k eióse hutspot??/1 Zwakke kinderen wachten op uitzending en herstel unstleven in Leiöen cJ)a(iie ÜXivil in fBatió ffiacd duikt aft VRIJDAG 30 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Morgen collecte in Leiden A.S. ZATERDAG WEDEROM EEN BEROEP ZAL WORDEN GE- DAAN op de milddadigheid van de burgerij in Leiden en Oegst- geest, is het goed nogmaals een plei dooi te houden voor het grote belang van de Kinderuitzending. Juist nu er allerwege bezuinigd moet worden, de kosten van levensonderhoud omhoog gaan en de verpleegprijzen stij gen, is een beroep op de liefdadigheid dringender dan ooit. Want het is zó, dat de kinderuitzending staat en valt met de financiële draag kracht van de uitzend-verenigingen. Deze opwekking is dus niet als een bedelpartij voor een bepaalde organisatie, maar als een noodzakelijke ondersteuning van een belang, waarbij de gezondheidstoestand van heel ons volk is gediend. De onkosten zijn aanzienlijk gestegen De organisatie van het kolonie huiswezen in Nederland is geheel in handen van het particulier initiatief, de Overheid verleent een zekere sub sidie en het Staatstoezicht voor de Volksgezondheid ziet toe, dat de ko loniehuizen aan alle medische en hygiënische eisen voldoen. Hiermee is een organisatie geschapen, die voor de Volksgezondheid prachtige resultaten afwerpt en waarop Ne derland trots kan zijn. Welke kinderen komen nu voor de uitzending in aanmerking7 Alleen kinderen, die aan voortdurende be dreiging met infecties en ziekten bloot staan, tengevolge van wat voor omstandigheden dan ook Verder kinderen, die pas ziek zijn geweést en niet meer „op hun verhaal kun nen komen", en allen waarbij ver meerdering van weerstand noodzake lijk is. Ook de geestelijke gezondheid van de kinderen is gebaat bij een uitzen ding van een aantal weken waar van ze lichamelijk gesterkt weer te rug keren. Geestelijk kunnèr. ze dan beter een stootje verdragen. We den ken aan het bleke schoolvermoeide kind, waarvan de schoolprestaties na zo'n uitzending aanmerkelijk be- tei zijn geworden. Over de paedagogische betekenis van de kinderuitzending is het vol doende alleen maar te wijzen op het belang van vroegtijdig wennen aan regelmaat, reinheid en rust, alsmede het aanleren van goede hygiënische gewoonten. Te veel gegadigden. Het aantal kinderen, dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in aanmerking komt voor uitzending, is steeds groot, vaak groter dan het aantal beschikbare plaatsen in de diverse koloniehuizen. In Leiden en Oegstgeest worden per jaar ruim 200 kinderen voor een zesweeks of langer verblijf uitge zonden, dit zijn dus kinderen uii een veel groter aantal candidaien. die een uitzending het meest nodig heb ben, een aantal, dat alleen te druk ken is, wanneer Leiden nog eens in het bezit raakt van een openlucht- school. Maar dit is voorlopig nog een vrome wens. Door de gestegen exploitatie-on- kosten is helaas de verpleegprijs niet onaanzienlijk omhoog gegaan Dif *s eer van de redenen waaro.n de di verse uitzendverenigingen er finan cieel niet zo bijster goed /xu.s.aan. Te meer daar een in 1945 ontvangen bedrag van de v.m. Leidse voedings raad thans geheel uitgeput is Deze verenigingen immers dragen zelf het grootste gedeelte der onkos*en. Wil ook dit jaar weer een groot aantal kinderen van de vacantiakolonies kunnen profiteren, dan is een I croep op de milddadigheid van hei publiek noodzakelijk. Nog