PSemdo-SPionne De interpellatie-Nederhorst eindigde met intrekking van de motie Nagemaakte piloot was met vier meisjes verloofd DONDERDAG 5 APRIL 1951 OE LËIDSE COURAN'l rWEEUE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Een motie-Andriessen aangenomen, een andere verworpen Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer de beraadslagingen in verband met de interpellatie van de heer Ne- derhorst over de lonen en prijzen voortgezet. De heer DE RUITER (C.H.)„ vroeg aandacht te geven aan de ge volgen der prijswijzigingen voor de voedergranen. De heer WAGENAAR (C.P^N.) betoogde, dat de regering oorlogspo litiek voert. Hij bepleitte het voeren van een vredespolitiek met de Sow- jet-Unie. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) zeide een toeslag van 15 voor DUW-arbeiders, rentetrekkers e.d. nodig te achten. De Minister-president, de heer DREES, deelde nog namens de Mi nister van Economische Zaken mede, dat de prijzencommissies geen en quêterecht behoeven en dat instelling bij de wet niet nodig wordt geacht. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Welter verklaarde spr., dat het tegengaan van ontwaarding van de gulden een der belangrijkste eisen van het beleid is. Opmerkend, dat gepoogd wordt het tekort op de betalingsbalans weg te werken, zei- de hy, dat men toch niet mag ver wachten, dat binnen veertien dagen de nodige maatregelen tot stand ge bracht zijn. Er is al een reeks be lastingvoorstellen en nog meer maatregelen liggen in het voorne men. Deze kunnen echter niet wor den medegedeeld, omdat anders de werking bij voorbaat teniet zou wor den gedaan De regering moet z.i. beslissingen kunnen nemen zonder dat het per se nodig is, dat er over eenstemming met de vakbeweging is. Een wetsontwerp tot verhoging der pensioenen van overheidsperso neel lag vóór de kabinetscrisis klaar. Het wordt nu nader bezien en zal spoedig worden ingediend. De Minister van Landbouw, de heer MANSHOLT, verklaarde, dat geen sprake kan zijn van doorbere kening der loonsverhoging voor de landbouwproducten, voorzover die een vrije prijsvorming kennen. Voor de producten, waarvoor basisprijzen gelden, zal de doorberekening nog niet geschieden, alleen zal dat gebeu ren in de gevallen dat anders geen behoorlijk levenspeilzou zijn ge waarborgd. Dc Minister van Sociale Zaken de heer JOEKES, merkte op. dat de 5.% consumptiebeperking voor de loon- t rekken den een niet gemakkelijk te verwerken element is, maar dat er andere groepen zijn, waarvoor de gestegen prijzen nog veel zwaarder zijn. Hij deelde o.a. mede, dat de verplichting van loonsverhoging voor hen, die niet onder een e.a.o. vallen, niet is ingevoerd, omdat dit uitermate moeilijk is. Aan het adres van de heer Kort hals zeide spr., dat de jongste loons verhoging aan een maximum van 200 is gebonden, omdat de verho ging bedoeld is als een compensatie van de stijging der prijzen der nood zakelijkste levensbehoeften. Aan de heer Andriessen merkte hij op, dat er in de kinderbijslag reeds een progressie bestaat en dat de Ka mer het reeds toegezegde ontwerp zal bereiken, waardoor de bijslag van het vierde kind met vier cent wordt verhoogd. Over de wens van de heer Andriessen op dit punt kon spr. zich nog niet uitlaten, daar het standpunt van dc Stichting van de Arbeid nog niet bekend is. Dc heer NEDERHORST (Arb.) trok zijn motie in, daar de regering de desiderata ervan onuitvoerbaar acht. De heer GORTZAK (C.P.N.) ver dedigde nader zijn motie, welke een nieuwe loonsverhoging van 10 vraagt. De heer ANDRIESSEN (K.V.P.) diende twee moties in (welke hier- ncven worden gepubliceerd). De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) kondigde een motie aan om een voor schot te verlenen aan hen die moe ten wachten op wettelijke regeling van verhoging, als ouden van da gen e.d. Do heer STAPELKAMP (A.R.) vond de tweede motie Andriessen praematuur. De heer SUURHOFF (Arb.) stem de in met de eerste motie Andries sen, maar de tweede vond hy over bodig. De Minister-president, de heer DREES, herhaalde, dat het ontwerp