S)e ÊcicbeSoii^cmt Nederlandse groentenuitvoer morgen hervat Resultaten van Parijse conferentie Truman boos op MacArthur Tito bezuinigt op ministers Aanval en tegenaanval in Korea Perzië verwerpt Brits protest MAANDAG 9 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12252 Jirecteur: C M. v. HAMERS VELEJ loofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitkomst voor onze groenten-export Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., 1 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telctoontjes t 1.50 DE PRIJS DER VRIJHEID „Het is beter in vrijheid te hongeren, dan in weelde te leven onder het juk der slavernij" Dit is een van de vele gevleugelde woorden, welke tijdens de oor log met kwistige hand rondgezaaid werden. Iedereen meende toen, de waarheid ervan te kunnen proeven en de consequenties van deze en dergelijke gezegden te kunnen dra- gen. Wij hebben eens iemand, die door de onbarmhartige bezetter jarenlang was opgejaagd en wien alles ontno men was, horen uitroepen: „Ik wil mijn hele verdere leven droog brood eten, wanneer ik het kan eten in vrijheid." Natuurlijk is deze kreet niet de weloverwogen wens van een rede lijk nadenkend mens, maar zij toont toch enigszins aan, hoe hoog men in die donkere dagen de vrijheid schatte. „De prijs voor de vrijheid kan nooit te hoog zijn", schreef Uri Noo- teboom enige dagen voor zijn dood, in een artikel, waarin hij het zwaar beproefde Nijmegen, dat in vlam men en onder moordend granaat- vuur de morgenstond der vrijheid beleefde,* moed en vertrouwen toe sprak. „Hoog is de prijs", kreunden de bewoners van Eindhoven, na het mis dadige camouflage bombardement op 24 September 1944 en met wan hoop in het hart betaalden de vrou wen van Putten hun tol voor de vrij heid. Maar wie durfde zeggen: „Deze prijs is te hoog; de vrijheid is te duur betaald"? Wie waagde het en zal het wagen de waarde der vrijheid te bepalen? Wat zouden echter de bewoners van het centrum van Rotterdam, de Bezuidenhout van Den Haag en de dorpjes rond de Woeste Hoeve hebben willen geven, indien hun de onmenselijke offers bespaard waren gebleven? Wie heeft er tijdens de oorlog niet met verbittering teruggedacht aan de tijd, die daaraan voorafgegaan was en die verknoeid is geworden door praten en beuzelarijen, zodat men aan de demonische macht van de Nazi's de kans schonk een dui velse krijg te ontketenen? De wereld heeft geleerd en de ge schiedenis zal zich op dit punt niet meer herhalen! Weer ontwikkelt zich een duivelse macht, een systeem, dat in sadisme en raffinement verre boven het Na zi-regime uitsteekt. Lang heeft deze macht zich vrije lijk kurihen ontplooien, te lang vol gens velen, maar op zijn weg naar terreur en onderdrukking vond zij plotseling een vastberaden wereld, die de vrijheid nooit te duur weet. Het pad der knechting was reeds ver betreden en het verzet kwam laat, maar wellicht niet te laat Een gigantische macht is bezig zich vorm te geven, een kracht, die in staat zal zijn het onheil te keren. Maar aan ieder volk dat de vrij heid lief heeft boven slavernij wordt de prijs van die vrijheid gevraagd. Wat was de vrijheid U waard in de lugubere hongerwinter? Wat was de Rotterdammers de vrij heid waard tijdens het onbarmhar tige bombardement van Mei 1940? Wat was de Arnhemmers de vrij heid waard, toen ze in de Septem berdagen van 1944 van huis en goed verdreven werden en een lijdensweg van maanden begonnen? Wat was de vrijheid de ongeluk'ki- gen van Daschau, Rosenthal en Mauthausen waard? Wat is die vrijheid U