Hoe Leidens industrie en nijverheid gegroeid zijn Stichting 1940-1945 vraagt van iedereen een uur loon eióse HUTSPOT#? ADAmON WOENSDAG 18 APRIL 1951 Uh l.b>.J5L tUUKAWl EERSTE BLAD PAGINA 3 METAALBEDRIJVEN AAN DE SPITS In de laatstverlopen twintig jaren zijn nijverheid en industrie als be- staansbronnen voor de Leidse be volking enorm in betekenis toege nomen. In deze ontwikkeling ging het metaalbedrijf voorop, maar ook de bouwvakken en de textielnijver heid maakten een krachige sprong opwaarts. Sedert 1930 nam onze stedelijke bevolking met ruim 26 pet toe maar het aantal arbeidskrachten, dat in de metaalnijverheid emplooi vindt, steeg in deze periode met niet minder dan 150 pet. Tot deze bedrijfsklasse behoren zowel de ketting- en anker- fabricage en de constructiewerk plaatsen, ils bijvoorbeeld de lood gieterijen, smederijen, lasinrich tin gen en dergelijke. In 1930 telde deze bedrijfsklasse in onze stad in totaal 256 kleinere of grotere ondernemin gen, waarin 1562 personen werkzaam waren. Thans zijn er 350 onderne mingen met 3376 arbeidskrachten, waaronder ruim tweehonderd vrou wen. In deze bedrijfsklasse is dus niet alleen het aantal arbeidskrach ten maar ook het aantal onderne mingen belangrijk toegenomen. Anders staat het met de bouwvak ken. Het aantal arbeidskrachten in deze bedrijfsklasse ging in twintig jaar omhoog van 1375 tot 2275 en steeg derhalve met 65 pet. Het aantal ondernemingen evenwel steeg slechts van 309 tot 349. De gemiddelde be zetting per onderneming liep dus op van 4 a 5 arbeidskrachten per be drijf tot 6 a 7. Onder de 2275 arbeids krachten, die de bouwnijverheid thans in onze stad telt, zijn 226 vrou wen. Een groot deel hiervan vindt emplooi in de z.g. schoonmaakbedrij- gen, die ook tot deze bedrijfsklasse worden gerekend. Het grootste aan tal mannen is werkzaam bij de z.g. burgelijke en utiliteitsbouw, maar ook de schildersbedrijven bieden heel wat mensen een bestaan. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN OEN RIJN BRUG AANGEVAREN. Omstreeks 12.30 uur hedenmorgen werd de Alphense brug voor de zo veelste maal weer eens stukgevaren. De aanvaring was zo ernstig, dat de klappen van de brug niet meer kun nen worden gesloten. Het vei'keer wordt nu in allerijl door middel van overzetveren onderhouden, terwijl er met man en macht wordt getracht een vaste veerpont nabij de brug in ge reedheid te brengen. Begrijpelijker wijs brengt het een en ander in het centrum der gemeente een grote chaos op verkeersgebied te weeg, waaraan de politie uiteraard handen vol werk heeft. Naar men ons mededeelde, zal deze toestand vermoedelijk enkele dagen moeten worden geduld. Auto mobilisten wordt aangeraden met het kiezen van hun route, de brug te vermijden. Door de burgemeester van Alphen a. d. Rijn is namens het college van B. en W. het volgende telegram ge zonden aan Ged. Staten van Zuid- Holland. „Door de ernstige aanvaring van oe Alphense brug is voor het ver keer in en door de gemeente een on houdbare toestand ontstaan. Ver zoek dringend uw medewerking tot oplossing op korte termijn, o.m. door inlegging van een hulpbrug, en doe een krachtig beroep op uw college om, lettende op thans duidelijk ge bleken zeer kwetsbai-e verkeersscha- kel, ten spoedigste een beslist nood zakelijke oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die de bouw van de Gouwsluise brug belemmeren, opdat deze brug in de kortst mogelijk tijd beschikbaar komt." WOUDE (H: R.) VERKEERSONGEVAL. Dinsdagavond ongeveer 7 uur wil de de heer F. de Graaf, komende uit de richting Leiden, zijn erf oprijden. Achter hem kwamen een 3-tal motor rijders; 2 ervan passeerden nog, de derde werd echter aangereden. De bestuurder, een Fries, kwam onder de motor te liggen, doch bleef onge deerd. Zijn vrouw als duo-passagier, kwam er minder goed af en liep kneuzing en een bloeduitstorting in de knie op. De E.H.B.O. verleende de eerste hulp. Dr. Blauwendraad achtte opneming in het ziekenhuis niet nodig. