Ned. etftalclub weer bijeen Per auto en vliegtuig om de aardbol Mogelijk isveel sneeuw en geen tulpen Op de bon SloJiie ïDurf in de schaduw van Djenchis Khan PSeudo'SPionne y WOENSDAG 18 APRIL 1951 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Jaap van der Leek zorgde voor 'n grote taart DE LEGE KUIP van het Olympisch Stadion te Amsterdam ademde gisteravond nog wat na van de interlandsfeer toen daar de leden van de Nederlands Elftalclub bijeenkwamen voor de eerste training na de glo rieuze wedstrijd tegen de Belgen van jl. Zondag. Langs het veld en op de tribunes lagen nog duizenden papiertjes van chocoladerepen, de fel omstreden plaatskaarten lagen nu voor het grijpen en op het scoring- bord verkondigden grote letters van de victorie: België 4Nederland 5. Beneden, op de sintelbaan en de grasmat deden de jongens hun oefe ningen net alsof er niets was ge beurd. Er werden rondjes gelopen, lichamsoefeningen gedaan en na de gymnastiekschoenen te hebben verwisseld voor de voetbalschoenen werd achter het ronde leer ge hold. Abc poeierde de bal horizon taal in het doel langs Kuneman, die wijselijk maar geen poging deed om zijn veste schoon te houden. Tot slot speelden de veertien een oefen partijtje dwars over het veld waar bij Henk Schijvenaar liet zien, dat hij de linksbuitenplaats, die hij in jeugdiger jaren bezette, nog niet he- lerr.'aal is vergeten. Na het Saunabad kwamen de spe lers en officials bijeen in de „kuil" van het stadion, waar een gedekte tafel met kopjes thee, schalen brood jes en sinaasappelen stond te wach ten. Aanwezig waren: Biesbrouck (RCH), Sch ij venaar (EDO). Kraak (Stormvogels), De Jong (ADO), van Schijndel (SVV), van Melis (Eind hoven), Groeneveld (Haarlem), Ter louw (Soarta), Lenstra (Heeren veen). Kuneman (HBS), Odenthal (Haarlem), van der Weerd (Wagc- ningen), Busschers (Enschede) en MÖrine (Enschede). Van der Tuyn (HDVS) kon niet aan de training deelnemen, omdat hij sinds Maan dagochtend pijn in de rug heeft en daarom liep hij maar wat rond. Snoek (Eindhoven) en Dijkgraaf (AGOVV) lieten verstek gaan. Onder uitroepen van bewondering werd een grote taart binnengedra gen. die trainer Jaap van der Leek zijn mannen aanbood als beloning voor het prachtige resultaat van Zondag. Op de taart was in marse pein een voetbalveld afgezet van 60 by 30 cm. waarop dc opstellingen van Nederland en België in chocola de waren aangebracht. In het doel van de Belgen stond een grote 5 en daarnaast lag een verslagen rood dui veltje. In het Nederlandse doel keek de Nederlandse leeuw, gcnoegelijk likkebaardend, naar de 4. Met vaste hand sneed aanvoerder Rinus Terlouw de taart in zestien stukken en toen begon het festijn, waarbij dc Nederlanders alles op de aanval zetten. De stemming was uit stekend en kwinkslagen vlogen ovf en weer, maar de jongens waren niet alleen bijeen gekomen om pret te nvaken en dus viel een diepe stilte over „de kuil'' toen Jaap van der Leek het woord nam. Hij verteld^, dat dit de veertiende trainingsavond in het Olympisch Stadion was, dat van dc 201 spelers, die voor deze avonden waren uitgenodigd er 175 waren gekomen dat dit een percen tage betekent van 87. zeer hoog voor voo)- trainingsavonden, vooral als men in aanmerking neemt, dat de wegblijvers meestal wegens ziekte of werkzaamheden verstek moesten la ten gaan: Van der Leek wees de spe lers er op, dat, dank zij hun activi teit, een punt was bereikt, waarover men tevreden kon zijn: de overwin ning op de Belgen. Maar. zo zeide hij er zijn nog meer mogelijkheden, dan die welke jullie nu hebben