S)e ftzidóeSoti/fco/nt MacArthur sprak tot Congres te Washington VERZOENINGSPOLITIEK IN AZIE ONDERMIJNT EUROPA »Formosa« moet worden uitgeschakeld Onrust in Albanië Geen hoop meer voor de »Affray« Nog altijd is wrak niet gevonden urchill nam In 1932 verdween er een in het Ka- het niet Weinig strijd op Korea Londen stemt Pacific Amerika zet er in met het Pact spoed achter VRIJDAG 20 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12262 Directeur: C M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd-, t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SOLDATEN-WELZIJN \/OOR de jongemannen, die 's ko- nings wapenrok gaan dragen en ook voor hun ouders is het een ge ruststelling te weten, dat hun licha melijke verzorging in goede handen is, maar een nog groter geruststelling zal het hun geven, als aan de geeste lijke verzorging der soldaten het volle pond wordt gegeven. Over die geeste lijke verzorging, in zoverre deze van aalmoezeniers en veldpredikers af hangt, wordt niets dan lof gehoord, terwijl hunnerzijds de priesters en dominees tevreden zijn over de mede werking. welke zij van de leger-auto- ritetten ondervinden. Ook de sociale verzorging waaronder in 't bijzonder de besteding van de vrije tijd is be grepen, gaf tot nog toe geen reden tot klagen, maar men krijgt in bevoegde kringen de indruk, dat sinds de laat ste commando-wisseling het inzicht van deze aangelegenheid is gewijzigd en helaas ten ongunste. Het behoefde eigenlijk niet bena drukt te worden, maar het blijkt no dig te zijn, dat de welzijns-verzor ging van de soldaten in hun 'ege uren van enorm belang is, zowel voor het heil der betrokken jongelui als voor de goede geest in 's lands heerscharen. Ledigheid des duivels oorkussen te noemen, is een uit spraak. die door eeuwen-lange erva ring werd geijkt. Er moet dus voor de legerleiding, indien zij haar ver antwoordelijkheid dieper beseft dan al'een maar voor bewapening, voed sel en huisvesting, al'es aan gelegen zijn dat de soldaten buiten het dienst rooster hun tijd nuttig of aangenaam beide kan samengaan besteden. Het ligt geheel in de koers van een legerleiding, welke haar vaderlijke taak verstaat, de jongelui aan te moedigen, indien zij hun beperkte vrijheid niet doorbrengen in zalig nietsdoen", maai' deze willen beste den aan ontwikke'ing en bekwaming, om uit dienst ontslagen een des te nuttiger plaats in de burgermaat schappij te kunnen innemen. Tot voor kort ontvingen zij: te dezer aanmo'e- diging, een toe'age in de kosten van door de legerleiding goed bevonden cursussen, doch onverhoeds is deze toelage afgeschaft. Er is iets voor te zeggen, dat de toelage is geschrapt voor het beroens-personeel. dat. na zich op die goedkope manier be kwaamd te hebben, soms neiging toont van deze verworvenheden, in de burgermaatschappij overstaopend gebruik te maken. Doch het is zeer te betreuren en bijna onbegrijpelijk dat dit subsidie ook is ontnomen aan het dienstplichtig personeel, dat ge noeg ondernemingslust en pit bezit, om, na de zware diensturen, zich op een scholing voor het maatschappe lijk leven toe te leggen. De jongeman, nen aan te sporen in hun 'ege tijd te studeren, behoorde de legerleiding meer ter haite te gaan. in 't bijzon der nu het dienstverband zo ]ang is en wellicht nog langer zal worden en de soldaten een gedeelte van hun dienstplicht 'n Duitsland zullen moe ten vervullen, in omstandigheden, welke voor een goede tijd-passering lang niet zo gunstig zijn. als in het vaderland. Er. zal voor de sociale welzijn-verzorging van onze troepen in Duitsland nog veel meer komen kiiken. dan alleen maar het aanmoe digen van cursur-bezoek doch dit eenvoudig middel mag niet onge bruikt worden gelaten. De Chinese kust moet worden p ENERAAL DOUGLAS MACART HUR heeft gisteren voor het Ameri- kaanse Congres in verenigde vergadering een pleidooi gehouden voor een vlootblokkade van de Chinese kust, voor verkenningsvluchten van de luchtmacht boven het Chinese vasteland en voor het opheffen van de