3)e£eki6e(EowhmuX Het hele front over de 38e breedtegraad Chinese tegenstand neennt toe De Perzische olie Kleine Vier" lunchten weer Israël neemt represailles Directeur: C M. v. HAMERSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 6 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12250 Over de Koreaanse alarm-streep Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd-, t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert,: 15 et. p. mm. Teleloontjes 1 1-50 ACTUEEL BELEID ryE interpellatie Nederhorst is als een nachtkaars uitgegaan. In öen vorig artikel over deze in terpellatie, die toen nog in de Kamer moest worden behandeld, hebben wij ons zelf nieuwsgierig afgevraagd of de heer Nederhorst en de zijnen er op uit zouden zijn het loonplafond te doorbreken, iets waartegen wij toen reeds van te voren stelling hebben genomen. Het is 'n lichtpunt geweest bij de deze week in de Kamer ge houden debatten, dat er via deze in terpellatie geen poging tot een der gelijke doorbraak is ondernomen. De heer Nederhorst had iets anders op het oog. Hij kwam terug met de prijs- stop. Hij kwam daarmee twee weken na de debatten over de regerings verklaring en wist dus, dat deze prijsstop rechtstreeks tegen de wen sen van de regering inging. Dat was waarschijnlijk dan ook de oorzaak, dat een deel van de P. v. d A., on der wie de plaatsvervangend fractie voorzitter, mr. Burger, niet met de heer Nederhorst meeging, blijkbaar omdat men dit toch wel wat al te erg vond. De heer Nederhorst begon echter als een ridder zonder vrees of blaam, maar hoe meer sprekers van achter de regeringstafel fel de heer Nederhorst van antwoord dien den, hoe sterker en duidelijker werd diens betoog uiteengerafeld. Dat was de lichtzijde van dit gehele debat. Wat wilde de heer Nederhorst eigenlijk? Hij wenste een prijsstop met als vervolg daarop een stelsel van gedetailleerde prijsregelingen. Nu wist de interpellant, dat dit ge heel tegen de opvattingen der rege ring inging en na de uiteenzetting van de minister van Economische Zaken stortte zijn betoog dan ook volkomen in. Het is onbegrijpelijk, dat de heer drs. Nederhorst zich dit niet van te voren heeft gerealiseerd. Hij wist, dat de regering hier niet aan wilde. Voor een man van zijn wetenschappelijke standing moet het toch niet al te moeilijk te vatten zijn, dat in een land als Nederland, dat steunt op de basis van een uitge breide politieke verdeeldheid, het onmogelijk moet worden geacht tot volledige overeenstemming te gera ken over de middelen, welke de re gering wil aanwenden tot het berei ken van een bepaald doel, zelfs als men het over dat doel volkomen eens zou zijn. Nu is er een nieuwe regering, wel ke door bepaalde maatregelen en dr Drees heeft deze in zijn re^e deze week in de Kamer gehouden nog eens aangevuld de spiraal wil in drukken, welke ons uiteindelijk tot inflatie zou kunnen voeren. Dat er over deze maatregelen geen een stemmigheid bestaat, verwekt dus geen verwondering. Daarover behoeft men zich niet te verbazen. Verbazen moet men zich alleen, indien men uit een der partijen en dan nog wel een regeringspartij dan toch tracht de eigen opvatting ingang te doen vinden. De heer Nederhorst heeft dit dan ook niet consequent kunnen doorzetten. Had hij dit wil len doen dan had hij het alleen kun nen doen met als inzet een regerings crisis en hij had dat vooruit kunnen weten. Indien hij zich dat duidelijker had gerealiseerd, had hij zich het échec kunnen besparen, dat hem nu gewerd. Hij begreep nu in ieder ge val, dat hij zijn motie om deze re denen niet zou kunnen handhaven. En hij moest dan ook trachten zich met een reuzenzwaai, die niet al te gelukkig