bereikt en die mogelijkheden kunnen wij ook bereiken. Als jullie bij al je prestaties nuchter en eenvoudig blij ven. Wij hebben een stap in de goe de richting gedaan, maar moeten nog veel doen om te komen waar we wil len zijn. Een speciaal woord richtte hij tot Henny Möring, die voor de laatste maal de training bijwoonde, om'dat hij begin Mei als trainer in dienst komt bij de Oostelijke derde klasser Oldenzaal. Er was gisteravond een foto gemaakt van alle spelers en de ze zal binnenkort aan Möring wor- den aangeboden plus een oorkonde, waarop de' namen van alle spelers komen ter herinnering aan de pret tige vriendschap, die altijd tussen Möring en de overigen heeft bestaan. Deze keer wilde van der Leek niet over de fouten van Zondag jl. spre ken. Binnenkort krijgt hij een copie van de 16 mm film, die van de wed strijd is gemaakt en aan de hand van deze film zal hij dc jongens dan op hun fouten wijzen. De voorzitter van de Keuze Com missie, de heer A. W. Verlegh, dank te de spelers voor de opoffering, die zij getoond hebben door steeds de training bij te wonen en die tot zulk een fraai resultaat heeft geleid, maar, zo zeide de heer Verlegh, dit is nog maar het begin. En dan denkt de Technische Commissie niet alleen aan de wedstrijd Nederland—Noor wegen, die op 6 Juni in Rotterdam wordt gespeeld, maar ook aan de tijd daarna. Voorts wees hij er op, dat het Nederland elftal de moeilij ke periode in de eerste helft van de strijd tegen de Beleen, toen een 10 voorsprong veranderde in een 13 achterstand, te boven is gekomen, dank zij het sterke moreel dat in de ploeg heerst. De heer Verlegn noemde de over winning op de Belgen „de herop standing van het Nederlandse voet bal" en hij spoorde de spelers aan op de ingeslagen weg voort te gaan. De training werd bijgewoond door de heren C. F. van der Meulen. lid van de technische commissie: H. J. Mommers, lid van de technische com missie en de keuzecommissie; K. J. Kaufmann, bondsoefenmeester, en dr Jan Thomee. de arts van de Neder lands elftalclub. ^VOORZITTER EN PENNING MEESTER VAN B.V.V. OVERTRADEN DEVIEZEN- BESLUIT. De bijzondere politierechter te 's-Hertogenbosch veroordeelde gis termorgen de voorzitter van de Bos sche voetbalvereniging B.V.V., W. J, spraak. P., leraar te 's-Hertogenbosch, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 1 jaar en een geldboete van f 250.— subs. 1 maand hechtenis en de pen ningmeester van genoemde sport vereniging, H. J. A. G. H., koopman te 's-Hertogenbosch tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar en een geldboete van 250.— subs, een hechtenisstraf van een maand wegens opzettelijke overtreding van het Deviezenbesluit 1945. In April 1949 was op invitatie van B.V.V. de Zwitserse kantonale club „Neufchatel" naar Nederland geko men. Volgens besluit van de Neder landse Bank mocht aan de buiten landse spelers slechts 30.— per per soon en per dag als verblijfkosten worden vergoed. B.V.V. heeft deze vergoeding in geld en direct aan de manager van de Zwitserse club uit betaald hetgeen in strijd zou zijn met het Deviezenbesluit. Het betrof hier een bedrag van 1800.dat de Zwitsers in Maastricht ter hand werd gesteld. Tijdens hun verblijf in Nederland hebben de Zwitsers een wedstrijd ge speeld te Haarlem op uitnodiging van de voetbalvereniging alaaar. B.V.V. had voor de Zwitsers het ho norarium" gecontracteerd op 15. Dit bedrag werd de buitenlanders via B.V.V. eveneens direct ter hand gesteld. Beide bestuursleden van B.V.V. verklaarden voor de bijz. politierech ter niets af te weten van de