Ü)oAie in de schaduw van Djenchis Khan PSeudo-SPionne Rijksbegroting in Eerste Kamer afgedaan Herhalingsoefeningen 1951 DONDERDAG 12 APRIL 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Eerste Kamer heeft gisteren de .lgemene beschouwingen over de rijksbegroting 1951 besloten, nadat ;ij het grootste deel van de beant woording door minister-president dr. Jrees had aagehoord. ïoen deze de vergaderzaal verliet, omdat hij onwel was geworden, besloot de Kamer op voorstel van de voorzitter het de bat als afgedaan te beschouwen, waarmee alleen de communisten het niet eens waren. De eerste spreker was gisteren de heer Oosterhuis (Arb.), die van me ning was, dat er niet gesproken kan worden van een algemene prijsbe- heersing. Bij de werkgevers ont breekt het geloof in het welslagen van de oproep van hun organisaties. De aangekondigde maatregelen bete kenen niet meer dan een prijsbewa- king voor de situatie van September. Spr. hoopt, dat de Regering alsnog in verder overleg via de Stichting van de Arbeid tot een oplossing zal komen. De heer Algra (Ait.) zei, dat de Regering inzake Nieuw-Guinea dui delijk zeggen moet, hoe zij over de stand van zaken denkt. De heer Woudenberg (Arb.) was van oordeel, dat de Regering zo spoe dig mogelijk haar standpunt moet Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmu- ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.355 Schoolradio. 10.05 Promenade-orkest. 10.55 Gra- mofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ange lus. 12.03 Metropole-orkest. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten, 133.25 Populaire mu ziek.. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Zang en orgel. 14.30 Populair con cert. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gramo foonmuziek. 16.00 Vooor de zieken. 17.00 Vooor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.45 Amusementsorkest 18.18 Katholiek signaal; Benelux commen taar: West- Indisch commentaar. 18.30 Cellorecital. 18.25 Actualitei- ten.19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal; Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er "t zilne van. 20.12 Gramofoonmu ziek. 21.05 Actualiteiten. 21.15 Gra mofoonmuziek. 21.30 „Ja, zo was het klankbeeld. 22 30 Piano en or gel. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. .19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gramo foonmuziek. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano recital. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel en tenor. AVRO: 12.00 Orkest concert. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 AVR-allerlei. 13.20 Or- gelsDel. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Kooknraatie. 14.20 Kameror kest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gramo foonmuziek. 15.30 Cabaret. VARA: 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Orgelsnel. 17.20 Mu zikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Fel'citaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prij- zenpraatie. VPRO: 19.30 „Breken en bouwen'" causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbesnreking. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.35 „De groei naar wereldeenheid"; causerie. VARA: 21.00 Verzoekorogramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Gramofoonmu ziek. VPRO:: 22.40 ,„Vandaag"„ cau serie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A tot Z"' causerie. 