Raad koopt boerderij in Warmond Verhoogde belastingen i.v.m. defensie-uitgaven Europese Federalisten hielden landelijk congres in Leiden DINSDAG 3 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Nederlandse Staatslening 1951 en rente van 31,i °/0 Teg Blijkens een heden gepubliceerd prospectus heeft de minister van finapciën besloten tot de uitgifte a pari van een 3H Nederlandse staatslening, groot f 200 millioen, zulks ter consolidatie van vlottende schuld in het kader van de financie ring van de buitengewone militaire uitgaven. De deelneming in de le ning is tot een bedrag van f 92 mil lioen reeds verzekerd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaren, gerekend van 1 April 1951 Behoudens de bevoegd heid tot versterkte of algehele del ging zal, te beginnen in 1952, aflos sing jaarlijks per 1 April plaats heb ben volgens onderstaand schema: 1952 t/m 1956 2 per jaar, 1957 t/m 1961 3 per jaar, 1962 t/m 1966 4 per jaar, 1967 t/m 1971 5 per jaar, 1972 t/m 1976 6 per jaar. De rente gaat in op 1 Mei 1951, de dag waarop de storting op toegewe zen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De eerste coupon voor vijf maanden rente verschijnt op 1 Oc tober 1951. De overige coupons ver schijnen achtereenvolgens halfjaar lijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegevven in stukken van 1000,f 500, en 100,terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregis terinschrijvingen kan geschieden tot bedragen van ten minste f 100.000, De inschrijving staat open op Donderdag 12 April 1951 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amster dam. Inschrijvingen kunnen echter uitsluitend worden ingediend door bemiddeling van banken of commis- elonnairs in effecten, leden van de Vereniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep Effectenhandel), bij wie prospectussen en inschrijvings formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig worden ingediend, dat zij door de bank of commission- neir op de inschrijvingsdag bij het agentschap van het ministerie van financiën vóór 16 uur kunnen wor den ingediend. Naar wij vernemen zal minister Stikker zich 6 April voor zaken, de O.E.E.C. betreffende, naar Parijs be geven. Het grondstoffenvraagstuk in verband met de Duitse betalings moeilijkheden zal een punt van be spreking uitmaken. Minister Van den Brink zal met de heer Stikker mede gaan. UITSLAANDE BRAND. Nalatigheid waarschijnlijk oorzaak Vermoedelijk ten gevolge van een nalatigheid van enige werksters, is hedennacht een uitslaande brand uit gebroken in het gebouw van de di rectie Bruggenbouw van de Rijks waterstaat aan de Lange Lombart- straat te Den Haag. Een der vleu gels van dit gebouw, waarin zich de typekamers, archieven, lichtdrukke- rij en fotoinstallaties bevonden, is totaal uitgbrand. Toen de brand te kwart voor drie De kwestie-Kasjmir Pakistan aanvaardt bemiddeling Pakistan heeft aan de Veiligheids raad meegedeeld, dat het de Brits- Amerikaanse resolutie voor het op- iossen van heT geschil tussen India er. Pakistan ovei Kasjmir aanvaardt. Het voorstel bepaalt dat 'n vertegen woordiger van de Uno voor Kasjmir zal werden benoemd met tot taak de demi.itarisaüe van het gebied te be werkstelligen. Verder worden Pakis tan en India uitgenodigd in te stem men met een scheidsrechterlijke uit spraak over alle nog hangende ge schillen. India had reeds te kennen gegeven niet met het voorstel te kunnen in stemmen. Premier Nehroe zou de voorgenomen verkiezingen in