gfjseióse Hutspot#? k Weth. A. J. Jongeleen sloeg eerste van 775 heipalen de „100 Grote-Boeken-Opvoeding' unstleven in Leiöen AGENT-INCASSEERDER CONCIERGE DINSDAG 3 APRIL 1951 DM LEIDSE COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 3 115 Woningen voor „Ons Doel" Gisteren waren de voorbereidin gen van de bouw van 115 woningen aan het verlengde van de Lammen- schansweg zo ver gevorderd, dat kon worden overgegaan tot tet heien van de eerste paal, een handeling, waar toe ook ditmaal de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jon geleen, was uitgenodigd. Onder de vele aanwezigen, die deze plechtigheid bijwoonden, merkten wij o.m. op de hoofdingenieur-directeur van de Dienst van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer G. F. J. Kiers, de heer H. Oostveen, voorzit ter van de Federatie van Leidse Wo ningbouwverenigingen, mede als ver tegenwoordiger van de Nat. Woning raad, de heren J. H. Schüller en J. van Iterson, leden van de Commissie van Openbare Werken, tal van hoof den van gemeentelijke takken van dienst, de architect, de heer H. Pino, de directie van het Aannemingsbe drijf Gebrs. Koudijs te Rotterdam en afgevaardigden van enkele zusterver enigingen. De voorzitter van de W.B.V. „Ons Doel", welke vereniging deze wonin gen straks in exploitatie zal nemen, de heer M. H. Noteboom, heette allen hartelijk welkom, waarna hij een overzicht gaf van de totstandkoming van dit bouwplan, waartoe de eerste besprekingen op 3 Ajpril 1950 werden geopend, op 4 November d.a.v. de gunning plaats vond en op 2 Januari j.l. met de voorbereidende werk zaamheden werd begonnen. Voor de ze vlotte gang van zaken dankte spr. de gemeentelijke instanties, die hier mede hebben getoond, dat de oplos sing van het woningvraagstuk in Lei den met kracht ter hand wordt geno men. Behalve 56 beneden- en bo venwoningen, is in dit bouwplan ook een z.g. „3 lagen-woning" opgeno men, zodat straks 115 gezinnen kun nen worden gehuisvest. Vervolgens gaf de heer Noteboom een indruk van de indeling van deze woningen. In totaal komen er. 3 huizenblokken De benedenwoningen worden inge richt voor 2 personen, terwijl de bo venwoningen resp. voor 6 of 8 perso nen bestemd zijn. Vele moeilijkheden. Alvorens wethouder Jongeleen overging t'ot het slaan van de eerste paal, herinnerde hij nog eens aan de grote woningnood en de vele moei lijkheden, welke overwonnen moeten worden vooraleer men kan overgaan tot de uitvoering van een bouwplan. INBREKER GEGREPEN Dezer dagen heeft de Leidse Po litie de 20-jarige Leidenaar D. B. gearresteerd, die verschillende kleine inbraken op zijn geweten heeft. Hij was het, die uit het Bureau van In ternationaal Jeugdverkeer, Plant soen 25, een bedrag van f 250,en een fiets ontvreemdde, die in het St. Liduinahuis, Zoeterwoudse Singel, inbrak en ruim honderd gulden meenam, die 's nachts de Zuiderkerk binnendrong, maar niets kon vinden en die bovendien nog een poging tot inbraak aan het Plantsoen op zijn naam heeft staan. In het laatste ge val had hij reeds een ruit ingedrukt, maar de bewoners werden daardoor gewekt, zodat hij de vlucht moest nemen. D. B. bleek ontvlucht te zijn uit een opvoedingsgesticht en is naar het Huis van Bewaring in Den Haag overgebracht. BELANGSTELLENDEN IN DE LAKENHAL BIJEEN. In de met kaarslicht feestelijk ver lichte, Papenzalen van „De Lakenhal" vergaderde gisteravond de Vereni ging van Belangstellenden in de La ken hal. De directeur, drs. E. Pelinck, deelde mede, dat het museum met een zeer belangrijke aanwinst ver rijkt was, door aankoop van het aan trekkelijke paneeltje van Cornelis Engebrechtsz, voorstellend de kruis draging van Christus, dat onlangs uit een buitenlands bezit werd aange kocht. Deze aankoop was mogelijk door het legaat van dr. A. C. Harte- veld. De voorzitter, prof. dr. A. W. Bij- vanck, deelde mede. dat de vereni