Amerikaanse tanks over de breedtegraad Amerika's defensieve sterkte Auriol's bezoek aan de Ver. Staten KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 2 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12246 Directeur: C. M. v. HAMJ5KSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adrn. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1-72 p. mnd-, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1-50 MATERIE EN VRIJHEID ï"\e heer Nederhorst, lid van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft in de Ka mer verlof gevraagd de regering vra gen te mogen stellen over „de gevol gen, welke de jongste loonronde en de stijging van de grondstoffenprij- zen hebben voor het levenspeil en over de maatregelen, welke de rege ring denkt te nemen om de prijzen en investeringen te beheersen en een ontwikkeling in inflationistische richting te voorkomen." Dit verzoek is natuurlijk ingewil ligd en het debat, dat zich hieruit naar alle waarschijnlijkheid zal ont wikkelen, zal dan eigenlijk het debat, zijn dat men op de regeringsverkla ring had mogen verwachten, toen de Kamer de beide eerste dagen van de Goede Week bijeen kwam om over de regeringsverklaring van gedach ten te wisselen. Het werd toen echter geen econo misch debat Het optreden van de nieuwe regering na een zo langdurige kabinetscrisis nam in de regerings verklaring slechts luttele alinea's in beslag, het leeuwendeel van de rege ringsverklaring was gewijd aan de lasten, welke aan het volk zouden worden opgelegd en die in dit staats stuk reeds werden aangekondigd. Dit bleek de Kamer echter niet te kunnen weerhouden het debat geheel in de politieke sfeer te trekken en wij hebben daarover reeds in een vo rig artikel het onze gezegd. En toch waren, nog voordat het debat op die Maandag in de Goede Week in de Kamer aanving, maat regelen aangekondigd als prijsver hogingen en dergelijke, welke het uitgangspunt werden voor het debat, dat nu op de beantwoording van de vragen van de heer Nederhorst on getwijfeld zal volgen. Dit debat zal waarschijnlijk geheel in de sfeer liggen van de sociaal- economische gevolgen van de reeds bekende maatregelen. De grote vraag, welke op dit ogenblik nog niet met zekerheid is te beantwoorden, is deze of de Partij van de Arbeid ge noegen zal nemen met een looncor- rectie, welke de grens van twee honderd gulden 's jaars niet zal mo gen overschrijden Gaat men de ver klaringen na, welke door het bestuur van het N.V.V. zijn afgelegd, dan zou men tot de conclusie moeten ko men, dat men van deze zij de zal trachten dat plafond te doorbreken met een vergroting van het gevaar de vicieuze cirkel van lonen en prij zen nog groter te maken en op een inflatie af te sturen. Het is begrijpelijk, dat de regering de looncorrectie aan grenzen heeft gebonden juist om dit gevaar zo klein mogelijk te houden. Gaat men van de andere kant de bewoordingen na, waarin de heer Nederhorst zijn vragen wenst te stellen dan treft het, dat hij daarin vraagt naar de moge lijkheden welke de regering meent te zien om een ontwikkeling in irn flationistische richting te voorkomen. Een van die middelen lijkt ons op de allereerste plaats het plafond der looncorrectie. Er is echter niet veel fantasie voor nodig om te voorzien, dat de P. v. d. A het in de Kamer meer zal zoeken in de richting van investeringen en desnoods prijzen- stop dan in een methode, welke al lereerst onbeperkte correctiemoge lijkheden voor het arbeidende volk aan banden legt. De P. v d. A is te sterk aan het N.V.V. gebonden dan dat zij zonder meer het door deze vakorganisatie gegeven oordeel zou kunnen negeren. Deze zaak heeft echter heel sterk nog een andere achtergrond. En wel de achtergrond van de vrijheid. En vooral dus een geestelijke achter grond. En hier ziet men nu het grote belang van een confessionele vak vereniging, dat wil zeggen een ver eniging, die niet alleen aanstuurt op materiële verbeteringen om de ma terie alleen, die haar leden niet alleen de materie als het hoogste goed heeft voorgehouden, maar de zaak open lijk zo kon stellen, dat deze materiële verbeteringen, waarnaar