SteftzidóeGou/fca/nt GENERAAL, blijf bij je leest Het oude liedje te Parijs Terechtwijzing van generaal MacArthur Een nobel spionnen-viertal De grootste schade ooit in de geschiedenis voorgekomen Chinezen probeerden het met water Siamese Dakota zee gestort in KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 10 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12253 Directeur: C M. v. HAMERS VELH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. nn lcletoontjcs f 1.50 BELASTING VERHOGING (1) DE Wetsontwerpen tot belasting verhoging zijn door de regering bij de Kamer ingediend. Minister Lieftinck verwacht dat bij aanne ming een som van rond 245 millioen gulden meer zal worden geïnd Na de belastingverlaging die nug slechts enkele maanden terug tot stand kwam moet thans, door de op voering van onze bewapening, alweer een verhoging komen die niet mis is. De ontwerpen bevatten voorname lijk een verzwaring van de heffing op de winsten. Voor de Naamloze Vennootschappen wordt de ven nootschapsbelasting verhoogd Het tarief dat kortgeleden al op 40 pet kwam zal thans progressief worden, oplopende tot 50 pet. Verder ligt in het voornemen een extra heffing te leggen op de be drijfswinst voorzover deze meer be draagt dan 8000.—. Deze extra heffing wordt geïncosporeerd in de inkomstenbelasting. Het tarief hier van zal dan 5 pet. bedragen van 8000 t/m 20.000 bedrijfswinst en zal oplopen tot TA pet. dat bij een bedrijfswinst boven de 100.000 be reikt wordt. We krijgen dus al heel spoedig een soort ondernemingsbelasting terug, welke extrabelasting op de bedrijven door de ondernemer steeds als zeer onrechtvaardig aangevoeld is. Bij de vroegere ondernemingsbe lasting waren echter de winsten be neden drieduizend gulden vrij van de extra heffing. Met de persoonlijke omstandighe den van de zakenman wordt bij deze bedrijfswinst geen rekening gehou den. Dit was ook reeds zo bij de On- dernemingsbel. doch deze mocht toen ten laste van de bedrijfswinst ge bracht worden. De zelfstandig uitgeoefende beroe pen vallen niet onder de nieuwt „winstbelasting". De bedragen welke uit de reeds gevormde onbelaste re serve aan de winst toegevoegd wor den blijven voor de winst vaststel ling buiten aanmerking. De bovenstaande verhogingen moeten 1 Januari 1951 reeds ingaan, dus met terugwerkende kracht. Ook zal de Omzetbelasting belang rijk omhoog gaan en wel zodra de wetswijziging aangenomen wordt. De minister wil hier het leeuwenaandeel van het extra-belastinggeld wegha len, want de vermoedelijke meer opbrengst zal 75 millioen bedragen of wel bijna een derde van de totale verhogingen. Het percentage van de groothan delsleveringen wordt van een half percent op één gebracht. De afdracht van de omzetbelasting van de groothandel zal dus worden verdubbeld maar we verwachten niet dat er een prijsstijgende invloed van zal uitgaan. De overige verhogingen van deze belasting moeten in geen geval op de kosten van de eerste levensbehoeften van invloed zijn. Ze treffen dan ook voornamelijk het luxe verbruik. Er ontstaat namelijk een nieuw tarief van 30 percent, waar een groot gedeedte van de goederen dergebracht worden uit het bestaan de weeldetarief van vijftien percent. Een super-weeldetarief dus. Goederen die op abnormaal dure wijze verpakt worden komen onder het gewone weeldetarief te vallen, Het doel hiervan zal wel zijn het bevorderen van een grotere versobe ring, een besparing van grondstoffen en vrijkomende arbeid voor meer productieve doeleinden. Een algemene verhoging van de inkomstenbelasting beoogt de mi nister niet. Wel zullen er verande ringen op bepaalde punten komen. Ingrijpend is de wijziging op het ge bied van de kinderaftrek. Zowel voor de loon- als voor de inkomsten belasting staat met ingang van 1 Januari 1952 een verhoging van de leeftijdsgrens van 21 jaar tot 16 jaar te wachten. Gezien de differentie hiervoor in het tarief krijgen vooral kinderrijke gezinnen een gevoelige verzwaring van de belastingdruk. Ter illustratie nemen we eens een opgroeiend gezin van vijf kinderen, oud 10, 14, 16, 18 en 20 jaar. Bij een inkomen van 4500.is geen be lasting verschuldigd, terwijl na de nieuwe