ging in het afgelopen jaar drie aan kopen mogelijk gemaakt had: een 18e eieuwse zilveren tabakspot van de Leidse zilvei-smid Abtr. Fortman, een aan de glasgraveur Willem Moo- leijzer toegeschreven glas, waarop het Leidse wapen staat, en een fraaie bas-krijttekening van Floris Verster „Avond". Dit jaar werd reeds de aan koop gesteund van een zeegezicht van Jan Porcellis. De voorzitter wees nadrukkelijk op de wenselijkheid van veel meer leden. Wanneer meer Lei- denaars tot de vereniging zouden toe treden, zou dit niet alleen een gelde lijke steun zijn, maar tevens de band tussen museum en publiek nauwer aanhalen. Mevr. J. Terwen-De Loos werd tot secretaresse herkozen en na afloop van het huishoudelijke deel der ver gadering vertoonde de directeur een aantal belangrijke stukken uit de mu seum-collectie, waaronder de nieuwe aanwinsten. Spr. wees nadrukkelijk op de fraaie collectie stadszilver en de prachtige glascollectie. Ook het merkwaardige glazen kistje van het wekelijks gezelschap van Schout, Schepenen en Griffier kwam ter ta- "el. Tevens werd het landschap van fan van Goyen getoond, dat het vorig jaar, met behulp van het legaat van Harteveld, werd aangekocht. Hulde bracht spr. aan de architect, die voor deze woningen zo'n geluk kige oplossing heeft weten te vin den. Naast zijn gelukwensen aan het bestuur van de W.B.V. „Ons Doel", wenste hij de aannemers een voor spoedige bouw toe, waarna wethou der Jongeleen overging tot het slaan van de eerste paal, welke nog door 772 palen zal worden gevolgd. Hierna begaven de aanwezigen zich naai' „Het Gulden Vlies", waar de heer H. Oostveen namens Fede ratie en Nat. Woningraad de geluk wensen met .dit nieuwe begin over bracht. De hoofdingenieur-directeur voor de Dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer G. F. J Kiers, die wethouder Jongeleen de verzeiling gaf, dat hij zeer wel op de hoogte was van de woningnood, waarin Leiden verkeert, stond even eens stil bij de moeilijkheden, welke de woningbouw op zijn weg tegen komt en die volgens hem worden veroorzaakt door de geweldig hoge bouwkosten, het huurpeil en de maatregelen tot vermindering van de kapitaalsinvestering. Ook spreker was van mening, dat het Westen van het land, en met name Zuid Holland, waar een kwart deel van de Nederlandse bevolking is ondergebracht, bij de toewijzing van het contingent woningen niet het aandeel krijgt, waar het krach tens zijn noodzaak recht op heeft. Spr. hoopte, dat dit in de toekomst zou veranderen. Ten slotte uitte spr. zijn bewondering voor het werk van de Woningbouwverenigingen. Ver volgens voerden nog het woord de heer Schüller namens de Commissie van Openbare Werken, die naast critiek ook waardering had voor de thans reeds uitgevoerde en nog op stapel staande bouwplannen, en de heer Pino, die verwachtte, dat het laatste huis van dit bouwplan vol gend -jaar Maart zou kunnen worden opgeleverd. Na een dankwoord van de heer No teboom, waarin hij er o.a. op wees, dat een aanwas van het ledental van „Ons Doel" met plm. 900 leden in 5 maanden tijd illustreert, dat de wo ningnood in Leiden zeer groot is, zaten de aanwezigen aan een lunch, waarbij eveneens nog vele hartelijke woorden zijn gesproken. Dinsdag 3 April. Zaterdagavond gaf de speeltuin vereniging „Ons Eiland" een feest avond in de Schouwburg, als inlei ding van het eerste lusrum, dat in Juni a.s. gevierd zal worden. Toen voorzitter H. Broers opende, waren weth. J. C. van Schaik, de heei H. J. de Koster, beschermheer, de heer J. Coers en afgevaardigden van zuster verenigingen onder de aanwezigen. De voorzitter wees er op, dat het speeltuinwerk niet mag lijden onder de versobering. Hierna zag men een keurig jubileum-tableau. Vervolgens trad de eigen accordeonclub op met twee goede nummers. Toen kwam pas de hoofdschote1 „Zwaan kleef aan" een toneelspel in 3 bedrijven van J. de