zij streef de, slechts middel waren voor het persoonlijke geestelijke leven van in dividu en daarmee voor de maat schappij, die zich uit twee mensen vormde. Een vakvereniging, die de zaken steeds aldus heeft gesteld, kan onaangename maar noodzakelijke maatregelen als welke nu moeten worden genomen, gemakkelijker aan hun leden „verkopen", dan een vak vereniging, die de materie altijd op de eerste plaats heeft gesteld, die in ieder geval de mentaliteit heeft ge schapen, dat er slechts één ding in dit leven op de eerste plaats komt en dat was dan de materiële welvaart Deze materiële welvaart zal nu voor lopig aan een sterke versobering onderhevig worden gesteld en het gaat er maar om of de arbeiders deze versobering zullen willen aanvaar den. Om hen van de noodzakelijkheid hiervan te overtuigen is er nog een ander middel en dat is de herinne ring aan onze levensvrijheid, de vrij heid van slavernij, die zij nu ten volle genieten. Men zal hen moeten overtuigen van de ergste vorm van slavernij, waartoe zij zouden verval len, indien zij deze offers niet zou den willen brengen, offers, die no dig zijn om via een sterke defensie deze vrijheid te verdedigen. Een mens met een geestelijke ondergrond kan gemakkelijker offers brengen dan iemand wiens leven alleen met materie is gevuld. Maar wie deze offers niet wil brengen, zal ook de vrijheid niet waard zijn. AANVULLINGSDETACHEMENT NAAR KOREA VERTROKKEN. Met het Amerikaanse troepentrans portschip „General J. H. McRae" is het aanvullingsdetachement Ver enigde Naties uit de haven van Rot terdam vertrokken. Voor het aanboord gaan ontvingen de vrijwilligers uit handen van Me vrouw den Ouden (de echtgenote van de gesneuvelde Commandant van het Nederlands Detachement) een pakketje. Rechts van Mevr den Ouden Majoor A. C. van der Meyde, Commandant van het aanvullings detachement; links de echtgenote var» Commandant Eekhout. STILTE, DIE AAN DE STORM VOORAFGAAT ^ANDAAG EN GISTEREN zijn Amerikaanse tanks over de breedte graad getrokken, aldus Reuter. Zij wisselden vuur met de tegenstan der op Noord-Koreaanse grond en men neemt aan, dat aan de Chinezen zware verliezen zijn toegebracht vo ordat de terugtocht aanvaard werd. Gisteren trokken Amerikaanse tanks op twee plaatsen over de grens lijn. Vandaag volgen de tanks dezelfde route van het Westen uit. De. rest van het front was gisteren over het algemeen de gehele dag dag rustig. Opperbevelhebber lt.-generaal Didg- way heeft het achtste leger de vol gende waarschuwing gegeven: „Wij zijn nog niet tot de crisis gekomen. De strijd zal voortgaan en feller worden. Als de crisis komt zullen wij weerstand bieden en haar te bo ven komen, al zal het geen gemak kelijke opdracht zijn". De rust aan het front wordt be schouwd als een voorloper van de storm, daar de Chinezen onophoude lijk versterkingen uit het Noorden langs de historische invasiewegen naar het Zuiden aanvoeren. De luchtmacht bestookt sterke kon vooien ten Zuiden van de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang dag en nacht, ondanks het laaghangend wolkendek. Het 240 kilometer lange front loopt thans in een zig-zag-lijn langs de breedtegraad, nu eens Noordelij ker en dan weer Zuidelijker. Adenauer naar Parijs Dr. Konrad Adenauer, bondskanse lier en minister van Buitenlandse Zaken van de Westduitse republiek, zal zijn eerste officiële buitenlandse reis maken naar de Franse hoofd stad, Hij heeft de uitnodiging van de Franss minister Schuman, om op 12 April te Parijs een conferentie bij te wonen van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Europese landen, die hebben besloten hun staal- en steenkoolindustrieën samen te voegen, in dank aanvaard. Dr. Adenauer, die in September 1949 kanselier werd, maakte zijn eerste buitenlandse reis naar Zwit serland, waar hij herstel zocht na een aanval van longontsteking. Waarnemers beschouwen Ade nauer's bewilliging als een succes voor de Fransen, die sinds lang de wens koesterden, dat de Duitse kan selier zijn eerste internationale con ferentie in Frankrijk zou bijwonen als teken, dat de oude Frans-Duitse vijandschap tot het verleden