D K W Cabriolet 1951 Wit Gele Kruis te Langeraar viert zijn 25-jarig jubileum •LUTTIS LEIDSCHE AUTOBOXEN GARAGE Ernstig ongeval Boerenleenbank te Zoeterwoude viert haar 50-jarig jubileum VRIJDAG 30 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 IEDERE DAG RUDT ZUSTER, CORNELI OP HAAR SOLEX naar de zieken om hen te verplegen. Daarnaast ontvangt zij dagelijks in de kliniek patiënten, die haar hulp vragen. Zijn er verplegingsartikelen nodig dan staan deze ter beschikking. Heeft een zieke voor zijn of haar herstel de buitenlucht nodig dan zorg voor moeder en kind. Dit alles vinden we gewoon. Om echter ons te bezinnen op deze ze geningen van het Wit Gele Kruis, biedt het zilveren jubilé van deze vereniging een mooie gelegenheid. De eerste stappen. Op 9 Maart 1926 werd de oprich ting ter hand genomen door het pa rochiale comité der K.S.Awaarbij een voorlopig bestuur werd gevormd door de heren A. B. Volgering, D. v. d. Hoorn en" P. J. v. Rijn. (Geen de zer werkers heeft dit jubilé mogen beleven). Aanleiding tot de oprich ting was de steeds meer nodig wor dende wijkverpleging. Veelal werd in ziektegevallen nog wel de sympathieke burenhulp ver leend, maar toch kwamen steeds meer gevallen voor waar het aan de zo noodzakelijke deskundige hulp ontbrak. „Onderling Hulpbetoon", dat zich bezig hield met de uitreiking van verplegings-artikelen werd geli quideerd en de bezittingen verdeeld tussen de katholieken die zich orga niseerden in het Wit Gele Kruis en de niet-katholieken die dit deden in ,hèt Groene Kruis. Het deel wat het Wit Gele Kruis uit deze liquidatie verkreeg was de helft van het ver- plegingsmaterialen-depót en een be- di'ag van 501.30. De officiële oprichting kreeg toen spoedig haar beslag. Op 2 Mei 1926 werd het officiële bestuur gekozen, dat bestond uit de heren: A. E. Vol- gering, voorz., A. P. Uyttwaal, secr., M. Hölscher. penn., C. W. v. d Hoorn Az., D. v. d. Hoorn, P. J. van Rijn, J. Kelder, Joh. Rekelhof, terwijl als vertegenwoordigster van de Lidwina^ vereniging nog werd toegevoegd mevr. v. Zwieten-Spierenburg. De Kon. goedkeuring op de Statuten was inmiddels verkregen en de ver eniging kon haar werkzaamheden beginnen. Het depót voor de verple gingsartikelen werd gevestigd bij de heer G. D. Verhoef en in September reeds begon de eerste zuster als wijk- j verpleegster haar werkzaamheden. Dit alles was mede mogelijk gewor den door financiële steun van het R.K. Armbestuur. Velen gaven hun beste krachten. In de loop der jaren hebben vele personen hun krachten gegeven aan het Wit Gele Kruis. Zonder aan de er een ligtent disponibel. Er is de verdienste van een dezer iets tekort te doen mag zeker de heer M. Ro- bertz z.g. nog wel genoemd worden voor hetgeen hij in de jaren 1934 1946 als voorz. heeft gedaan. Ook mogen we noemen de heer A. P. Uijttewaal, die met de ver. mede ju bileert en 25 jaren lang op voorbeel dige wijze het secretariaat gevormd heeft. In de loop van deze 25 jaren heb ben verschillende Eerw. Zusters als wijkverpleegsters hun liefdevolle arbeid onder de zieken gedaan. Wat deze verpleging betekend heeft voor velen, zullen de zieken die hulp ge noten, het best kunnen vertellen. We weten dat deze Zusters geen prijs- stellen op huldiging, maar op deze dag zal uit veler hart een dankgebed opstijgen naar God. De kraamverzorging werd tot 1932 gedaan door de Eerw. Zusters. Na die datum was deze tot op de dag van heden opgedragen aan Mevr Sassen v. Veldhoven. In 1931 werd ook de TBC-bestrijding ter hand genomen en een commissie benoemd. In 1934 volgde de oprichting van een Consultatiebureau voor zuige lingen, nu geleid door de plaatselij ke artsen. Ook deze zorg groeit steeds, verder uit. Het bureau, geves tigd in het St. Antonius rustoord, wordt steeds door velen bezocht. Langeraar kent nu ook het kraam- centrum ressorterend onder de Veen streek. De lessen worden momen teel gegeven in Nieuwveen. Zuster Ouwehand houdt vanaf 2 April spreekuur in