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. bepalen over de kwestie van de tele visie. Minister-president dr. W. Drees gaf eerst een korte beschouwing over de kabinetsformatie. Wat Nieuw-Guinea betreft, zag dr. Drees nog geen mogelijkheid voor een oplossing, ook niet langs juridische weg. De televisie beziet de Regering met een zekere terughoudendheid. Een compromi;. zal hier nodig zijn, want wij moeten op de hoogte blij ven. Overigens moet men geen be hoefte prikkelen. Op dit punt gekomen eindigde dr. Drees zijn rede. De vergadering werd te half drie gesloten. De Eerste Ka mer zal volgende week Dinsdag weer bijeenkomen. DR. DREES. De minister-president dr. W. Drees heeft hedenochtend zijn werkzaam heden normaal hervat. 50 JAREN GROENE KRUIS IN ZUID-HOLLAND. De Zuid-Hollandse Groene Kruis Vereniging, welke gisteren haar vijf tigjarig bestaan herdacht werd door het gemeentebestuur van Rotterdam ten stadhuize ontvangen en door de burgemeester van Rotterdam Mr P. J. Oud toegesproken. Op een officiële bijeenkomst, die later op de dag ge houden werd, reikte de voorz. van het Groene Kruis, Dr. J. W. Note- boom de gouden onderscheidings medaille van de algemene Ned. ver eniging „Het groene kruis" uit aan Mr. C. M. v. Sillevoldt, penning meester en oudste bestuurslid van het hoofdbestuur. Des middags vond een receptie plaats in de theeschen- kerij van de „Diergaarde Blijdorp". Vele vertegenwoordigers van ver schillende plaatselijke afdelingen van het Groene Kruis, vele burgemees ters van Zuid-Holland, afgevaardig den van Gedeputeerde Staten en „Het Wit-Gele-Kruis" kwamen hun geluk wensen aanbieden. Na een avond maaltijd in de Rivierahal, tijdens welke nog door verschillende spre kers en spreeksters het woord ge voerd werd, werd de herdenkingsdag besloten met een feestavond. Legeronderdelen, voor zoveel c tot en met h betreft, door de Minister van Oorlog nader aan te wijzen tot ten hoogste de daarbij vermelde aantallen Duur van het verblijf in werkelijke dienst a. de le Divisie „7 December" b. de 2e Divisie c. dertig bataljons infanterie d. zes afdelingen lichte luchtdoelartillerie e. vier transportbataljons f. twee en twintig staven van oorlogsbevel hebbers en territoriale commandanten g. twaalf verbindingsafdelingen h. vijftien logistieke eenheden i. de onderdelen der luchtstrijdkrachten, nader door de Minister van Oorlog aan te wijzen 28 dagen 28 dagen 14 dagen 14 dagen 28 dagen 14 dagen 28 dagen 28 dagen 7 dagen Onderofficieren en door de Minis ter van Oorlog aan te wijzen catego- riëen korporaals 10. „We halen ze wel heel snell in", riep Dokie verheugd toen hij merkte, dat de afstand die de achtervolgers van de eerste karavaan scheidde, steeds kleiner werd. Maar plotseling hield Dokis krachtig zijn paard in. „Wat is er aan de hand?" riep Murga verwonderd. „De stippen bewegen niet meer," zei Dokie „Dat betekent niet dat ze een middagslaapje zijn gaan doen in de brandende zon.*' „U heeft gelijk, ze hebben zich ver schanst", zei Murga. „Zij hebben be sloten om het uit te vechten. Daar zij ongevear tweemaal zoveel man nen hebben als wij en beter bewa pend zijn en daar zij bovendien door rotsblokken worden gedekt' staan on ze kansen voor een aanval heed on gunstig. Kunnen wij om hen heen trek ken?'' vroeg Dokie. „Wie met zeker heid zijn nek wil breken kan probe ren de beruchte Kirga ravijnen te fiasseren", zei Murga kort. ,Dan zul- en wij hen op heel bijzondere wijze verschalken", zei Dokie. Nieuwsgie rig kwamen de rovers om hem heen staan. 