Geheimzinnige brandjes aan boord van emigrantenschip De burgemeester van Velsen verontschuldigt zich Ruim 21/2 ton olie vatte vlam en verwoestte nieuw fabrieksgebouw ZATERDAG 31 MAART 1951 UK LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GERECHTELIJK ONDERZOEK De gezagvoerder van het ms. ,Jo- han van Oldenbarneveldt" kapitein A. H. Broere, heeït gisteravond een geruststellende verklaring afgelegd tegenover de passagiers-emigranten naar Australië, aan boord van het schip, waar zich in de afgelopen 24 uur drie maal een begin van brand heeft voorgedaan. De eerste brand brak uit toen het schip zich in de omgeving van het eiland Wight be vond, en deed de kapitein besluiten de steven te wenden. Nadat het schip in IJmuiden was aangekomen, toen deskundigen en leden van het parket uit Amsterdam voor het onderzoek aan boord waren, is tot twee maal toe opnieuw een begin van brand ontdekt. De kapitein zei in zijn verklaring, dat een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld om de oorzaak van de overigens onschuldi ge brandjes op te sporen. De gezagvoerder verzekerde de passagiers, dat zij geen enkele vrees behoeven te koesteren, daar alle maatregelen zijn genomen om hun veiligheid te verzekeren. Ook de officier van justitie uit Amsterdam, mr H. A Wassen- bergh, sprak de passagiers toe en gaf hun de verzekering, dat hij goede hoop had dat de puzzle, waarvoor de justitie zich thans ziet gesteld, spoedig kan worden opgelost. Mr. Wassenbergh legde er de nadruk op. dat in samen werking met de gezagvoerder, in wie hij volledig vertrouwen heeft, alles wordt gedaan om de veiligheid van schip en opva renden te verzekeren. Het sluizencomplex van IJmuiden was door de politie geheel afgesloten. Alle belangstellenden werden verre gehouden. Velen, die naar IJmuiden waren gekomen om nogmaals hun familieleden vaarwel toe te roepen, moesten worden teruggewezen. Het schip is later verhaald naar Voedings-tuinbouw vraagt dispensatie Het Kon. Ned. Landbouw Comité, de Ned. Christ. Boeren- en Tuinders- bond en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, hebben het college van rijksbemiddelaars verzocht de werk gevers in de voedingstuinbouw dis pensatie te verlenen van de verplich ting tot het uitbetalen van de loon- bijslag van 5 pet., welke met ingang van 19 Maart j.l. is ingevoerd. Dit betekent dus, dat de verplich ting tot het geven van de bijslag wordt opgeschort totdat het college een beslissing zal hebben genomen. Indien het verzoek wordt afgewezen moet de bijslag met terugwerkende kracht tot 19 Maart alsnog worden betaald. Het troepenschip „Dorsetshire" is op 28 Maart j.l. met repatriërende militairen uit Indonesië naar Neder land vertrokken. Met de „Van der Steng", voor deze gelegenheid Amsterdam ge doopt, is de burgemeester van Am sterdam gisteren begonnen een „goodwill-vaart" te maken langs de Duitse en Franse Rijnhavens. Meer dan duizend personen kwamen gisteren de directie van de Standard Amerikaanse Petroleum Mij. feliciteren ter gelegenheid van de zestigste verjaardag dezer Neder landse onderneming. Er waren onge veer 250 bloemstukken. Ir. M. G. E. Bongaerts, oud-mi nister van Waterstaat, een van de stichters van de Kath. Econ. Hoge school te Tilburg en lange tijd re gent en president van het zieken huis Westeinde te den Haag, is be noemd tot commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Ir. Bongaerts, die 76 jaar is, heeft zich thans uit het openbare leven terug getrokken. de kade halverwege de sluis en de Velserbrug, ter hoogte van de Ca- sembrootstraat. De stemming aan boord onder de emigranten