MacArthur verliet Japan als 'n vorst 5' W; (Si MANNEN, die heengingen f0e dei zet kwant zeifi afóckeid nemen nan Mac Duizenden Japanners deden hem uitgeleide Noord-Korea wenst een vreedzame regeling De basis deugt evenwel niet Oud-minister Bevin overleden Deelneming uit alle delen der wereld Afnemend verzet in Korea Chinezen verbranden voorraden S)eCokW6otiHwuX MAANDAG 16 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12258 lirecteoi: C. M. V. HAM8KSVBLH loofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. relcloontjes f 130 ^ENERAAL DOUGLAS MACARTHUR, de „ongekroonde keizer van Japan", heeft Maandagmorgen half acht (plaatselijke tijd) het land verlaten, dat hij gedurende 5H jaar heeft geregeerd, nadat hij het eerst had veroverd. Bij het aanbreken van de dag verhief zijn vliegtuig „Ba- taan" zich van het vliegveld van Tokio, geëscorteerd door 18 jagers en 3 superforten. Een half millioen Japanners had de generaal toegejuicht langs de weg van bijna 20 kilometer naar het vliegveld, waar diplomaten en verbindingsofficieren van 15 landen en het voltallige Japanse kabinet in vol ornaat langs de startbaan hadden staan wachten om de ontslagen veldheer uitgeleide te doen. De gehele weg van de Amerikaanse ambassade naar het vliegveld was door vijfduizend man van leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Sta ten en tienduizend man Japanse politie afgezet. Bij zijn aankomst op het vliegveld speelden de muziekkorpsen van leger en luchtmacht de ge- neraalsmars, terwyl de saluutschoten van negentien kanonnen weer klonken. Nadat de generaal de erewacht van tweehonderd man had geïnspec teerd begaf hij zich met zijn echtgenote en zoon door een met touwen afgezet gangpad naar het vliegtuig Hier nam zijn opvolger, luitenant- generaal Ridgway, afscheid van hem Bleek en met strakke lippen ging MacArthur het vliegtuig binnen, terwijl het „Auld Lang Syne" weer klonk. De menigte wuifde en juichte. Truman verdedigt zich Geen toegeven en sussen President Truman heeft zich Za terdag tijdens een banket ter nage dachtenis van de stichters van de De mocratische Parti-" verweerd tegen de aantijgingen van de aanhangers van generaal MacArthur, die beweren dat hij een politiek van toegeven en sus sen in het Koreaanse conflict, zou nastreven. Truman verklaarde: „Ons doel op Korea is de wereldoorlog te voorko men, die zou volgen wanneer wij de communistische agressie niet in be dwang zouden houden. Wij willen de vrede herstellen, maar slechts op een Hirohito brak met protocol Keizer Hirohito brak gisteren met alle hofvoorschriften door MacAr thur op de Amerikaanse ambassade in Tokio een afscheidsbezoek te brengen. Het was de eerste maal, dat een Japarse vorst een buitenlandse onderdaan met een bezoek vereerde, die geen officiële positie bekleedde de status van MacArthur sinds hij van al zijn functies werd ontheven. De premier van Japan Joshida had MacArthur Zaterdag in zijn woning bezocht, teneinde hem „dank te be tuigen voor zijn grote verdiensten bij de wederopbouw van Japan". De premier onderbrak daartoe zijn weekeindeverblijf buiten Tokio om MacArthur te bezoeken. DONDERDAG VOOR HET CONGRES Het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Joseph Martin heeft medegedeeld, dat generaal MacArthur Donderdag om 18.30 (Ne- derl. tijd) beide kamers van het Congres zal toespreken. Toestand op Balkan ernstig Volgens Trygve Lie Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft de af gelopen dagen in Belgrado bespre kingen gevoerd met maarschalk Tito en andere leden van de Zuidslavisehe regering. Vóór hij naar Griekenland doorreisde, verklaarde Lie op een persconferentie, dat hij de toestand op de Balkan als ernstig beschouwde. Hij vertrouwde er