S)e CöldóeSou^cmt Triomftocht van Gen. MacArthur te New York BOUWPOLITIEK DIT IS INDERDAAD AMERIKA Bonn gaat Schuman-p!an bespreken Het zoeken naar de „Affray" GENERAAL TEGEN STAATSMAN Russische functionarissen naar Berlijn ZATERDAG 21 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12263 Directeur: C M v. HAMKKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. «DOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN hupt oe e/sscHOP - jÊ kikkem öouwew J Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. nmd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct- p. mm. Telefoontjes f 1.50 F EN van de meest omineuze pro- blemen, waarmee ons volk heeft te kampen, is het gebrek aan wonin gen. Het is vooral een probleem voor die duizenden jonge mensen, die niets liever zouden willen dan een eigen' home vestigen en feitelijk dus willen medewerken aan het gaaf en gezond houden van ons volk. Maar het is niet dat probleem alleen. Het is tevens het probleem der samen woning, welke zoveel morele afdwa lingen en geestelijke ellende na zich sleept, dat reeds lang geleden de bur gemeesters van een onzer provincies, door de nood van deze problemen gedwongen, bijeen zijn gekomen om zich te beraden over de heilloze ge volgen van dit samenwonen en al thans naar enige oplossing van dit probleem te zoeken. Dit probleem raakt over de hele linie het moreel van ons volk. dat hiervan tot zelfs over meer dan een geslacht de nadelige gevolgen zou kunnen ondervinden. Nu kan men de na-oorlogse regeringen niet het verwijt maken, dat zij deze hoogst- ernstige problemen hebben onder schat. Minister In 't Veld, de huidi ge bewindsman van Wederopbouw, heeft in het parlement nimmer veel critiek ondervonden. Met alle pro blemen van import van bouwmate rialen en geldgebrek, van een tekort aan arbeidskrachten en het doorkrui sen van zijn bouwpolitiek door aller lei moeilijkheden als de komst van vele duizenden uit Indonesië, heeft hij een bouwpolitiek gestimuleerd, welke kwam tot de bouw van rond vijftigduizend woningen per jaar en in dit tempo voortgaande meende hij berekend te hebben, dat het woning tekort ongeveer in 1965 zou zijn op geheven. Er is nu echter een terugslag ge komen. De rigoureuze bezuinigingen, welke defensie en dekkingsplan op ons volk hebben gelegd, hebben na tuurlijk ook de woningbouw getrof fen. Daar kan minister In 't Veld ook niets aan doen. Maar dan is het ook des te meer zaak met het oog op deze moeilijkheden een vaste lijn te houden en niet door een wisselend beleid nieuwe moeilijkheden te schep pen. DE bouwpolitiek van minister In 't Veld heeft echter sinds het einde van het vorige jaar wisselingen ver toond, waardoor de bouwmarkt in grote moeilijkheden wordt gebracht. Het aantal in uitvoering zijnde wo ningen was aan het einde van 1950 gestegen tot 52.719, een vooruitgang dus bij eind 1949, toen dit aantal 39.249 bedroeg. Er waren dus in 1950 veel meer vergunningen afgegeven, maar het aantal woningen, dat in De cember in aanbouw was, was niet veel groter din in Augustus daar- voor. En toen kwam de minister met een bouwstop op 4. December, welke bouwstop tot 1 Februari 1951 ge handhaafd bleef Op die datum werd de bouwstop opgehevenom op 4 Maart, dus niet veel meer dan een maand later, te worden opgevolgd door een nóg .rigoureuzer bouwstop, welke geen uitzonderingen toeliet. Het vreemde hierbij echter was, dat de minister op vragen van het Ka merlid Andriessen schriftelijk ver klaarde, dat deze nieuwe bouwstop geen verband hield