Dolle honden bij de Duitse grens Jiatte (folf, De Amphibie-Bromfiets Prof. Gielen over gevaren die democratie bedreigen de DRINGEND Geslaagde feestdag van veertig jarige „St. Lambertus" MAANDAG 2 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 PR IS THANS SPRAKE VAN HONDSDOLHEID ■L-1 schaal in de Duitse grensstreek. Sinds 1920 op vrij uitgebreide er in ons land geen geval van hondsdolheid gesignaleerd, maar nu meent de inspectie van de veeartsenij kundige dienst in Overijssel toch het signaal „weest op uw hoede" te moeten geven. Volgens het meest recente rapport waren er in de periode 16 Januari31 Januari in Duitsland 46 gevallen van besmet te dieren, alle voorkomend in de aan ons land grenzende gebieden. Het verraderlijke van deze uiter mate gevaarlijke ziekte is, dat het in- cubatie-tijdperk, de periode tussen de beet en het zichtbaar worden der verschijnselen, zo lang kan duren. Af hankelijk van de plaats waar de beet is toegebracht, duurt het van enkele dagen tot vier maanden voor de dol heid zichtbaar uitbreekt. De in het speeksel aanwezige smetstof moet namelijk na de beet via de zenuw banen naar de hersenen overgebracht worden, wat een langzaam proces kan zijn. is het centrale zenuwstelsel een maal aangetast, dan wordt de hond eerst enkele dagen schuw en stil, tot de crisis komt. Het dier breekt dan los, gaat zwerven en bijt elk levend wezen, dat in zijn buurt komt. Hij loopt door tot hij door verlammings verschijnselen sterft. Het binnen komen van zulke dolgeworden die ren uit Duitsland kan men uiteraard niet verhinderen, maar de invoer is thans aan zeer strenge maatregelen onderworpen. Bovengenoemde in spectie vestigt er de aandacht op, dat elke Duitse hond bij invoer in ons land van een dierenarts-verklaring vergezeld moet zijn, waarop vermeld staat, dat het beest tegen hondsdol heid is ingeënt. In dat geval bestaat de mogelijkheid, dat de inspectie het dier vrij spoedig vrijgeeft. Zonder dit vaccinatie-bewijs echter wordt de hond óf teruggezonden óf vier maan den in een grensplaats in quarantaine gehouden voor rekening van de eige naar. De grensbewaking heeft in Overijssel opdracht streng toe te zien, dat geen honden zonder meer worden ingevoerd. Er zijn tot nu toe nog geen ge vallen in ons land geconstateerd, maar het lijkt de inspectie van de veeartsenijkundige dienst en volks gezondheid toch voorlopig zeer ge wenst de nodige aandacht aan elke hondenbeet te besteden. Men weet immers niet of de hond besmet is en in de incubatie-periode verkeert. Het kan een geruststelling zijn, dat Pasteurs serum, dat na inenting alle risico uitsluit, in Utrecht aan wezig is. Mocht zich ondanks de genomen voorzorgsmaatreglen toch een geval Australische plannen voor N. Guinea De noodzakelijkheid voor een snel le ontwikkeling van Australisch Nieuw-Guinea is onlangs onder streept door de Australische minister van buitenlandse zaken, mr. Percy Spender, aldus vernemen wij van de zijde van de Australische ambassade in Nederland, Australië, aldus mr. Spender, zal dit jaar een bedrag van enige millioenen pond sterling uit trekken voor een grootscheeps plan voor ontwikkeling van Australisch Nieuw-Guinea. Het plan zal. dit jaar drie hoofdpunten omvatten, name lijk: 1. Voorzieningen voor een be tere medische verzorging en voor on- derwijsverlening aan de papoea's; 2. de aanleg van nieuwe vliegvelden en de bouw van luchthavens; 3. de ex ploitatie van de landbouwmogelijk- heden en de houtproductie van het gebied. De Australische regering heeft voorts besloten om een bedrag van zeven millioen pond sterling te beste den aan de bouw van ziekenhuizen en reeds is met de uitvoering een begin gemaakt. De regeringsgezond heidsdienst is uitgebreid met de aan stelling van 38 artsen. Het departement van burgerlijke luchtvaart heeft een plan opgesteld voor de bouw van nieuwe