echter op, dat de Verenigde Naties Zuid-Slavië niet aan zijn lot zouden overlaten, zoals zij ook Korea niet in de steek heb ben gelaten. Schuman-plan* besprekingen De laatste loodjes Op de vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, de Beneluxlanden en West-Duitsland, welke te Parijs wordt gehouden over het Schuman- plan. zijn Zaterdag compromisvoor stellen uitgewerkt om tegemoet te komen aan de eisen van de Benelux landen tot gelijke vertegenwoordi ging in het hoge gezagsorgaan, dat de pool zal besturen. Vooral de Belgen spraken de vrees uit, dat een orgaan van 5 leden, die slechts om hun bekwaamheid geko zen zijn, hen van rechtstreekse verte genwoordiging zou uitsluiten. Zij vroegen tevens een bepaling, welke voorziet in herziening van de ver dragsverplichtingen, waaraan alle deelnemende landen zich onderwer pen. Dr. Hallstein, de leider van de Duitse delegatie, heeft Zaterdag avond gezegd, dat „er nog slechts enige technische bijzonderheden te regelen waren". Minister Stikker en de Franse ont werper van het plan-Schuman, Jean Monnet, deelden Zaterdag aan pers vertegenwoordigers mede. te ver trouwen, dat het verdrag in het be gin van deze week ondertekend zal worden. basis die overeenkomt met de doel einden, waarvoor de Verenigde Na ties op Korea in de strijd zijn gegaan. Om tot een regeling te komen zullen de Russische en Chinese communis ten evenwel moeten afzien van hun agressieve bedoelingen. Op dit punt bestaat er voor ons geen compro mis". Truman noemde verder drie be langrijke gevolgen van de strijd op Korea ten gunste van de vrije vol ken: 1. Het gewapend optreden van de UNO had de plannen der communis ten in de war gestuurd en de verove ring van andere landen voorkomen. 2. De vrije wereld werd gewaar schuwd en kreeg tijd om zich te be wapenen. 3. Het verzet tegen de communisti sche agressie heeft een grote druk op het gehele dictatoriale systeem ten gevolge gehad en er zijn reeds barsten in de internationale organisa ties der communisten te bespeuren. Truman richtte ook een waarschu wend woord tot de Amerikaanse po litici, die slechts binnenlandse belan gen nastreven en het oog niet op de toekomst van het land gericht hou den. „Deze lieden schijnen te den ken, dat het belangrijker is een ver kiezing te winnen dan een nieuwe wereldoorlog te voorkomen". I 1,1 PRINSES ELIZABEHT IN HET VA- TICAAN. Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh hebben tijdens hun verblijf in Rome een bezoek ge bracht aan Paus Pius XII. De H. Va der onderhield zich gedurende een half uur met zijn vorstelijke bezoe kers in zijn particuliere bibliotheek in het Vaticaan. Prinses Elizabeth (midden) met haar echgenoot temidden van hoog waardigheidsbekleders van het Va ticaan. Via radio-Pjongjang heeft de Noordkoreaanse minister van Buitenland se Zaken naar het Franse persbureau AFP meldt aan de Verenig de Naties verzocht om een vreedzame regeling van het Koreaarse con flict. Het verzoek, dat aan secretaris-generaal Trygve Lie was gericht, had echter de resoluties die in November te Praag werden aangenomen op het tweede communistische „vredescongres" tot grondslag. De besluiten van Praag houden in, dat alle buitenlandse troepen uit Korea moeten worden teruggetrokken, en dat de Koreanen daarna zelf over de toekomst van hun land moeten beslissen. Een woordvoerder van de UNO verklaarde Zondagavond te Lake Success, dat aldaar tot dusver nog geen boodschap van de Noordko reaanse autoriteiten was ontvangen. Indien inderdaad via radio Pjong jang een vredesoproep tot de UNO J7RNEST BEVIN, nog slechts enkele weken geleden afgetreden als Brits minister van Buitenlandse Zaken, is Zaterdagavond even over zes in zijn woning ten gevolge van een hartaanval