genheden. Het plaatsen der Saval brandblusapparaten heeft aan het laaghouden der scnade medegewerkt, daar in een viertal gevallen een be gin van brand kon worden geblust. In 1950 werden 24 schadegevallen geregistreerd met een totale schade van 692,75. De risico is voor 70 tot 80 door herverzekering gedekt. In 1950 werden 34 nieuwe polissen af gegeven met een verzekerd bedrag van 385.365.—; 83 verhogingen wer den afgesloten voor totaal f 787.795: 27 afschrijvingen ot verminderingen vonden plaats tot een totaalbedrag van f 305.073,—, Zodat een totale vooruitgang is van 868.087,— Het totaal verzekerd bedrag van- vaste goederen beloopt f 7.745.895,dat der roerende goederen f 5.937.982, Totaal verz. bedrag 13 683.877, De rekening ontvangsten en uitga ven geeft in totaal aan f 75.531,81. De tellingen der Balans belopen in activa en passiva f 87.131,75. Van belang voor de verzekerden was de mededeling dat de premie over 1951 met 10 verlaagd wordt. Voor woonhuizen wordt de premie met 20 verlaagd De voorz. gaf de ernstige raad, dat men zijn verzeke ring in overeenstemming zal bren gen met de werkelijke waarde. Vele verzekeringen zijn nog te laag. Dit kan aanleiding geven tot teleurstel ling. Het rapport van de controlecom missie luidde gunstig, zodat aan de penningm. decharge werd verleend over het beheer in 1950. f7t o?7 a 0endsveen PROMOTIE HOOFDKLASSE N.T.T.B- TREFFERS K.K.K. Zondagmiddag te 3 uur zal Tref fers in de veilinghallen te Roelofa rendsveen voor haar 4e promotie wedstrijd voor de hoofdklasse de strijd aanbinden tegen het oud bekende K.K.K. uit Amsterdam. En de Veense tafeltennissportminnaars weten wat dit heeft te betekenen. Immers, vorig jaar speelde Treffers in de competitie uit en thuis tegen K.K.K. gelijk en allen zullen zich nog wel herinneren de emotievolle spanning welke toen vooral aan de thuiswedstrijd ten grondslag lag. In de huidige promotie voor de hoofd klasse staan beide teams gelijk op de tweede plaats. Reeds vier jaren ach tereen speelt het team van K.K.K. katwijk Geboren: Cornelia, d. van A. van Iterson en P. Jonker; Pieter. z. van C. de Vreugd en W. van der Plas; Maria Cornelia d. van J. J. Rem merswaal en E. W. van der Velden. Ondertrouwd: L. de Graaf en A. de Jong; A. Groen en vl. van Rijn. Getrouwd: G. H. J. van Schaik en J. F. Meijer. Overleden: M. Kuyt 12 j.; J. Wag- ter 3 weken; J. van Duin 61 j. leidschendam Gasprijzen worden verhoogd Met ingang van 1 dezer zijn de prij zen van de kolen, welke voor de gas productie worden gebruikt, weder om verhoogd met 7.per ton ter wijl tevens met ingang van dezelfde datum de prijzenbeschikkingen van gascokes en gas zijn gewijzigd In de gemeentebegroting voor 1951 is ge rekend op een kolenverbruik van 4000 ton zodat de laatste prijsverho ging een lastenvermeerdering bete kent van 28.000 De gasverkoop is geraamd op 1.480.000 M3 Indien de gasprijs met 1 cent per M3 wordt verhoogd betekent dit een meerdere bate van f 14.800.— zodat door de prijsverhoging van cokes en cokes- gruis nog te dekken overblijft een bedrag van f 13.000.—. De prijsver hogingen van cokes en eokesgruis zijn vastgesteld op 9.per ton voor cokes II op f 10.per ton voor cokes ni op 3.per ton voor co kes IV en op 3.