Kasj mir voor een wetgevende vergadering daar willen doorzetten. Na de mededeling van Pakistan heeft de Nederlandse voorzitter van de Vei'ighei.israad, D. J. von Ballu- seck, de zitting verdaagd totdat men kan gaan besluiten, wie de UNO in Kasjmir ral vertegenwoordigen. Verongelukte de „Globemaster" door sabotage? Het zoeken naar de vermiste Ame rikaanse „Globemaster" met 53 man aan boord is weer opgevat omdat „alles wijst op sabotage', zo wordt te Shannon van gezaghebbende zijde aan Reuter meegedeeld. Het zoeken werd j.l. Vrijdag na zeven dagen afgelast, maar Zondag deelde de Amerikaanse luchtmacht in Engeland mee, dat het onderzoek zou worden voortgezet. Een hoge officier van de lucht macht te Shannon verklaarde, dat het vliegtuig materiaal en plannen vervoerde, die de Amerikaanse auto riteiten liever niet in handen van onbevoegden zagen. De „Globemaster" verdween, zoals bekend, op weg van Amerika naar Engeland. Onder de passagiers be vond zich brigade-generaal Paul Culten, die een inspectiereis naar Engeland maakte. docr een van de nachtwakers van een der belendende percelen ontdekt werd, had zij, althans volgens het voorlopig onderzoek, reeds meer dan vijf uren om zich heen gegrepen. Op het tijdstip, dat de brand gemeld werd, sloegen de vlammen meters hoog boven het gebouw uit en stort ten de plafonds van de tussenverdie- pingen in. Het heeft de brandweer uiteraard veel moeite gekost het vuur meester te worden. Het belendende perceel, n zusterklooster, waar een tehuis voor ouden van dagen is onderge bracht, oeleefde angstige uren, maar dank zij het doortastend optreden Vt.n de Haagse brandweer kon het gespaard blijven en te ongeveer 6 uur hedenochtend was alle gevaar geweken. De brand schijnt te zijn ontstaan, doordat een waterketel op een gas- toestel, dat zich in de typekamer bevond, drooggekookt is en door- gloeid op de grond is gevallen. Het gebruik van dit gastoestel was na de kantooruren verboden doch enige werksters schijnen dit verbod gene geerd te hebben. Bij deze brand zijn zeer vele teke ningen van rijksbruggen verloren gegaan. De schade is moeilijk te be sommen. GEMEENTERAAD LEIDEN In Leiden (Z.O.) komen twee gymnastieklokalen Economisch en sociaal verantwoord In de regeringsverklaring van 17 Maart jl. is medegedeeld, dat boven het voor 1951 geraamde bedrag van pl.m. 1 milliard gulden voor de eerst komende jaren te rekenen valt met een extra uitgave voor defensiedoel einden van 500 millioen per jaar. De regering is blijkens bedoelde verklaringen van oordeel, dat ten minste de helft van dit bedrag uit belastingen zal moeten worden ge dekt Daartoe zullen nieuwe bron nen moeten worden aangeboord, waarbij de regering uitgaat van de wenselijkheid, zoveel mogelijk diffe- rentatie aan te brengen. De nieuwe belastingmaatregelen worden voor een deel beheerst door overwegin gen van economische aard, maar voor een belangrijk deel ook door overwe gingen van sociale aard en zulks in het bijzonder voor zoveel betreft de op beperking van dc consumptie ge richte maatregelen. Het verbruik van noodzakelijke levensbehoeften zal behoren te worden ontzien, een ver- bruiksbeperking door middel van fiscale maatregelen zal vooral moe ten worden nagestreefd met betrek king tot goederen, die als „weelde", of althans, in de huidige omstandig heden, als niet strikt noodzakelijk kunnen worden beschouwd. Daarom is in da eerste plaats ge zocht naar fiscale maatregelen op het gebied van de directe belastingen. •ook daar is