in zake gepensionneerden in nieuwe vorm zeer spoedig aan de orde komt. Minister Joekes merkte op, dat hij de S.E.R. advies heeft gevraagd over een ruimer terrein dan de heer An driessen wil onderzocht zien. De mo tie Andriessen in zake de grote ge zinnen vond hij overbodig. Voor schotten, waarop de heer Hoogcar- spel doelde, kunnen niet worden ge geven. De motie Andriessen in zake consumptieberperking achtte hij overbodig. Inmiddels was de motie Hoogcar- spel ingediend. De motie Gortzak werd verworpen met 79 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. De motie Andriessen in zake over leg over consumpticbeperking werd aangenomen met 78 tegen 7 stem men, die der C.P.N. en van de heer Gerbrandy (A.R.). De motie Hoogcarspel werd ver worpen met 77 tegen 8 stemmen, die der C.P.N. en van de heren Ten Ha gen (Arb.) en Emmens (Arb.) La ter deelde de voorzitter mede, dat de heren Ten Hagen en Emmens verklaard hadden bij vergissing te hebben voorgestemd. Zy krygen daarvan aantekening in de „hande lingen". De motie-Andriessen inzake de grote gezinnen werd verworpen met 43 tegen 42 stemmen. Vóór stemden: K.V.P., C.P.N., van de Partij van de Arbeid de heren Ten Hagen, Em mens, de Loor, Vorrink, Burger en Van der Brug, alsmede dc heer Wei ter (K.N.P.). De behandeling van de interpella tie van de heer Nederhorst was hier mede ten einde. De minister handhaafde zijn me ning, dat er alle aanleiding is de spaarraad zijn werk te laten voort zetten. Hij ontried met amendement- Ritmeester ernstig. De heer RITMEESTER (VVD) verdedigde nader zyn amendement. De stemming erover alsmede de eindstemming over de begroting werden aangehouden tot Vrijdag a.s. Tegen half acht is de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. De moties- Andriessen De gistermiddag met 78 tegen 7 stemmen door de Tweede Kamer aanvaarde motie inzake overleg no pens de consumptiebeperking luidt aldus: „De Kamer, gehoord de medede ling van de regering dat in de hui dige situatie een consumptie-offer van 5 moet worden gevraagd; van oordeel, dat zulks, in het licht van de omstandigheden, terecht is geschied, maar dat het gevoerde overleg met de stichting van de ar beid nog niet de zekerheid heeft ge bracht dat dit offer tot 5 zal wor den beperkt; nodigt de regering uit deze aange legenheid in het overleg met de stichting 'van de arbeid te betrek ken." De tweede motie van de heer An driessen, verworpen met 43 tegen 42 stenamen luidt als volgt: „De Kamer, gehoord de medede ling der regering, dat in het kader der reële koopkracht vermindering „tegen een onevenredige achteruit gang van de grote gezinnen zal wor den gewaakt", verzoekt de regering op korte ter mijn te doen onderzoeken of er van een zodanige onevenredige achter uitgang sprake is en het resultaat van dat onderzoek ter kennis van de Ka mer te brengen, en nodigt de regering uit om, in geval van onevenredige achteruit gang van de grote gezinnen, op korte termyn bij de Staten-Generaal voor stellen aanhangig te maken tot op heffing daarvan of andere daartoe strekkende maatregelen te nemen." Pres.: „Laat hem dan beneden ko men." Mevrouw A. draaide zich om, zocht met haar ogen de tribune af en wenkte haar echtgenoot. „Kom maar hier" En even later stond meneer naast haar voor het hekje. Pres.: „Hoeveel wilt u vorderen?" Get.: ..549 gulden". Pres.: „Het hoogste, dat u kunt krijgen is 150 gulden.'' Mevr. A. berustte daarin na wat mopperen. Toen vroeg de president: „Meneer A., gaat u daarmee ac- coord?" Meneer A. vond alles best, dat was wel duidelijk. Mr. Reigersman eiste een jaar en zes maanden. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Anderhalf jaar geëist. Voor dc Amsterdamse rechtbank stond terecht de 24-jarige H. L. B., die zich vorig jaar als piloot van de K.L.M. en als oud-kapitein-vlieger van de R.A.F. had voorgedaan en daarn.ee de harten van heel wat meisjes had weten te breken. Tel kens als hy een meisje tot een verlo ving had gekregen me: kaartjes en ringen en cadeaux en blijde ouders moest Michael Huizer van Rhenen, zoals hij zich noemde, een lange, lan ge vlucht maken. Hij vertrok, maar kwam niet weerom. De officier van justitie, mr. Rey- gersman noemde hem een gevaarlijk individu, 'n oplichter en somde nuch ter de namen van zyn vier „verloof des"' op. Bij hem werden foto's van 53 meisjes gevonden, „en dat", aldus mr. Feigersman, „terwijl hij getrouwd was en twee kinderen had." Mej. H., die ook met B. verloofd was geweest, verklaarde gisteren: „Vlak voor onze officiële verloving heb ik hem 45 gulden geleend. Toen hij naar Canada moest vliegen, leen- kt j de ik hem mijn vaders fototoestel om IS g^en w°f in Neder- onderweg wat kiekjes te maken". land, die de Neveda kwa- Haar vader, de heer H., verscheen üteiten evenaart. Brei met ook voor het hekje. „Toen hij mijn nrarufltrfi cnpne]e extra fototoestel leende, vertrouwde ik hem P^nüge, soepele, extra nog. Later kreeg ik argwaan en ik Uitgesponnen (dus extra informeerde bij de K.L.M Daar had voordelige) Neveda hand- men nooit van hem gehoord: toen heb ik de politie gewaarschuwd. Dreiwo Mevrouw A., de moeder van een van B.'s verloofden gaf te kennen, dat zij voor de aan hem geleende 400 gulden een civiele vordering wilde instellen. Pres.: „Dan moet u uw man mee brengen, want als getrouwde vrouw kunt u dat niet". Get.: ,Mijn man zit boven, op de publieke tribune. Zestien aanvragen voor dispensatie Bij het College van Ryksbemidde- laars zyn zestien aanvragen binnen gekomen om dispensatie van de laatste 5 loonsverhoging. De aan vragen zijn afkomstig van de vol gende bedrijfstakken: Huurauto- en taxibedrijf; Tuinbouw; Bosbouw; Boomkwekerijen Veilingen (groente en fruit); Steenlossers (Amsterdam); Melkdetailhandel Hoepelindustrie Piano- en orgelhandel; Fotografische bedrijven: Kruidenierswaren detailhandel; Onoverdekte zwembaden; IJmuiden, opvarenden en vislos- sers; Rietcultuur Overysel; Ambulance-(ziekenauto) bedrijf; Aardappelgrossiers Centrale Markt hallen, Amsterdam. De aanvraag, die was ingediend voor de nettenboetsters te Vlaardin- gen is inmiddels door de werkgevers ingetrokken. Ooit zó geproefd? Margarine is het lekkerst als ze werkelijk kers-vers is Om goed te weten hoe lekker werkelijk kers-verse margarine smaakt, zou U van een pak je moeten proeven, dat recht uit de fabriek komt. Dat kan een huisvrouw niet. tenzij ze klant van De Gruyter is. Want De Gruyter's margarine met het wapen is de enige margarine. Ate U werkelijk kers-vers. recht uit de fabriek zonder tus senhandel. kunt kopen. Margarine met het wapen kost 54 cent. Door 10% korting nop goedkoop bovendien. DE 10.000 ER UIT. Op nummer 21661 van de 512e staatsloterij 15e klasse, 8e lijst is een prijs van f 10.000,gevallen. In het gebouw van de Coöperatie ve Boerenleenbank te Schagerbrug is ingebroken. De onbekende daders hebben zich door het forceren van een raam in een kamer van de kassier-bewoner van het gebouw, toegang verschaft. Dc kassier en zijn gezin werden, zon der dat zij dit merkten, opgesloten op hun slaapkamer. Een poging om de kjuis te openen is blijkbaar mislukt door het afbre ken van een sleutel. Een gedeelte van de sleutel stak nog in het slot van de kluis. De daders hebben wat geld van de kassier zelf kunnen ontvreemden. De bank heeft van deze inbraak ech ter geen financiële schade. De staking bij Albert Heijn De staking bij de N.V. Albert Heyn te Zaandam heeft zich gisteren uit gebreid tot vierhonderd mannen, jon gens en meisjes. Slechts tweehonderd leden van het personeel waren gis teren aan het werk. De stakingsleiding zegt in een com muniqué, dat het werk niet eerder zal worden hervat, voordat opnieuw 5 pet loonsverhoging voor het ge heel personeel zal zijn toegekend, en de door de directie ontbonden fa- briekskern zal zijn hersteld. De directie heeft een verklaring afgelegd, waarin zij zegt, dat leden van de CPN en EVC sinds veertien dagen de opdracht van het hoofdbe stuur van de CPN hebben om als be ging van een actie in de Zaanstreek de N.V. Albert Heyn „plat" te krij gen. De directie meent, dat haar bedrijf is gekozen, omdat dit het meest kwetsbare van