RONDOM RERUM NOVARUM Prijsbeschikking voor gehele handel Contact-rail Mad het óaciadótne geen yetyh? DINSDAG 3 APRIL 1951 UK LEIDSE COURANT TWEEUF BLAD - PAGINA 1 Naar de „Telegraaf" verneemt, kan waarschijnlijk gedurende het heden in de Tweede Kamer aanvangende debat over de loon- en prijspolitiek, een belangrijke regeringsmededeling verwacht worden. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d- Brink, zou voornemens zijn een prijzenbeschikking af te kondi gen voor de gehele groot- en detail handel, waarbij de winstmarges be perkt worden (gelijk onlangs bij de prijzenbeschikking-texticlhandel liet geval was) tot 103 van het peil in het tijdvak van 1 Juni 194931 Mei 1950. Met de berechting der delicten uit eventuele overtredingen van deze nieuwe beschikiking voortvloeiende zullen belast worden de rechters van economische aangelegenheden bij de verschillende arrondissementsrecht banken, die met ingang van 1 Mei a.s. de tuchtrechters voor de prijzen ver vangen. De economische controledien sten zullen opdracht krijgen, strenge controle uit te oefenen op de nale ving der prijzenbesch ikking. De thans ontworpen beschikking is tot stand gekomen na overleg met de Hoofdgroep Handel. Koningin weer thuis Koningin Juliana is gisteren met de drie oudste prinsesjes per trein uit het Oostenrijkse wintersportcen trum Sankt Anton in Soestdijk terug gekeerd. Hedenmorgen gaan de prinsesjes weer naar school. Prinses Marijke zal in de loop van de ochtend uit Apel doorn in Soestdijk terugkeren. MINISTER PETERS IN NEDERLAND. Ir. L. A. H. Peters, de nieuwe Mi nister van uniezaken en overzeese rijksdelen, is gistermiddag om kwart voor vier met de Constellation Ven- lo van de K.L.M. op Schiphol aange komen. RADIOREPORTAGE UIT DE KAMER. Hedenavond om 21.30 uur zal via de zender Hilversum I een reportage worden gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. C. J. KUIPER, t Gisteravond, na te zijn voorzien van de H-H. Sacramenten der Ster venden, is te zijnen huize plotseling overleden de heer C. J. Kuiper, oud lid van het dagelijks bestuur der Ka- tho'ieke Arbeidersbeweging en oud lid de* Tweede Kamer. De heer Kuiper bereikte de leeftijd van ruim 75 jaar. Hij was ridder in de Orde var Oranje-Nassau, de Ne- derlandsche Leeuw en St. Gregorius. Autorijden op petroleum De heer A. Zdrojewske uit Schaes- berg heeft in samenwerking met de monteur H. Flaake. eveneens uit Schaesberg een instrument gecon strueerd, dat het mogelijk zou maken auto's op tractor-petroleum te laten rijden. Het instrument zou in iedere auto gemonteerd kunnen worden. Volgens de heren zal het gebruik van petroleum in dubbele mate voor delig zijn: tractor-petroleum is veel goedkoper dan benzine, terwijl het verbruik per liter ook voordeliger is. Ook zou de trekkracht van een auto, die op petroleum loopt, aanzienlijk vergroot worden. De heer Zdrojewske zal octrooi aanvragen. De ANWB wijst de bromfietsers er op, dat berijders van rijwielen met hulpmotor in België tenminste de leeftijd van 18 jaar moeten hebben bereikt. Bromfietsers hebben voor België ook 'geen rijbewijs of nummerplaat nodig, doch moeten in bezit zijn van de gewone geldige Nederlandse be- lastingkaart. De bedoeb'nig is de winstmarges aan te passen aan de thans ten aanzien van textiel bestaande situatie.Deze situatie is aldus, dat de winstmarges op textiel met ingang van 28 Sept. 1950 werden vermeerderd met drie procent van de normaal geldende marges in het tijdvak Juni 1949 tot Mei 1950. Naar men mag verwachten zal de maatregel van minister Van den Brink met terugwerkende kracht gel den tot dezelfde datum als voor de textiel, dat wil zegigen tot 28 Septem- 1950. De groenten-uitvoer naar Duitsland Geheel gestaakt Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal de uitvoer van groen ten naar West-Duitsland op zeer kor te termijn worden gestaakt. Welis waar