waard? Hier in Nederland zijn in de afge lopen weken ingrijpende maat regelen getroffen, die vele huismoe ders grijze haren hebben bezorgd. De ondernemers worden door de aangekondigde belastingmaatregelen op een zware proef gesteld. Overal en in alle kringen klinkt het woord versoberen. Maar versoberen betekent geens zins versomberen! Nederland wordt met vele an dere landen gevraagd de prijs der vrijheid te betalen. Laten we geen voorbarige, defai tistische voorspellingen maken; met Gods hulp is alles nog mogelijk. Rusland is wellicht militair paraat en de berichten over zijn technische vorderingen op wapengebied, mogen angstige geruchten verspreiden. Maar naast een groot Godsver trouwen, zullen wij, die de vrijheid heten lief te hebben als ons hoogste goed, al onze krachten inspannen. Naast een vurig gebed om de drei gende ramp van ons af te wenden, past een solidaire houding van offer gezindheid, om met inspanning van al onze krachten, de prijs der vrij heid op te brengen. STERKEN DIENEN ZWAKKEN TE HELPEN Naar prof. Keesing Zaterdagmiddag tegenover de correspondent van het A.N.P. te Parijs verklaarde, zal de uitvoer van Nederlandse groen ten naar Duitsland waarschijnlijk a.s. Dinsdag hervat kunnen worden. Tijdens de ministeriële conferentie van de O.E.E.S. te Parijs is men hel er over eens gebleken, dat de landen die aan bederf onderhevige goede ren moeten uitvoeren, in de eerste plaats geholpen dienen te worden. Duitsland is daarom aanbevolen voor de lopende maand nieuwe invoer vergunningen ter beschikking te stellen ten belope van is totaal dertig millioen dollar. zich gebaseerd op het principe, zo zeide hij verder, dat dc landen die er beter voor staan zich de grootste opoffering dienen te getroosten en hun zwakkere partners in deze or ganisatie behulpzaam moeten zijn om bepaalde moeilijkheden te overwin nen De minister stelde in het licht, dat- dit eigenlijk een unieke gebeurtenis betreft in de geschiedenis der inter nationale vergaderingen en een be langrijke stap betekent op de wef naar internationale samenwerking. Engeland neemt export over Op grond van dc besprekingen te Parijs zal er bij wijze van voorschot op de tcfegestane 30 millioen onmid dellijk 2p2 millioen dollar aan in voervergunningen door West-Duits- land worden verstrekt, waarvan ons land voor de komende twee weken een millioen zal krijgen. Voorts zal Engeland een deel van dc Nederlandse export overnemen waarschijnlijk eieren, kaas en spek. Het zal erop neerkomen, dat hier door ors exportcijfer gelijk zal zijn aan dat van de vorige maanden. De ministers Stikker en Van den Brink hebben na afloop van de be sprekingen te Parijs contact gehad met gedelegeerden van de Engelse landbouw. Er werd onderhandeld over de voorwaarden, waarop Enge land Nederlandse landbouwproduc ten zou willen afnemen. Deze voor waarden zouden bevredigende voor uitzichten bieden. Reuter meldt ech ter, dat nog deze week een Neder landse delegatie naar Londen zal gaan, om* daar over de prijzen te gaan praten. De prijzen, die Enge land biedt liggen aanmerkelijk lager dan die, welke West-Duitsland be taalde. Minister Stikker verklaarde, dat West-Duitsland het principe heeft aanvaard, dat het „naar zijn midde len moet leven". De O.E.E.S. heeft W. Duitsland in Raad v. Europa West-Duitsland is weer een stap dichter bij het volwaardige lidmaat schap van de Raad'van Europa ge komen. De permanente commissie der Raadgevende Vergadering heeft zich Zaterdag te Straatsburg met al gemene stemmen voor toelating van de Westduitse bondsrepubliek uitge sproken. De commissie keurde vervolgens de ontwerp-agenda voor de volgende zit ting van de Raad van Europa, die op 5 Mei begint, goed. De voornaamste punten zijn: 1. Herziening van het statuut van de Raad van Europa, waarvoor rapporten en voorstellen gereed liggen, 2. Behandeling van rapporten over voorgestelde speciale organen, zoals voor landbouw en ver voerswezen, 2. Bespreking van de Europese defensiepolitiek. 