luchtha vens voor het einde van dit jaar. Hiervoor is een bedrag van 800.000 pond sterling uitgetrokken. Ongeveer een millioen pond ster ling zal worden besteed voor exploi tatie van houtsoorten, die geschikt zijn voor bouv/doeleinden. Proefnemingen worden gedaan be treffende de mogelijkheden van het gebruik van „kunau" en andere gras soorten, onder meer voor de produc tie van papier. Verder is men bezig met de exploitatie van thee- en kof fietuinen en van kinine in de cen trale hoogvlakten. BUITENLAND. Een Engels Proctor-vliegtuig met 4 personen aan boord wordt ver mist in de Straat van Dover. Zestig jaar geleden werd het eerste telefoongesprek gevoerd tus sen Engeland en het Europese vaste land. Thans worden dagelijks onge veer tienduizend gesprekken gevoerd over dezelfde verbinding. De Russen ontdekken altijd alles het eerst. Nu heeft weer een Rus sische geleerde in de bibliotheek van het Vaticaan een handschrift van Dante gevonden, dat door hemzelf was geïllustreerd. Het is een frag ment van het „Vagevuur" en de illustraties zijn op de kantlijn uitge voerd als een soort primitieve teken film. Een ballerina van het „Interna tional Ballet" te Londen liep verle den jaar een kwetsuur op en moest haar kleine teen aan de linkervoet laten amputeren. Zij danst nu weer met 'n plastic teen. Plastische dansen? van hondsdolheid in Overijssel voor doen, dan zullen in de bewuste ge meente op last van de burgemeester zo snel mogelijk alle honden gemuil korfd moeten worden. Dat voorzichtigheid in omstandig heden als deze gewenst is, bewijst het bekende geval van de Engelse offi cier, die in 1919 na zijn diensttijd bij het Britse bezettingsleger in Duits land een aardige herder mee naar huis nam. Het dier zag er op het oog kerngezond uit en de invoer in En geland kostte geen moeite. De hond was echter besmet en enige maan den later brak plots de dolheid los. Voordat men het beest onschadelijk kon maken had het door zijn beten 179 slachtoffers gemaakt. De Kolenprijzen Met ingang van 1 April zijn dc ko lenprijzen als volgt vastgesteld (tus sen haakjes de oude prijzen, alles per mud, voor zover niet anders aangegeven); Sophia-Jacoba-anthraciet 20—30 8.15 le soort antharciet 20—30 7.75 (6.55) 30—50 6.95 (5.95) 50—80 6.35 (5.45) 2e soort anthraciet 20—30 7.25 (6.20) 30—50 6,50 (5.60) 50—80 6 (5.25) Ess-kolen 2030 6 55 (5.60) 30—50 6.— (5.20) 50—80 5.70 (4.95) Eierkolen 5.05 (4.40) Brech-cokes (p. 2 m.^ 7.20 (6.10) Bruinkool-briketten per 100 kg) 5.70 (5.-) Gas-cokes (geklopte) (per 2 mud) 6.65 (5.90) (parel) 6.75 (5.90) Magere nootjes (anthr. no, 4) 6.30 .(5,35) Vele mensen zijn gisteren naar de Oude Vest in Leiden en hotel „Meerrust" te Warmond gegaan, om de demonstraties bij te wonen van de Amphibie- Bromfiets. Er gebeurde echter niets en nu heeft men ons om opheldering verzocht. Ja, die uitvinder, de student Savelkouls, had gisteren toe vallig pijn in zijn buik en omdat water nogal koud optrekt, had zijn lijfarts hem verboden de demonstraties te houden. Nu is het jammer dat die amphibie-brommer maar één dag per jaar werkt namelijk op 1 April. De nieuwsgierigen zullen dus tot volgend jaar moe ten wachten. JONGEREN K.V.P. LEIDEIN EN HAARLEM Christelijke opvoeding noodzakelijk WIE DE KATHOLIEKE JONGEREN een tekort aan politieke belangstel ling wil verwijten had gistermiddag in „In den Vergulden Turk" te Leiden moeten zijn. waar de kringen Leiden en Haarlem van de Jongeren organisatie in de K.V.P. een openbare bijeenkomst belegd had en waarop meer dan 200 jongeren, waaronder vele meisjes, geluisterd hebben naar een boeiende vede van oud-minister prof. dr. Jos Gielen over de gevaren die de democratie bedreigen. Wie de katholieke jongeren een verwijt wil maken, had deze belangstelling moet en zien. Hij zou ervaren hebben, dat politieke apathie aan de jongeren verwijten, lang