Minister verwacht weinig werk loosheid in de bouwvakken Mogelijkheden van een toekomst Nieuw-Zeeland in Kinderbijslag voor grote gezinnen verhoogd WOENSDAG 18 APRIL 1951 Uh LË1DSË CO UK AN 1 1WËËDE BLAU - PAGINA 1 Antwoord aan de Kath. Bond De afdeling Rotterdam van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond had gister avond een bijeenkomst belegd in de Blauwe zaal van het Beursgebouw waarin het woord werd gevoerd door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld. Hij zeide, dat net bouwprogramma, dat 1700 millioen gulden bedraagt, een belangrijk deel van de investe- ringen uitmaakt en bij de kabinets formatie was bepaald, aldus mr. m 't Veld, dat op het bouwprogramma 300 millioen moet worden bezuinigd, doch de woningbouw zal zo veel mogelijk moeten worden ontzien. Spr. vervolgde, dat men hem verwe ten had, dat hij maatregelen had ge.- nomen zonder overleg met het geor ganiseerd bedrijfsleven, doch spr. vroeg zich af met wie hij dan had moeten overleggen. In verband met de op 1 September 1952 te verwachten toeloop van leer lingen voor de lagere scholen, zeide de minister, dat scholen voor lager- en nijverheidsonderwijs prioriteit moeten hebben. Hierna kwam mr. In 't Veld op de vraag of de beperking van het bouw programma zou leiden tot werkloos heid in de bouwvakken. De minister noemde het zeer overdreven, als zou de bouwstop 30 a 40.000 arbeiders werkloos maken. In geld uitgedrukt zal het eindcijfer van het bouwpro gramma 19,51 gelijk liggen met het gerealiseerde cijfer over 1950, aldus spr. Door de hogere bouwkosten, zo vervolgde hij, wordt er minder ge bouwd, zodat dit aanleiding zou kun nen geven tot lichte werkloosheid in de bouwvakken. Hij zeide nauwlettend te zullen toe zien, dat er geen storingen in het Rerum Novarum herdenking MGR. J. P. HUIBERS EN PROF. C. P. M. ROMME SPREKEN IN HET FEIJENOORD-STADION. 22 extra-treinen! Zowel mgr. J. P. Huibers als prof. C. P. M. Romme zullen tijdens de plechtige herdenkingsbij eenkomst van de K.AB. op Zaterdag 26 Mei in het Feijenoord-stadion het woord voe ren. In verband met de ontvangst van de vele hoge kerkelijke en wereld lijke autoriteiten zal voor de ere tribune een erewacht betrokken worden, bestaande uit een detache ment politiemannen, leden van de Ned. R.K. Bond voor Politieperso neel St. Michaël en een van de on derofficieren, leden van de Ned. R.K. Bond van Onderofficieren St. Mar tinus, welke organisatie zich onlangs bij de K.A.B. heeft aangesloten. Voorts zullen onder meer 4 mu ziekcorpsen in het stadion de talrijke bezoekers voor de aanvang en tij dens de pauze bezig houden. Niet minder dan 22 extra-treinen zullen rijden, om de bezoekers uit de gro tere afdelingen te vervoeren. Meer dan 45000 aanvragen om kaarten zijn intussen reeds ontvangen CAMPAGNE-COMITé GAAT ROODE KRUIS-ACTIE STEUNEN. Onder voorzitterschap van ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de Ned Spoorwegen, is een Cen- traal-Campagne Comité opgericht, met het doel de -plaatselijke acties van het Nederlandse Roode Kruis krachtig te bevorderen. Vrijwel alle grote organisaties, ver enigingen en instellingen zijn in dc persoon van hun voorzitter, president of directeur in het CCC vertegen woordigd. bouwvak optreden en zijn er streken, waar zich een meer dan normale werkloosheid zal openbaren, dan meende de minister daar te kunnen helpen met het geven van toewijzin gen. Spr. beloofde zijn uiterste best te zullen doen, opdat de beperking het bouwprogramma haar in vloed niet zal doen gelden op de ar beidsmarkt. Minister in 't Veld zag als gunstig perspectief de tendenz tot prijsdaling op de wereldmarkt en hij wilde een beroep doen op de bouwarbeiders om met zo min mogelijk kosten zo veel mogelijk tot stand te brengen. Ook de werkgevers, architecten en ge meentelijke diensten kunnen volgens de minister bijdragen om de bouw kosten te doen dalen. Sparen om woning te krijgen? Op een bijeenkomst van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond vertelde de Minister van Wederopbouw, mr. J. In 't Veld. dat hij met zijn collega van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, had afgesproken om onder de bevol