overleden. Hij bereikte de leeftijd van 70 jaar. De dood kwam zo verrassend snel, dat mevrouw Bevin, die juist op bezoek was bij mevrouw McNeil, de echtgenote van de minister voor Schotland, en onmiddellijk door haar personeel telefonisch werd ge waarschuwd, te laat kwam. Kort voor haaf thuiskomst was haar man overleden. Reeds een jaar lang, liet de ge zondheidstoestand van minister Bevin veel te wensen over. Twee maal was hij geopereerd en nog onlangs had hij een zware longontsteking te doorstaan. Hoewel toen werd gezegd, dat hij hiervan weer grotendeels was hersteld, viel het iedereen toch op, hoe bleek en vermagerd hij er uit zag, toen hij de vorige week Dinsdag in het Lagerhuis naar de begrotings rede van de minister van Financiën Gaitskell zat te luisteren. Vrijdag had Bevin nog een be zoek aan premier Attlee in het zie kenhuis gebracht En volgende week zou hij voor een rustkuur van zes weken naar de Canarische eilanden vertrekken. De doktoren vroegen zich echter af, of deze reis, gezien zijn toestand wel raadzaam was. Bevin trad 9 Maart als minister van Buitenlandse Zaken af. Attlee benoemde hem tot Lord Zegelbe waarder, een ministeriële functie waaraan weinig werk verbonden is. De premier wilde hem echter, in het kabinet behouden, vanwege zijn grote ervaring op het terrein van arbeiderszaken, en van de interna tionale politiek. Door zijn heengaan zal nu in het district EastWoolwich (Londen), waar hij in 1950 een meerderheid van 12.370 stemmen be haalde, een tussentijdse verkiezing gehouden moeten worden. Labour's meerderheid in het Lagerhuis is door Bevin's dood van 7 op 6 stemmen ge daald. Overstelpend is het aantal betui gingen van deelneming, dat uit alle hoofdsteden van de wereld, Amerika, Afrika. Europa, en de Dominions te Londen binnenkomt. In Den Haag noemde minister president dr. W. Drees zjjn heen gaan „een groot verlies voor de ar- Jordanië heeft verklaard, dat Is- beidersbeweging, niet alleen in En- raëlische soldaten voor de derde maal geland, maar in Europa en de gehele deze week de wapenstilstand hebben wereld". geschonden. Vrijdag hadden zij in het Het stoffelijk overschot van de gebied van Latroen de grens over- 1 overleden minister wordt Woensdag schreden. te Londen gecremeerd. Alleen zijn familie, vrienden en nauwste mede werkers zullen de sobere plechtig heid bijwonen. ONRUST IN GELSENKIRCHEN. In Gelsenkirchen is het gisteren tot botsingen tussen politie en ge- uniformeerde leden van „Vrije Duit se Jeugd" gekomen. De politie trachtte het houden van een mars door de stad te verhinderen, waarop de demonstranten de politie met vlaggestokken en dergelijke aanvie len. Dertien politiemannen liepen verwondingen op. was gedaan, zou het circa twee dagen duren, eer het via de normale kana len zou binnengekomen zijn. In New York zijn de vertegen woordigers van de 13 Aziatische en Arabische landen, die reeds eerder het Koreaanse conflict getracht hebben te bemiddelen,. Zondag op nieuw bijeen geweest ten huize van Sir Benegal Rau (India). Op deze bijeenkomst zou volgens waarnemers ook over het nieuwe Noordkoreaanse verzoek zijn gesproken Men zou ech ter de kwestie nog te vaag vinden verdere opheldering willen af wachten. Intussen verklaarde Trygve Lie op een persconferentie te Belgrado, dat er thans wellicht een betere kans op een wapenstilstand is, dan tot dusver het geval is geweest. „We moeten af wachten en zien, en intussen door gaan met vechten, maar het tegelij kertijd wel aan de andere partij dui delijk maken, dat de deur voor een vreedzame regeling in overeenstem ming met de doelstelling der Ver enigde Naties altijd wijd openstaat. Wellicht zullen de komende weken tonen, of de Noord-Koreanen en de genen, die hen steunen, bereid