uitviel, van zijn eigen gees teskind te ontdoen. Hij zei nu maar, dat hij niet kon verwachten, dat de regering zijn motie zou uitvoeren en dat was waar. Maar dat had hij kun nen weten. En verder dat hij vrees de, dat er een onduidelijke en on juiste uitspraak van de Kamer zou komen. En ook dat was hem met de politieke verdeeldheid van ons land als achtergrond bekend. Er was dus geen enkele reden geweest om ge laarsd en gespoord met een dergelij ke interpellatie, uitmondend in een motie, te komen. Want de heer Ne derhorst had óók op zijn vingers gen zou worden op pantoffels terug te keren. Aan deze politieke gym nastiek heeft niemand voordeel ge had, de heer Nederhorst wel het minst. Het gaf alleen de communis ten gelegenheid weer eens met ex- horbitante eisen te komen, die on vervulbaar zyn, maar waarmee zij de goegemeente zand in de ogen kun nen strooien. De Nederhorst-ballon spatte eigen lijk reeds uit elkaar, toen minister van den Brink zijn antwoord op de eisen van de interpellant formuleer de en uiteenzette, hoe het prijzenbe- leid van het vorige kabinet reeds had geleid tot het remmen van de prij zen. Daarbij natuurlijk rekening ge houden met de noodzakelijke loons verhogingen en de buiten ons bereik liggende wereldmarktprijzen. Duide lijk heeft de minister van Economi sche Zaken bij het uiteenzetten van zijn beleid in het licht gesteld hoe hij dit bepaalt in de concrete om standigheden. Geen doorberekening van de nieuwe loonronde in de prij zen, maar dat ook weer niet met dc starheid, waarmee het hier gesteld is. Minister van den Brink weet zijn beleid nu eenmaal aan te passen aan de omstandigheden: wèl doorbereke nen waar 't achterwege blijven daar- J van tot onrechtvaardigheden zou leiden. En geen prijsstop. Dit nu is reëel kunnen noemen. De gehele eco nomische bewegingen alleen maar bevriezen zal men toch moeilijk reël kunnen noemen. De gehele eco nomische markt is onderhevig aan schokken en veranderingen en men kan moeilijk van een reëel beleid spreken, indien men de struisvogel politiek speelt van deze veranderin gen niet te willen zien en daar te genover maatregelen te stellen, wel ke geen verandering gedogen, alsof de economische structuur onveran derd zou blijven. Dit had de heer Nederhorst al veel eerder van prof. van den Brink kunnen leren. Hij heeft gewacht 'tot dit debat, Hopenlijk is deze les nu voor hem voldoende geweest. DE VERBONDEN TROEPEN, die Donderdag de 38ste breedtegraad over de gehele frontbreedte hebben overschreden, zijn thans over zestien kilometer op Noord-Koreaans gebied doorgedrongen. Hun opmars is op de eerste belangrijke doelen ten Noorden van de grens tussen beide Korea's gericht. Een Amerikaanse gevechtsgroep is de belang rijke Noord-Koreaanse stad Tsjouwon Donderdag tot op elf kilometer genaderd. De val van Tsjouwon zou de Chinezen kunnen dwingen verde digingsstellingen in de centrale front sector en nabij de breedtegraad prijs te geven. Zouden zij dit niet doen, dan lopen hun strijdkrachten in dit gebied het gevaar van elkander te worden gescheiden. Donderdag is vooral in de Weste lijke frontsector hevig gevochten. - Op de rechter flank van de door de troepen van het Britse Gemenebest ingenomen positie bieden de com munisten over een vrijwel aaneenge sloten front ter breedte van zestien kilometer tegenstand aan de opruk kende verbondenen. De Chinezen vechten in dit ge bied voor het behoud van twee groe pen heuvels van strategische waar de. De bezitter van deze heuvels be heerst vele kilometers Noordelijker gelegen grond. Uit verscheidene frontsectoren ko men berichten binnen over het aan treffen van steeds uitgebreider mij nenvelden door de