behoort Men verwacht, dat Adenauer's vol gende officiële bezoek Italië zal gel den. De besprekingen in Parijs zullen gewijd zijn aan de politieke conse quenties van het plan-Schuman, in het bijzonder de instelling van de organen van controle. Terwijl de vier lunchten Beraadslaagden de regeringen De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs hebben Zaterdagoch tend aan een lunch, aangeboden door de Amerikaanse afgevaardigde, Philip Jessup. besloten 's middags niet in voltallige vergadering bijeen te ko men om de Westelijke mogendheden gelegenheid te geven hun houding ten opzichte van de jongste Sovjet- voorstellen voor de ministersagenda te bepalen. Maandagmiddag vier uur zullen, de plaatsvervangers weer bijeen komen. De volgende stap te Parijs, aldus menen waarnemers, hangt voorname lijk van Washington af, waar men zich nog volgens betrouwbare inlich tingen te Parijs, hardnekkig tegen de jongeste Sovjet-Russische formule ring van het voornaamste agendapunt (over de oorzaken van spanning, waaronder de ontwapening van Duits- - land) blijft verzetten. GOED AFGELOPEN. Zondagavond is een Dakota van de Scandinavische luchtvaartmaatschap pij op de weg langs het vliegveld van Stockholm neergestort. De achttien passagiers en de bemanning van vier koppen brachten er het leven af. Een der motoren vatte vuur en een vleugel brak af, doch de inzitten den konden ongedeerd naar buiten klimmen. De passagiers kwamen uit Kopen hagen. Zij hadden oorspronkelijk het toestel ParijsStockholm zullen nemen, maar dat had vertraging. Daarom was de Dakota ingelegd. Prins Bernhard is Zaterdag naar de Uruguese badplaats Punta del Es- te vertrokken, waar hij tot Dinsdag zal blijven. Daarna vertrekt de Prins, voor een bezoek van een week, naar Argentinië. NOG TWEE JAAR VOLHOUDEN r\E DIRECTEUR van het Amerikaanse defensie-programma, Charles E. Wilson, heeft president Truman gisteravond medegedeeld, dat Amerika over twee jaar sterk genoeg zal zijn om met het behoud van een. op hoog peil staande economie een redelijke veiligheid tegen agressie te ^verzekeren. De Verenigde Staten zouden echter gedurende deze twee jaren hun spankracht en eenheid op het hoogste peil moeten handhaven~en hun geestdrift niet laten beïnvloeden door eb of vloed. Wilson bood het verslag aan in de militaire uitrustingen aan de Ame- vorm van zijn eerste kwartaalrap port, waarin hij verder mededeelde dat de Amerikaanse gewapende strijdkrachten verdubbeld waren en thans 3 millioen man omvatten, dat iedere week voor bijna 1 milliard dollar militaire orders geplaatst wor den en dat in de afgelopen 12 maan den meer dan een millioen ton aan Schumacher tegen Schuman „Alle krachten van het Duitse volk moeten gemobiliseerd worden tegen de anti-democratische en tech nocratische dictatuur van het plan- Schum'an over het Duitse volk" heeft de voorzitter van de Duitse so cialistische partij, Schumacher, Zon dag in Euskirchen verklaard op een vergadering van functionarissen der S P-D- v V Het bestuur van de socialistische partij heeft de afwijzing door de par tijvoorzitter* van het plan-Schuman eenstemmig goedgekeurd, nadat Schumacher zijn critiek uitvoerig had voorgedragen. Door het goedkeuren van Schu machers voordracht heeft de opper ste partijleiding van de S.P.D. de sociaal-democratische fractie in de Bondsdag bevolen tegen de ratifice ring van -het verdrag te stemmen en besloten in West-Duitsland een cam pagne te ontketenen tegen het aan nemen van het plan-Schuman door de West-Duitse regering. De vervoersstaking te Parijs Nog geen overeen stemming De Franse regering zoekt nog steeds een oplossing voor de nu al drie weken durende staking van het openbare vervoerwezen in Parijs. De kern van het geschil is thans, dat het bus- en metropersoneel doorbe taling eist voor de dagen, waarop gestaakt is. De regering weigert hiermede in te stemmen. Zij stelt voor, dat de door de staking ontstane leemte in de salarissen „uitgesmeerd"' zal wor- over. een periode van vijf maanden. Het stakingscomité zal vandaag, -het regeringsstandpunt bespreken. Ministeriële ambtenaren waren van