4. Bespre king van het werk der OEES en van de economische toestand van Europa in het licht van de herbewapening. Hij komt teveel op politiek terrein houden met de vraag, of het wenselijk is om generaal MacArthur van zijn post als opperbevelhebber der UNO-strijdkrachten in Korea tc ontheffen. De aanleiding hiertoe zou zijn, dat MacArthur voordurend be kendmakingen en verklaringen publiceert, die zich op politiek terrein bewegen en die niet met de overtuiging van president Truman overeen komen. Dit werd duidelijk na twee spoedconferenties op het Witte Huis, waar de president de voorzitter der stafchefs geneeaal Bradley en de minister van defensie Marshall ontving. Maandag zal senator Ferguson het congres voorstellen een commissie van 12 man naar Tokio te sturen om poolshoogte te nemen. GEHEIME CONFERENTIES" I Daarmee zou de positie van de op- J perbevelhebber echter toch onhoud- De conferentie op het Witte Huis baar worden. AUSTRALISCHE OUD-STRIJDERS OEFENEN ZICH. In het kader van het verdedigingsprogramma en in verband met het aflossen van het troepencontingent op Korea vinden in Australië uitgebreide oefeningen voor oud-strijders plaats. Met de bekende „rimboe-hoed" op oefent een groep soldaten met de Bren-gun. Opstand in Albanië Er schijnt in Albanië een comple te opstand te zijn tegen de rode be windhebbers. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Triëst be schrijft het gehele gebied ten Zuiden van de hoofdstad van Albanië, Tira na, als „een groot slagveld" De opstand zou zijn uitgebroken naar aanleiding van „pogingen van het regiem van generaal Hodja om de bevolking te terroriseren" Mo biele „volksrechtbanken" in pant serwagens veroordeelden Titoïsten, fascisten en dergelijke „verraders" tot de geeseldood. De vonnissen wer den ter plaatse voltrokken, waarbij de gehele bevolking gedwongen werd er bij te zijn. Een voormalige kolo nel van h'et Albanese leger Hoeha rem Baraktara, die aan het hoofd zou staan van 5.000 tot 6.000 ver zetslieden, had onmiddellijk tegen maatregelen genomen door hinder lagen te leggen voor de mobiele volksrechtbanken en executiepele- tons af te snijden op de terugweg naar Tirana. Door de regering uit gezonden troepen werden terugge slagen en gehele eenheden waren naar de partisanen overgelopen. Volgens het bericht van de „Daily Telegraph" zal de regering 'van Jodja de orde niet kunnen herstel len zonder belangrijke versterkingen aan troepen en materieel uit de Sowjet-Unie. Tot dusver waren er evenwel geen aanwijzingen, dat Mos kou bereid zou zijn één van beide te zenden. Twee ongelukken, 41 doden In Amerika zijn twee vliegtuigen neergestort. Het totaal aantal doden bedraagt 41 personen. Slechts twee man werd gered. Bij Santa Barbara in Californië Florida verongelukte een toestel met 21 soldaten aan boord, die op weg waren naar een begrafenis. Slechts i twee van hen behielden het leven. Ontspanning tussen Israël en Syrië V.S. drongen op matiging aan Dit weekend is er ontspanning in getreden in de verhouding tussen Sy rië en Israël. Een woordvoerder van het leger in Israël heeft gisteravond te Tel Aviv