oprukkende ver bondenen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Auriol in Canada Truman denkt niet aan tegenbezoek President Vincent Auriol van Frankrijk, die in Ottawa is aange- rr/en voor een vijfdaags bezoek aan Canada, heeft gisteren een rede ge houden voor een verenigde vergade ring van het Canadese parlement. Hij zeide, dat Frankrijk zijn wraakgevoelens jegens Duitsland om wille van de federale eenheid in Europa het zwijgen had opgelegd. Auriol zag het gebeuren van Straats burg als het begin van de federale eenheid. Frankrijk geeft zich niet over aan een naïeve neutraliteit. In dien de aanvallers in 1914 en 1939 geweten hadden dat Frankrijk er Europa niet alleen stonden, dan had den zij hun misdadige onderneming waarschijnlijk niet ontketend, zo zei- de hij. President Truman heeft gisteren met nadruk ontkend, dat hij een te genbezoek aan Parijs zou brengen. Hij zeide, dat hij er niet aan kon denken de Verenigde Staten op dit ogenblik te verlaten. Wel zou hij -0-_ Churchill ontvangen, als deze in Mei kunnen uitrekenen, dat hij gedwon- Amerika bezoeken zal Atoomspionnen ter dood veroordeeld J7EN AMERIKAANS FEDERAAL HOF heeft gisteren te New York de 32-jarige Julius Rosenberg en zijn 35-jarige vrouw Ethel, die schuldig waren bevonden aan het verstrekken van atoomgeheimen aan de Sowjet- Unie, ter dood veroordeeld. De federale rechter Irving Kaufman gelastte de vonnissen in Mei te voltrekken. Het vonnis zal „volgens de wet" worden voltrokken. De Amerikaanse procureur Irving Aypol zeide, dat de terechtstelling door middel van de electrische stoel zou moeten plaats hebben. De rechter hield het echtpaar voor, dat hij hun misdaad erger vond dan moord. Hij zeide, te rade te zijn ge gaan naar de jurisprudentie en zijn geweten om een reden voor clemen tie te vinden, maar „ik ben er van overtuigd, dat ik het vertrouwen, dat in mij gesteld is, zou schenden als ik enige verzachtende omstandigheid zou aanvoeren", zo zeide hy. David Greenglass, de broer van mevrouw Rosenberg die bekend heeft atoomgeheimen uit het labora torium te Los Alamos in New Mexico te hebben ontvreemd, is de kroonge tuige tegen zijn zwager en zuster ge weest. Zijn vonnis wordt vandaag geveld. Een vierde verdachte, de 34-jarige radar-deskundige Morton Sobell, die tegelijk met het echtpaar Rosenberg schuldig was bevonden, werd tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze betrekkelijk milde straf had hij te danken aan het feit, dat hij, vol gens het beschikbare bewijsmateriaal, niet betrokken was geweest bij het atoombomproject. Rechter Kaufman zeide nog. dat het proces zonneklaar had uitgewe zen, dat een vijandige mogendheid zowel „geheime als onbewimpelde bewegingen in ons eigen volk" ge bruikt. Hij was van mening, dat de Rosenbergs er voor verantwoordelijk waren, dat de communisten „de oor log in Korea waren begonnen". Door de Russen in staat te stellen de atoombom jaren eerder te krijgen dan mogelijk was, geloofde hij, dat de Rosenbergs en hun medeplichti gen „de communistische agressie in Korea" en de tienduizenden slacht offers er van op hun geweten had den. PRINSES MARIJKE MET HAAR SPEELBOOT. Van de vele ge schenken, die ons jongste prinsesje, H.K.H. Prinses Marijke heeft gekre gen, speelt zij het liefst met haar speelboot „Holland". Wij zien haar hier in haar boot temidden van an der speelgoed in de speelkamer in Paleis Soestdijk. Opname: Willy Schurman N.F.K. berichten, volgens welke niet-Chine- strijdkrachten in Mandsjoerijg worden samengetrokken, in geen en kele hoofdstad konden worden be vestigd, evenmin als he* gerucht dat generaal MacArthur gemachtigd zou zijn deze troepen te bombarderen, in