BIOSCOPEN Propaganda voor een goede besteding van vrije tijd Leids Kraamcentrum verleende in 1950 hulp in 811 gevallen Leiden, blijf stad! ZATERDAG 21 APRIL 1951 UE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Pétains laatste dagen Gisteravond heeft ex-maarschalk Pétain een hartaanval gehad. Men verwacht niet, dat hij nog lang in leven zal blijven De priester van het eiland begaf zich naar zijn wo ning om hem het laatste oliesel toe te dienen. De gouverneur van het fort waar Pétain gevangen zit liet de advoca ten van de ex-maarschalk komen en verzocht hun het bericht mede te delen aan mevrouw Pélain, die in haar hotel verbleef. Zy haastte zich naar het fort. Chaos in haven van Priok Liever lui dan moe In de opslagplaatsen van Tandjong Priok stapelen de goederen zich op, zodat een ware noodtoestand is ont staan. Verscheidene scheepvaart maatschappijen lossen reeds in an dere havens. In sommige goeciangs liggen goederen opgestapeld tot de zoldering, terwijl niemand meer weet, waar bepaalde goederen lig gen. De chaos is volkomen geworden, zo zei men. Drie Amerikanen, die als deskun digen voor de Indonesische rege ring werden uitgenodigd om de grootste moeilijkheden op te sporen en die de inspectiereis van minis ter Soemitro meemaakten, zeiden: „There goes your foreign exchange" (Daar gaan je deviezen). In de gocdang van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland heeft men bovendien nog te maken met dief stallen Een hoek met een opper vlakte van honderd vierkante meter is tot een hoogte van een halve me ter met meel bedekt. De zakken waren gestolen om te gebruiken voor broeken, etc. Alle havendeskundigen zyn het er over eens, dat de veertigurige werk week een grote belemmering vormf. De toestand is thans zo, dat de ar beiders er niet toe te bewegen zijn, overwerk te verrichten. Minister Soemitro heeft aangekon digd, dat de importeurs thans zeer korte t*Jd zal worden gegeven om de goederen uit de goedangs te lossen en dat daarna strafmaatregelen zul len worden getroffen, zoals verkoop van hun goederen door de overheid, waarbij de betrokkenen hun deel zullen krijgen, doch de winst in de landskassen gaat. Scheepsramp in Golf van Mexico Bij zware mist zijn in de Golf van Mexico twee tankschepen van de American Standard Oil Company, dc Esso Suez en de Esso Greensboro, met elkaar in aanvaring gekomen Het aantal slachtoffers wordt op ten minste 39 geschat. Na de botsing, gistermiddag om streeks twaalf uur, brak aan boord van beide schepen brand uit, maar beide wrakken waren vannacht nog drijvende. Van de 42 opvarenden aan boord van de Greensboro zijn er slechts vier gered. Van de Esso Suez is de eerste stuurman om het leven gekomen en een aantal leden van de bemanning liep zware brandwonden op. De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Vrijdag hun 34ste bijeenkomst gehouden. Zij duurde ruim twee en een half uur. Na afloop verklaarde een Westelij ke woordvoerder, dat de reactie van Gromyko op de nieuwe Westelijke ontwerp-agenda „tamelijk teleur stellend" was. Volgens een andere Westelijke woordvoerder had Gro myko nieuwe voorstellen ingediend. BRENNER-SPOORLIJN GEBLOKKEERD. De internationale spoorlijn door de Brennerpas is Vrijdag aan de Itali aanse kant van de grens geblokkeerd door een grote hoeveelheid sneeuw en stenen die van een helling om laag kwam. Men verwacht, dat het verkeer tot Zaterdagmiddag ge stremd zal zyn. Uit een onopvallende zinsnede aan het eind van een lang artikel in de „Prawda" over een plenaire