medegedeeld, dat er voorberei dende besprekingen gaande zijn met de dienstdoende stafchef der V.N., de Belgische kolonel de Ridder, over de mogelijkheid tot spoedige bijeenroe ping van de gemengde wapenstil standcommissie van Syrië en Israël. Deze mededeling volgde op een be richt uit de omgeving van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van Israël de raad gegeven zouden heb ben een gematigde houding aan te nemen in zijn conflict met Syrië. Waarnemers geloven, dat Israël zal toestemmen in een bijeenkomst van de commissie om de wederzijdse klachten over beweerde schendingen van de wapenstilstand te bespreken was geheim, maar iemand zag de twee autoriteiten via een zijdeur het Witte Huis verlaten en bracht zo doende de publieke opinie op het spoor. De bijeenkomst is vernel door de jongste uitlatingen van Mac Arthur, zoals zijn wapenstilstands aanbod inclusief dreiging aan het adres der Chinezen, zijn interview met luitenant-generaal Martin, mili taire medewerker van de Daily Tele graph, waarin hij aandrong op een luchtaanval op China en zijn brief aan de republikeinse senator Mar tin, waarin hij zich uitsprak voor de inschakeling van de Chinese nationa listische troepen om een tweede front in Azië te Van officiële zijde wordt de con ferentie nog steeds doodgezwegen, maar uit diverse losse informaties blijkt overduidelijk dat Truman wel degelijk kwaad is. Daarom is het zeer waarschijnlijk, dat de president in weerwil van MacArthur's grote poli tieke invloed voornemens is de ge neraal beperkingen op te leggen, pu bliek of privé. Of MacArthur door een minder opstandig officier zal worden vervangen is niet bekend en waarschijnlijk nog niet besloten. Het is ook mogelijk, dat Truman „slechts" een krachtige veroordeling van de generaal zal laten horen. Maarschalk Tito heeft elf ministers ontslagen. Deze maatregel, die alleen hoofden van economische ministereis en van openbare nutsbedrijven be treft, zou deel uitmaken van de voor genomen reorganisatie ten behoeve van de decentralisatie. De ministers van defensie, binnenlandse zaken en buitenlandse zaken zijn op hun post gebleven. Verder is bekend gemaakt, dat Bo- ris Kidrich, vooraanstaand lid van Tito's politburo en minister-voorzit ter van de economische raad, van zijn functie van voorzitter van de fede rale plan-commissie zal worden ont heven. Kidrich zelf verklaarde, dat de wijzigingen, die ook de opheffing van 16 ministeries en andere rege ringsdepartementen inhouden, „een stap voorwaarts in de richting van sociaal-democratie in Zuid-Slavië" waren. Westelijke waarnemers zijn niet van gevoelen, dat politieke be weegredenen aan deze reorganisatie ten grondslag liggen. Tito vraagt wapens Joego-Slavië heeft aan Engeland, Frankrijk en de V. S. om wapens en militaire uitrusting verzocht, ver klaarden goedingelichte functionaris sen te Washington tegenover ,A.P. Zij voegden er aan toe, dat de drie mogendheden een gemeenschappelij ke commissie hebben ingesteld, die het verzoek van maarschalk Tito zal -s. bestuderen. De Ver. Staten hebben en dat als de commissie het overleg nog niet definitief besloten aan het tot een goed einde brengt, het geschil I verzoek te voldoen, doch men neemt geschrapt zal worden van de agenda aan, dat de beslissing gunstig 1 van de Veiligheidsraad. zijn, aldus A.P. zijn stemmen opgegaan, dat MacArthur's verklaringen de Ver enigde Staten nog verder in de oor log zullen drijven. Men acht deze prijs van het aanblijven van de ge neraal als opperbevelhebber te hoog in vergelijking met