het St. Antonius Rust oord van 23 uur op. iedere le Dins dag van de maand. Zuster Ouwe hand zal zich ook in deze gemeente vestigen gedurende de cursus. Als onderafd. van het Wit Gele Kruis is in 1937 een begrafenisfonds MELANGE-EXTRA 17 SOORTEN HEERLIJKE BONBONS MANUS SCHUWDE DE POLITIE NEET. Over het merkwaardige bezoek, dat Manus Oly aan Zaandam heeft gebracht, worden- langzamerhand meer bijzonderheden bekend. Geble ken is, dat Oly na zijn ontsnapping uit het perceel Konijnenpad 1 en de mislukte achtervolging door enige agenten, opnieuw naar het Konijnen pad is gegaan, hoewel de politie de omgeving had afgezet. Hij verschafte zich toegang tot een schuur, die als garage wordt gebruikt. Hier probeer de hij verschillende auto's op gang te krijgen, hetgeen hem echter niet gelukte. Het enige resultaat was, dat Manus twee auto's vernielde. Uit ar moede nam hij toen maar een fiets weg en ging er daarmee vandoor. Tijdens zijn bezoek aan de schuur moet de politie vlak bij hem zijn geweest. Manus zocht zijn toevlucht op de vliering en deed zich daar te goed aan sinaasappelen, die in een kist lagen opgeslagen. Uit het onderzoek, waarover de politie geen enkele mededeling wenst te doen, en vooral door de vingeraf drukken is onomstotelijk vast komen te staan, dat inderdaad Manus Oly Zaandam met een bezoek heeft ver eerd. „Trouw". JACHTOPZIENER SCHOOT OP BUSPASSAGIER. Tegen de 52-jarige boswachter jachtopziener G. van den B. te Put ten requireerde de procureur-gene raal bij het Arnhemse gerechtshof een gevangenisstraf van twee maan den met aftrek. In October van 1950 had verd.. die onder invloed verkeerde van sterke drank, op de weg onder Putten ge weigerd opzij te gaan voor een auto bus. Met de chauffeur van de bus en een aantal passagiers ontstond een woordenwisseling. Van den B. zeide de chauffeur te zullen bekeuren en dreigde te schieten als de passagiers niet vlug weer instapten. Ofschoon dezen aanstalten maakten de bus in te gaan, trok verd. een pistool en vuurde. Een der busreizigers, de heer Bouten, die in de omgeving moest zijn, werd getroffen. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen, waar hij zeven weken is verpleegd. Voor het hof verklaarde v. d. B., dat hij zich door het grote aantal mensen bedreigd voelde en uit nood weer had geschoten. Enige passagiers, als getuigen gehoord, ontkenden, dat tegen de jachtopziener een dreigende houding was aangenomen. Aetherklanken gesticht. Hiermede werd voorzien in een lang gevoelde behoefte. In 1938 kwam een RJC. E.H.B.O.-vereniging tot stand. Verschillende Moedercur sussen werden georganiseerd en steeds met succes. Uit deze opsomming welke wij konden geven dank zij de welwillen de beschikbaarstelling aan ons van de W.G.K.-archieven blijkt hoe veel zijdig de vereniging zich heeft ont plooid. Wij konden echtêr ook ken nis nemen van de vele vooral finan ciële zorg waarmede de vereniging heeft moeten kampen, J ubileum viering. Zondag zal het jubileum op een voudige wijze worden herdacht. Des morgens om 9 uur Hoogmis, welke aan God wordt opgedragen uit dank baarheid voor de rijke zegen in het verleden aan de vereniging geschon ken, en om Gods bijstand af te sme ken voor de toekomst, 's Avonds om 8 uur feestvergadering in het Pa rochiehuis met o.a. Terugblik over 25 jaren Kath. Gezondheidszorg, huldi ging van de heer A. P. Uijttewaal, secr. van de jubilerende vereniging sedert de oprichting, vertoning van de beroemde film „Maria Goretti", enz. De vergadering is toegankelijk voor leden en genodigden. 