zitting van het hoofdbestuur der communis tische partij van de Oekraine bli.jkt, dat in de Sowjet-Russisch Oekraine een nieuwe minister-president is be noemd. Te New York vraagt men zich af, of zich misschien een zuivering heeft voorgedaan op grond van verzet der boeren tegen de jongste samenvoe ging van collectieve boerderijen tot .super-collectieve nederzettingen". VADER EN ZOON Manilal Gandhi, zoon van wijlen Mahatma Gandhi heeft gisteren zijn vastenperiode van veertien dagen uit protest tegen de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering beslo ten. Hij is 20 pond afgevallen, maar zegt, zich zeer goed te voelen. Gandhi gaf opnieuw te kennen, van plan te zijn de tweede faze van zijn actie ten uitvoer te brengen door de rassenwetten van Zuid-Afrika te overtreden en daarvan de gevolgen te dragen. Hij wilde echter niet overijld handelen. „Voor ik iets doe, zal ik met vooraanstaande leden van alle groepen overleg plegen en met de regering onderhandelen." De Amerikaanse ambassade te Pa rijs heeft de 63-jarige Maurice Che valier een inreisvisum voor de V.S. geweigrd. Volgens persberichten werd het visum geweigerd, omdat Chevalier de vredespetitie van Stockholm had ondertekend en contacten onderhield met actieve communistische organi saties. Chevalier is thans per boot op weg naar Canada. De uitvoer naar Duitsland Weer een tentoonstelling in Leiden Overeenstemming: is tussen Neder landse en Duitse instanties bereikt over de besteding van de tien mil- lioen dollar, die voor de maand April voor invoeren uit Nederland zijn beschikbaar gesteld. Het bedrag, dat ongeveer de helft is van de normale invoerwaarde per maand, zal voor tweederde deel worden besteed voor de aankoop van groenten, kaas eieren en ande re agrarische producten. De rest zal worden gebruikt voor de invoer van industriële producten, in hoofdzaak textiel, radio en lam pen Kleinere posten zijn uitgetrok ken voor boeken en tijdschriften, olie, teer, lak en essences. Overeenkomstig de te Parijs ge stelde regels is voorts een bedrag van een half nvillioen dollar gereser veerd voor Duitse aankopen van ar tikelen, die buiten deze contingenten vallen. Met het verstrekken van de in voervergunningen zal volgende week een begin worden gemaakt. Pendant van Bertha Hertogh Strijd om Nanno Meinders De strijd om het bezit van de acht jarige Nanno Meinders tussen zijn moeder en zijn Duitse pleegmoeder Gerda Ullner is gisteren voor het Amerikaanse districtshof te Bremen begonnen. Beiden verklaarden, dat zy de jongen meer dan iets anders ter wereld liefhebben en dat zij tot het bittere einde voor hem zullen blij ven vechten. Het hof besloot zo spoedig moge lijk een gemeenschappelijke voogd voor de jongen te benoemen. Deze voogd zal zich moeten laten bijstaan door een rechtskundig raadsman. Hij zal de Nederlandse ouders en de Duitse vrouw thuis bezoeken en dan advies uitbrengen over de vraag wat de beste oplossing voor de jongen is. Over de persoon van deze voogd werd men het niet eens en de Ame rikaanse rechter Robert L. Guthrie verdaagde de zitting van het hof. Nanno Meinders werd in Bremen geboren, waar zijn ouders tijdens de oorlog werkten. Frau Ullner verklaar de, dat Nanno's moeder haar de jon gen in bewaring gaf toen hij nog maar drie maanden oud was, omdat zij niet wist wat zij met het kind moest beginnen. Volgens Frau Ullner hebben zij zich nooit om het kind bekommerd, totdat Bertha Hertogh naar Nederland te rugkeerde. Toen diende de familie Meinders een petitie in door