42 dagen 42 dagen 28 dagen 28 dagen 42 dagen 28 dagen 42 dagen 42 dagen 7 dagen Vrijstelling van de herhalingsoefeningen kan slechts in zeer bijzondere gevallen worden verleend, terwijl in het algemeen niet kan worden vergund deze oefeningen •op een vroeger of later tijdstip te volbrengen. Hetzelfde geldt voor verandering van plaats van opkomst. Verzoeken hieromtrent moeten voorzien van het advies van de Burgemeester, aan de afdeling A 3 van het Ministerie van Oorlog worden gezonden. (Overgenomen uit „Nationaal Katholiek Thuisfront") De Prins in Chili Stormachtige belangstelling Duizenden Chilenen hebben Woens dag in hun enthousiasme prins Bern- hard, die een krans legde bij het mo nument van de bevrijdingsheld O'Hig- gins, bfjna onder de voet gelopen. Na een parade door eenbeden van de landmacht verbrak de menigte het cordon en stormde op de prins en zijn gevolg af. Een man sloeg beide armen om de prins en omhelsde hem, waarbij hij zich uitputte in hoffelijk heden jegens Nederland. Vele Chile nen .wilden zijn voorbeeld volgen, doch de politie wist enige meters ter rein te winnen. Dit was echter niet voldoende om de prins ruimte te la ten, om in zijn auto te stappen. Het gehele gevolg, een cameraman en een journalist inbegrepen, vormde daarop een soort lijfwacht door een keten te vormen en zodoende enige ruimte te maken voor de prins. Oudere Chilenen zeggen, zich niet zo'n groot enthousiasme voor een buitenlandse gast te kunnen herinne ren. Overal waar prins Bernhard verschijnt, staan duizenden langs de wegen, op balcons en daken. Des middags is Z.KJï. in een plechtige zitting van de gemeente raad tot eregast verklaard, waarna een tocht werd gemaakt naar de poloclub van Santiago waar het noen maal werd gebruikt. Deze rit zal de prins nog lang heugen, want hij werd gemaakt in een met vier paarden be spannen postkoets, waarin de prins op de bovenste verdieping voorop had plaats genomen. Loeiende po litiewagens hielden de weg voor de uit vier koetsen bestaande stoet vrij. Het Nederlandse publiek zal dit kleurrijke tafereel binnenkort kunnen zien. omdat cameraman luitenant ter zee Wassenburg de "koets, waarin hij gezeten was. eedurie naast d:e van de prisn liet rijden. Hij heeft van deze historische rit opnamen ge maakt, die in het Nederlandse we reldnieuws zullen worden opgeno men. Een dame, achter het stuur van een auto, had zo naar de hoog gezeten prins gekeken, dat zij het stuur vergat en een andere auto par does ramde Op een hoog gebouw hadden zich tientallen op het dak verzameld en zwaaiden met de vla® der Verenigde Naties. Een Chileens minister merkte op, dat het leek of de Chilenen meer royalisten dan re publikeinen zijn. Dinsdagavond had de Nederlandse gezant, dr. P Kasteel, te zijnen huize een diner ter ere van prins Bernhard georganiseerd. De prins wilde zich echter enigszins sparen en ging vroeg daar ben. Het gevolg van de prins maakte echter een dankbaar gebruik van de uitnodiging van de gezant. Woensdagavond heeft de prins aangezeten aan een banket, gegeven door de Chileense minister van bui tenlandse zaken. MINISTER VAN DEN BRINK NAAR PARIJS. De minister van economische za ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, is naar Parijs vertrokken voor het voeren van besprekingen over het plan-Schuman. De Kath. Middenstand, Bisdom Den Bosch zal Zondag 5 Augustus te Heeswyk een groot zomerfeest hou den ter herdenking van de pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" Er zal een pontificale H. Mis worden opgedra gen. Prof. mr. C. Romme zal een her denkingsrede uitspreken. Daarna zal er een opvoering volgen van het to neelspel „De Zeven Rozen" van An- toon Coolen. In Tankanyika (Centraal-Afrika) is in de leeftijd van 46 jaar vrij plot seling overleden pater Henri Hüppe- n- van de Sociteit der Witte Pa ters Op initiatief van het Dioc. hoofd bestuur van de Kath. Middenstand bisdom den Bosch zal het Economisrh- Instituut voor de Middenstand in Den Haag op korte termijn een we tenschappelijk onderzoek instellen onder de Brabantse middenstand Bij zondere aandacht zal worden besteed aan gezinssamenstelling, vakoplei