heeft ondanKs dit on verwachte oponthoud niet geleden. Aan boord verdrongen zich velen voor de patrijspoorten en de railing om gesprekken voor zover de af stand dit mogelijk maakte met verwanten op de kade te voeren. In totaal zijn niet minder dan zes branden aan boord van het passa giersschip geconstateerd, waarvan er tenminste vijf veroorzaakt zijn door brandstichting. De eerste werd al geconstateerd toen het schip nog in Amsterdam voor de kade lag. Kort daarna deden zich nog tweemaal ge vallen van brandstichting aan boord voor en toen tenslotte, terwijl het schip in het zicht van het eiland Wight voer," voor de vierde maal brandalarm moest worden gegeven besloot de gezagvoerder, na overleg met zijn directie, geen verdere risi co's te nemen en de steven te wen den. De brutaliteit van de brandstich ter een ziekelijke pyromaan of een geslepen saboteur olijkt wel duidelijk uit het feit, dat terwijl het onderzoek in volle gang was en niet minder dan vijftien rechercheurs overal rondspeurden, terwijl beman ningen passagiers verzocht waL ogen en oren wijd open te houden, nog tweemaal aan dek brand werd ge constateerd. Uit berichten, die wij uit IJmuiden ontvingen, maar niet dooi de offi cier van justitie zijn bevestigd, zou ook in de afgelopen nacht, toen het parket van boord was gegaan, nog tweemaal brand zijn gesticht. De wijze waarop brand is gesticht is uiterst primitief, wat evenwel niet weg neemt dat het zeer gevaarlijk is, want een brand kan zich op een schip snel verspreiden. De schade is niet van zeer ernstige aard, maar toch altijd nog van dien aard, dat de reparaties zeer kostbaar zullen zijn. De officier van justitie, mr. Was senbergh, meende te kunnen zeg gen, dat slechts een man verant woordelijk moet worden gesteld voor de branden. Hij meende niet, dat het het werk is van een complot. Hel zoeken van de dader is even moeilijk als het vinden van een speld in een hooiberg. Motie van afkeuring ingetrokken Gisteravond is er een eind geko men aan een diepgaand geschil tus sen de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, en de wethouders plus de raad, welk geschil zien een dag tevoren ontladen had in een motie van afkeuring. Allereerst gaf burgemeester Kwint in een verklaring te kennen, dat hij met leedwezen constateerde, dat men de bedoelde (gisteren gepubliceerde) passage uit zijn rede niet had kunnen waarderen, maar dat hij met deze passage geen aanstoot had willen ge ven en haar als man van eer terug nam. Namens de raad van Velsen be halve de A.R.-fractie gaf de frac tieleider van de P.v.d.A., de heer Verbeek, de burgemeester te kennen, dat de raad geen genoegen met de ze verklaring nam en dat hij een De Perzische olie-industrie Staking breidt zich uit De toestand in de Perzische olie industrie is verscherpt, doordat de stakers in Aghadjari controle eisen over de vervoersorganisatie van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij. De maatschappij vreest echter, dat het inwilligen van deze eis zou bete nen, dat de stakers de situatie volle dig in handen krijgen. Het aantal stakers is Vrijdag tot 12.000 gestegen. Ze eisen hogere lo nen, nadat het Perzische parlement vorige week besloten heeft de olie- industrie te nationaliseren. De gouverneur van Choedjistan, het gebied, waarin de olievelden liggen, heeft de regering om meer troepen verzocht. De oliemaatschap pij vreest nL, dat de stakers zich van de transportmiddelen meester zullen maken. Voor het gebied geldt nog de staat van beleg, die werd afgekon digd na de moord op premier Raz- mara. Op het olieveld Madjidi Soelaiman staken nu meer dan 