S)e Ceid»6e6oii4cmt Nota van N. Koreaanse regering ontvangen MacArthur op de thuisreis Perzië wil Engeland de olie niet onthouden DINSDAG 17 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12259 Directeur: C M. V. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMERIKA WACHT IN SPANNING OP MACARTHUR Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 70826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd-, t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.30 IDEAAL EN WERKELIJKHEID een rondreis begonnen, op welke reis hij in enige gewesten de grote richtlijnen zal aangeven van de denkbeelden, welke de K.V.P. tracht te verwezenlijken in het staatsbestel. Prof. Romme is een begaafd en boeiend spreker, doch meer dan dat: hij is een man, die, politicus in merg en been, bij het trekken door de stra ten, stegen en soms doodlopende slopjes van de actuele politiek, nooit het doel van deze politiek uit het oog verliest. In een enkele spreuk heeft hij deze kort en krachtig samengevat: de doorbraak van God naar ons volk, de doorbraak van ons volk naar God. Het is in sommige kringen te genwoordig mode op de fractie-voor zitter van de K.V.P. af te geven en enigszins uit de hoogte en gering schattend over hem te spreken. Het omgekeerde van deze houding, een soort helden-verering, willen we niet propageren een verering voor le venden, wie het ook zij, is voorbarig! maar wel verwachten wij, dat de kennismaking van brede kringen met prof. Romme en met de door hem uitgedragen denkbeelden, waarde ring zal wekken voor de onmisken bare begaafdheid van zijn persoon en van de zuiverheid van zijn bedoe lingen Het belang van een dergelijke kennismaking strekt zich verder uit, dan de persoon van prof. Romme hoe zeer wij hem algemene waarde ring gunnen. Het is het belang van de gehele K.V.P. ,die door velen terecht of ten onrechte met de per soon van de fractie-voorzitter wordt vereenzelvigd. Daarom is te betreu ren, dat prof. Romme bij de keuze van zijn spreekbeurten zich een be perking heeft moeten opleggen en niet in het Leidse gewest zal komen. Wij moeten ons tevreden stellen met korte verslagen, die, zonder de begeestering van de levende mens, niet voldoende aanspreken. Volgens deze verslagen heeft prof. Romme opnieuw in het middelpunt van de belangstelling gezet de doelstelling van de christelijke politiek: „onder leiding van het staatkundig bestel een economisch-sociaal systeem op te bouwen, dat in menswaardigheid verre overtreft, hetgeen het commu nisme zou kunnen bieden". Daarom is het te verheugen, dat in deze tijd van hervorming, de belangrijke po sitie van Economische Zaken en de Produstie-verhoging aan katholieke ministers zijn toevertrouwd. Bij de verhoging der productie dringt zich de vraag met evenredige sterkte op, hoe de winstverdeling zo sociaal rechtvaardig mogelijk wordt ge maakt. Het is een katholiek ideaal de bezitsspreiding zo breed doenlijk te maken en een levens-stijl te scheppen, die aan de menselijke waardigheid en tegelijk aan de men selijke vrijheid recht doet weder varen. Idealen zijn er om nagestreefd te worden; zij worden nooit bereikt. Hoe de door prof Romme naar voren geschoven hervorming van het so ciaal-economisch bestel ook zal wor den utigewerkt, bevrediging zal zij niet geven, zo lang afgunst en nijd door de „klassenstrijd" tot in het hysterische aangewakkerd de bo ventoon blijven voeren, tezamen met hebzucht en egoïsme. Deze overwe ging mag echter niet verhinderen de best-mogelijke maatschappij-vorm na te streven. Het is echter met zulk een maatschappij-vorm eender gesteld als met een „verslagen" toespraak van prof. Romme. Zonder de goede christelijke geest van naastenliefde, zonder de zelfkennis van eigen maat schappelijke positie, de erkenning van de rangorde, welke in feite bestaat van maatschappelijke