bepalin gen van het Deviezenbesluit. Zij zei den zich gehouden te hebben aan de richtlijnen van de Nederlandse Bank, die toestond de spelers 30.per dag en per persoon te vergoeden. De raadsman, mr. Adelmeyer uit 's-Hertogenbosch, zeide, 'dat hier van de zijde van cliënten gesproken kan worden van „nonchalante goede trouw". Hij achtte geen strafaan- sprakelijkheid aanwezig. De verde diger concludeerde derhalve tot vrij- De int-Tulpen Rallye De voorzitter van de RAC-west, de heer P. J. Nortier, heeft een in spectietocht gemaakt langs de spe ciale etappes, welke dit jaar in de Internationale Tulpen Rallye zijn op genomen. Op het circuit van de „Puy du Dome" bij Clermont Ferrand ligt sneeuw, maar de organisatoren had den reeds voorzorgsmaatregelen ge nomen en twee routes uitgestippeld, een „mooi weer" en een „slecht weer"-route. Als de deelnemers Dinsdag 24 April, komende uit Den Haag, Kopenhagen, Harrogate, Pa rijs, Milaan, Bern, Monte Carlo en Brussel het gemeenschappelijke con trolepunt ClermontFerrand hebben bereikt, behoeven de organisatoren pas op dat moment te beslissen, wel ke route definitief zal worden geno men. Een andere, veel grotere moeilijk heid evenwel, vormen de Vogezen. Er is dit jaar en vooral in de laatste weken zoveel sneeuw gevallen, dat het nu reeds vast staat, dat de deel nemers onmogelijk de oorspronkelijk uitgestippelde route der „Vijftien Bergen" en de etappe van de „Bon- homme" zouden kunnen berijden, waarbij men tevens niet moet ver geten, dat het gevraagde gemiddel de voor deze speciale etappes naar verhouding hoger ligt dan het vorig jaar. Bij zijn inspectie heeft de heer Nortier besprekingen gevoerd met het „Directorie des Ponts et Chaus- sees" en met de besturen van de automobielclubs te Belfort, van de Elzas en de Vogezen. De sneeuwploe gen hebben verscheidene weken reeds tientallen malen de wegen, waarop steeds weer een nieuwe laag sneeuw kwam te liggen, berijdbaar weten te houden. Er zijn echter en kele gedeelten, welke volkomen zijn ingesneeuwd en het witte poeder op een verijsde ondergrond ligt. De sneeuwploegen, die evenals het vorig jaar voor de internationale Tulpen Ralleye met veel enthousiasme aan het werk blijven, geven ook in de komende dagen de moed niet op, maar het ziet er, aldus de heer Nor tier, naar uit, dat men de oorspron kelijke routes in de Vogezen niet zal kunnen handhaven. Het gevolg zal zijn, dat men de „Bonhomme" zal moeten schrappen en een iets ge makkelijker traject zal nemen, dat I punten verloren van de Belg Ray- trouwens 19 km korter is. mond Souply. Ook in de route der „Duizend Bochten", in Luxemburg, ligt nog wat sneeuw, maar kans op vastlopen is daar volkomen uitgesloten. Intussen zijn de organisatoren ge dwongen op het laatste ogenblik de speciale etappes opnieuw te bewer ken, teneinde nog op tijd klaar te komen voor de start, welke naar men weet Maandag 23 April plaats heeft. Geen tulpen? Naar wij van de zijde van de ver eniging voor Bloembollencultuur vei-namen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de deelnemers aan de Intern. Tulpen Rallye ditmaal geen enkele tulp op onze bollenvel den zullen zien. Door- 't koude weer en vooral door de lage temperaturen in de nachten is de groei vertraagd. Mocht het weer omslaan, dan heb ben de tulpen een weck nodig om in volle bloei te komen. Aangezien ons nog tien dagen scheiden van de aan komstdatum van de Internationale Tulpen Rallye blijft de mogelijkheid bestaan, dat men de tulpvelden in volle bloei zal aantreffen, tegelijk met de hyacinten en narcissen, het geen