het principe van 'differen tiatie in aanmerking genomen. Zo wordt voorgesteld de belastingen op dé bedrijfswinsten, evenals in vele andere landen het geval is te verzwa- Tevens is een beperking in het oog gevat van de in 1950 gegeven be voegdheid tot vervroegde afschrij vingen op de voet van artikel 8 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 op nieuwe investeringen. Gemeend is voorts dat in het kader kifigsplan wordt voorts ook gerekend van de de.aneie-inspanmn» ook een de reeds aangekondigde verhoging fiscale b'jdrage m de vermogenseerde ged^tmeer|.accijns =Van e'enSa™ I"erho" nlva/"" 320- VermogeLbelastine. met%niSe 0P:!^a"'^; ,e verwachten jaarlijkse klimming van het tarief voor de grn- t wordt geraamc op 24a tere vermogens en een beseheiden I verzwaring van de Successiebelasting waarbij hel zwaartepunt van de ta- riefsverhoging is gelegd bij dé ver- ervingen anders caa aar kinder"" j en tussen echtgenoten. De indiening 1 deren van wie kan worden aangeno men dat zij ten laste van de ouders komen. Voo? kinderen van 16 jaar en ouder zal voortaan clan ook slechts kinderaftrek worden verleend, in dien zij dagonderwijs genieten of niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien. Daartegenover komt het bijzondere verhoogde tarief voor in wonende minderjarige kinderen t£ vervallen. Voorts zal een deel van de beno digde gelden worden gevonden door een verhoging van verbruiksbelas tingen. Een algemene verhoging van de omzetbelasting komt thans niet in aanmerking. Wel worden enkele bij zondere voorzieningen voorgesteld, dio een verhoogde bate zullen afwer pen, bijv. een verhoging van het ta rief van de weeldebelasting voor een belangrijk aantal goederen van 15 tot 30 procent, het onderwerpen aan het weeidetarief van 15 procent van goederen, die op abnormaal dure wijze zijn verpakt, het verhogen, in het alfremeen, van het groothandels tarief Aan y. tot 1 procent voor leve ringen aan kleinhandelaren en het onderwerpen van meer goederen ook weeldegoederen aan een ver hoogde heffing bij invoer ter voor koming van een ongemotiveerd con- currentie-voordeel voor ingevoerde goederen boven de binnenlandse cro- öuctie- Voorts wordt voorgesteld een ver hoging van de motorrijtuigenbelas ting. Hierbij wordt onderscheid ge maakt tussen personenautomobielen enerzijds en vrachtauto's autobus sen, taxi's en motorrijwielen ander zijds; voor laatstbedoelde groep wordt een geringere verhoging toege past dan voor eerstbedoelde groep, voor welke laatste groep overigens de verhoging meer zal bedragen al naar gelang d^ automobiel zwaar der is. De ontwerpen van wet inzake de Omzetbelasting en de motorrijtuigen belasting zullen eveneens zeer spoe dig worden ingediend. Tot het dek- NOORDWÏJKERHOUT van daartoe strekkende wetsontwer pen is op zeer korte termijn te ver wachten. Afgezien is van het doen van een voorstel tot een algemene verhoging van de Inkomstenbelasting. Wel zal de kinderaftrek beperkt worden tot die gevallen waaraan hij zijn be staansgrond ontleent, dat is tot kin- MARKTRPPI^MTFN LEIDEN, 2 April. Groente. Per, 100 kg.: ïode kool 15.30—16.20, gele kool 811.70, boerenkool 1516, rapen f 6.-KJ6-70. prei 818, ra barber 29—34, kroten 6—6.10, kroten gekookt 13—20, uien 0.30— 0è85, peen f 9.2028, spruiten 13 —61, andijvie 41—45, witlof f 10— 40, stoofsla j 61119, spinazie J 30 44, per 100 stuks: komkommers 36 —64, salade 7.20—20.40, knolselde- rie 48. per 100 bos: pieterselie 16 radijs 8.6C--12.40, selderie 2.00 tot 2.90. 