verantwoor delijkheden en persoonlijke aanleg zonder dit inzicht zal de beste re geling onvoldoende blijven, onbe vredigend geacht worden. Behalve een materiële ordening zal nodig blijken een rijp maken van de gees ten om de daarbijpassende zelfbe- EEN VERZOEK EN TEGELIJK 'N PROTEST /"^ISTEREN HEEFT het secretariaat van de UNO de nota van de Noord- koreaanse regering ontvangen, welke Zondag te Tokio reeds van radio-Pjongjang was opgevangen. D e boodschap is in het Russisch ge steld en ondertekend door de Noord koreaanse minister van buitenlandse zaken Pak Phjong Jeng Zij bevat een verzoek om een vreedzame rege ling voor Korea, maar tevens een protest tegen de aanwezigheid van buitenlandse legers in Korea en te gen „de Amerikaanse interventie". In de nota wordt in het geheel geen gewag gemaakt van de aanwezig heid van Chinese troepen aan het K oreaanse front Ambtenaren van het secretariaat in Lake Success hebben gezegd, dat het tijd zal kosten de lange Russische tekst te vertalen. Voor zover uit de schaarse berich ten is op te maken, verschilt de Noordkoreaanse nota althans naar uiterlijk wenig van de protesten, die al eerder van Pjongjang zijn uitge gaan, vooral omdat de Noordkore aanse regering deze laatste stap ba seert op de resoluties, die in Novem ber zijn aangenomen door het com munistische propagandacongres„voor de vrede" te Warschau. In het ver leden is aan dergelijke protesten weinig aandacht geschonken. ORIGINEEL IDEE. Het democratische lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, Albert Gore, heeft aan president Truman voorgesteld een strook land, dwars door Korea, te ontruimen en met dodelijke radio-activiteit te be smetten. Op deze wijze zou men de Rode hoofdmacht trekt terug Gevolgd door verbonden legers Het verbonden leger volgde giste ren de terugtrekkende communisten langs het grootste gedeelte van het zigzagsgewijs verlopende front in Ko rea, op de voet. Janggoe, 29 kilometer ten Oosten van Hwatsjon werd zon der noemenswaardige tegenstand be zet. De Chinese hoofdmacht geeft uitstekende stellingen prijs, welke zij laat veroveren op kleine bezettingen, die verwoede tegenstand bieden. De hevigste gevechten zijn gele verd om de bergpassen, die toegang geven tot Kóemwha, een bolwerk aan de aanvoerweg van Tsjorwon naar Hwatsjon. De communisten hebben zich hier en rondom Hwatsjon stevig verschanst in bunkers. De vijandelijke luchtmacht treedt steeds driester op ter bescherming van de bruggen over de rivier de Ja- loe. Dertig MIG's vielen gisteren 16 Sabrestraaljagers aan. De vijand verloor waarschijnlijk een machine en twee andere werden beschadigd. Onderwijl vielen de minder snelle Shootingstars een brug aan. ACHTER HET ROOKGORDIJN. Evenals gisteren hebben ook van daag, Dinsdag, de Noordelijken ge tracht door een rookgordijn hun be wegingen aan het centrale front onzichtbaar te maken voor de lucht- verkenners. De Zuidelijke wind ech ter blies het rookgordijn uiteen. De Noordelijken hadden struik gewas en stapels takken in brand ge stoken van Pjongjang af tot aan Tsjorwon en Koemhwa, langs de Noordelijke zijde van het Hwatsjon- reservoir. Zij boden slechts lichte tegenstand heersing en verantwoordelijkheidszin I en de voorzichtig oprukkende ver- op te brengen. bondenen konden kleine terrem- 1 winst boeken. operaties tot stilstand kunnen bren gen. Gore is lid van de subcommissie uit het Huls van Afgevaardigden, welke beslist over toewijzingen aan de commissie voor atoomenergie en uit hoofde van zijn functie is hij dus op de hoogte van wat er tot op de huidige dag technisch bereikbaar is gemaakt. Het was bekend, dat de commissie voor atoomenergie zich bezig hield met de vervaardiging van wapens, die radio-activiteit kunnen versprei den, zonder dat daartoe een explosie nodig is. De woorden van Albert Gore