BEURS- O VERZICHT De borrel wordt pas duur, indien Benelux getekend wordt Kankerbestrijding is een millioenen-kwestie De eed van Madeleine ZATERDAG 21 APRIL !951_ Tweede Kamer Onderscheid in goud en goud Ut LKlDSh LOÜkAN 1 Bij de gistermiddag in dc Tweede Kamer voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het op 18 Februari 1950 te 's-Gravenhage tussen Neder land, België en Luxemburg gesloten verdrag tot unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht heeft de Minister van Financiën zijn Donder dag afgebroken rede vervolgd. Hij verklaarde het eveneens te hebben betreurd, dat België" tijdens do onderhandelingen over de ac- cgnsunificatie tweemaal eigener beweging de accijns op gedistilleerd heeft verhoogd. De verhoging van de alcoholbelasting van 1946 in Bel gië heeft aan een verdere stijging van de opbrengst niet in de weg ge staan; dc verhoging van 1948 heeft de stijging van de opbrengst gestuit. Wanneer de accijns in ons land op 596,50 wordt gebracht zal de prijs per kruik jenever 2H niaal hoger zijn dan in 1939. Het gedistilleerd zal dan worden uitgezonderd van het tussentaricf der omzetbelasting. Op het ogenblik bij een heffing van 320,per h.l. en een verbruik van 300.000 h.l. is de opbrengst van de accijns 96 millioen. Bij een ac cijns van 475,en een geschat verbruik van 250 000 h.l. zou de op brengst 116 millioen zijn en bij een accijns van 596,50 en een ge schat verbruik van 200.000 h.l. zou de opbrengst 120 millioen bedra gen. De minister verklaarde niet be vreesd te zijn voor fraude, door clandestien stoken en smokkelen. Aan het bezwaar ontleend aan de volksgezondheid heeft de regering de ernstigste aandacht besteed en zij is van oordeel, dat de verdragsaccijns kan worden aanvaard. Voor een ern stige bedreiging der volksgezond heid behoeft men i. niet te vrezen. Personeel van distilleerderijen, dat wegens inkrimping der productie zou moeten worden ontslagen zou naar sprekers oordeel wel elders ge plaatst kunnen worden. Gezien andere prijsstijgingen vond de minister een verhoging van de ac cijns tot 475,zeer bescheiden. Tegen vaststelling van het tijdstip van invoering van de verhoging tot 596,bij de wet had hij bezwaar en ook aan de wens van de heer Lucas terzake kan niet worden te gemoetgekomen. Naar de minister bij nader over leg tijdens dc pauze gebleken was wil het kabinet wel toezeggen, hoe wel node, dat de verdragsaccijns niet van toepassing zal worden ver klaard alvorens het unieverdrag zal zijn getekend. De accijnsverhoging tot 596,50 zal dus afhankelijk zijn van de rati ficatie van dit verdrag. Heropening der onderhandelingen achtte de mi nister inopportuun. Bij de behandeling der artikelen kwam aan de orde een amendement van de heer C. van den Heuvel (A.R.), mede ondertekend door le den van V.V D., C.H. en P. v. d. A op artikel 39 van de Waarborgwet. In dit artikel wordt bepaald, dat het verboden is andere voorwerpen dan die, welke ingevolge de bepalingen dezer wet worden gewaarborgd of in België of Luxemburg van staats wege van keurmerken zijn voor zien, onder de aandacht van het pu bliek te brengen met gebruikmaking van de woorden edelmetaal, platina, goud of zilver, of op zodanige andere wijze, dat daaruit redelijkerwijze moet worden afgeleid, dat die voor werpen beantwoorden aan de sa menstelling van platina, gouden en zilveren werken. MINISTERIES KRIJGEN BEWAKINGSKERNEN. Sedert enkele