C Het komt te voorschijn uit het moeras MAANDAG 16 APRIL 1951 Oh LKIUSh GOURAN I EERSTE BLAD - PAGINA 2 Anglo Iranian sluit raffinaderij Onrust in Z Perzië De reusachtige olie-raffinaderij van de „Anglo-Iranian Oil Compa ny" te Abadan in Zuid-Perzië de grootste ter wereld is gisteren gesloten, omdat stakersposten rond om de fabnek zich opnieuw deden gelden. De maatschappij heeft het verzoek van enkele Amerikaanse gezinnen, die te Abadan wonen, om naar elders te worden overgebracht, gezien de gespannen toestand, inge willigd. Zaterdag vielen er twee doden bij ongeregeldheden in Isfahan, de op drie na grootste stad van Perzië. De minister van Binnenlandse Zaken, generaal Zahedi, verklaarde in het Majlis (Tweede Kamer), dat de po litie het vuur had geopend tijdens een sympathiebetoging met de sta kers in het oliegebied. In geheel Zuid-Perzië is de staat van beleg af gekondigd en pantserwagens zijn onderweg naar het oliegebied. In Perzische regeringskringen wordt de mening gehoord, dat als het geschil met Engeland over de olie winning niet binnen zes weken op een bevredigende wijze wordt opge lost, er in Perzië en zelfs in het ge hele Midden-Oosten een geweldige crisis kan ontstaan. De speciale olie commissie van het Perzische parle ment heeft zes weken de tijd gekre gen om uit te maken hoe de olievel den van de „Anglo-Iranian" opge nomen kunnen worden in het naas tingsplan, dat de beide Huizen van Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Operette muziek. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuz. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.31 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Ange lus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianospel. 13.45 Kamerorkest en so liste. 14.22 Gevarieerd programma. 15.15 Lichte muziek. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de "kinderen. 17.45 Gramofoonmuziek met com mentaar. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.24 „Dit is leven", causerie. 18.30 R.V.U.: D. G. Ruaris: „De structuur van de persoonlijk heid". 19.00 Nieuws. 19.15 Actualitei ten. 19.23 „Hier is Europa: Groot Brittannië". 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Tenor en piano. 20.40 Actualiteiten. 20.50 Om roeporkest en solisten. 21.22 „Het oude en ware verhaal van Repel steeltje" 22.34 „Gesprek met mijn zoon". 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Concertgebouwork. en solist. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuz. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramo foonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orkestconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Financieel overzicht. 13.30 Or gel en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 16.00 Gramo foonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: Ir. A. P. v. d. Vlies: „Landbouwplannen voor Suriname". 18 00 Nieuws. 18.15 Pianosnel. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.00 Amusementsmuz. 10.15 „Paris vous parle" 19 20 Fanfare-orkest. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.15 De Antwoordman. 21.30 AVRO-allerlei. 21.35 Operacon cert. 22.00 „Goede moed", causerie. 22.15 Viool, clavecimbel en cello. 22.45 Buitenland overzicht. 21.