met de gewijzigde omstandigheden. Alleen de overvoer de markt zou de oorzaak zijn ge weest. Maar daarna verklaarde de minister elders, dat de formateur op zijn programma 300 millioen zou heb ben bezuinigd. DIT houdt een tegenspraak in en waar hier ook prof. Romme in het geding werd gebracht, heeft de heer Andriessen, de voorzitter van de K. VP., deze zaak dezer dagen op een persconferentie uit de doeken gedaan. Dit meningsverschil tussen de mi nister en de heer Andriessen kunnen wij voorlopig terzijde laten. Hier over zal het laatste woord nog wel niet zijn gezegd. Maar indien volgens de schriftelijke mededeling van mi nister In 't Veld alleen de overvoer de markt oorzaak zou zijn geweest van deze bouwstop, dan veroordeelt de minister hiermede zijn eigen be leid, omdat die markt dan reeds in Augustus van datzelfde jaar even sterk was overvoerd, wat dan pas in December een bouwstop noodzakelijk zou hebben gemaak. en nu een maand later nog weer eens opnieuw. De heer ir. Bakker Schut, een wo- ningbouwdeskundige bij uitstek, heeft het in het tijdschrift voor woning bouw dan ook aldus gemeend te moe ten stellen, dat óf het bouwprogram ma van de regering fout is geweest óf dat de regering zich niet aan haar eigen programma heeft gehouden. De woningbouw, deze allerbelang rijkste zaak voor de toekomst van ons volk, bevindt zich nu door deze bouwstop in een impasse. Men behoeft slechts de nadelige gevolgen van deze rigoureuze bouw stop onder het oog te zien om te be seffen, dat een vast beleid in deze sector voor de woningbouw zelf op de eerste plaats, maar ook voor an dere sectoren van het bedrijfsleven van het grootste belang is. Ten eer ste immers worden door deze alge hele bouwstop ook die streken ge troffen, waar van overbouw geen sprake is. Zij werkt ontwrichtend op de bouwnijverheid. De arbeidsmarkt wordt er nadelig door beïnvloed met de gevolgen van stijgende werkloos heid. Een bouwstop als deze is vooral funest voor de montagebouw, waar voor in de fabrieken plannen wor den gemaakt, welke tijdens de uit voering plotseling komen stil te lig- Massa's papier dwarrelde uit wolkenkrabbers /"VNDER EEN STRALENDE HEMEL heeft New York gisteren „MacAr- thur-Day" gevierd. De stad ontving de ontslagen generaal zoals zij nooit 'rvoren een nationale held verwelkomd heeft Oorverdovend ge juich van zeven-en-een-half millioen geestdriftige Amerikanen bijna tweemaal zoveel als bij de intocht van Dwight Eisenhowe. in 1945 vergezelde MacArthur op zijn 24 ki lometer lange rit door het hart van de stad en door Central Park. Duizenden vlaggen en welkomtsbanieren wapperden boven de route. Uit de wolkenkrabbers, met levensgrote portretten van de generaal versierd, dwarrelden tonnen scheurpapier en telexband als een vreemde sneeuw op de stoet neer. Voetzoekers knal den op de straten en in de haven van New York mengden de schepen zich met schrille sirenes en doffe misthoorns in 't feestgedruis. Staande of zittend in zijn open auto groette generaal MacArthur onophoudelijk de menigte. Het leek alsof hij alle spieren van zijn scherp gezicht strak ge spannen hield om zijn emotie te verbergen. „VERBIJSTERENDE ONTVANGST". Het stadhuis van New York was het eindpunt van dc rit. Tijdens de officiële ontvangst, bijgewoond door 85.000 personen, dankte MacArthur van af een speciaal gebouwd podium voor de „verbijsterende ontvangst", die New York hem bereid had. „Deze veeltallige stad", zo zei hij, „is een levend voorbeeld van de geschiktheid van elk ras om met andere rassen samen