maanden worden op de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en van Justitie en op het hoofdkantoor van de PTT in Den Haag „Bewakingskernen" opgeleid, aldus de Volkskrant. Dit zijn groe pen ambtenaren en arbeidscontract- tan ten, die zich bereid hebben ver klaard het gebouw, waarin zij wer ken bij binnenlandse onlusten of in geval vaft oorlog te verdedigen. Groenten-veilingen deze week Het amendement beoogde dit ver bod niet van toepassing te doen zijn ten aanzien van het aanduiden van vergulde en verzilverde voorwerpen met de woorden goud of zilver in verblndin g met een eigennaam of een andere benaming, indien daar aan een door of vanwege de minis ter van Economische Zaken goed te keuren aanduiding wordt toege voegd, ten blijke, dat de werken ver guld of verzilverd zijn. De bedoe ling is, zoals de voorsteller opmerkte, de oude toestand te herstellen. De heren LUCAS (K.V.P.) HOOGCARSPEL (C.P.N.) bestreden het amendement, dat nader verde digd werd door de heer VAN DE WETERING (C.H.). De Minister zeide, dat hij het amendement met beide handen zou aanvaarden, omdat het hem cadeau wil doen wat de Kamer hem twee jaar geleden heeft onthouden. De stemming over dit amendement werd aangehouden tot a.s Woens dag, evenals de eindstemming over het ontwerp zelf. Te half zes is dc vergadering ge sloten. Het Centraal Bureau van de Tuin- bouwveilingen in Nederland deelt g Mg. zal het dorpje Achterveld over het verloop van de groenten- gemeente Barneveld ten zeid en fruitmarkt over de ^node vanzaam voorkomende gebeurtenis be 13 tot 20 April het volgende nrede. dan zul,en twee zoons er CONGRES KATHOLIEK INSTITUUT VOOR VOLKS HUISVESTING. Het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting zal een congres houden op Dinsdag 8 Mei in Casino te 's-Her- togenbosch. Op dit congres zal de so ciaal-ethische zijde worden behan deld van dc voorstellen der staats commissie-Van den Berg tot herzie ning van de woningwet door drs. E. van Waesberghe O-P. te Nijmegen. De technische zijde zal behandeld worden door ir. Chr. Kluiters, hoofd ingenieur-directeur voor de volks huisvesting provincie Limburg. INGEWIKKELDE FAMILIE VERHOUDINGEN. TWEEDE BLAD —PAGINA 2 DANK ZIJ DE HAAK-IN-ACTIE IS MEN EEN EIND GEVORDERD De Haak-in-actie van de NCRV i Niet minder kostbaar zal zijn de ten behoeve van het Prinses Wilhel- noodzakelijke uitbreiding van be- stralingsinstrumenten en aanschaf- minafonds heelt nu reeds meer danfing in de toekomst van èen hoog- voltage radium-aparaat, dat 4 mil lioen volt kan verwerken Alleen reeds dit voor ons land dringend gewenste instrument zal een half millioen gulden kosten. Tenslotte moet het researchwerk worden op gevoerd, onder andere door registra tie van alle lijders aan kanker in ons land. 73 NEDERLANDSE BEDRIJVEN NAAR DE TORONTO-FAIR. Ruim 28 ton tentoonstellingsgoede- haar ^ind nO De inSte Kastelen op postzegels Evenals vorige jaren geeft P.T.T. ook dit jaar een serie postzegels met toeslag uit, waarvan de opbrengst aan i instellingen met een cultureel of so ciaal doel ten goede komt. Van zegels die, met een onderbre king door oorlogsomstandigheden van 5 jaar als sinds 1935 woruen uitge geven, weruen er, om zeer nauwkeu rig te zijn 42.511.611 verkocht. De rest van de oplagen wordt vernietigd en dat, terwijl deze speciale zegels slechts gedurende twee maanden per jaar verkrijgbaar zijn. De extra-opbrengst komt voor de ene