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. het parlement hebben goedgekeurd. Gematigde perzische bronnen zei den te hopen, dat de hartstochten in deze zes weken voldoende zouden zijn afgekoeld, om een of ander com promis mogelijk te maken De meerderheid in de olie-com missie heeft zich uitgesproken tegen het drijven van de verboden com munistische Toedeh-partij, welke verantwoordelijk wordt gesteld voor de onlusten in het oliegebied en die onteigening van de .Anglo-Iranian" eist, zonder schadevergoeding. De ze meerderheid is kennelijk bezorgd over de actie welke de Toedeh-par tij heeft ontketend. Zij vreest, dat deze campagne niet meer gestuit zal kunnen worden en verschrikkelijke gevolgen zal hebben voor Perzië. De behandeling van het beroep te gen de uitspraak in de zaak Bertha Hertogh werd heden door het opper- gerechtshof te Singapore voor onbe paalde tijd uitgesteld wegens ziekte van N. A. Mallal, de raadsman van de pleegmoeder van Bertha. Opperrechter Foster deelde het Hof mede, dat het wel aanzienlijke tijd zou kunnen duren voor de zaak in behandeling komt, omdat de ko mende rechtszittingen reeds zijn vastgesteld. Het was heden in Singapore zo rustig als op Zondagen, doch militai ren en politie, die een gemeenschap pelijk hoofdkwartier hadden, waren op alle eventualiteiten voorbereid. Alle verloven bij de politie waren ingetrokken. Aan militaire zijde be schikte men over een hoeveelheid troepen, die gelijk stond aan zes ba taljons op vredessterkte. Voorts ston den een helicopter van de R.A.F., uitgerust met een luidspreker en traangasbommen, en een Auster ge reed voor eventuele hulpverlening. BINNENLAND. Een groot Maria-monument zal te Maastricht verrijzen op de krui- sing StationstraatWilelminasingel. Met de zuil inbegrepen krijgt het monument een lengte van 21 tot 15 meter. De zuil wordt vervaardigd van Franse kalksteen, terwijl het beeld in brons wordt uitgvoerd. Ontwerper is de architect C. van Moorsel, te Rtf s wijk. Ruim tienduizend padvindsters uit alle delen van ons land zullen 15 Mei bijeenkomen op de Goudsberg te Lunteren om daar het 35-jarig be staan te vieren van het Nederlandse padvindstersgilde. De Koningin zal aanwezig zijn. Een heidebrand heeft gewoed bij de Havelterberg. Ongeveer 40 H.A. gingen verloren. BUITENLAND. Het onderwijzend personeel van de Belgische lagere scholen wil Dinsdag a.s. een staking van twee uren houden om salarisverhoging van vijf procent. De scholieren zul len gedurende de stakingsuren even wel in de scholen worden gehouden, 'n Strop voor die jongens! Zondag is de zomertijd in Enge land ingegaan, waardoor de klokken in Nederland en in Engeland thans dezelfde tijd aanwijzen. De thermo meters van beide landen registreren ook altijd nog dezelfde „zomerse" temperaturen! Ze kunnen het niet laten. Zon dag zijn opnieuw zes communisti sche demonstranten van het eiland Helgoland verwijderd. In Hongarije is Zondag de broodrantsoenering weer ingevoerd. De koelakken (rijke boeren) die het altijd gedaan hebben, kochten brood op in de bakkerijen voor het voede ren van hun vee, aldus Hongaarse persberichten. Het Franse ministerie van land bouw heeft bekend gemaakt, dat het ongewoon slechte weer van grote invloed is geweest op de tarwe, fruit, wijn en groenten. Alleen het gras heeft niet geleden en in vergelijking met 1950 is de melkproductie met 20 procent gestegen. Een Franse leerlinge en haar instructeur werden gedood, toen hun zweefvliegtuig brak op 500 meter hoogte boven een vliegveld bij Al giers. Romme over Kabinets-formatie Misverstand met dr. Schouten Voor de eerste maal na zijn ka binetsformatie heeft prof. C. P. M. Romme, een openbare redevoering gehouden. Dat geschiedde in de kring zaal te Roosendaal, waar hij op ver zoek van de plaatselijke KVP-afde- ling een redevoering hield onder de titel „Nederland, waarheen?" Spr. stelde, dat de politieke taak van ons volk feitelijk wordt bepaald door de strijd tegen het communis me. Deze strijd veronderstelt, wil zij met succes gevoerd kunnen worden, een zo breed mogelijk vertrouwen van het volk in de regering. Dit bracht spreker op de jongste kabinetsformatie. Prof. Romme wees er bij deze eerste