1 ALPHEN AAN DENTUIN Jaarlijkse uitvoering „Wilskracht"' De R.K. Sportvereniging „Wils kracht" is een populaire vereniging in de parochie. Haar jaarlijkse uit voeringen genieten dan ook grote belangstelling. Het was Donderdag avond in de grote zaal van het Nuts- gebouw weer een van die echte ge zellige familieavonden van Wils kracht. De directeur, de heer P. Zui- dam liet precies op tijd de ruim hon derd leden het ruime podium op marcheren. Behalve door de deken en de kapelaans, werd de avond nog bijgewoond door afgevaardigden van de Turnkring „Rijnland" en van di verse zusterverenigingen. Met een toepasselijke speech reikte de voorz. de heer Ponsioen deze avond aan mej. C. Goedemondt en de heren Abr. Hoogduin en C. Rademaker het diploma uit voor het afgelegd exa men voorturnen. Tijdens een van de oefeningen bood een der leden voorts aan mej. Goedemondt een bouquet bloemen aan en ontving zij van het bestuur een geschenk voor haar ver diensten, als assistente van de di recteur. Telkens iets nieuws te bren gen is het streven van de heer Zui dam. Ook dit keer mochten wij meerdere noviteiten aanschouwen en ze brachten inderdaad een aan trekkelijke afwisseling. Het vrij om vangrijke programma werd traditie getrouw vlot afgewerkt. Veel succes oogsten de heren op hoogrek, de da mes A met de baloefening en tot slot de heren op de brug en de dames in het nummer rhythmische dansen met tableau. Dit is altijd het show- nummer van Wilskracht, iets wat telkens weer opnieuw een succes nummer is. Heel aantrekkelijk was j overzicht Zo juist ontvangen: met speciale Carosserie „Karmann" Hogerbeetsstraat-van Oldenbarneveltstraat delen waarvan deken Nieuwenhui- zen in zijn hartelijk dankwoord ge waagde. De heer Ponsioen overhan digde de heer Zuidam als dank een kistje sigaren, waarmede een einde kwam aan deze uitstekend geslaag de en druk bezochte avond. KOUDEKERK Geboren: Marie z. van N. van Bos- telen en J. van Ommering; Cornelia Johanna Christina d. van J. Bate laan en J. C. Ketel NOORDEN In de nacht van Woensdag op Don derdag reed de verzekeringsagent Hoogerwerf met zijn rijwiel met hulpmotor tegen de veewagen van de wed. G. Kalshoven, welke wagen voor de brug van haar woning ge parkeerd stond. Vermoedelijk heeft de berijder tengevolge van een sneeuwstorm het rode licht van de auto niet gezien. H. werd met een schedelfractuur overgebracht naar een ziekenhuis te Woerden. ROELOFARENDSVEEN ONDERHANDSE AANBESTEDING VOORDELIGER DAN OPENBARE. De gemeenteraad van Oostzaan nam het voorstel van B. en W. aan om tot onderhandse aanbesteding over te gaan van de bouw van 7 wo ningen voor de prijs van 76.300. Het typische is echter, dat bij de openbare aanbesteding van deze huizen in No vember 1950 de prijs per woning kwam op ruim 11.000 gulden. Dus nu na vijf maanden met diverse prijsver hoging, toch lager in prijs. ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO., 20.00—24,00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmu- ziek. (9.30—8.35 Waterstanden). VP RO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Fluit en pia no. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-ensemble. 13.40 Pianospel. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14.40 Fries program ma. 15.15 Tiroler muziek. 15.45 „Van de wieg tot het graf causerie. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Sportpraat- je. 16.45 Kamerorkest en solist. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 „De reis van Noach op de wateren", causerie. 18.20 VARA-Varia. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzen ding:: „Zoeklicht op de Westerse de fensie". 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cause rie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.25 Weense muziek. 21.55 Socialistisch commen taar. 22.10 Metropole orkest, koor én solisten. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Dans muziek. 23.4524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7,30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 en 9.40 Idem. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert" causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmu- ziek.12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Politiekapel. 14.00 Orgelspel. 14.20 Engelse les. 14.40 Accordeonmuziek. 15.55 Om roeporkest. 16.30 Meerstemmige li turgische muziek met toelichting. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmpro gramma. 18.15 „De bouw van nieuwe onderzeejagers", reportage. 18.25 Pianospel. 18.48 Sportpraatje, „Dit is leven", causerie, en Voor de jonge ren. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualitei ten. 19.23 Gramofoonmuziek. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuv/s. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtbaken" 20.40 „Steek eens op Heren!" 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.53 ..Wat zou U doen?" 22.00 Amusementsmuziek. -22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Gramofoonmuziek. ook de oefening met springtouw en riet van de meisjes A, die over het algemeen ook mooie staaltjes lieten zien op de brug. Het vlagzwaaien der dames B werd keurig afgewerkt en vormde iets nieuws, evenals het nummer evenwichtsbalk der dames, waarbij zeer goede prestaties gele verd werden. Het is geen gemakkelijke taak die de heer Zuidam vervult, maar wel een, die voldoening schenkt. Want de sport bevordert de lichamelijke gezondheid, ze voedt op tot zelfbe heersing en verschaft gratie, voor- Jaarvergadering D.O.S.R. In café 't Noorden kwam de voetbalver eniging DOSR voor haar jaarverga dering bijeen. Voorz. C. Boeker opende met een woord van welkom, besprak het verloop van het afgelo pen jaar, hetgeen in de vereniging een jaar is geweest vol actie, in te genstelling tot het groene veld waar weinig actie is geweest. De resulta ten zijn derhalve enigszins bedroe vend. Op deze jaarvergadering, aldus de voorz. moeten wij trachten mis verstanden uit de weg te ruimen en een betere geest bij de leden wakker te schudden, opdat wij volgend jaar bij het 25-jarig bestaan een herrezen en sterker DOSR zullen hebben. Uit het jaarverslag van de secr. de heer J. v. d. Meer Jacz., bleek dat als gunstige factor was te vermelden dat de contributie achterstand bij de leden gering was Spr. uitte teleur stelling, dat het veilinggebouw voor de indoortraining niet meer beschik baar is. De secr. der junioren, de heer Th. Hillebrand verzocht in zijn jaarver slag om meer junior en-leiders. Het jaarverslag van de penn, de heer N. Rietbroek, vermeldde een batig sal do in kas en giro van f 1156,59. Het van baten en schulden ver meldde als batig saldo f 1860,91. Al- yorens de bestuursverkiezing aan de orde kwam, werd een door het eiste ledental ingediende „motie van wantrouwen" in stemming gebracht. Vooraf voerden diverse sprekers hierover het woord waarbij de heer H. F. van Ruiten meende dit te moe ten betreuren, omdat het zittende bestuur, in voor en tegenspoed ge durende een lange reeks van jaren, het belang van de vereniging op voorbeeldige wijze had behartigd. Met grote meerdereheid werd deze „motie" afgestemd. Het bestuur ver kreeg een uitbreiding en hierin werden gekozen E. de Koning, J. de Koning, E. Rodewijk en Th. van Es, waarbij de aftredende niet meer herkiesbare penningmeester in waar derende bewoordingen werd toege sproken. De g.a. kap. W. Wortel sprak een opwekkend woord tot de vergadering waarin spr. benadrukte dat het voor naamste is, hoe de geest is in de ver eniging Het belangrijkste is niet een wedstrijd te winnen, maar wel hoe deze gespeeld wordt. Ook de elftal commissie verkreeg uitbreiding en hierdoor algehele wijziging, omdat hierin nu zijn gekozen de heren P. Mos, G. Turk, M. W'esselman, P v. Haestregt. Jac. Rodewijk en L Hameren Na enkele mededelingen betreffende terrein, contributie e.d. en een uitgebreide rondvraag sloot voorz. deze belangwekkende verga dering RIJNSATERWOUDE Kaascursus. Om de kaasproduc tie te verbeteren is deze winter een kaascursus gegeven. Deze week had ten huize van de heer S. J. Visser de uitreiking van de diploma's plaats. Deze uitreiking ging vooraf aan een openbare les, waarbij de volgende personen van hun belangstelling blijk gaven. Ir. Schrooder rijks-zui- velconsulent en de assistent J. Zwet sloot, de heren H. Blijleven en J. Leune resp. voorzitter en