helft ten goede aan verschillen de verenigingen, die zich bezig hou den met het verhogen van het cul turele peil van het Nederlandse volk. Deze verenigingen trachten dit doel te bereiken door het verstrek ken van opdrachten aan kunstenaars en subsidie aan belangrijke orkes ten en door het tegemoetkomen in de nood van culturele werkers. De tweede helft wordt ter beschik king gesteld van instellingen die zich o.m. bezighouden met het verbeteren van de sociale omstandigheden o.m. door bestrijding van kanker, t.b.c., rheuma en asthma en door steunen van de arbeid voor onvolwaardigen en aan de ongehuwde moeder met v April het volgende „Op Maandag 16 April werd de export naar Duitsland hervat met als direct gevolg een prijsstijging op de veilingen. Op 14 April reeds stegen de prij zen van rode kool 20.tot f 40. de 100 kg) evenals die voor gele en witte kool. Tot Woensdag konden de prijzen zich handhaven, waarna een lichte daling viel te constateren. Evenals in de afgelopen weken richtte de uitvoer van winterproduc- ten zich naar België, Frankrijk, En geland en Zwitserland. De prijzen voor breekpeen liepen iets omhoog; voor export ging dit product naar Engeland en Zwitser land. Uien en kroten waren prijshou dend; vooral de kroten konden goed verkocht worden (f 5.tot 13.50 de 100 kg.). I Zeer sterk in prijs stegen de an dijvie en spinazie, welke hoofdzake lijk door het binnenland werd afge nomen. De glasspinazie is voor een groot gedeelte geruimd. Het zal nog een paar weken duren voor de grote aanvoer van natuurspinazie aan de veilingen komt. Ook de prijzen voor Komkommers gingen sterk de hoogte is; mede in verband met export op Zweden. En geland bleef de voornaamste afne mer. Door de zonnige dagen van de ze week nam de aanvoer op de vei- lin°en aanmerkelijk toe. Bij sla lagen de prijzen op 13 April tussen de 13 en 17 cent per krop, welke op 16 April reeds opliepen van 16 tot 23 cent, mede als gevolg van de hernieuwde export op Duits land. Engeland en België bleven goede afnemers. Na Dinsdag liepen de prijzen iets terug. Het z.g. koude witlof komt nu ook aan de veiling en bracht 30—40 cent per kg op. DE EERSTE ASPERGES. leven want dan zul'en twee zoons en een dochter van de familie an Je Burgwal in het huwelijk treden met twee dochters en een noon van de fa milie van Hamer.sveld. Marie van Hamersveld gaat dan trouwen met Henk van de Burgwal, Eefje van Ha mersveld met Evert van de Burgwal en Jan van Hamersveld met Truus van de Burgwal. Jan van Hamersveld wordt dan de zwager van zijn zuster en Truus van d$ Burgwal de schoon zuster van haar broers. GROTE AANVOER VAN KIEVITSEIEREN. De aanvoer van kievietseieren is dit jaar in Friesland zeer groot geweest, hoewel deze door de koude lang op zich heeft laten wachten. Een week met in het geheel geen aanvoer werd gevolgd door één met de geweldige hoeveelheid van 53.000 eitjes. Vorige week Maandag en Vrijdag werden per dag 13.000 kievitseieren in de handel gebracht. Een Fries zoekt ze namelijk wel maar kent de smaak er van niet. Ook deze week. nu het zoe ken weer is verboden, werden nog veel eieren aangevoerd. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEHAALD. 