6.000 arbeiders. De Anglo-Iraanse oliemaatschappij heeft vlugschriften verspreid, waar in gezegd wordt, dat de grieven der arbeiders onderzocht zullen worden, als zij weer aan het werk zullen gaan. Zakelijke mogelijkheden in Z. Amerika In gesprekken met de prins heb ben Nederlandse zakenlieden te Montevideo de zienswijze naar vo ren gebracht, dat de Zuid-Ameri kaanse markt mogelijkheden aan ons land biedt. Het was echter moeilijk het Nederlandse product populair te maken. In feite had Nederland Zuid-Ame- rika tien jaar geleden „ontdekt" doch Duitsers enEngelsen hadden de markt reeds vóór de oorlog met producten overstroomd. Ook thans, zo verklaarden deze zakenlieden, is Duitsland doende deze markt grotendeels tot zich te trekken. Het is dus zaak, dat Neder land niet ten achter blijft. Een groot struikelblok is volgens genoemde personen „het gebrek aan samenwer- king bij de Nederlandse industrie" Wanneer men collectief zou optre den zouden betere resultaten kun nen worden bereikt. Tot heden was hiervan echter niets gebleken, Voor al de chemische industrie leed aan het euvel der versnippering. Er wa ren bijvoorbeeld fabriekjes, die zes soorten kleurstoffen fabriceerden, grotere orders niet konden uitvoeren en daarom werden afgewezen. Waar om slaat de Nederlandse chemische industrie niet de handen ineen, zo vraagt zich de Nederlandse zaken man in Zuid-Amerika af Wanneer men voortgaat op deze wijze en on der meer bevreesd is elkaar de kost prijs te laten weten, zal men niets bereiken De Nederlandse zakenman in Zuid- Amerika realiseert zich wel, dat hij wat de prijs betreft niet kan con curreren. Hij kan dit echter wel met de kwaliteit. De Duitse prijzen zijn gunstig, doch wat belangrijker is zijn de enorme crediet faciliteiten, die de Nederlanders niet verstrekken we gens gebrek aan vertrouwen. Dit moet veranderen, anders zijn er geen mogelijkheden. Voorts dient de Ne derlandse zakenman zich in te stel len op de Zuid-Amerikaanse menta liteit. Deze is anders dan die in Europa en ook de onderhandelingen geschieden op een andere basis. De Nederlandse zakenman, die een gejaagd bezoek aan Zuid-Ame rika brengt, heeft geen kans. Het is daarom ook nodig, dat de Neder landse bank ruimer deviezen toe kent. Het is eveneens nodig, dat men zich bedient van locale adviseurs in Zuid-Amerika. EEN PAARD VOOR DE PRINS Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de estancia „San Pedro de Timote", ongeveer 160 km van Montevideo. De prins werd bij aankomst ingehaald dooi als cow boys (gauchos) geklede bewoners van de estancia, gewapend met Ne derlandse en Uruguayse vlaggen. Bij het laatste hek steeg de prins te paard en reed temidden van zijn be geleiders naar het huis van zijn gast heer, senor Gallinal Heber Bij het verlaten van de estancia schonk 's prinsen gastheer het paard waarop zijn hoge gast zijn intocht had ge maakt aan de prins. „Es mucho mas" veel te veel protesteerde deze, maar op aandringen van zijn gast heer gaf de prins toe en hij kreeg een zwart vurig paard, dat luistert naar de naam „Charrua" en per vliegtuig of schip naar Nederland zal worden vervoerd. openlijk excuus verlangde. Dit te meer daar de raad van mening was, dat de burgemeester niet onder de drang der innerlijke overtuiging, maar onder de dwang der omstan digheden zijn woorden had terugge nomen Aan het eind van de vergadering, waarin de begroting werd behan deld, kwam burgemeester Kwint te rug op zijn eerste verirlaring en toonde zich bereid zijn verontschul digingen aan te bieden, zeggende dat hij het incident betreurde. Hetgeen de heer VerbeeK deed re