beter: meldt TJ aan als lid van een vereniging. De plaatselijke Verenigingen t.w Het Centraal Genootschap. De Ver eniging voor Christelijke Gezond heids- en Vacantiekolonies. De R.K. Vereniging voor Kinderuitzending De Vrijzinnig Protestantse Vereni ging voor Kinderuitzending: „Naar Buiten". De Vereniging Zwakzinni genzorg en de Vereniging voor uit zending van Lichamelijk GeLrekki- gen, alle verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, organiseren daarom Zaterdag 31 Maart de jaar lijkse huis- en straatcollecte, d'e ik bij allen van harte aanbeveel. w.g. J. G. BAZUIN, scho j'arts. NED. BOEKVERKOPERS VERGA DERDEN IN LEIDEN Sijthoff's eeuwfeest met een diner in Avifauna gevierd Gisteren vergaderde de Nederland se Boekverkopersbond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. De belang stelling voor deze vergadering was wel bijzonder groot, wat zeker te danken was aan het feit, dat de N.V. A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. zich voor gesteld had, na afloop van de zaken- vergadering een diner aan te bieden ter gelegenheid van haar eeuwfeest. Na een kort openingswoord van de voorzitter van de plaatselijke af deling van de Ned. Boekverkopers Bond, de heer J- de Kier, sprak de voorzitter van de N.B.B., de heer M. J. Visser een rede uit, die wat be treft de boekverkoop in de nabije toekomst wel wat mineur was. Na de lunch, waaraan ±200 leden en gasten aanzaten, sprak de heer Bentley uit Canada over „The V/orld rebuilt" het nieuwe boek van Peter Howard, schrijver van „Ideeën heb ben benen", (uitgave Sijthoff). „The W'orld rebuilt" zal eveneens in ver taling bij Sijthoff het licht zien. In dit boek konvt de gedachte van gees telijke en morele herbewapening sterk voren. De rede werd vertaald door Jhr. Mr De Brauw. Daarna sprak de jonge Vlaamse auteur, de heer Valser van Kerkho- ve, de Sijthoff-romanprijs winnaar over zijn eersteling „De Weerlozen" Hij betoogde o.a., dat aan het schrij ven van een boek drie motieven ten grondslag dienen te liggen: gevoel, hart en verstand. Daar hapert het te genwoordig nog wel aan. Na afloop van de vergadering stap te het gezelschap in 5 bussen. Het doel van de tocht was Avifauna, waar de boekhandelaren een diner aangeboden kregen. De stemming was uitstekend en de speeches waren talrijk! De gastheer van deze avond, de heer S. G. van Looy, directeur van Uitg. Mij. Sijthoff en de andere i sprekers waren unaniem van mening I Burgerlijke Stand Geboren: Martina Marian d. van W. Janssen en M. Dubbelaar; Elisa beth Johanna d. van J. Massaar en H. Schepers; Gerardus Cornelis Pe trus z van G. P. van der Steen en M. H. ten Boden; Nicolaas Arnoldus z. van J. Stol en J. G. de Haas; Cor nelia d. van P. Keijzer en J. M. Stoutjesdijk; Lijntje d. van L. den Boer en A. van Huis; Engeltje Fran- cina d. van A. van der Wal en F. de Groot; Silvia Johanna Cornelia d. van L. J. Goddijn en C. F. Schroder; Marianne d. van H. A. van Hooidonk en H. van Eijgen. Ondertrouwd: T. R. S. T. Modder man jm. 33 j. en J. A. C. Teenstra jd. 22 j.; J. Ravensbergen gesch. 34 j. en W. Gordijn gesch. 28 j.; J. van Staveren jm. 26 j. en H. A. de Graaf jd. 26 j.; A. van Gellecum gesch. 50 j. en D. Brandt jd. 31 j.; J. L. Tuit- hof jm. 33 j. en J. C. Schouten jd. 29 j.; J. H. van Vonderen jm. 23 j. en A. A Bunnig jd. 23 j.; H. H. On derwater jm. 27 j. en C. A. de Vriend jd. 28 j.; P. van Leeuwen jm. 33 j. en I- Tegelaar gesch. 