S)e CoidóeSoii/tci/iit Generaal MacArthur weldra naar de Verenigde Staten Als MacArthur ONBEVREDIGEND REPUBLIKEINEN BUITEN HET ONTSLAG UIT Zal MacArthur zich verdedigen voor het Congres Onlusten in Perzië Luchtslag bij de grens van Mandsjoerije Straaljagers in volle actie Staalsmokkelarij naar Sovjet-zone Weer Nederlanders uit Rusland terug Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12256 STRAKS IN AMERIKA KOMT.... Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MEER dan eens hebben wij op deze plaats gesproken over de grote gezinnen en de zorg, welke de Staat aan deze gezinnen heeft te be steden. Wij hebben dit steeds gedaan naar aanleiding van uitlatingen meestal van liberale zijde, over het grote gezin, in welk milieu men zich nog altijd niet kan opwerken tot de hoogte van het offer, dat van de ouders van grote gezinnen wordt ge vraagd. In die kringen heeft men nog altijd geen begrip van de verheven levensopvatting, welke Mr. Krop man deze week in de Eerste Kamer nog eens in het kort als volgt formu leerde: namelijk, dat kinderen een godsgeschenk zijn en dat opvoeding een stuk godsdienst is. Staat men op het liberale standpunt van de mate rie, dat wil eigenlijk zeggen van het genoegen, alleen dan kan men ko men tot de opvatting, door de heer Cornelissen in de Tweede Kamer ge uit, dat die ouders van grote gezin nen dan maar moeten zorgen dat hun gezinnen minder groot worden. In deze sfeer is in de Tweede Ka mer van de zijde der tegenstanders het debat over de lonen en prijzen gevoerd, in die sfeer is ook de motie Andriessen behandeld, welke be oogde het grote gezin er voor te be hoeden, dat het door de consumptie beperking ernstiger zou worden ge troffen dan de andere gezinnen. Is men eenmaal een tegenstander van iedere kinderbijslag, dan vallen er voor dezulken weinig argumenten aan te voeren voor een verdere ver hoging. Maar dan dienen deze lieden toch wel eens te denken aan de grote diensten, die deze grote gezinnen het land en ook deze liberale lieden be wijzen in de sectoren van productie en defensie. Want het is iets om zo liberaal te zijn, dat men de ouders wil wijs maken, dat zij zich deze grote lasten niet op de hals moeten halen, maar het is iets anders als deze zelfde ouders jaren lang deze zorgen torsen om hun kinderen la ter, leven en welzijn van deze zelfde liberale heren te laten beschermen. GAAN wij echter een ogenblik uit van de reeds bestaande kinder bijslag en zover is de heer Corne lissen in de Tweede Kamer blijkbaar niet kunnen komen dan is de verwerping van de motie Andriessen eigenlijk heel erg triest. De gewone nu geldende kinderbijslag dekt op geen stukken na de kosten van een kind. Het zou o.i. ook niet juist zijn indien het dit wel deed. Voor de ouders moet er een deel van de of fers, welke zij brengen voor hun be ginsel, overblijven. De kinderbijslag is niets anders dan een tegemoet koming om het beleven van dit be ginsel mogelijk te maken, een te gemoetkoming ook in de offers, die hierin het belang van het gehele land, worden gebracht. Er is dus een afstand tussen in komsten en uitgaven, welke afstand groeit naarmate het gezin groter is. Wordt nu de procentuele verhoging van 5 met hetzelfde percentage doorberekend in de kinderbijslag dan is er niet veel begrip voor nodig om in te zien, dat in dat geval die afstand tussen de inkomsten en de uitgaven voor de grote gezinnen op nieuw groter wordt, zodat het grote gezin onevenredig achteruitgaat. En waar nu de regering heeft verklaard, dat zij zou waken tegen een oneven redige achteruitgang van het grote gezin, is er toch iets mis met de ver werping van de motie Andriessen. Niet zozeer wat betreft de opmerkin gen dienaangaande van liberale zijde, waar men immers de gehele kinder bijslag verwerpt. Maar er is iets mis in het antwoord van de heer Joekes, die tegen de motie Andriessen met het schamele argument kwam, dat hem niet bekend was wat de