king te komen tot spaarcampagnes met een plaatselijk karakter, ter be vordering van de woningbouw. Daarover zal, aldus de minister, binnenkort worden overlegd met de Nationale Woningraad, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Ka tholiek Instituut voor Volkshuisves ting, de Stichting van de Arbeid, de voorzitter van de Spaarraad en ver tegenwoordigers uit de bankwereld. Ook had de minister enkele sugges ties gekregen, die hij het overdenken waard vond. Zo had men hem voor gesteld, dat wanneer alle arbeiders eens bereid zouden zijn enkele uren over te werken en de werkgevers deze verdienste met eenzelfde bedrag zouden aanvullen, er een bedrag 30 a 40 millioen gulden bijeen ge bracht zou kunnen worden voor de woningbouw. Verder had men hem voorgesteld jonge mensen te laten sparen en deze zouden dan voorrang bij het toewijzen van een woning moeten krijgen. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wet op de economische delic ten (wet van 22 Juni 1950) in haar geheel in werking treedt met ingang van 1 Mei aanstaande. Te Geleen hield de Nederlandse Provincie van de Orde der Onge schoeide Carmelieten het provinciaal kapittel, waaraan verkiezingen waren verbonden. Tot leden van de provin ciale raad werden de paters Angelus en Bertholdis gekozen. Prior van het klooster te Waspik werd pater Hono- rius. Prior van het klooster te Ge leen werd pater Dionysius. Pater Marcellinus werd gekozen tot novi cen-meester van het klooster te Was pik, terwijl pater Avertanus werd herbenoemd tot vicaris van het kloos ter te Groenendijk. Een niet goed geïsoleerde stofzuiger heeft de dood veroorzaakt van de twintig-jarige R. B. te Delden. Zij was met de stofzuiger bezig en kwam toe vallig in aanraking met een kraan. Het meisje kwam onder stroom te staan en b ver leed enkele ogenblikken "ater. De 44-jarige assistentaccountant W. L. Th. uit Delft, die op een ac countantskantoor in Den Haag werk zaam is, heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van' zes effecten met een nominale waarde van 6000, ten nadeele van een juwelier in Defi Haag. Deze verduistering werd voorafge gaan door een geldlening van 5400. De assistent-accountant controleer de voor zijn werkgever namelijk de boeken van een haringnandelaar in Scheveningen. Hij won het vertrou wen van deze cliënt en bewoog hem door 'n verzonnen verhaal hem 5400 te lenen. Dn geld had T. nodig om schulden te betalen. Om de haringhandelaar weer te stoppen, verouisterde hij de effecten van een juwelier en stelde deze ter hand aan de haringhandelaar als compensatie. RUBBERBOOT IN DE HANDTAS. Een opvouwbare rubberboot van gering gewicht (slecht 2 kg) trekt op de tentoonstelling van sportarti kelen te Berlijn sterk de aandacht van hengel- en watersportbeoefena ren. Het bootje kan zo klein worden opgevouwen, dat het makkelijk in een handtas meegenomen kan wor den (foto links). Binnen twee minu ten kan het met de mond worden opgeblazen (foto rechts boven). Het „vaartuig", dat dan een afmeting heeft van 1.30 m. bij 0.90 m kan een gewicht van 90 kg dragen en door middel van een korte peddel wor den voortbewogen. Naar verwacht wordt zal het eerste emigrantenschip voor Nieuw-Zee land, de Zuiderkruis, nog voor Augus tus van dit jaar met 800 Neder landse emigranten naar Wellington vertrekken. Van het ogenblik af, dat ei4 een emigratie-overeenkomst tussen ons land en Nieuw-Zeeland werd gesloten, zijn er ongeveer een 200-tal Nederlandse emigranten, on der de bepalingen dezer overeen komst naar dit land vertrokken Verwacht wordt, dat dit jaar een aantal emigranten van 2000 zal be reikt worden. Volgens deze overeenkomst, die zich beperkt tot ongehuwde emi granten van 18 tot en met 25 jaar. kan er steun worden verleend voor de reiskosten. Voor de ongeschoolden en enige andere arbeidskrachten, waaraan in ons land een overschot bestaat, wordt die steun door de beide regeringen verleend. Met be trekking tot de geschoolde arbeiders wordt er alleen van de zijde van Nieuw-Zeeland financieele steun ver leend, welke ongeveer 50 pond ster ling bedraagt. Naast de emigratie vólgens de overeenkomst, vindt de emigratie van personen afzonderlijk gewoon