600.000 opgeleverd en gezien be paalde toezeggingen, bovendien in het vooruitzicht van nog enige ster avonden, durft men hopen op een totaal van een millioen gulden. Is dit grote bedrag nu wel nodig, zal men vragen, als men zich herin nert, dat Nederland slechts behoefte heeft aan 2 gram Radium, waardoor alle kankerlijders in ons land kun nen worden geholpen en dat voor die 2 gram 120.000 nodig is? Inderdaad is veel meer geld nodig, omdat het bestuur van het Pr. Wil- heimlnafonds nog aan iets anders grote behoefte heeft dan aan radium alleen. Daarover heeft mr. Bijleveld, I vice-voorzitter van het bestuur ons nader ingelicht. Overal in ons land moeten centra en sub-centra komen voor bestrij ding van kanker en opleiding van deskundigen. Ook de katholieke Universiteit van Nijmegen zal zo'n centrum krijgen, zodra de medische faculteit werkzaam is. Dan zal men dus ook daar mede gebruik kunnen maken van de 2 gram radium, voor onderzoek én voor bestrijding. Ook de Universiteiten van Leiden, Gro ningen en Utrecht krijgen een gelijk deel. Onder centra zijn gedacht in enige andere plaatsen, in elk geval ook in de zuidelijke provincies en in het oosten. Dit alles kost eveneens tonnen gelds. ren, afkomstig van 72 Nederlandse bedrijven, welke deelnemen aan de a.s. Canadian International Trade Fair (28 Mei tot 8 Juni) te Toronto, vertrekken heden met de Prins Wil lem III van de Oranjelijn uit de Rot terdamse haven naar hun plaats van bestemming. Aan het einde van deze maand zal een tweede vertegenwoordiging vol gen. Het is de eerste maal, dat Ne derlandse exporteurs gemeenschap pelijk deelnemen aan een Canadese jaarbeurs. Nog nooit in de na-oorlog- se geschiedenis van Nederlandse ver tegenwoordigingen aan buitenlandse jaarbeurzen is het voorgekomen, dat ons land met meer dan 70 vertegen woordigingen voor de dag komt. De Nederlandse overheid heeft in het kader van de „dollar-drive" deel neming aangemoedigd door het be schikbaar stellen van kosteloze ten toonstellingsruimte. De instellingen en verenigingen die hiervn profiteren worden door de Ministers van Onderwijs, K. en W. en van Sociale Zaken telken jare aan gewezen. Dit jaar worden de zegels uitgege De eerste asperges zijn te Bergen op Zoom aangevoerd, 't Was nog slechts een bescheiden hoeveelheid, amner een kilogram, welke voor de prijs van ƒ4.10 per kilo verkocht werd. Postduiven ophokken! Naar aanleiding van klachten, wel ke in diverse districten van Zuid- Holland werden vernomen over de door de postduiven veroorzaakte schade aan land- en tuinbouwgewas- sen, is een bespreking gehouden tus sen de provinciale voedselcommis- saris voor Zuid-Holland, de Neder landse postduivenhoudersorganisatie en de Stichting voor de Landbouw in Zuid-Holland. Het resultaat van deze bespreking is, dat in de periode van 20 April tot 1 Juni 1951 in Zuid-Holland iede re dag de postduiven door de post- duivenhouders zullen worden opge Het stoffelijk overschot van de ver- miste 40-jarige molenaarszoon R., die enige dagen geleden bij werkzaam heden aan de sluis nabij de ouder lijke woning onder Nuenen te water geraakte en verdronk in een draai kolk, is na twee dagen dreggen opge haald. RIJWIELINDUSTRIE TE VOLENDAM. Voor een van de twee industrie hallen, die men in Volendam wil op richten, heeft zich reeds een gega digde gemeld. Het is de rijwielfabnek J. de Wilde uit Amsterdam, die aan de gemeente heeft verzocht voor een hal in aanmerking te mogen komen ten behoeve van de overplaatsing van het. gehele bedrijf naar Volendam. De hal heeft een vloeroppervlakte van 2000 vierkante meter en is groot 25 bij 80 meter. JONGETJE VIEL UIT SCHOMMEL. In de