^CeidóeSoti/Yont Peking spreekt geen vredelievende taal Radio-Peking trok fel van leer Moordcomplotten in Perzië Uruguay wset thans waar Nederland ligt Bouw van kleine atoom-oven VRIJDAG 30 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12244 Directeur: G. M. v. HAMEKSVELE» Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 23826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w-, f 1.72 P- mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5-90- - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Londen geeft de hoop nog niet op ^yNDANKS DE FELLE AFWIJZING van radio-Peking van het aanbod van generaal MacArthur om met de Chinese legerleiding te velde over een wapenstilstand te spreken, is volgens Reuter de hoop in Engel se regeringskringen op vrede in Korea nog'niet uitgeblust. Een officiële bevestiging van Mao's afwijzing is nog niet ontvangen. In Washington vernam Reuter echter, dat het Amerikaanse voorstel tot een openbare verklaring over de doeleinden van de 14 verenigde naties, die aan de Koreaanse campagne deelnemen, mogelijk zal worden opgeborgen. BELACHELIJK, BELEDIGEND EN BRUTAAL Londen baseert, volgens Reuter, zijn verwachting op de omstandig heid, dat het communistisch China nu duidelijk moet zijn, dat het ver bonden leger niet van zins is de strijd op te geven en dat een mili taire beslissing daarom onwaarschijn lijk is. Men acht het echter niet on waarschijnlijk, dat de Chinezen nog maals een grootscheepse poging zul len ondernemen om de verbonden legers in zee te drijven. Het misluk ken van een dergelijke poging zou van Chinees standpunt de wenselijk heid van een politieke schikking on derstrepen, zo lang de legers langs de 38ste breedtegraad tegenover el kaar staan. Waarnemers waren niet verrast over de verklaring van het Chinese comité voor de verdediging van d'e vrede door radio-Peking, waarin MacArthur's aanbod van Goede Vrij dag belachelijk, beledigend en bru taal werd geheten en geen antwoord waardig. Naar AFP op Formosa ver neemt, zou Mao Tse Toeng het voor stel van de commissie van goede diensten om te bemiddelen bij een vredesregeling in Korea van de hand hebben gewezen en de spot hebben gedreven met MacArthur's aanbad. Hij zou voor radio-Peking hebben verklaard, dat de oorlog niet alleen in Korea zal worden voortgezet, maar zelfs na de bevrijding van dat land. Voortbordurende op de beschuldi ging dat Groot-Brittannië en de V. S. van plan zijn China binnen te vallen, verklaarde radio-Peking nog, dat MacArthur's verklaring dienaan gaande veelbetekenend is. „De invasie van Korea vervolgt radio-Peking door de Verenigde Staten en Engeland is van het begin af aan bedoeld geweest als een voor spel op de invasie van China. Zij hebben de schaamteloze resolutie, waarin China als agressor werd ge brandmerkt, niet herroepen en heb ben de door ons en andere landen voorgestelde regeling van het Ko reaanse probleem langs de weg van vreedzame onderhandelingen van de hand gewezen. De Verenigde Staten hebben niet slechts onze redelijke verlangens betreffende evacuatie van HELICOPTER HAALDE ZIEKE VAN BOORD Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine heeft midden op de Atlantische Oceaan een zieke, die dringend medische behandeling nodig had, overgenomen van de Brit se onderzeeboot Thula. De Thula nam deel aan de opsporingen naar de verongelukte Globemaster. Een luitenant aan boord werd ernstig ziek, waarna de Thula het Ameri kaanse vliegdekschip Coral Sea, dat in de buurt was, waarschuwde. Er werd een hefschroefvliegtuig gezon den, dat tien m. boven de onderzee boot bleef „stilstaan" en een draag baar liet zakken. Daarop is de luite nant naar het vliegdekschip vervoerd. Volgens de Britse marine was dit de eerste maal, dat met een helicop ter een zieke van een onderzeeboot is gehaald. de strijdkrachten op Formosa ver worpen, doch generaal MacArthur en de Amerikaanse agressors probe ren de oorlog nog steeds uit te brei den. Maar Rood-China zal de heilige oorlog ter verdediging van de staat opvoeren en niet rusten voordat de agressor geheel en al uit Korea is verdreven. CHINEZEN OPNIEUW AGRESSIEF, j Uit berichter van het front in Ko rea valt op te maken, dat de Chinezen in het gebied van Tsjoentsjon na hun aanvankelijk terugtrekken op de breedtegraad hun linies weer naar het Zuiden hebben uitgeschoven. Te genover de Chinezen gelegerde Ame rikaanse strijdkrachten melden ver hoogde Chinese activiteit. Piloten rapporteren, dat zij ruim tweedui zend voertuigen in de nacht waarne men,. die zich grotendeels Zuidwaarts bewogen langs de voornaamste Noord-Koreaanse bevoorradingswe gen. PROF. DR WILLEM MENGELBERG TER AARDE BESTELD. - Op het Kerkhof „Friental" bij Luzern is het stoffelijk overschot van de Neder landse dirigent Prof. Dr Willem Mengelberg ter aarde besteld. Een kleine groep Nederanders, onder wie Dr. Rudolf Mengelberg woonde de eenvoudige plechtigheid bij- Na de rouwdienst in de „Hof- kir che" wordt het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats ge bracht. UITTOCHT VAN WELGESTELDEN De wachtposten rondom het bu reau van de Perzische minister-pre sident te Teheran zijn versterkt, evenals de posten in andere rege ringsgebouwen, De laatste dagen is een hele reeks