dien de Chinezen van vliegtuigen ge bruik zouden maken bij een offen sief in Korea. WAAROM GEEN CHINESE NATIONALISTISCHE TROEPEN? Joseph Martin, leider der republi keinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, deelde het Huis Donderdag tijdens de besprekingen over het wetsontwerp, strekkend tot het invoeren van algemene dienst plicht in de Verenigde Staten, me de, dat generaal MacArthur het ge bruik van Chinese nationalistische troepen in Korea voorstaat. De ge neraal had hem een brief geschreven, waarin hij zeide, dat „het inzetten van Chinese nationalistische troepen in Korea noch met de logica, noch met de traditie der Verenigde Sta ten in strijd is". „Nu vraag ik u", aldus Martin, „waarom wij dat dan in 's hemels naam niet doen?". 'n Amerikaanse suggestie De Verenigde Staten zouden Groot-Britannië hebben geadviseerd om te voldoen aan Irans wens tot nationalisatie van de petroleumbron- nen, die in handen zijn van de An- glo-Iraanse oliemaatschappij. De Britse maatschappij zou dan de pro ductie, raffinage en verkoop van de petroleum kunnen blijven verzorgen op contract of in deelgenootschap met de Iraanse regering. Met deze politiek zou men de petroleum van Iran voor het Westen kunnen behou den. Naar verwacht wordt, zal deze Amerikaanse suggestie de volgende week te Washington worden behan deld tijdens de Brits-Amerikaanse besprekingen over de Perzische kwestie. Deze besprekingen zullen aan de Britse zijde geleid worden door ambassadeur Sir Oliver Franks, aan Amerikaanse zijde door George McGhee, een der onder-ministers van buitenlandse zaken. Volgens het inzicht van Amerika zou er met Iran een contract moeten worden opgesteld, waarbij de Perzi sche regering voor de helft meedeelt in de winsten op productie en ver koop. Onlangs heeft de Arabisch- Amerikaanse oliemaatschappij een soortgelijke regeling getroffen mret koning Ibn Saoed. ENGELANDS FINANCIëLE POSITIE. Engelands betalingsoverschot In de Europese Betalingsunie is in Maart gedaald tot slechts 5 millioen pond sterling, zo is te Londen offi ciéél bekendgemaakt. Er werd geen verklaring gegeven van deze plotse linge achteruitgang, die gezien de hoge prijzen, welke de overige Eu ropese landen voor sterling-goederen betalen, volkomen onverwacht kwam. Volgens niet officiële deskun digen houdt de daling van het En gelse betalingsoverschot waarschijn lijk verband met de scherpe daling van het West-Duitse betalingstekort. Het Franse kiesstelsel Hervorming door de Assemblée aanvaard De Franse Assemblée heeft Don derdag met 264 tegen 252 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het ontwefp voor de kieswethervorming. Het voorstel moet thans nog in be handeling komen bij de Senaat, die het recht heeft wijzigingen aan te bevelen. Daarna keert het terug in de Assemblée te welker gelegenheid de minister-president er de vertrou wenskwestie aan zou verbinden. Men kan dus nog steeds niet zeggen, dat de kieswethervorming er is, al heeft zij dus zonder kleerscheuren de Assemblée gepasseerd. De hervorming van het kiesstelsel is een belangrijk strijdpunt in de Franse politiek. Dit vraagstuk was de oorzaak van het aftreden van het kabinet-Pleven en men verwacht, dat ook de huidige regering hierdoor nog grote moeilijkheden te wachten staan. Het ontwerp is een compromis tus sen het bestaande stelsel van even redige vertegenwoordiging en een stelsel, volgens hetwelk de candi- daat, op wie de meeste stemmen wor den uitgebracht, de zetel krijgt. Het wetsvoorstel is bedoeld om het aantal communister in het par lement te verminderen, maar de op stellers verwachten niet, dat het aan tal stemmen op de communistische partij uitgebracht