middel van de in ternationale vluchtelingenorganisa tie. Geëist werd, dat het kind zou worden teruggegeven. Frau Ullner heeft ook nog gezegd, dat zij de over eengekomen maandelijkse vergoeding voor het kind maar drie of vier keer heeft ontvangen. Volgens haar zou Meinders in 1943 hebben gezegd, dat zij het kind mocht houden. Nanno, zo zei zij, is het enige, dat ik nog heb na mijn scheiding. Hij is opgegroeid als mijn eigen zoon en hij weet niet eens, dat ik zijn echte moeder niet ben. De familie Meinders heeft aan ver slaggevers meegedeeld dat zij Frau Ullner alleen heeft gevraagd zorg voor het kind te dragen. Zij had be loofd haar hiervoor te betalen. De Meindersen zeiden te kunnen bewij zen, dat zij voorstellen van Gerda Ullner, om het kind te adopteren, hebben afgewezen. Wanneer het districtshof de volgen de zitting zal houden is nog niet be kend. Waarschijnlijk zal het pas in Juni of Juli zijn. Het mag inmiddels wel hekend verondersteld worden, dat er in Lei den grootse plannen bestaan om de goede besteding van de vrije tijd eni ge weken in het centrum der belang stelling te plaatsen. Als een vervolg op „De Mens en zijn Arbeid" in 1949 wordt thans de tentoonstelling „De j Mens in zijn vrije tijd" voorbereid. Het plan hiertoe werd ontworpen door weth. J. C. van Schaik, die zich inmiddels voorzien heeft van een Centraal Comité, waarvan notaris W. S. Jongsma onlangs het voorzitter schap heeft aanvaard. Men heeft het nuttig geoordeeld het geheel de vorm te geven van een Stichting waarvan de acte reeds is gepasseerd om daarmede uit te druk ken, dat de organisatoren zich niet beperken tot de komende zomer, maar een blijvende bevordering van de goede vrije tijdsbesteding ten doel hebben. De tentoonstelling moet daarom slechts gezien worden als een meer of min spectaculaire start van het veelomvattende werk der Stich ting. Wat er precies op de tentoonstel ling te zien zal zijn. ligt nog in de nevelige sluiers der toekomst ver borgen. De Tentoonstellingssectie, on der voorzitterschap van de heer J. B. Volkers, Stieltjesstraat 37, is nog volop bezig de plannen uit te wer ken. Het is thans zeker, dat de ten toonstelling niet in de Boerhaavezaal gehouden wordt, maar in het voor malig Nutsgebouw aan de Steen- schuur. De ruimte is hier aanmerke lijk groter; men kan er bovendien naar hartelust vertimmeren, zonder dat het „prachtige" gebouw bescha digd wordt. De plaats is ook veel gunstiger, in het centrum van de stad. FELLE BRAND IN GEMEENTE LIJKE WERKPLAATS TE DEVENTER Gistermiddag heeft een hevige brand gewoed in een der oudste de len van Deventer, in de buurt „het Klooster", in een zeer oud gebouw van de gemeente Deventer, waar de dienst: van sociale zaken aan een 26-tal ondersteunden werk verschaft, door het maken van biezen matten, het vlechten van cocos en het maken van papieren zakken voor de indus trie. In het schaftuur bleven daar drie arbeiders over om er hun brood te eten. Twee van hen bemerkten, dat het gebouw op de eerste verdie ping, waarin een werkplaats is on dergebracht, in brand stond. Zij waarschuwden de derde arbeider, die op deze verdieping een middag dutje deed en konden deze man nog tijdig naar beneden doen gaan. Het bleek, dat het vuur zich reeds een weg had gebaand naar de zolderver- De tentoonstelling wordt gehou den van 29 Juni tot 14 Juli en zal waarschijnlijk slechts in de avond uren geopend rijn. De bedoeling is niet zonder meer een uitstalling te maken van producten, die in de vrije tijd vei*vaardigd werden omdat dit