28 j.; H. J. Goo- scn jm 26 j. en S. W. Kershof jd. 30 j.; P. J. Planjer jm. 30 j. en L. Prevo jd. 22 j.; C. Crispijh jm. 24 j. en L. Laven jd. 20 j.; W. F de Jong jm. 27 j. en J. N Ottevanger jd. 19 i.: S. J. Kok jm. 26 j. en A. M M. Scholten jd. 25 j.; C. Loos jm. 51 j. en M. F. van Evert jd. 42 j.; A F. J. Messchaert jm. 33 j. en C. A. Mul ders jd. 23 j.; J. A. van Mierlo jd. 22 j. en M. M Weijters jd. 27 j. Getrouwd: G. van Nieuwkoop wedn. en J. G. den Older jd.; J. W. F. H. Diedrich jm. en B G. Mul der jd. Overleden: H. Gebuijs wed. van de Koning, 57 j. POPULAIR CONCERT K. EN O. 't langzame deel voeren de houtei) blaasinstrumenten de boventoon. Vol De dirigent Willem van Otterloo is bijzonder gelukkig geweest in de keuze van het programma en niet minder gelukkig in de uitvoering hiervan. Traditie-getrouwwerd ook op deze avond een Hollands werk gemaakt en wel „Symphonietta voor blaasinstrumenten" van de hand van van Otterloo, een werk waaraan de toehoorders vreugde hebben beleefd, want de muziek klinkt aangenaam, is knap van constructie, persoonlijk en mag aanspraak maken op de vol le belangstelling. De 16 blaas-instru- mentalisten hebben volop werk. De vlugge delen geïnterumpeerd door een langzaam tussendeel van voorname melodie zijn pittig en cpgewekt. De executanten voerden de „Symphonietta" voortreffelijk uit. Dankbaar werd het brillant gespeel de werk aanvaard, te meer omdat men eerst de weg had leren verken nen door een uitleg, die de compo nist-dirigent ervan had gegeven. De overbekende, maar altijd geliefde en verscheiden is de klank van de kleine orkestbezetting. Het effect aan 't slot van dit deel is zeldzaam. Karakteristiek is het forte en piano in het „scherzo" evenals het gebruik van de blaasinstrumenten in het „Trio" Uit de Finale spreekt levens kracht en levenslust. Een ogenblik stilte in 't Coda en dan valt 't ganse orkest in en in volle vaart gaat het naar 't slot. Beethoven is zijn voor gangers mijlen vooruit. Zo heeft men de componist maat voor maat kunnen bewonderen om zijn gewel dige vinding, zijn prachtige thema- thiek en instrumentatie. De belang rijke 2e Symphonie genoot een fa- meuse verklanking, vol zorg en toe wijding gegeven, door 't voortref felijk musicerend orkest. Een harte lijk huldebetoon van de vele toe hoorders; leden en gasten van K. en O. J. Kortmann. Faus^t van Gou- j Onder presidium van de heer L. nod behoeft niet veel uitleg. De derscheidene dansen zijn zeer geva- riëerd, vloeiend en elegant (ingelast in de opera). Het orkest, uitmuntend op dreef, liet de rijkdom en ver scheidenheid van klank- en kleur- expressies uitmuntend tot haar recht Questroo werd Woensdagavond in „Het Gulden Vlies" de jaarvergade ring gehouden van het district Lei den van de Ned. Ver. van Ex-politie- ke gevangenen uit de bezettingstijd. Aan het door de secretaris, de heer komen; gecharmeerd en met Frans W. M. v. d. Burg uitgebrachte jaar parfum. Ten slotte de 2e Symphonie verslag ontlenen wij, dat het district van Beethoven „in D gr t." Hier 153 leden telt. Het financieel over- was het woord vooraf en het ge- zicht van de penningmeester, de heer speelde notenvoorbeeld zeer ter Sj. Mazurel, meldde eenbatig-saldo plaatse. Een belangrijke aanhefsme-van ruim ƒ67.Achtereenvolgens lodie van de lange inleiding; dan luchthartig het „Allegro con brio"; de zestienden figuren, uitmuntend materiaal