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. ZOETER WOUDE LEIDERDORP Ziekenhuisverpleging. De sa mensmelting van de ver. voor zieken huisverpleging met het operatiefonds is gisteravond tot stand gekomen. Hierdoor zijn de bestaansmogelijk heden voor de ver. voor Ziekenhuis verpleging weer enige jaren verze kerd. De aanleiding tot dit besluit is geweest, de steeds achteruit lopen de reserve bij de Ziekenhuisverple ging en de gunstige resultaten van de laatste jaren bij het Operatie fonds. Het verslag van de penn. gaf voor de Ziekenhuisverpleging een nadelig saldo van f 1429.59 en voor het opera tiefonds een voordelig saldo van f 193,94. Door de samensmelting tot een vereniging is het reserve-kapi- 'aal nu geworden 9868.24. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren A. Cats, Chr. Klui vers en L. Snel met bijna alg. stem men herkozen. Het voorstel van het bestuur tot samensmelting van Ziekenhuisverple ging met het Operatiefonds werd zeer gunstig ontvangen en met alg. stemmen goedgekeurd. De heer Brinksma uit Leiderdorp werd ge kozen als lid van de kascontrole- commissie. Drukkerijen nummer drie. Wat de toename van het aantal arbeidskrachten betreft volgt als derde de bedrijfsklasse van de gra fische en fotografische ondernemin gen, wier aantal sedert 1930 in onze stad is gestegen van 53 tot 80 terwijl het getal arbeidskrachten omhoog ging van 875 tot 1322, d.w.z. met rond vijftig pet. In deze groep zijn onder de 1322 werknemers 218 vrouwen. In deze bedrijfsklasse hebben de drukkerijen de meeste werknemers. Met 41 pet steeg voorts, het aantal werkkrachten in de Leidse textiel industrie. In 1930 beliep hun aantal 2130 terwijl het sindsdien is gestegen tot ruim drieduizend. Onder deze drieduizend werkers zijnij niet min der dan 1176 vrouwen. In deze be drijfsklasse hebben de wolspinnerij en en de wollen-dekenfabrieken de meeste arbeidskrachten, maar ook de fabricage van touw en van tapijten en matten geven heel wat handen arbeid. In de bedrijfsklasse „kleding en reiniging" heeft de toename van het aantal arbeidskrachten vrijwel gelij ke tred gehouden met de bevol kingstoename; in deze groep bedrij ven wei-ken thans namelijk 27 pet hetzelfde percentage als 30 jaar geleden. Hun aantal steeg van 1176 tot 1487, waaronder 794 vrouwen. Hier overtreft het vrouwelijk ele ment derhalve het mannelijke. Het aantal ondernemingen steeg van 248 tot 284. In deze bedrijfsklasse zijn het enerzijds de kleermakerijen en naaisters-ateliers,, anderzijds de kap- persbedrijven en de wasserijen en strij kinrichtingen, die de meeste krachten te werk hebben gesteld. Een sterke teruggang geeft de be drijfsklasse „bereiding van voedings- en genotmiddelen" te zien. Het aan tal ondernemingen daalde in twin tig jaar tijds van 159 tot 137, het aan tal arbeidskrachten van 3437 tot 2756, hetgeen een daling is met twintig pet! Onder de 2756 werkkrachten, die thans in deze bedrijven werk- za'am zijn, zijn 