Groot, dat heel aardig werd afgewisseld met dansjes, die de meis jes onder leiding van mevr. E. Sie- valHooidonk hadden ingestudeerd. Het toneel stond onder leiding van mevr. N. KaakHartendorp en de combinatie van toneel-dans deed het heel goed. Een geslaagde avond! Onze stadgenoot, de heer J. van Benten, adjudant-onderofficier, werk zaam op het Ministerie van Oorlog en vroeger gedetacheerd bij het 6e Reg. Veld-Artillerie te Leiden, zal vandaag de militaire dienst met pen sioen gaan verlaten, nadat hij 40 jaar in dienst van Hare Majesteits leger heeft doorgebracht. Dansleraar H. J. Visser heeft Za terdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een Uitvoering ge geven met een groepje leerlingen van 3 tot 12 jaar, die Deense kinderdans- jes dansten, een tussenvorm van rhythmïsche gymnastiek en ballet. Dolce Favior dankte namens de leer lingen de heer cn mevr. Visser onder aanbieding van geschenken. De heer Visser huldigde zijn assistent, de heer P. Fontein, die met zijn verloof de precies 15 jaar zijn medewerking verleent. Al het bovenstaande nieuws hadden wij u gisteren al kunnen vertellen. We zouden het ook gedaan hebben, ware het niet, dat er te weinig ruim te beschikbaar was. Thans kunnen we ook nog vermelden, dat op 4 April een klaver- en kruisjaswed- strijd en op 7 April een bridge-drive wordt gehouden in „Den Burcht", ten bate van de „Haak-in-Actie", geor ganiseerd door de Leidse Federatie van Buurtverenigingen. En hedenavond wordt in het R.K. Mil. Tehuis een recreatie-avond ge- Burgerlijke Stand Geboren: Ester, d. van J. Vinke- stijn en A. Overdijk; Frederika Bar bara Dora, d. van B. Ploeg en D. Ma joor; Maria Christina Elisabeth, d. van C. H. van Staden en M. F. A. Simmers; Cornelis, z. -van J. H. A. Winterkamp en C. van der Zeeuw; Joseph Aloysius Ferdinandus Maria, z. van J. A. van Veggel en C. D. Kok; Andries, z. van A. van der Laan en C. Henzen; Antonia Geertruida Ma ria, d. van A. N. van Leeuwen en K. A. M. van Brecht; Eduard Johannes Willem, z. van J. Brokaar en E. C. van den Berg; Margaretha Jeanne Maria, d. van J. L. Hillenaar en C. van der Sleet; Lena Francina, d. van J. Verbiest en E. Arroyo; Johanna d. van A. van Delft en Z. A. Gijzenij; Petrus Jan, z. van P. Boom en E. M.- Planje; Jacobus Petrus Maria, z. van A. M. Thorn en A. J. Vinkestijn; An dries Johannes, z. van A. J. Beij en C. H. van Es; Constance Bianca, d. van H. H. Bonte en L. A. A. van den Fiuvel; Lena d. van F. C. Burge meester en M. Immanie; Sinmon z. van J. Pellekooren en C. M. Verkade; Cornelis Marinus, z. van K. van der Graaf en J. Gorissen. Gehuwd: A. Hannaart jm. en J. Braggaar jd.; C. T. H. Pul jm. en M. Brantenaar gesch.; J. C. Koot gesch. en M. M. de Tombe gesch.; C. J. M. Poulus jm. en C. M. Verberg jd. Overleden: M. Kanbier wed. van Klootwijk 77 j.; L. Parlevliet man 68 j.; H. C. M. van Egmond wed. van Hollebeek 85 j.; C. Brouwer dochter 1 j.; I. Geeben wedn. 79 j.; J. Ver- loo huisvr. van 't Hart 58 j.; M. E. Rietbergen wed. van van Dijk 90 j.; M. Verra vrouw 81 j.; M. Webber man 59 j.; M. A. Devilee man 66 j.; W. Pikaar zoon 1 j.; C. den Haan man 45 j. houden voor de junioren en adspiran- ten van Docos. Aanvang half acht. Alleen toegankelijk voor Docosleden. Zaterdag vierde de heer Ch. van Welzcn zijn zilveren jubileum bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. De zilveren kettingsmid werd door de directeur, ir. M. C. de Jong, harte lijk toegesproken en beschreven als een bescheiden en accuraat werker. Het diploma van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel werd met de ge bruikelijke gratificatie overhandigd. Door onvoorziene omstandigheden zal het afscheidsfeest van pater Tho- maasse, aalmoezenier van de St. Pau- lusgrocp (R.K. Lyceum) niet a.s. Zondag, maar reeds morgen (Woens dag) plaats vinden. Alle oud-leden worden op Mariënpoelstraat 