zijn thans de eerste aanwijzing, dat deze wapens thans voor gebruik gereed zijn. Volgens een rapport van een Zuid Koreaanse parlementaire commissie zou in Zuid-West-Korea op zeven Maart het dorp Sjinoen volledig uit gemoord zijn en wel door Zuid-Kore- aanse troepen, die tegen commu nistische verzetsstrijders opereerden. Vijfhonderd mannen vrouwen en kinderen zouden hierbij gedood zijn. Het zou hier een vergeldingsmaat regel betreffen voor een overval op een politiepost, waarbij 16 politie- 1 mannen gedood en twee gewond werden. Het desbetreffende bericht is volgens A.N.P. door de censuur tot nu toe tegengehouden. lEUROPl «ï?:1 m hr** j EERSTE INTERNATIONALE UIT WISSELING VAN GOEDERENWA GONS IN EUROPA. Door de Spoorwegen in Frankrijk en in West Duitsland is een overeenkomst ge tekend, waarin werd bepaald, dat men in beide landen vrijelijk kan beschikken over goederenwagons, die met een lading de grens passeren. Tot dusver reden de wagons ledig te rug naar het land van herkomst, doch thans kunnen zij in het andere land zolang gebruikt worden als nodig Wijkt. Deze regeling treedt op 1 Mei a.s. in werking en is de eerste van deze aard in Europa, Frankrijk en West Duitsland stellen hiervoor elk vijftigduizend goederenwagons ter beschikking. Op het station te Parijs wordt een van de rijtuigen in gereedheid ge bracht. Boven de gewone kentekens der Franse spoorwegen S N.C.F. is de aanduiding „Europ" aangebracht. Gisermiddag zijn wederom enkele gewonde militairen van het- Ned. detachement Ver. Naties in Neder land aangekomen. Zij arriveerden Zondag per Brits militair vliegtuig op een vliegveld in Engeland en wer den gisteren vandaar per vliegtuig der Ned Luchtstrijdkrachten naar Nederland overgebracht. Het zijn de le luit. F. C. Govers uit de Bilt, de soldaat A. G. de Groot uit Amsterdam en de sergeant Fr. Verhagen uit Eindhoven. Terstond na aankomst zijn de pa- tienten voor onderzoek naar hospi talen in 's-Gravenhage en Utrecht overgebracht. Onderzoek naar Trumans beleid geëist FENSTEMMIG hebben do Amerik aanse republikeinse senatoren zich op een partij-bijeenkomst te Washington uitgesproken voor een grondig onderzoek door het Congres naai- de buitenlandse en militaire politiek van president Truman. Zij zullen daartoe een resolutie indienen, die door de politieke com missie van de republikeinse partij zal worden opgesteld en waarin waarschijnlijk een gecombineerd onderzoek zal worden voorgesteld. Op de partij-bijeenkomst werd tevens besloten, dat al het mogelijke 8edaa™ zal worden om te zorgen, dat gene raai MacArthur „passende audities" voor de Congres-commissies zal krij gen. DE GENERAAL VOOR HET CONGRES. Intussen is het Huis van Afgevaar digden er mee accoord gegaan, dat MacArthur Donderdag voor een ge meenschappelijke zitting van het Congres zal verschijnen Voorts zullen zowel Truman als MacArthur Donderdag een radiorede uitspreken de president slechts enkele minuten, nadat de generaal zijn toespraak tot het Congres beëin digd zal hebben. Donderdag zal MacArthur ver schijnen voor de Senaatscommissiè voor gewapende diensten die een SCHOUT BIJ NACHT DE BOOY AANVAARDT BEVEL OVER OEFENSMALDEEL. Aan boord van Hr Ms „Tromp", lig gende in de Parkhaven te Rotter dam, heeft Schout bij Nacht A. de Booy Maandagmorgen het bevel over iet oefensmaldeel nr. 5 aanvaardt. „Dubois" en „van Ewijck" en Hr Ms onderzeeboot „Zwaardvis". Op 1 Mei a.s. zal er nog Hr Ms on derzeeboot „Zeehond" aan worden toegevoegd. De foto toont een overzicht tij dens het moment, waarop Schout bij Nacht de Booy (zichtbaar tussen de beide kanonlopen) aan boord van de Dit smaldeel bestaat uit Hr Ms lichte I „Tromp" het commando over het kruiser „Tromp", Hr Ms fregatten oefensmaldeel aanvaardt. DE STEMMING IN HET LAND IS GELADEN IN EEN OFFICIëLE VERKLARING te Londen, welke de