beperkingen, waaraan de Chinese nationalisten op Formosa ge bonden zijn. Hij achtte oorlog waardeloos als een middel om internationale ge schillen te beslechten, maar als de Verenigde Staten een oorlog werd opgedrongen, dan bleef er geen keus over, dan alle mogelijke middelen aan te wenden om hem snel tot een einde te brengen. ,.Het aan de orde zijnde vraagstuk is van fundamentele betekenis, het gaat veel verder dan partijoverwegingen. Het is niet mogelijk tegenover het communisme in Azië een verzoeningspolitiek, gebaseerd op conces sies, te voeren, zonder hierdoor tevens onze positie in Europa om het communistische gevaar te £pstrijdente ondermijnen." ZONDER WROK OF BITTERHEID Een daverend gejuich begroette generaal MacArthur, toen hij, vast beraden en gespannen kijkend, de vergaderzaal van het Huis van Afge vaardigden betrad voor zijn toe spraak tot het Congres. Alle afge vaardigden en senatoren verhieven zich van hun zetels en juichten hem toë. „Ik spreek u toe, zo begon Mac Arthur, „in de schemering van mijn leven en zonder enige bitterheid. Ik ken slechts één doe': de Verenigde Staten te dienen. Waneer wij de thans aan de orde zijnde vraagstukken, waarnvede onze hoogste nationale belangen zijn ge moeid, slechts beschouwen uit de gezichtshoek van één bepaald ge deelte der wereld, zal dit noodwen dig een ramp veroorzaken voor het geheel. Men noemt Azië de poort tot Europa: het omgekeerde is evenzeer waar. Wat in het ene werelddeel ge schiedt, beïnvloed noodwendig de gang van raken in het andere". „Sommigen'' vervolgde MacArthur „zijn van mening dat de Verenigde Staten niet sterk genoeg zyn om zo- wel op het Aziatische als op het i ;~.j geblokkeerd beweerd, dat ik „aanhitste tot oor log". Doch niets is meer bezijden de waarheid. Ik ken de oorlog, zoals weinigen van de thans levenden hem kennen. Reeds geruime tijd bepleit het algehele prijsgeven van de oorlog als middel om internationale geschillen op te lossen. Doch wanneer de Verenigde Sta ir een oorlog wordt opgedrongen, hebben wij slechts één antwoord: hem met alle ten dienste staande middelen tot een spoedig einde bren gen. Het enige doel van een oorlog is: het bevechten van de overwin ning en nimmer besluiteloosheid zonder einde". LESSEN DER GESCHIEDENIS De generaal vervolgde: „Enkelen willen tegenover het rode China een op concessies gebaseerde verzoenings politiek voeren. Zij geven blijk geen kennis te diagen van de dui-lelijke lessen der geschiedenis. Een sussings- politiek leidt tot nieuwe en bloediger oorlogen. Zij legt de basis voor nieu we en steeds verder gaande eisen van de tegenstander. Mijn soldaten vroegen mij: „Waarom worden op het slagveld bevochten militaire voordelen weer aan de vijand prijs geeeven?" En met van ontroering trillende stem voegde MacArthur hieraan toe: ,.Ik kon hun vraag niet beantwoorden" Generaal MacArthur besloot met te zeggen, dat de hoop en dromen, die hem bezielden, toen hij 52 jaar geleden werd ougenomen in de gele deren van het Amerikaanse leger. I Ik ben nu zover: een oude soldaat, die heeft gepoogd zijn plicht te doen, zoals die hem door God werd voor geschreven. Vaarwel." MACARTHUR IN NEW-YORK Donderdagavond is generaal Mac Arthur in zijn vliegtuig te New-York aangekomen Op het vliegveld werd MacArthur begroet door een wel komstcomité van burgemeester Im- pelliteri. Zeventien saluutschoten werd afgevuurd. Toen de generaal met zijn groep naar het Waldorf-Astoria-hotel reed, moesten de auto's zich een weg ba nen door de samengestroomde me nigte. In het hotel was de presiden tiële suite voor hem gereserveerd. Vandaag zal hem een groot wel kom bereid worden. Een lunch zal worden aangeboden door het gemeentebestuur, waarvoor alle delegaties bij de UNO zijn uit genodigd, behalve de huidige secre taris-generaal, de Rus Zinchenko. Het comité van ontvangst wenst geen „weglopers'' en achtte het daar om beter de Rus niet uit te nodigen. WAREN DE STAFCHEFS HET MET MACARTHUR EENS In Washington bereiden commis sies van het Amerikaanse Congres