pliceren, dat de raad bereid was dit excuus te aanvaarden De raad wil de volgens spr. niet het onderste uit de kan hebben door ook de onjuist heid van de uitlatingen van mr. Kwint te doen toegeven, maar zag toch de grond aan de motie van af keuring ontvallen, zodat deze als in getrokken moest worden beschouwd. „DE VLOEIWEIDE" AFGEBRAND. De bekende villa „De Vloeiweide" te Rijsbergen is gisteravond om streeks 6 uur door brand verwoest. Het huis werd sinds ruim een jaar bewoond door ir. d'Arnaud Gerken§ en was niet verzekerd. De brand is ontstaan toen de bewoners een open haard wilde aansteken en vlammen buiten de stookplaats kwamen. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. De brandweren van Rijsbergen en Breda konden weinig uitrichten. De villa genoot een dramatische be kendheid doordat hier in 1944 een gevecht plaats gehad heeft tussen 44 illegale werkers, die er verborgen waren en Duitse militairen. Vier ille gale werkers sneuvelden daarbij en acht werden later gefusilleerd. Zoeterwoude-Leiderdorp Pastoor F. A. M. Hermans 40 jaar priester Felle brand te Alphen aan den Rijn Bioscopen Luxor. De verschillende aspec ten van de laatste wereldoorlog zijn reeds in vele films op meer of min der geslaagde wijze belicht. Aan deze rij van oorlogsfilms is thans een an dere toegevoegd, „Vrouwenkamp Borneo", weike vervaardigd werd naar de roman ..Three came home" van Agnes Keith. Het succes, dat deze film ruim vijf jaar na het beëindigen van de oorlog in Nederland boekt, is reeds een bewijs van haar bijzondere kwaliteit. Op aangrijpende wijze wordt een beeld gegeven van hetgeen een handje vol Europeanen Borneno tijdens de Japanse bezetting heeft moeten mee maken. De manier, waarop de gezin- uit hui verhand worden gerukt en de toestanden in de kampen zijn onbeschrijfelijk wreed. Insiders, die zelf deze verschrikkin gen hebben doorgemaakt, verklaren, de verfilmde wreedheden nog te mild zijn voorgesteld. De werkelijk heid moet vaak zó geweest zijn, dat het onmogelijk is om deze in beeld te brengen. Wij kunnen over dergelijke uit spraken niet oordelen. Ons inziens ligt het grootse van deze film ook niet in het verbee'den van martelin gen etc., maar juist in de manier, waarop men het ontzaggelijke leed heeft weten voe'baar te maken, dat in de Jappenkampen werd geleden. Het leed van de mens zonder recht, die altijd maar weer moet afwachten en verdragen en leeft op de hoop, dat hij nog e'ens in een wereld, zoals hij die vroeger gekend heeft, zal terug komen. Morgen Zondag 1 April is het 40 jaren geleden, dat pastoor F. A. M. Hermans in de kapel van het Groot- Seminarie te Roermond tot priester werd gewijd. Aanvankelijk Limbur ger, werd de jonge priester, door het al reeds eerder vertrek van zijn ou-' ders naar Amsterdam, verplaatst naar h.t Bisdom Haarlem en als ka pelaan benoemd aan de dekenale kerk te Noordwijk, daarna te Sche- veningen in de parochie van de H. Antonius Abt. Zijn laatste kapelaans plaats was aan de St. Bonefacius-pa- rochie te Amsterdam. Zwandrecht was de eerste plaats van pastoor Hermans, vandaar volg de zijn benoeming tot pastoor te Zwaagdijk en in Januari 1942, na het overlijden van pastoor v. Vasten- hoven, volgde de benoeming tot pas toor van Meerburg. Op uitdrukkelijk verlangen van de jubilaris zal dit feit alleen kerkelijk worden gevierd, de parochianen zul len hieraan medewerken door een algemene H. Communie tot intentie van de jubilaris en door hun massa le tegenwoordigheid bij de plechtige H. Mis welke met assistentie van al le oud-kapelaans van de parochie door de jubilaris zal worden opge dragen. De