zijn de licenties welke nog on der het oude invoercontingent vie len tot 1 Mei a.s. verlengd, maar het betalingscontingent zal dezer dagen zijn uitgeput. Vermoedelijk zal het geruime tijd duren alvorens de export weer kan worden hervat. Op het ogenblik vin den te Parijs onderhandelingen plaats binnen het kader van de O.E. E.S. tussen West-Duitsland en de an dere leden-landen van deze organisa tie. Van het resultaat van deze be sprekingen zal het geheel afhangen, of weer deviezen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van onze groen- tenuitvoer. In officiële kringen is men hier omtrent uiterst somber gestemd. Men wees ons er op, dat het stopzetten van de uitvoer ons land iedere week mülioenen guldens zal kosten. Bin nenkort komen de tuinders en telers met hun voorjaarsproduct op de markt. Gezien het grote aanbod dat niet door het binnenland in zijn geheel zal kunnen worden opgeno men dreigt het prijspeil beneden de kostprijs te zakken. Alhoewel men in tuinbouwkringen in de afge lopen jaren wel eens eerder voor moeilijke situaties geplaatst is ge weest, ziet men thans de toestand zeer pessimistisch in, tenzij op korte termijn een verandering in de situa tie komt. Maar de kans hierop wordt vooreerst niet erg groot geacht. PROEVEN MET PLASTIC TEGEN NACHTVORST. In het belang van de aardbeien teelt neemt men te Beverwijk proe ven met plastic ter bestrijding van de nachtvorst. Verleden jaar hebben de veilingen, de tuinbouwvoorlich- tingsdienst en De Bilt proeven geno men met bepaalde papiersoorten. De ze proeven mislukten, omdat het pa pier teveel vocht absorbeerde. Voor komen moet worden dat plantende len een lagere temperatuur krijgen dan de omringende lucht. Voorts is een nieuwe waarschu wingssysteem tegen vorst bedacht. Op verschillende plaatsen zullen na acht uur 's avonds op borden medede- ingen worden gedaan over de te ver wachten weersomstandigheden. In het college van directeuren van keuringsdiensten van waren is in behandeling de vraag, of het wense lijk is voor te schrijven, dat op de flesjes coca-cola moet worden ver meld, dat de inhoud een bepaalde hoeveelheid cafeïne bevat. Een be slissing is binnenkort te verwachten, weet „Parool'''. Het bestuur van de Dioc. Bossche Kath. Middenstandsbond overweegt de stichting van een dr. van Beurden huis ten dienste van deze bond. Het dr. van Beurden-huis is bedoeld als centraal administratiegebouw voor de Dioc. Middenstand. ALBERT HEIJN HEFT KERNFONDS OP. De directie van de N.V. Albert Heijn's fabrieken heeft de perso- neelskern en het kernfonds van het bedrijf opgeheven, omdat zij meent, dat het wederzijdse vertrouwen is ge schokt. De personeelskern zou het resul taat van een bespreking met de di rectie over de vijf procent loonsver hoging niet op de juiste wijze aan het personeel hebben weergegeven. De directie heeft thans een onder steuningsfonds gesticht. „Volkskr." Het Radioprogramma NIEUWE DAGVAARDING De Nederlandse radio-omroepver enigingen hebben na de drukker van Het Radioprogramma nu ook de stichting van die naam doen dag vaarden in een kort geding, dat mor genmiddag om drie uur zal dienen voor de president van de Amsterdam se Rechtbank. Mr. dr. P. Witteman zal als pro cureur van de omroepverenigingen eisen, dat het de gedaagde stichting op straffe van betaling van een dwangsom van 10.000 gulden wordt verboden, de Nederlandse radiopro gramma's te publiceren in haar blad., waarvan vorige week Zaterdag het derde nummer is verschenen. Boekhouder zette inbraak in scène De inbraak bij de United States Li nes te Rotterdam, die Zaterdag werd ontdekt en waarbij een bedrag van 10.000 werd verduisterd, blijkt door de chef-boekhouder te zijn geënsoe neerd. Men vond Zaterdagochtend meldt „Parool" de brandkast ge opend. Er voor lag een geldlaatje, een opengebroken geldkistje en wat boe gen. De kast en ook de buitendeur van het