S)e CddoeSoti/fccmt Verenigde Naties wensen geen uitbreiding van strijd MacArthur .stormcentrum' Commando-wisseling brengt geen politiek-wijziging MacArthur wil zich verdedigen De »vechtgeneraal« neemt het commando over Ridgway, de komende man BELASTING VERHOGING (2) Reacties op het ontslag van MacArthur De Vier blijven vastzitten Chinezen bieden tegenstand DONDERDAG 12 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12255 Directeur: C M. v. HAMEKSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'blijft nog een Slneóidmt Jjcutnatt nicht zich tot Qmcniha JpRESIDENT TRUMAN heeft Woensdagavond, nog geen 24 uur nadat hij generaal MacArthur van zyn functie ontheven had, in een rede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten er op gericht was, een derde wereldoorlog te verhinderen. Tot dusverre was deze politiek geslaagd geweest, aldus de president. „Wij hebben tot nog toe een derde wereldoorlog voorkomen". Het zou verkeerd, „tragisch verkeerd", zijn, zo vervolgde Truman, als de V.S. het initiatief zouden nemen tot het uitbreiden van de oorlog in Korea. Truman verklaarde verder, dat, indien de communistische autoriteiten zouden inzien, dat zij de V.N. op Korea niet kunnen verslaan en als zij beseffen, dat het roekeloos zou zijn de vijandelijkheden buiten Korea uit te breiden, zij dan wellicht „de dwaasheid van het voortzetten van hun agressie" zouden erkennen. Een vreedzame regeling zou dan mogelijk zijn. In ieder geval was de deur „altijd open". Derde wereldoorlog moet verhinderd worden De president zeide, er volkomen van overtuigd te zijn, dat de door de V.S. in het Verre Oosten gevolgde gedragslijn de beste was. „Ik ben van mening, dat wij moeten pogen de oorlog in Korea te beperken en wel om de volgende belangrijke rede nen: Ervoor te zorgen, dat dc kost bare levens van onze soldaten niet verspild worden; ervoor te zorgen, dat de veiligheid van ons land en van de vrije wereld niet nodeloos in gevaar gebracht wordt en om een derde wereldoorlog te verhinderen. Het is uit een aantal gebeurtenissen gebleken, dat generaal MacArthur het niet eens was met deze politiek. Ik heb het derhalve noodzakelijk ge acht generaal MacArthur van zijn functie te ontheffen, zodat er geen twijfel of verwarring zou heersen met betrekking tot het werkelijke doel van onze politiek. Het is mij persoon lijk heel zwaar gevallen deze stap te moeten nemen. Generaal MacAr thur is een van onze grootste mili taire bevelhebbers. De zaak van de wereldvrede is echter belangrijker dan die van de enkeling". Volgens president Truman bete kende de commandowisseling in het Verre Oosten geen enkele wijziging in de politiek der V.S. De regering zou de strijd in Korea krachtig en vastbesloten voortzetten om te po gen de oorlog tot een spoedig en suc cesvol einde te brengen. „Wij zijn te allen tijde bereid om te onderhande len over een vrede in het gebied", zo ging Truman voort. „Maar wij zullen geen politiek van verzoening door concessies voeren Wij stellen alleen belang in een werkelijke vrede". VOORWAARDEN VOOR WERKELIJKE VREDE. Een werkelijke vrede, aldus Tru man, zou bereikt kunnen worden door een regeling op de' volgende voorwaarden: 1. Staking van de vijandelijkheden. 2. Het treffen van positieve maat regelen om hervatting van de vijandelijkheden onmogelijk te maken en 3. Het achterwege blijven van „de GENERAAL EISENHOWER IN FRANKFORT. Voor het maken van een vierdaagse inspectietocht door de drie Westelijke Zones en het voeren van besprekingen met hoge Geallieerde Bevelhebbers vertoeft de Opperbevelhebber van de Strijd krachten van het Atlantisch Pact, Generaal D, D. Eisenhower in West Duitsland. Bij zijn aankomst op het Rijn-Main-vliegveld te Frankfort, •.vaar hij met zijn privé-Constella- ion arriveerde, werd Generaal •lisenhower begroet door de Hoge 'ommissaris in Duitsland John 'cCloy (rechts). Een regeling op deze basis zou de weg openen voor de éénwording van Korea en het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten. President Truman verklaarde, dat, indien de Amerikaanse strijdkrach ten Mandsjoerije en China zouden bombarderen of Chinese nationalisti sche troepen zouden helpen bij