3 April. Varkens. Aanvoer 299 stuks. Pi-ijzen: zware 1 841.90. lichte 1.701.72, zeugen 1.67 1.72 er. zouters 1.651.67 per kg. levend gewicht. Handel redelijk. BODEGRAVEN, 3 April. Kaas. Aanvoer 46 partijen. Prijzen: le soort f 2.17—2.24, 2e soort f 2.10—2.16, en extra 2.26 per kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 3 Apri. Vee. Aan voer 7007 totaal, 950 vette koeien, 2155 gebruiksvee, 45 vette ka.veren, 325 graskalveren, 2593 nuchtere kal veren, 190 varkens, 396 biggen, 209 paarden, 13 veulens 76 schapen of lammeren, 5 weide of zuiglam-meren, 50 bokken cf geiten. Prijzen: vette koeien 2.50—2.30, 2.30—2.50 cn 2.002.30," vette kalveren 2.60 3 00, 2.30—2.60 en 2.20—2.30 per kg. levend gewicht: graskalveren 330230150. nuchtere kalveren 514642 biggen 403525, slachtpaarden 2.051.951.30 per kg. levend, gewicht; schapen 160 12585; kaïikoeien en melkkoeien 1050825700; varekoeien 675 575525; vaarzen 67560050, en pinken f 475400305. vette koeien aanvoer groot, handel lui, niet geheel prijshoudend, vette kalveren aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen als vo rige week; graskalveren aanvoer rui mer, handel tamelijk, prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer ruim, han del redelijke prijzen iets stijver: big gen aanvoer gieter, handel stroef, prij'zen on-veran'derd: slachtpaarden aanvoer ruim. handel lui, prijzen als vorige week. schapen aanvoer iets ^roter, handel stug, prijzen stabiel: kalfkoeien aanvoer ruimer, handel tamelijk, beste iets stijver in prijs en verder onveranderd, melkkoeien als- voor; varekoeien aanvoer flink, han del levendig, prijzen iets hoger; vaar zen aanvoer iets groter, handel lui, prijzen onveranderd; pinken alsvoor. ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagavond heeft op de Heren weg een ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Noordwijkerhout komende reed de motorrijder de G. uit Haarlem dc op de weg lopende H. de K. aan, waardoor deze tegen de grond werd gesmakt. Hij. liep een hersenschudding op en verwondin gen aan het hoofd. De motorrijder zelf was er ook niet best aan toe en bekwam eveneens een hersenschud ding. Beide zijn naar hun woningen "vervoerd. De motor was zwaar be schadigd. Een even later passerende autobus reed over de defecte mo tor, zodat deze nog meer in elkaar werd gedrukt. De rijkspolitie was spoedig ter plaatse en stelde een on derzoek in. OEGSTGEEST Geboren: Arent z. van F. Wes- seling en L. Drost; Harriëtte d. van J. W. Braicks en A. M. Koekebacker: Elizabeth Maria Catharina d. van M. Th. van Werkhoven en E. A. van Abswoude; Erik Ernst z. van A. A Gerbrands en G. C K. van Beuse- kom; Albertus z. van D Vletter en E. W. C. ten Donkelaar: Jaantje d. van G. K. Niesing en E. J Kwarten. Ondertrouwd: F G. Korenhof 23 j., te Wassenaar, en J. M. Driessen 26 j.; J L. M. van Beusekom 28 j., te Venlo, en M. A. Wijnans 24 j. Getrouwd: A. M. J. A Devilee en G. H. M. Retel; J. N. Meijer en M H. Thissen. Overleden: J C. van Hal 69 j N. Bol echtg. van A. van Duijven- voorde, 56 j.; M. J. Meeuwessen wed. van A. A. A. Meeuwessen, 74 j.; B. van der Gugten wed. van D. van Rijn, 84 j.; V. Kleingeld, wed van L. Hebing, 75 j. De gemeenteraad van Leiden kwam gistermiddag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. mr. van Kinschot. De eerste acht punten van de agen da gingen vlot onder de hamer door. Aan mr. R. Streng werd i.v.m. zijn vertrek naar Amersfoort eervol ont slag verleend als secretaris