een zeer mooie, maar korte bloeiperiode zou betekenen. Maar mocht de koude aanhouden, dan zul len de deelnemers van de tulpen Rallye het dit keer zonder tulpen moeten doen. MOTORSPORT. MAGGI RENATO VERONGELUKT. Bij een poging om de wereldsnel- heidsrecords op de kilometer en de mijl in de 125 cc klasse te verbete ren is de Italiaanse coureur Maggi Renato op de Via Appia ten zuiden van Rome door slippen ten val ge komen. Hij kreeg een schedelbreuk en is kort na zijn opneming in het ziekenhuis overleden. BOKSEN JAN NICOLAAS GESLAGEN. De Nederlandse lichtgewicht Jan Nico laas heeft gisteravond te Chate- let in een gevecht over 8 ronden op Een auto en een vliegtuig begin nen op 1 Juni a.s. om 11 uur een van de merkwaardigste wereldreizen, die tot op heden zijn gemaakt. De auto, de gloednieuwe A-40 sportwa gen van de Austin-i'abricken in Bir- minghan, zal in dertig dagen een reis om de aardbol maken, hierbij geholpen door het vliegtuig de sky- mastcr „Edam" van de K.L.M., die auto en chauffeurs over zeeën, Ocea nen en onherbergzame gebieden zal vervoeren. Tijdens deze „Jules Verne-achtige" reis, die in Engeland begint en via Frankrijk, Zwitserland, Italië, de Li banon, Syrië, Trans-Jordanië, Irak, India, de Verenigde Staten en Cana da gaat, zal op geregelde tussenpo zen tussen de Vliegende Hollander en de auto radiocontact worden on derhouden. De A40 zal in de ver zengende hitte de woestijnen van Syrië en Arizona moeten oversteken en tijdens de tocht door India met het intreden van de moesson te ma ken hebben. Op deze wereldreis, die «met de grootste nauwkeurigheid is voorbe reid, komt het er voor de auto uiter aard op aan om ook op de meest af gelegen plaatsen op een geregelde benzine- en olievoorziening te kun nen rekenen. Als gezagvoerder van de K.L.M.- skymaster zal optreden de heer J. J. Bak, waarnemend hoofd van de vliegtechnische dienst van de K.L.M., die reeds 180 Oceaanvluchten op zijn naam heeft staan. Twee werktuig kundigen van Austin zullen de reis meemaken, nl Raleigh Appleby en Joseph Calvin, die beiden de leider DAMMEN Kampioenschap van Voorschoten. In de eerste klasse speelde de kam pioen 1950 S. v. d. Mey tegen W. H. J. Ju. In 't middenspel maakte laatst genoemde (met zwart) een fout, die v. d. Mey oenutte door de party in zijn voordeel te beslissen, v. d. Mey, die zijn laatste partij tegen J. Rotman moet spelen, heeft aan remise genoeg om het kampioenschap 1951 te beha len! A. Tempelmon nam na een 3228 opening de Rozenburg-opstelling in tegen G. Oostergo. Laatsgenoemde kreeg moei'Iyk spel en verloor zijn partij. Deze verliesnaïtij en die van de vorige week tegen Zitman zijn wel zeer teleurstellend voor Oostergo, want hiermede heeft hij zijn kans op het kampioenschap verspeeld. De uitslagen: le klasse: S. H. Zit manC. G. Sirag 2—0; A. Tempel manG. Oostergo 2—0; Q. de Lange J. van Bemmelen 02; S. v. d. Mey W. H. J. Ju 2—0; P. Hakker—K Ju 0—2 2e klasse: F. C. Bakker—H. v. d. Velden 11; G. OudshoornA. C. Eins 11; J. ZonneveldJ. Oosterom 02 (regï.); C. BinsJ. Zonneveld 2—0 (regl.) 3e klasse: A. W. ZoetemelkJ- M. de Bruyn 02: G. van KuykJ Si mons 02; J. de BestR. D. Thierry 02; W. v. d. GraafJ. J. v. d. Vel end 02: L. HemmesJ. v. d. Graaf 20; G. ThierryC. J. Ratering 20. Driebandenkampioenschap Bloem bollenstreek. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden j van het Austin-team, de heer Alan Hess, op dezelfde wijze zullen as sisteren als bij zijn voorgaande re cordraces in Amerika en Frankrijk. Alan Hess leidde in 1949 in Indiana- s de succesvolle aanval van Aus tin op een aantal records, toen een A-90 in zeven dagen en zeven nach ten onafgebroken rijden, een afstand van 18.960 km aflegde met een ge middelde snelheid van 113 km per uur. Hierbij sneuvelden 108 records. Behalve de heer Hess reizen nog drie wagenbestuurders mee, Ralph Sleigh, Ronald Jeavons, en George Coates. Dc heer R.J Vogels, hoofd van de persdienst van de K, L.M., zal de wereldvlucht eveneens meemaken. Het gezelschap wordt gecompleteerd door een aantal bui tenlandse pers-, film- en televisie vertegenwoordigers. De Austin dealers langs de gehe< le route ontvangen een Delfts blauw kruikje met jenever. kampioenschap Vijftiende partij remise De vijftiende partij van de schaak tweekamp tussen Botwinnik en Bronstein is na 33 zetten in remise geëindigd. De stand is thans 87 in het voordeel van Botwinnik. De partij had het volgende verloop: Wit: Botwinnik. Zwart: Bronstein. 1. d2d4 e7e6; 2. e2—e4 d7—d5; 3. pdld2 c7c5: 4. e4xd5 e6xd5; 5. pgl—f3 pg8—f6; 6. rfl—b5f rc8— d7; 7. rböxdf pb8xd7; 8. 00 rf8e7; 9. d4xc5 pd7xc5; 10. pf3—d4 ddft—d7; 11. pd2f3 0—0; 12. pf3—e5 dd7—c8; 13. relg5 tf8e8; 14. pe5d3 pc5xd3; 15. ddlxd3 dc8g4; 16. rg5— e3 re7c5; 17. h2h3 dg4g6; 18. dd3xg6 h7xg6; 19. taldl te8—e4; 20. c2c3 b7b6; 21. pd4—c2 ta8— d8; 22. tdld3 kg8—f8; 23. tfl—dl kf8e7; 24. kgl—fl ke7—d7; 25. re3g5 kd7—c6; 26. b2—b4 rc5—f8; 27. pc2e3 te4—e5; 28. f2—f4 te5— e4; 29. f4—f5 te4—e5; 30. rg5—f4 te5e4; 31. rf4—g5 te4—e5; 32. rg5— f4 te5e4; 33. r£4—g5. Na deze zet van wit werd remise genoteerd wegens herhaling van zet ten. De stand op het bord zag er als volgt uit: Wit: kfl, tdl en td3, rg5, pe3 en pionnen op a2, b4, c3, f5, g2 en h3. Zwart: kc6, td8 en te4, rf8, pf6 en pionnen op a7, b6, d5, f7, g7 en g6. R.K. Schaakvereniging „Zoeter- meer". Ook deze week werd een clubavond gehouden waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Er wer den 8 partijen gespeeld met de vol gende uitslagen: Clubkampioenschap: G. de VreeP. Westhoek 01, A. NuhnH. J. Comijn 01. P. West hoekG. de Vree 10. Promotie-de gradatie: G. P. v. d. BroekTh. Dorst 01, H. HoutmanTh. v. d. Meer 1—0, A. C. v. DijkA. Stig 1—0, A. v. WellJ. Opdam afgebroken. Om de rode lantaarn: Th. v. Galen Sr.P. Scholte 10. pnt. brt G. van Eyck, Exc 25 5G N. N. Excelsior 15 53 J. Diedricks, Vios 25 42 C. Faas, Vios 21 42 J. Duivenvoorde, Exc. 25 37 W. Slootbeek, Flora 13 37 G. C. Degger, Luto 25 46 J. Baak, Excelsior 10 46 J. v. d. List, Flora 25 72 J. Wassenaar, Concordia 23 72 J. Baak, Excelsior 25—71 J. Wassenaar, Conc- 22 71 De stand luidt: G. C. Degger 6 5 1 0 11 J. Duivenvoorde 6 5 0 1 10 J. Diederick? 8 5 0 3 10 C. Faas 6 4 1 1 9 G. van Eyck 6 3 0 3 6 C. van Dam 4 3 0 1 6 W. Slootbeek 6 2 0 4 4 J. van de r List 3 1 0 2 2 A. van Diemen 4 1 0 3 2 J. Baak 7 1 0 6 2 jj. Wassenaar 2 0 0 2 0 „De Lisserdijk". De Biljartvereni ging „De Lisserdijk", welke enige maanden geleden werd opgericht, heeft voor baar leden een onderlinge competitie gehouden. Gespeeld v/erd volgens het gewone systeem 30 x moyenne plus 10. Na een zeer spannende strijd slaag de II. Faas er in om op fraaie wijze bes^g op de titel te leggen, onmid dellijk gevoigd door J. van Hal, die slechts eén partij verloor. De eindstand is als volgt: II. Haas 28 25 0 3 50 J. van Hal 28 24 0 4 48 G. J. van Es 28 17 1 10 35 Jac. van Es 28 16 X 11 33 C. Donker 28 16 0 12 32 D. de Bruin 28 15 0 13 30 K. Baardse 28 13 2 13 28 A. Vermeulen 28 13 1 14 27 Chr. v. d. Meer 28 13 0 15 26 N. van Hal 28 11 1 16 23 M. Korsuize* 28 9 2 17 20 N. Trompen 28 9 1 18 19 In de stad Columbus in