620 vrouwen. Aandacht verdient voorts de be drijfsklasse „Leder-, wasdoek en rubbernijverheid", waarin het aantal GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933, zoals dit sinds dien is gewijzigd, met betrekking tot een terrein, gelegen ten noorden van de Wassenaarseweg, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie P No. 2373 (gedeeltelijk), met ingang van 21 April a.s. tot en met 19 Mei d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer 111). De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Leiden, 18 April 1951. 3155 arbeidskrachten in twintig jaar wel iswaar opliep van 211 tot 319, dus met vijftig procent, maar waarin tezelfder tijd 't aantal ondernemin gen daalde van 164 tot slechts 115. Dit verschijnsel doet zich in de mees te plaatsen van ons land voor en is vooral te wijten aan een sterke te ruggang van het aantal schoenma kers-werkplaatsen. In deze bedrijfs klasse werken thans 45 vrouwen en 274 mannen. Stijging bij aardewerk enz.. In de faibricage van aardewerk, glas, kalk en stenen zijn in Leiden thans 482 personen werkzaam tegen over slechts 198 twintig jaar geleden. Onder deze 482 arbeidskrachten zijn slechts 30 vrouwen. Het aantal on dernemingen in deze klasse steeg sedert 1930 van 7 tot 20. In de groep bedrijven, die zich be zig houden met de bewerking van „hout, kurk en stro" zien wij ook een teruggang van het aantal onder nemingen en wel van 93 tot 70. Het aantal arbeidskrachten ging niette min ook in deze bedrijfsklasse om hoog en wel van 426 tot 477, onder wie slechts 21 vrouwen. Wat het aan tal arbeidskrachten betreft neemt in deze groep de meubelfabricage de voornaamste plaats in. In de chemische nijverheid nam het aantal ondernemingen in de lijk van 10 tot 33; het aantal arbeids- laatste twintig jaar sterk toe, name- krachten steeg van 237 tot 368 waar onder 152 vrouwen. Vermelden wij tenslotte nog de papiernijverheid, waarin het aantal ondernemingen terugliep van 23 tot slechts 4, terwijl het aantal arbeids krachten faalde van 129 tot slechts 61, onder w:e 44 vrouwen. Hier ligt de' oorzaak \an de teruggang hoofdzaak aan het verdwijnen een aantalboekbinderijen. Ter bespreking van de uurloon-ac- lie van de Sc'cluing 19401945 was gisteravond een bijeenkomst belegd in „In den Vergulden Turk" onder voorzitterschap van de voorzitter van de afdeling Leiden van de Stichting, de heer G. A. F. Everstijn. Er waren ruim 150 uitnodigingen verzonden, aan de Leidse bedrijven- slechts een achttal vertegenwoordigers was aan wezig. In zijn openingswoord sprak de heer Everstijn de hoop uit dat dit kleine getal geen voorteken zou zijn omtrent het succes van de uurloon actie. De Stichting heeft n.l. meer geld nodig dan vorige jaren, aange zien de uitkeringen in verband met de steeds moeilijker wordende econo mische omstandigheden, zijn ver hoogd. Naast de bekende uurloon- actie, zal ook een huis-aan-huis inza meling worden gehouden, waarbij bonnetjes zullen worden verkocht. j De directeur van de Stichting, dn j heer J. Kranenburg, gaf een korh uiteenzetting van het werk van di Stichting. Met nadruk wees door het kopen van bonnetjes. Voor deze laatste actie zijn vele medewer kers nodig en het bestuur van de af deling Leiden hoopt dan ook dat op 26 April a.s. zich velen zu'.'en opge ven als het in zaal 4 van de Turk, 's avonds om 8 uur bijeen is om de bonuoekjes aan medewerkers uit te re. ken. ue geLden verkregen u:i do uur- locn-actie kunnen