een landing op het Chinese vasteland, de V.S. zeer ernstig gevaar zouden lopen daardoor een algemene oorlog te ont ketenen. „Als wij dit zouden doen, zouden wij verwikkeld raken in een ontzaglijk conflict op het vasteland van Azië en onze taak in de gehele wereld onnoemlijk veel zwaarder worden. „Wat zou de ambities van het Kremlin beter dienen dan wanneer ónze strijdkrachten in een groot scheepse oorlog met rood China ver wikkeld zouden raken?" zo vroeg Truman zich af. „Het kan best zijn, dat ondanks onze uiterste pogingen, de communisten de oorlog uitbreiden. Het zou echter verkeerd, „tragisch verkeerd" zijn, als wij het initiatief hierin zouden nemen", zo besloot Truman. Generaal MrcArthur heeft zich be reid verklaard te verschijnen op een vergadering van beide Huizen van het. Amerikaanse Congres om over zijn ontslag door president Truman te spreken. Dit is medegedeeld door de republikeinse senator Kenneth Wherry, die een telefoongesprek met de ontslagen generaal heeft gevoerd. Generaal-majoor Courthey Wifth- ney, hoofd van generaal MacArthurs bestuursafdeling in de geallieerde raad voor Japan, heeft verzocht van zijn functie ontheven te worden, op dat hij generaa MacArthur zal kun nen vergezellen bij diens vertrek uit Japan. EEN VERKLARING VAN MACARTHUR. Bij monde van zyn voornaamste politieke adviseur, generaal-majoor Courntney Whitney, die zijn ont slag heeft gevraagd, heeft generaal MacArthur een in krachtige bewoor dingen gestelde verklaring te zijner verdediging uitgegeven. MacArthur ontkent in deze ver klaring Trumans bevelen, zich te onthouden van politiehe verklarin gen, niet te hebben opgevolgd Punt voor punt ontkent MacArthur zich schuldig te hebben gemaakt aan on gehoorzaamheid aan degenen, die officieel boven hem gesteld zijn. „De generaal is van oordeel, dat hij zich nauwgezet gehouden heeft aan alle richtlijnen, die hij ontvan gen heeft, niet alleen de laatste tijd doch gedurende zijn gehele militai re dienst", aldus Whithney. Mac Arthur heeft te kennen gegeven, dat hij niet voornemens is zich verder buiten het geschil met president Truman en de Verenigde Naties over de politiek in het Verre Oosten te hoyden. MAC ARTHUR VERTROK GEEN SPIER Het telegram, dat president Tru man te middernacht uit Washington liet verzenden, verraste aan de an dere zijde van de Grote Oceaan Mac Arthur in zijn middagslaapje. Kolo nel Huff bracht de generaal een kleine bruine envelop, waarop in rode letters „flash" (spoed) stond gedrukt. MacArthur nam de bood schap aan, las haar en vouwde daar na het papier dicht zonder een woord t? zeggen De leden van zijn staf waren met verbazing geslagen. „Ik zal het niet geloven, voordat ik het zwart op wit zie", zei een kapitein. „Dat moet een vergissing zijn", meende een ser geant. Toen het nieuws zich in To kio had verspreid verzamelde zich een aantal Japanners voor het hoofd kwartier van MacArthur Generaal-majoor Courney Whit ney, militaire secretaris van het U.N.O.-opperbevel voor Korea, zei na een bezoek aan MacArthur: „De wijze, waarop hij het neemt, is prach tig. Hij heeft geen spier van zijn ge zicht vertrokken. Nooit heeft hij zich meer soldaat getoond. Dit was zijn mooiste ogenblik." Generaal MacArthur zal, hoewel zonder functie, zijn salaris en toela gen van in totaal 19 duizend dollar 'sjaars blijven uitbetaald krijgen. De reden hiervan is, dat officieren met vijf sterren zoals hij, nooit buiten dienst treden, maar altijd ter be schikking blijven van de president. GENERAAL MACARTHUR VAN COMMANDO ONTHEVEN. Pre sident Truman heeft Generaal Dou glas MacArthur van zijn opperbe velhebberschap ontheven. De presi dent noemde Luitenant-Generaal Matthew B. Ridgway als zijn opvol ger. Deze foto werd gemaakt tijdens een inspectietocht, welke Generaal MacArthur dezer dagen ondernam ten Noorden van de 38ste Breedte graad waar hij de stellingen van de Zuid Koreaanse troepen bezocht. V.l.n.r.: Luitenant Generaal Matthew B. Ridgway, Generaal Majoor D. O. Hickey en Generaal D. MacArthur. 