te weinig tot de verbeelding van het publiek zou spreken. Daarom zullen zoveel mogelijk clubs worden inge schakeld, waarvan de leden hun hob by zullen demonstreren. Dit zal o.a. het geval zijn met de Leidse Lucht vaartclub en de Vereniging voor Ex perimenteel Radio-onderzoek in Ne derland, de „Veron", afd. Leiden. Se cretaresse van de sectie Tentoonstel ling is mevr. S. M. E. Rückert, Bree- straat 27 (Reuvens) Leiden. Nog meer plannen. Daarnaast zijn er nog vele plan nen, die thans nog worden uitge werkt. Er komt b.c. een sportmani festatie van 25 Juni tot 1 Juli, met als sluitstuk een keur-uitvoering van het Ned. Gymnastiekverbond. Deze manifestatie treedt in de plaats van de jaarlijkse sportweek. De heer J. C. F. Coers, Stadhuis, is vorzitter van de Sportsectie; de heer J. van Eg- mond, Melchior Trelblaan 46, secre taris. Ook voor zang en muziek is een sectie gevormd, onder voorzitterschap van de heer H. Geirnaert, Emmalaan 35, Oegstgeest, Secretaris is de heer P Sybesma, Plantsoen 49. Reeds staat vast, dat op 14 Juni een groot kerkconcert gegeven zal worden en op 28 Juni een klein kerkconcert. Als cultureel evenement wordt ook het internationaal accordeon-concours van D.V.V. ingeschakeld. Er zijn bo vendien plannen voor een zaalcon cert op 2 Juli, te ven door de ver schillende Leidse zangverenigingen. Op 21 Juli is er een stertocht met volkszang op verschillende plaatsen in de stad. De toneelsectie (voorzitter J. C. Bartelsman, Franchimontlaan 25, se cretaris D. Ie Feber, Galgewater 6), overweegt nog de mogelijkheden voor een openluchtspel. In samenwerking tussen de Rederijkerskamer „Rijn land" en de N.A.T.U. zullen op 3, 13 en 18 Juli schouwburgvoorstellingen gegeven worden. In verschillende wijken van de stad probeert men op 26 en 28 Juni, 3, 5, 10 en 12 Juli wa genspelen te organiseren. Er is ook nog een Harmonie en Fanfare-sectie, onder voorzitterschap van de heer J. van Weizen, Plantsoen 9A. en een culturele sectie, waarvan ds. P. Kloek, Morsweg 16, voorzitter is en de heer A. v. d. Baan, v. d. Spie gelstraat 13, secretaris. De laatste sectie zal tot taak hebben lezingen e.d. te organiseren. Een ere-comité is nog in wording. Er zijn trouwens nog meer aspecten aan deze actie, die nader uitgewerkt moeten worden. Het punt financiën baart nog vele zorgen. Men wil trach- ten een zodanig resultaat te verkrij gen dat er geen nadelig saldo over blijft. Daarom zal op de Leidse in dustriëlen en andere zakenlieden een beroep worden gedaan. Als attractie, die buiten deze or ganisatie staat, mag nog genoemd worden de „jeep-express" een imita tie van het oude stoomtrammetje, dat vroeger door de stad reed. Een parti culiere firma laat dit treintje, be staande uit een locomotiefje en twee volgwagens (open en overdekt) langs de verschillende bezienswaardigheden van Leiden rijden, terwijl een des kundige aan de toeristen-inzittenden per microfoon vertelt wat er in de Sleutelstad allemaal te zien is. toezicht op de ingeschreven, gediplo meerde kraamverzorgsters. .Alleeerst wordt geconstateerd, dat aan de op 30 Mei begonnen cursus tien leerlingen deelnamen (vijf van het Wit-Gele en vijf van het Groene Kruis), waarvan er in Sept. 1950 ze ven zijn geslaagd. De nieuwe cursus ving aan op 2 Febr. 1950 met zestien leerlingen, waarvan er nog acht zijn overgebleven. Op 1 Jan. 1950 waren er 15 kraam verzorgsters van het Wit-Gele en 25 dieping, waar onder een zadeldek j van het Groene Kruis aan het een grote voorraad cocosvezels, co- j Kraamcentrum verbonden. Op 