— per ton voor co- kesgruis. In verband met genoemde kolen- prijsverhogingen achten 3 en W. het noodzakelijk de gasprijs met 1 cent per M3 te verhogen en wel voor het verbruik dat valt na de meter opneming in April j.l Practisch gaat dc verhoging dan in: voor de ver bruikers met gewone meters begin April en voor de verbruikers met muntmeters medio April. LISSE Geboren: Wilhelmina Maria, d. van H. M. v. d. Meer en H J. Oostveen; Wilhelmina Petronella Maria, d. van C L. Weijers en P. C. Schrama; Hu- berta Johanna Maria, d. van G. Th. van Veen en M. Hassing; Aartje Jo^i hanna, d. van J. Dolieslager en A. van Loenen. Ondertrouwd: L. Rietbergen 26 j. te Aalsmeer en T. Griekspoor 24 j. H J. van Velzen 26 j. en A. E. S. Jonkman 23 j.; J. A. Helmus 30 j. te Sassenheim en A. van 't Wout 27 j. Getrouwd: u. Venniker te Haarlem en G. A. Kleijhorst; P. J. Vrijburg en H. M. Spoor; G. C. Snaar en J. M. van Stcin te Utrecht; W. van Bie zen te Hillegom en M. van den Oever. Noord witkerhout Begin van brand Vrijdagmor gen om ongeveer half zeven ont dekte men op de boerderij van de heer Hoogeveen, dat er brand was ontstaan op het rieten dak van de woning. Onmiddellijk werd alarm geslagen. De zoon des huizes, gehol pen door de andere huisgenoten en buren, klom met een ladder op het dak en bluste de brand met aange geven emmers water Door dit flin ke en doortastende optreden werd een ramp voorkomen. Het gehele pand is nl. gedekt met riet en zou in vlammen opgegaan zijn als niet direct ingegrepen was. De inmid dels gewaarschuwde brandweer be hoefde niet meer op te treden. De brand is ontstaan doordat van de schoorsteen van een naastgelegen kaashuis. vonken op het rietendak zijn neergekomen. De schade valt nogal mee en wordt vergoed door de verzekering. Vriendenkring St. Victor. Bij de vriendenkring van de St. Victor Parochie is ingesteld een sportcom- missie, welke zich gaat belasten met de sportzaken. Deze commissie be staat uit Dirk van der Ploeg, Dirk van Kampen en J. Peters. Iedere week zal er geen gelegenheid zijn tot voetballen, doch wel om de 14 dagen. Het voetballen zal afgewis seld worden door 'n avond, waarop andere takken van sport aan bod zul len komen. Zo woitit er al gedacht aan athletiek en gymnastiek, het vormen van een volleybalclub het houden van wedstrijden met ver enigingen uit het district enz. Een en ander is alleen bestemd voor le den, De wijkverpleegster-huisbe zoekster van het Wit-Gele Kruis, Zuster Horius, is benoemd als wijk verpleegster bij het Witte Kruis te Halfweg, gemeente Haarlemmerlie de en Spaarnwoude. oegstgeest Feestelijkheden eu herdenkings- pleclitigheden. Op Vrijdag 27, Za terdag 28 en Maandag 30 April is er feestelijk Marktterrein (Wilhelmina- park). Het Raadhuis is dan in feest verlichting. Zaterdag 28 April wordt by vol doende deelname een Ringrijderij gehouden aan de Endegeesterlaan. Aanvang 2.30 uur. In verband met het feit, dat de deelname geleidelijk aan vermindert wordt ditmaal ook een beroep gedaan op boeren en land bouwers uit de omgeving. Maandag wordt begonnen met de kinderaubade. Des morgens van 9-12 en des middags van 25 uur voor stelling voor de schooljeugd in En degeest. Voor de kleintjes poppen kast met als titel: Viering van Moe ders verjaardag op Soestdijk. Voor de grotere kinderen kindercabaret. Het geheel onder leiding van de dames: J. SchroderVos, J. Poptie en M. v. d. Staay. Tevens is er een kindertractatic door middel van bonnen te besteden op het feestelijk marktterrein. Des middags om 2 uur op het ASC- terrein volksspelen. Er is gelegenheid voor tonknuppelen, mastklimmen, touwtrekken en stoelendans voor dames. Na de volksspelen voetbal wedstrijd tussen SCO 1 en UDO 1. Om 2 uur start de Puzzle-rit voor automobilisten. Om 4 uur hindernis- baan (L. de Colignylaan). Des avonds om kwart voor 8 mu zikale mars door Werkmans Wils kracht en daarna concert voor het Raadhuis. 4 Mei. Herdenkingsbijeenkomst in Bos van Wijckerslooth bij het monu ment. Medewerking van het Ned. Herv. Kerkkoor Spreker: ds Jac. Eringa. 5 Mei. Nationale Feestdag. Des avonds vrolijke avond in de concert zaal van Endegeest. Optreden van de bekende radio-artistcn: Eva Janssen, Emile Kellenaers, Huib Orizand cn Pierre Palla. 