kosten van levensonderhoud waren in het grote gezin. UIT hetgeen de minister van So ciale Zaken verder dienaangaan de opmerkte, zou men kunnen opma ken, dat deze zaak nog wel opnieuw in de Kamer aanhangig zal worden gemaakt. Als hij aan de hand van de cijfers tot de conclusie zou komen, dat progressieverhoging rechtvaar dig was, zou hij hiermee ernstig re kening houden. Goed, wij willen hopen, dat de mi nister zijn woord gestand zal doen en dat dit „ernstig rekening houden" dan ook feitelijke en daadwerkelijke gevolgen zal hebben. Maar aangeno men, dat de minister van Sociale Zaken dit ook ernstig van plan is, dan is het toch wel erg te moeten ervaren, dat een minister, die zo nauw betrokken is 'bij de nood in de gezinnen door de grote offers, die van deze gezinnen nu worden ge vraagd, wèl weet wat deze offers be tekenen voor de doorsnee-gezinnen van twee en drie kinderen en niet wat de gevolgen hiervan zijn voor de duizenden grote, meest katholieke gezinnen, die meer dan die andere gezinnen met de handen in het haar zitten, vooral juist in de sector der consumptiebeperking. Wij zullen de eerste zijn om te erkennen, dat de regering nu meer dan ooit de sloten van de schatkist moet laten roesten. Maar dit mag niet betekenen dat dit zou moeten ge schieden tot in het onrechtvaardige, dit mag niet betekenen, dat de rege ring daarvoor maar van haar pro gram zou mogen, af wijk en, dit mag JLIET ONTSLAG van MacArthur heeft in de Verenigde Staten natuur lijk grote beroering verwekt. Het Witte Huis te Washington wordt gebombardeerd met brieven en telegrammen, voornamelijk van bewon deraars van de generaal, die allen protesteren tegen zijn ontslag. De republikeinen zien nu de kans schoon om het de democratische rege ring te Washington danig lastig te maken en buiten deze kans uit. Zij willen MacArthur zo spoedig mogelijk naar Washington laten komen en hem voor het Congres laten verschijnen. Gemeld wordt, dat de ont slagen generaal Maandag a.s. reeds per vliegtuig uit Tokio zal vertrek ken. EEN REPUBLIKEINSE VERKLARING De politieke commissie van de re publikeinse partij heeft al een ver klaring opgesteld, waarin o.m. wordt gezegd, dat Trumans regering haar onbekwaamheid heeft bewezen, zo wel om vrede te bewerkstelligen als om oorlog te voeren. Daarbij wordt de vraag gesteld of thans door het Minister-president Hoessein Ala van Perzië heeft meegedeeld, dat in het Zuidperzische oliegebied van Abadan bij onlusten een Perzische vrouw werd gedood en drie Engel sen gedood of gewond. Hij gaf de communisten de schuld voor de on geregeldheden. Op een speciale vergadering van het Perzische kabinet werd besloten versterkingen naar het oliegebied te zenden, Hoessein Ala zei, dat troepen en tanks waren gezonden uit Ahwaz, ongeveer honderd km ten Noorden van Abadan, en dat men de toestand thans onder controle had. Uit Roemenië gewezen In Bazel passeerde gisteravond, volgens A.P per trein een groep van 33 Nederlanders, Fransen en Engel sen, die uit Roemenië uitgewezen en naar Parijs onderweg waren. Zij hadden bevel gekregen hun wonin gen in Roemenië, waar zij reeds vele jaren woonachtig waren, binnen 24 uur te verlaten en mochten per per soon slechts 30 kg bagage en 18 dol lar meenemen. Zij verklaarden, dat in de eerstkomende weken nog vele honderden buitenlanders uit Roeme nië uitgewezen zullen worden, aldus dit A.P.