gelegenheid op, dat blijk/baar toch een misverstand is ontstaan tussen hem en dr. Schouten, d fractieleider van AR, die meent, dat de formateur zijn verlangen heeft afgewezen, uit de slechts politiek en parlementair ervaren personen als minister te zien optreden. Prof. Romme had slechts twee can- didaten voor bepaalde departemen ten moeten afwijzen, welke hem door de AR waren gesuggereerd, omdat het aantrekken van deze functionairssen een te zwaar offer zou vergen van de KVP. Spreker zei, het te blijven betreuren, dat de re gering uit vier in plaats van vijf par tijen is gevormd. Op een vraag uit de vergadering, of de oude christelijke coalitie niet beter had kunnen worden hersteld, gaf spreker als zijn mening te ken nen, dat het buiten de regering hou den van de socialisten op dit moment fataal zou zijn. Het zou ongetwijfeld de massa der niet-christelijke arbei ders radicaliseren. Intussen wilde prof. Romme niet beweren, dat er „nooit" meer een heroptreden van de oude coalitie zou komen. „Nooit", zei de heer Romme is een woord, dat niet voorkomt in het woordenboek van de politicus. Bouwvakarbeiders ongerust Over de voorgenomen bouwstop In de Bondsvergadering van de< Kath. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", heeft de voorzitter, de heer G. A. Collignon, geprotesteerd tegen het feit, dat de minister' van Weder opbouw en Volkshuisvesting beper kende maatregelen inzake de bouw nijverheid had genomen zonder over leg met het georganiseerd bedrijfs leven. De economisch adviseur van de bond, drs. Loeffen heeft over de be perking van de investeringen in de bouw-nijverneid een inleiding ge houden. „Neemt men aan, aldus spr. dat het bouwprogramma volgend jaar inderdaad met 300 millioen gulden zal worden verminderd, dan is hier van naar globale berekening waar schijnlijk het gevolg, dat 30 tot 40 duizend bouwvakarbeiders werkloos zullen worden." Spr. uitte de hoop, dat de uitvoe ring van militaire bouwopdrachten nog wat werkgelegenheid zal bieden, „maar", zo voegde hij. hier aan toe, „noch van het tijdstip en de tijdsduur van de uitvoering, noch van de om vang dezer werken is iets bekend". De vemindering van het bouwpro gramma vervult ons met zeer grote zorg, aldus de heer Loeffen. De belof te van de minister, dat de bouwstop geleidelijk aan zal worden opgeheven nam volgt-ns hem deze zorg niet weg, daar de activiteit in het bouw bedrijf is aangetast. Een tweetal resoluties werden aangenomen, waarin een beroep werd gedaan op de werkgevers en op de overheid. DE SPEELBANKEN. Na de „oprolling" van een speel bank in hotel Hamdorff te Laren zijn twaalf arrestaties verricht. In beslag genomen werden 17.000, alle fiches en tweee speeltafels. Mogelijk gaat het hier om een proefproces. Alle speelbanken in Den Haag, Amster dam en het Casino in Scheveningen zijn nog volledig in bedrijf. LANGERAAR VAN JAAR TOT JAAR r\E PAROCHIE LANGERAAR BEHOORT MET KORTERAAR EN KERKBUURT tot de burgerlijke gemeente Ter Aar. Tot de oudste gebieden van de Hollandse graven, de oudst bewoonde streken dus van Holland, behoorden die plaatsen, die op de zogenaamde bottinglijst voorkomen. Die bottinglijst is een oude belastinglyst en dateert uit de tijd, dat de graaf persoonlijk rondging om recht te spreken, het bot- j ding te houden; de inwoners van de plaats, waar hij kwam waren dan j gehouden voor zijn onderhoud en dat van zijn gevolg te zorgen. Toen de j graaf niet langer persoonlijk rondtrok om zijn rechtersplicht te ver- vullen, bleef deze onderhoudsplicht bestaan als een soort belasting, de botting. En daar de graaf al in de oudste tijden van Holland en van het Hollandse gravenhuis met dat houden van een botding ophield, zijn dus de plaatsen die op de bottinglijst voorkomen, de oudste plaatsen, die uit de Romeinse tijd natuurlijk uitgezonderd, van Holland, Dat oude bottinggebied omvat de zogenaamde Gheest, een strook grond ongeveer evenwijdig langs de duinen lopend en de uitwassen van de Geest. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WESTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot ma tige Westelijke wind. Iets kou der overdag. 17 April: Zon op 05.41, onder 19.39; Maan op 14.11 en onder 0416 uur. De as van dat bottinggebied was de rivier de Rijn en aan de noordzijde van de Rijn lagen een aantal am bachten als Leiderdorp, Koudekerk, Outshoorn tot Aarlanderveen toe. Aan de rand van de rivierklei, die de Rijn omzoomde, lagen plaatsen als Hazerswoude en Zoeterwoude. Ook namen als Esselijkerwoude Rijnsa ter woude, Heer Jacobs woude zeggen ons, dat er bomen groeiden En in derdaad in het uitgestrekte moeras, waardoor de rivier zich met allerlei vertakkingen heen wrong, lag niet alleen het „woud zonder genade" met de burcht Leiden er later mid den in gesticht, maar overal werd dit gebied overdekt met laag struik gewas. Het zijn geen geweldige wou den geweest, met hoge bomen, die er zich uitstrekten; neen, het was moeras, even onbegaanbaar als een oerwoud met struikgewas tussen plassen en meertjes, hier en daar zelfs een groot meer. Het moeras van Alkemade. Al heel spoedig begon men van het alleroudste gebied langs de kust uit, waar St. Willibrord het evange lie preekte aan de weinige mensen, die er woonden, met veroveringen op het veen; de eerste ontginningen worden de oudste uitspruitsels van het bottinggebied. En zo vinden we in het veenland ten noorden van de Rijn aan de Zijl en de Does die aanwinsten. We vin den er twee ambachten: Warmond en Esselijkerwoude met er tussen het moeras, later grotendeels het am bacht van Alkemade, dat tegen het jaar 1296 werd gekocht door Diede- rik van Alkemade, die er zijn naam aan gaf. De familie bezat toen al het huis Oud-Alkemade onder Warmond, waaraan zij haar naam ontleende. Hoewel Rijnsater woude en Lei- muiden eveneens al vroeg beston den, komen zij niet voor op de bot tinglijst en blijkbaar kwam de graaf er persoonlijk nooit om recht te doen, mogelijk omdat die plaatsen te moeilijk te bereiken waren, gelegen in het moerassige land langs het Leidse meer. Drie dochters van Oegstgeest. Maar zowel Leimuiden als Rijn- saterwoude hadden in 1063 kapellen van de kerken van Kerckwerve en Velsen, beide door St. Willibrord zelf gesticht. Ook Esselijkerwoude is een dochier van Kerckwerve, la ter beter bekend onder de naam Oegstgeest, Drie eerbiedwaardige dochters dus, in het nieuwe gebied gesticht door de oude moedex-kerk te Oegstgeest, ten behoeve van de mensen, die er zover van de oude kerk af woonden. Hoogmade werd later een dochterkerk van Esselijker woude, eerst kapel en sinds-het jaar 1438 zelfstandige pai'ochie. Toen men aan de vei'vening begon, een wat latere kolonisatie van de uitge strekte wildernissen van laagveen en moerasgrond, ontstonden plaatsen als Aarlanderveen, Nieuwveen, Roe- lofarendveen en andere, wier na men duidelijk voor zich spreken. De eerste vermelding van Ter Aar. Ter Aar, oudtijds Ter Are gehe ten vinden we genoemd in een regis ter van de kerkelijke tienden in 1275 tot 1280 in het bisdom Utrecht geheven ten behoeve van het Heilige Land. Het behoort dan tot het deke naat Noord-Holland en betaalde 10 schelling als bijdrage in de kruis tochten. Een even groot bedrag be taalde Alphen, terwijl Oegstgeest ter vergelijking 15 s. betaalde; Sassenheim 20 en Wassenaar 30. Maar deze plaatsen zijn dan ook ouder dan Ter Aar en zullen groter geweest zijn dan de nieuwere for matie in het veengebied op de rand van de rivierklei