sterk zal dalen. Zij verwachten echter, dat het nieuwe meerderheidsstelsel het aantal com munistische en met he. sympathise rende afgevaardigden (177 in totaal) met de helft zal verminderen. De Gaullisten hebben veel critiek laten horen omdat zij het voorstel even zeer tegen hen zelf als tegen de com munisten gericht beschouwen. Duitse betalingsbalans MAAR KWAMEN TOCH NIET VERDER ER HEERSTE gistermorgen in kringen van de conferentie der Kleine Vier een optimistische stemming nu de „agendakloof" verder was versmald door de concessies, die Gromyko op de bijeenkomst van Woens dag in een milde stemming had gedaan. Het optimisme was zelfs zo groot, dat men hier en daar reeds de hoop hoorde uitspreken, dat de conferentie wellicht nog deze week zou aflopen. Men rekende er name lijk op, dat de lunch, waartoe Gromyko zijn Westelijke collega's heden op de Sovjet-ambassade had uitgenodigd, het hare zou bijdragen om de kloof nog smaller te maken. Deze verwachting is evenwel niet uitge komen. Wel hebben de Kleine Vier aan de lunch achter gesloten deu ren over „zaken" gesproken, maar volgens Westelijke waarnemers zyn de vier gedelegeerden er niet in ge slaagd nieuwe vorderingen te maken. BEZWAREN GEHANDHAAFD. De Westelijke Drie handhaafden, naar verluidt hun bezwaren tegen de jongste voorstellen die Gromyko gisteren ter tafel bracht, ondanks de daarbij gedane concessies. Hij had er n.l. in toegestemd, dat de besprekin gen over de nakoming van verdra gen niet beperkt zullen worden tot overeenkomsten, waarbij dc Grote Vier alleen partij zyn, maar zich zul- Terugkeer tot bilaterele regelinq? Enkele kleine West-Europese lan den, die ernstig getroffen zijn door de betalingscrisis van West-Duits- land, dreigen terug te zullen keren tot een bilaterale regeling van het handels- en betalingsverkeer met West-Duitsland ook al zou dit het einde betekenen van de Europese Betalingsunie, zo werd gisteren ver nomen van buitenlandse economi sche deskundigen te Bonn. Zoals be kend is hebben Nederland en Dene marken, beide grote exporteurs van landbouwproducten, en Zwitserland met zijn uitvoer van uurwerken en textielgoederen het meeste te lijden onder de situatie. De Zwitsers heb ben verklaard, dat zij hun handel met de Bondsrepubliek weer op bi laterale basis zullen vestigen, ten zij de O.E.E.S. Zwitserland een voor keursbehandeling verleent bij ieder plan, dat uitgevoerd wordt om West- Duitsland betalingsbalans-positie te verbeteren. Men acht het niet uitgesloten, dat wanneer in de bijeenkomst van het bestuur der Europese Belangsunie te Parijs geen oplossing voor West- Duitslands betalingsmoeilijkheden wordt gevonden, Nederland te Bonn bilaterale onderhandelingen zal voe- Prins Bernhard in Argentinië Op voorstel van de Argentijnse minister van luchtvaart zal prins Bernhard de eretitel van „militair vlieger" worden verleend. Vrijdag zal ter ere van het bezoek van de pirins worden gedemonstreerd met het eerste experimentele straalvlieg tuig, de „Pulqui twee", dat in Argen tinië is gebouwd. De prins bracht Donderdagochtend, vergezeld door de echtgenote van president Peron, een bezoek aan het ziekenhuis voor kinderen te Buenos Aires, aan tehuizen voor werkende meisjes en aan andere instellingen, die tot stand zijn gekomen onder auspiciën van Eva Peron. Gistermiddag heeft de prins een bezoek gebracht aan een „pato" wed strijd even buiten Buenos Aires. Pato is korfbal te paard. Het wordt ge speeld met een bal met vier hand grepen. De spelers hangen voor over het pa?rd en grijpen de bal en trach ten déze door samenspel of soloren in een net te werpen. De prins kreeg na het spel, dat in zeer snel tempo gespeeld werd, de