-bericht. Op het ministerie van Buitenland se Zaken te Den Haag deelde men gisteravond mede, dat aldaar niets bekend is over de uitwijzing van Nederlanders uit Roemenië. driemanschap Truman-Acheson-Mar- shall de grondslag is gelegd voor een super-Miinchen en of deze drie. die in 1945 China aan de communisten uitleverden, nu hun politiek van 'sussen zullen vervolgen door het overgeven van Formosa aan rood- China, het deelnemen van dit land aan het opstellen van een Japans vredesverdrag en de toelating van Peking tot de UNO. DE GENERAAL VERLIET ZIJN HOOFDKWARTIER Generaal MacArthur heeft Don derdagavond zijn bureau in het hoofdkwartier in het Daitsji-gebouw te Tokio voor goed verlaten. Voor het gebouw stond een grote, zwijgen de menigte. De generaal leek enigs zins opgewonden. Hij trok zenuw achtig aan zijn pijp. Zijn chauffeur had tevoren persoonlijke voorwerpen van de generaal en enige stukken in de auto gelegd. De nieuwe opperbevelhebber, ge neraal Ridgway, heeft onmiddellijk na zijn aankomst te Tokio een on derhoud met generaal MacArthur gehad in diens particuliere woning in de voormalige Amerikaanse am bassade. Na dit onderhoud vertrok Ridgway direct weer per vlietguig naar Korea. Wie NYLONS zegt zegt PRONONCE DE DEFENSIE-FRODUCTIE IN DE V. S. De V.S. zullen het oorlogsstelscl van distributie van schaarse grond stoffen voor de defensieindustrieën weer invoeren, zo is Donderdag te Washington bekend gemaakt. Dit stelsel zou de levering van drie vi tale grondstoffen staal, koper en aluminium aan de betrokken in dustrieën verzekeren. Wat er over zou blijven zou naar de civiele in dustrie gaan. Manley Fleischmann, administra teur van de „National Production Authority", die de leiding heeft van het toewijzingsstelsel, verklaarde, dat de bedoeling ervan was, het land op een eventuele oorlog voor te be reiden. GROENTENUITVOER NAAR DUITSLAND MAANDAG HERVAT. De bij de besprekingen te Parijs overeengekomen uitschrijving van een millioen dollar voor de hervat ting van de groenteninvoer in Duits land uit Nederland zal, naar wij van de zijde van het ministerie van voed selvoorziening vernemen, Zaterdag in de officiële „Bundesanzeiger" ver schijnen. Als gevolg daarvan zullen de groentenzendingen uit Nederland naar Duitsland aanstaande Maandag kunnen worden hervat. Het voor de lopende maand toegestane invoer contingent van een millioen dollar is uiteraard aanzienlijk minder dan de normale invoer van groenten uit Nederland in deze periode. Vorig jaar April bedroeg de invoer bijvoor beeld twee en een half millioen dollar. Anti-Franse maat regel van Praag Het communistische regiem van Tsjechoslowakije heeft opdracht ge geven drie Franse scholen, gevestigd te Praag, Bratislawa en Brno, te sluiten en Reuter verneemt verder, dat de Franse regering verzocht is haar laatste consulaats-generaal dat te Bratislawa, uiterlijk op 26 April te sluiten. De Franse ambassade ontving een nota van het ministerie van Buiten landse Zaken, waarin de eis tot slui ting der scholen is vervat, met de mededeling, dat alle leraren en het personeel, voorzover niet behorende tot het diplomatieke personeel het land op 1 Mei moeten hebben ver laten. VASTGELOPEN De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Donderdag hun besprekingen over de agenda voor een ministersconferentie voortgezet. Een Westelijke woordvoerder ver klaarde, dat er geen vorderingen waren gemaakt. Sir Ivor Mallet, de voornaamste assistent van de Britse afgevaardig de, Ernest Davies, zou vandaag naar Londen vliegen voor overleg met het ministerie van buitenlandse za ken. QISTEREN is een grote luchtslag geleverd in Korea bij de Mandsjoe- rijse grens.In deze slag waren 200 vliegtuigen betrokken. Twee en twintig vijandelijke toestellen werden vernietigd of beschadigd en twee Amerikaanse superforten liepen schade op. In een uitzending van radio Peking is gezegd, dat een groot aantal Amerikaanse vliegtuigen Don derdagochtend de Mandsjoerijse grensstad Antoeng had aangevallen. Amerikaanse bommenwerpers zouden 110 bommen op de stad en omge ving hebben laten vallen. Bovendien hadden 12 jachtvliegtuigen machi negeweervuur afgegeven. Volgens een communiqué van de luchtmacht der V. N. op Korea zijn bij de grote luchtgevechten van Don derdag in de buurt van de Jaloe acht straaljagers van het type MIG vernietigd, zes waarschijnlijk ver nietigd en 15 beschadigd. Donderdag is in een communiqué van het algemeen hoofdkwartier te Tokio, medegedeeld, dat een