van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs. In zijn plaats werd met algemene stemmen gekozen mej. mr. A. P. Schilthuis, hoofdcommies ter secretarie. D.e heer W. van der Reijden, hoofd van de o.l. school aan de Boommarkt zal met ingang van een nader te be palen datum worden aangesteld tot hoofd van de o.l. school aan de Da Costastraat. In de vacature van onderwijzer aan de Ulo-school Maresingel zal worden voorzien door overplaatsing van. de heer J. van Leeuwen, die thans les geeft op de o.l. school aan de Boommarkt. Aan de heer P. Kruit werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.i. school Paul Krugerstraat. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van de Gereformeerde School- ver. om medewerking bij het aan schaffen van leerboeken voor de Ulo- schooi Hooglandse Kerkgracht 20a en cp het verzoek van de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms Katholie ken om medewerking bij het aan schaffen van verduisteringsgordijnen voor het filmonderwijs en 15 banken t.bv. de R.K. school voor v.g.l.o. aan de Boommarkt. Eerst bij het voorstel tot beschik baarsteling van 244.728 voor de bouw van twee gymnastieklokalen resp aan de Van Vollenhovenkade er de Van de Sande Bakhuyzenlaau kwamen enige raadsleden in actie. De heer Boezaard (comm.) infor meerde, of er nog wel een kans be stond, dat de wederopbouwinstancie haar goedkeuring zou hechten aan cc-r dergelijke bouw. De heer v. Dijk vK.V.P.) vroeg zien af, of de bouw van deze lokalen 'gezien in net urht van de ieg*r ringsverklaring verantwoord was Op rile mogelijke manieren moei er bezuinigd worden en hij achtte het eén punt van overweging, of men een zo grot.e som gelds niet beter aan de woningbouw zou kunnen beste den. De heer Knol (prot. chr.) vestigde de. aandacht op de overbevolkte Ge reformeerde school aan de Burggra- v.enlaan. Reeds 14 jaar is de Ger. Schoolvereniging bezig, .om in deze buurt een nieuwe schooi te krijgen. Spr. vreesde, dat de böüw van twee gymnastieklokalen een nadelige in vloed zou hebben op de totstandko ming van de nieuwe school. Weth. v. Schaik wees er in zijn ant woord op, dat het departement van wederopbouw in November van het vorige jaar per circulaire had mede gedeeld, dat de bouw van gymnas tieklokalen in beperkte mate moge lijk was. Op 16 Maart jl. had de zelfde instantie 'telefonisch medege deeld goedkeuring te verlenen aan het Leidse plen te dien aanzien. Spr. was het niet eens met de heer v. Dijk, dat hier sprake was van een keuze tussen woningbouw of de bouw van gymnatieklokalen. De lan delijke autoritéiten staan, zoals reeds opgemerkt, een beperkte bouw toe. Waarom zou de gemeente, die de be treffende lokalen hard nodig heeft, een dergelijke gelegenheid onge bruikt laten.? In verband met de opmerking van de heer Knol zegde de weth. toe, dat hij de bouw van de Ger. school zal trachten te bevorderen. Nadat weth. v. d. Kwaak had me degedeeld, dat Leiden nog geen richtlijnen had ontvangen betreffen de de investeringen en er op gewe zen was, dat de toestemming van het departement na de regeringsverkla ring was gegeven, werd het voorstel aangenomen. Aankoop van boerderij met erf in Warmond. pij het punt betreffende de aan koop van een boerderij, gelegen tus sen de Dorpsstraat en de Warmonder Leede te Warmond, van de Erven W. J. Jochems van wie ook de perce len grond in de Zwanenburgerpolder voor zandwinning zijn aangekocht ging de raad in geheime zitting. Na heropening deelde de heer Knetch (prot. chr.) mede, dat het hem niet duidelijk was, waarom deze aankoop van belang was voor de regelingen met de pachters, zoals in de toelichting wordt vermeld. De heer v. Iterson wees er op, dat het onderhoud van opstallen zeer kostbaar is. Toen hij een bezoek bracht aan de boerderij is hem geble ken, dat de bewoners van de veron derstelling uitgaan, dat de gem. Lei den de boel eens aardig zal opknap pen. Spr. zag geen heil in deze koop. Weth. Jongeleen antwoordde, dat het college van B. en W. weet, in welke staat de boerderij verkeert. Met het oog op de zandwinning ziet het er desondanks voordeel in, om de koop te sluiten. Wel verzekerde de weth. geen plannen te hebben, om hoge kosten te maken voor onder houdswerken. Hierna werd het voorstel in stem ming gebracht en aangenomen. Te gen stemden de heren de Kier, Woud stra, Iterson, Stplp, Knol, Hordijk, Elsgeest, Questroo, v. Dijk en Knetsch. De rest van de agenda werd in vlot tempo afgewerkt. Aan de Sted. Febr. voor Gas en Electriciteit werd grond ter beschikking gesteld aan de Ker senstraat voor de bouw van een hoogspanningsinstallatie. Aan de N.V. Vianda werd 20 m.2 grond verkocht voor de bouw van een transforma torhuisje. De raad hechtte eveneens haar goedkeuring aan de verkoop van een stuk grond aan de C.V. Aan nemersbedrijf te Oegstgeest. Deze grond is gelegen aan de Rijnzichtweg en bestemd voor woningbouw. Enige pachtovereenkomsten voor landerijen in de Bos- en Gasthuispol der werden vastgesteld. Aan organisatie van de burgerlijke verdediging werd 3.550 beschik baar gesteld, ondanks de verzekering van mej. Vijlbrief (comm.), dat er geen Russische inval dreigt. Zij en haar partijgenoot, de heer Boezaard slemden tegen. Dr. Goslings (P. v. d. A.) had lie- vei een andere regaling gezien in de zetelverdeling bij het Burgerijfonds van Leiden. Aangezien echter alle po litieke schakeringen kunnen deelne men bij de huidige regeling, wilde zijn fractie de goedkeuring aan dit voorstel niet onthouden. Naar aan leiding van een vraag van de heer de Hosson (K.V.P.) deelde weth. Jonge- ieen het volgende mede betreffende de overkapping van de lammeren- markt. In de begroting 1950 was voor deze post 5800 uitgetrokken. Het bestek was reeds klaar en men zou overgaan tot de aanbesteding, toen er een aanbieding kwam van een fa. buiten de stad. Deze wilde alumi- nium-golfplaten leggen die geen verder onderhoud vergen tegen een prijs die enkele honderden gul dens beneden de begroting bleef. Men is toen op deze voordelige aanbieding ingegaan. Nadat de heer v. Weerlee zijn ver langen had kenbaar gemaakt, om tij dens de Vebo-tentoonstelling de wie ken van de molen te laten draaien, die precies in het middelpunt van de drukte staat, werd de vergadering gesloten. Leids begrotingstekort met 1/4 verminderd Ten Stadhuize werd van het Minis terie van Financiën bericht ontvan gen, dat de uitkering ter zake van de Ondernemingsbelasting over 1950, groot 1.002.000.is verhoogd met ƒ328.002, en dus ƒ1.330.002, zal be dragen. Deze verhoging geldt ook voor 1951, zoda. het tekort op de be groting 1951 van de gemeente Leiden met bijna een kwart verminderd is! Leidse Bedevaart naar Schiedam Gistermorgen om half negen ver trok vanaf de St. Petruskerk de 18e Leidse Bedevaart naar Schiedam. De 130 Leidenaars werden vergezeld door 40 bedevaartgangers uit Noord- wijk, waarbij zich later nog 80 Haag se deelnemers voegden. Om tien uur werd in de St. Lidwi- nakerk te Schiedam een plechtige- Hoogmis