niet altijd opgaat! dertje Staat zorgt voor alies en het tekort aan goede volks voorlichting. Terugkomend op de grondoorzaak die van morele orde is, wees prof. Gielen op de noodzaak van opvoeding in Christelijke geest. Want alle opge somde gevaren komen voort uit een geestelijk onder de maat blijven, waar het gaat om de democratie te verwezenlijken. Wanneer er ooit een betere wereld tot stand komt (en spr geloofde daar vast aan!) zal het pas zijn nadat wij begonnen zijn onszelf te verbeteren en dit voort te zetten Zijn we in staat en bereid tot offers? Prof Gieien vond het in de jeugd te loven, dat zij zich nuchter wil be zinnen op de gevaren, die de demo cratie bedreigen. De kern van alle ge varen. die de democratie bedreigen schuilt in een kwaad van morele orde. Zijn we als democraten werke lijk vrij? Zijn we werkelijk in staat die vrijheid verantwoordelijk te ge bruiken en zijn wij ook bereid dit te doen ten behoeve van het algemeen welzijn? Opvoeding tot democratie. Er is maar één uitweg: opvoeding tot die eigenschappen en kennis, wel ke voor een goed functioneren van de democratie noodzakelijk is. Demo cratie is ondenkbaar als er geen op rechte belangstelling en liefde is bij de burger voor de publieke zaak en geen bereidheid om in vrijheid offers te brengen voor het algemeen wel zijn. Dat algemeen welzijn is voor de boer niet de melkprijs, noch voor de kleine zelfstandige de kinderbij slag (hoe belangrijk ook!). Het is moeilijk eigenbelang te scheiden van algemeen belang. Dat mankeert de meeste burgers aan burgergeest en aan respect voor wet en gezag. Zelfs via eventueel onaangename ambtena ren, moeten we het gezag blijven res pecteren, want goede democratie vraagt vrijwillige discipline Men kan zich echter wel afvragen, of verder gaande bemoeiingen van het gezag de democratie niet onmogelijk maakt. Daarbij komt nog de bureaucratie als ergelijk vervalverschijnsel. Men moest eigenlijk het recht hebben on hebbelijke ambtenaren op staande voet te ontslaan! Andere gevaren. Een gevaar van de democratie is ook de neiging, zich formeel op te dringen aan volkeren, die daartoe nog niet geschikt zijn. Men bewijst waarmede zn'n volk geen weldaad! Spr. wil Indonesië niet het recht ont zeggen om vrij te zijn, maaï veel be ter zou het voor deze staat geweest zijn, wanneer Nederland nog 15 a 20 jaar de kans had gehad het Indonesi sche volk op te voeden tot het niveau, dat voor de democratie noodzakelijk is. Amerika en Engeland hebben door hun houding in deze aan Indonesië zeker geen dienst bewezen! De democratie weigert ook iets te ondernemen ter eigen verdediging. De communistische drukpers brengt de democratie om zeep, hetgeen wij niet alleen toelaten, maar zelfs bevorde ren door bijv. de Spoorwegen niet te verbieden, dat communistische bla den aan de stations verkocht worden! Waarom aan deze evident anti-demo cratische partij dezelfde rechten ge geven als aan de democratie zelf? De democratie wordt zelf het slachtoffer van een holle frase: vrijheid van druk iet-s. Er zijn weliswaar psychologi sche tegen-argumenten aan te voe- ren, maar in ieder geval geeft men de I communisten gelegenheid erger kwaad te deen dan Mussert heeft ge daan, die door ons ter dood veroor deeld werd. Boven democratische vrijheid staan andere waarden! De grondoorzaak. Spr. noemde nog enkele gevaren, waaraan de democratie blootstaat, zo als demagogie, het systeem van Va- in al het werk dat wij doen, ook als staatsburger Pas dan is echte demo cratie mogoiijk, een democratie, die zowel ons persoonlijk als heel het volk ten zegen zal zijn. De heer Dick v. d. Horst, voorzit ter van de kring Haarlem, dankte prof. Gielen voor deze magistrale in leiding. Nadat spr. nog enige vragen beantwoord nad, sprak de heer Frans Burmanje, namens de jongeren-com missaris, over weze en doel van de Jongeren