speeltuin in het Oosterpark te Groningen vond een tragisch on geval met dodelijke afloop plaats. De 11-jarige Talko S. was met twee vriendjes aan het spelen in een lucht- sehommel. Talko, die op het voor ste gedeelte van deze schommel stond, viel voorover op de grond en werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar het slachtoffertje is overleden. (Msb.) DWARSLIGGERS IN DE SLAAPKAMER. Heide in brand Zes gevallen op één dag Niet minder dan zesmaal is giste ren de Veluwse bosbrandweer in ac tie moeten komen om heidebranden te blussen. Dat gebeurde achtereenvolgens te Oicieoruek, Wezep, Milligen, Speul derheid, Nunspeet en Velp. De harde Oostenwind is oorzaak, dat de heide reeds nu weer kurk droog is. Men zij dan ook voorzichtig met het gebruik van vuur. VAL VAN 10 METER. Dit jaar woraen ae zegeis uiigcgt- ven in 5 waarden, die alle een af- hokt tot des namiddags 5.30 uur beelding dragen van oude kastelen, (njteraard geldt deze plicht dus ook waaraan Nederland zo r«k is. voQr de Zaterdae en dc Zondag) De waarden en kleuren zijn de vol gende: De 35-jarige monteur A. v. d. Struyf uit Dent is gisteren te Hilver sum bij werkzaamheden aan een gas houder van tien meter hoog gevallen. Aan het feit, dat hij op sintelgrond viel, heeft hij waarschijnlijk het le ven te daken. Met een gebroken arm en enkele gebroken ribben is hij in het Diaconessenhuis opgenomen. De monteur meldt „Parool zat op enkele losse planken, die op de staalconstructie van de eerste om loop van de gashouder waren gelegd Vermoedelijk heeft hg zich te ver voorover gebogen en het evenwicht verloren. BULLDOZER DOLF 120 j GRANATEN OP. Voorlopige eindstreep. Mochten nu al deze wensen in vervulling gaan, dan zijn millioenen gulden nodig, zo verzekerde ons de heer Bijleveld. Maar dank zij de Haak-in-actie is een prachtige basis gelegd, waarop nu wordt voortge- werkt. Op 24 Mei zal de NCRV met een slot-Haak-in-avond in het Am sterdamse Concertgebouw haar sym pathieke en in gans het land meege leefde actie afbreken. Dan zullen vertegenwoordigers van alle beroe pen en uit alle provincies van de partij zijn, als hopelijk een millioen gulden aan het Pr. Wilhelminafonds kan worden overgedragen. Gelukkig is deze eindstreep een voorlopige en zal op andere wijze de actie worden voortgezet. Aldus de heer Hoek, de programmaleider van de NCRV. In de studio heeft de heer Johan Bodegraven de „aartsbedelaar" in deze prachtige onderneming, ons al le geschenken getoond, waarin geld e:. vaak veel geld heeft gezeten, en welke geschenken op hun beurt geld zullen opbrengen in een te houden bazar. „En dan is er zulk een stapel correspondentie voor Radio-radium binnengekomen, vertelde hij, dat ze aIj oud papier nog een aardig bedrag voor de Haak-in-actie zou kunnen opleveren. Weet U, dat de actie zelfs een Haak-in-huwelijk heeft opgele verd tussen een medicus en een ver pleegster? Vooral typerend noemde de heer Bodegraven zowel de 1000 van een „rijkaard*die onbekend wilde blij ven als de 110 centen van een jon gentje, dat deze winter één cent en tree voor de kankerbestrijding had geheven voor elke rit op zijn privé- tlijbaan. Getroffen ook was hij door e gift van de Bond zonder naam. omdat daardoor werd aangetoond, hoezeer ook anderen met de actie meeleven. Aan dat meeleven bestaat geen ge brek. In het begin van de actie kam de de heer Bodegraven zijn haar ex tra, als een burgemeester met een gift voor de microfoon moest ko men, thans is het zo, dat ook „men sen met hoge hoeden" in het nette moeten worden verzocht, het vooral kort te maken, vanwege het'enorme gedrang tijdens de ster-avonden- En zo gaan we maar door besloot de heer Bodegraven. Vandaag nog kwam men een bromfiets aanbieden, een compleet meublement, 34 Zwit serse polshorloges, een haard; enfin, wat niet al. Van Oorschot. 