op 17 Mei afge dragen worden aan hot bestuur, dat .Ln eveneens in de Turk zitting houdt. NIEUWS UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Boerenleenbank. De Coöp. Boe renleenbank hield de jaarvergade ring in „de Kroon". De voorz., de heer Jac. Rietveld, liet in zijn ope ningswoord uitkomen, dat het jaar 1950 in vele opzichten bevredigend was geweest, doch dat het boekjaar 1951 een ander uitzicht biedt dan voorgaande jaren. Abnormale prijs stijging van grondstoffen, toename van schulden, toename van de cre- dietverlening met alle moeilijkhe den daaraan verbonden. Een propa gandistisch woord liet spr. horen ten opzichte van het gebruik maken van de Spaarbank der Boerenl.bank. Al is niet te ontkennen, dat de kosten van het levensonderhoud belangrijk zijn gestegen, de spaarbank moet de voedingsbodem zijn van de Boeren leenbank. Alle in omloop zijnd geld vergroot het inflatiegevaar. Vervol gens wees spr. op het toenemend gi- roverkeer. Betalingen met contant geld behoeven niet meer voor te ko men. Grote bedragen konden nog binnen de bank blijven, indien voor belangrijke transacties van een lo pende rekening werd gebruik ge maakt. Na lezing der notulen volgde het financieel verslag door de kas sier, de heer Jac. Meijer. Belang rijke cijfers uit dit verslag zijn o.m.: ontvangen spaargelden f 495.980.46, uitgegeven spaargelden 439.931.77. Verstrekte voorschotten 33.700. idem terugbet. 9785.In rekening courant ontvangen 3..568.927.40, uit betaald in lop. rek. 3.649.761.47. Van de Centr. Bank ontvangen 1.693.741.49. Naar de Centr Bank overgemaakt f 1.615.484.60. Winstcij fer 1950 3864.71. De balans sluit aan beide zijden met een bedrag van 1.249.93, de rekening met aan beide zijden als eindcijfer 6.009.633.87. De bestuursverkiezing gaf tot uit slag dat de heer R. van Delft alf lid van het bestuur werd herkozen, evenals de heer Jan Haasnoot als lid van de Raad van Toezicht. NOORD WIIKERHOUT Vergadering St. Barbara" café „De Zwaan" had Dinsdagavond een ledenvergadering plaats van de St. Barbara ver. In zijn openings woord liet de voorz. uitkomen, dat deze vergadering voornamel. belegd was om de geruchten tegen te spre ken over een abnormale verhoging van de contributie in verband met de collectieve verzekering van de leden bij „Concordia" De heer Janssen, penn., zeide, dat hij eens uitgekiend heeft, hoeveel de contributie voor degenen die lid zijn verhoogd zal worden. Hij zeide tot de conclusie gekomen te zijn dat de genen, die al jaren lid zijn slechts 0.80 a 0.90 ct. verhoogd zullen wor den voor man en vrouw samen. Kin deren beneden 16 jaar blijven vrij, boven 16 jaar nïoeten zij betalen 0.75. Leden, die dc leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, blijven de oude contributie betalen en houden de zelfde rechten als de andere leden. Het lid A. Brama stelde de vraag, of er nu nog steeds verschil van con tributie blijft bestaan tussen de le den, die lid van de KAB zijn of niet. Hij vroeg zich af, waarom dit nodig blijft. De voorz. antwoordde hierop, dat dit verschil blijft wat de oor spronkelijke contributie betreft; de verhoging van 0.80 a 0.90 wordt voor alle leden hetzelfde. Na aller lei discussies werd besloten, dat alles zal blijven zoals het altijd geweest is. Hierna had bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heren van der Klauw en Turenhout, die zich niet herkiesbaar stelden. De Laatste Berichten SIGARETTENSMOKKEL TE ROTTERDAM. In een huis aan