PSeudo-SPionne Sunderland, sparringpartner van Voorl. Ned. Elftal Behandeling van een bloedneus Tafeltennis-jeugd in actie DINSDAG 3 APRIL 1951 DE LEIDSE COURAN'I i WEEDE BLAD —PAGINA 2 Engelse ploeg belust op revanche Hoewel het elftal van de Engelse eerste divisieclub Sunderland, dat morgen in het Feijenoord stadion te Rotterdam tegen het voorlopig Ne derlands elftal uitkomt, nog niet is samengesteld, is de bezetting van e- zestal plaatsen in het team zo goed als zeker. Sunderland, de eni ge club in Engeland, die nooit in de tweede divisie is uitgekomen, heeft door de vele verwondtogen, die zijn spelers opliepen een ongelukkig sei zoen achter de rug. Ongetwijfeld was het elftal, indien het voortdurend volledig had kunnen uitkomen, ver der gekomen dan de zesde ronde van de F.A.-cup, maar telkens geraakte de een of andere speler geblesseerd, zodat vervangingen en omzettingen noodzakelijk waren en de kracht van de ploeg ongunstig werd beïnvloed. De laatste weken was de zieken lijst weer wat kleiner geworden, maar in de League-wedstrijd, welke Zaterdag jJ. tegen Arsenal werd ge speeld en die met 20 verloren ging, werd de Schotse rechtsbuiten Tom my Wright bij een botsing zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar men een fractuur in de knie constateer de. Het uitvallen van deze vleugel man, een der beste spelers van Sun derland, betekent voor de Engelsen een ernstig verlies. Er blijven echter nog genoeg op cL voorgrond tredende spelers over or.i er van overtuigd te kunnen zijn, dat het Nederlands elftal het morgen niet gemakkelijk zal krijgen en dat deze sparringpartner ten minste zo hoog moet worden aangeslagen als Middlesbrough, al neemt dit laatste team dan ook een betere plaats in op de ranglijst van de eerste divisie Aanvoerder is Watson, de rechts half. Watson, die een even goed cricketter als voetballer is. maakte in de zomer van 1950 deel uit van de Engelse vertegenwoordiging in het tournooi om de Jules Rimet-beker in Brazilië. Op de spilplaats staat de reus van het elftal. Fred Hall komt dicht bij de 2 meter. Hij speelde in de oorlogsjaren enkele malen in het Engels elftal in wedstrijden tegen Schotland en Wales. Zijn rechter buurman, £e halfspeler McLain ge niet vooral bekendheid om zijn gro te snelheid. De grote kracht van het elftal van Sunderland schuilt in het binnentrio. De linksbinnen Len Shackleton is voor Nederland geen onbekende. De ze fameuze individualï t, van wie men wel eens zegt, dat hij te goed is voor het Engelse nationale elftal, speelde op de gedenkwaardige 22 Febr. 1950 te Newcastle in het En gelse B-elftal tegen Nederland, een wedstrijd, die met de grootste moeite door Engeland werd gewonnen, on danks het prachtige spel van de bin- nenspelers Mannion en Shackleton, die vriend en tegenstander verbaasd deed staan met zijn razendsnelle dribbels en zijn flitsende schaarbe weging. Als rechtsbinnen zal naar alle waarschijnlijkheid de 20-jarige Kirtley worden opgesteld. Kirtley, die door de week in een mijn werkt, moet zijn reputatie nog vestigen, doch in deskundige Engelse voetbal kringen ziet men in hem een der beste binnenspelers van de toekomst. Tussen Shackleton en Kirtley zal Trevor Ford als aanvalsleider fun geren. Ford werd ongeveer een half jaar geleden voor 30.000 pond ster ling van Aston Villa overgenomen. Als topscorer van zijn elftal heeft hij bij de doelverdedigers in de eerste afdeling een grote naam en het is niet voor niets, dat Ford momenteel ook de midvoorplaats bezet in het elftal van Wales. Aankomst op Schiphol. Gistermiddag om zes uur is de voetbalploeg van Sunderland per extra KLM-toestel uit Newcastle op Schiphol aangekomen. Onder de spelers bevond zich de in Nederland welbekende linksbin nen Shackleton. Shackleton speelde eveneens mede in een