wijziging 282.betaald moet worden. Voor gebrekkige kinderen blijft de aanspraak op kinderaftrek gelden tot 21 jaar. Zij die na 1951 nog studerende kinderen hebben, zullen eveneens te maken krijgen met een wijziging. Tot heden kan namelijk voor deze kinderen tot 25 jaar ook aftrek ver kregen worden. Dit recht komt bo ven de grens van 21 jaar te verval len. Nu is dit naar onze mening voor velen geen nadelige bepaling, omdat de belastingplichtige dan gebruik kan maken van de aftrek van arti kel 51 van het Besluit op de inkom stenbelasting. Daarin is vermeld dat uitgaven voor levensonderhoud van kinderen waarvoor geen kinder aftrek genoten wordt in aanmerking komen als een buitengewone last. Het totale bedrag van deze uitgaven (eventueel met de andere, onder art 51 vallende, uitgaven) moeten dan echter meer bedragen dan tien per cent van het zuiver inkomen, nadat inkomen verminderd is met 10 pet voor elk kind waarvoor men wel kinderaftrek krijgt. Hiervoor moet een afzonderlijk verzoek gedaan worden. F. D. GEEN VOORUITGANG De plaatsvervangers der minister van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs hebben Maandag hun agendabesprekingen voortgezet Een Westelijke woordvoerder ver klaarde, dat de bijeenkomst on vruchtbaar was geweest en dat het „een slechte dag" was geweest. Geen der partijen diende nieuwe voorstellen in. De besprekingen con centreerde zich opnieuw op de kwes tie der vermindering der bewape ning. Davies. de Britse afgevaardigde, verklaarde, dat hij gedwongen was het grootste deel van Gromyko's re de te negeren, daar zij „voorname lijk propaganda" is. Parodi, de Franse afgevaardigde, zei, dat Gromyko al het mogelijke had gedaan om de breuk te vergro ten en dat hij in zekere mate hier in was geslaagd. De plaatsvervangers zullen Dins dagmiddag weer bijeenkomen. Hij kan geen „internationaal stormcentrum" zijn doch tactvolle" terechtwijzing gekregen om zich voortaan te onthou den van politieke verklaringen over Korea, aldus verneemt Reuter in To- kio. In deze instructie, die de generaal gisteren mondeling werd overge- L bracht door de Amerikaanse minister voor het Leger, Pace daartoe spe ciaal naar Tokio gevlogen zou Truman de generaal weliswaar niet ge dreigd hebben met ontheffing van zijn post, maar hij zou hem toch wel gewaarschuwd hebben, dat zijn (MacArthurs) positie zeer précair is ge worden als gevolg van zijn voorstel, twee weken geleden, tegen commu nistisch China een volledige oorlog te beginnen, als dit land niet tot een regeling inzake Korea wil komen. In zijn boodschap zou Truman de generaal hebben laten weten, dat hij MacArthur niet langer zou kunnen steunen, als hij een „internationaal stormcentrum" zou blijven in deze kritieke tijd. Washington staat, doch daarnaast gaf een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken de verzeké- ring, dat er geen sprake Is van een „breuk" tussen beide landen, al be stond er wel verschil van inzicht over de op Korea te volgen politiek EEN REPUBLIKEINSE RESOLUTIE 2 Amerikaanse republikeinen zullen morgen in het huis van afge vaardigden een resolutie indienen waarin Truman wordt gevraagd, ge neraal MacArthur naar Amerika te rug te roepen om hem persoonlijk voor het congres verslag te laten uit brengen over het gevaar dat de oor log in het Verre Oosten zich zal uit breiden. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de republikeinen, die MacArthur steunen, dat de generaal ontslag krijgt, maar zij willen Truman een nederlaag bezorgen. Daarom maakt de resolutie niet veel kans in het con gres. NOG ALTIJD RUMOER. Intussen is het rumoer rond Mac- Arthurs Uitlatingen nog verre van ge luwd en in de pers van de Weste lijke landen overweegt de critiek op de generaal. Frankrijk heeft reeds zij het on officieel bij monde van ambassa deur Bonnet in Washington zijn be zorgdheid uitgesproken over berich ten, dat MacArthur toestemming zou hebben gekregen, Mandsjoerije te bombarderen, indien de Chinezen op grote schaal de UNO-troepen van de lucht uit zouden bestoken. Op het State Department gaf men te ver staan, dat Frankrijk reeds herhaalde malen kennis had gegeven van' zijn verlangen, de oorlog op