de Bas Jungerius- straat te Rotterdam werden gister avond sigaretten naar binnen ge bracht en toen de politie, die het in dc gaten had gekregen, eon kijkje kwam nemen, vond zij ten huize van de bewoonster, de 43-jarige M de K.Van V. 24.000 importsigarettcn. Ook trof zij er drie mannen aan, dc jarige schilder H. H., de 20-jarige eonstructiearbcider H. H, K. en de 20-jarige fruitverpakker J. van der T., die, evenals de vrouw, in het hoofdbureau van politie werden op gesloten. In de loop van de nacht is ook de taxichauffeur aangehouden, die de rokertjes had vervoerd. Een in z(jn auto achtergebleven doos met siga retten werd in zijn huis in beslag genomen. AMBTENAREN VEROORDEELD. Het Haagse Gerechtshof veroor deelde hedenmorgen P. R. en J. A. F. K. tot een gevangenisstraf van een maand (eis drie maanden) en J. M. S. tot een maand voorwaardelijk (eis een maand onvoorwaardelijk). J. H. P. werd vrijgesproken (eis een maand). R„ S., K. en P., allen Hagenaars zijn als ambtenaar werkzaam ge weest op het Rijksbureau Metalen. Aan hen was ten laste gelegd dat zij zich in 1947—1948 door borrelpartijen en buitenlandse reisjes hadden laten overhalen om aanvragen vin be paalde firma's met „bijzondere" zorg te behandelen. voorz. deelde mede, dat het bestuur voorstelde, om de leden J. Duiven voorden Azn en W. van den Berg van dc St. Victor Parochie als be stuurslid te kiezen. Aangezien geen tegencandidaten voorgedragen wa ren, werden deze heren met alg. stemmen gekozen. Vervolgens had verkiezing van een voorz. plaats. Het bestuur stelde voor als voorz. de heer J. Duivenvoorden, de voorz. van de KAB. Bij schriftelijke stem ming werd de heer Duivenvoorden met grote meerderheid gekozen. Het lid Kortekaas vroeg zich af, of de leden in St. Victor Parochie in de vorige vergadering niet onjuist voorgelicht zijn, doordat voor contri butie van de Barbara bedragen wer den genoemd van 6' a 7 gulden? Hij vroeg tevens of de Barbara ver. er voor- of nadeel van zal hebben als er velen in de St. Victor bedanken. De voorz. antwoordde, dat in de vo rige vergadering niet gesproken is over een verhoging tot 6 of 7 gulden Dit is een verkeerde opvatting, waar het bestuur niets aan kan doen. De ver. heeft er inderdaad voordeel als er leden bedanken, want op de oude leden wordt bijgelegd Het be stuur zal het betreuren, indien e leden zullen bedanken, want dat is de bedoeling niet. Iedereen is echter vrij om de ver. te verlaten. De voorz. deelde nog mede, dat het draaggeld met 1,per drager ver hoogd is. Onderlinge wedstrijden GlOS Zondagmiddag hield de R.K. Gym nastiekvereniging GIOS onderlinge wedstrijden voor dames en heren in de gymnastiekzaal aan de Langevel- derweg. Onder het oog van de jury be staande uit mrej. Jansen en de heer v. Sters, beiden uit Leiden, werkten eerste de dames hun oefeningen af aan ringen en brug en een vrije oefening. Als winnares kwam uit de strijd Ans Duindam uit Noordwijk. Zij is voor een jaar houdster van de door het bestuur beschikbaar ge stelde wisselbeker. Met de 2e prijs ging strijken Gré de Haas. De heren werkten aan hoogrek, brug, ringen en paard. Ook hier vie len de prestaties, gelet op het feit, dat GIOS pas een goed jaar een he renafdeling rijk is, zeer mee. Theo Bemelman veroverde de wisselbeker 2e werd Leo Brama. Ter afwisseling demonstreerden enige dames een 2e graads ring en brugoefening. Dit drietal liet zien, dat de damesafdeling in de afgelopen vijf jaar niet alleen in haar