Engelse ploeg, dit op 22 Februari van het vorig jaar in Newcastle met grote moeite het Nederlands voetbalelftal een 1 0 nederlaag toebracht. De manager van het team, mr. Murray, legde er bij zijn aankomst op Schiphol de nadruk op, dat be stuur en spelers erop gebrand zijn revanche te nemen op het voorlopig Nederlands elftal voor de vrij sma delijke nederlaag, die onze landge noten in Februari Middlesbrough toebrachten. De Engelsen onder schatten de Nederlandse tegenstan ders, die in dezelfde opstelling ver schijnen, zeker niet. De nederlaag van Middlesbrough, zo zeide mr. Murray, is voor ons een goede waar schuwing. Spelers en officials zullen Vrijdag morgen om 12 uur terugkeren p extra KLM-toesteQ naar Engeland. De tocht zal echter niet gaan naar Newcastle, doch naar Londen, aan gezien Sunderland de volgende dag een League wedstrijd zal moeten spelen tegen Portsmouth. De samenstelling van de ploeg. Het elftal van Sunderland is, naar wjj nader vernemen, als volgt sa mengesteld: Doel: Mapson; achter: Hedley en riudgell; midden: Watson, Hall en Wright: voor: Bingham, Kirtley, Ford, Shackleton en Reynolds. Reserves: Stelling, McLain en Da- vis. HARRY JOHNSTON BESTE ENGELSE VOETBALLER 1950-51. Harry Johnston, aanvoerder en rechtshalf van Blackpool, is door de vereniging van voetbaljournalisten gekozen tot de beste voetballer van het jaar. Hij verwierf slechts enkele stemmen meer dan Billy Wright van Wolverhampton en Tom Finney van Preston North End. Johnston voerde de Blackpooi-ploeg aan, die in de bekerfinale van 1948 door Manchester United werd versla gen. In 1947 heeft hij voor Engeland tegen Schotland gespeeld Hij kwam al op 15-jarige leeftijd in dienst bij Blackpool, eerst als lid van het ter- reinpersoneel. HET ZILVEREN L.F.C.- MOLENTO URNOOI. Morgenavond te 8.15 uur, niet te 8 uur, wordt in het Zilveren Molen- tournooi van LFC de wedstrijd ge speeld TJVSCoal. BRIDGE. D.D.S. D.D.S. won gisteravond van 't Buitenhof voor de H.P.-beker met 13 punten. VopI vnnrlfompnrl »uvp|lde bloedvaten daar ter plaatse en V ©ei VOOrKOmenQ ©UVGI zweertjes van het neusslijmvlies kun- Voor neusbloeding zijn er tal van oorzaken bekend. Allereerst dient hier natuurlijk het lichamelijk letsel te worden genoemd. Daarbij behoeft men dan niet slechts te denken aan de bloedneus die iemand geslagen kan worden. Het aantal ongevallen waarbij bldeding uit de neus "kan op treden is veel en veel groter. Als bijzonder gevaarlijke toestand dient in dit verband de schedelbasis' breuk te worden genoemd. Bij grote ongelukken waarna een patiënt uit j oor, neus of mond bloedt is de aller- grootste voorzichtigheid geboden. Dit kan een teken zijn dat de ge troffene een schedelbasisbreuk gekre gen heeft. Andere oorzaken. Ook vreemde voorwerpen in de neus. ziekelijke veranderingen van De Leiiaco jeugdkampioenschappen De speelzaal van A.L.T.C. was Za terdag geheel gevuld met een jeug dig en enthousiast publiek dat met glundere gezichten de verrichtingen van hun clubgenoten en favorieten volgde. De jaarlijkse Leitaco jeugdkam pioenschappen voor Leiden en om streken is een tournooi wat de orga nisatoren handen vol werk geeft, niet alleen om de zaak te doen klop pen maar ook om de woelige jeugd, die elk jaar weer meer animo schijnt op te brengen, in toom te houden en de wedstrijden ordelijk te doen ver lopen naar de finales. Het tournooi was dit jaar wel uit zonderlijk sterk bezet,, want juist onder de jeugd telt Leiden veel uit stekende krachten. De klasse jongens enkelspel trok natuurlijk de grootste belangstelling en hier wel fel gevochten om de 2 begeerlijke plaatsen in de finale. De groene shirts van Treffers, en de blauwwitte shirts van The Swallows waren het best vertegenwoordigd want deze verenigingen hebben beide een grote juniorenafdeling. Maar