31 cosmatten, biezen en papier was Dec. 1950 bedroegen deze aantallen opgeslagen. Op de bovenverdieping I resp> 15 en 29, terwijl het Groene was de voorraadzolder totaal ver- Kruis bovendien een baker heeft. Se- woest Dat was eveneens hef geval I dert October 1949 zijn de kraamver- Dezer dagen verscheen het jaar-1 (waarvan 160 buiten de stad) en het verslag 1950 van de Stichting tot Groene Kruis 476 (193 buiten Lei- Verlening van Hulp aan Kraamvrou-den). Het totaal liep iets terug, ge wen te Leiden, die zich ten doel stelt zien het aantal van 819 gedurende de opleiding van kraamverzorgsters, j 1949 (639 in 1948). Bovendien werd het instandhouden van een bemid-1 in 1950 nog bij 180 bevallingen geas- delingsbureau en het uitoefenen van sisteerd met de werkplaats op de eerste ver dieping. Men gist naar de oorzaak van de brand, doch men denkt daarbij aan het feit, dat in de werkplaats en en kele lokalen van het gebouw vier kachels hebben gebrand en dat wel licht van daar het vuur de omgeving heeft aangetast. Er zijn nogal veel voorraden van vrij grote waarde door het vuur ver woest. zorgsters in loondienst bij het Cen trum, berekend naar het aantal ver- zorgingsdagen. Proeven om kraam verzorgsters tegen een vast salaris in dienst te nemen, werden nog niet ge nomen. In 1950 werd in 811 gevallen kraam hulp verleend in dagverzorging, d.i. hulp aan moeder en kind. gedurende ong. 10 dagen. Het Wit-Gele Kruis nam 344 gevallen voor zijn rekening Wrak van (in November) verongelukte Constellation op Mont*B!anc gevonden Een groep bergbeklimmers heeft deze week op de Mont- Blanc het wrak gevonden van de Constellation „Malabar Prin cess" het vliegtuig, dat in het begin van November op de vlucht van Bombay naar Lon den enige dagen vermist werd, totdat zekerheid werd verkre gen, dat het op de Mont-Blanc verongelukt was. De bergbeklimmers bemerk ten dicht bij de top, op de Ita liaanse helling van de berg wrakstukken, waaronder een wiel, twee motoren, plunjezak- ken en een groot stuk van de romp, waarin men verminkte lijken kon waarnemen. Op de sneeuw niet ver van de romp, lagen menselijke lichaamsdelen verspreid. De al pinisten vonden ook een post zak, die zij bij de politie van Chamonix hebben achtergela ten. Aan boord van de Malabar Princess" hadden zich bevon den: een Engelse bemanning van acht koppen en 40 Indiase zeelieden, die naar hun schip werden gebracht. Bestuur en docenten. In de loop van het jaar werd de vertegenwoordigster van de Vereni ging tot Ondersteuning van Behoef tige Kraamvrouwen, mej. J. Hoge- woning, vervangen door mej. D. van Leeuwen, de vertegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis Leiden, de heer P. van Dengen, door de heer J. van Zanten, en de medicus-docent A. H. Ferguson door de heer W. G. J. Hoff mann, arts. Voor het Groene Kruis zijn aan het Centrum verbonden: zr. Kuypers, als leidster-docente (sinds 1 Januari 1949). In Augustus werd zr Kuypers, die wegens ziekte gedurende één maand niet kon werken, vervangen door de vroedvrouw mej. E. J. Hey- boer. Het jaarverslag van de penning meester sluit met een tekort van 3500, dat echter gedekt kan worden door de nog aan te vragen subsidies bij Prov. Staten en Gemeente. Het blijft een punt van vooi'tdurenda aan dacht, aldus het jaarverslag, een evenwicht te vinden tussen billijke salarissen voor de kraamverzorgsters en de redelijke tarieven voor de gro tendeels arme bevolkingsgroepen, waarvoor de Kraamcentra speciaal in het leven zijn geroepen. De huisvesting van