zich voor om de verklaring van Mac Arthur te onderzoeken,, dat de ge zamenlijke stafchefs van de V.S. het eens waren met zijn zienswijze hoe de overwining zou kunnen worden behaald op de Chinese communisten in Korea. Generaal MacArthur, de gezamen lijke stafchefs en de minister van defensie, Marshall, zullen de volgen- liem sinds lane verlaten hadden. „Er I de week voor een commissie van het is een oud soldatenliedje, dat zegt: I Congres moeten verschijnen om hun „Oude soldaten sterven nooit, zij zienswijze te geven over de toestand worden schimmen en verdwijnen" in het verre Oosten. op de Californische kust of zelfs op Washington terug te trekken". Hij vervolgde: „Het communisti sche China greep in Korea in. waar door een nieuwe toestand werd ge schapen. welke beslissingen op di plomatiek terrein vereiste, zij mijn evenwel niet genomen". Daarop gaf MacArthur een over- r.ichl van de ontwikkeling van Chi na in de afgelopen halve eeuw. „Het huidige Chinese communistische be- ,-. wind is agressief en imperialistisch Europese front weerstand te bieden aeworden, Dit is nie, slechts in Ko. aan het communisme. Ik moet u zeg- doch ook bt,trekWng tot gen dat ik m« geen groter defaitis- Indo.china gebleken. Het is dezelfde Volgens bevoegde Joegoslavische en buitenlandse diplomatieke krin gen te Belgrado zijn in Februari 17 maal vliegtuigen boven de Albane se hoofdstad, Tirana, verschenen, die pamfletten uitwierpen, waarop de regering van Enver Hodza wordt aangevallen. Er zouden eveneens gewapende parachutisten neergelaten zijn. Zij zouden thans, tezamen met anti-re geringsgezinde verzetslieden, in de bergen gevechten leveren. Niemand, aldus Reuter, weet van waar deze pamfletten afkomstig zijn. De Alba nese regering heeft zich in verband hiermede met enige protesten tegen Italië gericht van waar zij zouden komen. België wijst beschuldiging af De Belgische premier Pholien, heeft in een toespraak tot de club „Mars et Mercure' geantwoord op de jongste verklaring van de Ame rikaanse ambassadeur in Brussel, Murphy, dat slechts 5 van de in de Belgische staatbegroting voor ziene uitgaven voor de defensie be stemd was. In totaal zouden de militaire uit gaven 15 milliard belopen of wel 5,5 van de totale begroting uit maken België heeft sinds 1949 per hoofd van de bevolking gemiddeld 80 dol lar per jaar voor defensie-doeleinden besteed en daarvoor in totaal 640 millioen uitgegeven De strikt mili taire uitgaven voor dit jaar zijn hoger dan vorig jaar. Als alle me kan indenken dan dit. KETEN VAN EILANDEN De Verenigde Staten beheersen in het Westelijke gedeelte van de Stil le Oceaan een keten van eilanden. Zij kunnen van hieruit het Aziati sche vasteland van Wladnwostok tot Singapore met hun zee- en lucht macht beheersen en zij kunnen elke beweging wan een vijand in de rich ting van de Stille Zuidzee verhinde ren. Deze eilandenketen is een na tuurlijke verdedigingslinie, zij kan worden behouden met een minimum aan militaire krachtsinspanning en uitgaven Onder langdurige toejuichingen j wel hoofdzakelijk door het buiten van de Congresleden verklaarde ge- j land, heftige critiek op mij uitge- neraal MacArthur: „Ik heb er in het oefend, omdat ik dit aanbeval, doch machtswellust, waardoor elke ver overaar sinds mensenheugenis werd bezeten". NOODZAKELIJKE MAAT REGELEN Om de nieuwe vijand te verslaan is het noodzakelijk bepaalde maatre gelen te nemen. Deze omvatten: een marine-blokkade van de Chinese kust, het uitvoeren van luchtverken- ringen boven Chinees gebied en het onheffen van de benerkte bepalingen voor de Chisese nationalisten op For- „Er is", vervolgde MacArthur, „en P*R BESTAAT geen redelijke hoop meer, dat men nog opvarenden van de vermiste onderzeeboot „Affray* zal kunnen redden. Zo heeft de Britse admiraliteit gisteravond meegedeeld. Het zoeken wordt echter nog voortgezet om de juiste positie van de „Affray" te bepalen en ook zal alles in het werk worden gesteld om de oorzaak van de ramp te vin den. verleden met nadruk op gewezen dat