geheel een behoorlijk peil heeft weten te bereiken, maar dat er onder de da mes enige zijn, die tot bijzondere prestaties in staat zijn. Uit hetgeen de heren presteerden konden wij concluderen, dat als hun afdeling ook eens vijf jaar bestaat GlOS ook met deze afdeling een best figuur zal kunnen maken. „Oud en Jong" sluit het toneelsei zoen Zondag- en Maandagavond voerde ,Oud en ,Jong" op het to neelspel „Als de klok waarschuwt", waarvan de baten waren bestemd voor de aanschaffing van paramen ten voor de kerk. Het spel is een mengeling van ernst en humor. Dat het humoristische gedeelte in goede n„ trein gaat weer stoppen. In handen ^was^bij Oud en Jong wisten de Zomerdienstregeling van de Ne- „orarlc- rinnnnnoef I (Jerlan(Jse SpOOrWegCn, diC Op 20 Md speelde de Mariannewals. Nadat Wil v. d. Weyden's „South Sea Islanders" al intermezzo een vlot programma tje van Hawaiianmuziek ten gehore hadden gebracht, speelden de DVS- leden Jan Kiers Janke Post. aan de vleugel begeleid door Ger. Witteman enkele populaire nummers. Na de pauze werden nog o.m, uit- gevoed de Kerkehoutmars en de Deyleroord-mars, resp. opgedragen aan ere-voorzitter en voorzitter. Mej. Co Witteman trad op als soliste in de Serenade van Tosselli en kreeg daarvoor behalve een warm applaus ook een bloemenhulde van de voor zitter. The South Sea Islanders tra den nogmaals op en het program ma werd besloten met het optreden van het Vrolijke DVS-trio. Tenslotte was er gelegenheid tot dansen op muziek van „Klavertje Vier" o.l.v. W. v. d. Weyden. VOORSCHOTEN Geboren; Theodora Alida Josepha, dr. van L. F. L. den Hollander en T. M. Ruijg; Erno Robut Jan, zn van J. Koning en F. A. J, Boogert Overleden: Margaretha Dekkers, echtg. van J. P. Turion, 61 jr; Willy Anthonia Trijntje Maria Verbeek, dr. 1 dag. zoetermeer Voensdag 18 April. Eerst maar een oud bericht, waar- 6. -or we gisteren geen ruimte meer op, dat de uitkeringen worden ge- i haciden. Maandag was net 25^ jaar ge daan aan allen, die tengevolge van het verzet ziek of invalide zijn ge worden en aan de nabestaanden van de gevallenen, ongeaent de gods dienstige of politieke overtuiging van de slachtoffers. Gelukkig be hoeft de Stichting niet alleen voor deze mensen te zorgen: ook de Staat keert jaarijks een groot bedrag aan pensioenen uit, welk bedrag door de Strchtinc? woidt aangevuld. De bijdrage van het Nederlandse volk bedroeg m de afgelopen jaren rond twee millioen gulden Helaas is dit bedrag niet hoog genoeg om alle uitgaven te dekken; jaarlijks teert men ƒ800 000 in Het kapitaal dat in de eerste jaren na dc bevrij ding is gevormd moet echter zoveel mogelijk in stand gehouden werden, aangezien men verwacht dat de bij dragen van het volk zullen dalen, hoe gauw vergeet men niet wat er gebeurd is in de bang" oorlogsjaren! De financiële steun aan gezinnen van verzetsslacnoffers is wel de be langrijkste taak van de Stichting, dcch daar naast wordt ook hulp ge boden in de vorm van verpleging van z;eKen en invaliden, bijstand van so ciale werksters, en steun bij de her- opneming in het productieproces. De uurloon-actie moet Gus ook dit jaar weer slagen, wi' de Stichting op deze voet het werk kunnen voort zetten. De Stichting rekent daarbij op de steun van werkgevers on -nemers, en verder op het gehele Nederland se volk, dat zijn bijdrag" kan leveren Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indologie (Economisch) de he ren F. J. Jacobs Leiden, F. de Ko ning