Korea te be perken. Niettemin wijst de Franse stap er, volgens A.P., op, dat Frankrijk van mening is, dat de Amerikaanse staf chefs MacArthur inderdaad vergun ning tot het bombarderen van Mandsjoerije hebben verleend. Ook in Engeland werd verklaard, dat de Britse regering over deze kwestie voortdurend in contact met AURIOL VLIEGT TERUG. President Auriol heeft Maandag, vergezeld van zijn echtgenote per vliegtuig Montreal verlaten om naar Frankrijk terug te keren. Vandaag nog zal hij te Parijs aankomen. De nachtelijke vlucht over de Oceaan maakte de Franse president in eigen lits-jumeaux! PéTAINS GEZONDHEID GAAT ACHTERUIT. De gezondheidstoestand van maar schalk Philippe Pétain is in de af gelopen 48 uur achteruit gegaan. Zijn vrouw en zijn lijfarts verblijven on onderbroken aan zijn bed. Marshall-hulp aan België opgeschort De E.C.A, heeft bekend gemaakt, dat de Marshall-hulp aan België is opgeschort. Een Belgisch concern, dat een 25 jaar oude vordering heeft op een Griekse firma, heeft beslag laten leggen op een bedrag van 7 millioen dollar uit de Marshall-hup, dat be stemd was voor het herstel van de Griekse spoorwegen. Dit bedrag was gedeponeerd bij een Belgische bank ter betaling van rails, die België aan Griekenland zou leveren De E.C.A. is verontwaardigd, dat de Belgische regering de gerechtelijke actie van het Belgische concern niet belet heeft. De Marshall-hulp aan België zal niet worden hervat voor een be vredigende regeling is tot stand ge komen. H. M. DE KONINGIN WOONT VERGADERING VAN DE KONINK LIJKE NEDERLANDSE ACADE MIE VAN WETENSCHAPPEN BIJ. Maandagmiddag heeft H. M. Ko ningin Juliana de plechtige Verenig de vergadering van de beide afde lingen der Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in het Trippenhuis te Amsterdam bij gewoond. De laatste maal, dat een regerend vorstin deze zitting bij woonde, was in 1904, toen H.M Ko ningin Wilhelmina bij de zitting te genwoordig was. Op de foto v.l.n.r.: Dr. P. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland; Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; H. M. Koningin Ju liana; Prof. Dr. A. J. Kluyver. voor zitter van de afdeling Natuurkunde van de Academie en Mr A. de Roos, waarnemend Burgemeester van Am sterdam. VIER ATOOMSPIONNEN hebben dc aanmaak van atoombommen door Rusland minstens 18 maanden versneld: dr. Klaus Fuchs, prof. Bruno Pontecorvo, dr. Allan Nun May en David Grecnglass. Van hen was dr. Fuchs (thans in Engeland tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld) verre weg de gevaarlijkste. Hij is namelijk dc man, „van wie nauwelijks zon der overdrijving gezegd kan worden, dat hij de veiligheid van meer men sen in gevaar heeft gebracht en grotere schade heeft aangericht dan welke andere spion ook, niet alleen in de geschiedenis der Verenigde Staten, maar in die van alle landen". Tot deze conclusies komt de Ame rikaanse Congrescommissie voor de Atoomenergie in een rapport, dat on der de titel „Russische atoomspion- nage" te Washington is gepubliceerd. De „gevaarlijkste man na Fuchs" is volgens dit rapport prof. Bruno Pontecorvo. Deze in Italië geboren geleerde was werkzaam op het Brit se atoomcentrum te Harwell. Vorig najaar maakte hij een vacantiereis naar zijn geboorteland. Maar in plaats van terug te keren, week hij met zijn gezin uit naar de Sovjet-Unie. ZIJ VERIJDELDEN HUN EIGEN OFFENSIEF DE CHINEZEN hebben in een wanhopige poging om de geallieerde op mars tot staan te brengen de sluizen van het in Centraal-Korea ge legen Hwatsjon-stuwmeer, dat door de rivier de Poekhan wordt gevoed, geopend. Geallieerde officieren verklaarden evenwel, dat deze poging, om generaal Ridgway's mannen „weg te spoelen", mislukt was, daar de rivier vijftien uur nadat de sluizen waren geopend, niet meer dan één meter was gestegen en dit was volgens deze officieren niet voldoende om enige schade of moeilijkheden van belang voor de geallieerden te ver oorzaken. Inmiddels zakte het water tegen de avond al weer weg, zo bericht A.P. Overigens is deze nieuwe strategie digden meegedeeld, dat niet alle troc- van de Chinezen wel opmerkelijk, pen, die in Mandsjoerije worden sa- daar ook, wanneer de