1I/|ATTHEW BUNKER RIDGWAY, de opvolger van generaal Douglas MacArthur in al diens functies: opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, geallieerd opperbevelhebber in Ja pan en opperbevelhebber der UNO-strijdkrachten op Korea, is door zijn oude commandant, generaal Omar Bradley, eens gekenschetst als „een van die zeldzame cn uiterst waardevolle legerofficieren, die zowel uit stekende troepencommandanten als stafofficieren zijn". Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1,72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. i 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 De belastingheffing moet een even redige verdeling van de enorme last aan onze gezamenlijke Nederlandse gemeenschap door de ernst van de tijd opgelegd, mogelijk maken. Nu hiervoor zware offers gevraagd wor den zullen we ons moeten afvragen of deze lastenverdeling inderdaad zo rechtvaardig mogelijk plaats vindt. Bij de lagere inkomens en vooral in de grote gezinnen in deze sector, is het reeds lang geen weelde meer. En nu zitten we weer midden in een zeer grote prijsstijging, waarvan het einde vermoedelijk nog niet in zicht is. Door het handhaven van de eer der vastgestelde subsidie van 175 millioen stijgen vooral de uitgaven van de eerste levensbehoeften. Zou de regering deze stijging door ver dere subsidie willen opvangen, dan zou nog eens 275 millioen bijgepast dienen te worden. Dit gaat niet en het gevolg is dat de huismoeders of dieper in de beurs moeten tasten om hetzelfde te kunnen kopen of minder kopen. Bekend is immers dat de vijf procent loonsverhoging, welke tot een jaarinkomen van 4000,loopt, de stijging der prijzen slechts voor ongeveer de helft dekt. Ongetwijfeld zullen tengevolge hiervan spanningen ontstaan, die slechts dan kunnen gedragen worden als we de wetenschap hebben, dat de gehele lasten ook gelijkmatig gedra gen worden. Het was daarom nood zakelijk, dat bij de opnieuw verhoog de belastingdruk die groepen geheel ontzien worden waar de grens van belastingheffing al reeds bereikt is, zo deze niet reeds werd overschre den. Natuurlijk met een wiskundig re kensommetje is dat allemaal niet te berekenen, doch de rechtvaardigheid moet in deze zware tijd wel tot het uiterste worden betracht, zonder nochtans in een starheid van rege ringsvoorschriften te vervallen. Wij menen nu, dat de regering in de thans op handen zijnde belasting verhoging hier zo goed mogelijk re kening mee heeft gehouden. Het bedrijfsleven heeft door de verzwaring van de vennootschapsbe lasting, de omzetbelasting, de belas ting op de motorrijtuigen en de in voering van een extra „winstbelas ting" wel het meeste ujj te t,icngen. Men was hier al op voorbereid. In een verklaring van de georganiseerde werkgevers hebben deze zich onlangs bereid verklaard de extra-winsten, welke verkregen worden door een grotere inspanning, aan de gehele Nederlandse samenleving ten goede te doen komen. Het is juist, dat de kleinere onder nemingen ontzien worden. De over winstbelasting zal pas ingaan bij een meerdere bedrijfswinst dan I 8000, terwijl de verhoging der omzetbelas ting voornamelijk op weeldegoed komt te liggen en de uiteindelijke betaling van deze belasting door de consument nog steeds het principe van deze heffing is. Door dit laatste wordt een gedwongen beperking van het gebruik van niet noodzakelijke goederen verkregen, wat in deze tijd van versobering noodzakelijk is. De werkgevers wijzen er in hun verklaring op, dat de extra-winst echter reëel moet zijn. Bij de huidige fiscale winstbepaling kan met de prijsstijging van de voorraden geen rekening gehouden worden. Hierdoor ontstaan veelvuldig grote fiscale win sten bij de omzetting der voorraden welke niet reëel zijn. De hoge belas tingheffing kan hier dan ook een normale bedrijfsvoortzetting met quantitatieve gelijke voorraden ern stig verstoren. Als bijv. een bedrijf zijn voor raad, waarvan de aanschaffingsprijs 50.000,bedroeg, verkoopt voor 75.000,— doch het zal door snelle prijsstijgingen eenzelfde voorraad te rug moeten kopen voor 90.000, dan zal een belastingheffing op 'n fis cale brutowinst (gedeeltelijk schijn winst) van 25.000,een te grote financiële krachtsinspanning blijken. De Minister heeft zich in een rege ringsverklaring thans bereid ver klaard voor bepaalde, nog aan te wijzen, bedrijfstakken dc mogelijk