het. uit militair oogpunt gezien, een dwingende noodzaak is dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in communistische handen valt. Indien dit wel zou gebeuren, zou de vrij heid van de Philippijnen en Japan onmiddellijk bedreigd worden en wij ik meen te weten dat elke militaire leider, die niet de Koreaanse veld tocht had of heeft te maken, de chefs der Amerikaanse generale staven in begrepen, het met mij eens was". Mijn inzichten m.b.t. de in het Verre Oosten te volgen politiek zijn zouden mogelijk gedwongen zijn ons verwrongen weergegeven men heeft defensie-onkosten meetellen, zouden Ook Dr. Plesman was op deze reünie, de uitgaven nog 80 millioen dollar waarbij vele oude verhalen loskwa- hoger zijn. 1 men, aanwezig. Op de foto: van OUD-GEZAGVOERDERS BIJEEN. Een dezer dagen kwamen de oud- gezagvoerders van de K.L.M. in de aardenburg te Ouderkerk aan de Amstel in reünie bijeen. Uiteraard waren bij deze gelegenheid ook K.L. M.-gezagvoerders in actieve dienst aanwezig. Het interieur van de Paar- denburg was voor deze gelegenheid voorzien van luchtvaartattributen. rechts naar links: Iwan Smirnoff; J. J. van Balkom, onderdirecteur Ge neral Operations, bekend van de Snipvlucht naar Curasao in Decem ber 1934; L. A. Brugman die onlangs zijn 100ste retourvlucht naar Djakar ta volbracht; Dr A. Plesman; S. Steinbeck die onlangs de K.L.M. heeft verlaten en „Boon" Sillevis; alle grote namen uit de roemrijke geschiedenis van de Nederlandse burgerluchtvaart. Laat op de middag meldde gisteren een van de reddingschepen, dat het door middel van geluidsgolven con tact had gemaakt met een ander voorwerp op de zeebodem en er is een duiker neergelaten om vast te stellen, of dat misschien de onderzee boot is. Aan het zoeken namen giste ren ook mijnenvegers deel, die zware kabels over de bodem slepen. Alle deskundigen van de Britse marine zijn er verbaasd over, dat de „Affray" zo spoorloos heett kunnen verdwijnen. Zoals alle moderne on derzeeërs was het schip immers uit gerust met middelen, waarmee in ge val van nood seinen kunnen worden gegeven, waaronder de zogenaamde telefoonboei. d e bij 'n ongeluk auto matisch loslaat in als middel tot con tact met de oppervlakte dan ook feil loos wordt geacht. Slechts tweemaal tevoren is in vre destijd een Britse duikboot op zulk een geheimzinnige wijze verdwenen „WEST "-BROOD. De bakkers in Westelijk Berlijn hebben hun om zet aanzienlijk zien verminderen tengevolge van het feit, dat in de Oostelijke sector het brood aanzien lijk goedkoper is, zodat vele huis vrouwen de scheidingslijn overtrek ken om het in dit stadsdeel te kopen. Om de smokkel zoveel mogelijk te verhinderen, is men er toe overge gaan het brood, dat in de Westelijke sector verkocht wordt te stempelen met het woord „West" al s|| een geheimzinnige wijze verdwenen naai met zestig man aan boord en in 1921 een ter hoogte van de Scilly- eilanden met 57 opvarenden. Maar het Lagerhuis wel Het Engelse Lagerhuis heeft gis teren met 291—280 stemmen een motie van oppositie, waarin de be noemingen bij de Atlantische zee macht werden afgekeurd, verwor pen. Winston Churchill, de leider der conservatieven, vroeg de stem ming tijdens het debat over een mo tie, waarin goedkeuring verzocht werd omtrent enige ramingen voor de defensie-begroting, met inbegrip van het salaris van de minister, Shinwell. Churchill kantte zich in zijn toespraak opnieuw fel tegen het benoemen van een Amerikaanse admiraal tot opperste vlootvoogd in de Atlantische Oceaan. Hij diende een amendement in strekkende tot een salarisverlaging van 100 pond voor de minister van Defensie. Shinwell zeide m zijn ant woord, dat een van de voordelen, welke een Amerikaanse vlootvoogd met zich bracht, was dat het nood zakelijk zou kunnen zijn strijdkrach ten uit de Stille Oceaan te hulp te roepen. Hij vond, dat Engeland er bij de onderhandelingen nog niet zo slecht afgekomen was. De opperbe velhebber zou een Amerikaan zijn, maar zjjn plaatsvervanger een En gelsman. Eveneens zou een