ding, inkomens uit het middenstands- bedrijf met name van de zaak-migra tie en continuïteit. De negen Zaterdagen waarop de mijnwerkers, op verzoek van de Mi nister van Economische Zaken, de achturendienst toepasten om ons land van kolen te voorzien en devie zen te besparen, hebben zij 124.000 ton kolen naar boven gebracht. Deelen ontsnapte aan een ramp Het is nu pas bekend geworden, dat het dorp Deelen, tussen Arnhem en Apeldoorn en ook het nabijgele gen vliegveld Maandag aan een groot gevaar zijn ontsnapt. In de onmid dellijke nabijheid van Deelen staat n oude Duitse munitiebunker,, waarin 80 a 90 ton munitie, zoals vliegtuig bommen, granaten en pantservuisten, is opgeslagen. Maandag tegen het middaguur ontstond daar, waar schijnlijk tengevolge van broei in twee kisten met vuurwerk, brand. In allerijl vluchtte de mannen van de hulpvereningsdienst uit het beton nen gevaarte daar een hevige explo sie zeker niet denkbeeldig was. On middellijk werden veiligheidsmaatre gelen genomen, en de bewoners van Deelen werden gewaarschuwd, zo spoedig mogelijk hun woningen te verlaten en zich in veiligheid te bren gen. Na angstige minuten echter nam J. Pijnenburg van de hulpverlenings dienst een kloek besluit. Gewapend met een schuimblusapparaat betrad hij de bunket. Hij bluste de twee kleine brandjes vrij spoedig, waar mee het gevaar was geweken. „Trouw". Geschil tussen burgemeester en raad De gemeenteraad van 's-Graveland heeit zich gisteravond weer bezigge houden met een probleem, dat het statige dorp in beroering heeit ge- braent: de controverse, welke tus sen de burgemeester G. graal Schim- meipenninck, de beide wethouders en de raad is ontstaan, in een vorige raausznung waren de beide wethou ders de heren Endendijk en fortuin argetreaen, omdat zij het onmogelijk acntten in B. en W. samen te werken met ae ourgcnieesiei, die naar nun mening verschillende oesluiten. waar mee hij het niet eens is, met uitvoert oi op de lange baan schuilt, terwijl iiij op veiócniücnue op voor het dorp beiangrijke punten, bijv. het uitbrei dingsplan oeiretlend, een alwijkend stanupunt heelt. Beide heren werden gisteravond door ae raad nerkozen, doch aan- vaaidden na het aiieggen van een vezKiaring, de benoeming niet, zo-:., een nieuwe impasse ontstond. Er werden wederzijdse uitvoerige ver klaringen afgelegd, waarin o.m. de burgemeester de wethouders ver weet, dat zij de dingen niet breed ge noeg zagen. Overigens ontkende hij in zijn verdediging ooit besluiten te hebben opgeschort of niet uitgevoerd. Tenslotte na een urenlang debat, nam de raad met algemene stemmen een door de heer Gabriël Smit inge- dienue motie aan, waarin o.m drin gend bemiddeling bij het provinciaal bestuur van Noord-Holland wordt verzocht „omdat het onder deze om standigheden onmogelijk is het be stuur der gemeente uit te oefenen als in het belang der gemeente noodzake lijk moet worden geacht'". In af wachting van deze bemiddeling wer den de beraadslagingen geschorst. SOHOENENWINKELIERS- VERENIGINGEN IN CENTRALE. Op 9 April 1951 is een centrale van schoenenwinkeliersverenigingen op gericht Het secretariaat is gevestigd in 's-Gravenhage, Wassenaarswcg 23. VLAGGETJESDAG OP 20 MEI Behoudens goedkeuring van het bedrijfschap voor visserijproducten is door de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij besloten, de eerste helft van de vissersvloot* te laten uitvaren op Dinsdag 22 Mei- De rest zal een week later mogen vertrekken De schepen zullen voor lopig met zeventig netten mogen worden uitgerust. De traditionele vlapeetlesdag valt dit jaar dus op Zondag 20 Mei en de Hollandse nieuwe zal nog voor eind Mei kun nen worden aangeroerd. BLINDENZORG STAAKT HA/LL WERK. Door de grote financiële tekorten, die de werkverschaffing aan blinden met zich meebrengt, ziet de blinden zorgvereniging „St. Lucia" zich ge noodzaakt om haar werkverschaffing stop te zetten. Voor zover dat moge lijk is, zal voortaan steunverlening in bijzondere omstandigheden haar taak zijn. TH. HOOY BEDANKT ALS RAADSLID. Het Tweede Kamerlid Th. S. J. Hooy heeft wegens drukke werk zaamheden bedankt als K.V.P.