van de Rijn, een kolonisatie van het oude bottingge bied. Een tweede vermelding van Ter Aar vinden we in een verslag van een op last van graaf Floris V, die in 1296 eerst op her. Muidersiot ge vangen werd gezet en daarna door enkele edelen werd vermoord inge steld onderzoek naar het eigendoms- rernt van gronden, tierden en am- btchtsrechten. De neren van Teylingen bezaten oorspronkelijk het ambacht Te-r Aar voor ipinstens een behoorlijk deel en zij Ltleenden er de heren van Brc- derode weer mee, die in 1710 de heerlijkheid verkochten aan Cornelis van Aarsen. Daarna vinden we Ter Aar weer genoemd in de kerkenlijsten van de Domfabriek en wel van het jaar 1395 af. Deze lijsten bevatten de bij dragen, welke iedere parochiekerk jaarlijks moest betalen aan de kathe drale kerk van het bisdom Want aanvankelijk had alleen de kathedraal de volle parochiële rechten, in onze streken dus de Dom van Utrecht. Bijdragen en beden. De Uti-echtse Sint Maarten werd, hoewel eigenlijk ten onrechte, be schouwd als de moederkerk van het gehele bisdom en had dus, naast de parochiekerken, in de loop der eeuwen ontstaan, in Holland als splitsingen van de dooi Sint Willi brord gestichte kerken, het recht van dopen en begraven. Wanneer nu een door een moederkerk, zoals bijv. door Kerkcwerve te Rijnsaterwoude of te Esselijkerwoude gestichte bijka pellen, zelfstandige parochiekerken I werden, dan moesten die dochterker- ken een zeker bedrag jaarlijks beta len als vergoeding voor het verlies van inkomsten door de moederkerk geleden. Om dezelf ie reden had elke parochie in het bisdom Utrecht een bijdrage te betalen aan de Dom te Utrecht, het zogenaamde cathedra- ticum. Maar niet alleen betaalde het deze soort kerkelijke belasting; ook de graaf eiste zijn deel in de ver- schij.ende Oec'en. In 1390 betaalde Ter Aard 10 pond in de herfstbede. En dezelfde rekeningen van de grafe lijkheid van Holland onder het He negouwse huis vertellen ons, dat in het jaar 1344, de totale rijkdom van de inwoners van Ter Aai', „der huys- lude goet" werd geschat op 8265 pon den. Ter vergelijking volgen hier weer enkele getallen van andere plaatsen uit Rijnland: Lisse werd ge taxeerd op 5180; Sassenheim op 1130; Esselykerwoude op 4276 en Oegst geest op 3580 ponden. Maar Aarlan derveen op 8953 ponden. Hieruit blijkt, dat de nieuwere plaatsen de oude in betekenis en rijkdom waren voorbij gestreefd, een gevolg van de vervening, die dan volop aan de gang is en die aanvankelijk opleving en wel vaart bracht; de turfmakerij gaf aan velen brood en bestaan. Maar waar het veen er uit is gehaald komt water, en dat bracht weer achteruitgang en werd vaak de oorzaak van een verhuizing van een deel van de bevolking naar el ders. Record-regenval Vergelijking met 1937 Uit gegevens van het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt blijkt, dat een vergelijking met het eveneens zeer natte voorjaar 1937, nog ten gunste van het voorjaar 1951 uitvalt. In 1937 zou Januari, Februari en Maart resp. 89, 104 en 69 m.m., dus to taal 262 mm. neerslag hebben opgele verd, terwijl in 1951 de regenmeters resp. 87, 57 en 79 m.m., dus totaal 223 mm. aangeven. April leverde in 1937 nog 61 mm. op, zodat in deze maand April nog 100 mm. neerslag zou moeten vallen om 1937 te evenaren. Uit de statistieken blijkt tevens, dat de temperatuur in 1937 niet be ter was dan thans; de verschillen zijn evenals in de neerslag, niet groot. Het onderzoek heeft de weerkun dige medewerker van de „N. Rott. Crt." nog iets verder uitgebreid, dooi de periode van 1 September1 April in de beschouwing te betrekken. Het najaar was immers ook al bijzonder nat geweest, alleen October maakte hierop een gunstige uitzondering, maar zowel September