Zuid- Koreaanse patrouille Dinsdag j.L de in geen geval de indruk wekken, dat de regering in haar regeringspro gram maar iets zegt, de goegemeente iets op de mouw speldt, als later de minister van Sociale Zaken, dier mee geholpen heeft aan de opstelling van het regeringsprogram, daarna in de Kamer durft verkondigen in strijd met de toezegging in dat regerings program, dat hij niet weet wat de kosten van het levensonderhoud van het grote gezin zijn. Dit is geen uitlating, die bevorder lijk is voor het vertrouwen in deze minister. „OPENLUCHT-INDUSTRIE" OP HAITI. Een belangrijk middel van bestaan op Haiti is het vervaardigen en verkopen van strogevlochten hoeden, welke zowel karakteristiek als nuttig zijn en by de touristen, die in grote getale een bezoek aan Haiti brengen grote aftrek vinden. Deze lichtgewichthoeden worden geheel in de openlucht vervaardigd, hetgeen door het tropische klimaat zonder bezwaar kan geschieden. stad Kansong, veertig kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad, is binnengedrongen; er werden geen communistische verdedigers aange troffen. POKKEN EN TYPHUS IN KOREA De openbare gezondheidsdienst van de V.S. heeft Donderdag te Washington meegedeeld, dat er in Noord-Korea „omvangrijke" pokken en typhusepidemieën zijn uitgebro ken. Deze dienst voegde er aan toe, dat het station voor epidemieologische inlichtingen van de wereldgezond heidsorganisatie te Singapore dui zenden gevallen had gemeld onder de Noordelijke legers en de burger bevolking in Noord-Korea. Verspreide pokken- en typhusge- vallen, minder dan 100 per week, waren gemeld onder de bevolking en vluchtelingen in Zuid-Korea, al dus deze dienst. ETHIOPIë ZENDT OOK TROEPEN Ethiopië zal 15 April een detache ment van 1.069 man naar Korea zen den, zo is Donderdag te Lake Suc cess bekend gemaakt. VERKEERSCENTRUM VEROVERD Donderdag is een pantsercolonne der V. N. Yongtsjon, even boven de 38ste breedtegraad ten Zuidwesten van Tsjorwon, binnengetrokken. Jongtsjon is een belangrijk verkeers- centrum. Ten Oosten van de plaats tot het stuwmeer van Hwatsjon heb ben de verbondenen ondanks krach tige steun van de luchtmacht en ar tillerie weinig vorderingen gemaakt. Sommige eenheden moesten het con tact met de tegenstander verbreken. Amerikaanse troepen, die de ri vier de Hantan ten Noorden van Jongpjong overstaken, kwamen on der hevig vuur uit bunkers op de Noordelijke oever te liggen. Met vlammenwerpers werd deze Noor delijke tegenstand overwonnen. TENTOONSTELLING VAN KRO NINGSGEWADEN. Onder auspi ciën van de Koninklijke School voor Naaldwerk wordt in het James-pa- leis te Londen een tentoonstelling houden van de kroningsgewaden, die door de Engelse koning en an dere leden van de Koninklijke fami lie gedragen werden. Deze gewaden werden op de Koninklijke School voor Naaldwerk geborduurd. Mejuffrouw Beams, secretaresse der school, bezig met het arrangeren der voorwerpen in de troonzaal van het paleis. De expositie zal geduren de verscheiden weken voor het pu bliek toegankelijk zijn. PRINSES ELIZABETH EN ECHTGENOOT BIJ DE PAUS Paus Pi us XII heeft prinses Eliza beth en de hertog van Edinburgh in audiëntie ontvangen. De paus sprak twintig minuten met de prinses en haar echtgenoot. Dit is het zesde be zoek van leden der Engelse konink lijke familie in vijftig jaar. Het loopt in de millioenen Na een moeizaam onderzoek zijn Amerikaanse controle-ambtenaren twee groepen ven firma's op het spoor gekomen, die volgens een voorlopige raming voor bijna 2/ milüoen mark strategisch materiaal van West- naar Oost-Duitsland heb ben gesmokkeld. Aldus meldt de Berlijnse correspondent van het „Nieuws v. d. Dag". De eerste groep wordt vertegen woordigd door de Berlijnse agent van de Dusseldorpse Oesterblech Stahlgcsellschaft, Kading, die on langs door de Berlijnse politie is ge arresteerd. Hij zal begin Mei terecht staan. De tweede groep, die in het brand punt der politionele