K. V. P. en de noodzaak om hiervan lid te zijn. Voordat prof. Gielen aan het woord kwam. had de heer Hans Pollmann nationaal voorzitter, het woord ge voerd. Een en ander werd omlijst door mej. Lees MosseveM (piano) en Joop Koevoets (declamatie). Helaas werd de muziek van Chopin Griej en Bhrams tot entre-acte-muziek ge degradeerd, omdat de zaal rumoerde, in plaats van stil te luisteren, zoals wel het geval was bij de gedichten van Bernard Verhoven en Wim Snit ker, die Joop Koevoets zegde. Een deel van deze zeer geslaagde propaganda-niddag werd bijgewoond door weth. St- Menken. i de I De ST. VINCENTIUS-VER. (Maria-Gonferentie) heeft sinds enkele jare i zorg voor aankleding van eerste Communicantjes van arme gezzinnen. j Wij hebben een groot aantal aanvragen om deze kinderen bij hun Eerste 1 I-I Communie op 11 April a.s. aan kleding en schoeisel te helpen. Onze i kas is leeg. Helpt U ons met kleding of schoeisel, zend een boodschap aan: N. Creyghton, Hooigracht 46, Telefoon 20114, J. Vlasveld, Doezastraat 20, Telefoon 21300. J. Sommeling. Louise de Col.laan 34. Oegstgeest, Telefoon 23200. Steunt ons met een financiële bijdrage op post-girorekening 457835 t. n. Penningmeester Maria-Conferentie. 2648 Ir. H. A. BLOM f Te Oegstgeest is overleden, in Ie ouderdom van 81 jaar, ir. H. A. Blom. De heer Blom, die een des kundige was in de electro-techniek en de licht-techniek, is vele jaren leraar geweest aan „Mathesis". Hij was lid van verschillende vakcom missies, adviseur van vele grote be drijven en gaf o.a. voorlichting bij de electro-technische installatie van de laboratoria van prof. Kamerlingh Onnes en prof. Lorentz. Hulde aan pioniers pjET ZAL SOMMIGEN wellicht v erwonderen, dat de Kath. Textiel arbeiders in Leiden nu pas 40 jaar bestaan, terwijl de textiel-indus- trie, al sedert eeuwen een der gron dpeilers is van de Sleutelstad en de sociale omstandigheden in vroeger jaren zo slecht waren in deze be drijven. Redelijker wijze had men reeds lang vóór 1911 een dergelijke organisatie mogen verwachten. In w erkelijkheid is de bond dan ook veel ouder. Reeds in 1896 richtten de Le idse R.K. textielarbeiders een eigen, organisatie op, echter onder de naam van R.K. Fabrieksarbeidersbond. De R.K. kleermakers deden dit nog eerder en organiseerden zich reeds in 1895. Maar pas in 1811 werd de Landelijke R.K. Bond van Textiel arbeiders opgericht, zodat het officiële 40-jarig jubileum van „St. Lam bertus", afd. Leiden, terecht pas in 1951 gevierd kon worden. Dit ge schiedde gisteren en voorzitter J. H ensing beschreef deze organisatie- geschiedenis na afloop van het feestelijk ontbijt, dat de leden met hun dames in het R.K. Mil. Tehuis geno ten. lijk nog veel sterker zou kunnen zijn de sterkste zelfs van dé drie vakbewegingen wanneer alle Kath. arbeiders hun plicht begrepen en zich organiseerden. Dat in deze tijd een hechte organisatie nodig is, wordt door de jongste ontwikkelingen op het gebied van lonen en prijzen wel bewezen. „Heer, tot wie zullen we ons anders wenden. Kapelaan Van Vught legde in zijn toespraak de nadruk op het ver band tussen Kerk en sociale bewe ging en wees er op, dat men de Kerk trouw moet blijven, ook al zouden de kerkelijke leiders zich eens vergissen in de methode om sociale doelstellingen te bereiken. Want de Kerk heeft de eeuwige waarheid en aan haar zijde staat men altijd vei lig. Het woord van Petrus: „Heer, tot wie zullen we ons anders wen den dan tot U" geldt voor ons alle maal! De bondsvoorzitter reikte aan 11 jubilarissen de oorkonde en zilveren K.A.B.-speld uit. Eerst aan mej. A. C. Montanus, die jarenlang het enige vrouwelijke lid geweest is, en ver volgens aan de heren J. Hensing, voorzitter, J. Bavelaar, secretaris, J. Verhoog, penningmeester, A. de Wit, 2e secretaris, P. Koree, J. Hartman, L. Peijnenborg, J. Olijerhoek, N. Breedeveld en J. de Gunst. De heer Van Oyen bood hen namens het K.A.B.