de Ame rikaanse staat Ohio heeft men de loffelijke gewoonte een certificaat voor verkeersveiligheid uit te reiken aan chauffeurs die zeer bijzonder de verkeersregels in acht nemen. Nu zag een politieman hoe een man op een zeer druk punt met zijn auto recht dc hoek om wilde en dit op waarlijk onberispelijke wijze aan gaf. „Die verdient een pluim"» zei de politieman. Hij verzocht de automo bilist te stoppen en vroeg zijn naam. „John Dyer" zei deze. „Hoe spelt u dat? Mag ik het even zien op uw rijbewijs?" Toen werd John Dyer verlegen en hij vertelde, dat hij er geen had. En inplaats van een certificaat voor verkeersveiligheid kreeg John Dyer een bon. 15. Keri Ning Ta, de man die Dokie Durf had verzocht, de bescherming van Djenchis Khans graf op zich te nemen, en die speciaal een reis naar het .avondiland had ondernomen om dit aan de detective te vragen, was inmiddels in Keria aangekomen, een dag nadat Dokie Durf met de ver keerde karavaan vandaar was ver trokken. Toen hij geen spoor van de detective vond, besloot hij naar de waterhandolaar te gaan, die alle ka ravanen van water voorzag. Hij zou zeker weten of Dokie Durf al in Ke ria was geweest. „Zinnebeeld van eerlijkheid", zei Keri tegen de waterhandelaar. „Gij kunt mij ze«cer zeggen of ge een wes terling in uw schone stad hebt ge zien in de laatste dagen." „Ik zag maar één westerling", zei de water handelaar onmiddellijk. Een lange man met een bril. Hij is met de kara vaan van Marsian, de Armeniër naar Ningsia vertrokken. „Dit is vreselijk", riep Keri Nmg Ta uit. „Slechter had hij het niet hunnen treffen". HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDEISIS door P. J. van Gelder „Ja ,dat bewuste zelfgeschreven briefje, dat zogenaamd van je broer Ehiil kwam om je te waarschuwen. Je wilde mij in een val lokken, dom me jongen, maar je tippelde er zelf in. Die kleine vergissing had je je le ven kunnen kosten. Pieter kon zich heel aardig voordoen, maar je weet: oen kat in nood doet rare sprongen. Toen hij eenmaal een moord op zijn geweten had, schrok hij voor niets meer terug om' de gevolgen van zhi daad op een ander te wentelen." „Ik kan er nog niet bij hoe zo iemand tot een misdaad komt" zuchtte de schrijver. „André". sprak zij zacht en een hand legde zich om zijn hals, „ver oordeel hem niet voor je alles weet. Eens stond jij in zyn schoenen. Eens ring jy zelf te ver. Zou het by hem nu niet net zó zijn?" Een krampachtig vertrokken ge laat verborg zich plotseling op haar schouders. Zijn lichaam schokte. Dan fluisterde een hese stem aan haar oor: „Sonja, kun jij me vergeven?" „Natuurlijk lieverd, als ik dat niet gedaan had, zou ik hier immers niet zitten?" Zyn ogen staarden droef in de hare. ,,'t Is alles zo vreemd voor me, nu er een vrouw is die me begrijpt. Die met mijmet mij wil leven. Die niet terugschrikt voor dat ver leden. Die me opeens uit de een zaamheid in het leven terugbrengt." „Ja, dat is vreemd voor je. En weet je waarom? Omdat je nog nooit een boek in die richting geschreven hebt. Jij liet je helden altijd van hoog op de ladder omlaag tuimelen in een afgrond. Liefst brak je ze ergens de ribben, zodat ze ook nooit meer genezen konden; je maakte ze onmogelijk voor de wereld waarin die verdichtsels leefden. Maar je vergat daardoor, dat de echte wereld er heel anders uitziet. Dat je daar niet eeuwig omlaag tuimelt, maar ook nog omhóóg kunt komen, de zon tegemoet. Dat er zo af cn toe mis stappen zijn, die niet opgemerkt worden en hele gewone aardse zon daars, die niet met de nek aangeke ken worden. André, zijn we