belangstelling staat, is de Eisen und Metal A.G tc Essen, die nauwe relaties onderhield met de „Vereniging van genaaste bedrijven" te Halle in de Sovjet- Russische zóne. Sensationeler nog dan deze twee gevallen belooft de ontmaskering te worden van de Berliner Eisen und Stahl A.G. voorheen Tyssen. De syndicus dezer maatschappij, Löwe, is eveneens kort geleden in hechte nis genomen, maar de man, die de touwtjes in handen hield, schijnt de Oostenrijker Johann Haselgruber te zijn. Hij onderhield niet alleen in West-Duitsland, maar ook in andere Westeuropcse landen, o.a. te Amster dam en Antwerpen agentschappen. Haselgruber, die zich nog op vrije voeten bevindt, stond aan het hoofd, of had de hand in het spel, van meer dan 100 grotere en kleinere onder nemingen en smokkelde niet alleen staal en ijzer, maar ook ander belang- lijk strategisch materiaal, zoals werk tuigmachines, motoren, optische en mechanische instrumenten, per trein of in convooien vrachtauto's naar het Oosten .Hij had uitstekende be trekkingen aangeknoopt met voor aanstaande Sovjet-Russische vaklie den op economisch gebied. De arrestatie van de in het begin genoemde Kading is voor een groot aantal industriëlen en vertegenwoor digers van grote bedrijven uit het Ruhrgebied aanleiding geweest om er bij de Berlijnse autoriteiten, die het onderzoek leiden, op aan te drin gen, aan de gehele zaak zo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven, ten einde een openbaar schandaal te vermijden. De waarde van de jaarlijks uit het Westen naar het Oosten gesmokkel de goederen, die als oorlogsmaterieel kunnen worden beschouwd, wordt door de Amerikanen op ongeveer 300 millioen Mark geschat. Jtoucftje... Geld is als vuur een goed die naar doch een hard meester Van officiële Russische zijde tc Berlijn is aan de Nederlandse mili taire missie ter plaatse medegedeeld, dat daar binnenkort een groep van ongeveer 100 uit Russische krijgsge vangenschap ontslagen Nederlanders mag worden verwacht. Van Russische zijde is medewer king toegezegd om deze groep via Helmstadt rechtstreeks aan de Ne derlandse autoriteiten over tc dra gen. Op 4 November 1950 kwam een dergelijke groep uit Russische krijgs gevangenschap ontslagen Nederlan ders in Berlijn aan. Korte tijd later zijn zij naar Nederland gerepa trieerd. De namen der thans vrijgelaten Nederlanders zijn nog niet bekend. Het Schuman-plan Dinsdag onder-tekening? De conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de zes lan den, die aan het plan-Schuman deel nemen, is Donderdagmiddag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken begonnen. De ministers vergaderden met ge sloten deuren De bespreking duur de twee en een half uur en wordt vandaag voortgezet. De conferentie heeft ten doel te geraken tot de ondertekening van het plan-Schuman. Dc Wcstduitse bondskanselier Adenauer zeidc gis teren tc hopen, dat Dinsdag a.s. de ondertekening plaats zou vinden. CRITIEK IN DE NATIONALE VERGADERING Pierre André, een rechtse afge vaardigde uit het departement Meur- the et Moselle in de Elzas, heeft Donderdag in de Nationale Vergade ring een debat geëist over het plan- Schuman voordat het verdrag zou worden getekend. In zijn huidige vorm betekende het „de wederge boorte van de politieke en economi sche macht van Duitsland", aldus de afgevaardigde. Rechtse en enkele radicale afgevaardigden gaven geest driftig van hun instemming blijk. De inbraak bij Stichting '40-'45 Daders houden 3 jaar Conform de eis van de advocaat- generaal verwierp het Haagse Ge rechtshof hedenmorgen het beroep van twee 'Amsterdamse „zware jon gens", de 46-jarige bootwerker N. K. en de 49-jarige transportarbeider F. van E. Zij behouden een gevangenis straf van drie jaar, waartoe de Haagse Rechtbank had veroordeeld wegens inbraak in het Leidse kan toor van de Stichting „19401945", waarbij 58.000,werd gestolen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1