heid te openen over te gaan op een beter systeem. Er is hierover nog overleg gaande. Hiermede wordt een gedeeltelijke aanpassing beoogt van de fiscale winstvaststelling aan de werkelijke bedrijfseconomische winst. Onder de tegenwoordige omstan digheden en vooral ook mede in ver band met de nOg steeds lopende be lastingachterstand, lijkt het ons wel een dwingende eis, dat de maatrege len spoedig soepel en royaal geno men worden. Het lijkt ons echter wel een moeilijke opgaaf een, voor elk daarvoor in aanmerking komend be drijf, duidelijk systeem in te voe ren hetwelk eindelijk enigszins met de vervangingswaarde zal rekening houden. F. D. TRUMANS BESLUIT WORDT GEBILLIJKT JLIET VERRASSENDE NIEUWS van het ontslag van generaal MacArthur is in Amerika met gemengde gevoelens ontvangen. Terwijl de demo craten Trumans maatregel billijken, blazen de republikeinen, die meer met MacArthur's politiek op hadden, van de hoge toren. In West- Europa verneemt men vrijwel allerwegen voldoening over het ontslag van de generaal en ook in de kringen der Verenigde Naties te Lake Suc cess voelde men zich opgelucht. Ja pan is echter „bezorgd" evenals Australië. militaire commandanten moeten toe zien. Hij prees MacArthur als sol daat en met name voor zijn beleid in Japan. WASHINGTON. Republikeinse senatoren verklaar den Woensdagavond in Washington, dat generaal MacArthur zal trachten een triomfante terugkeer naar Wash ington te maken om een campagne te beginnen tegen de buitenlandse po litiek van de regering. Zij verklaar den tevens, dat zij de mogelijkheid zouden overwegen om de regering van Truman omver te werpen langs grondwettelijke weg door de presi dent aan te klagen en voor het ge recht te dagen. Londen. In het Britse Lagerhuis betuigde zowel minister Morrison als Winston Churchill zijn instemming met Mac Arthur's ontslag. Zijn woorden zorg vuldig kiezend, verklaarde Morrison, dat Engelands doelstellingen in Ko rea nog steeds onveranderd zijn: ver zet tegen agressie en geen uitbrei ding van het conflict. Volgens de Britse traditie moeten de nftlitairen zich schikken naar de politici, aldus Morrison, en het is duidelijk, dat de Amerikanen er net zo over denken. Ook Churchill verklaarde, dat de grondwettig gekozen burgerlijke autoriteiten op het optreden van de Parijs. Te Parijs sprak een woordvoerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn voldoening over het ontslag uit. Oud-premier Paul Reynaud verklaarde, dat het besluit van president Truman een geschil punt tussen de geallieerden onderling heeft opgelost. Moskou. In Moskou was geen officiële reac tie te verkrijgen. Tass bracht het nieuws zonder commentaar, maar di plomatieke kringen spraken er hun voldoening over uit en politieke waarnemers zagen een kans voor nieuwe vredesonderhandelingen. Tokio. In Japan werd generaal MacAr thur's heengaan met „zorg" ontvan gen. Keizer Hirohito was zeer „ge schokt" toen hij het nieuws hoorde. De dagbladen spraken vrijwel een stemmig hun spijt over het ontslag uit. RIDGWAY'S CARRIèRE. In het begin van de oorlog kreeg Ridgway het commando over de 82e Amerikaanse divisie, die de eerste Amerikaanse luchtlandingsdivisie zou worden. Landingen op Sicilië, in Ita lië en Normandië zijn onder zijn lei ding door de 82e divisie uitgevoerd. Na de succesvolle gevechten van zijn divisie in Normandië werd hij bevor derd tot bevelhebber van het XVIIIe korps luchtlandingstroepen dat voor al bekendheid verwierf door zijn prachtige houding tijdens het Duitse Ardennen-tegenoffensief. Na de Duitse ineenstorting kon Ridgway zijn paratroopers-battledress uittrekken: hij werd benoemd tot de Amerikaanse vertegenwoordiger in het militaire stafcomité der Verenig de Naties. Nadat hij in 1949 voor een perio de Amerikaans commandant in het President Quirino van de Philip- pijnen heeft generaal MacArthur uitgenodigd naar zijn land te komen. „Uw aanwezigheid onder ons zou het moreel van onze bevolking zeer ver hogen", aldus Quirino. MacArthur is van 1935 tot 1937 militair adviseur van de toennvalige Philippijnse president Quezon ge weest. Na de Japanse aanval in 1941 had hij de leiding bij de verdediging van het schiereiland