het Internaat |7R IS IN LEIDEN een commissie werkzaam, die bestudeert op wel ke wyze de verschillende verkeers problemen het best tot een oplossing gebracht kunnen worden. Wij menen te weten, dat men voornemens is op de Breestraat het één-richting-ver keer door te voeren. O.i. bestaan hier tegen ernstige bezwaren. Want één-richting-verkeer op de Breestraat kan slechts ten doel heb ben deze hartader van de stad te ontlasten van een al te druk verkeer. Dc vraag is echter, of het verkeer op de Breestraat inderdaad te druk is. Aan het aantal ongevallen is dit in ieder geval niet af te leiden; het is alweer enige jaren geleden, dat er voor het laatst een ongeluk met dodelijke afloop op de Breestraat plaatsvond. De opbreking van het straatdek was zoal niet de oorzaak, dan toch wel een belangrijke factor hierin. Voorts herinneren wij ons nog een tram-ongeluk, veroorzaakt door te vroeg uitstappen, dus ook niet ten gevolge van te druk verkeer. Om het gevaar beheoft men deze maat regel niet te nemen. De gevolgen, die aan het doorvoe ren van een-richting-verkeer verbon den zijn, achten wij van groot be lang. Op de eerste plaats ontneemt men de Breestraat haar gezellig ka rakter van een winkelstraat, waar door vele winkeliers benadeeld zullen worden. Het is immers niet zo, dat het publiek gemakkelijker tot ko pen komt,, wanneer hei rustiger op straat is. Integendeel! Het winkelend publiek verlangt juist een gezellige drukte, zoals de Breestraat die mo menteel kent. En Leiden is tenslotte toch een stad, geen villa-dorp voor ouden van dagen. Het is niet meer dan normaal, dat de hoofdstraat van het stadscentrum druk is. We weten niet, of bovengenoemde maatregel al leen betrekking heeft op auto's en andere voertuigen, of dat ook voor wielrijders het één-richting-verkeer zal worden doorgevoerd. Maar ook in het eerste geval achten wij, dat aan de waarde van de Breestraat af breuk gedaan word. ^Bovendien geloven wij, dat het één-richting-verkeer op de Breestraat ten 'gevolge zal hebben, dat het ver keer in de andere richting, dus van Hoogewoerd naar Noordeinde, over Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Apothekersdijk geleid moet worden. De nadelen, die hieraan verbonden zijn, heeft men het vorig jaar, toen het verkeer aldus werd omgelegd we gens reparatie van de Bostelbrug, duidelijk leren kennen. Het is ge noegzaam bekend, dat de huizen langs bovengenoemde route niet ge bouwd zijn op de hevige trillingen, die het drukke en meestal zware ver keer veroorzaakt. Een andere route is o.i. niet mogelijk; de Langebrug, ook al wordt t.z.t. de overkluizing ge dempt, is veel te smal. En het ver keer buiten he' centrum leiden, b.v. over de Singels, heeft tot gevolg, dat het winkel-centrum nog meer dood- gelegd wordt. Wanneer dus de markten worden ingeschakeld v oor het verkeer Hooge woerdNoordeinde, zal de Zater dagse markt niet langer op de histo rische plaats rondom het Stadhuis gehouden kunnen worden. Hiermede gaat niet alleen een onvervangbare traditie verloren, die deze prachtige omgeving zo schitterend tot haar recht komt, maar bovendien komt men voor de moeilijkheid te staan een andere plaats voor de Zaterdag se markt te zoeken. De tijdelijke markt op de Hooigracht is het vorig jaar geen succes gebleken en we ge loven, dat t.v. de Hooglandse Kerk- gracht met omgeving a. evenmin een goede oplossing biede' zal. Eén-richting-verkeer op de Bree- laat veel te wensen over, niet alleen door bouwvalligheid van het pand straat heeft dus tot gevolg, dat