oordeel, dat. vandaag vele stakers naar het werk terug zouden keren, omdat zij in geldeliike moeilijkheden geraken. Er liepen Zondag slechts 15 bussen. ,.Meer bereikt dan met nota's" „President Auriols bezoek aan Washington is een klinkend succes ge worden". Dit is het oordeel van diplomatieke kringen te Washington, nu het bezoek van de Franse president ten einde loopt. En minister Schu man verklaarde: „De vier besprekingen, die ik hier met minister Acheson gevoerd heb, zijn van meer waarde geweest dan alle diplomatieke nota's, die onze beide regeringen kunnen uitwisselen." In een (wat Schuman noemde) behoefte, die ons samenbrengt. Vre- „sfeer van vertrouwen en volkomen oprechtheid" bespraken de beide mi nisters: 1. Het plan-Schuman. 2. De Westduitse herbewapening met inbegrip van de rol, die Duits land moet spelen. 3. De problemen, die samenhangen met een eventuele bijeenkomst van de Grote Vier. 4. De oorlog in Korea en de Franse actie in Indo-China. 5. Het gehele vraagstuk van de verdediging van het Middellandse- Zeegebied. Zaterdag heeft president Auriol die. volgens Reuters diplomatieke correspondent, door zijn waardig op treden en daarnaast door zijn gevoel voor humor het Amerikaanse pu bliek volkomen voor zich heeft we ten te winnen nog een rede ge houden tot de 21 Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik te Washington in conferentie bijeen zijn. Hij deed daar bij een beroep op Europa en de beide Amerika's om zich te verenigen met het oog op de gevaren, die de be schaving bedreigen. „De Atlantische Oceaan is de bin nenzee van onze gemeenschap ge worden'", aldus de president. „Wij moeten onze geografische grenzen vergeten. Over onze individuele, pro blemen, over grenzen en oceanen heen, worden wij verenigd door een geweldige macht: onze vrijheidszin. 1 Welvaort is de gemeenschappelijke de'is het gemeenschappelijk verlan gen, dat ons inspireert." rikaanse bondgenoten is gezonden. De militaire productie in de West- Europese landen is in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld. Men verwacht dat de productie geduren de het komende jaar opnieuw ver dubbeld zal worden, aldus het rap port van Wilson. De bestrijding van de inflatie zou een moeilijker probleem zijn dan het op gang brengen van de productie, aldus Wilson, maar als Amerika vastberaden blijft, zouden de V. S. in 1953 voldoende voorbereid moeten zijn om indien nodig aan een volle dige mobilisatie te beginnen, terwijl de productie van niet-militaire goe deren dan minstens zo groot zou moeten zijn als vóór het uitbreken van de oorlog in Korea. De komende tekorten aan metalen goederen kun nen dan beginnen te verminderen. „Waarschijnlijk kunnen we dan be ginnen te praten over het wegnemen van de controlemaatregelen". Het vredesverdrag met Japan Japans bijdrage inzake defensie John Foster Dulles, de bijzondere gezant van president Truman, die aan het hoofd staat van de Ameri kaanse missie belast met het opstel len van een Japans vredesverdrag, heeft te Los Angeles gezegd, te ge loven dat Japan een onontbeerlijke bijdrage zou kunnen leveren aan de regionale veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan. Dulles gaf de hoofdpunten van de zuiver voorlopige tekst als volgt weer: 1. Het Japanse volk zou de gele genheid krijgen zijn toekomstige be doelingen in algemene termen te uiten. 2. De Japanse souvereiniteit zou in overeenstemming met de overga- vevoorwaarden tot de vier Japanse eilanden en kleinere aangrenzende eilanden beperkt worden en Japan zou alle rechten op Korea, Formosa, de Pescadores en het Zuidpoolgebied moeten opgeven. 3. Het verdrag zou Japans „in- haerente recht' om deel te nemen aan individuele en collectieve zelf verdedigingsafspraken bevestigen. 