4 ver- wcht. Klokslag half acht! A.s. Donderdagavond gaan we naar „De Doelen", Rapenburg 2, waar de Ned Kath. Reisvereniging, afd, Leiden, alle leden verwacht voor een lezing over Lourdes en Parijs door de heer Ed. Tollenaar, reislei der van de vereniging. Willen de leden alvast noteren, dat op 16 April de jaarvergadering wordt gehouden? Er schijnt gisteren in de krant ge staan te hebben, dat het inschrijfgeld voor de gym.wedstrijden van „Groen Wit" f 0.75 bedroeg voor jongens en meisjes. Maar dat zou al te erg zijn. Het inschrijfgeld bedraagt voor hen slechts één kwartje! Valt dat even- jtes mee? Gisteren is 25-jarig jubileum ge vierd van de heer J. J. v. d. Rcyden bij papierhandel Paddenburg. Nadat de jubilaris met echtgenote 's mor gens feestelijk was ontvangen, werd hij doör de heer N. Paddenburg har telijk toegesproken en geprezen om zijn plichtsbetrachting en enthou siasme bij het werk. In de afgelopen kwarteeuw is de jubilaris slechts een halve dag afwezig geweest, wegens ziekte! Wie kan dat nazeggen? Hij is voor het andere personeel een goed voorbeeld en kan uitstekend omgaan met de klanten. Dat zei de heer Paddenburg allemaal, voordat de jubilaris een prachtig radio-toe stel kreeg aangeboden. Mevr. v. d. Reyden kreeg bloemen, waarna nog meer toespraken en nog meer ge schenken volgden, 's Middags reci pieerde de jubilaris thuis, waar bo vendien veel schriftelijke gelukwen sen binnen kwamen. Mogen we de dames nog even her inneren aan het feit, dat het over morgen weer eerste Donderdag van de maand is? Dat betekent weer zit ting van de vereniging „Sancta Ve ronica". Van half drie tot vijf uur kunnen de dames terecht in de Vroo- lijcke Arke, Lange Pieterskerkkoor- steeg 15, om brei-materiaal af te halen. Het afscheidsfeest van het Kath. Thuisfront St. Petrusparochie, he denavond om half acht, is niet in „In den Vergulden Turk" zoals wij gis teren durfden te beweren, maar in „Den Burcht". Met een dansje toe! En a.s. Vrijdagmiddag om half drie wordt in het Acad. Ziekenhuis de nieuwe werkruimte van het Me disch Opvoedkundig Bureau geo pend, ter gelegenheid waarvan dr. Al I In 't Veld, inspecteur voor de Volks gezondheid voor Zuid-Holland, een inleiding houden over dit werk. Bij de Inspectie der Belastingen te Lelden is aangesteld insp. J. J. Smit uit 's Hertogenbosch, toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie,2e afde ling. Er is onder de jeugd steeds een magische belangstelling voor de luchtvaart. Aan de Rijksluchtvaart school kan men opgeleid worden tot verkeersvlieger en om de jongens te laten zien wat er op die school alle maal te doen is, heeft Polygoon een film gemaakt, welke a.s. Maandag avond in de aula van het R.K. Ly ceum, Mariënpoelstraat 4, vertoond zal worden. Commandant Beech- craft S. A. Spierenburg houdt boven dien een inleiding. Jongens en ouders zijn gratis! hartelijk welkom en mogen volop vragen stellen. Dan was er vandaag nog een 40- jarig jubileum, dat gevierd werd door de heer F. Th. M. Zilverentant bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. Met zijn familieleden werd de jubilaris door de directeur gehuldigd. Als zet- tersmaatje kwam hij in dienst en klom op tot monotype-gieter. Er kwam een diploma te voorschijn van ST. ADELBERT-VERENIGING Prof. Sobry (Leuven) over: Dc Leuvense hoogleraar in de ver gelijkende literatuur-geschiedenis, prof. P. Sobry, sprak over een ander onderwerp dan het bestuur van de St. Adelbertvereniging had gedacht of vermoed, doch het bestuur had onmogelijk een onderwerp kunnen aanbevelen, dat meer de belangstel ling zou hebben, dan dat, waarmede prof. Sobry zijn gehoor heeft ge boeid: de Grote-Boeken-Opvoeding („Great Books Education"), welke de laatste jaren in de Ver. Staten van Amerika opgang maakt en, men mag wel zeggen, er in de mode is. Prof. Sobry heeft een half jaar als „ruilprofessor" gedoceerd aan de Kath. Universiteit te Washington en tegelijkertijd zich op de hoogte ge steld van het Amerikaans hoger-on- derwijssysteem, in 't bizonder van de bovengenoemde. typisch-Amerikaan- se, methode, waarvan Mortimer Adler de grote promotor is. Zijn weergave van deze methode om kleedde prof. Sobry met buitenge wóón-interessante en gezellig-vertel- de persoonlijke indrukken van de Amerikaanse geestesgesteldheid en levens-sfeer, die gelijk blijkbaar ook bij hem bij zijn gehoor grote verbazing achterlieten Het is zeer moeilijk voor Europeanen de menta liteit van de „nieuw-Europeanen", de Amerikanen, te doorgronden. Deze opmerking is ook van toepasing op de „Grote-Boeken-Opvoeding", waar van prof. Sobry een gedegen, duide lijke en belangwekkend overzicht gaf. In zijn pure vorm komt deze opvoedings-methode hierop neer, dat de universiteits-studenten geduren de 4 jaren alleen en zonder profes sorale voorlichting de „grote boeken"" lezen, die een gevoelige invloed heb ben gehad op de gang van de „be schaving". Van de te lezen boeken is voer ieder jaar een lijst opgesteld, waarop o.a. werken voorkomen van Homerus, Plato, Thucydides, Aris tophanes, Aristoteles, Euclides. Mar cus Aurelius, Horatius, Oud en de Ned. Mij. van Nijv. en Handel, benevens de gratificatie en bloemen voor mevr. Zilverentant. Nog enige sprekers kwamen aan de beurt. Ook zij boden geschenken aan en een al bum, waarin de namen van alle ge vers vermeld staan. De Spaanse gift voor liet Lekke Dak heeft ongetwijfeld goede gevol gen gehad en de Leidenaars de mensen uit de omgeving natuurlijk niet minder! geïnspireerd om ook iets te doen. Zo kwam er b.v. van morgen in de brievenbus van Nieuwe Rijn 52 een gift binnen van f 2,20, de opbrengst van een collecte met goocheltoeren, tijdens de verjaar dagsfuif van een oude dame. Dat is aardig! Eigenlijk moesten alle lezers, die jarig zijn, op die dag een collecte houden. En liefst wanneer de kruik al enige tijd op tafel staat.Dan zijn de meeste mensen in een goede bui en geven zij wat royaler! Afge sproken? Wie is er vandaag jarig? Of wie gaat er vandaag naar een ver jaardagsvisite? Begin dan eens over het Lekke Dak van de Kath. Sociale Jeugdzorg. En ga eens rond met de hoed. Als onze lezers het zo aanpak ken dan is het gebouw spoedig ge- rsetaureerd. Het gironummer is nog steeds 230414. Vanmorgen vond Stadskok bij de post weer een rijks daalder van een onbekende afzen der. Hartelijk dank! Zó moet het gaan! Heeft U al iets gedaan? De jongens van het S.F.L. wachten ook op Uw steun! STADSKOK. Nieuw Testament, Augustinus, Tho mas van Aquine, Macchiavelli, Cal- vijn, Shakespeare, Voltaire, Kant, Nietzsche, Adam Smith, Marx en Freud en nog vele, vele andere alle boeken, die zeer grote denk-in- spanning vereisen, om goed begre pen te worden. De voorstanders van deze methode gaan van de veronder stelling uit, dat de studenten, door eenzame worsteling met de grote denkers, zichzelf all-round vormen. Deze methode is in haar strenge vorm toegepast aan de universiteit St. John V Annapolis, in verzachte vorm (door professorale .„tutorial", voorlichting en handleiding) aan de universiteiten St. Marey's Oakland en Notre Dame (Indiana). De indruk van prof. Sobry was, dat zelfs in deze verzachte vorm, de methode al leen op een élite berekend was. Zij houdt in een overschatting van de intellectuele draagkracht van de stu denten. Het voordeel ervan is, dat de student in contact komt met de bronnen, doch, bij alle goede bedoe lingen, wordt daarbij uit het oog verloren, dat ieder mens veel leert weersverwachting (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS ZACHTER. Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewol king met plaatselijk enige re gen. Matige, later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. van zijn ouders en van zijn naaste omgeving. Dit simpele inzicht is to taal afwezig en dat beschouwde prof. Sobry als de grote zwakte van de methode. Deze methode is ontstaan uit de behoefte der Amerikanen nu zij zulk een wereldrol moeten spelen in beschaving gelijkwaar dig te zijn met de Europese bescha ving. Niet alleen aan de universitei ten, maar ook in niet-universitaire kringen, zelfs minder-ontwikkelde, heeft de „Honderd-Grote-Boeken- Opvoeding" veel aftrek en wordt met geestdrift gevolgd. Of de resultaten navenant zijn, mogen we betwijfelen. In het hartelijk dankwoord, dat de voorzitter, dr. W. Dijsselbloem, sprak, benadrukte hij, dat het grote voordeel van de geschetste methode is, dat het contact met de bronnen ook in Europa veelal verloren gegaan wordt hersteld. „VREEMD TUSSENSPEL". Zevende abonnementsvoorstelling. Tussen het verleden en de toe komst ligt het leven; het is een „tus senspel" en dikwijls een zeer vreemd tussenspel, een „pijnlijke episode, een periode van beproevingen, waar in onze zielen worden schoongewas sen van onzuivere stof en gebleekt tot witte vrede". Zo duidt een der spelers de kern aan van dit toneel spel van Eugène O'Neill, dat gister avond als zevende abonnements voorstelling door de Nederlandse Co- medie werd opgevoerd. Die pijnlijke episode zien wij hier in het leven van een vrouw, Nina Leeds, wier liefde nauwelijks was ontwaakt als haar verloofde een oorlogs vlieger werd neergescho ten. Het fantoom van de dode gelief de beheerst haar verder leven vol komen; zij wil haar droom koste wat het kost verwezenlijken en grijpt daartoe naar middelen, welke door geen moraal kunnen worden gedekt.. Moraliseren is trouwens O'Neills be doeling niet, hij belicht en doorlicht slechts het karakter van deze ove rigens niet geheel normale vrouw en dat van de figuren rondom haar. In zoverre is het een opmerkelijk spel, dat ongetwijfeld boeien kan. Vooral ook, omdat de intentie van de schrijver zo gaaf werd weergege ven door de artisten van de Neder landse Comedie onder leiding van Joh. de Meester. Ank v d Moer toonde zich ook hier weer een begaafde kunstenares door alle wisselende stemmingen van de vrouw Nina in uiterst subtiel spel weer te geven. Haar gold het leeuwenaandeel van het applaus. Maar ook de mannen figuren van Ton Lutz (die oude trou we Charley), van Han Bentz v. d. Berg (de dokter) en van Tom Rade makers (de jongensachtige echtge noot) kwamen uitstekend uit de verf; zelfs de kleinere rollen van Phi lippe la Chapelle, van Ellen Vogel en van Allard v. d. Scheer waren zuiver getypeerd. Al staat men wat gereserveerd te genover het precaire gegeven van het stuk, het spel is te waarderen. Na afloop waren er bloemen voor de dames. 4de BIJDORPCONCERT. Catherine Gris Ritsema. In het intieme mooie concertzaal- tj- te haren huize in Oegstgeest speelde mevrouw Gris Ritsema voor een klein aandachtig gezelschap werken van Joh. Seb. Bach, die voor clavecymbel geschreven zijn. Deze clavecyniste is een Frans-Zwitserse, die haar opleiding had aan 't Con servatorium te Genève. Piano stu deerde zij bij Johney Aubert, clave- cirrbel bij Isabella Nef, die uit de school van Wanda Landovska stamt. Zij bespeelt een Pleyel cembalo met twee klavieren en zes pedalen. Een mooi en zeer boeiend Bachprogram- ma werd uitgevoerd. Haar muzikale opvatting is zuiver en eerlijk, haar spel juist omdat de schoonheid van het gegeven haar volledig en diep raakt, vurig en exact. De frêle ver schijning komt wonderwel overeen met de serene toon van het instru ment. Zij begon met Preludium und Fuga C. dur. Volgens geijkte Hol landse opvatting misschien wat te romantisch, maar toch heel mooi en boeiend. De 15 zweistimmige Inven- tionen hebben wij met stijgende be wondering beluisterd, hoe zij de the matiek uitgebalanceerd tot de toe hoorder bracht. Met perfecte intelli gentie. De „Partita C moll" muntte uit door een