goedkeuring heeft van de Perzische regering, heeft de Perzische ambassadeur al daar, Ali Soheily, verzekerd, dat het niet de bedoeling van Perzië is om door zijn besluit, de olie-industrie te nationaliseren, Engeland olie te ont houden of de olie aan enig ander lan d te geven. De Perzische ambassadeur verklaarde verder, dat, in aanmerking genomen de geweldige beteke nis van de Perzische olie bij het nastreven van de oorlogsdoeleinden van de Britten en andere geallieer den en de geweldige winsten van de Anglo-Iraanse Olie maatschappij, Per zië niet een eerlijk aandeel van de opbrengst van zijn uitgebreide oliebronnen heeft ontvangen. „In geheel Perzië en niet slechts in litaire strijdkrachten Perzisch grond- het Zuiden beschouwen de Perzen gebied betreden, te interveniëren. In de olie, die in hun lar.d wordt ge- de tweede wereldoorlog, in 1941, wonnen, als nationale erfenis en zij heeft Moskou reeds zich op dit ver eisen terecht in enige vorm een ver goeding en sociale zekerheid daar van". „Wanneer men de nationalistische beweging van Perzië beschouwt als communistische kuiperij en agitatie, sluit men de ogen voor de harde fei ten en poogt men een zondebok voor een zuiver redelijk gevolg van een sociale revolutie te vinden", aldus de Perzische ambassadeur te Lon den. De Perzische senaat heeft eenstem mig zijn vertrouwen uitgesproken in het beleid van premier Hoessein Ala, die naar verluidt vrees zou koeste ren voor landingen van Engelse troe pen in Zuid-Perzië, omdat de Sow- jets dan wellicht Noord-Perzië zou den bezetten. De stemming in het gehele land is geladen. In het onrustige Isfahan, is de toestand „iets beter, maar niet goed". Ongeveer 5000 personen heb ben te Abadan op het stedelijk kerk hof gedemonstreerd bij het graf van een leerjongen, die tijdens de jongste onlusten door de politie werd neer geschoten. Troepen met tanks hielden een waakzaam oog in de nabijheid. Uit Moskou meld* Ass. Press, dat Westerse diplomaten aldaar zich uitermate bezorgd tonen over de toe stand in Perzië en de daarvan te duchten ontwikkelingen. Zij zien Per zië als een centrum in het Nabije Oosten van mogelijk zeer ernstige internationale moeilijkheden. Krachtens het Russisch-Perzisch verdrag van 1921 heeft de Sowjet- Unie het recht onder bepaalde voor waarden, met name als vreemde mi- onderzoek naar het ontslag van de generaal zal instellen. Bij dit onderzoek zal ook de mi nister van Defensie, Marshall, ge hoor dworden. Ook de Senaatscom missie voor buitenlandse aangelegen heden heeft reeds besloten, Mac Arthur te horen. OP HONOLOELOE. Gisteren is generaal MacArthur op het eiland Honoloeloe aangekomen. De officiële ontvangst liep geheel in de war, want zodra MacArthurs pi loot de viermotorige constellation Bataan aan de grond had gezet, stroomde een enthousiaste menigte naar de landingstrap. Terwijl de generaal de handen schudde van gouverneur Radford en Frank Pace, de Amerikaanse minis ter voor het leger, speelden zich ach ter zijn rug woeste toenelen af. Twaalf persfotografen, die de strijd van hun leven vochten om deze etappe in MacArthurs thuisreis na 'n afwezigheid van veertien jaren te vereeuwigen, werden door de politie gearresteerd. Onder hen bevond zich een persoonlijk vriend van de gene raal, Carl Mydans, fotograaf van het Amerikaanse weekblad Life. Maar ondanks het hardhandige op treden van de politie bleef een grote menigte wuiven en applaudisseren, totdat de familie MacArthur in het hotel van het vliegveld verdween om te rusten, totdat het uur voor de of ficiële ontvangsten zou zijn aange broken. Honoloeloe had een groot pro gramma opgesteld: om drie uur in Je middag plaatselijke tijd werd er een parade in de stad gehouden en na drag beroepen, toen in samenwerking afloop zou aan MacArthur het erc- met de Britse regering. Indien Enge- doctoraat