-raads- lid van de Haarlemse gemeenteraad. Hij is geruime tijd voorzitter van de K.V.P.-fractie geweest en heeft zich een krachtig pleitbezorger van de I middenstand getoond. MELKHANDEL VRAAGT HOGERE WINSTMARGE Afgevaardigden van de vier lande lijke organisaties van melkhandela ren zullen vandaag besprekingen voeren met het College van rijksbe middelaars en vertegenwoordigers van het departement van landbouw. Gezien de noodtoestand in de melk handel zullen de afgevaardigden van de melkhandelaren aandringen op verhoging van de winstmarge. Al eerder is dispensatie aangevraagd ten aanzien van de derde loonronde. Wanneer de besprekingen van he den geen resultaat opleveren, zal binnen acht dagen een vergadering van de gehele Nederlandse melkhan del worden bijeengeroepen. Neveda is bekend om zijn prachtige, ijzersterke en toch soepele wolkwaliteiten. Deze ideale breiwol is wasecht, kleurecht en bovendien extra uitge sponnen. Dus voordelig - grotere knotiengte ^"HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDEMS door P. J. van Gelder 41) Eten kon hij het toch niet. Op een drafje liep hij naar de vijver om die nare smaak weg te spoelen uit z'n bek. Als hij een beetje water dronk zou dat vervelende geknor van z'n maag misschien ook ophou den Balorig nog slenterde hij terug naar de keuken. Leven genoeg daarbinnen, maar 't waren die vreemde sinjeurs in hun vieze modderpakjes, die zich stonden uit te rekken en eindelijk eens tot besef kwamen waar ze uithingen. Met een minachtende blik wilde Phylax die mensensoort voorbij lo nen. dooh de mannen kregen hem in de gaten, lokten en floten en, waa- ratjes, daar hield er één een stuk brood in z'n vingers. Dat liet de ruigharige zich geen twee keer ver tellen. Met gulzige happen verslond .hij de brokken. „Nou die is uitgehongerd, hoor" grinnikte de brigadier, „die krijgt hier zeker niet te veel!" „Harder", gromde het dier, „dan hoort de baas het ook". De agenten voerden hem van hun meegebrachte boterhammen met kaas of worst, 't Ging er allemaal in als koek. „Als ik nou zo'n malle poes was, zou ik die lui een kopje geven", overdacht Phylax, „maar dat kun je als fatsoenlijke hond moeilijk doen". Dus kwispelde hij maar wat met z'n staart; konden ze toch zien, dat hij de goede gaven op prijs stelde en de viezerikken niet aJ te zeer verachtte om geen voedsel uit him ongewassen handen aan te pakken. Toen tenslotte de aflossing in de vorm van nette, gedisciplineerde po litiemannen verscheen en schone, onberispelijke uniformen de verre gende modderkleding verving, stond de waakhond op zeer goede voet met zijn collega-bewakers en viel het gedwongen afscheid van de vrijgevi ge smeerpoetsen hem zwaarder dan hij wel in z'n melancholisch afscheid- geblaf wilde laten blijken. Want je weet wel wat je hebt, maar je weet nog niet wat je krijgt. En deze keu rige heren konden wel eens even wei-opgevoed wezen als zijn eigen baas, die hem dank zy die ontwikke ling vergat eten te geven. Wie ver zekerde hem, dat het vlees wat er in die nieuwe uniformen stak hem even keurig zou behandelen als de ploeg die thans het slagveld ontruimde? Plichtsgetrouw meldde de nieuw aengekomen brigadier zich bij de heer des huizes. Phylax stak z'n oren en peinsde er over, waarom de men sen het leven