zijn een wapenstilstand te sluiten en on derhandelingen aan te knopen, of dat zij er de voorkeur aan geven door te vechten en misschien willen pogen de oorlog uit te breiden." De radiodienst van de New York Times meldde hedenmorgen het vol gende: ..De communistische radio van Pjongjang heeft bericht, dat Noord- Korea bij de V. N. een protest heeft ingediend tegen de aanwezigheid van buitenlandse strijdkrachten in Korea. Naar gezegd wordt, vraagt de nota om een vreedzame regeling, voor het Ko reaanse volk ter beëindiging van de oorlog. Er is geen behoefte aan inter ventie van buiten af, aldus wordt er aan toegevoegd. Er wordt echter in het geheel geen gewag gemaakt van de Chinese communistische troepen in Korea." Komen de Vier er ooit uit? Morgen beslissing verwacht De agenda-conferentie te Parijs van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken, welke na zes weken van overleg nog steeds geen werkelijke vooruitgang heeft gemaakt, zal naar verwachting, mor gen (Dinsdag) in een beslissend sta dium komen. Charles Pohlen, de voornaamste raadsman van dr. Philip Jessup, de Amerikaanse afgevaardigde, die gis teren uit New York in Parijs terug keerde, weigerde te zeggen of hij nieuwe instructies had ontvangen tij dens zijn overleg met minister Ache- son te Washington. Men acht evenwel een nieuwe Westelijke stap om over het dode punt heen te komen mo gelijk. FOUCAULD'S SLINGERPROEF HERHAALD. Allen, die zich van school nog de slingerproef van Foucauld herinne ren, waarmee honderd jaar geleden de draaiing van de aarde om haar as werd aangetoond, zal het plezier ge ven te vernemen, dat deze proef in Mei a.s. zal worden herhaald. De proef wordt nu herhaald in het pa leis van justitie te Brussel bij gele genheid van de honderdste verjaar dag van de oorspronkelijke proef in het Pantheon te Parijs. Thans zal een slinger van 29 kilo worden gebruikt, opgehangen aan een staaldraad van 82 meter lengte en een doorsnede van een milimeter. Bij de vroegere proeven trok de naald, die onder aan de slinger was bevestigd, een lijn in op de vloer ge strooid zand; thans zal de naald worden vervangen door een electri- sche lamp, die een lichtvlek werpt op de vloer. Als de aarde vast stond, zou de lichtvlek steeds op dezelfde afstand voorbijkomen. De draaiing van de aarde wordt aangetoond door het feit, dat bij elke slingering, van een periode van 18,2 seconde, de lichtvlek 4, 1 milimeter verschuift, zodanig dat de slinger een volledige cirkel beschrijft, INDIASE REGERING ZET REGEREND VORST AF Premier Nehroc heeft Zaterdag in het Indiase parlement medegedeeld, dat de regering Maharadjah sir Pra- tap Singh Gaekwar als regerend vorst van Baroda heeft afgezet. Nehroe zeide, dat deze maatregel was genomen, omdat de vorst „het gezag van de Indiase regering heeft getrotseerd, bewegingen heeft geor ganiseerd en financieel gesteund die ernaar streven de grondwet buiten werking te stellen en reactionnaire elementen heeft geholnen". Het af- zettingsbesluit is Vrijdag j.l. van kracht geworden. De vorst verliest hierdoor niet slechts zijn titel, doch ook zijn inkomen van 200.000 pond sterling per jaar. De maharadjah van Baroda kan binnen een maand in hoger beroep gaan bij de president van India. NIEUWE METHODE VOOR DE PRODUCTIE VAN MIJNGAS IN ENGELAND. De Engelse minister voor de brand- stoffenvoorziening, Philip Noel-Ba- ker, heeft verklaard, dat er nieuwe experimenten worden gedaan bij het naar boven brengen van mijngas (methaan) van de kolenlagen naar het aardoppervlak. Indien de experi menten resultaat opleveren, zou hier door een grote nieuwe bron voor de opwekking van electrische stroom gevonden zijn. BETALINGSMOEILIJKHEDEN VAN OOSTENRIJK. De correspondent te Weenen