in het verdere verloop. In Vrijdag 30 Maart. Het Leidse dievengilde is de laatste tijd wel bijzonder actief! Want gistermiddag is er alweer een diefstal gepleegd. Deze keer was de winkel van Amerikaanse legergoede- ren van B. in de Pelikaanstraat uit verkoren voor onverwacht en onge wenst bezoek. De dader(s) moet(en) tussen het middaguur ongemerkt bin nengekomen zijn. En toen de winkel juffrouw om half twee terugkwam, miste zij een bedrag van bijna 600 gulden uit een sigarenkistje. De da- der(s) had(den) de winkelbel heel listig afgezet, zodat hij (zij) onge merkt met de buit kon (den) ver dwijnen. De politie stelt een onder zoek in. Nog een onprettig bericht. Gister morgen om half elf werd een melk- handwagen aangereden door een auto. Op de Rijnzichtbrug bij. de Morsweg gebeurde het. Een bus met dertig liter melk ging over de straat, evenals een aantal eieren, die weldra een flinke eierenstruif op het weg dek vormde. o Prettiger vinden wij het om u mede dat manifestaties als deze de band j te delen, dat ambtenaren en werkjie- .tussen boekverkoper en uitgever den van de Lichtfabrieken te Leiden zeer verstevigen. een bedrag van 379.88 bijeen ge- gaard hebben voor de „Haak-in-ac- tie". Het geld is reeds aan de heer Bo dengraven toegezonden. Bravo! Zondag is het groot feest voor de parochianen van de St. Leonardus- parocliie aan de Haagweg. Want dan wordt het zilveren priesterfeest ge vierd van pater L. Retèl. De buiten kerkelijke viering heeft 's avonds plaats in de Stadsgehorozaal, tevens als feest bij gelegenheid van de eer ste plechtige H. Mis van pater Gra- tianus van der Voort. Wie nog geen kaarten heeft, haaste zich! Maar wat we eigenlijk wilden zeggen, is dat de leden van het gemengde koor „Het Zonnelied" Zondagavond reeds om kwart over zes in de Stadsge hoorzaal verwacht worden voor de generale repetitie. Ingang Aal markt. En het bestuur van de R.K. Gym. ver. „Victorie" deelt de leden mede, dat a.s. Zondagavond om acht uur in de zaal Maria- Gijzensteeg een fees telijke contactavond aanvangt. Aan de Muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst zijn als leer krachten aangesteld mevr. Tilly StenzLeening (kinderzangklassen, 812 jaar) en de heer Lauw Boe- laard (accordeon). In April wordt een cursus muziekgeschiedenis muziekleer gegeven, welke drie DE LEIDSE POLITIEMANNEN VIERDEN FEEST. Het Leidse Politie-personeel, dat lid is van de Ned. Politiebond, heeft gisteren voor één keer de politie de politie gelaten en met een groot aan tal genodigden in de grote zaal van „Den Burcht" opgewekt' feest ge vierd. Onder hen, die deze avond van hun belangstelling blijk gaven, be vonden zich de comm. van politie, de heer R. J. Meijer, de inspectrice van de Kinderpolitie, mej. mr. M. J. Zeelenberg, de inspecteurs J. C. Hof stede, D. J. Verzijden en G. A .N, Cornelisse, afgevaardigden van de R.K. en Chr. Bond van Politie-ambte- naren, vertegenwoordigers van de personeelsver. van het Acacl. Zie kenhuis en de Speeltuinver. Mors kwartier en talrijke oud-leden van de Bond. De vice-voorzitter, de heer J. C. Hofstede, heette allen hartelijk wel kom. Nadat een gemengd koor het Bondslied had gezongen, werd een ge slaagde opvoering gegeven van het blijspel „De verrassing", waarin zich de leden van de Leidse Politie-amu- sementsvereniging dapper weerden. De clou van de avond was de op voering van de door de heer G. A. N. Cornelisse geschreven