kantoor verto"iiden geen sporen van braak. Na een onderzoek werd de 37-jari- ge chef-boekhouder H N. meege nomen. Deze bekende in de loop van oe dag de inbraak te heb1: en geënsce neerd. In September van het vorige jaar was hij begonnen mt-1 het be zoeken van speelgelegenheden. Hij verioor. steeds en begun toen geld van de zaak te gebruiken. Er ontstond hic-idcor een tekort dat tot i3 OOu opliep Aangezien de man dit gat nie' meer kon stoppen, verzon uij een middel om er uit te komen In zijn wanhoop nam hij Woensdag jl. toen hij ƒ9000 voor salarissen k-eeg, hiervan ƒ2000 af om te trachten al zijn geld terug te winnen. Hij ver loor echter weer. Vrijdagavond nam hij het geldkistje van de kassier mee naar huis. Hij brak het open en nam er circa 10.000 uit. Daarna bracht hij de lege kist terug. ..OLD VIC'' MAAKT TOURNEE DOOR ONS LAND. Het bekende Engelse toneelgezelschap „The Old Vic" zal een tournee door ons land maken. Deze tournee zal in het te ken staan van de herdenking van de schryver G. B. Shaw, die in het eind van het vorig jaar overleed. Er zul len opvoeringen gegeven worden van een van zijn minder bekende werken, nl. „Captain Brassbound's Conversion". Foto toont een scène uit de 3de acte van dit stuk Ursula Jeans als „Lady Cioely Waynflete" en Wil liam Devlm als „Rankin", de Schot se missionaris. IN PLAATS VAN DE BOVENLEIDING Ir. L. F. A. Knottnerus uit Amster dam heeft een nieuwe systeem be dacht voor het toevoeren van stroom bij electrische spoorwegen. Het is ge baseerd op dc contactrail tussen de twee andere rails in en maakt dus een einde aan de wirwar van draden, die op drukke punten in het spoorweg net kan ontstaan. Ir. Knottnerus heeft reeds geruime tijd geleden pa tent op zijn uitvinding aangevraagd. Het systeem van de contactrail be staat al lang, maar tot nog toe was het te duur, omdat ftien een verdeling in secties van vier meter toepaste. De nieuwe inrichting heeft secties van tweehonderd meter, voor de verbin ding waarvan dus veel minder scha kelaars nodig zijn. Voordelen zijn verder onder meer nog: veel lager in prijs dan het bo venleidingsysteem (60.000 in plaats van 120.000 gulden per kilometer), veel minder slijtage dan bij het sys- steem met de bovenleiding en een grotere veiligheid (bij het rijden voorbij een onveilig sein wordt de stroom automatisch uitgeschakeld). Er bestaat geen gevaar, dat het pu bliek in aanraking zal komen met een onder stroom staande contactrail, want elke sectie wordt door de trein zelf ingeschakeld. MAANDELIJKSE UITGAVEN PER HOOFD DER BEVOLKING. Een verhoging der uitgaven van een volk, zoaL deze uit de grafiek blijkt, toont wel duidelijk aan hoezeer de kosten van het levensonderhoud gestegen zijn. Per maand geeft het gehele Nederlandse volk thans 210 millioen gulden meer uit dan drie jaar geleden. Deze uitgaven worden uit drie componenten samengesteld, en wel: a) voedings- en genotmiddelen; b) duurzame consumptiegoederen, waaronder verstaan worden o.m. textiel, woninginrichtig, huisraad, schoeisel; c) overige goederen en diensten, w.o. huishuur, levering van gas en electriciteit enz. Drie jaar geleden werd aan de DE* BEVOLKING IN NEOERLAND no curcn .MGüLOtN» UO mn foo '1 70 «O 951 SO 20 SO if 194 £L_ SS&Si 8 1949 19 urn 50 middelste groep het minst besteed, thans aan de laatste. Deze verschui ving toont wel enigszins aan, dat ons volk zich tegen de oorlogsecono mie wil wapenen en daarvoor zoveel mogelijk goederen van duurzame aard aanschaft. Doch ook in deze ca tegorie is het duidelijk, dat de prijs stijgingen het totaal bedrag aan uit gaven sterk heeft beïnvloed. De verhoogde' uitgaven worden in het totaal van 210 millioen (steeds per maand) voor meer dan de helft door de groep der duurzame con sumptiegoederen gevormd (met een stijging van 122 millioen), waarte genover aan voedings- en genotmid delen 57 millioen meer werd gekocht en