buiten deze 2 waren er nog een 12- tal andere verenigingen vertegen woordigd die allen hun beste krach ten naar dit tournooi hadden ge zonden. Otto Verkerk de grote troef van ALTC trof reeds in zijn eerste ronde een zware tegenstander n.l Folkers van Tempo die Verkerk met de grootste moeite de baas kon blijven. De andere „cracks" zoals W. v. d. Zwet van Treffers, C. Russchen van Tempo, H. v. d. Voort van Sleutels kwamen zonder veel moeite de eerste poules door. In de demi finale trof fen twee sterke Treffersspelers el kaar, v. d. Zwet en J. v. d. Meer, en boden de toeschouwers een felle en spannende strijd, waaruit W. v. d. Zwet in 2 games zegevierde. Kees Russchen had zich via Schmitzler, Broeke, Den Elzen, G. v. Rhijn en O. Verkerk een plaats in de finale ver overd en kreeg als tegenstander dus W. v. d. Zwet De finale was van zeldzaam goed gehalte, de beide spelers wogen vol komen tegen elkaar op en na een uitermate spannende partij kwam W. v. d. Zwet als overwinnaar te voor schijn, met de cijfers 2224, 2321 en 22—20. Bij de dames waren het Mej. Blaauw van ATTC en Truus van Rhijn van The Swallows die het tot de finale brachten, beiden veelbelo vende jonge speelsters die ook bei den dit jaar zullen deelnemen aan de nationale jeugdkampioenschappen der N.T.T.B in Amsterdam. Mej. Blaauw won de finale met 2118 en 2117 en veroverde hier mede de eerste plaats. Het meisjes dubbel werd gewonnen door R. Kathmann (Swallows) en L. van Ruiten (Treffers terwijl het herendubbel voor O. Verkerk en H. v. d. Voort (ALTC en Sleutels) was. FolkertsRusschen (Tempo) kregen hier de 2e plaats. De heer A. Schild, die het initia tief voor deze kampioenschappen heeft genomen, en die ook de wed strijdleiding had, komt zeer zeker voor de goede organisatie een woord van hulde toe. Na afloop van de wedstrijden wer den de prijzen uitgereikt en met een kort woord docr de heer Schild werd het tournooi, dat alleszins geslaagd kon worden genoemd, gesloten. N.K.S. JUNIOREN COMPETITIE. In de Juniorencompetitie is de eerste kampioen bekend geworden. In afdeling B. behaalde Treffers a. door een 73 overwinning op Swal lows 2 het kampioenschap van deze afdeling. Treffers (R.A. Veen). Door een 73 overwinning op Sleutels 2 is het tweede herenteam van Treffers kam pioen 2e klasse geworden en gaat nu binnenkort ook promotie-wed strijden spelen «voor de 1ste klasse. Proficiat heren! De junioren wilden voor hun grotere broers niet onder doen en behaalden eveneens door een 73 overwinning op Swallows 2 het kampioenschap. Hiermede kwam Treffers in het bezit van zijn 4e kam pioensteam, wat toch wel als een bijzonderheid vermeld mag worden. Een mooi cadeau werd hen hierbij dan ook aanfeboden, doordat deze dag de honderd leden gepasseerd werden en tevens het aantal steu nende leden tot ver boven'de hon derd kwam. Wij willen hieraan alleen nog maar ook onze gelukwens aan toevoegen. De overige uitslagen waren als volgt: Dames: Treffers 1St. Hoger 1 10—0: Treffers 3—VVV 3 5—5; Treffers 4—ATTC 1 2—8. Heven: ALTC Treffers 5 5—5; Wibo 4—Treffers 3 8—2; Treffers 5— Match 2 64 Junioren: Sleutels 1 Treffers 2 82. A.s. Zondag speelt Treffers zijn 2e promotiewedstrijd hoofdklasse, we derom thuis en thans tegen het Am sterdamse Sparta 2. Trefkracht (Lisse). Het eerste team speelde voor de competitie te gen „Swallows" I uit Wassenaar. In een teleurstellende kamp werd deze ontmoeting met 73 verloren. De trainingsavonden zijn nu vast gesteld op Woensdag- en Zaterdag avond. VOLLEYBAL. PROFESSORENWIJK- DAMES KAMPIOEN? Morgenavond te 8.15 uur speelt de eerste damesploeg van Professoren- wijk de 'laatste wedstrijd van de com petitie tegen Actief I. Winnen de Professoren-dames, dan zyn zij kam pioen van de 2e kl. en promoveren naar de 1ste kl. De wedstrijd wordt gespeeld in het schoolgebouw aan de Mun nikenstra at. ATHLETIEK. KATH. ATHL. VER. DE BATAVEN. Zoals ieder jaar gebruikelijk ge schieden vanaf 1 April alle trainin gen weer op de Sintelbaan in de Leidse Hout en wel op Woensdag om 6 uur de dames en meisjes en 7 uur de jongens en heren, op Vrijdag om uur de heren en jongens en op Maandag 7 uur de dames en meisjes. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 April a.s. zal op het landgoed Staelduyn voor de heren het jaarlijkse Bataven week-end worden gehouden. De deelname voor dit week-end is naar verwachting zeer groot en nog slechts enkele plaatsen zijn beschikbaar. In verband met de inkoop van levens middelen moeten zij, die als nog wensen deel te nemen, zich uiterlijk Woensdagavond op de training mel den, Een deel der Bataven zal de reis naar Staelduyn maken per auto. Deze vertrekt Zaterdag om 2.30 uur vanaf de Lakenhal op de Oude Sin gel. Het andere deel zal de reis ma ken per rijwiel. Over de vertrektijd van deze groep zal nog nader overleg worden gepleegd. SCHAKEN. Lisser Schaakclub. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn: C. v. 't Wout—J. Bos 1—0; C. d. TangG Horsman 01; J. Boogerd J. v. Koppen 10; A. v. Pijpen— A. Snel 01; P. StamJ. v. Rijssel 01; Chr. BoogerdJ. v. d. Voort 1—0; A. Verdoes—P. v. Tol 1-U). RECHTZAKEN Oneerlijke postbesteller. Een Wassenaarse hulpbesteller der P.T.T., was indertijd tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdet hij zich gedurende vijf jaren goederen uit pakjes en brieven had toege- eigend. Hij was van dit vonnis in hoger beroep gekomen omdat hij gaarne een eigen bedrijf wilde heb ben en dit niet door zou kunnen gaan als hij geen voorwaardelijke straf kreeg. De feiten zelf gaf hij toe. Het requisitoir van de proc.-gene- raal, mr. Zaayer. pakte echter anders uit. Mr. Zaayer vond de straf voor dergelijke feiten gedurende een zo lange periode gepleegd veel te laag en eiste acht maanden gevangenis straf. De /erdediger betoogde dat verd. gedurende de oorlog 2 jaar bij de Duitse posterijen en naar hartelust had gestolen en dat hem dit in het bloed was gaan zitten. Het Haagse Hof zal op 13 April a.s. uitspraak doen. nen eveneens een neusbloeding ten gevolge hebben. Naast deze afwijkin gen van meer locale aard kunnen ook meer algemene ziektetoestanden aanleiding geven tot bloedingen uit de neus. Om te beginnen wordt zulks herhaaldelijk waargenomen bij infectieziekten: roodvonk, typhus, malaria, voorts bij stoornissen in het circulatieapparaat: verhoogde bloed druk, vaatverkalking, sommige hart ziekten. Het gaat hier niet om volledigheid. Het ligt slechts in de bedoeling te illustreren dat een neusbloeding zeer veel verschillende oorzaken kan heb ben. Eenvoudige behandeling. Bij de „gewone" neusbloeding die gezonde mensen zo maar kan over vallen blijft de oorzaak echter vaak verborgen. De bloeding komt na een poosje weer tot staan en het leven herneemt zijn gewone gang. Met deze neusbloedingen hebben wij in de praktijk het meeste te ma ken. Onze belangstelling gaat daarom in de aller eerste plaats uit naar de vraag of er bij zulk een onpleizierige gebeurtenis iets moet worden gedaan en zo ja. wat. Wanneer we er zeker van konden zijn dat de bloeding na afzienbare tijd vanzelf tot staan zou komen kon Van een bepaalde behandeling wel worden afgezien, maar met weet zo iets immers nooit vooruit. Daaren boven zijn de omstandigheden meest al zo dat het stelpen van de bloeding noodzakelijk is om niet alles onder het bloed te laten komen: tafelkleed, vloerbedekking, kleren, lakens, slo pen, dekens. Men late de patiënt daarom recht op zitten met het hoofd en neus in de stand die men bij het schrijven aan neemt Snoerende kledingstukken die zich om de hals 1 'inden worden los gemaakt en vervolgens wordt de punt