de Herengracht 4, doch ook door het drukke winkelstraat veel minder aan- ruimte-tekort, vooral nu ook gediplo meerde verzorgsters soms een onder komen op het Centrum zoeken, waar het bestuur uiteraard zeer welwil lend tegenover staat. De geringe teruggang in het aan tal gevallen wordt toegeschreven aan het verminderde aantal hulpverle ningen in de omgeving door oprich ting van centra in Roelofarendsveen, Alphen a. d. Rijn en Noordwijk. Door intensieve propaganda kan het aantal hulpverleningen nog be langrijk opgevoerd worden; in vele gevallen wordt vooral in minder- draagkrachtige gezinnen nog te veel ondeskundige hulp ingeroepen. IN DE LEIDSE Luxor draait deze week weer eens een oorlogsfilm. „De gele hel" wil een beeld geven van de strijd op de Pihilippijnen, voor zover deze doen de inlandse bevolking tegen de Ja panners werd gevoerd. Erg geslaagd lijkt de film ons niet. Er is een over vloed van wreedheden en gevechten, waar tussen door a.ierlei verhaaltjes zijn geweven, die aan het geheel geen goed doen. De gehele compositie is trouwens niet zo goed. Als de oorlog amper verloren is, staan de Ameri kaanse bevrijdingslegers alweer op het strand. Wel zijn er zeer spannende momen ten in de rolprent, maar dit neemt niet weg, dat zij als beeld van de Pacific-strijd niet voldoet, terwijl aan de andere kant het liefdesgeschiede- nisje en de andere bijkomende ver siersels te schriel zijn, om de fi'.m interessant te maken. Boven 18 jaar. Trianon. Een oorlogsfilm met zyn grootse close-ups en zijn stoute staaltjes van moed en doorzettings vermogen eindigt in de meeste ge vallen met een jubelende overwin ning en het gejuich van de bevrijde volkeren. Zy moest echter nog een vervolg hebben, want met de over winning is ae oorlog niet afgelopen en dit vervolg is de film „Mannen", die deze week in Trianon draait. In een groot militair hospitaal xigt een aantal mensen, die eerst bang waren voor de dood en nu bang zijn voor het leven. Een ernstige beschadiging van de ruggegraat betekent onge neeslijke verlamming van de benen en deze mannen, zijn genoodzaakt hun levensidealen terug te brengen tot de mogelijkheden van een invali de-wagentje. Na een periode van die pe deprecsis komen zij in een sta dium van galgenhumor van de erg ste soort en de bittere grappen to nen aan, dat de verminking geeste lijk groter is, dan lichamelijk. De moderne behandeling geeft hun ten slotte een zekere validiteit en dan komt de grote stap vay het hospitaa waar ze onder soortgenoten geleefd hebben, naar de maatschappij, waar een tactloze, of wat nog erger is, een van medelijden vervulde mensheid hen opwacht Wanneer zij deze zware weg hebben weten te £aan en zich tenslotte met enorme inspanning en doorzettingsvermogen een nieuwe plaats in de samenleving hebben ver overd, mogen zij het praedicaat „Man" voeren. De film „Mannen" geeft een z^er goed beeld van deze zware tocht. Zij weet zonder in goedkoop sentimenteel gegoochel te vervallen dc karakters en de inner lijke strijd op uitstekende wijze weer te geven. Een liefdesgeschiedenis, welke in dit verhaa. een geheel apar te rol speelt, geeft.de film een „happy end". Toegang 14 jaar. Casino. „Haaien in New York" 's opgezet ais een documentaire over de smokkelhandel in verdovende mid delen, in feite is het een zeer span nend verhaal. Een paar doorgewin terde politiemannen hebben opdracht een smokkelbende op te sporen en da "-me:'* het leven van tientallen te redden. We krijgen enig idee van de dooriraptheia der misdadigers, die