te leven en gemeenschappelijk vooruitgang te boeken. Ik kom juist van een gebied, waar een ander voor beeld van deze aard wordt gegeven en waar mannen van verschillende landaard, die afwijkende talen spre ken, schouder aan schouder hetzelfde gevaar bestrijden". Hij eindigde met de woorden: „Dit is Amerika en, met Generaal zwaaide met de pet De stoet van 50 auto's, door 86 po- litie-motören omzwermd, vertrok uit de ondergrondse garages van het Waldorf Astoriahotel, dat op zijn dak naast de Stars and Stripes een reus achtige vlag voerde met de vijf ster ren, die Douglas MacArthur gerech tigd is te dragen. Boven de stad koersten een klein luchtschip van de Marine en twee vliegtuigen van de verkeerspolitie. Dicht opeengepakt van de muren der huizen tot het wegplaveisel ston den de millioenen. Saluerend of zwaaiend met zijn vermaarde uni formpet beantwoordde de generaal hun gejuich en de telkens herhaalde kreet: „God zegen je, Doug". Toen de stoet in Wallstreet de oude Drievuï- digheidskerk passeerde, speelde het carillon „America". Bij het oprijden van Broadway klom MacArthur op de rugleuning van zijn auto. Me vrouw MacArthur en zoon Arthur volgden in de tweede auto zijn voor beeld. CHINEES-NOORD-KOREAANSE BESPREKINGEN TE MOEKDEN? Naar uit welingelichte bron te Taipeh verluidt, worden op het ogenblik te Moekden besprekingen gevoerd tussen Chinese en Noord- Koreaanse autoriteiten. Generaal Smirnof zou deze besprekingen bij wonen. Ook Mao Tse Toeng zou zich te Moekden bevinden, doch niet ac tief hieraan deelnemen. ADENAUER STEUNT OP SCHUMAN'S BRIEF HET PLAN-SCHUMAN vindt in de parlementen der deelnemende landen niet overal instemming. Bij de ratificatie van het te Parijs onder tekende verdrag zal er nog m'enig woordje vallen. West-Duitsland zal naar alle waarschijnlijkheid de eerst e parlementaire strijd te zien geven, welke spannend zal zijn, gezien de felle oppositie van de socialistenlei der Schumacher. Adenauer wil Maandag reeds het verdrag met de partij leiders der regeringscoalitie besprek en om een spoedige ratificatie moge lijk te maken. ADENAUER IS VOL VER- Adenauer het standpunt van Schu- TROUWEN macher, die beweerd heeft, dat het plan-Schuman de Franse bezetting In Bonn overheerst de indruk, dat van Duitsland bestendigde, er inderdaad een meerderheid voor het plan zal worden verkregen. Ade nauer is vol vertrouwen. Men meent, dat mogelijke tegenstand van libera len en Duitse democraten vermeden zal kunnen worden ter wille van het behoud der regeringscoalitie. Adenauer is er na zijn Parijse be sprekingen van overtuigd, dat de Saarkwestie te zijner tijd op voor al len bevredigende wijze zal worden geregeld. Zijn sterkste troef tegen over de oppositie is een brief van Schuman, die gisteren te Parijs is ge publiceerd. Schuman geeft daarin als het Franse standpunt weer dat na de be krachtiging van het plan-Schuman door de zes parlementen de volgen de maatregelen moeten worden ge nomen: 1. De functies van het gezagsor gaan voor de Ruhr moeten eindi gen; Duitsland moet wat staalproduc- tie en productiecapaciteit betreft aan geen andere verordeningen worden onderworpen dan alle andere landen van het plan- Schum'an. De thans bestaande beperkingen moeten worden op geheven; Het gezagsorgaan van het plan- Schuman moet de functies over nemen van het thans bestaande, gezagsorgaan voor de Ruhr. De brief eindigt met de verzeke ring, dat Frankrijk onverwijld bij de andere bezettende mogendheden de nodige stappen zal doen om dit te bewerkstelligen. In