voort gang. Deze emigranten zorgen ge heel voor zichzelf. Men neemt aan, dat er dit jaar op die wijze nog on geveer 1000 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland zullen emigreren. Volgens de vertegenwoordiger van Nieuw-Zeeland, mr. Bernnan, be staat er in Nieuw-Zeeland de. laatste jaren een groot tekort aan arbeiders. Dit kan op ongeveer 20 tot 30 dui zend geschat worden. Het zuivel- seizoen begint in Nieuw-Zeeland m Augustus. Er kunnen dan zeer veel arbeiders op de zuivelboerderijen en in de zuivelfabrieken worden ge plaatst. Daar vinden die arbeiders ongeveer 6 tot 8 maanden werk, voor zover zij geen vast werk voor het gehele jaar kunnen krijgen. Zij wor den dan daarna gemakkelijk in an dere ondernemingen opgenomen Er bestaat in Nieuw-Zeeland vooral be hoefte aan geschoolde arbeiders in de zuivelindustrie, de bouwvakken en de metaal-, machine- en hout industrie. Ongehuwde vrouwen kun nen eveneens emigreren. Zo is de vraag naar gediplomeerde verpleeg sters, huishoudelijk personeel en fa brieksarbeidsters. Er zullen binnenkort ook een 12- tal Nederlandse veeartsen naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Zij wer den uit veertig gegadigden gekozen Ook Nieuw-Zeeland kampt echter met een woningvraagstuk.Daarom bestaat nog geen gelegenheid de emigratie van gezinnen te bevorde ren. De emigratie-overeenkomst be paalt zich dan ook vooralsnog tot ongehuwden van 18—35 jaar. Nieuw- Zeeland zorgt voor huisvesting de zer emigranten. Zij, die los van de overeenkomst emigreren, dienen zelf voor huisvesting te zorgen. Mr. Bernnan deelde mee, dat de Nederlanders zich opvallend goed in Nieuw-Zeeland hebben aangepast. Zij zijn zeer welkom in zijn land. Klachten hebben hem op het ogen blik nog in het geheel niet bereikt Hij merkte op, dat zijn land onge veer acht maal zo groot is als Ne derland en een bevolking heeft van bijna 2 millioen. Dat maakt het dui delijk, dat er volop werkgelegenheid is en dat men er in de laatste jaren geen werkloosheid gekend heeft. Wat de intellectuele beroepen be treft zijn de mogelijkheden geringer Wel bestaat er voor een aantal jonge ingenieurs gelegenheid een werk kring te vinden. BUNKER WORDT ARCHIEF. Het Rijk heeft aan de firma Frede- riks en Karei te Oosterbeek opdracht gegeven de tweede en derde verdie ping van de voormalige Duitse bun ker op Schaarsbergen, de grootste van West-Europa, in te richten als archiefruimte aldus „Trouw". De bouw kostte destijds zestig millioen gulden. Het gevaarte zou bestand zijn geweest tegen het zwaarste type. bom. Te Ried by Franeker ,zijn gister morgen vier in één blok gebouwde éénkamerwoningen door brand ver woest. De bewoners van het huis, waarin de brand ontstond konden zich op het laatste ogenblik in nacht gewaad redden. De bewoners van de andere huisjes waren niet thuis. De inboedels gingen verloren I Waarschijnlijk is het vuur ontstaan I in de schoorsteen. Alle kinderbijslagen, ook die krachtens de wet op de invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente, zullen met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari worden verhoogd van het vierde kind af met vier cent per kind en per dag. Het hiertoe ingediende wetsont werp heeft ten doel een tegemoetko ming in de huurverhoging te geven aan die gezinnen, welke krachtens „GEZONGEN ROZENKRANS" DOOR STRATEN VAN DEN BOSCH Tijdens de Internationale Sterbe devaart naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, die, zoals bekend is, van 1 tot 3 Juni wordt gehouden, zal Pater Werenfried van Straaten uit de Norbertijner abdij van Tonger- lo spreken over „de Christelijke naastenliefde in deze tijd". Deze rede wordt uitgesproken in de namiddagvergadering van Zon- 3 Juni in Den Bosch. Op die zelfde vergadering zullen ook enige andere concrete vorm'en van leken activiteit in deze tijd worden bespro ken. Het is de tweede maal, dat de Pax Christi-beweging een dergelijke be devaart organiseert. Vorig jaar Mei was Roermond het doel van de be devaart. Toen is gebleken, hoezeer deze vorm van bezinning en geloofs- beleven in deze tijd past. Het geeste lijk doel van de bedevaart is: oriën tering van ons leven op God en oriën tering op onze taak als Chisten-le- ken in de huidige wereld. s eerste groepen vertrekken Vrijdag 1 Juni. 