van de universiteit worden land thans tot een gewapende inter- overhandigd. De generaal zou een ventie in Zuid-Perzië zou overgaan, rondrit door de stad maken van 56 dan valt niet te voorspellen, wat in kilometer. het Noorden zou geschieden. Radio Anno Santo aangekomen De onderdelen van de radiozender, door de Katholieken in Nederland aan de Paus aangeboden, zijn giste ren op het station van Vaticaanstad aangekomen, waar een plechtigheid heeft plaatsgevonden bij het over dragen. Onder de autoriteiten, die hierbij tegenwoordig waren, bevond zich de voorzitter van de commissie van kar dinalen voor het bestuur van Vati caanstad, kardinaal Canali, mgr Diego Venini, geheim aalmoezenier van de Paus, mgr. van Lierde, pau selijk sacrista en vicaris-generaal voor Vaticaanstad, jhr. mr. M. W. v. Weede, Nederlands gezant bij de Heilige Stoel, met zijn echtgenote en verscheidene Nederlandse geestelij ken. Springvloeden in Zweden TWEE STEDEN OVERSTROOMD Springvoeden in Zuid- en West- Zweden hebben een grote ramp ver oorzaakt. Twee grote steden zijn over_ stroomd en de schade loopt in de mil- iioenen. Het zwaarst getroffen zijn de tex tielstad Boraas in het Westen en het rubbercentrum Vaernamo in het Zuiden. Duizenden mensen zijn uit hun huizen verdreven en bruggen, spoor- en autowegen zijn wegge spoeld. In Vaernamo is het ziekenhuis ont ruimd en de scholen zijn gesloten. Roode Kruisbrigades werken dag en nacht met noodbruggen, motorboten en roeiboten om de mensen en aan bederf onderhevige goederen in vei ligheid te brengen en de verlaten huizen te beschermen. Tot nu toe zijn er geen dodelijke ongevallen gemeld. Beekjes zijn gezwollen tot bulde rende rivieren. In Vaernamo is het riviertje Lagan een machtige, woeste stroom geworden, die een groot aan- houten huizen met ondergang bedreigt. Grote houtvlotten zijn los geraakt en dreigen de ondergelopen boerderijen te rammeien. In Boraas, dat ten Oosten van Gö- teborg ligt, zijn 4.000 textielarbei ders werkloos omdat de meeste fa brieken gesloten zijn- In de winkels waadt men tot het middel in het wa- om te redden wat er te redden valt. De overstroomde steden lijken op Venetië. Geen auto ziet men, behalve de daken van de wagens, welke niet tijdig in veiligheid konden worden gebracht. In Vaernamo staat het water twee meter hoog en verderre stijging wordt gevreesd. De voorspellingen luiden, dat er nog meer regen op komst is. ARGENTIJNSE LEIDERS GEARRESTEERD Twee leden van de Argentijnse radicale partij, Amadeo Sabatini en Santiago del Castillo, zijn Maandag te Cordoba gearresteerd en beschul digd van het aannemen van een „on eerbiedige" houding tegenover pre sident Pcron. Amedio Sabatini wordt beschouwd als een waarschijnlijke candidaat voor het presidentschap bij de ver kiezingen in 1952. Wanneer MacArthur naar de Verenigde Staten zal zijn te ruggekeerd, behoeft hij zich voorlopig over zijn financiële toekomst niet ongerust te ma ken. Hieronder volgen enige mogelijkheden die voor hem openstaan: 1. Hij blijft zijn jaarwedde van 18.000 dollar genieten als generaal met 5 sterren. 2. Hij kan zich candidaat stel len als president van de Vere nigde Staten. 3. Een Amerikaans dagblad concern heeft hem 1 millioen dollar geboden voor zijn memoi res. 4. Hij kan directeur worden van de „Remington Rand". 100.000 dollar per jaar. 5. Hollywood biedt hem 3000 dollar per week voor de rol van generaal in een film. 6. Een republikeinse organi satie in Siaux presenteerd hem 10.000 dollar voor het houden van een lezing. 7. De eigenaar van een zaad firma te Dunkirk (Staat New York) wil hem tegen 100.000 per jaar de leiding geven van een Europese afdeling dezer firma. Ku-i'iettj.t... „Reohtvaardigheid naar buiten kan men handhaven, maar wie kan het hart controleren?"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1