bittere woorden veroordeelde tenslotte schept zij onaanvaardbare willekeurigheden. Deze ernstige gevolgen eisen een vast beleid. Zij eisen een beleid dat vooruitziet. Overleg met het bedrijfs leven is hier ten zeerste gewenst. En minister In 't Veld zal goed doen dit te bedenken, wil hij de goodwill bewa ren, die hij zich als minister van We- NEDERLANDSE OFFICIEREN BE ZOEKEN AMERIKAANSE VLIEG- TUIGENFABRIEK. Tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten waar hij zich op de hoogte stelt van de Amerikaanse militaire vliegtuigpro ductie en de verschillende vliegtuig typen bezocht Generaal Majoor A. Baretta, Vice Chef-Staf van de Ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht, ook de fabrieken, waar de Thunder- jet F 84 E gevechtsvliegtuigen wor den vervaardigd. We zien hier Generaal Majoor Baretta (links) in gesprek met de President der fabrieken, de heer Mundy I Peale. Derde van links de Nederlandse Kolonel J. Giessen. Rechts de Amerikaanse Luitenant- Kolonel Charles Hoetler. Gods hulp, zullen wij het Amerikaans houden". De burgemeester van New York verwelkomde MacArthur als „de laatste onzer oorlogsleiders, die naar huis is teruggekeerd". Hij prees zijn schitterende staat van dienst in de afgelopen oorlog en zijn wijs beleid in Japan. Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier heeft in een verklaring ver zekerd, dat president Truman gene raal MacArthur heeft ontslagen „op eenstemmig advies van zijn voor naamste burgerlijke en militaire ad viseurs, met inbegrip van de geza menlijke stafchefs". Het hoofdkwartier gaf zijn verkla ring af naar aanleiding van vragen in de pers over MacArthur's rede voering tot het Congres. De generaal had gezegd, dat zijn mening over de oorlogvoering in hel Verre Oosten gedeeld werd door nagenoeg alle mi litaire leiders „onder wie de chefs van onze eigen generale staven". De perschef van het Pentagon, die de verklaring voorlas, voegde er aan toe, dat het militaire hoofdkwartir niet de bedoeling had, het betoog van MacArthur te weerleggen: „De rede nen voor het ontslag van de generaal zijn reeds eerder door de president meegedeeld". Chloorgas heeft wellicht allen gedood Toestellen van dc Royal Air Force, uitgerust met speciale nieuwe mag netische apparaten, zijn gisteren uit gezwermd boven Het Kanaal op zoek naar de Engelse onderzeeër „Af fray", die Maandagavond met 75 man aan boord, zonder een spoor achter te laten, ten Zuidwesten van hef eiland Wight verdwenen is. De vliegtuigen, die magnetometers toestellen om metalen voorwerpen, die magnetische golven uitzenden, op te sporen aan boord hebben, zijn gistermorgen in actie gegaan. Dui kers stonden op de bergingsvaartui gen gereed om bij het geringste spoor alle voorwerpen, die de ge luidsgolven van de „Asdics" zouden weerkaatsen, te onderzoeken. Men vermoedt thans, dat de batte rijen van de „Affray" na een kante ling zijn leeggelopen, waardoor zich dodelijk chloorgas door het schip heeft verspreid. Dit zou verklaren waarom geen wrakstukken, licht gevende noodboeien of leden van de bemanning naar boven z(jn gekomen. Men verwacht, dat de duikers op zijn minst twee dagen nodig zullen hebben om alle voorwerpen, die tot dusverre op de zeebodem zijn aange troffen, te onderzoeken. De Hongaarse minister van bin nenlandse zaken, dr. Sander Zold, is van zijn post ontheven, aldus heeft het Hongaarse persbureau Zaterdag gemeld. GENERAAL MACARTHUR SPRAK VOOR HET CONGRES. Te Was hington heeft Generaal Douglas MacArthur het Amerikaanse Con