's middags om 2 uur. Andere groepen vertrekken eerst op Zaterdagmorgen half acht. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat ook enige kleinere groepen des middags nog zullen kunnen vertrekken. Startplaatsen zijn Eindhoven, Nij megen. Tilburg. Utrecht en Oss. Zaterdagavond 2 Juni om 8 uur wordt een plechtige omgang door Den Bosch gehouden van alle pel grims samen met de burgers der met „gezongen rozenkrans". Na een gezamenlijke H. Communie morgens vroeg volgt Zondag 12 uur voor alle pelffriir's een plechtige Hoogmis in de kathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch. Na d middagvergaderingen volgt om 17 uur het sluitingslof, eveneens in de Sint Jan. Aanmeldingen kunnen tot 2° Me? worden gezonden aan de Par-Christi beweging, Sh?rre*ok->nSweg 7^ +e Niimogen. Er wordt geen inschrijf geld geheven. Wel wordt aan langstellenden verzocht een bijdrage voor de voorbereidingskosten te wil den storten. De Nederlandse Christi-beweging, die vorig jaar een internationale ster bedevaart naar Roermond heeft on dernomen zal Zaterdag 2 en 7ondag 3 Juni een dergQliike Tw'mraart naar Den Bosch houden. Des Zondags zal in de middaguren een massavergade ring worden gehouden. AANKOOP KLEEDJES TE NAARDEN GAAT NIET DOOR. B. en W. van Naarden, die kort geleden een voorstel in de Raad bi-achten om vijf kleden voor het Stadhuis aar te kopen voor een be drag van 10.600. een uitgave die ir het Gooi veel stof heeft doen op waaien. zijn van hun standpunt te ruggekomen. Op de begroting voor het dienst jaar 1951 hebben zij... 50.000 ge- rchrapt op voorgedragen kapitaals uitgaven. De overweging is daarbij geweest, da' deze uitgaven wel nut tig of nodig waren, maar dat slechts met gezamenlijke inspanning van krachten een gezonde basis voor over heidsfinanciën geschapen kan wor denHiermede is o.m. de aan koop van de befaamde kleedjes van de baan. hun grote kindertal weinig of geen belasting betalen en derhalve ook niet profiteerden van de vanwege de huurverhoging ingevoerde belasting verlaging. Deze nieuwe verhoging van de kinderbijslagen zal het Rijk per jaar dm drie -millioen gulden kosten. Bij het zoeken naar een oplossing voor de door huurverhoging gedu peerde grote gezinnen heeft de Rege ring de toestand in de eerste ge meenteklasse als maatstaf genomen. Hier heeft de huurverhoging de grootste tekorten veroorzaakt. Een verhoging van de kinderbijslag met 24 cent per week van het vierde kind af zal het evenwicht echter groten deels herstellen. In de andere gemeenteklassen zul len met deze bijslagverhoging echter bij een gemiddeld loon van 45 gul den per week in de meeste geval len overschotten ontstaan. Met de indiening van dit wetsont werp is tegemoet gekomen aan een bij herhaling door de K.V.P. in de Kamer bepleite wenselijkheid, DE OOSTERPOORT IN HOORN GERESTAUREERD. .De enig overgebleven stadspoort in Hoorn, de uit 1579 daterende „Oosterpoort" met de ervoor liggende brug, die van veel oudere datum is, zijn thans ge heel gerestaureerd. Deze monumen ten van Nederlandse bouwkunst, die de schoonheid van het stadje in ster ke mate tot uitdrukking doen komen, zullen ongetwijfeld de bewondering trekken van de vele touristen, die een bezoek aan Hoorn brengen. BEURS - Q VERZICHT De drastische verhoging van het wisseldisconto der Nederlandse I Bank, ging aan de effectenmarkt niet onopgemerkt voorbij. Het was een I factor, die op het koerspeil een druk kende uitwerking had en die nog werd geaccentueerd door het feit, dat de N.V. Hollandia Kattenburg haar aangekondigde obligatielening van 1.000.000 heeft terug genomen. Men gaf dan ook als zijn mening te kennen, dat dergelijke obligatie leningen voorlopig wel niet meer op de markt zullen verschijnen. In af wachting van de verdere ontwikke ling der geld-, en credietsituatie, die op het ogenblik, mede in verband met het komende wetsontwerp inza ke het toezicht op het credietwezen, in het middelpunt van de belang stelling staat. Naar analogie van de tariefsver hogingen der Nederlandse Bank ging ter beurze de prolongatierente omhoog en wel met 