bal overhandigd met de handtekeningen van alle spe lers er op. In een circulaire van het Pllanzen schutzambt te Münster wordt gewag gemaakt van de ontevredenheid van vele Duitse bul enbroeiers over de af wijkingen, welke de bloemen van een groot aantal uit Nederland geïmpor teerde bollen zouden vertonen. Vol gens de circulaire zouden deze afwij kingen ontstaan door een virus in dc bol. De Nederlandse exporteurs zijn echter van mening, dat dc Duitse broeiers door een verkeerde behan deling van de bollen zelf schuTJd zijn aan eventuele afwijkingen. De contró'e van de Nederl. Plan- tenziektekundige Dienst is als steeds, zeer scherp. Het is ook bevreemdend, dat uit andere landen dan Duitsland nooit klachten zijn ontvangen. OGEN PER VLIEGTUIG. Een vliegtuig van de „Garude In donesian Airways" is met een zeld zame vracht een paar ogen van Djakarta naar Djocja vertrokken Het zijn de ogen van een patiënt, die vlak vóór zijn dood in een zieken huis te Djakarta toestemming gaf zijn ogen voor medische proefnemingen te gebruiken- Men zal daarmede trachten een blinde het gezichtver mogen terug te geven. President Truman heeft Donder dag het Congres verzocht om een extra-toewijzing van 6,422 milliard dollar voor de strijdkrachten. len uitstrekken over alle verdragen, en verder, dat niet alleen de oorza ken, maar ook het effect der interna tionale spanning behandeld zullen worden. De bezwaren die de Weste lijke Drie ook na deze nieuwe Russi sche concessies nog koesteren zijn: 1. De demilitarisatic van Duitsland moet niet punt één zijn na dc oorzakon en het effect van de in ternationale spanning. De vermindering der bewapenin gen moet niet beperkt worden tot dc Grote Vier. 3. Het Noordatlantisch Pact en de kwestie van de Amerikaanse bases overzee horen niet op de agenda thuis. )e gewone zitting ging gisteren niet door. Vanmiddag komen de Wes telijke Drie weer bijeen. Zij zullen dan waarschijnlijk hun regeringen geraadpleegd hebben over dc te vol gen gedragslijn. DE EEN NA DE ANDER. Josef Smirkovsky, een plaatsver vangend Tsjechoslowaaks minister van Landbouw en een van de voor naamste communitsische partijlei ders is uit zijn ambt als directeur- generaal van de staatslandbouwbe- drijven ontzet. Reuter verneemt in Praag, dat hij reeds gearresteerd zou zijn. Bombardement van Syrische troepen De luchtmacht van Israël heeft gis teravond Syrische fortificaties in een gedemilitariseerde zone nabij het meer van Galilea gebombardeerd bij wijze van „vergelding". „Het beoog de doel werd bereikt", aldus een woordvoerder te Tel Aviv, die ver klaarde, dat het bombardement sol daten van het Syrische leger en ge wapende Arabieren had getroffen. Volgens A.F.P. vielen de bommen op het grondgebied van Israël, waar de Syriërs nabij El Hamma verster kingen hadden aangelegd in een ge demilitariseerde zone. 's Morgens sneuvelden zeven poli tiemannen van Israël door een ge wapende actie van Syrische troepen in de omgeving van het meer van Tiberias. Drie anderen werden ge wond en een agent werd gevangen genomen. Israël kondigde aan, dat zij een pro test zal indienen bij de Veiligheids raad wegens een „onduldbare breuk" van het wapenstilstandsaccoord door Syrië. Een woordvoerder te Tel Aviv noemde de toestand „zeer gespannen" Volgens zijn zeggen hadden de Sy riërs het vuur geopend op wit ge schilderde jeeps, waarmee twee waarnemers van de Verenigde Na ties zich door open terrein naar de Syriërs begaven om vrijlating van de gevaneenen en teruggave van de stoffelijke overschotten te bewerk stelligen. KoMeltie... „Het is een zegen het leven te mogen leren zien met oude ogen".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1