6 Mei .Herdenkingssamenkomst in het Groene kerkje. Spreker: ds. K. J. H. Burgy. Ned. Herv. Predikant te Den Haag Medewerking van kerk koor. Kransleggingen op de graven der Nederlandse en Engelse graven. Dit laatste onder leiding van het Oor- logsgravencomité. sassenheim Bloemencorso. Gezien de vele klachten, die het Bloemencorso- comité verleden jaar bereikten, heeft men besloten, dat het grote bloemencorso van volgende week Zaterdag weer door zal rijden tot n<* Uiver" Hier zal worden ge keerd. Te plm. 3 uur wordt het corso in het dorp verwacht vanuit Lisse. Om ongeveer half 5 kan die dan weer terug zijn. Het plaatselijk comité zal zorg dragen voor versiering van de Hoofdstraat. Alle ingezetenen doen zo veel mogelyk hun best door hun tuinen met mozaieken tc versieren Hiervoor zijn prachtige prijzen be schikbaar. Dat iedereen zal vlaggen is vanzelfsprekend. Zaterdag om 9 uur moeten de mozaieken klaar zijn. Opgaven worden nog ingewacht tot a.s. Woensdag bij G. Demmink en J Oostenrijk aan de Berkenlaan. Raadsagenda. De gemeenteraad van Sassenheim vergadert Dinsdag 24 April des avonds om half acht in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a. maatregelen inzake bezoldiging van het gemeente-personeel; subsi- sidie kinderuitzending naar vacantie- kolonies; deelneming garantiefonds Vereniging tot IJsbestiijding; insche- rir.g weilanden 1951; wijziging huis vuil en vuilnisemmer-distributiever ordening; verkoop gedeelte Industrie terrein aan de coöp. vereniging „Ons Belang; verhoging crediët omlei- dingsweg; straatnaam nieuwe om- leidingsweg. IHottigerpolder. De jaarlijkse in gelandenvergadering van de Motti- gerpolder, gelegen onder de gemeen ten Sassenheim en Voorhout, werd dezer dagen in hotel „Het Bruine Paard" gehouden. Na behandeling van een aantal agendapunten werrl de rekening over 1950 vastgesteld als volgt: inkomsten ƒ2874.22 en uitga ven 2250.49, zodat het batig saldo bedraagt f 623.73. De omslag bedroeg /14.— per H.A. De kascommissie, die de bescheiden goedkeurde, bestond uit de heren J. Nijssen, W. v. d. Vlugt en C. W. Prins Gzn., die eveneens werden be noemd voor het nazien van de jaar stukken over 1951. Tot plaatsvervan gende leden van deze commissie wer den aangewezen de heren A. Verdc- gaal, E. Knoppert en J. A. Verde- gaal. De begroting voor 1951 werd vast gesteld nart inkomsten en uitgaven 4044.35. De omslag werd ge raamd op 14.per H.A. voor een omslagplichtige grootte van rond 90 H.A. Roodemolenpolder. Woensdag vergaderden de ingelanden van de Roodemolenpolder in „Het Bruine Paard" onder voorzitterschap van de heer B. N. Ruijgrok. De rekening over 1950 werd vastgesteld aan in komsten op 3189.21 en aan uitga ven op ƒ2519.32, batig saldo derhal ve ƒ669.89. De nog te vorderen poldcrlastcn bedragen 344.81, berekend over 1950 tegen 14.per H.A. De grootte van de polder is ongeveer 103 H.A. Dc commissie voor onderzoek van de jaarrekening over 1950 bestond uit de heren H. C. v. d. Hulst, J. J. Hoog straten en J. van Hoorn Voor onderzoek van de rekening over 1951 werden benoemd de he ren J. J. Hoogstraten Jr., L. Berk cn J. van Hoorn. Tot plaatsvervangende leden de heren Th. L. v .d. Geest, J. P. Ruijgrok en H. C. v. d. Hulst. De begroting voor 1951 werd als volgt Vastgesteld: inkomsten en uit gaven op 3572.36. De omslag werd voor dat jaar geraamd op f 14.per H.A. Na schriftelijke stemming werd tot poldermeester herkozen de heer J. C. Verdegaal, die aan de beurt van periodieke aftreding was Het stembureau bestond uit de heren B N. Ruijgrok, J. C. Verdegaal en A. J. Verkleij. Het dempen en graven van