gedicideerde frazering, muzikaal, knap en artistiek. Haar virtuositeit juist gedoseerd. ken merkt zich door voortreffelijk vin gerspel. Bovendien durft de ener gieke claveciniste zichzelf te zijn. Begon zij met „Preludium en fuga c dur". Zij eindigde met die in „c mol", waarin ragfijn pianissimp aanzwol in heftige dynamiek. Het wil ons voor komen dat Catherine Gris over een feilloze concentratie beschikt Men volgde haar met spanning, men was verrukt, wat zich uitte in langdurig enthousiast applaus. Vrijdag a.s. wordt 't concert her haald eveneens in huize Bijdorp. J. KORTMANN. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de ouderdom van 83 jaar, onze lieve en zorgzame Echtgenote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder MARIA JOHANNA CASPERS Echtgenote van JOHANNES RUIGROK Wij bevelen de ziel van de overledene in Uw ge beden aan. Noordwijk: J. Ruigrok Leiden: C. J. Ruigrok C. P. Ruigrok Molenkamp en kinderen Noordwijk: Cath. H. Ruigrok Th. Ruigrok S. Ruigrokv. Rhijn en kinderen P. Ruigrok en kinderen. Noordwij kerhout G. A. M. Geerlings— Ruigrok G. A. Geerlings en kinderen Noordwijk: A. C. Ruigrok Noordwijk, 3 April '51. Molenstraat 15. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden op gedragen in de parochie kerk van de H. Jeroen te Noordwijk op Vrijdag 6 April 1951 te 9 uur. waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar. 2677 Rozenkransbiddan des avonds te 8 uur aan het sterfhuis. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden, na een kortston dige ziekte, toch nog onverwacht, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden onze lieve Moeder Weduwe van ARNOLDUS JACOBUS DE VETTE in de ouderdom van 68 jaar. 2669 Woubrugge: G. W. M. de Vette Zoeterwoude: M. A. van der Horst- de Vette C. J. van der Horst Oud-Ade: A. C. van der Geest- de Vette C. N. van der Geest Woubrugge; C. J- de Vette D. L. de Vette F. J. de Vette Wouibfugge. 2 April '51. Frederikskade 3. Rozenkransbidden Dins dag- en Woensdagavond te 7.30 uur Frederiks kade 3. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden Donderdag 5 April a.s. des morgens half tien in de Parochiekerk van O. L. Vr. Geboorte te Hoogmade, waarna de begrafenis oo het R.K. Kerkhof. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter ergotte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 150 uitsluitend tegen contante betaling. Maatschappij Levensverz. met afd. Volksverzekering tegen vast salaris plus provisie. Premievrije pensioenregeling Brieven met opgaaf van leeftijd, tegenw. werkkring en refe r enties onder no. 2893 bureau van dit blad. GEMEENTE WRM0ND Burgemeester en Wethou ders der gemeente War mond roepen sollicitanten oo voor de betrekking van van het gemeentelijk gym nastieklokaal, tevens Ha venmeester. Sollicitanten moeten zijn ingezetenen van Warmond. Beloning ongeveer 480. Der jaar. Sollicitaties vóór 15 April 1951 aan dc Burge meester. 2663 DIVERSEN 2? Vriendin. R. K. Meisje 21 jaar. zoekt leuke vrien din te Leiden. Br. onder no. 2894 bureau van dit bh 55" Betere Muzieklessen. Het vanouds aanbevolen adres: Miuziek-Instituut Van Wouw, Rapenburg 1, Tel. 20458. Piano. Accor deon. Guitaar, Banjo, Man doline Fluit enz. Voor serieuze leerlingen welke in bezit zijn van instru ment. 2892 *2" „Rosine" geeft de hoog ste priis voor goud. zilver en ïuwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzilver den artikelen. Het adres c-or alle reparaties en uur werken, Steenstraat 16, Tel 26854 Med. Voetverzorging, Pedicure. Massage. Steun zolen. Behandeling bii U aan huis. Elk gewenst uur. S. van Steenbergen. Oos terstraat 57. 2901 Voor fRouiuduikiueifi ali ROUWCIRCULAIRES ROUWKAARTEN ROUWDANKBETUIGINGS- KAARTEN BIDPRENTJES FOTO-BIDPRENTJES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 - LEIDEN

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3