Bataan. FILMENGAGEMENT AAN MACARTHUR AANGEBODEN. De filmproducer Tom McGowan uit Hollywood heeft generaal Mac Arthur telegrafisch gevraagd, of hij de hoofdrol wil spelen in een film „The Square Needle" over een offi cier uit de tweede wereldoorlog, wiens militair optreden wordt be lemmerd door politieke richtlijnen uit Washington. McGowan heeft MacArthur hiervoor drieduizend dollar per week aangeboden. „De beroemde schrijver Samuel Taylor zal de rol herzien opdat zij onze ge liefde generaal volkomen waardig zij", aldus het telegram. De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn Woensdag voor de 28ste maal bijeen gekomen, teneinde een ontwerp-agenda voor de confe rentie der vier ministers op te stel len. Waarnemers te Parijs verklaarden, geen einde van de impasse te ver wachten vóór de terugkeer van Charles Bohlen, de assistent van de Amerikaanse afgevaardigde, dr. Jes- sup. Bohlen zal Donderdag uit Was hington naar Parijs terugkeren. Hij heeft besprekingen met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Acheson, gehouden om te pogen een einde te maken aan de impasse, waarin de conferentie te Parijs sinds vijf weken verkeert. De zitting van Woensdag was vol gens een Westelijke woordvoerder „stormachtig" geweest. De bijeen komst duurde vijf uur. Er werden geen nieuwe voorstellen ingediend, aldus de woordvoerder. gebied van de Caraïbische Zee was geweest, werd hij in Augustus 1949 naar Washington teruggeroepen om pl.v.v. stafchef voor de militaire ad ministratie te worden. Deze functie vervulde hij nog, toen hij op 22 December 1950 werd aan gewezen als opvolger van Walton Walker, de commandant van het Achtste Leger in Korea, die door een auto-ongeluk om het leven was ge komen. De volgende dag was hij op weg naar Korea. NIEUWE KRIJGSTACTIEK. De toestand van het UNO-leger was in die tijd lang niet gunstig. Het leger, hoewel niet verslagen, was vermoeid door de zware veld tocht en de overhaaste terugtocht, en het moreel van de troepen was uiter mate slecht. Met de komst van Ridg way veranderde er echter plotseling iets. Veel onafhankelijker dan zijn voor gangers, maakte Ridgway zich los van de tactische leiding van Tokio cn be gon met een grondige reorganisatie van zijn leger. Een nieuwe tactiek werd ingevoerd; de troepen rukten niet langer snel langs de hoofdwegen op, maar zochten de vijand in de heuvels op, voorzichtig er voor wa kend, dat geen communisten in het door de UNO-troepen bezette terrein achterbleven. Binnen korte tijd had generaal Ridgway het vertrouwen van de troep in de legerleiding hersteld. Ridgway, een barse, stipte natuur, is niet iemand, die zijn ondergeschik ten en de grote massa der soldaten direct voor zich weet te winnen. Maar de persoonlijke moed van deze „vechtgeneraal", zijn grote strategi sche en tactische kennis en vooral zijn voortdurende zorg voor het wel zijn van zijn mannen hebben Ridg way binnen zeer korte tijd bijzonder populair gemaakt bij het leger. De opmars van de verbonden troe pen in Korea is door de zwaarste communistische tegenstand sinds 2 weken tot staan gebracht. Ten Noor den van Jongdong, op de weg naar het ravitailleringscentrum Tsjor- won, is onverwacht een communis tische troepenmacht ter sterkte van naar schatting een regiment, goed uitgerust met automatische wapens en artillerie, verschenen. Ten Zuid- Oosten hiervan dreef de Turkse brigade na gevechten van man tegen man een bataljon Noordelijken uit bergstellingen. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger zijn de Zuid-Koreanen bij hun ongehinder de opmars naar de kust in de Oos telijke sector tot op dertig kilometer ten Noorden van de 38ste breedte graad gevorderd. Dit is de diepste penetratie in Noord-Korea op het ogenblik. Het Amerikaanse leger heeft te Washington verklaard, dat in Korea achttien nieuwe divisies zijn waar genomen. Het aantal Chinezen wordt thans geschat op 695.000. Een woordvoerder zeide, dat sinds Vrijdag 97.000 verse Chinese militai ren zijn waargenomen. Als de zielen niet gered wortkii, wordt er niets gered; er kan geen we reldvrede zijn, zolang er geen ziele- vrede is. Pulton Sheen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1