de streek wordt ge acht. Op grond hiervan pleegt de directie geen overleg met de oude kernleden, van wie negen bij de EVC zyn aangesloten. Pogingen van EVC-propagandisten en van stakenden om ook het per soneel van andere bedrijven, voor namelijk meisjes van de N.V. Ver kade, tot een staking te bewegen, mislukten. De directie van A. H. is voornemens een ultimatum te stellen, het werk direct te hervatten. Wanneer daar aan niet wordt voldaan, dan zou ont slag op grote schaal volgen. De stakers hébben enige vergade ringen gehouden en delegaties afge vaardigd. De directie van Albert Heyn wenste ze echter niet te ont vangen. Staking op scheepswerven Bij de scheepswerven langs het Winschoterdiep is een wilde staking uitgebroken, waarbij een gedeelte van het personeel betrokken is. De staking houdt verband met de jong ste 5 pet. loonsverhoging. Ook heden morgen is slechts een gedeelte van het hellingpersoneel aan de arbeid gegaan. Slechts enkelen, met name drie, van de in totaal ongeveer 10 tussen Hoogezand en Groningen ge legen werven, liggen geheel stil. Bij de overige werkt althans een gedeeï- te van het personeel. De tewaterlating van een coaster, welke heden bij een der havens zou geschieden, zal, in verband met de staking, niet doorgaan. Het ligt in de bedoeling van de stakers om te trach ten bij alle werven het werk geheel te doen neerleggen. Vanmorgen om 11 uur zullen wederom besprekingen worden gevoerd tussen stakenden en werkgevers. De samenwerkende vakbonden .staan, zoals gisteren reeds gemeld, niet achter de staking. Wel schijnt dit met de E.V.C. het geval te zijn! OUD-MINISTER EN OUD- STAATSSECRETARIS ONDER SCHEIDEN. Bij K.B. zijn de oud-minister van justitie, mr. A. A. Struycken en de oud-staatssecretaris van Economische Zaken mr. W. C. L. van der Grinten benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Bij K.B. is voorts de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, benoemd tot cammandeur in de Orde van Oranje-Nassau. I j i BEURS - O VERZICHT GOED PRIJSHOUDENDE MARKT j Gisteren heerste er een vrij vaste ondertoon ter beurze en was de lichte aarzeling van Dinsdag geheel verdwenen. De jongste weekstaat van de Nederlandse Bank, waarvan de voortgezette verslechtering van onze deviezenpositie een der mar kantste kenmerken is, heeft de zwakke positie van de gulden weer eens duidelijk naar voren gebracht, en het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de voornaamste oorzaak van de stemming van gisteren was gelegen. Voorts viel een vrij sterke verhoging van het agio tot 12 1/4 pet. te con stateren en sloten de beide dollar- leningen goed prijshoudend, facto ren, die direct met het bovenstaande in verband werden gebracht. De ver zwaring van de indirecte belastingen betekent voor de beurs een bevesti ging van de verwachtingen, zodat de invloed hiervan slechts gering was. Ook gisteren had de handel weinig te betekenen en de dagomzet blijft rond de anderhalf millioen gulden nominaal voor aandelen schommelen. De staatsfondsenmarkt, die Dins dag tegen slot even reageerden op de nieuwe procent staatslening, was gisteren goed prijshoudend voor de guldensbeleggingen. De aandelenmarkt gaf .nergens koersveranderingen van betekenis te zien. De hoofdfondsen op de indus trie-afdeling sloten over het alge meen iets hoger en ook de incou rante soorten boekten voor het me rendeel een kleine winst. Claims Van Gelder stegen verder tot f 80,—, claims Albatros en Chemische Fa briek „Naarden" moesten een klei nigheid prijsgeven. Ook de scheep vaartmarkt was niet ongunstig ge disponeerd en aandelen KNSM mon teerden ruim 1 punt tot 149. De Indonesische sector was licht ver deeld, al waren ook hier kleine verbeteringen in de meerderheid. Ook voor de bankinstellingen be stond een vrij vaste tendens, doch Nationale Handelsbank moest ruim 1 punt prijsgeven. Op de Amerikaanse sector steeg het agio, zoals gemeld, tot 12 1/4 pet., doch de handel in certificaten bleef beperkt. Prolongatie 2 1/4 pet. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden. 