feestpredicatie zal worden ge houden door kapelaan A. Vulsma uit Sassenheim. Des middags om 2 uur zal door het feest-comité het geschenk van de parochie worden aangeboden, waarna tot 3 uur receptie zal wor den gehouden in de pastorie. Met een plechtig Lof zal dit Priesterfeest worden besloten (Foto: Lux Alphen a. d. K^n). F EN GEWELDIGE BRAND, de grootste en gevaarlijkste sedert tien tallen jaren te Alphen aan den Rijn, heeft Vrijdagmiddag in eer uur tijds het nieuwe fabrieksgebouw van de vernis-, verf- en lakfabriek der N.V. Varossieau Cie totaal verwoest. De totale schade volgens voor zichtige i-aming benadert de drie ton. Het personeel kon zich bijtijds in veiligheid brengen. Dat erger is voorkomen is te danken, behalve aan de oplettendheid van de personeelsleden W. Vermeul en M. v. d. Velden het doortastend optreden van de Alphense brandweer, die o. 1. v. de onder-commandant, de heer J- de Raat zeer snel ter plaatse arriveerde, aan de gunstige windrichting, waardoor de brand niet overs.oeg naar het achter het fabriekscomplex gelegen opsf-agterrein met vaten en olietanks. Schade loopt in de honderdduizenden De directie had vorig jaar Maart het nieuwe fabriekscomplex in ge bruik genomen. Hier werden de no dige grondstoffen in z.g. reactieke tels op de vereiste temperaturen ver hit. Ook gistermiddag was het per soneel bezig een hoeveelheid van on geveer 2 ton standolie, door mid del van gasverwarming, op de nodi ge temperatuur te brengen. Om streeks 2.15 uür zag de heer W. Ver meul tot zijn verbazing, dat de te verhitten olie in temperatuur steeg tot boven de vereiste graad, alhoewel zulks, volgens zijn technische bere kening niet mogelijk moest zijn. Er moest derhalve iets mankeren aan het apparaat Met zijn collega, de heer W. v. d. Velden, die hij ogenblik kelijk van zijn bevinding op de hoog te had gesteld, namen zij dadelijk maatregelen om verder stijgen van de temperatuur tegen te gaan. Men trachtte door middel van koolzuur de ketel leeg te drukken. Doch zelfs dit mocht niet baten en de tempera tuur steeg wel zo hoog, dat een ern stige ontploffing moest worden ge vreesd. De olie begon steeds meer en meer in hitte te stijgen en het werd levensgevaarlijk met het werk voort te gaan- Men bracht de overige arbeiders in de fabriek van het drei gend gevaar op de hoogte en besloot de ruimte 1e verlaten. De ontploffing. Nauwelij* had men zichzelf in vei ligheid gebracht of een ontploffing bevestigde de gekoesterde vrees. Vermoedelijk door lekkage in een der pijpleidingen is zuurstof in de reactieketel gedrongen en dit deed hoogstwaarschijnlijk zijn catastrofaal werk. Op de ontploffing geraakte de reactieketel met olie, vermoedelijk door oververhitting tot zelfontbran ding en weldra sloegen hoge vlam men uit de kokende massa omhoog het fabriek&ruim in. De vlammen grepen gretig om zich heen in de uiterst brandbare materialen. De ge weldige rookontwikkeling, die hier mede gepaard ging, bemoei'ijkte me de het blussingswerk en alarmeerde in verre omtrek de bewoners. De Alphsrsche brandweer, welke spoedig ter plaatse arriveerde, be streed het vuur met een achttal stra len voor en achter het fabrieksge bouw. Hierbij ondervond men enige stagnatie doordat het water voor de bespuiting aan de weg-zijde gezo gen moest worden uit een vrij on diep slootje, dat bovendien nogal wat vuil bevatte en zodoende in eer ste instantie de watertoevoer hier door belemmering ondervond. Doch dit euvel kon gelukkig betrekkelijk snel worden verholpen. Beide motor brandspuiten, één voor en één aan de Rijnzijde werden in dienst gesteld Onderwijl was