slechts voor rond 30 millioen meer besteed moest worden aan groep C. Interessant is hierbij de ontwikke ling van de prijsindex na te gaan. Die verliep voor alle groepen tezamen als volgt: 1947100 4 8102 4 9108 5 0115 5 1125 Wil men het beeld van de huidige economische toestand van ons volk volledig kunnen overzien dan dient als derde factor ook de hoeveelheids- index beschouwd te worden. Het zou theoretisch immers mogelijk kunnen zijn, dat de Nederlander thans be langrijk meer koopt dan jaren gele den. Dit blijkt in de praktijk niet het geval te zijn. Wannee we de hoc- veelheidsindex voor 1947 op 100 stel len dan zien wij de ontwikkeling van dit begrip constant blijven tot 1949, waarna een stijging tot 101 intreedt, gevolgd door een daling tot 97 in 1950, terwijl wij than* weer even bo ven de 100 zijn uitgekomen, name lijk 102. Daarmee is aangetoond, dat op het ogenblil. niet veel meer ge kocht wordt dan drie. vier jaar ge leden, doch dat de prijsindex in die tijd van 100 tot 125 steeg. De prijs stijging blijkt ook het sterkst te zijn in de categorie der duurzame con sumptiegoederen (130) en het ge ringst voor de groep „overige goede ren en diensten" (119). DUITS—NEDERLANDSE OVER EENKOMST VOOR SOCIALE VER ZEKERING ONDERTEKEND. In het Ministerie van Arbeid van de West Duitse Bondsstaat is de over eenkomst inzake Sociale Verzeke ring tussen Nederland, en West- Duitsland ondertekend. West-Duitsland was bij de onder tekening vertegenwoordigd door Staatssecretaris Maximiliaan Sauer- born en Nederland door de Chef van de Nederlandse Missies in Duitsland. Vice Admiraal de Booy. De foto toont het moment van de ondertekening: zittend links Vice Admiraal de Booy; rechts zittend Staatssecretaris M. Sauerborn. in. DAT het socialisme in de vorige eeuw aller lei onlusten onder de ar beiders uitlokte om tot verbetering van hun toe stand te komen, leren ons de ongeregeldheden in Parijs, Luik, Amsterdam en elders. Het prediken van de klassenstriid was het meest geschikte middel om tot geweld en handge meen te komen. Voor de arbeiders zelf, die in blind vertrouwen bun socialisti sche leiders achterna gin gen, had dit dikwijls droe vige gevolgen. De meeste slachtoffers vielen aan de zijde van de a*beiders. Naast het aanwakkeren van klassenhaat, propa geerde het socialisme de verderfelijke leer van de afschaffing van het 'pri vaateigendom. Paus Leo XIH geeft dit kort en kern achtig weer in ziin beroem, de encycliek: „De socialis ten beweren, dat men het privaat-eigendom der goe deren moet afschaffen en in plaats daarvan collec tief bezit moet invoeren, terwijl dan de leiding moet worden uitgeoefend door mannen, die ofwel aan het hoofd van een gemeente staan ofwel de gehele maatschappij besturen. Door zulke goederen overdracht van de indivi duen naar de gemeenschap menen zij de tegenwoordi ge ellende te kunnen gene zen." (Rer. Nov. no. 3). De Paus gaat dan verder en toont aan. dat afschaffing van het privaateigendom een aanval is op een van de eerste rechten van iedere werkman. Wanneer men in loondienst werkt voor een ander, dan doet men dit in ruil voor loon. Op dit loon heeft hij dan recht, maar bovendien is het ook ziin recht zelf uit te maken hoe hij zijn loon zal besteden. Spaart hij dus iets over dan kan hij dit overgespaarde in goe deren omzetten, hetgeen dan zijn privaateigendom wordt. Dit wordt door de socialistische theorieën on mogelijk gemaakt. Het socialistische idee om alles zoveel mogelijk gemeenschappelijk te be zitten, is geen nieuwe vin ding van de verlichte 19de eeuw. Reeds honderden ja ren vóór Christus heeft men hier en daar zo'n systeem widen toepassen. Op het eiland Creta reeds in 1300 vóór Chr.! Reeds voor onze christelijke jaar telling waren er voorstan ders, die zich een ideale staat hadden geconstrueerd met gemeenschappelijke kinderopvoeding en ge meenschappelijke openba re