als November leverden records op, terwijl Decem ber ook belangrijk natter dan nor maal was. Maar als wij de hoeveelheid neer slag van de periode 1 September1 April vergelijken gedurende een tijd vak van meer dan 100 jax-en, is het duidelijk, dat het nu toch wel heel erg is met de regen: van 1 September 19501 April 1951 is gemiddeld over het hele land 575 m.m. gevallen tegen 413 m.m. normaal. In hetzelfde tijdvak van 1936—'37 en van 1876'11 was het 573 m.m., dus slechtst heel wei nig minder, maar in dit opzicht zijn die oude records dus geslagen. Acht v&n de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzui verende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan sporende we, king op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, kjijgen de onzuiver heden in hef bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen Rheumatische pijnen maken chagarijnig want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lievei weer de oude. Neem Kruschen aLs een vaste dagelijkse gewoon te. (Ingez. Med.) RECHTZAKEN Ook door het Haagse Gerechtshof werd een Wassenaarse hulppostbe steller tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij zich goe deren uit pakjes en brieven had toe geëigend. De proc.-generaal had acht maanden gerequireerd. Loodgieter pleegde misbruik van vertrouwen. Een Leidse loodgieter had verschillende malen geld weg genomen uit een kistje dat in de lin nenkast stond bij mensen waar hij werkte. Hiervoor was hem 14 dagen gevangenisstraf opgelegd. „Een juiste straf", oordeelde de proc.-generaal bij het Haagse Gerechtshof waar verd. in hoger beroep stond, en eiste be vestiging. Uitspraak 27 April. Reparaticpost in de nabijheid. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 44) Wie speelde die rollen? Hij bereikte de plek des onheils. Weer zag hij de lichtbundel rondtas ten over een vormeloze hoop. Kun stig! Je zou zweren, dat er een oog getuige aan het werk geweest was. Wie lart dr'.r' V/"e de-r' daar dienst als vormeloze hoop bijeengebonden kleren? j onbekende stapte er met trage stappen op af, de zoekende stralen speelden over de roerloze gestalte. Weer bukte de man zich over de vrouw. Alhoewel hij de drie woorden ver wachtte. sneden ze hem toch door zijn ziel. Een onzichtbare hand be- ro*r-,<* TÜri hart. 't Ge mompel was welhaast onverstaan baar. maar dit kon niet misen .Te t zeker was hii van zijn zaak. toen die ondoorgrondelijke figuur de woorden uitstootte. „M'n hemelSonja." Wat betekende toch die letterlijke halinr? Wat schoten ze er mee op En wie lag daar op de plaats van .a M ..niue? Sonja? De tanden diep in zijn onderlip verbeet hij z'n ongerustheid Daar probeerde die kerel haar op te beu ren. Ha, dat lukte hem zo maar niet. Dat moet je meer gedaan hebben, wil je d'r niet laten vallen, meneer de moordenaar- Het lag hem al op de lippen maar hij wist zich te beheer sen en zweeg. Als daf werkelijk Sonja was, dan hield zij zich prachtig. Elk ander meisje zou de buurt bij elkaar ge gild hebben zodra een onbekende hectrp'-t^ en on z'n armen trachtte te krijgen. Dit zogenaamde vrouwenlijk gaf geen kik en verroer de zelfs geen vin. Daar had hij haar dan. De zaklan taarn in zijn hand en de zware vracht op z'n armen. Baggeren maar door de modder, de goede kant uit. Langzaam volgde hij de wankelen de lastdrager. Onheilspellend zwaai de het schijnsel van de lamp over de struiken. Het was hier heel donker. De zware bomen hielden met hun dichte bladerdek het maanlicht zorg vuldig buitengesloten. Geen plukje van de sterrenhemel viel meer te onderscheiden. „Hoooooo" Een rilling rolde over zijn rug. Hol -eookte het gruwelijke geluid door de angstaanjagende duisternis. De heks op haar post- ..Hoooooooo" Vóór