2 ct -4- toeslag van 2 cent, paars, kasteel Hillenraad bg Swalmen. 5 ct. -j- toeslag van 3 cent. rood, kasteel Bergh in 's Heerenberg. 6 ct toe slag van 4 cent, donkerbruin, kasteel Hernen bij Bergharen. 10 ct. toe slag van 5 cent, groen, kasteel Rech- teren bij Dalfsen. 20 ct. toeslag van 5 ct., blauw, kasteel Moermond bij Rensse Termijn van verkrijgbaarstelling: 15 Mei t.m. 14 Juli 1951 geldigheids duur t.m. 31 December 1952. Duiven, die zich tijdens deze pe riode en vóór het aangegeven uur toch op het veld bevinden, lopen grote kans ten offer te vallen aan de maatregelen, welke genomen wor den ter bestrijding van de wilde dui ven. Wel mogen de duiven deelne men aan de wedvluchten op Zaterdag en Zondag, doch na aankomst der duiven moeten deze eveneens wor den opgehokt, tot 5.30 n.m. Na 5.30 uur n.m. mag onder geen ue uen-cnuc. va.. «u voorwaarde op postduiven worden reeds verschillende veroordelingen geschoten. I achter J" ut? Nabij Reigersweg in de buurt- schap Wormen, heeft een bulldozer Naar aanleiding van lood- en zink- van de gebr. Luman, uit Laren (N.- diefstallen uit het gesticht „Severen" j H die daar graafwerk verrichtte bij Maastricht, werd Donderdag door j j v m de b0UW van woningen tien de politie huiszoeking gedaan ten kistjes, ieder inhoudende 12 lucht- huize van Th. H. te Limmel bij Maas- l doelgranaten, uit de grond gehaald, tricht. Groot was de verbazing der j De mjjnopruimingsdienst te Barne- poiitiemannen, toen zij in de slaap- vekj heeft de gevaarlijke projectielen kamer enkele nieuwe wissel-dwars- Weggehaald en zal heden een nader liggers ontdekten die zoals nader- I 0nderzoek op het terrein instellen, l;.j uinA|, „n het «jtatinnsemDlace- „oor. nf er nncr meer tricht. Groot was de verbazing 6„-.v. politiemannen, toen zij in de slaap- vejd heeft de gevaarlijke projectielen kamer enkele nieuwe wissel-dwars- wpa0Phaald en zal heden een nader liggers ontdekten die zoals hand bleek, op het stationsemplace ment van Maastricht waren ont vreemd. Als verdacht van de metaal diefstallen werd inmiddels de 22-ja- nge S. uit het Wittevrouwenveld ge arresteerd. De 32-jarige verdachte H. is nog voortvluchtig. Beiden zijn goe de bekenden van de politie en hebben ten einde na te gaan, of er nog meer oorlogstuig ligt verborgen. PREMIE STAATSLOTERIJ. In de 512e staatsloterij (5e klasse, 17e lijst) is op lot no. 5768 een prijs gevallen van f 1000 en de premie van 30.000.— ZEER STILLE MARKT. Deze week heeft de ontwikkeling op de staatsfondsenmarkt sterk in de belangstelling gestaan. Gisteren scheen deze afdeling aanvankelijk in kalmer vaarwater gekomen te zijn, bij opening werd de dalende richting tenminste niet verder inge slagen. Tegen slot echter was er weer wat aanbod te verwerken, zo dat de noteringen van gisteren niet ten volle gehandhaafd konden wor den. Het koersverlies is hiermede deze week gestegen tot ruim 3 pro cent voor de conversielening en de investeringscertificaten, hetgeen voor deze papieren een behoorlijke ader lating