maaltijden Ook de Christenen van de eerste Kerk kenden een soort communisme, een ge meenschapsideaalmaar dan gebouwd op ware lief de en gelijkheid." De ge lovigen waren ten nauwste vereend, en bezaten alles in gemeenschap. Zij ver kochten have en goed en verdeelden het onder elkander, naar ieders be hoefte". (Hand. 2 44-45). Hier was evenwel het ge meenschapsplan op vrij heid gegrondvest, en daar om alleen te verwerkelij- genoemd. De onchristelijke mentaliteit van de leiders bleek wel heel duidelijk op het congres in 1866 te Brussel, waar men besloot, dat godsdienst en bijbel moesten vervangen wor den door de verering van die mannen, die zich voor de stoffelijke welvaart der mensheid uiterst verdien stelijk hadden gemaakt. En met het oog op eigen voor deel werd op het congres van 1869 te Bazel gede creteerd, dat de staat het recht had om privaateigen dom van grond en bodem in gemeenschappelijk eigendom de* gemeenschap om te zetten. In 1891 gaat Paus Leo XIII in Rerum Novarum duidelijk en krachtig deze leerstellingen veroordelen als een aanranding van de eerste rechten van de mens. „Omdat bij het ver werven van de voortbreng selen der natuur de mens Er heerste in de 19de eeuw een schandelijk mis bruik van privaat-eigendom. Daarom propageerde het socialisme: weg met het privaat-eigendom! Volgens de Paus it dit middel erge* dan de kwaal zelf. (Quadragesimo Anno no. 10.). ken onde* gelijkgestem den en idealisten. Het kloos terleven is nog steeds een uitloper en voortzetting van dit gemeenschapsle ven der eerste christenen. Pas in de 19de eeuw komt het modern socialis me als een blijvende ver schijning zich aandienen, het wordt een vastomlijnd partijprogram. Men wil nu met alle middelen het gemeenschapsideaal door drijven. e n radicaal al het privaateigendom uitbannen Vodral de grond en de fa brieken moeten overgaan in handen van de staat. Karl Marx (1818—1883) is wel de grootste promotor van dit modern sociaisme geweest. Hij gaf in 1864 de grote stoot aan de oprich ting van de Internationale arbeidersorganisatie, kort weg „de Internationale" inspanning van zijn geest en 'krachten van ziin 'li chaam geeft, verbindt hij aan zich dat gedeelte van de stoffelijke natuur, dat hij bebouwt en waarin hij het stempel van zijn. per soon als het ware inge drukt achterlaat.' Daarom moet het als volkomen rechtvaardig btësdhouwd worden, dat dit gedeelte door hem in eigendom wordt bezeten; en het is aan een ieder ongeoor loofd zijn recht te schen den." (no. 7). Zo ver dedigt de Paus het recht van de boer op zijn land en erf. Maar ook de arbei der die van ziin opgespaard geld iets koopt, is heer en meester over dit gekochte het is de vrucht van eigen arbeid, waar geen ander enig recht op kan laten gelden. En is hij vader, dan mag ihij zijn bezit aan zijn kinderen als erfenis ach terlaten." Het zou een grote en gevaarufke dwa ling ziin te wensen dat het burgerlijk gezag naar wil lekeur zich zou bemoeien met de innerlijke aangele genheden van het gezin" (no. 11). Ten slotte geeft Paus Leo ons nog een heilzame waarschuwing. Als het so cialisme de kans zou krij gen. dan .zou de deur open staan voor onderlinge af gunst, smaad en twee dracht; het talent en de vlijt der individuen zou den hun prikkels missen, en derhalve zouden nood zakelijk de bronnen der welvaart opdrogen." (no. 12). Als een dokter bij een zieke een hartkwaal con stateert. dan zal geen ver standig arts als genees middel het weghalen van het hart adviseren; dit zou een aanslag betekenen op alle andere levensfuncties. Toch handelde het socia lisme als een dwaze dok ter: de gemeenschap leed aan een kwaal en wel misbruik van het particu liere eigendom; en daar om zijn advies: „weg met het particulier eigendom!" in plaats van enkel 't mis bruik fe bestrijden. Het privaateigendom uit de maatschappij halen bete kende een aanslag op heel het maatschappelijk