opgedragen door rector L. P. M. Vesters, met assistentie van ka pelaan Franse en de eerw. heer Vree burg. Het jongenskoor van de St. Petrusparochie voerde onder leiding van de heer H. A. Rijnbeek de vaste en wisseiende gezangen uit. Na het Evangelie hield pater J. van Hal, Marist een boeiende predi- catie over het lijden van St. Lidwi- na en het voorbeeld, dat wij allen aan deze Schiedamse heilige kunnen nemen. Na afloop van de H. Mis werd de processiekaars gewijd en bracht men een bezoek aan de Lidwina-kapel, Tijdens het middaguur werd ge luncht in Corner House, waarna om twee uur in Huize Lidwina de graf steen werd vereerd en de kruisweg gebeden, onder leiding van pastoor Timp uit Den Haag. De dag werd besloten met een plechtig Lof in de St. Lidwinakerk door pastoor W. Bende uit Noord- wijk, met assistentie van twee ka pelaans uit Den Haag. Omstreeks zes.uur waren de Leidse deelnemers, na deze devote bedevaartstocht, waarvan de organisatie zeer vlot verlopen was, weer in de Sleutel stad terug. „Het doel der Beweging van Euro pese Federalisten is en blijft het be vorderen van de totstandkoming van een algemeen Europees Fede raal Gezag, bevoegd te handelen op die terreinen, die niet meer door de nationale staten op bevredigende wijze kunnen worden behartigd." Aldus vangt het Programma van Actie 1951 aan van de B.E.F., die Za terdagmiddag in „Het Gulden Vlies" te Leiden het landelijk congres hield, waarop dit programma werd besproken en goedgekeurd. Het programma vervolgt: „In het huidige stadium der ontwikkeling schijnt de sprong van de inter-state- lijke naar de federale vorm van Eu ropese samenwerking slechts bereik baar voor wat betreft speciale daar voor geschikte sectoren. Voorbeelden daarvan zijn de voorgenomen samen smelting van de Europese kolen- en staalproductie en het voorstel tot het vormen van een Europees leger' Ditzelfde geluid vernamen de 100 afgevaardigden ook uit de mond van mr C. van Rij. die, het politiek jaar verslag inleidend, wees op de ver schillen tussen constitutioneel en functioneel bereiken van het gestelde ideaal, dus het bereiken van Europe se eenheid van bovenaf of van on derop. Steeds duidelijker wordt het, dat men het probeert van onderop, dus functioneel, zoals b.v. het Plan Schuman. De politieke voorzitter, prof. dr. H. Brugmans, verduidelijkte dit nog en noemde het een lange weg, die ligt tussen het niet-neen-zeggen en het warm voorstaan. De Beweging moet daarom de opvoeding van de Nederlandse publieke opinie ter hand nemen en er voor zorgen, dat de kans, die er vandaag is, wordt be nut, opdat het morgen niet te laat zij. Drs. J. Schiphorst, voormalig Jon geren-commissaris van de K.V.P.gaf di. in concreto aan door te wiizen op de noodzaak van ledenwerving en het oprichten van afdelingen, ook in de kleinere plaatsen. Tenslotte werd een motie Maas tricht-Den Haag aangenomen, waar in de candidaat-kamerleden van de komende verkiezing wordt gevraagd zo snel mogelijk de tot stand koming van de Europese Federatie in het centrum van de werkzaamheden te plaatsen Ook de motie-Amsterdam werd aangenomen. Hierin wordt be pleit het organiseren van een Inter nationale Europa-dag, waarmee de eenwording van Europa in het mid delpunt der belangstelling geplaatst zou worden. Telegrammen werden verzonden aan H. M Koningin Ju liana en aan Robert Schuman. Geen wezenlijke tegenstand Na de opening hield de burgemees ter van Leiden, jhr. mr F. H. van Kinschot, een korte begroetingsre de, waarin