revue „Rhap- sodie in vellen" eveneens over het voetlicht gebracht door de Politie- amusementsvereniging, een serie mo gelijke en onmogelijke ervaringen van drie antieke dienders, die zich voor deze gelegenheid een potsierlij ke klederdracht van dierenvellen hadden aangemeten. Het geheel was doorkruid met onvervalste politie- humor, terwijl van tijd tot tijd een behoorlijk nummertje „Leids" werd weggegeven. Hoogtepunten in deze revue waren het ballet van de Poli- ,tie-girls, charmante meisjes, die op l aar manier het verkeer dachten te regelen, de vrolijke scène in de Sam ba-bar en het straattafereel „Appel tjes van Oranje", waarbij zelfs een hoempa-orkest niet ontbrak. Natuur lijk werd er van tijd tot tijd ook nog wel eens een rake zet uitgedeeld! Bij elkaar een kostelijke opvoe ring, waar daverend om gelachen werd. Internationaal accordeon-concours van 29 Juni tot 3 Juli te Leiden Voor de eerste maal in de geschie-1 deelnemers naar Schiphol. De KLM- denis van het Nederlandse accor- directie heeft de buitenlanders 'n gra- deon-wezen wordt in ons land een tis vliegtocht aangeboden, 's Avonds Internationaal Accordeonconcours ge-wordt het internationale concours houden. De organisatie hiervan is in vervolgd en besloten. Na afloop volgt handen gelegd van de Leidse Accor- de prijsuitreiking. Prins Bernhard en deon-vereniging „D.V.V.'' en het con- Ministerie van O. K. en W. heb- cours, dat van 29 Juni zal duren tot i l3en reeds pryzen toegezegd.. Een deel 3 Juli, wordt ingelast in de cultiirele j van he}. concours zal door de AVRO activiteiten, die voor de komende PeF radl° worden uitgezonden, zomer in Leiden op het programma staan. Er zijn reeds toezeggingen binnen uit België, Frankrijk, Zwitserland en West-Duitsland. Uit Luxemburg, En geland en Zweden worden nog aan meldingen verwacht. De buitenlandse gasten komen in de namiddag van Vrijdag 29 Juni aan op het Leidse Stadhuisplein. Vandaar worden z(j door hun Leidse gastheren en -vrouwen afgehaald. Het ligt namelijk in de bedoeling alle deelnemers bij particulieren onder te brengen. Zaterdagmorgen om 11 uur worden de buitenlanders door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot op het Stadhuis officieel ontvangen, 's Mid dags om drie uur vindt op het Stad huisplein de vlaggenparade plaats, waarbij vermoedelijk ook de ambas sadeurs van de deelnemende landen aanwezig zullen zijn. In aansluiting hierop volgt een parade door de stad. De deelnemers zullen nationale klederdrachten dragen. Om acht uur 's avonds wordt in de Stadsgehoor zaal een gala-concert gegeven door alle deelnemende buitenlandse orkes ten. Het Leidse college van B. en W. is voornemens de burgemeesters uit te nodigen van alle plaatsen, waar uit de deelnemende orkesten komen. Zondagmorgen wordt om tien uur reeds begonnen met het nationale concours in de Stadsgehoorzaal. De buitenlandse gasten gaan Maandag 2 Juli naar Scheveningen en keren in de namiddag naar Leiden terug voor de officiële opening van het internationale concours. Waarschijn lijk zal deze door mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, worden verricht. On middellijk daarna vangt het concours aan. Dinsdag gaan de buitenlandse brachten ook de secretaris en pen- ningmeesteresse van de Propaganda- commissie, resp. de heer A. Scheele en mevr C. HendriksenSnel, hun jaarverslagen uit. Als bestuursleden werden herko zen de heren