operatie ge- mengetrokken, Chinese troepen zijn, slaagd zou zijn geweest, een. Chinese maar hij identificeerde de overige tegenstoot in deze sector in ieder ge- val onmogelijk zou zijn geworden. In geallieerde kringen sprak men r dan ook over, dat de Chinezen klaarblijkelijk althans in deze sector hebben afgezien van een tegen-offen sief. Volgens de laatste berichten van het front blijven de Chinezen zowel aan het Westelijke als aan het Cen trale front terugtrekken en zoveel mogelijk contact met de geallieerde troepen vermijden. Langzaam maar zeker vorderen de Leidse Spoorwegwerken. Hier ziet men een overzicht van de werkzaamheden bij de Haarlemmervaart, waar een van de viaducten verrijzen zal. Op de achtergrond is de hout zaagmolen van de fa. Mulder zichtbaar Op de voorgrond een rij hei palen, die straks het duizenden tonnen zware bouwwerk van beton en ijzer zullen torsen. De voorzitter van het Amerikaan- e Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn", heeft Maandag op een persconferentie gezegd, dat de Sow- jet-Unie „op vele plaatsen" troepen concentraties opbouwt. Hij voegde hieraan toe: „Wij verkeren in groot gevaar". Waar deze .troepen worden samengetrokken kan ik niet precies vertellen. Ik heb mijn inlichtingen echter uit de beste bron". Rayburn heeft een bespreking met president Truman gehad. Hij heeft vorige week het Huis van Afgevaar- Een tweemotorige Siamees lijn- vliegtuig met 16 inzittenden is giste ren uit elkaar gevlogen en in zee ge stort, toer. het in een dichte mist zijn weg poogde te vinden naar een vlieg veld nabij de vuurtoren van Cape Collision, op het eiland van Hong kong. De hoop, dat men overleven den zou vinden is opgegeven. Het vliegtuig een Dakota werd bij aankomst boven Hongkong wegens slechte weersomstandighe den naar Formosa gedirigeerd. De beide vliegvelden van dit eiland za ten eveneens „dicht" en het toestel kwam boven Hongkong terug met Het wordt mogelijk geacht, dat hij geheimen van de waterstofbom naar Rusland heeft medegenomen, „daar hij het laatst gewerkt heeft aan tri tium, een element, dat met de ver vaardiging van de H-bom ten nauw ste verband houdt" Hij vulde echter niet alleen een belangrijk hiaat in Ruslands kennis van de geheimen van het Westen. Hij bewees de Russen ook een ge weldige dienst door zelf naar de Sovjet-Unie te komen. „Daar hij na melijk als geleerde nog veel bekwa mer geacht moet worden dan dr. Fuch, gaf hij de Russen zodoende de beschikking over een wetenschap pelijk brein van de eerste orde." De Britse atoomgeleerde dr Allan Nun May (in 1946 in Canada wegens atoomspionnage tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld) on de Ame rikaanse sergeant David Greenglass kwalificeert de commissie als „spion nen nummer 3 en 4". David Green glass, de 29-jarige ex-sergeant van het Amerikaanse leger, die werk zaam is geweest in de stoomfabrie ken van Los Alamos, werd vorige week Vrijdag tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij had bekend atoomgegevens aan Rusland ver strekt te hebben. „Wanneer er een oorlog zal uitbre ken", aldus het Amerikaanse rap port, „zal Ruslands potentieel om een atoomoffensief tegen het Westen te ontketenen, door het werk van deze vier mannen belangrijk zijn ver groot." Intussen zal dc volledige tekst var dr. Fuch's bekentenissen niet gepu bliceerd worden. De Amerikaanse Congrescommissie voor de Atoom energie wijst er namelijk op, dat niet is bewezen, dat alle door Fuchs ver raden geheimen inderdaad de Sov jet-Unie bereikt hebben. Zij houdt bovendien rekening met dc mogelijk heid, dat Fuch bekend heeft meer geheimen verraden te hebben dan hij in werkelijkheid heeft ge daan, zulks in de hoop dat deze ge heimen gepubliceerd, souden worden en via de dagbladen Rusland zou den bereiken. Dc Amerikaanse procureur-gene raal, Irving Saypol, die vorige week in de processen tegen de Amerikaan se atoomspionnen als aanklager op trad, heeft vandaag voorspeld, dat „binnenkort nog veel meer arresta ties van spionnen kunnen worden verwacht." DE STRIJDENDE KERK. In Vaticaanse kringen is Maandag WINDEN WAAIEN OM DE GENERAAL MET EEN BEWONDERENSWAAR DIGE eensgezindheid zijn de