ook de Leidse brand weer gealarmeerd die na ongeveer een half uur een hinderlijk opont houd door een van de Leidee brug gen inbegrepen met één motor wagen en ten personee'.sauto ter plaatse arriveerde en onder leiding van de onder-commandant, de heer W. H. Kosten, en de brandmeester, de heer J. van Lit assistentie ver leende. De spuiten behoefden echter niet meer in actie te komen, daar men intussen, na ongeveer een uur, met behulp mede van schuim blus- apparaten erin geslaagd was de vuur haard te bedwingen en de brand meester te worden. Was de vrij ster ke wind de brand gunstig gezind ge weest, dan was de ramp niet te over zien geweest, want tonnen olie en verfmateriaal lagen in andere fa briekscomplexen der N.V- en achter de brandende fabriek op het terrein in vaten en tanks, zowel onder als boven de grond opgeslagen. Een moment dreigden enkele brand weerlieden, die zich op het dak had den opgested om het vuur via en kele luchtkokers te bestrijden, door de vlammen, welke zich intussen aan andere delen van de fabriek had den meegedeeld en zich door de ge sprongen bovenverlichting een weg trachten te banen naar buiten, in vaar te komen. Zij moesten zich ijlings verplaatsen om het naderend vuur in te sluiten. De strijd leek aanvankelijk hopeloos. De brandende olie vloeide naar aLe kanten met het watex" mee en tastte aldus v nieuwe delen aan. Pas toen men na enige tijd gebruik kon maken van schuimblusapparaten, slaagde men de brand tot het nieu we complex der N.V. te localiseren. Ondanks het doortastend optreden van de brandv/eev.-ieden kon men evenwel niet voorkomen, dat het in terieur totaal uitbrandde en alle kostbare moderne machinerieën en apparaturen onbruikbaar verwoest werden en zelfs enkele muren door de geweldige hitte aan hechtheid der mate hebben ingeboet, dat algehele vernieuwing noodzakelijk zal blij ken. Uiteraard zal de fabricage der artikelen van deze N. V. welke over de gehele were d bekendheid hebben verworven, enige tijd gestaakt moeten worden. De schade wordt door ver zekering gedekt. Jaarvergadering „Olphens Belang". Onder voorzitterschap van dt heer P. Groenhart hield de Vereni ging „Alphens Belang" in hotel „Cen traal" Vrijdagavond haar jaarverga dering. Haar ledental nadert de hon derd. De secr., de heer Groenhart, gaf een overzicht van hetgeen de vereniging in het afgelopen jaar voor Alphen heeft gedaan. Uit het jaarverslag van de heer J. S. Deurlo, secretaris van de V.V.V., een insteling van A.B. bleek, dat me de door de aanwezigheid van „Avi fauna" het werk dezer vereniging sterk toeneemt. In het afgelopen jaar werden ruim 100 poststukken beant woord. Er kwamen zelfs uit Frank rijk, België en andere landen infor maties binnen. Ook de Laura deelt in de belangstelling van landgenoten en van buitenlanders. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer J. Vierbergen bleek, dat de vereniging in de afge lopen twee jaren 550 van haar be zit is ingeteerd. De heren H. Binne- kamp, A. Uitvlugt en dr. P. C. W. Jongebreur zijn opnieuw benoemd in de kas-controle-commisie en tot pl.v. de heren W. Braber en H. v. Leeuwen. Wegens bedanken van de heren ir. D. Boot, J. Vierbergen (penn.) en T. G. Varga (secr.) werden op voor stel van het bestuur gekozen de he ren J. S. Deurlo (secretaris, Dr. Lo- vinklaan .11), II. Korthals (pen- ningm. v. Velzenstraat 19) en F. I. S. Knaapen. Op voorstel van een der leden zal het bestuur in overweging nemen om een foldertje samen te stellen als propagandamiddel voor deze ge meente en voor de daartoe te bezi gen foto's een fotowedstrijd onder de inwoners uit tc schrijven. Moge