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.30 Lichte muziek; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Amusementsmuziek; 13.00 Nieuws; 13,15 Populiare muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 De behandeling van de kamerlinde", causerie; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Voordracht; 15.20 Gramofoon muziek; 15.30 Pianorecital; 16.00 Me- tropole orkest en solist. 16.40 Voor dracht; 17.00 Verzoekprogramma; 17.30 Fries programma: 17 45 Vocaal Dubbelkwartet: 18.00 „In dienst van het Vaderland", causerie; 18.10 Or gelconcert; 18.30 „Het Evangelie in Esperanto", causerie; 18.45 Geeste lijke liederen; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting"; 19,35 „Een goed woord voor een goe de zaak"; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest en so list; 21.00 „Langs de Romeinse heir- weg", causerie; 21.20 Pianorecital; 21.40 Vocaal ensemble; 22.00 „De le vende kerk", causerie; 22.15 Orgel concert; 22.30 Boekbespreking: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15-:-24.00 GramofoonmuzieV HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. J0 00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 24.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie: 10.05 Morgenwijding; VA RA: 10.20 Orgel en bariton; 10.45 Voordracht; 11.05 Gramofoonmuziek; 11.45 Hobo en piano; AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport- praatje; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRA- Allerlei; 13.00 Promenade orkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Radio Phil- harmonisch orkest en groot koor; 15.00 Voordracht; 15.20 Orgelspel; 15.35 Hersengymnastiek; VARA: 16.00 Filmland; 16.20 Voor de jeugd; 16.50 Muzikale causerie; 17.30 Repor tage; 18.00 Nieuws; 18 15 Felicita ties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje; VPRO: 19.30: ,3reken cn bouwen", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Cello en piano; 20.35 „De groei naar Wereldeenheid", causerie. VARA: 21.00 Populaire muziek: 21 30 „Aetherforum"; 22.00 Buitenlands weekoverzicht: 22.15 Amusemcnts- muz.: VPRO: 22.40 „Vandaag", cau serie; 22.45 Avond wij ding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.30—24 00 Gra mofoonmuziek. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 35) „O nee? Daarom sloop je zeker met een slagersmes door deze tuin!" ..Stil. dames!"' beval Kladdard, ter wijl hij opnieuw plaatsnam naast de overladen tafel en een paar brood kruimeltjes oppikte met zijn vinger. „De hele geschiedenis is nu opgehel derd en nakaarten heeft geen zin. Ik weet nu, wie de moordenaar in de tuin is en ik weet waarom hij van nacht z'n dochter er op uit stuurde, ik weet wie de knuppel in dc bibli otheek neerlegde en wiens vinger afdrukken u op die boeken aange troffen zult hebben. Mag ik even een gewaagde veronderstelling uitspre ken, juffrouw Sonja?" Ze streek een weerbarstige krul opzij en keek hem aan. .U zult me waarschijnlijk moeten toegeven, dat er behalve de vele vingerafdrukken van de huisknecht, die dc zaak hier schoon moet hou den, slechts één enkele andere af druk op voorkwam?" Haar gelaat stond heel ernstig en knikte nauw merkbaar. Hijgend, te gen de boekenkast, leunde de heer des huises. Hij bracht het bovenlich- chaam naar voren: „Dat zegt toch niets, meisje! De kerel, die de knup pel daar verborg, kan handschoenen gedragen hebben!" „O nee, maak je zelf nu niets meer wijs André. Er zijn nog meer bewijzen cn hij droeg immers geen handschoenen. Dat weet je toch. Anders had hij de knuppel niet hoeven schoonmaken.' „Dus", hernam dc Wetsdienaar onverbiddelijk, „u herkende die en kele andere vingerafdruk als die van meneer Ricochet?" „Ja". „Dat is toch logisch inspecteur", wendde hij zich onmiddellijk om, „Het is mijn bibliotheek, het zijn mijn boeken. Ik moest toch af en toe „Stil meneer Ricochet, nakaarten heeft geen zin zeg ik nogmaals. Ik weet nu wie ik hebben moet. Deze dame heeft het me alleen nog eens tc bevestigd. En zonder haar zou de politie het vroeg of laat tóch ont dekt hebben." De