leven. En zo wordt dan de eind conclusie van de Paus: „Uit dit alles ziet men, dat de theorie van het so cialisme over het invoeren van collectief bezit geheel en al moet worden afge wezen, omdat zij: lo. schadelijk is zelfs voor degenen, die geholpen moeten worden; 2o. in stïijd is met de na tuurlijke rechten van de individuen; 3o. de taak van de staat verkeerd voorstelt; staat Wanneer men het volk wil helpen, dan staat vast, dat vóór alles als grond slag moet worden aange nomen. dat het privaatbe zit ongeschonden moet be waard worden. Staat dit vast dan kunnen we na gaan. waar het noodzake lijk geneesmiddel dan wel in gezocht moet worden. Da.arover een volgende kee*. A. M. VULSMA. pr. BINNENLAND De invoer van Spaanse wijnen, die enige tijd was stopgezet, is thans weer mogelijk. Voor de import van sherry is een bedrag van ƒ385.000 vrijgegeven. Ook andere Spaanse wij nen kunnen weer tot eenzelfde be drag worden ingevoerd. Een boerderij te Bakel is tot de grond toe afgebrand. Een paard en vijf varkens kwamen in de vlammen om. Oorzaak brand: kortsluiting. BUITENLAND. In de Chinezen wijk van Saigon zijn door een brand 150 woningen verwoest en ongeveer 1000 personen dakloos geworden. BEURS - Q VERZICHT VASTE ONDERTOON. Zoals het op Maandag wel vaker voorkomt, opende de beurs gisteren over het algemeen nauwelijks prijs houdend, waarbij de openingskoersen meer a'.s adviesprijzen werden be schouwd. Een geringe vraag was reeds voldoende om de markt al spoedig een betere ondergrond te geven, zo dat gaandeweg de stemming vrij vast werd. Belangrijk politiek en financieel nieuws is er dit weekend niet geweest De verkopers in Kon. Olie gaven geen acte de precense, aandelen Exploratie traden sterk op de voorgrond en het buitenland (Pa rijs) blijft belangstelling tonen voor H-V.A. Deze drie factoren werden als voornaamste oorzaken beschouwd voor de betere stemming ter beurze. Olie fluctueerden iets meer dan anders tussen 229,5 en 305. De slot- noterinn was 301.5 (229%). Explo ratie avanceerde van 75 tot 80. Aan delen HVA stegen van 128 tot 131,5, maar noteerden tegen slot 130,5. Ook de overige Cultuurwaarden waren gunstig gedisponeerd en boekten win sten van 1 tot 2 punten. Gisteren mocht geen notering ge maakt worden in aandelen Haagsche Commissiebank, die in korte tijd van 100 tot 140 zijn opgeklommen. Zoals bekend heeft de Nederlandsehe Bank voor Zuid-Afrika een aanbod gedaan tot omwisseling van aandelen Haag sche Oommissiebank, in aandelen Bank voor Zuid-Afrika. in de verhou ding van 3000.Commissiesbank voor 2000Bank voor Zuid-Afri ka. Aandelen Bank voor Zuid-Afrika noteerden onveranderd 225, hetgeen een koers van iets minde* dan 150 pet voor Haagsche Commissiebank betekent. Voor het overige waren zo wel de Indonesische als de locale cre- dietinstelling goed prijshoudend. De Intlusliiemarkt kon zich betrek kelijk goed handhaven. Zowel de in ternationale als de locale industrie- papieren waren overwegend een klei nigheid beter. Aandelen AKU echter noteerden 179 (180,5), op de recente mededelingen inzake de grond- en hulpstoffenschaarste. Claims van Gelder, die gisteren voor het eerst verhandeld werden, golden 70.bij een theoretische waarde van 85. Ook de Scheepvaartmarkt was niet ongunstig gedisponeerd cn de meeste soorten boekten een kleine winst. Aandelen K,N,S,M. waren op 149 ruim 3 punten lager. Het onveran derd dividend van 7 pet. dat Vrijdag nog niet algemeen bekend was, is blijkbaar enigszins tegengevallen. De Staatsfondsenmarkt opende niet ongunstig, vooral investerings-centi- ficaten waren vast Vrij omvangrijk aanbod deed de openingswinst echter geheel teloor gaan, al met al was de stemming hier prijshoudend. Het zelfde geldt voor de Amerikaanse sector, doch het agio werd op 10% pet. een fractie lager getaxeerd. Pro longatie 2% pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5