niet al lemaal zondaars? En moeten we daarom allemaal de afgrond in en de ribben breken?" Er gleed een glimlacht over het fijnbesneden gezicht. „André, je vertelde laatst iets over die ander Schrijver van dat grote Boek met een hoofdletter. Zou Hij het ook niet anders bedoeld hebben? Zou Hij het met Zijn figuren niet beter weten?" De wapperende manen voor haar ogen werden door een onrustige hand weggestreken. „Ja", fluisterde hij, „ik ben blind geweest. Jij hebt mij een nieuwe weg ge toond, een weg, die niet voert naar een afgrond, maar een pad, dat voert naar een nieuw leven, met als enig einddoel een beter leven. Vanaf het moment, dat ik jou ont moet heb. ben ik 't onwaardige van myn leven gaan inzien. Wroeging over mijn ongelukkige daad heb ik gehad, vanaf het ongelukkige mo ment van mijn misstap, maar toen jij in mijn leven kwam, werd deze wroeging berouw. Jij heb mij het mooie, het goede, het hoogste goed van het leven weer doen zien. Mor gen is het Zondag. Samen zullen we naar de kerk gaan en er zal wel een priester te vinden zijnMorgen is een mijlpaal in mijn leven...." „En daarna sleep je mij aan m'n haren naar het stadhuis Phylax wendde eindelijk zijn kop af. Sandwiches kwam er nu niet meer voor hem, dat begreep hij heel goed. Straks, als de bazen weer over dieven en moordenaars praatten, dan kwam zijn tijd. „André?" „Ja?" „Zul je je broer uitnodigen op de bruiloft?" „M'n broer?" „Ja Emil". Het bleef lange tijd stil. Op 't laatst hier ze haar hoofd op, om hem aan te kijken. Hij lachte. „Ik heb geen broer, meisjelief. Die brief en dat telegram verzond ik zelf, om jou er in te laten lopen en de naam Emil is een greep in de ruimte." „Maarhij zou komen logeren". ..Tja!" antwoordde de huisheer, „dat veronderstelde Pieter in z'n naïviteit ook toen hij het telegram openmaakte. En zo kreeg ik hem door. Want doordat hy blijk gaf iets van een broer af te weten, moest hij dat verdwenen briefje gelezen, of zelfs verdonkeremaand hebben." „Je kreeg hem door?" „Ja, dacht je dat jij de enige was, die moordenaars weet te ontmaske ren? Alleen heb jij het me bar las tig gemaakt, om maar te zwijgen van al die andere sporen er tussen door. Toen Pieter Vrijdagmorgen die draad ontdekte, die de alarmschei aftakte, begreep .ik er helemaal niets meer van." „Maar jongen'", proestte Sonja op eens, „die draad had ik er die nacht even aangemaakt." „JÜ?" „Ja, ik wilde thuis een verklik kertje hebben om je kunnen helpen als er onraad kwam. En dank zij die primitieve hulpinstallatie zag je me gisternacht op het critieke moment opdagen om de boel in de war te schoppen. „En m'n leven te redden, dat an ders dank zij het mes van Anna Ma- thildeHij maakte zijn zin niet af. „Dat is waar ook: hoe is het nu met je schouder? Heb je nog pijn?" Het hoofdje met de roestbruine MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen krullen knikte zachtjes van ja. „Je moet me maar niet aanraken." Doch dat liet de ex-vrijgezel zich niet verbieden. Niet aanraken! En dat nü. Juist nu. Sonja stribbelde niet tegen en ze gaf ook geen geluid van protest. Ten slotte konden ze elkaar best zo vast houden, dat de diepe steekwonden niet geraakt werden. En zijn lippen, die wilde ze toch eigenlijk wel even tjes voelen „Vrouwtje", fluisterde zijn baas in een onzichtbaar oor, „waarom be- spionneerde je mij?" Een verstikte stem bracht eindelijk licht in het duistere geheim: „O, Andréik wilde alleen maar weten of „Of?" „Of je werkelijk van me hield!" Phylax zuchtte: „Happy end"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6