van de neus met duim en wijs vinger dichtgeknepen. De drukken de vingers worden niet te hoog en niet te laag geplaatst, zij behoren rechthoekig op het neustussenschot te worden gezet Dat klinkt alles ge leerder dan het is: het geheel houdt niet anders in dan de handgreep die iedereen zou toepassen wanneer hij iemand in dit geval letterlijk bij de neus zou nemen. Daar de plaats van de bloeding meestal voor- en onderin de neus gelegen is, heeft deze eenvoudige be handeling meestal reeds succes. Na een minuut of vijf worden de dicht drukkende vingers verwijderd op dat men het effect van zijn pogen kan nagaan. Overmatig slikken van de patiënt is echter een aanwijzing dat de bloeding nog niet is opgehou den: er vloeit dan nog bloed naar de keelholte. Een koude sleutel. Gelukt het niet een neusbloeding op deze wijze te beheersen dan moet de zaak anders worden aangepakt. Men laat de patiënt dan iets achter over leunen in een houding' waarin hij gemakkelijk zit en waarbij het hoofd behoorlijk ondersteund is. De patiënt dient dan enige tijd langzaam en diep adem te halen, er worde koude doe ken op de neus en in de nek gelegd Het belang van koude applicatie in de nek was reeds aan onze voor- ouders bekend. Zij gebruikten daar voor een grote sleutel, in de moderne kliniek wordt hiervoor wel gebruik gemaakt van de chlooraethylspray. Wanneer ook deze tweede methode teleurstelt, wordt het tijd een genees heer te waarschuwen. Deze kan dan verschillende vormer van behande ling kiezen o.a deppen van het neus slijmvlies met een watje gedrenkt in adrenaline, etsen van het neusslijm vlies b.v, met chroomzuur- of tri- chloor azij nzuurkristallen of het tam poneren van de neus. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 „Pau- lus van Tharsis". hoorspel; 12.00 Gra- i. ofoomnuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Vocaal Dubbelkwartet; 13.00 Nieuws; 13.15 Banjo-orkest; 13.50 Gramofoonmu- zitk; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Marinierskapel; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Viool en piano; 17.45 Regeringsuitzending: Drs. R. L. Mel- lema: „De Wajang als karakterspel van de mens": 18.00 Gemengd koor; 18.30 R.V.U.: Dr. G. van Beusekom: „Natuurbescherming als cultuurtaak, nationaal en internationaal' 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Comentaar familie competitie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20,05 Paulusherdenking; 2*.30 Fragm. „Paulus", oratorium: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Onder ons gezegd; 8.23 Orgelspel: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor d' vrouw; 11.00 R.V.U.: Dr. G. van Dam: „Rheuma-bestrijding". 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Hawaiian- iek: 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen12.33 Voor het platte land; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Ge sproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor d" zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 AcCordeonmu- ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Va- ria; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 „De strijd om het Na tionale Inkomen", causerie; 19.15 Sport. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. .'ARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Politiek commentaar; 20.15 tied. „Aïda", opera: 21.20 „Onze oude Dundas", hoorspel; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.20 „Wetenschap en samenleving", causerie; 22.35 Pianoduo; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel, 23.35—24.00 Gramofoonmuziek. in de schaduw van Djenchis Khan 2. De heer Keri Ning Ta schuivelde langzaam binnen met de sobere gra tie die de bewoners van Midden-Azië kenmerkt „Meneer Do Kie DU?' vroeg Keri Ning Ta, terwijl hij de detective met een scherpe, maar toch aangename blik opnam. „£oals u zegt", antwoordde Dokie hoffelijk. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?'" „Het zij mij nederig bezitter van tweeduizend Yaks, vergund een be roep te doen op uw onmetelijke ge leerdheid zei Keri in zangerig En gels. „Het gaat om een zaak die voor ons herders belangrijker is dan le ven en dood: om een nagedachtenis!" Kokie knikte. De an-der ging nu plot seling recht op zijn doel af. „Onze stam bewaakt seder 23 geslachten, het graf van Djenchis Khan die zich eens met recht „Heer der wereld" noemde', zei Keri. In dit graf bevin den zich onmetelijke schatten. Tot voor. kort wist niemand behalve wij waar zich üt graf bevond. Thans be- 1 zitten wij aanwijzingen dat voorbe reidingen worden getroffen, het te plunderen. Het gaat ons, simpele her ders, niet om de waarde van de schat ten. Wat wij wilen vermijden is. dat de schaduw van Djenchis Khan over ons zou komen, wanneer zijn laatste rustplaats zou worden geschonden. Misschien wiit u veiligheidsmaatre gelen treffen meneer Durf. Iedere som die u„Ik zal doen wat in mijn vermogen ligt", antwoordde Dokie rustig. Na het vertrek van Keri ging Dokie pakken. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHJEDENIS door P. J. van Gelder 33) Er sprak een kracht en óók een zwakte uit zijn woorden. Kracht, omdat achter dat korte, vriendelijke bevelende zinnetje helemaal geen vriendelijkheid school, doch slechts een dreigende, onvriendelijke beve lende politiemacht en een even drei gende, onvriendelijk uitnodigende gevangenis. Zwakte, omdat de tussen persoon die een verhoor daarmee moest aanvangen, half en half blijk gaf dat hem van alles verteld kon worden, zonder dat hij nog voor een cent zekerheid had hoe de vork nu feitelijk in de steel zat. Kracht om dat het initiatief bij hem berustte; zwakte, omdat hij noodgedwongen moest beginnen het uit de handen te geven, omdat hij er in zo'n geval niet mee wist om te gaan. Vertel* Een slag in de lucht, om hen? aar. het nraten te krijgen, zon der zich zelf bloot te geven. Nu om zeilde hij het stellen van vragen die hij niet kon stellen, omdat hij geen flauw benul had welke vragen hij deze mensen zo moeten stellen zon der dat ze hem doorzagen. Nou vertel! Sonja beschouwde de uitnodiging als tot haar gericht, ze zat nu eindelijk leunend tegen haar „Patroon" die op de rand van zijn bed een klaverblad van vier for meerde en ze stak welgemoed van wal. ,.U zult u herinneren, inspecteur, wat ik u al in de werkkamer verteld heb over de vermoedens, die ik er op nahield. U zult inmiddels geconsta teerd hebben, dat er al een en ander van uitgekomen is. Zelfs m'n mooie plannetje om een val op te stellen hebt u overgenomen en 't spijt me juist daarom ontzettend, dat ik zelf in m'n onwetendheid met de vlugge uitvoering er van de moordenaar op de vlucht gejaagd heb, zodat we nog eens een andere strik moeten zetten, om de dader definitief te kunnen be trappen. Begrijpt u goed, ik ben van daag nee gisteren bedoel ik, niet hier geweest. M'n baas wist niet waar ik zat. Toen vannacht de alarm schel te keer ging, vloog ik dus de tuin in zonder te weten dat er zo veel mensen uitgezet waren, om de zaak in het oog te houden. Ik heb de boel verprutst, want. „Verprutst?" viel haar „werkgever" uit, „m'n leven heb je gered. Ik ben diep dankbaar, dat je op me afkwam. Van al die klapbakken heeft er niet èèn een poot uitgestoken om me on der het mes vandaan te trekken En 'ik dank lekker cm nog eens m'n hoofd i' lus van zo'n valstrik te steken. een om te kijken of het ding aJ dichtgetrokken wordt. Jij hebt trouwens ook je bekomst aan die messteken. Je komt m'n tuin niet meer in, begrepen?" „Nee, pa", glimlachte ze. Hun han den gleden in elkaar. „Ik begrijp er nog niet