van de „Manchester Guardian" verneemt van gezaghebbende zijde, dat Oos tenrijk het verzoek van het bestuur der Europese Betalings Unie heeft ingewilligd om over te gaan tot een invoerstop, zoals enige tijd geleden ook door West-Duitsland is inge steld. Volgens de correspondent zal het invoerverbod spoedig na de pre sidentsverkiezingen, die op 6 Mei worden gehouden, van kracht wor den. TE AKEN IN DRIE MAANDEN TIJDS: 3700 SMOKKELAARS. De Akense douane heeft geduren de het eerste kwartaal van dit jaar weer goede vangsten gedaan. Zij maakte toen 14.000 kg koffie, 154.000 sigaretten, 26 auto's en ongeveer evenveel fietsen buit. De smokke laars, die zjj aanhield, werden samen tot meer dan honderd jaar gevange nisstraf en 60.000 D.M. boete veroor deeld, maar het waren er bijna 3700, dus per hoofd viel de schade nogal mee. NIEUWE GOUVERNEUR DER NE DERLANDSE ANTILLEN. Mr. A. A. M. Struycken, die bij Koninklijk Besluit no. 6 van 13 April benoemd is tot gouverneur van de Nederland se Antillen. IIET COMMUNIQUE van het Achtste Leger meldde Zondagavond, dat de UNO-troepen, die de terugtrekkende communisten langzaam volgen, afnemend verzet ontmoeten van de Chinese en Noordkoraanse achterhoeden. De censuur wilde geen nadere berichten omtrent de ge allieerde vorderingen vrij geven, maar de voornaamste terreinwinst schijnt in de Westelijke en Oostelijke sectoren van het front te zijn ge maakt. Luchtverkenningen hebben uitgewezen, dat de Chinezen in deze sectoren ook achter de frontlijn gelegen pakhuizen en „dumps" met oorlogsmateriaal in brand hebben gestoken. Opmerkelijk is tevens, dat de transporten die van de Mandsjoerijse grens in Zuidelijke richting trekken, niet meer, zoals tot nu toe het geval was tot vlak bij het front doorreden, maar thans op de lijn Pjongjang Wonsan halt houden. Ten Zuiden van deze lijn werd vrijwel geen verkeer meer aange troffen en ook in het directe etappe- gebied van het communistische front waren slechts zeer weinig voertuigen op de weg. INTERNATIONAAL VRIJWILLIGERSLEGER IN MANDSJOERIJE? Volgens berichten van niet-Ame- rikaanse inlichtingendiensten in Noord-China zou zich in Mandsjoe- rije een „internationaal vrijwilligers leger" bevinden, aldus meldt een correspondent van het Franse pers bureau AFP uit Tokio. In dit leger zouden vrijwilligers uit elf landen dienst genomen heb ben, onder meer uit de Sowjet-Unie, Korea, Mongolië, Japan, Polen, Hon garije en Tsjecho-Slowaküe. Volgens deze berichten zou het hoofdkwartier van dit leger even ten Noorden van Moekden in het gebouw van de uni versiteit gevestigd zijn. Opperbevel hebber zou zijn de Sow jet-Russische maarschalk Klenkof met als plaats vervangers de Sowjet-Russische lui tenant-generaal Krevenkof en de Chinese generaal Peng Ten Wei. Dit leger zou naar het voorbeeld dor Sowjet-legers zijn samengesteld. De infanterie zou ongeveer dertig duizend man tellen. In September zou te Moskou tot de vorming van dit leger besloten zijn bij het bezoek 'van de minister president van communistisch China, Tsjou En Lai. Het leger zou ressorte ren onder het Sowjet-Russische militaire commando in het Verre Oosten en zou voor drie kwart door de Chinezen en voor één kwart door de Koreanen worden gefinancierd. De uitrusting en de bewapening zou uit de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowa- kije en Polen stammen. In December zou het leger definitief tot stand zijn gekomen. De taak van het leger is niet tot Korea beperkt, maar strekt zich uit tot de algemene verdediging van het Verre Oosten, aldus deze be richten. KoAAeltie.... Ongelukkige zielen geven bijna al tijd iedereen, behalve zichzelf, de schuld van hun eigen ellende.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1