gres toegesproken. Alle Congresleden en toehoorders op de publieke tri bune brachten de 71-jarige generaal een minutenlange ovatie, voordat hij zijn rede begon. Mac Arthur dankt voor het hem gebrachte huldebetoon. een vraag, die trouwens heel wat belangrijker is, dan de kwestie of de generaal al of niet rechtmatig is ontslagen. IT DE REDE van de generaal is duidelijk gebleken, dat de te- U PAS ALS IEMAND HEEN GAAT, beseft men wat hij heeft bete- j kend. Dat is altijd zo. „Wanneer je wilt weten, welk een voortreffelijk l man je bent," hebben wij eens j iemand horen zeggen, „moet je i heengaan." Wij zien hetzelfde verschijnsel bij generaal MacArthur optreden. De wegens insubordinatie ontslagen ge neraal is teruggekeerd, maar geens zins als een verslagen man, een werkloze die op de keien staat, eer der als een triomfator, als de held van de dag. Hij wordt bejubeld en rondgere den, gevierd met officiële ontvang sten en diners, alsof hij persoonlijk heel Azië had overwonnen, 0 en hij krijgt de gelegenheid om voor het forum van de verenigde vergadering van Senaat en Huis van Afgevaardigden alles te zeggen wat hij op het hart heeft. Zelden zal een ontslag zulk een dei ning hebben veroorzaakt als ditmaal. Heel Amerika staat op z'n kop en als de republikeinen ooit een succes volle reclame-stunt hebben uitge haald, dan is het wel deze geweest. Het is overigens wel uitgekomen, wat wij reeds eerder schreven, dat nl. de eigenlijke oorzaak van Mac- Arthurs ontslag volkomen op dc achtergrond zou raken De eigen lijke oorzaak was de insubordinatie het voeren van een eigen politiek dwars tegen die van de Amerikaanse regering in. Wat generaal MacArthur thans in de arena van de meningenstrijd heeft geworpen is de achtergrond van de hele kwestie, de vraag nl. of hij recht had om ongehoorzaam te zijn, of hij moreel verantwoord, ja verplicht was om zich tc verzetten tegen een politiek, die klaarblijke lijk naar de ondergang van de Wes terse beschaving zou leiden Waar het nu om gaat is de vraag, of de generaal al of niet gelijk had, Maandag a.s. weer een propaganda-stunt VOLGENS HET ANTI-COMMUNIS TISCHE voorlichtingsbureau „West" hebben de Oostduitse autoriteiten bijzondere veiligheidsmaatrege len genomen in verband met de komst van belangrijke Sowjet-func- tionarissen naar Berlijn voor het hou den van „verstrekkende politieke be sprekingen". Deze zouden ,Maandag a.s. beginnen. Van de Oostduitse grens af wordt de te volgen route de gehele nacht met schijnwerpers verlicht en er wordt voortdurend door de politie gepatrouilleerd; de gewone treinen loop zal Maandag stilliggen om de trein uit Moskou een snelle en on gehinderde doorreis te verlenen, al dus het bureau. Maandag a.s. bestaat de Oostduitse socialistische eenheidspartij vijf jaar. Er zullen bijeenkomsten in Oost-Bcr- lijn worden gehouden en men ver wacht Oostduitse verklaringen over het plan-Schuman en de Westduitse „herbewapening". Westelijke geallieerde functionaris sen verwachten, dat er ook hoge Russische officieren zullen komen om de Russische manoeuvres, die op het ogenblik in Oost-Duitsland wor den gehouden, bij te wonen. Volgens Westelijke militairen te Berlijn waren er grote versterkingen uit de Sowjet-Unie aangekomen in verband met de Russische manouvres in Oost-Duitsland. In een radiotoespraak heeft de communistische leider van Oost- Duitsland, Walter Ulbricht, voor speld, dat er een ministerraad voor geheel Duitsland zal komen. omtrent de belangrijkheic defensie van Europa een grote rol heeft