veel van", bromde Kladdard, ,,'t zal wel aan mij liggen. U was er de hele dag niet, „Nee, inspecteur, ik was gewoon maar vannacht zat u hier in huis en toch wist u niets van die valstrik?" thuis." „Thuis? En u hoorde de aliarm- schel? Waar woont u dan?" „Hiernaast, inspecteur, éen villa verder." Een vuistslag dreunde op tafel. „Wel alle mensen, meneer z'n secre taresse is niet te bereiken! Meneer heeft geen idee waar z'n personeel kan zitten. Meneer kan niemand in lichten, want hij weet helaas het adres niet uit zijn hoofdEn dan zit ze hier en gunder pal naast de deur. Een villa verder! Heb je ooit zo zout gegeten Het gezicht van de schrijver ver toonde donkere donderwolken, waar opgezwollen paarse aderen als blik- sumschichten doorheen flitsten. „Son ja"' Hier naast!" Maar zij lachte al die woede en ontsteltenis van de bedrogenen weg met haar onbezorgde woorden. ..Ik wilde m'n eigen baas niet laten we ten waar ik woonde, inspecteur, om dat hij niet mocht merken dat ik een buurmeisje van hem was. Daarom kon hij u geen adres verschaffen en was ik toch altijd bij de hand." „Hiernaast. zuchtte de vrijge zel, „Had ik dat geweten!" „Philax schudde eigenwijs z'n kop. ..Wat maken die mensen weer een drukte, zien ze dan niet dat 't mid- 4en in de nacht is en dat een fat soenlijke hond probeert te slapen? Enfin, ik heb dan eindelijk m'n Au- pida-matras, ik mag niet brommen." „Ik zal vlug verder vertellen, zei Sonja, „Ik hoorde van u, dat een val se Sonja in het bezit was van het briefje dat ir/eneer Ricochet vermiste en waarin geschreven werd over een geheim, dat bij hem niet meer veilig zou zijn. De ondertekenaar, laat ik hem X noemen, bood aan die kostba re papieren te komen weghalen als niemand het nurkte. Ik had dat e- Distel nooit gezien en ik wist toen nog niet, wie de afzender er van was maar volgens mij stond de moord er regelrecht mee in verband omdat er iemand mee rondwandelde, die pro beerde een ander aan de galg te helpen en zodoende z'n eigen straatje schoon te vegen. En als zij de help ster was, moest haar opdrachtgever öf de moordenaar, óf de afzender van het briefje, öf beiden zyn. Want ook de afzender stelde pogingen in het werk de schat te bemachtigen. En volgens uw onderzoek naar het stempel, inspecteur, was die brief hier heel dichtbij gepost. Die X zat dus niet ver van mij vandaan! Wel het enige wat ik kon doen was: vin gerafdrukken verzamelen. Die kon ik hier in huis gemakkelijk vergaren. De hare had ik niet eens nodig. Zij kon het niet zijn omdat overduide lijk bleek, dat ze volkomen verkeerd voorgelicht was. Zij verdacht mijn baas en' ze geloofde werkelijk, dat hij de knuppel rustig in z'n biblio theek gelegd had. Open en bloot nog wel!" „Je liegt", lachte de meid rechts, die tot nog toe rustig had liggen luis teren met slechts een spottende trek op haar gezicht. „Nu blijkt 't dat je liegt. De knuppel lag niet open en bloot, maar de boeken stonden er voor zodat geen mens er erg in zou hebben." „En wie zag die knuppel daar?" „Dat gaat jouw niet aan!" „Ik zal het je vertellen. Anna Ma- thilde, dat was je vader! De zelfde, die over de kolenkist en over hel dak van het schuurtje de bibliotheek inklom, door een raam open te schui ven. De zelfde, die de knunpel er in die nacht ook deponeerde. En hij zet te de boeken er met opzet niet meer voor. Hij liet zijn wapen, waarvan hij alle vingerafdrukken zorgvuldig had afgewist, open en bloot liggen. In de hoop. dat de bewoner van het huis het ding zou aanraken vóór de politie kwam .In de veronderstelling- dat men de bewoner ook in het an dere geval, als z'n vingerafdrukken er nog niet oo stonden, wel zou ver denken omdat het kennelijk het ïrroordwerktuig was. dat daar pas gewassen in zijn kast lag". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6