-bestuur hartelijke gelukwen sen aan en prees deze pioniers om hun volharding. Waarschijnlijk zul len zij als katholiek georganiseerden wel eens het mikpunt van spot ge weest zijn. Spr. hoopte, dat de leden van Kletex ook de grote K.A.B. in haar activiteiten zullen steunen. Veel belangstelling De feestdag begon om half acht, toen de geestelijk adviseur, kapelaan L. van Vught, in de dekenale kerk een H. Mis opdroeg tot intentie van de overleden leden. De grote zaal van het Mil. Tehuis versierd met vele bloemstukken, was bijna te klein om allen te bevat ten. Zelfs aan het biljart moesten de leden, een plaatsje zoeken voor het ontbijt! Onder de gasten bevon den zich de heer W. A. Huisman, voorzitter van het Bondsbestuur, de heren J. A. M. van Oyen, A. de Kruiff en D. Haverkorn, namens het K.A.B.-bestuur, vertegenwoordigsters van de K.A.V. en natuurlijk de elf jubilarissen, die op deze morgen in het zonnetje gezet zouden worden. Dat deed de bondsvoorzitter, toen hij deze pioniers dankte voor de werkzaamheden in verleden en he den verricht voor de Bond, die mede door hun beste krachten groot ge worden is. De jubilarissen, die reeds 25 jaar of langer lid zijn, hebben ge toond geen egoïsten te zijn, maar sociaalvoelendc mensen, bereid tot grote offers. Spr. wees op de veran deringen in sociale omstandigheden, gedurende de afgelopen 25 jaar, maar benadrukte evenzeer de noodzaak om hecht georganiseerd te blijven. De jongere leden kunnen de jubilaris sen geen mooier geschenk aanbieden dan de belofte om naast hen te staan en t.z.t. hun werk over te ne men. De pioniers hebben gezorgd, dat de P.B.O. tot stand kwam; de jongeren moeten zorgen, dat deze wef levende werkelijkheid wordt! De bondsvoorzitter weidde vervol gens uit over de K.A.B., die lande- Drukke receptie. Nadat het keurig verzorgde ontbijt ten einde was, werd er koffie geser veerd, waarna de aanwezigen tegen het middaguur huiswaarts trokken. In de middag recipieerde het be stuur, eveneens in het Mil. Tehuis, en mocht vele gelukwensen in ont vangst nemen. De wethouders St. Menken en J. C. van Schaik boden namens het gemeentebestuur hun ge lukwensen aan, waarbij de laatste pleitte voor een Textielschool, om de textielarbeiders tot hogere vakbe kwaamheid te brengen. De Vereni ging van Leidse Industriëlen werd vertegenwoordigd door de heer J. van Deventer, voorzitter, en mr. F. J. J. Trapman, secretaris. Ook de heer van Deventer wees op de noodzaak van een Textielschool. Er zal, aldus spr., een commissie worden samengesteld, om de mogelijkheden tot oprichting te onderzoeken. De heer J. A. M. van Oyen, voor zitter van de K.A.B., dankte vooral de pioniers voor hetgeen zij tot stand gebracht hebben en herinnerde aan het prachtige werk van dr. Ariëns onder de Twentse textielarbeiders. Tenslotte bracht spr. hulde aan de Leidse pioniers Gordijn, Koevoet en Bakker. Namens „Unitas", de Christelijke Textielarb.bond, sprak de heer Phi- lippo en .namens „De Eendracht", de Algemene Bond van Textielarbeiders, voerde de heer De la Court het woord. Spr. hoopte, dat de prettige samenwerking van na de bevrijding gehandhaafd zal kunnen blijven. Ook de oud-voorzitter( hoewel nog niet versleten!) de heer A. de Kruiff wenste de afdeling geluk met dit ju bileum. Dit deden voorts nog vele sprekers als afgevaardigden van de verschillende kath. vakorganisaties. Feestavond. Het derde en laatste bedrijf speel de zich af in de grote zaal van „Den Burcht", die 's avonds stampvol was, toen de heer H. C. Smits, kring-be stuurder uit Amsterdam, de jubile rende afdeling gelukwenste en hoop te, dat na het feest de leden weer verder zouden gaan werken aan de uitbouw van hun organisatie. Hierna was het de beurt aan Ro land Wagter, die een vrolijke caba ret-revue bracht onder de naam „Vrolijkheid viert hoogtij". Met vlot te conferences bracht Dick Harris er al direct de goede stemming in. We zagen en hoorden Greetje van Schaik als verlegen meisje en als zigeunerin, Roland Wagter als caricaturist en Dick Harris als jongleur, die fantas tische toeren maakt en nog veel meer kan presteren, wanneer hij iets min der nonchalant te werk gaat! Voorts maakten Tobi Rix, de twee Corti's en de twee Matidors hun opwachting in dit amusante programma, dat be schaafde vrolijkheid over de feest vierders bracht. Een woord van hulde tenslotte aan de feestcommissie, speciaal aan haar voorzitter A .P. Schrijer, die tijd noch moeite gespaard heeft om dit feest van „St. Lambertus" tot een grootse gebeurtenis te maken! Oud-strijders kwamen bijeen VOORM. 4 R I. HIELD REÜNIE. Het doel, dat de vereniging Oud- Strijders voorm. 4-R.I. zich gesteld had, n.l. het houden van een reünie in regimentsvelband, mag als expe riment zeer zeker geslaagd genoemd worden. Het zal in de Ned. Krijgsgeschiede nis minder vaak voorkomen, dat een regiment in zijn geheel een reünie organiseert en dat het initiatief daar toe genomen werd 11 jaren nadat het regiment als zodanig bestond. Het voormalige 4 R.I. is echter een bijzonder regiment. Ten eerste ko men de meeste van haar leden uit de omstreken van Leiden en daar naast heeft het een onderlinge band gegroeid in uren van strijd en ge vaar die tien jaar lang haar leden heeft weten te binden en gezien de resultaten van de reünie, welke Za terdag j.l. in de Morspoortkazerne werd gehouden, zal zij dit in de naaste toekomst in haar nieuwe vorm nog beter weten te doen. De tijd gaat snel en dit beseft men weer eens, als men deze ex-militairen, nu burgers, die hun levensbestemming gevonden hebben, bijeen ziet komen en men zich realiseert, dat deze mannen 11 jaren geleden, als jon gens, de strijd aanbonden tegen een overmachtige vijand. Na de eerste onderlinge begroeting van de ongeveer 200 aanwezigen, opende de voorzitter, de heer Aart- sen, nadat het „Wilhelmus" was ge speeld, de bijeenkomst. Spr. schetste in korte bewoordingen de oorsprong en de groei van het onderling con tact en sprak de wens uit, dat de reunie-vorm in regimentsverband, in gang zou mogen vinden en tot suc ces zou mogen leiden. Hierna voerde enige van de oud-militairen het woord. Het originele soldaten-menue, snert met kluif, vormde een smake lijke onderbreking, waarna een uit gebreid cabaret-programma voor het voetlicht werd gebracht. De toneel vereniging „De Sketch" .bracht enige humoristische verhaaltjes, de Manakura Serenaders, met als accordeonnist „Mr. X" verzorgde op smaakvolle wijze de muzikale omlijs ting, terwijl de sneltekenaar-gooche laar Mister Dixy de zaal om beurten deed verstommen van verbazing en deed schudden van het lachen. Als conferencier trad op de heer A. van Polanen en de regie berustte bij de heer A. v. Slooten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Overste Belgrave, de heer L. Kuipers als vertegenwoordiger van de garnizoenscommandant, 'n verte genwoordiger van de bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, de heer v. Leest, als afgevaardigde van df Cadi-club, terwijl bericht van ver hindering was binnengekomen van de Kol. H. D. Buurman. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 1,0 uur). AFNEMEND BUIIG. Wisselende bewolking met aan vankelijk voornamelijk in het binnenland enkele buien, en morgen flinke opklaringen. Overwegend matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts, morgen overdag iets zachter dan vandaag. 