hem weifelde de vertolker van de lugubere hoofdrol. Heftiger zwaaide het licht. De man stond stil. de vracht trillend omkneld. Waarom ging die vent nu niet ver der? Hij was er nog niet. Hij moest no" tien stappen. Het bleef stil tussen de struiken. Toen kwarr? er opnieuw beweging in de onbekende. Heel langzaam wan kelde hij verder. Op alles bedacht schijnbaar. Maar toch niet op hetge- ne dat komen ging. Ze bereikten de open plek. De zaklantaarn doofde een ogenblik uit. straalde 1oen weer vooruit, laag langs de grond. Het mocht niet baten. De batterij '^of ditmaal totaal overbodig. Een felle machnesiumvlam lichtte op en zette de bomen in een spookachtig witte gloed. Pal tegenover de indrin ger verrees een menselijke figuur uit de grond. Twee armen strekten zich naar hem uit. „Moordenaar! Beken dan, wat je gedaan hebt!" Een wild toneel speelde zich plot seling af. Het bewegingloze lichaam van de schijndode plofte met een ontzettende smaak ter aarde. Van alle zijden richtten lichtbundels zich op de hevig gillende vreemdeling, die zich opeens als een rat in de val zag ingesloten. Vertwijfeld stortte hij zich achterwaarts op 't cordon van lantarens in de hoop de nauwe kring te kunnen doorbreken. De heer des huizes raakte bijna in het ont brandend gevecht op leven en dood, dat zich op een paar meter afstand ontwikkelde. Iemand greep hem bij de pols, rukte hem achteruit: „Moet je een kogel in je ribbenkast krijgen! Buk!" Glimmend knopen op een donker uniform. „Ja-ja wel, inspecteur." Agenten schoven voorbij. Daar hadden ze hem. Meer dood dan le vend bungelde de kerel in hun steike handen. Een zware stem baste ergens uit de duisternis: „Op de plaats van recon structie. Vasthouden daar." De schrijver voelde zich ruw mee getrokken aan zijn pols rond de be wegelijke groep aan de andere zijde. Ze passeerden rakelings het nog on bewegelijk uitgestrekte lichaam van de gefingeerde helpster. Schrik sloeg hem om het hart, de val was te groot geweest, als Sonja Kladdard liet hem geen tijd om over alles na te denken. „Present, commissaris. Alles in orde. Meneer Ricochet volgde ons mannetje op de voet. Een lichtstraal, pal in z'n gezicht. Verblind staarde de bespionneerde romanheld in het onzichtbare iets om hem heen. Dan de zoete, welluiden de stem van een lief meisje, dat hij evenmin kon onderscheiden, doch '~f hü daarentegen heel duidelijk voor ogen zag: „Dat klopt, commis saris, zo was het vannacht óók." „Sonja", kreet hij uit. „Stilte", donderde de zware stem van de corpschef vlak voor hem. Een ruk aan zyn pols. „Draai om!" beval zacht de inspecteur. Knipperend met zijn ogen ont waarde hij iets van het schouwspel, dat zich op dit open plekje, in het hart van zijn tuin voltrok. Daar hing de moordenaar in de schaduw van zijn bewakers tegenover de wonder lijke jury, die hem' hier onder 't on- doordx-ingbare bladerdak een eerste verhoor wenste af te nemen. Op nieuw richtten zich de lichtbundels op de ingesloten figuur. Hij wist, dank zij de toespelingen van Sonja, wxe hij van het gruwelijke drama verdenken mocht. Al enige tijd had hij zich voorbereid op een arrestatie, of het node afscheid. Doch dit toneel, dat de vrucht was van een sluw opgezet reconstructieplan, waar in de dader als een ware spin in z'n eigen web verstrikt raakte, deed hem huiveren van ontzetting. Kladdard voelde in de pols, die hij vasthield, de schok van de herken ning. De zware stem van de commissa ris verdreef alle gedachte. „U bent de vader van Anna Mathilde?" „Pardon? Ik begrijp niet „Zo, Pieter, begrijp je niet wat dat nvet jc-uw rol te maken heeft! En dan begrijp je zeker ook niet, wat al die getuigen hier betekenen, hè?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2