Vlaardingen; candidaatsexamen tiek en muziek Psychologie P. R. Jellema Dordrecht, nieuwe vaandel leden, dat de heer P. Beonink zijn intrede deed bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Deswege werd hij -L or de directie gecomplimenteerd, in welke huldiging ook mevr. Ben- ning betrokken werd Jr. M C. de Jong directeur overhandigde de ju bilaris het getuigschnii van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, ver- geze d natuurlijk van een enveloppe met inhoud. Ar.veer een bericht uit de St. Pe trusparochie! De verkenners van troep I moeten hedenavond om kwart over zeven aanwezig zijn. in het troep'okaal Steenschuur, vanwege een bijzonder.' installatie. Verder hebben wij u vcncaag geen Lijzender nieuws te verteden. Al leen maar, dat er nog een stroom ver gaderingen en andere o-iemkomsteri :n het verscnie* ligt. Om te beginnen wordt hedenavond de vergadering r.chi uden in de H.K.W. Let wel, le den, ii word om 8 uur verwacht. D;t i tegenstelling met da convocatie waarin een Aut geslopen was Dan gaat de Ned. Kath. Vakver b«\r»d voor de Textielhandel St. Wil librojdus", afd. Leiden en Omstrc ken, het wir.terprogramma waardig besluiten met een filmavond in „I eter Vergulder. Turk" op Vrijdag a. De Ned Ray n-industrie A K.U. uit Arnhem zal enige verrassend mooie films vertonen over de nieuwe fa brieken, enz. Weten de leden, dai oo'< hun huisgenoten welkom zijn Mocht het personeel er oc-k elang in stellen, welnu, neem maar mee. Hoe meer zielen hoe meer .2d in <1- Turk! Volgende week Dinsdag houdt de buurtvereniging „Haagwegkwartier" om 8 uur jaarvergadering in „Oud Hortuszicht" Na de bastuursverkie zing enz. wordt een bevrijdings-feest- avond gehouden met toneel, acroba commissie worden aangeboden. Vervolgen is „St. Christoffcl", afd Leiden, aan de beurt. De kath. han delsreizigers enz. gaan op Vrijdag 27 April feestvergadering houden in „De Harmonie", aanvangend om 8 uur, met sluiting op een onbehoorlijk uur, zoals de convocatie vermeldt! De jaarlijkse fêèstavond is bij de handelsreizigers altijd iets bijzon ders, zodat de verwachtingen bij de leden wel hoog gespannen zullen zijn. Tenslotte hebben we ook nog een uitnodiging ontvangen voor de paro chie-avond van O.K'O. (St. Leonar- dusparochie) op Zondag 29 April om 8 uur in de Schouwburg. Dc avond wordt verzorgd door „De Speelgroep" met de opvoering van „Als de klok waarschuwt" door R. en C. H. Feen- stra. De Sint Jorismarsen, die jaarlijks door het district Rijnland van de Ne derlandse Padvinders georganiseerd worden, waren aanvankelijk vastge steld op Zaterdag 28 April. Maar door omstandigheden is de datum naar Zaterdag 5 Mei verschoven. Het is voor de vijfde keer, dat deze mar sen gehouden worden. De start vindt wederom in Oegstgeest plaats. Mogen we nog eens waarschuwen tegen het in brand steken van brie venbussen? Het klinkt u misschien ongelooflijk in de oren. Maar toch ge beurt het hier en daar in de stad, dat de lieve jeugd een brandende si garettenpeuk of lucifer in de brieven bus gooit. Ontzaggelijk grappig, na tuurlijk. Maar niet voor afzenders en ontvangers van de brieven. Dezer dagen waren wij er ook nog het slachtoffer van, toen 'e Post ons een half verbrande briefkaart bracht. Ge lukkig was met veel moeite de mede deling nog te ontcijferen. Maar hoe gemakkelijk wordt de hele brief of kaart niet onleesbaar? Ouders, wilt uw kinderer. hiervoor waarschuwen. Onderwijzeis, probeert uw leerlingen eens aan het