gewetenloos hun slag proberen te s aan, maar ook van het doorzettings vermogen en dc taaie volharding der detectives. De film is één en al actie In het voorprogramma draait een zeer interessante film over Nieuw Zeeland. Niet alleen voor a.s. emi granten, maar voor iedereen zal de film over dit rijke land een openba ring zyn. Voor 18 jaar. Rex vertoont „Meedogenloze jacht", een verhaal van een achter volging uit wraak, omdat de hoofd persoon van de film in dc oorlog ver raad zou he.vii.n geplugd. Door dit verraad zijn *0 kameraren verm-oord doch één is ontsnap! er. deze achter volgt thans dc- verridw m een mee dogen oze jacht. Tori» i.og een happy end tan het slot. Boven 18 jaar. Lino. De Italiaanse- iilm „Zonder medelijden" brengt een beeld van een aantal personen, aan de zelfkant van het leven. Het meisje Angela Borghi, weggevlucht van huis, reist als verstekelinge in een goederenwa gon, waarin toevallig de Amerikaan se neger-soldaat Jerry wordt neerge schoten. Zij zorgt, dat hij geholpen wordt en de soldaat wordt haar be schermer. Zij arriveren in Livorno, waar zij op zoek gaat naar haar broer, doch al spoedig verneemt zij. dat hij lid van een smokkelbende was. doch tijdens een tocht is doodgeschoten. Jerry wil dan met het meisje naar Amerika vluchten. Daarvoor is ech ter geld nodig en hij laat zich ver leiden een vracht-auto met legergoe- deren aan de smokkelaars te verko pen. Hij wordt gesnapt, doch weet te ontvluchten. Weer komt hij met het meisje in contact hij weet zelfs ge'd voor de vl'ucht te bemachtigen, maar daarbij wordt het meisje om Jerry te dekken, neergeschoten en een tragirch einde is het slot van het verhaal, dat vooral door John Kitz- miller en Carla del Pogeio uitstekend gespeeld wordt. Een film voor vol wassenen alieen. trekkelijk wordt, dat de huizen aan Botermarkt, Vismarkt, Aalmerkt en Apothekersdijk geruïneerd worden en dat de Zaterdagse markt een groot deel van haar alom geprezen beko ring verliest. Dit alles om een zeer twijfelachtig resultaat te bereiken. We laten nu de moeilijkheden nog maar buiten beschouwing, die zullen ontstaan op het Gangetje, als het verkeer de bocht naar de Botermarkt moet maken. Evenmir spreken we over de gevaren, die een druk ver keer meebreng' op de markten met hun drukke steegjes, en over de on mogelijke situatie, die op het Kort Rapenburg gesehepen wordt, vooral door het verkeer, dat zijn weg ver volgen wil over he* Noordeinde en zich dan altijd gedwarsboomd ziet door aan- en afrijdende trams. De trams! Het zyn de trams, die het verkeer in de war brengen; op de Haarlemmerstraat nog erger dan op de Breestraat. Als de trams uit het stadscentrum worden verwijderd, zal er een enorme verbetering in treden en zullen verdere maatregelen overbodig worden. Er zyn echter concessies verleend, die, naar we menen te weten, pas in 1970 aflopen. Het is echter de vraag, of de conces sies onder deze omstandigheden ge handhaafd mogen worden en of er hier geen overmacht in het spel is, die de trams dwingen eerder heen te gaan, dan jaren geleden, toen het verkeer nog veel minder druk was, overeen gekomen werd. Het is ons niet bekend, of er met de tram- maatschappijen besprekingen zijn gevoerd over dit probleem. Zo ja, dan ware het aanbevelenswaardig de re sultaten hiervan eens kenbaar te ma- ken. Wat er thans dreigt te gebeuren hetgeen nog niet vaststaat, maar we willen tijdig waarschuwen zal van Leiden een dode stad maken. Het geen niemand zal wensen!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2