de hoge kosten die hiermede gepaard gaan en een eventueel voortduren van de te geringe belangstelling on der de paatsgenoten, voor de verwe zenlijking van dit plan geen belem meringen vormen. Na een kort dankwoord van de voorzitter tot de scheidende functio narissen, waaronder de heer H. E. A. Gastelaars, die geruime tijd als ad ministrateur fungeerde, en een wel komstwoord tot de drie nieuwe be stuursleden, sloot de heer Groenhart deze vergadering. Claudette Colbert speelt prachtig de hoofdrol van de vrouw, die in hoop en vreze de ontelbare verne dering weet te dragen en tenslotte de dag van de hereniging mag beleven. Boven 18 jaaï. Na de film wordt er gecollecteerd voor de stichting „Hulp aan gere- patrieerden." Lido. „Horizon in vlammen" is een film, welke een indrukwekkend beeld geeft van de gigantische strijd, welke de laatste oorlog geweest is. En hier betreft het de ontwikkeling van het wapen, dat tenslotte beslis send was in de ^trijd in de Pacific, de luchtmacht. Er zijn hier nog maar weinig films vertoond, welke de strijd in verre Oosten tussen Ameri ka en Japan te zien hebben gege ven, maar deze film geeft er een duidelijk beeld van. „Horizon m vlammen" is wel de juiste titel voor deze film, waarvan de laatste tv/ee acten in schrille k'eu- ren aantonen welk een beslissende rol het vliegdekschep in deze grote strija heeft gespeeld. Hierbij bevin den zich buitengewoon interessante originele opnamen van de aanvallen der Japanse zelfmoordvliegtuigen. De film geeft ook enigszins de ont wikkeling weer van het vliegdekschip zelf van 1921 af tot in de laatste ver schrikkelijke oorlog. In de hoofdrol zien we Gary Coo per als luit. Scott, die een bijzondere carrière in die twintig jaar maakt, een carrière, die het grote belang van de vliegtuigmoederschepen in neeft aangetoond. Casino. Een aantal Amerikaanse Congresleden komt naar Berlijn om het moreel der Amerikaanse soldaten te testen. Onder hen bevindt zich een vrouwelijke afgevaardigde uit de staat Iowa. Zij worden op het vlieg veld ontvangen door een kolonel, die hen door Berlijn voert en hun wijst op verschillende bezienswaardighe den. Bij deze tochten wordt in he vige mate de verontwaardiging van het vrouwelijk congreslid opgewekt, wanneer zij ziet, dat de soldaten met Duitse meisjes uitgaan. Zij komt op het spoor van een vrouw, die vroeger vriendin is geweest van Nazi-kop stukken, zoals Hitier, Göbbels e.d. Een kapitein van het Amerikaanse leger komt veel bij haar op bezoek. Het congreslid neemt op zich, de vrouw te ontmaskeren, maar raakt inmiddels verliefd op de kapitein. Het verhaal is van de luchtige kant opgevat. De dialoog is puntig en er worden talrijke vinnigheden ge richt aan het adres van Heren Be- stuurderen en Congresleden, die van de toestand in Duitsland al evenmin op de hoogte zijn als van de diverse vormen van amusement van de sol daat. De verhouding tussen de kapi tein en de vrouwelijke Nazi is niet altijd even fijn getekend, waardoor de achting voor de militairen niet di rect zal toenemen, hetgeen toch zeer zeker niet de bedoeling van de film makers zal zijn geweest. De indruk wordt gewekt, dat verkeerde toestan den gesanctionneerd worden door de vrije opvatting van democratische leuzen. Daarom strikt volwassenen. Rex heeft „Captain Chinta", een film met golfgeklots en harde avon turen in verre, vreemde landen. Voor liefhebbers van avonturenflims om te smullen, mits boven 14 jaar. Trianon heeft de aardige show-film „Annie get your gun" deze week ge prolongeerd. Toegang alle leeftijden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2