zijn waarde als Aziatisch politicus Het meningsver schil tussen de generaal cn de pre sident dient dan ook niet tot Ameri ka beperkt te blijven. Alle landen, die bij de strijd op Korea betrokken zijn, hebben er rechtstreeks belang bij dat het waas rond de handelingen der UNO in Korea wordt doorbro ken. Men meent te weten, dat de Brit se regering haar ambassadeur ir Amerika opdracht heeft gegeven te protesteren tegen MacArthur's voor stel de Chinese nationalisten in te zetten. Nieuwe bemidde lingspoging De twaalf weer bijeen De vertegenwoordigers van dc twaalf Aziatische en Arabische lan den, die enige maanden geleden voor een vreedzame oplossing van het conflict in Korea hebben geijverd, z\jn Donderdag te New York in dc woning van de Indiase afgevaardigde bij de V.N., sir Benegal Rau, bijeen gekomen om hun besprekingen weer op te nemen. Einde Januari werden deze bespre kingen afgebroken, nadat het voor stel van dc twaalf om een conferen tie over de vraagstukken in het Verre Oosten bijeen te roepen, door de Assemblée van de V.N. was ver worpen. De leider van dc Egyptische dele gatie, Mahmocd Fawzi Bcy. heeft ge durende de laatste dagen verscheide ne malen een onderhoud gehad met sir Benegal Rau. Volgens kringen, die nauw met de Egyptische cn Indiase delegatie ver bonden zijn, zijn de twaalf het er over eens, dat de 1 Februari j.l. ge vormde commissie voor goede diens ten onmachtig is haar taak met goed gevolg uit tc voeren, aangezien het haar niet gelukt is met de regering in Peking contact op te nemen. GROTE TROEPENCONCENTRATIES DER CHINEZEN TTWEE STERKE tegenstoten van Chinese en Noordkoreaanse troepen in de centrale sector hebben de troepen van de Uno Zondag ge dwongen zich terug te trekken. Vandaag waren de verbonden troepen evenwel reeds weer in opmars. Generaal MacArthur heeft vandaag verklaard, dat er tekenen zijn, dat de communisten bezig zijn, hun grote concentratie van troepen cn mate riaal in het centrum van Korea naar het Westen uit te breiden. De Indonesische kabinetscrisis Masjoemi en P N I onverzoenlijk Gisteravond was de Indonesische kabinetscrisis, die thans twee en een halve week heeft geduurd, verder van een oplossing dan ooit. De onder handelingen tussen dc twee grote partijen, de P.N.I. en de Masjoemi, zijn namelijk mislukt. Mr. Sartono, de kabinetsformateur, zei dat men niet tot overeenstemming was gekomen over vervanging van het Uniestatuut en de R.T.C.-verdra gen door een „gewoon" vcrurag. Dc Masjoemi had verder bezwaren tegen opheffing van de daerahraden, zoals dc P.N.I. voorstelde. Dc Indonesische militaire politic van Pandjaran ten Z. van Bandoeng, heeft Vrijdagaracht 8 arrestaties ver richt. In hechtenis werden genomen de heren O. E. H. baron Bontinck, administrateur der onderneming Wa- nasari cn voorzitter van de plaatse lijke planterskring. R. J. Cocnraad, employé van dezelfde onderneming, J. R. A. Bisschop, administrateur van dc onderneming Tjigirocan, Poera- winata, employé der onderneming Pcrbasari, J. Wrlzak, oud-comman dant van de „Gcrak Tjepat" (ont staan uit de vroegere ondcrncmings- wacht, cn de beren Brown en Da- deng. Voorzover kan worden nage gaan, werden ook politiemensen ge arresteerd. Over de aanleiding dezer arrestaties kon van officiële zijde niets worden medegedeeld. Deze zou, raar verluidt, mogelijk het bezit van wapenen kunnen zijn. Voor dc arrestaties werden dc we gen naar Bandoeng afgezet, terwijl het telefoonverkeer onder controle was gesteld. De Nederlandse commissaris dr. G. Veling heeft in verband met deze ar restaties reeds contact met dc Indo nesische autoriteiten opgenomen. Sinds November j.l. zijn op verden king van „subversieve activiteit" in totaal veertig Nederlanders cn 6000 Indonesiërs gevangen genomen. DE PLAATSVERVANGERS TE PARIJS. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is de vergadering der plaatsvervan gers tc Parijs geëindigd. Een Weste lijke woordvoerder verklaarde, dat geen vorderingen waren gemaakt. BOMBARDEMENTEN IN MANDSJOERIJE? Volgens radio Peking doen Ame rikaanse vliegtuigen de laatste da gen voortdurend aanvall'.en op Chi nese dorpen in Mandsjoerije. Meer dar. honderd vliegtuigen zouden aan in totaal 28 vluchten boven Mand sjoerije hebben deelgenomen. De regering van India heeft de Amerikaane regering gevraagd of ge neraal MacArthur volmacht heeft gekregen om „onder bepaalde om standigheden" Chinese bases in Mandsjoerije te doen bombarderen Ook heeft zij inlichtingen verzocht over de verklaring van de voorzitter van het Amerikaanse Huis van afge vaardigden Rayburn, volgens welke er in Mandsjoerije communistische strijdkrachten worden samengetrok ken, die niet geheëi uit Chinezen zouden bestaan. VERMOEDELIJK PSEUDO- VOGELPEST. Bij dc kippen van de heer J. B. Bodde te Delft is vermoedelijk pseu- do vogelpest uitgebroken. Dc kippen zijn voorlopig opgehokt. Kinderontvoeringen te Soerabaja Vorige week Dinsdag is in Soeraba ja een driejarig Europees meisje ont voerd. Het werd nab:j het ouderlijke ta, dat Pcrzië zeer gesteld is op Groot-Brittannië. Phemier Hoessein Ala heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat de staat van beleg in Iran is opgeheven, met uitzondering van zeven provin cies in het Zuiden, waar 9000 arfcei- huis aan de Coenboulevard door een ders van de Anglo-Iranian nog steeds Indonesische vrouw et een pop mee- staken. De staat van beleg werd af- geloftc en in een betjak (fietstaxi) gekondigd op 20 Maart, na dc moord meegenomen. OLIE EN SPRINKHANEN IN EEN ZEER KORTE en zeer beleef dc nota heeft premier Hoessein Ala van Perzië (tevens minister van bui tenlandsc zaken) dc Britse regering doen weten, dat haar protest tegen de nationalisatie van de Anglo-Iranian Oil Company van de hand is gewezen en dat nationalisatie een kwestie die Perzië alleen aangaat en niet Groot-Brittannië. Verder zegt de no- Uitgebreide nasporin gen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. In de afgelopen week zijn ook nog twee kleine Chinese kinderen en een achttienjarig Chinees meisje ont voerd. De Nederlandse bladen te Soe rabaja, de Vrije Per" en de Nieuwe Courant, hebben waarschuwingen ge plaatst tegen deze kennelijk georga niseerde ontvoeringen. op Razmara. De Perzische regering heeft zich inmiddels genoodzaakt gezien, een beroep te doen op de Britse regering om te helpen bij het bestrijden van de grootste sprinkhanenplaag die het land sinds 80 jaar heeft geteisterd. Ook de Verenigde Staten hebben een verzoek om hulp ontvangen. De plaag neemt nog voortdurend in he vigheid toe. ndschappelijke betrekkingen met Een groot deel van het Perzische leger is tegen de insecten in het veld gebracht, maar er is internationale hulp nodig om de sprinkhanen geheel te verdelgen. De Amerikaanse rege ring heeft onmiddellijk geantwoord en zal twee vliegtuigen naar Iran stu ren, met zes kleinere toestellen aan boord, die de plaag met de nieuwste soort insectenpoedcr zullen bestrij den. JCa'i'ieÜie... Dc vreugd wordt 't best gesmaakt na ballingschap en tranen. Joost v. d. Vondel.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1