L. Questro, W. M. v. d. Burg, Sj. Mazurel, M. I. Smit, J. Ak kerhuis, C. A. de Bruyn en mew. C. HendriksenSnel. Tot afgevaardig den naar hat te Groningen te houden congres werden benoemd mevr. C. HendriksenSnel en de heren H. Maas en E. A. J. M. Eeckelaert. Uit voerig werden in deze vergadering de congresvoorstellen besproken, waarna men zich nog zette aan de behandeling van het concept Huis houdelijk Reglement en Statuten. Tenslotte deelde de heea M. Ia Smit, bestuurslid van de, .Stichting 1940 1945" nog mede, dat momenteel be sprekingen gaande zijn om de ver- zetsslachtoffers sopedig te doen delen in een verhoogde uitkering, zulks in verband met de stijgende kosten van levensonderhoud. ïlieume. uitgaiun „Om den Hoenderhof door Jan Steen", door W. J. J. C. Bij le veld. De heer W. J. J. C. Bijleveld heeft er goed aan gedaan een van zijn (zeer vele) genealogische studies in brochure-vorm uit te geven, zodat er in ruimer kring kennis van kan wor den genomen. De brochure is geti teld „Om den Hoenderhof door Jan Steen" en bevat vele nog nimmer ge publiceerde bijzonderheden uit het leven der adellijke geslachten, die in Warmond in vroeger eeuwen de toon aan gaven. De schrijver heeft de titel juist gekozen: Om den Hoen derhof door Jan Steen, want het meisje, dat op het bekend schilderij aan een lammetje een kom melk geeft jonkvrouwe Jacoba Maria van Wassenaer speelt er slechts een bij-rol in. Er mag wel even aan herinnerd worden, dat het de heer Bijleveld was, die het kasteel op het schilderij herkende als het huis Loc horst in Warmond en de identifica tie van het meisje bewerkstelligde. Er spelen in deze brochure tal van persoonlijkheden mede, o.a. Jan van der Does, Heer van Noord wijk (Ja nus Dousa), terwijl in de inleiding de schrijver nogal heftig de artis tieke faam van Rembrandt te lijf gaat. Of de schrijver een goede kijk heeft op een kunstenaars-ziel als die van Rembrandt kan geredelijk in twijfel worden getrokken, doch neemt niet weg, dat de heer Bijleveld in kort bestek een rijke verzameling historische gegevens heeft verzameld en gegroepeerd en daarmede een welkome aanvulling heeft gegeven op de gewestelijke geschiedenis. De brochure is voor belangstellenden verkrijgbaar bij de schrijver, post bus 95, Leiden, a raison van f 3, Bloembollenltuur te Noordwijkerhout Men zal zich te weer stellen tegen het plan om een meer aan te leggen Gisterenavond hield de pl. afd. van Bloembollencultuur een ledenverga dering in het patronaat van de St. Victorparochie. Deze vergadering was uitermate belangwekkend, om dat de hoofdschotel van de agenda was: „Het Meer". De voorzitter, de heer v. Leeuwen, het woord over „Het meer". De ge ruchten over een dergelijk plan zijn steeds naar het rijk van de fabels verwezen. Thans :s het echter dui delijk, dat een dergelijk plan wel degelijk bestaat en dat er binnen kort een beslissing te verwachten is. Het bestuur, aldus spr., is ten zeer ste bevreemd, dat het besluit van de overheid geen rekening zal houden met de belangen van de bollencul- tuur. Nimmer in het verleden is het t bollenvak zo bedreigd geweest als maanden zal (luren. De keuze der on- nu. Hier wordt een aanslag gepleegd derwerpen worden vastgesteld in overleg met de docent. Bij Adolphe Poth kan ensemble-spel beoefend worden. A.s. Maandag zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer J. J. v. d. Rejj- den zijn intrede deed bij de