Engels man de vloot in de Oostelijke At lantische Oceaan commanderen, van Groenland tot Kaap Finisterre, welk gebied volgens deskundigen het be langrijkste was. Een .levendige .smokkelhandel bloeit thans tussen Korea en Japan, nu de Koreaanse kustwacht voor militaire doeleinden is uitgescha keld. De smokkelwaar (sigarettenaanste kers, schoonheidsmiddelen, vulpen nen en narcotica) vindt gretig aftrek op de Koreaanse zwarte markt. Chinezen verdedigen zich niet Na het innemen van Hwatsjon rukten de verbonden troepen op naar de Oostelijke en Noordelijke oever van het Hwatsjonrescrvoir. Zij bevonden, dat de Noordelijken hun posities, die zij de vorige week zo hardnekkig verdedigden, hadden verlaten. Gedurende de nacht schenen de Noordelijken ook uit hun andere stellingen langs het front te zijn te ruggetrokken. De verbonden legers dreven de tegenstander terug, waar bij slechts sporadisch verzet werd ontmoet. Enige Noordelijke aanval len werden met behulp van vlam menwerpers teruggeslagen. Een Noordelijke compagnie trok zich na een gevecht van man tegen man terug tot ten Noorden van Jontsjon. De Noordelijken werden ook ten Zuid-Oosten van Tsjorwon bestookt. Amerikaanse bommenwerpers vie len Noordelijke vliegvelden aan. SPECULATIES TE TOKIO. De huidige stilstand van de strijd aan het Koreaanse front heeft de speculaties over een mogelijke rege ling van het conflict door onderhan delingen doen herleven. Waarnemers te Tokio hechten be tekenis aan het feit, dat de Noorde lijken na weken van uitgebreid op bouwen van hun strijdkrachten thans plotseling goede verdedigings- stellingen hebben verlaten bij de aankomst van kleine patrouilles van de verbonden troepen aan het cen trale front. Zij trekken zich vrijwel zonder strijd terug. Waarnemers verklaren, dat het achterwege blijven van een ver wacht voorjaarsoffensief der Noor delijken niet alleen door militaire factoren kan worden verklaard. BRITSE minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morisson, heeft vandaag in het Lagerhuis zijn instemming betuigd met de komende onderhandelingen tussen de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zee- land over het sluiten van een defensiepact voor de Stille Zuidzee, gelijk aan het Atlantisch Pact. „Een dergelijk verdrag zou een uiterst waarde volle bijdrage vormen tot de veiligheid van het Gemenebest en de demo cratische landen in het Stille Zuid zeegebied", aldus de minister. GROEN LICHT NAAR VEILIGHEID Anthony Eden sloot zich namens de oppositie bij deze woorden aan, maar wilde weten of ook Engeland zich bij het Pac. zou aansluiten. Mor rison gaf hierop geen rechtstreeks antwoord. „Het lidmaatschap van 't voorgegestelde pact zou ons r.iet on welkom geweest zijn", aldus de mi nister, „maar wij zijn tevreden, dat Australië en Nieuw-Zeeland de be langen van het Verenigd Koninkrijk en het Gemenebest vertegenwoordi gen." Uit mededelingen van president Truman en minister Acheson bleek gisteravond, dat, het Pact wellicht reeds binnenkort gesloten zal wor den. Truman verklaarde, dat de bespre kingen tussen de drie landen inten sief moeten worden voortgezet en mi nister Acheson zal, sprekend over het Atlantisch Pact: „Ik durf te voor spellen, dat wij binnenkort nog zulk een Pacific-pact zullen hebben. In Melbourne verklaarde de Australische minister van Buiten landse Zaken, -Percy Spender, dat president Trur.ians gisteren gedane mededeling over de ondehandelin- gen over het Pact „het groene licht op de weg naar veiligheid in de Pa cific is" en „de belangrijkste ont wikkeling der buitenlandse betrek kingen sedert de oorlog weergeeft". Ook hij verwachtte, dat het Pact spoedig gesloten zal worden. De Nieuw-Zeelandse minister van Buitenlandse Zaken, Federick Doid- ge, zei, dat het de Nieuw-Zeelanders zou bevrijden van „de nachtmerrie van een herleving van het Japanse militarisme' KoJiieCtie... Zelden treft ge een grotere schoon heid dan juist daar, waar de mens nog haast niet was.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1