Verenigde Naties verleden jaar ten strijde getrokken tegen de agressie, welke zich door dc inval van de Noord-Koreanen in het Verre Oos ten openbaarde. Dank zij de afwezig heid van de Sovjet-Unie en dank zij de voortvarendheid van dc Verenig de Staten van Amerika, die zich di rect beschikbaar stelden en dc lei ding namen, was de Veiligheidsraad eenstemmig in zijn verontwaardiging en in zijn wil om zich met alle scherpte te verzetten. Want men zag terecht dui delijk in, dat hier moest worden in gegrepen, wilde men niet, dat de hele wereld successievelijk door de 0 machten, welke achter dc schermen tot de agressie in Ko rea hadden aangezet, zou worden overweldigd. Dat gevaar is er nog steeds. Deze machten zijn nog geenszins neerge slagen, dc oorlog op Korea is nog al tijd niet gewonnen, al is dc 38e breed tegraad weer bereikt. Maar in tegenstelling met verleden' jaar is het élan uit dc Ver. Naties geweken. Men heeft er genoeg van en wil het geval liquideren. En nu openbaart zich het verschil van me ning, de zozeer te vrezen onenigheid, welke elke onderneming kan afbre ken en doen mislukken. Aan dc ene kant staat generaal MacArthur, die dc oorlog op zijn wij ze wil beëindigen, n.l. militair en dat kan niet anders zijn dan de over winning. Aan de andere kant staat Engeland, dat het conflict op diplo matieke wijze uit de wereld wil hel pen door China met een zoet lijntje naar de conferentietafel te lokken. Amerika staat cr zowat tussen in: het wil dc generaal niet loslaten, omdat hij een Amerikaan is en omdat men het in brede kringen ook wel met hem eens is; maar het moet ook re kening houden met andere verbon- oen landen, die eveneens hun strijd krachten ter beschikking stelden. Amerika staat nu eenmaal niet graag tt kijk als de enige tegenstander van China; het wil zijn verantwoorde lijkheid gedeeld zien met de anderen. De Koreaanse oorlog is geen Ameri kaanse strijd, maar de strijd van de Verenigde Naties. Als soldaat is MacArthur geneigd n weinig waarde te hechten aan dc arbeid van de diplomaten cn daar hij een machtig man is in het Oosten, voelt hij er weinig voor om zijn visie met een eerbiedig z.wijgcn te bedek ken. Vandaar, dat hij reeds herhaal delijk in conflict is gekomen met de diplomatie van zijn -eigen regering. Ook nu heeft hij Washington weer de wielen gereden door op eigen houtje een aanbod van een wapen stilstand te doen cn door daaraan de bedreiging vast te knopen, dat an ders het vasteland van China zou worden aangevallen. Hiermede ging de generaal zijn boekje te buiten en dat heeft men hem hoogst kwalijk genomen. Een vorige maal is president Truman in eigen persoon naar de generaal ge gaan, maar deze keer schijnt hij hem een afgezant te hebben bestuurd met de boodschap: „Als je positie je lief is, houd dan je mond en laat de di plomatie aan ons in Washington over". Wij kunnen ons voorstellen, dat cr velen zijn, die inderdaad veel voe len voor MacArthurs standpunt van flink doortasten, gedachtig aan het spreekwoord, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Maar van dc andere kant is het slechts aan een civiele regering gegeven alle omstan digheden te overzien en daarop ge baseerde besluiten te nemen. Het zwaard worde niet oppermachtig, doch blijvc dienstbaar aan de rede. De vraag is alleen maar of de rede zich in dit speciale geval niet al te zeer laat leiden door vrees of gemak zucht en gebrek aan doortastendheid. Het is nog te vroeg om aan te ge ven naar welke, richting de schaal zal overslaan, doch één ding zouden wij in elk geval betreuren cn dat is, als de beslissing gepaard moet gaan met onenigheid onder de verbonden vol ken. Onenigheid is altijd een neder laag. een benzinevoorraad, toereikend voor j verklaard, dat sedert dc oorlog onge- 6 minuten cliegen. Op het vliegveld veer elf duizend Katholieke priesters werd alles in gereedheid gebracht om cn monniken in landen „achter het de machine te ontvangen, maar intus-1 IJzeren Gordijn" zijn terechtgesteld, sen gebeurde het ongeluk. gevangen genomen of verbannen. Ko-Vititit... Alleen aan zichzelf en 't zijne te denken, dat is eenzaam zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1