fa. N. Paddenburg, papierhandel, Nieuwe gronde zou gaan. Letterlijk zeide de heer van Legu- wij niet dulden, dat er zo met de be langen van onze cultuur wordt om gesprongen. Het lid de Groot stelde voor, om onmiddellijk spijkers met koppen te slaan. Niet onderling blijven praten en zijn actie ook niet beperken tot gemeente en provincie, maar een adres naar de minister. Het lid v. d. Weijden vroeg hoe de gemeenteraad tegenover het plan staat. De voorz. zeide, dat hij niet gemerkt had, dat er in een openbare vergadering al eens over gesproken is. „Stuur dan een adres aan de raad", aldus de heer v. d. Sleet, „dan moet het behandeld worden". Ook andere gemeentebesturen moeten warm gemaakt worden, want het is niet enkel plaatselijk belang maar streekbelang. De voorz. wees op de grote traagheid in deze van de in gelanden van de Noordzijderpolder, die niet beseffen welk een invloed een polderbestuur uit kan In het ere-comité hebben zitting genomen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. van Schaik, de heer R, J. Meyer, commissaris van politie, de heer Gijs- bert Nieuwland, directeur van de Kon. Marinierskapel, Hugo van Da len, accordeon-componist, de heer J. H. Stips, voorzitter van de Ned. Bond van Accordeon-verenigingen, Her man Stenz, de heer J. Dragt, voor zitter van het Leids Politie Muziek gezelschap, Frans van Capelle, ac- cordeonnist, en de heer Max Francy secretaris-president van de Interna tionale Accordeon Associatie, uit Parijs. Om te zorgen, dat het concours ook financieel oplevert, is een ga rantie-fonds ingesteld. Aan de Leidse bedrijven is verzocht hiervoor in te schrijven. op de reserve cultuurgrond, gering in verhouding tot de behoefte, die thans nog in maagdelijke staat is. Het gaat er om, dat men ruim 90 h.a. toekomstig bollenland aan zijn na tuurlijke bestemming wil onttrek- j gaan. Dit laatste werd onderstreept ken, om een meer te maken, waar-door de heer Hogervorst, voorz. v d. aan niet de minste behoefte bestaat. polder, die vooral de ingelanden- 11 üMirirtioc 7-1 h*» iiihiia~i«'De heer v- Leeuwen betreurde het kwekers opwekte om hun stem in de J l fjSn streven van de overheid in deze, j poldervergadering te verheffen. De vooral omdat het bollenvak bij het heer v. d. Sleet wees nog op het grote inbrengen van deviezen zo'n belang- j belang van de zandsteen voor de rijke rol speelt. Zij heeft zelfs geen j bouwwereld en de heer Algera, wees contact opgenomen met de plaatse-1 er op, dat vooral het gemeentebe- van 5 tot 6 uur thuis, Herenst: 106A, recipiëren. En op Donderdag 12 April zal „Be Stem des Volks" om acht uur in de Stadsgehoorzaal een uitvoering ge lijke agrarische verenigingen, die ven van „Die rageszeiten^ ^(Ph. Tele- haar hadden kunnen overtuigen van t»- r* onverantwoordelijkheid van dit plan. wen: Nimmer hadden wij kunnen denken, dat de provincie met voor bijzien, laat ik het sterker zeggen, met negeren van de belangen van de betrokkenen op zo lichtzinnige wijze vergunning zou geven voor een der gelijke onderneming. Laat de provincie, zo besloot spr zijn toespraak, bij de rampen, die het vak in Kennemerland en in het Noordwijkerhoutse Langeveld reeds door de stad Amsterdam zijn be zorgd, niet nog een nieuwe voegen. Als vakmensen kunnen en mogen Om te kunnen voldoen aan de be hoefte aan zand zal voor altijd een grote plas worden gevormd, die naar raming een schade van 4V2 millioen per jaar zal