secretaris van de voorlichtingsdienst N.K.V. en de heer A. C. Streefland voorz. van de Bond van Kaasproducten. Ir. Schrooder wenste de geslaagden ge luk met het behaalde succes. De heer Streefland sprak de wens uit, dat deze cursus veel nut zou afwerpen voor de kaasbereiding in deze om geving. De navolgende personen na men hierna hun diploma in ont vangst: Mej. v. d. Akker v. d. Spek, mej. v. d. Salm Koot, mej. Visser v. d. Aar, Corrie Smoorenburg, Adri Rijkelijk- huizen, Leni Verburg. Hennv Rijke- lijkhuizen, Clema v. d. Salm, Corrie Heemskerk, Lena v. Egmond, Johan de Jong, Wim Visser, Kees Visser en Henk Visser. Wegens ziekte kon mej. KiebertVisser niet aan het examen deelnemen, doch zij zal hiervoor over enige tijd in de gele genheid gesteld worden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. Vannacht: weinig bewolking en zwakke wind; bijna overal zware nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag: geleidelijk toenemende bewolking met aan het einde van de middag kans op enige neerslag; matige en in de kustprovincies later tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. UIT DE OMGEVING VOOP9CHOTFN Jubilea. In de recreatiezaal van de Zilverfabriek waren gisteravond vele van het personeel van de Zil verfabriek, Kon. Begeer en Hol- landsche Kettingfabriek bijeen ge komen om een viertal jubilarissen te huldigen. Nadat de heer mr. S. A. C. Begeer, directeur Zilverfabriek, allen had welkom geheten en herinnerd had aan het feit, dat men bijeen was om enkele oude getrouwen te huldigen. BINNENLAND. Uit het water bij een fort tussen Bilflhovgn en Maartensdijk, is het stoffelijk overschot opgehaald van de in het rusthuis te BilthoVen verpleeg de v. d. W. Zij werd sinds 9 Maart vermist. De Fotobeurs 1951, die uitgaat van de vakgroep groothandel in foto artikelen. zal van 7 tot en met 15 April in de Apollohal te Amsterdam worden gehouden. Vorig jaar greep men met het houden van een derge lijke beurs voor het eerst terug op een vooroorlogse traditie. De 32-jarige motorrijder J. C. A. B. uit Den Haag is gisteren op de Weteringkade bij het Spaarneplein in Den Haag gevallen en onder een vrachtauto geraakt. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hi; reeds te zyn overleden. BUITENLAND. Te Londen is gisteren een pa pieropslagplaats in vlammen opge gaan. Zo'n „fikkie" was in geen jaren gezien, want er was een aanzienlijke hoeveelheid pakpapier en briefkaar ten voorradig en alles brandde per fect. Om het pleizier nog te verho gen, was de brand blijkbaar niet ge vaarlijk, want er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De Amerikaanse luchtmacht heeft een raket van 450 kilo 100 kilo meter de lucht ingeschoten. Het be treft hier onderzoekingen in de bo venste luchtlagen. Bij Ravenna (Italië) bemerkte de machinist van een trein gisteren plotseling een kind op de spoorbaan. Hij remde uit alle macht, maar de trein reed over het kind heen. Toen de trein stilstond kroop het 2-jarige kereltje ongedeerd er onder uit. Bij een ontploffing verbrandde te New York een 43-jarige man z'n huid zodanig, dat hij 70 pet. ervan moest verliezen. De dokters hebben hem echter een nieuwe huid aange meten, bestaande uit stukjes vel van veertien zijner vrienden. Zeven jaar geleden trof een Amerikaanse soldaat een meisje aan op het slagveld van Salerno in Ita lië. Hij redde het meisje en beloofde na de oorlog met haar te zullen trou wen. Gisteren heeft hij het inderdaad gedaan te Passiano, waar de huwe lijksvoltrekking een enorme belang stelling trok. Op 19 December 1900 is de nota riële oprichtingsacte gepasseerd van de Coöperatieve Boerenleenbank te Zoeterwoude. De Bank bestaat dus 50 jaar en het gouden jubelfeest zal gevierd worden op Dinsdag 3 en Woensdag 4 April a.s. Hoewel in het archief omtrent het initiatief en de voorbereidingen vóór de oprichting van de bank niets te vinden is en de nuchtere zakelijke boeken daaromtrent niets vermelden, kunnen wij