is. Op de aandelenmarkt heerste een opmerkelijke stilte. Het wetsont werp inzake credietbeperking bracht geen nieuws voor de beurs. Op en- kele specialiteiten na was de stem- i ming over het algemeen prijshou dend. Naar het Frans van I CHARLES DESLYS 1) Voor vijftien jaar zag ik te Vittel niets dan ellendige hutten, kleine, bou..vaiiige nuisjes. Aangenaam werd ik verrast, onder die krotten een net lief huisje te ontdekken. Al les ademde orde, zindelijkheid en venrsnoed. In het tuinjte, dat het huis omringde, bloeiden mooie bloe mt en te0en Óen gevel van het huis groeide een klimroos. Het was noch tans slechts het huis van een meu belmaker. Hij zat voor zijn bank te werken. Ik zie nog zijn goedig en hartelijk gelaat, zijn heldere blik, zijn vro lijke glimlach; ik zou als ik een beetje zocht, zelfs het landelijke re frein weer terugvinden, dat hij zon-, om zich moed te geven bij het werk. Als men naar hem luisterde, hem aankeek, moest men zeggen, „Dat is een gelukkige, dat is een eerlijk man!" Onderweg was juist mijn reiskof fer beschadigd en ik trad nader, om te weten, of hij het zou willen her stellen. „Met plezier", haastte hij zich te antwoorden. Zijn wollen mutsje afnemend, toonde hij een hoofd met reeds grij zende haren. Het was niet meer de jongeman, die ik verondersteld had. Hij naderde de vijftig. De volgende dag zond ik hem de koffer door de tuinman-bediende, die ook boodschappen deed in het hotel. Die brave jongen, een beetje naïef en praatziek, heette Barnabé. Zodra ik hem gezegd had, wat hij moest doen, zei hij mij: „Ha, ha, werk voor Jean Michaud. Nu, mijnheer zal er over tevreden wezen". „Hij is dus een bekwaam meubel maker?'1' „Zeer bekwaam. Hij is timmerman beeldhouwer, architect. Een fgn werkman, meneer! Men benijdt hem en is jaloers op hem, maar ik ken hem! Sedert nveer dan vijftien jaar vindt hg voor mij werk gedurende het dode seizoen van de tuinbouw. Ik ben dan zoveel als zijn leerling, zijn werkman Hij is het model der meesters. Ik zeg er niets van, dat hij een beetje trots is" I „Trots?Hoe zo?" Allereerst ziet men hem nooit in de herberg. Jean Michaud vindt al leen vermaak in zijn gezin" „Is hij getrouwd"' „Wel twee keer, meneer. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij een zoon. die onder de wapenen is en reeds luitenant! Van zijn tweede vrouw, madame Madeleine, heeft hij twee kinderen: Jeannette en Petit-Pierre. Ge moet eens zien, meneer, hoe zin delijk en netjes ze er uitzien, dat is hier niet de gewoonte en de andere vrouwen schelden op de moeder zo als de mapnen op de vader, wijl hij niet in de herberg komt. We moeten eerlgk zijn, nooit in de herberg ko nven is ook een beetje al te weinig, en niet natuurlgk". Bij deze philosophic verwijderde Barnabé zich, mijn koffer op zijn schouder dragend. De volgende morgen vond ik mijn koffer weer op mijn kamer staan zorgvuldig hersteld, bijna nieuw. Ik ging enige dagen later naar Jean Michaud. om te weten, hoeveel ik hem schuldig was. Zonder twijfel werkte hg elders, want ik hoorde niet zijn gezang, toen ik zijn huisje naderde. Ik bemerkte hem niet in zijn werkplaats maar op He drempel van het huisje zat een jonge vrouw met kantwerk voor zich. Een klein meisje bevond zich bij de moeder en een jongetje was bezig met de vaderlijke werktuigen i dc laatste hand te leggen aan een grote houten sabel. Dat moesten Petit-Pierre en Jean nette zijn. Barnabé had de