gespeeld. Aan de ene kant staan degenen, die menen, dat Amerika niet doel treffend aan beide kanlen tegelijk kan opereren. Het behoud van West- Europa staat bij hen voorop en daarom moet daaraan allereerst de vollo aandacht en kracht worden schonken. Het Oosten is slechts een secundair front, waaraan niet zóveel inspanningen ten koste gelegd mo gen worden, dat de verdediging van Europa in gevaar zou komen. Dat is de visie van Engeland, Frankrijk en over het algemeen van geheel West- Europa, een visie, waarbij Truman en zijn regeringsstaf zich hebben aangesloten. Generaal MacArthur noemt daar entegen de mening dat Amerika niet op twee fronten tegelijk kan vech ten een defaitisme van de ergste soort. Bij de bestrijding van het communisme moet men het aanpak ken daar waar het tot aanval overgaat en dat is op het ogenblik Korea. Maar dan ook Rued en niet aarzelend tussen vechten en sussen. Wie oorlog voert, moet toe slaan en hard ook, want het doel van elke oorlog is: de overwinning behalen en wel de volledige over winning Als men de communisten niet geducht inpepert, worden ze hoe langer hoe brutaler; dat leert de historie van alle aanvallers. En daarom zal Europa gered worden, als men de roden in Korea en China duchtig afstraft, maar zal Europa juist in het grootste gevaar komen te verkeren, als men nu in Azië probeert te sussen. Wie er een dergelijke mening op na houdt, zal het gevaar van een derde wereldoorlog desnoods ris keren en dat is juist het grote tegen-argument van Truman, dat Mac Arthurs politiek rechtstreeks naar een nieuwe wereldoorlog leidt. MEN ZAL NIET KUNNEN ont kennen, dat MacArthurs rede in het Congres indruk heeft ge maakt. Hef was inderdaad een ma gistrale rede en het feit, dat zij werd uitgesproken door iemand, die zich terugtrekt en dus geacht kan worden belangeloos te zijn, verleende er een extra aureool aan. Maar het nuchtere verstand zal het moeten winnen van de emotie en men zal zich moeten bezinnen op de vraag: heeft de generaal gelijk of niet, Het antwoord daarop is niet ge makkelijk. Men kan in het algemeen wel zeggen, dat een generaal na tuurlijk wil vechten en een diplo maat als Truman natuurlijk niet wil veohten, maar zo stelt men het pro bleem toch al te simplistisch. Het gaat er ook niet om, of MacArthur een betere kijk heeft op de Oosterse mentaliteit, omdat hij zovele jaren in het Verre Oosten heeft ge werkt. Hij moge een uitstekend kenner van het Oosten zijn, het is de vraag of hij een even helder in zicht en overzicht heeft van de grote internationale politiek als de rege ring te Washington. Slechts wie het geheel kan overzien, kan uitmaken, welke richting de juiste zal zijn. Maar zelfs degenen, die het geheel kunnen overzien, zijn daarom nog niet onfeilbaar; went ook de best ingelichte kan niet voorzien, hoe bijv Moskou in een speciale situatie zal reageren en wat daarvan dan weer de gevolgen zullen zijn. Wij hebben sterk de indruk, dat het Rus land in 't geheel niet onaangenaam zou zijn, indien de Amerikaanse soldaten zich verhepen in de einde loze vlakten van China De Japan ners hebben vóór de oorlog eveneens ervaren, dat men er jaren en jaren lang vechten kan zonder er veel wijzer van te worden. En daarom heeft generaal Mac Arthur ons ondanks het magistrale van zijn redevoering vooralsnog niet kunnen overtuigen van de juistheid van zijn visie. JCo-tiePtie... De lessen die we mef de meeste moeite hebben geleerd hebben voor ons de meeste waarde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1