1 procent tot 3 1/4 pet. Dit is de eerste verande ring in het prolongatietarief sinds het beursverkeer na de oorlog werd hervat. Al die jaren is het onveran derd 2 1/4 pet geweest. Op de staatsfondsenmarkt veroor zaakte de discontoverhoging een verdere daling van de koers der obligaties. De notering van de nieu we 3 1/2 pet lening, die gisteren per saldo op 99 1/8 was vastgesteld, ver toonde een nog groter disagio, en kwam beneden 99. De notering werd uiteidelijk 981/2, waarmede het disagio tot 11/2 procecnt is g ste gen. Zeer flauw waren de Conversie lening en de investeringscertificaten Daarentegen bleven de dollarobliga- ties goed op prijs. Een belangrijk verloop had de aandelenmarkt, waar het vorige peil merendeels niet kon worden ge handhaafd. Verliezen van betekenis deden zzich echter evenmin voor. Kon. Olie kon de driemaal parikoers niet halen. Slechts even werd 360 ge noteerd, om daarna weer tot 299 af te zakken. Cultures blijven weinig belangstelling trekken, maar waren prijshoudend genoteerd met uitzon dering van certificaten Deli Mij die 1 procent verloren. De Scheepvaartmarkt lag ongea nimeerd en gedrukt. Ook het agio- percentage voor de Amerikaanse fondsen kon niet behouden blijven. Gisteren werd een agio vernomen van 10 procent. In de grote internati onale fondsen kwamen, met uitzon- dring van Unilever, slechts weinig noteringen tot stand. Merendeels wc iets lagere koersen waarge- nr De binnenlandse industrie ën Jen een verdeeld aanzien. Aan.._len Algemene Exploitatie wer den gedaan op 78 1/2 tot 80. Claims Kattenburg moesten f 5 prijsgeven op 45. Prolongatie 3 1/4 procent. Het zijn de hoge prijzen voor het voer, die vele kippenhouders in het Westen van het land er toe nopen, veel meer kippen op tc ruimen dan voor deze tijd van het jaar normaal is deelt „Parool'-' mede. Ook dc be trekkelijk hoge prijzen voor de slachtkippen stimuleren deze „uit stoot". De moeilijkheid voor vele bedrijfs- pluimveehouders in Noord-Holland is, dat zij over geen of zeer onvol doende land beschikken om zelf een behoorlijke hoeveelheid voer voor hun kippen te verbouwen. Zij moe ten dus vrijwel alles aankopen, en dat is bij de tegenwoordige prijzen voor kippenvoer een zo dure bezig heid, dat een kippenstapel, die van aangekocht voer moet ijestaan, nog nauwelijks renderend is. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en muz. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Schoolradio. NCRV:: 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelconcert. KRO: 11,00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Instrumentaal septet. 133.40 Pianorecilat. NCRV: 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Cembalogezelschap en bas. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: K. H. Smit: „Wat wil je weten". 18.00 „Vrijheid in ge bondenheid", causerie. 18.45 Gramo foonmuziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 „In dienst van het va derland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 22.20 Buitenlands overzicht. 22.40 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondovercenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVR: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmu ziek. 9.30 Idem. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscop. 11.45 „Een hengelaar verteld....", causerie. 12.00 Walsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 „In "t spionnetje". 12.38 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO- allex-lei. 13.20 Orkestconcert. 13.45 „U kunt het geloven of niet'. 13.50 Orkestcconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianovoordracht. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor ten nissers. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Piano en orgelspel. 18.50 Gesprek met de brandweerman. 19.00 Lichte muziek. 19.50 Causerie over de Ne derlandse strijdmacht en het Atlan tisch Pact. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 AVRO-Allerlei. 20.20 Philharmonisch Orkest en soliste. 21.30 „Venus II", hoorspel. 22.30 Gra mofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gra mofoonmuziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5