verstand te brengen, dat zoiets helemaal niet gepast wij reeds bij voorbaat. Daarnaast heeft nven echter ook het spannende verhaal het volle pond weten te ge ven De hoofdrollen waren in han den van ervaren tonelisten en de jongeren bleken steeds meer op de planken thuis te raken. Tussen het le en 2e bedrijf zongen Vader en dochter van der Burg het kersverse clublied van „Oud en Jong" en ga ven een korte levensschets van de club. Wc hopen dat pastoor Brink ♦evreden kan zijn over de opbrengst NAAK Uitvoering D.V.S. Voor het eerst na de feestelijke herdenking van het eerste lustrum gaf de accordeonver eniging D.V.S. o.l.v. de heer H. Graauw gisteravond in het R.K. Ver enigingsgebouw een uitvoering. Na een woord van welkom door de voor zitter, de heer G. L. C. Zeedijk bracht D.V.S. voor de pauze een viertal lichte orkestwerken o.m. de Donau- wellenwals en de mars „Groot Was senaar", die werd gecomponeerd door de heer Graauw en opgedragen aan de burgemeester van Wassenaar. Een viertal jongere dames-leden aanvangt komt Zoetermeer, zo als reeds bekend is, ook weer voor. De Spoorwegen beschouwen deze heropneming in de dienstregeling als een experiment. De stoptijden zijn als volgt: Richting Utrecht: 7.19, 8.19, 13.19, 14.41 -f, 17.19. 17.39 W, 22.19. Richting Den Haag: 7.11W, 8.07W, 9.24x, 13.24x, 13.59 17.03W, 17.24, 22.24. W: is alleen op werkdagen; is alleen des Zaterdags; x: alleen op Zon- en Feestdagen. Ook de busdienstregeling van de Citosa zal met ingang van de zomer dienstregeling van do spoorwegen enige opmerkelijke wijzigingen on dergaan. Momenteel wordt 's avonds om 8 uur op Den Haag geen dienst uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling ook deze dienst weer in te leggen De 2 uur dienst op Zondagen wordt ee^ uurdienst. komen van een brief, kan vooral ook in zakenkringen ontzaggelijk groot zijn! Op het laatste nipeprtje komt er nog een bericht binnen uit de St. Leo- nardusparochie. Daar is hedenavond om 8 uur bijeenkomst van de Derde Orde. In verband met de hernieu wing der professie wordt aller op komst verzocht. En weet u ,dat de vluchtheuvel op de hoek PelikaanstraatHaarlem merstraat, tegenover de R.K. Jon gensschool, verdwenen is? Eerst stond er een verlichte verkeerszuil op. Maar nadat deze verschillende keren door auto's omvergereden was, acht te men het beter de hele vluchtheu vel maar te slopen. Hetgeen thans geschied is. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Frederik J., z. v. F. C. Scheffer en M. Turk; Franklin, z. v. W. Bekooij en E. H, C. M. van Hooidonk; Rozena G. ,d. v. P. C. Schrama en B. J. de Wit; Silvia E. M. d. v. B. M. Candido en P. M. van Iterson; Rutger, z. v. R. Horst en J. G. vari Mourik Broekman; Gerrit H. z. v. R. Horst en J. G. van Mourik Broekman; Maria S. M. d. v. F. L. Smit en' M. Binnendijk. Overleden: J. J. W. van Went, wedn. 83 j.; P. D. van der Upwich, wedn. 84 j.; J. E. Sira, gesch. van de Haas, 87 j. W. Schrijver, wed. v.: v. d. Ster, 66 j.; J. do la Bije, man En dat de politie zeer ernstige maat-1 71 j.; P. den Os, „wedn. 78 j.; W. C. Bovendien zal het regelen neemt tegen de zondaars. De Landusbergen, man 62 j.; door de Lustrum- I schade, die ontstaat door 't niet aan-1 huisvr. v. Schipper als het echt koud is. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 18 April Kaas. Aanvoer 62 partijen. Prijzen: le soort 1.92—1.96, 2e soort 1.83—1.90 en extra 2.05 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3