waarheid gezegd. Die twee mooie kinderen, zindelijk en netjes gekleed, hadden niets ge meens nvat de vuile bengels, die ik in de straten ontmoet had. Wat de jonge vrouw betreft, al leen aan de blikken en de glim lachen, die zij hun van tijd tot tijd toewierp, ried men hun moeder, de gene, die Barnabé niet zonder een tintje eerbiedige ironie madame Ma deleine noemde. Zg was in alles de levensgezellin van de landelijke kunstenaar, de vrouw van de patroon, van de kleine aannemer. Haar gewaad verschilde nauwelijks van dat der overige boe renvrouwen, maar geen vlek, geen scheurwas er aan te bekennen. Een aanmerkelijk verschil in leef tijd bestond tussen Madeleine en haar man. Zij zeker niet ouder dan dertig Zij was groot en flink ge bouwd. Haar gelaat met de regel matige trekken, haar glimlach met de witte tanden, haar gehele per soon nam u in door haar zachtheid, eenvoud en oprechtheid. Maar als zg op u haar grote ogen vestigde, ried men aanstonds in haar een moe dige, dappere ziel, die, zo nodig, tot alle toewijding en opoffering in staat zou zijn. Het sloeg drie uur op de kerkklok. Madeleine had slechts een woord te zeggen, een teken te geven, en aan stonds hield Petit-Pierre met zijn zijn spelen op, nam zijn boek, „O, het is geheel tot haar lof!" begon hij. „Haar vader, een vreem*- deling uit het gebergte, een weduw naar, had zich hier bij ons gevestigd £€n'^"t?Kel "Zi,tCn en_be" i r,braakliggende Sr zat op enige schreden van daarte - o^nnon. Maar dat kos- up een bank en terwijl ik deed, als of ik een krant las, sloeg ik dit tref fend tafereel heimelijk gade. Jeannette scheen zich ten slotte te verontrusten over mijn aanwezig heid. Aan de bewegingen van haar lippen begreep ik, dat zij mijn te genwoordigheid aan haar moeder meedeelde, die mij eerst toen zag. Op heterdaad op onbescheidenheid betrapt, stond ik op, trad op haar toe en deelde haar de reden van mijn bezoek mee. „Jean is niet thuis", antwoordde Madeleine, „maar u hoeft daarvoor niet terug te komen. Zondag gaan wij naar de bronnen wandelen en hij zal u dan wel komen opzoeken." Ik keerde op mijn schreden terug en ontmoette op de weg van het park Barnabé. Hij had mij gezien en wachtte mij af. „Wel," zei hij irrij» „hebt gij met madame Madeleine gesproken? Is zij niet een nette vrouw? O, indien gij haar geschiedenis kende De praatvaar verlangde niets lie- ver dan ze mij te vertellen en een I woordje van mij was voldoende, om I hem te doen beginnen. geld en dat had hij niet. Tot zijn on geluk was hij gedwongen, zich tot vader Anselmus te wenden." Ik onderbrak Barnabé met een vraag naar dit nieuwe personage. „Wat-" riep hij naïef uit, „kent gij vader Anselmus niet! Hij is de krui denier van Vittel- Maar hij is vooral woekeraarGod behoede u voor hem. want hij is als een machine, heeft hij u eenmaal bij een vinger te pakken, dan gaat het gehele lichaam mee. Aldus overkwam de vader van Madeleine, die van armoe stierf. Anselmus maakte zich van al les meester, liet alles verkonen en liet de arme Madeleine, die nog maar twaalf jaar was, op de straat zetten. Maar het verveelt u mis schien mijnheer?" „Neen, mgn jongen ga door". „De wees was zonder schuilplaats, zonder middelen. En het was in de winter! Het vroor en het sneeuwde. Het was een weer. om nog geen hond buiten te jagen. Anselmus was zonder medelijden voor Madelein geweest". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6