sloten e.a. waren aanleiding tot een uitvoe rige gedachtenwisseling. Hierna slui ting. Geboren: Elisabeth E.. d. v. R. Ve- nema en v. M. C. Douglas; Jacoba J. J., d, v. J. Kribbe cn v. J Smit; Hendrikus J. z. v. G. T. Hoogcrvorst en v. M. J. van Opzeeland; Maria B. d. v. D. N. Zoet en v. M. Pesschier; Peter J. W. z. v. D. H. Durieux en v. J. M. Bruinsma; Ondertrouwd: C. E. van der Krogt, 26 j.;A. M. Verburgt, 22 j. te Bloc- mendaal; J. H. Perfors, 26 j.; T. de Boer, 28 j. Getrouwd: A. Mecuwissen, 24 j. en A. M. Klinkenberg, 24 j. tc Hille gom; H. W. Wcsteneng, 23 j. en J. D. Duijm, 22 j.; C. Braam, 23 j. en G. Struik, 24 j.; II. Lubbe, 24 j. en R. Goddijn, 23 j. Overleden: M. v. d. Wal, 77 j. zoetermeer RAADSVERGADERING. Op Vrijdag 27 April, des namid dags drie uur, komt de rand der ge meente in vergadering bijeen. Dc agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Vaststelling rekening 1949 van de stichting drinkwaterleiding „De tien gemeenten". Besluit tot het aangaan van een overeenkomst ter zake van de beschikbaarstelling van bedrijfswoningen aan industrieën. Verbetering van de Vlamingstraat; Verbeteren van dc Voorweg. Wijzi ging subsidiebesluit kleuterscholen. Verzoek R.K. Schoolbestuur om me dewerking terzake van dc stichting van een gymnastieklokaal. Land- bouwhuishoudschool. Gemeenschap pelijke regeling van de vleesk u- ringsdienst. Subsidiering doorlichting T.B.C. Doorlichting. Donderdagavond hield het pl. comité van dc stichting .Fonds tot opsporing van tubercu lose lijders" een tweetal contact bijeenkomsten met verenigingen cn medewerkers, teneinde het doel van de komende doorlichting nader uit een tc zetten. De heer B Noorland te Pijnacker, secretaris van dc Fotu, legde er dc nadruk op, dat de door lichting die twee jaar gtieden is g< houden voor dit ogenblik van geen nut meer is. Het is dag«lijks moge lijk, dat men geïnfecteerd wordt cn wie bij de doorlichting als volkomen gezond wordt aangemerkt, kan kort daarop ziek, althans bacillen-drager zijn. Dc film „Wit Wint", die daarna vertoond werd gaf een beeld van de besmettingsmogelijkheden „De witpen" De postduivenver. „De Witpen" hield een wedvlucht vanaf Dordrecht. De duiven werden gelost om 9 uur. Er werden 151 dui ven gelost. Eerst prijswinnende duif kwam binnen 9 uur 30 min. 25 sec. Laatste prijswinnende duif om 9 uur 49 min. 28 sec. 1-2-4-13--17-A. Brusse,, 3-11-Caspcrs. 5-C. v. d. Goes. 6-9-Th. Hortors,, 7- N. v. d. Sman, 14-22-23-25-27-31-Th. van Gcijlswijk, 15-J. Henneken, 16- J. Schenk, 19-Breugelmans-Houtman, 20-J, C. Hogordijk, 21-Gebr. v. d. Burg, 24-A. C. Switzar. 26-Volle- brecht. Inkorven in het inkurflokaal bij de wed. Heijncn, Dit is een bondsvlucht naar Tilburg met pun tentelling. De heer A. Sluiter slaagde dezer dagen aan de Nederland écono mische Hogeschool te Rotterdam voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen. De heer Ad. Knijncr.burg slaag de een dezer dagen aan dc- Eerste Ned. Slagers vakschool to Utrecht voor het einddiploma. Dit diploma omvat tevens het middenstands diploma. Doktersdie ast. Zondag 22 April zal Dr. J. H. N. de Bruijn de dok- tersdienst waarnen\cn. Zr. De Bac ker neemt de wijkverpleging waar voor beide Kruisvcrcnig.ngen warmond Geboren: Jozef J Th., z. van J. Th. P. van Niekerk en A. M. van Noort; Francisca Th. M d. van J. J. Sikking en J C. Schaken bos; Wilhel mina M. E., d. van J. O. W van Dug- teren en W Tuinman; Karei Corne- lis, z. van P. J Huis en E. van Ark; Aletha J. A d van M M B. Pieterse en J. C. Baten; Sophia J. M. d. van A. P. Versluijs en A- C. van Houten; Joseph G., z. van G. H. Beugclsdijk en J. B. Hekker.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7