4. Handelsafspraken zouden later bij onderhandelingen tussen een vrij Japan en andere bevriende landen plaats hebben. In feite verwierp Dulles suggesties om de Japanse scheepsbouwcapaci- teit te beperken. „De ervaring in Duitsland heeft aangetoond, dat der gelijke voorzieningen niet kunnen worden uitgevoerd zonder verbitte ring te kweken", zei hij. NEHROE IN KASJMIR. De Indische premier, Nehroe, is uit New Delhi te Srinagar (Kasjmir) aangekomen, waar hij vandaag een vergadering zal toespreken. Ongeveer 1000 inwoners van Kasj mir hadden zich langs de weg opge steld. Zij juichten de president toe en droegen borden met „Weg met arbitrage Arbitrage snoert het volk de mond". Men zag ook op- sohriften als „Kasjmir voor zijn in woners" en „Weg met de Brits-Ame rikaanse resolutie". OUD R.A.F. PILOTEN BODEN PLA QUETTE AAN. Tijdens een plech tige bijeenkomst in het Gemeente huis van Eenrum hebben oud R.A.F.- piloten, die tijdens de jongste oorlog enkele van hun strijdmakkers bij dit Groningse plaatsje zagen sneuvelen, ter nagedachtenis aan hun kamera den en als dankbetuiging voor de zorgen, die de inwoners van Een rum aan de graven der gesneuvelden OPVOERING VAN „MARIA BOOD SCHAP" DOOR HET THEATER HERBERTOT. Door het Theater Herbertot uit Parijs zullen in ons land voorstellingen worden gegeven van Paul Claudel's toneelspel „L'Ammence faite a Marie" (Maria Boodschap). De foto toont éen scene met twee der hoofd personen: Violaine (An ne Olivier) de door melaatsheid ge troffene, en Jaques Hury (Patrick Roussel) haar vroegere verloofde. De spanning in Perzië Britse kruisers naar Basra Naar het Perzische blad „Dad" meldt zouden Zaterdag drie Engelse kruisers en vijf Engelse torpedoboot- jagers uit Bahrein en Aden naar Abadan vertrokken zijn. Een divisie Schotse marine-infanteristen zou naar Basra gezonden worden. De Perzische regering heeft in haar laatste zitting besloten tegen deze maatregelen te protesteren. De Anglo-Iraanse oliemaatschap pij heeft haar stakende employé's, on geveer 10.000, opgeroepen het werk te hervatten, opdat onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne mers geopend kunnen worden. De Perzische premier heeft een commissie van drie aangewezen om de toestand in Zuid-Perzië te bestude ren. Kort na het besluit van het Perzi sche parlement tot nationalisatie van de olie-industrie begon de staking. Men eiste hogere lonen en afgelopen Vrijdag eiste men controle op het vervoerswezen van de maatschappij. In het oliegebied is reeds enige tijd de staat van beleg van kracht. Basis aan de Zuidpool Door Argentinië gevestigd In het deel van het Zuidpool-con- tinent dat Engeland en Argentinië elkaar betwisten, heeft Argentinië een basis gevestigd. Volgens de Ar gentijnse regering betekent de ves tiging van de basis „een beslissende bevestiging van de Argentijnse sou vereiniteit in deze gebieden". De basis is gevestigd door een expeditie van Argentijnse geleerden, die op 12 Februari uit Buenos Aires is vertrokken en heet nu San Martin. Zij ligt in de Weddellzee. Daar lig gen verscheidene groepen eilanden, waarop Engeland al heel lang aan spraken maakt. San Martin ontleent zijn belang rijkheid aan 't feit, dat het midden in de gebieden ligt, waar op walvis sen wordt gejaagd. Verder heeft men er allerlei ertsen gevonden. Het is niet onmogelijk, dat er ook uranium te vinden is. besteden, een plaquette aangeboden. Mevrouw de Baronnesse E. de Serclaes, moeder van een der man nen die bij Eenrum het leven verlo ren, en de burgemeester van Een rum, mr. J. G. R. Vos voor de ont- hulde plaquette. Op de achtergrond kolonel van der Speek O'Breen, wel ke aanwezig was namens de Opper bevelhebber in het Vierde Militaire Gewest. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Scheveningen (O. L. Vr. v. Lourdes) te Weleerw. heer J. J. Suyker; tot Rector te Leiden (St. Cunera-Gesticht) de Weleerw. heer L. v. Vugt; tot Kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart) de Weleerw. heer A. H. Schrama; tot Kapelaan te Ber- kel, de Weleerw. heer P. A. Twee- huysen; tot Kapelaan te Amsterdam (H. Maria-Magdalena) de Weleerw. heer P. J. Kraakman; tot Kapelaan te Loosduinen, de Weleerw. heer A. H. Goeijenbier; tot Kapelaan te Assen delft, de Weleerw. heer P. C. M. Mus- sert, die Kapelaan was te Westerblok ker. A'ls ze iets goeds doen, dan vinden ze dat dit moet worden erkend, maar als zij iets verkeerds doen, ontkennen ze, dat het hun schuld is.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1