uit overlevering vast stellen, dat de eerste plannen ge maakt zijn door de heer Cees Lager- berg, toenmaals wethouder der ge meente, bijgestaan door de heer A. A. van Gils, gemeentesecretaris, later burgemeester. Menige samenkomst op het Raad huis en op de Mariahoeve van deze twee mannen is aan de oprichting vooraf gegaan, want er waren veel moeilijkheden te overwinnen. De Bank kon geen zelfstandige positie innemen, dus men' moest aansluiten aan de toen Raffeissenbank ge noemde Centrale Bank te Utrecht. Moeilijk begin. De mensen van die tijd stonden zeer vreesachtig tegenover het bankwezen en men mompelde: zo'n bank kan springen. Daarbij kwam nog, dat Cees Lager- berg die al 70 jaar oud was in de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij in het jaar 1886 opgericht, de grote moeilijkheden slechts met moeite had kunnen overwinnen o.a. een dreigende financiële misluk king waarbij vele deelnemers waren uitfjetreden zodat men, hoewel niet geheel wantrouwend, toch schuchter tegen deze nieuwe onderne ming stond. Het was een zwaar werk voor de oprichters, want het wan trouwen werd niet openlijk uitge sproken en kon dus niet openlijk weerlegd worden. Er was echter grote behoefte aan een boerenleenbank. Totdusverre leende men onderling, maar dit bracht veel moeilijkheden mee en de kleine geldbedragen, die gespaard of bijeengebracht waren, konden niet te samen gebracht worden tot het verlenen van voorschotten. Door de uitbreiding van de bedrij ven, het mesten van koeien en var kens waren grotere bedrijfskapitalen nodig en ook de handelslieden en am bachtsbazen, die met de landbouw in verband stonden, hadden vaak voor kort of lang behoefte aan be drijfskapitaal. Men wist, dat er in de gemeente ook behoefte was aan een solide geld belegging; er werd nog veel geld in „de ouwe kous" bewaard. Mannen, die het klaar speelden. De bank werd opgericht en het be stuur bestond uit de heren C. Lager- berg, directeur, M. Th. Kompier, J. Mentink en C. van der Poel. In de raad van toezicht hadden zitting A. Westhof, W. A. Zandvliet, J. van Die- men en H. J. Mentink. Van deze oprichters is alleen de heer M. Th. Kompier nog in leven. De eerste kassier was de heer A. A. van Gils tot 1920, opgevolgd door de heer C. H. de Boer (tot 1940) C. v Leeuwen en thans Th. van Meurs. -De oude heer Lagerberg mocht de door hem opgerichte bank niet lang overleven. Hij stierf in 1902 en werd achtereenvolgens als directeur opge volgd door C. v. Leeuwen, C. Lager berg Jr., Adr. v. Leeuwen en thans G. P. v. Leeuwen. Na de opening 11 Februari 1901, werd er al spoedig geld ingelegd. Het eerste spaarboekje stond ten name van L. van der Lans en op 4 Maart waren er reeds 4 dienstbewijzen uit Utrecht ontvangen; er was dus geld over terwijl er 3 voorschotten werden verleend groot 250.f 500.en 950.—. Toen de bank eenmaal bestond was het vertrouwen al spoedig ge wonnen en de spaargelden stroomden zo overvloedig binnen, dat in het 50- jarig bestaan de eigen kas bijna altijd groot genoeg was o: i aan solide aan vragen te kunnen voldoen. Groot vertrouwen. Opmerkelijk is, dat zelfs in de moeilijkste omstandigheden er nooit een run op de bank is geweest; zelfs op 1 Augustus 1914 bij de aanvang van de eerste wereldoorlog, bleven de spaarders hier rustig. De moeilijkheden van de crisis jaren heeft de Bank glansrijk kun nen overwinnen, In goed maatschap pelijk begrip werd in menig geval door uitstel en sanering geholpen. In geen enkel geval werd tot executie overgegaan. Hoogstens moesten de borgen wel eens bijspringen om de debiteur op de been te houden. Met een zeer zuinig beheer en met een zo laag mogelijke rente-standaard voor de geldnemers is het reserve fonds gestegen tot 80.000. De belegging op de spaarbank is hoewel in het laatste jaar wat ge daald een millioen. Zeer waarderend moeten wij ook melding maken, dat de Bank meer malen voor sociale noden en rampen financiële steun heeft gegeven en dat bij dit