4 April: Zon op 06.11, onder 19.17; Maan op 05.34 en onder 17.12 uur. Kaderdag van K.V.P. in Lisse Het belangrijk grote aantal leden van de bollenstreek en de belang stelling van de afdelingsbesturen voor het werk van de Katholieke Volkspartij, was de reden waar om door het Kringbestuur Leiden, de 2e Kaderdag gehouden werd in het gebouw Van de Kath. Volksbond te Lisse. Ruim 100 kaderleden waren reeds aanwezig,, toen de 2e Voorzitter van het Kringbestuur de heer G. M. A. Weck uit Gouda, wegens verhinde ring van de voorzitter, deze 2e Ka derdag opende. Hierbij waren o.m. aanwezig de Tweede Kamerleden de heren De Graaf. Burgemeester van Lisse, M P. van der Weijden, Bur-, gemeester van Zevenhoven en het lid van Ged. Staten mr. E. J. M. H. Bolsius. Met een kort woord van de heer Weck werd de eerste spreker het Tweede Kamerlid de heer J, M. Pe ters ingeleid, die het onderwerp „De K.V.P en de andere Partijen" be handelde. Voor dat spr tot zijn onderwerp kwam, gaf hij een soort achtergrond van de toestand van ons eigen land en ons eigen volk. De laatste tijd bevond het Neder landse volk zich langzaam maar zeker in een opgaande lijn, op een wijze zoals geen enkel ander volk ons dat hpeft nagedaan. Het was echter een schijn-welvaart en wij leefden boven onze stand De regering zit nu voor grote moeilijkheden, die hun oplos sing zullen moeten vinden door be zuinigingen en hogere productie. Daarbij zal ook de K.V.P. een taak te vervullen hebben, door zoals het re glement aangeeft: „het algemeen welzijn van het Nederlandse volk te bevorderen, op de grondslag van de zedelijke normen, gelegen in de na tuurlijke orde en in de Goddelijke openbaring, gelijk deze door het kerkelijk leergezag worden ver klaard". Komende tot de andere partijen gaf spr. daarvan een karakteristiek. De P v. d. A. heeft de neiging fcm dé mens, de persoon, te weinig vrijheid te laten en te veel te laten „leiden" van bovenaf. Spr. wees op het ge vaar, dat via de woningpolitiek een bevolkingspolitiek wordt bedreven. Van de V.V.D. getuigt de praktijk, dat hun de gezinspolitiek niet „ligt". De A.R. toon een starre houding over het Indische beleid. Deze hou ding vindt haar grond in de A.R.- opvatting, dat Nederland daar als de van God komende Overheid onbe twistbare rechten en plichten heeft. Met de beantwoording van een groot aantal vragen, betreffende het oordeel over de A.R.; de verantwoor delijkheid over Indonesië: de federa tieve gedachte: de kinderbijslag voor zelfstandigen, werd dit eerste ge deelte van deze Kaderdag besloten met een dankwoord van de voorzit ter aan de heer Peters voor zijn hel der en duidelijk betoog. Na een gezamenlijke koffietafel volgde het 2e gedeelte, de behande ling van het onderwerp „De psycho logische werking en het hoe der pro paganda". De heer M. P. A. Meissen, Burgemeester van Wateringen, be handelde zijn onderwerp in 3 groe pen: 1. Hoe de massa moet worden be werkt: 2. 'Wat er moet worden gedaan voor de georganiseerde massa; 3. Duidelijk werd aangetoond de werking en de wenselijkheid van de thans in tal van plaatsen gevormde werkgroepen, waaruit tenslotte de selecte groep van afgevaardigden moet voortkomen. Met een aansporing tot medewer king. niet alleen aan het electorale werk in de verkiezingsjaren, maar ook in de z.g. stille jaren besloot spr. deze welgeslaagde prepaganda-rede. Ook hierop volgden verschillende vragen, welke de heer Meissen naar genoegen kon beantwoorden. Voorzitter Deerenberg, die bü het begin van het 2e gedeelte ter verga dering was gekomen, sprak nog een opwekkend woord, vooral ten aan zien van de ledenwervingsactie, waaraan alle afdelingen dienen mede te werken. Kindje overleden na het drinken van olie Gistermiddag heeft het 2-jarig zoontje van de heer P., wonend in de Anna v. Saksenstr. te Leiden, kans gezien om in een onbewaakt ogen blik uit een busje met olie te drinken. De hevig ontstelde ouders, die het zagen gebeuren, hebben hem onmid dellijk naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Geneeskundige hulp heeft echter niet meer mogen baten. Het kindje is overleden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2