hij er op wees, dat de fe derale gedachte thans geen wezen lijke tegenstand meer ontmoet. Een heid is thans meer dan ooit noodza kelijk. Helaas is nog niet te bepalen wanneer Europa één zal zijn. Maar dit mag ons niet teleurstellen; grote Wilt U iets weten Vraag: Hoeveel neerslag valt er ge middeld in Nederland. Antwoord". Gemiddeld 726 m.m. per jaar. Enige plaatsen, die een ruime afwijking hebben zijn Kampen 590 m.m. en Leeghwater 820 m.m. successen worden nooit in enkele I jaren bereikt. Er worden vorderin- I gen gemaakt, al zou men het tempo j sneller willen zien. I Mej. mr. H .C. W. van Wageningen i sprak namens de Juridische Facul teit van de Leidse Universiteit en wees er op, dat niet de gedachte aan een federaal Europa een utopie is, maar de mening, dat men nog zou kunnen vasthouden aan volstrekte souvereiniteit der staten De grond slagen zijn gelegd, maar er zal nog veel innerlijke overtuiging nodig zijn om de gedachte te verwezenlij ken. Het uitgebrachte politiek jaarver slag concludeert, na op vorderingen en moeilijkheden gewezen te heb ben, dat het opstellen en aannemen van een Europese grondwet in het huidige stadium niet te verwezenlij ken is en dat daarom de weg moet ingeslagen worden van bijzondere boven-nationale gezagsorganen, die daadwerkelijk bijdragen tot de uit eindelijke vorming van een alge meen Europees boven-nationaal ge zag. De begroting werd vastgesteld op 25.000 en de contributie op 2.50. Bij de hoofdbestuursverkiezing werd besloten het aantal leden van 9 op 25 te brengen. Bij acclamatie wer den daarop gekozen: J. Alders, Amersfoort, dr. V A. M Beermann, Den Haag, J. J. A Berger. Den Haag, dr. W. P Berghuis, Smilde, C. J. Buijtendijk, Den Haag, mr. C. C. van Helsdingen, Haarlem, mr. F. W. J. Heukensfeldt Jansen, Amsterdam, mr. R. G. A. Höppener, Roermond, mr. A. T Laverge, Wassenaar, A. Mozer, Amsterdam, mr. H. R. Nord, Wassenaar, mevr. E. M Ramaer Sibinga Mulder, Den Haag. mr. C. van Rij, Amsterdam, en drs. J. B J. M. Schiphorst, Den Haag Bij schriftelijke stemming werd geko zen W. LK. van Oosten, Zeist, ter wijl in de laatste zetel nog een C.H.- candidaat gekozen moet wórden, waarvoor eerst een voordracht wordt ingediend. KYNOLOGEN VERENIGING „RIJNLAND" Op de Zaterdag en Zondag j.l. ge houden „Winneri'-tentoonstciling te Amsterdam waren talrijke leden van „Rijnland" met hun honden aanwe zig. Het succes van de dag werd be haald door mej. C. N van de Kas- teele uit Wassenaar met haar fa meuze fox-terrier reu „Castle Yard's Cracker". Deze zeer gesoigneerde en uitstekend voorgebrachte hond werd beste terrier, beste zelfgefokte en op één na beste hond van de tentoon stelling, waardoor hij o.m de me daille van Z. K. H. Prins Bernhard veroverde. Op één na beste terreir werd de eveneens bekende Schotse Terrier Roseland Rich. Reward van de heer van Koolbergen uit Boskoop. Rose land Miss Muttaed werd „winster" bij de teven. Verder behaalden kampioen - schapsprijzen de Dalmatische hond Kamp. .Sir William of high Trees" van de heer Mekel uit Leiden, het brakje „Reintje uit de Leeuwenkuil" van mej. H. Martin uit Wassenaar en het alleraardigst Italiaanse wind hondje „Bluedon's Lucretia" van mevr. M. Donath—Seeuwen uit den Dolder. Deze vier honden werden tevens besten van hun ras. De be roemde Chow-Chow reu Kou-ling- xolsky van de heer Nuven uit Was senaar, de enige internat, kampioen Ohow in Nederland, werd ter opluif tering ingezonden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2