jubileum een gift van 500. voor de Kruisverenigingen is ver leend. De bank is dus kerngezond en hoe wel de bankzaken geheim zijn, we ten wij, dat het bestaan van de boe renleenbank voor vele Zoeterwou- ders behoud en opkomst is geweest en dat men daar in al die 50 jaren een veilige belegging voor spaargel den en bezittingen heeft gevonden. Het gouden feest. Op dit gouden feest mag getuigd worden, dat de bestuurderen met de kassiers goud-eerlijk het geld wat hen was toevertrouwd hebben be heerd. Hier spreekt de ware burgerzin en op de receptie welke op Dinsdag 3 April van 2.30 tot 4 uur in het Pa rochiehuis gehouden wordt, zullen de leden zeker blijken van waarde ring geven voor het goed beheer van de bank. Voor de leden worden twee feest avonden gegeven, waarop de Speel- groep „De Phoenix" van het Zuid- Nederlands Toneel het blijspel „Ru moer rond dè Bruid" zal opvoeren. Deze avonden worden aangevan gen met een „Toneel-Hulde" aan de Bank. De bruiloftstoet van Thomas- vaêr en Pieternel zal de gelukwen sen uitspreken en op dit gouden jubi leum is het moaiste nog niet mooi ge noeg en uit de Gouden Eeuw zullen de deugden in de bank beoefend: de spaarzaamheid, de verantwoordelijk heid, de burgerzin, de eerlijkheid, de hulpvaardigheid en de naastenliefde door de Nederlandse poëten Anna Roemer, P. C. Hooft, Constantijn Hui- gens, Brederode, Vossius en Maria Tesselschade, opgeroepen door Joost van den Vondel, worden geprezen, waarbij de nagedachtenis aan de ve len die ook hun beste gaven en hun leven aan de Bank hebben gegeven zal worden geëerd. verwelkomde spr. in het bijzonder burgemeester C. J. v. d. Hoeven. Als eerste werd door mr. S. A. C. Be geer gehuldigd mej. R. v. d. Tuin, die binnenkort het bedrijf gaat verla ten. Enkele dagen geleden was mej. v. d. Tuin in intieme kring gehul digd omdat zij 15 jaren in dienst was op de emaille-afdeling. Spr. bood haar namens het bedrijf een enve loppe met inhoud aan. Namens het jubileumfonds wenste de heer Kriek har eveneens geluk onder aanbie ding van een enveloppe met inhoud. Hierna werd de heer W. C. Ver hoeven gehuldigd, die kort geleden 40 jaren aan de Zilverfabriek ver bonden v/as. Allereerst voerde het woord de heer C. J. A. Begeer, di recteur-generaal van de Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven. Namens com missarissen en hoofddirectie bood hij hem de verguld zilveren medaille van de Kon. Ned. Edelmetaal Be drijven aan en een kist sigaren. Als bewijs hoe zijn werk wordt gewaar deerd werd hem de medaille van de Mij. van Nijverheid en Handel aan geboden vergezeld van het daarbij behorend vererend getuigschrift. De heer W. C. Verhoeven sprak een kort woord van dank. De heer C. van Ipenburg Sr. werd toegesproken door de directeur van de „Hollandsche Kettingfabriek" de heer J. C. W. Senren en gehuldigd met zijn 40-jarig jubileum dat kort geleden herdacht was. Als blijk van waardering bood hij de heer Ipen burg de medaille van de Mij. van Nij verheid en Handel aan eveneens met het vererend getuigschrift. Tenslotte kwam de oudste.jubilaris aan de beurt. De heer A. Oudshoorn, die 55 jaren aan de Zilverfabriek verbonden was. Deze huldiging werd verricht door burgemeester C. J. v. d. Hoeven, die mededeling deed van het Kon. Besluit van 10 Maart 1951, waarbij het H.M. de Koningin had behaagd hem de ere-medaille ver bonden aan de Oranje Nassau orde te verlenen. Nadat spr. hem had geluk gewenst speeldde hij hem de ver leende onderscheiding op. Ten slotte sprak. mr. S. A. C. Begeer deze ju bilaris nog toe en overhandigd hem een verkleinde draagmedaille in de hoop, dat hij hem nog dikwijs mag zien, gesierd met deze onderschei ding. Namens het jubileumfonds ont ving de heer Verhoeven nog een en veloppe met inhoud. Geboren te Leiden: Frank, z. v. Laurens van der Wyngaard en Ma- rijtje Brieër; Cornelis Laurentius Joseph, z. v. Jan Beurze en Klasina Johanna v. Brecht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2