betekenen voor het bol lenvak en waardoor zulke grote ge varen worden opgeroepen, dat het niet uitgesloten is, dat de bloembol lencultuur in dit rayon geheel ten mann) en van „De Schipbreuk" (Joh. Wagenaar), onder leiding van Iscar Aribo. Ten aanzien van het Lekke Dak zijn we ons pessimisme wel weer te boven. Vooral toen wij vanmorgen telefonisch vernamen, dat er een col lecte gehouden werd op het gezamen lijk triduum van moeders van het S. F.L. en moeders van de Vroolijcke Arke. De opbrengst was ƒ9.05! Bo vendien stopte een vriend van Stads- kok hem vanmorgen nog een riks in de hand. „Voor het Lekke Dak", zei hij. „Koop er maar een paar dakpan nen voor". Juist! Zo moet het gaan! Heeft u al iets gedaan? De Kath. So ciale Jeugdzorg rekent ook op U! Wie ziet in welke erbarmelijke toestand het gebouw Nieuwe Rijn 52 ver keert gooit direct een gift in de brie venbus. Of stort een bijdrage op giro 230414. STADSKOK. 58. Nog éf'nmaal dook Boris in de hoofdstad van Dokie's land op, en wel in gekooide staat. Zoals eertijds Don Quichotte in een kooi door de Spaanse straten werd gedragen, zo ging thans mal zijn weg naar het ge- I vang. Het enige verschil was, dat Don Quichotte stil en droef ineengedoken in zijn draagbare gevangenis had ge zeten. Boris Baal rukte aan de tra lies en schreeuwde: „De wraak zal komen." Een kwartier later schreeuw de hij nog, maar de mensen konden rige cellen, in de nieuwste gevange nis van de stad werd nu het onvrij willig hoofdkwartier van de groep- Baal, zoals Dokie het uitdrukte. Geen octodestraaimaohine hinderde meer enig schip en rustig stoomden hem niet meer horen. Een rij keu- oceaanreuzen de havens uit. stuur in deze een belangrijke taak heeft. Grote belangen moeten tegen elkaar worden afgewogen. Noordwij kerhout heeft te maken met recrea tie-mogelijkheden, bloembollen en industrie. Tenslotte constateerde de voofzit- ter, dat de vergadering het er blijk baar mee eens is, dat het plan niet door mag gaan en vroeg machtiging voor het bestuur om alles te doen, wat in deze kwestie nodig is. Een co mité van verweer is reeds in oprich ting. Er zal snel worden gehandeld. Maar de openbare mening moet ook wakker worden geschud en dit moe ten de leden doen. KATWIJK AAN ZEE Aanbesteding. In het gebouw van de rijksgebouwendienst te Den is gisteren aanbesteed het ver bouwen van het postkantoor. Er wa ren 12 inschrijvers. Hoogste inschrij ver was de heer Nic. van Duyven- bode te Katwijk aan Zee voor 25.700,laagste inschrijver de fa. Langezaal te Leiden voor 23.277.—. marktberichten LEIDEN, 30 Maart. Vee. Aange voerd: 14 fokstieren. 3 slachtstieren, 160 kalf- en melkkoeien 6601025, handel kalm, 310 varekoeien 450 825, handel kalm, 170 vette koeien 780—1060, 2.40—2.85, handel vlot, 32 vaarzen f 550850, handel kalm, 20 pinken 320450, handel kalm, 9 vette kalveren, 415 nuchtere slachtkalveren 3055, handel wil lig, 20 fokkalveren f 60—100, handel willig, 50 vette schapen 150190. handel stug, 130 weideschapen 110- 145, handel stug, 76 zuiglammeren, 53 zeugen, 475 schrammen 5590, handel matig, 818 biggen f 2045, handel matig, 3 paarden, 12 bokken en geiten 1535, handel matig. KaasAangevoerd: 40 partijen Goudse kaas; le srt. 220226, han del flauw, 2e srt. f 210218, 1 partij Leidse kaas; le srt. 202, alles per 100 kg. Met ingang van 1 April vangt de kaasmarkt weer te 8 uur awn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3