zo ingewikkeld maken. Als hij ergens in huis kwam waar hij niet thuishoorde, zou hij heus niet zoveel moeite nemen om toe te lich ten wat ie zich in z'n kop gehaald had. Dan ging hij even de boel be snuffelen en dan wist ie .genoeg. Maar de mensen schenen nu een maal niet over een neus te beschik ken, die ruiken kon en dus maakten ze allerlei plichtplegingen die de die ren gelukkig niet nodig hadden. Stel je voor, dat een hond een vrouwtje op straat niet mocht aanspreken, omdat ie nog niet aan haar voorge steld was. „Ik hoop, dat uw mannen het zich niet zo gemakkelijk zullen maken in huis als de vorige groep" zei de baas, „U kunt desnoods de tuinmeubelen gebruiken om op te gaan zitten, maar in de zitkamer en zo ben ik liever alleen". „Natuurlijk, meneer, ik zal m'n mannetjes zoveel mogelijk buiten posteren, alleen in de bibliotheek, in de hal en bij de achterdeur moet iemand wachthouden aan de binnen zijde. Doch die zullen u geen last be zorgen, denk ik zo. Ik zal er een paar fatsoenlijke kerels voor uitpikken. Hebt u nog iets bijzonders gemerkt, vannacht?" „Neen", zei de romancier pein zend, „de alarmschei heb ik niet ge hoord en Toen zweeg hij en staarde met ontzetting naar het kleine lampje van de verklikker boven de deur. Een rood schijnsel verbreidde zich daar al enige tijd over de lambrize- ring en het plafond, en hij wist zich niet te herinneren hoe lang het me- ne-tekel daar reeds als een onheil spellend licht een naderend onraad aankondigde. Enigszins ongerust blikte ook de brigadier op naar het lamoje, waar van de betekenis vaag tot hem door drong. Rood gevaar. Welk gevaar? Twee handen tastten langzaam naar het veilig aanvoelend metaal van een blauwstalen revolver. „Dat is de alarmschel" mompelde de bewoner bleek, „het licht brandt voor het eerst." „We zullen zien wat er aan schort", antwoordde de sterke arm, verlengd met schiettuig, „Waar kan 't contact gemaakt zijn?" „In de tuin. Er loopt een draad rondom het huis. Iemand moet er gepasseerd zijn." Uit de keuken klonk het gerucht van pannen. Het knappe gelaat on der de wilde haardos herademde. „O. dat is niets. Mijn huisknecht zal gearriveerd zijn en die heeft natuur lijk de draad aangeraakt op weg van de garage naar het huis." „We zullen zien" bromde de briga dier en hij stapte met het wapen in de vuist naar het heiligdom van de congierge-en-kok. De deur daarvan werd juist geopend en een vermoeid gezicht met dikomrande ogen kwam te voorschijn. „Móge heren, kan ik u al van dienst zijn ergens mee?" Ricochet likte zijn lippen af. Die zei dahr zoiets. Een warme dronk zou hem goed doen. „U bent de butler?" informeerde de politieman met opgetrokken wenk brauwen, terwijl hij veiligheidshalve de revolver gereed hield. „Om u te dienen, meneer", sprak de derde. De d£ur opende zich wat verder en het rood-wit gestreepte katoenen jasje werd zichtbaar. Er verscheen een hand. Zes ogen richt ten zich op het voorwerp, dat daar in omhoog werd gehouden. „Dat vond ik zojuist in een pan, meneer". In een pan De toon van de verongelijkte, als 't ware beledigde dienaar sneed als con toornig ver-, wilt door de ijzige stilte. In een hy giënische. zindelijk gehouden keuken deponeerde iemand zonder enige scrupules een smerige, ontoonbare, bemodderdc zaklantaarn in een pan. De patroon annex eigenaar van dc respectievelijke ijzeren en alumi nium* potten en pannen die daar in de keuken od zo vreemde wijze ont heiligd bleken te kunnen worden, dacht diep in zijn hart aan de moge lijke eigenares van een dergelijk spionnafe-instrument. maar spotte met luchthartige lippen: „Zeker ver geten door een agent van de nacht- ploeg!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5