romancier kneep zijn lippen op elkaar, leunde weer rechtop tegen die kast. „Mag ik nog even van u weten, juf frouw Sonja. hoe u aan de naam van dit meisje kwam en aan die familie verhouding?" „Erg eenvoudig inspecteur. Wij verpleegsters kijken altijd eerst naar een wasmerk in het ondergoed, als er een onbekende patiënt binnenge bracht wordt. Toen ik haar buiten in 't donker za gliggen. was ik dus erg happig om dat meisje binnen te ha len in het licht. Meneer Ricochet was zo vrien delijk me te helpen dragen, al ver telde ik niet waarom het nodig was." Ze glimlachte bij de herinnering aan die tocht. „De oogst viel buiten verwachting heel gunstig uit. Ze be zat zelfs de bewuste brief en in die zelfde zak vond ik haar notitieboek je. U kent die dingen wel: op de eerste bladzijde kunnen bezorgde mensen het naaste adres voor nood gevallen schrijven. Daar stond haar achternaam nogmaals met het zelf de adres. En daar vond ik zyn voor letter. Was het erg gewaagd om te veronderstellen, dat ze zijn dochter was?" De blondine lachte luidkeels. „Meid, dat notitieboekje is niet eens van mij, dat heb ik hier gevonden!" Sonja wendde zich rustig om. „Ik zou mc kunnen indenken dat je met een brief en met een notitieboekje van iemand anders rondloopt, maar je wilt toch zeker niet beweren, dat je een verkeerd wasmerk in je on dergoed genaaid hebt?" De lach bestierf haar op het gelaat. De politieman stond op van zijn stoel en wendde zich tot de gastheer-te- gen-wil-en dank.: „Meneer Ricochet, het is nu te laat geworden om alles nog op schrift te zetten, ik schors de zitting tot morgen. Wilt u de huis knecht naar huis toezenden en herrr vragen voor morgenavond weer zul ke lekkere koffie en wat meer van die sandwiches klaar te maken? En als hij wil, mag hij ook nog helpen bij de reconstructie, daar hebben we nog wel iemand bij nodig want de commissaris wil dat allemaal piek fijn zwart op wit hebben, nvet situ atie-schetsen cn zo erbij. Dan zal ik nu die jongedame in veiligheid bren gen en u voorlopig hier in huis laten Maar denk u erom, de villa blijft be waakt. Van binnen en van buiten. Morgenavond kom ik terug met de commissaris cn dan zullen we verder zien.'" De schrijver knikte. „Ik zal Pieter de boodschap overbrengen, inspec teur. De goede man zal blij zijn, in z'n bed te kunnen kruipen." Zonder omzien verliet hij het vertrek. Nauwelijks sloeg de deur dicht, of Sonja zwaaide haar blote voeten van het donzen dek op de schapen vacht voor het bed en bewoog zich in de zelfde richting. „Wat is er?" vroeg Kladdard zacht, „Wat ga je doen?" „De belangrijkste bewijsstukken hebben we nog niet in handen, in specteur. Zoek z'n schoenen. Er zit modder aan uit de tuin. En zoek z'n zaklantaarn, vóór hy de kans krijgt die dingen te verbergen." De man in uniform greep haar bij de arm. „Blijf je hier. Hy mag niet zien dat jij er achterheen zit. Let op onze arrestante, dan zal ik wel even de corpi delicti opsnorren." De deur draaide onhoorbaar open en dicht, de beide meisjes bleven alleen. Er gleed een vreemde uit drukking over beider gelaat. „Je baas zal wel erg blij zijn, dat hij zo'n mooie spionne in huis ge haald heeft, denk je ook niet?" spotte Anna Mathilde. Haar bewaakster antwoordde niet. Ze deed de klerenkast open en liet de blauwe badjas uitglijder. „Ik dacht dat je zoveel van hem hield?" klonk het weer. Sonja beet op haar lip. Ze bukte en trok haar viesnatte kleren tevoor schijn. Zwijgend begon ze zich te kleden. „Ja, ik zou nou maar gauw inpak ken, als ik jou was. Met je mooie se cretaressebaantje is 't natuurlijk uit. En met de liefde helemaal. Mannen houden niet erg van dat soort als. wij." De bruine krullen bogen zich diep over de wijde regenmantel. Op de ruige stof van haar capuchon drupte een glinsterende traan. XXIII TWEE PARKIETJES Wild stormde de schrijver door de duistere gang van zijn zo streng be waakte bungalow. Ze had de villa niet verlaten, ze moest hier nog in huis zijn; in één van de kamers, in een kast misschien. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6