moord-complotten ontdekt. Ongeveer 25 leden van de fanatieke Mohammedaanse organi satie der Fedayisten zijn gearres teerd. Onder het pubiek blijft het rustig en van de staat van beleg ziet men in de straten niets anders dan dat de politie-agenten op hun ronden ver gezeld zijn door een gewapende sol daat. In Ankara is de Iraanse gezant, oud-premier Mohammed Said per telefoon door een landgenoot met de dood bedreigd: „U zult worden neer geschoten als de verrader Razmara, wahneer u de tegenwoordige Iraan se regering verdedigt" werd hem De laatste paar dagen is in de hoofdstad van Irak, Bagdad, een stroom auto's uit Perzië aangekomen met welgestelde Perzische onderda nen en hun gezinnen, die over het algemeen via Irak naar Syrië en de Libanon gaan. Verscheidene vervoersonderne mingen in Bagdad hebben van haar vertegenwoordigers in Teheran drin gend verzoek ontvangen om een groot aantal autobussen naar de Per zische hoofdstad te zenden. Men voorziet n.l. de mogelijkheid dat de uittocht uit Perzië zich ook zal uit breiden tot de midden-klassen. De staking bij de Anglo-Iranian Oil Company heeft zich uitgebreid tot Masjod Soeleiman, 240 km ten Noorden van Abadan. Het trans port- en garagepersoneel begon hier een sympathiestaking, waardoor het overige personeel niet op het werk kon verschijnen. Naar schatting zijn thans in het gehele oliegebied 10.000 arbeiders in staking. In Ispahan kan ieder ogenblik af kondiging van de staat van beleg EEN TON VOOR HET JEUGDHER BERG WERK. Ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum heeft de „Standard" A.P.C. (American Pe troleum Company) aan de Neder landse Jeugdherbergcentrale een complete, modern ingerichte jeugd herberg ten geschenke gegeven. De ze zal de verouderde jeugdherbergen in Hilvarenbeek en Ginniken ver vangen, De aanbieding van dit ge schenk vond Donderdag plaats in de Jeugdherberg „Ockenburg" te Loosduinen in de vorm van een cheque van 100.000. De heer B. Klaase, (rechts) oudste directeur van de „Standard" A.P.C. overhandigt het waardevolle papier aan Mr J. C. Tupker, voorzitter van de Nederlandse Jeugdherbergcen trale. Geheel -links Mr H. J Reinink, de Secretaris Generaal van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, die bij de overhandiging van het ge schenk tegenwoordig was. worden verwacht. De industrie in deze stad heeft gebrek aan grond stoffen. Acht fabrieken hebben reeds moeten sluiten. De regering heeft besloten Ispahan van grondstoffen te voorzien, maar er is nog geen fa briek heropend. Tienduizend arbei ders hebben voor de fabrieken gede- lijkheden, de arbeiders dreigden aan het plunderen te slaan, de politie greep in, er vielen gewonden Volgens een bericht van de corres pondent van de „Daily Mail" zijn 15 buitenlandse adviseurs van de Perzi sche regering, onder wie enige En gelsen, ontslagen. De enige buitenlandse adviseurs zijn nu nog acht Zwitserse oliemen sen en enige Deense spoorweg-inge nieurs, aldus deze correspondent. De Parijse vervoersstaking Berrrddeling van Queuille Premier Queuille heeft er, op ver zoek van het stakingscomité, in toe gestemd op te treden als „bemidde laar" in de transportstaking, die nu al veertien dagen Parijs in haar ban gevangen houdt. Waarnemers zagen, volgens Reu ter, de toekomst iets optimistischer tegemoet, daar de stakers nu voor het eerst het woord „bemiddeling" hebben gebruikt. Intussen is gisteravond bekend gemaakt, dat de prijzen van het goederenvervoer in Frankrijk met 10.5 zullen worden verhoogd, ten einde de verhoogde uitgaven bij de Spoorwegen te compenseren, die een gevolg zijn van de loonsverhogingen, waartoe vorige week werd besloten. Wat ten slotte nog de staking der metro-employé's betreft, heeft een autoriteit te kennen gegeven, dat de ze staking 50 millioen francs per dag kost. Dit zou betekenen, dat de sta king het land reeds op 700 millioen francs komt te staan. WEER EEN MOORD OP JAVA. De heer J. H. Kuneman, admini- strateur van de onderneming „Ba- dak en Babadan'' in het Kedirise, is Dinsdagmorgen vermoord op het areaal van de naburige onderneming „Djengkol". De daders waren twee Indonesiërs, die na aanhouding van de auto, waarin het slachtoffer en zijn chauffeur reden, de heer Kuneman met twee revolverschoten doodden. Zij lieten zich vervolgens door de chauffeur naar Kediri rijden, waar na zij chauffeur en wagen terug stuurden. WAPEN-VERGUNNING VOOR PLANTERS. Aan de planters over geheel Indo nesië is het thans toegestaan, voor de eigen veiligheid wapens te dra gen, aldus deelde de woordvoerdèr van het ministerie van defensie, ma joor Bachtar Loebis, aan Aneta me de, zulks naar aanleiding van yra- gen over de nieuwe regeling voor Midden-Java, waar de territoriale commandant bewapening van de planters eerder in deze week voor zijn rayon had toegestaan. De grote vier te Parijs De plaatsvervangers der Grote Vier te Parijs hebben Donderdag geen bijeenkomst gehad, omdat zij tijd nodig hadden om het voorstel van Gromyko te bestuderen. De mening wint veld, dat Gro- myko's voorstel inderdaad een be hoorlijke concessie inluidt, waardoor het vooruitzicht geopend wordt, dat de ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden over een paar weken te Washington zal kunnen worden gehouden. Vandaag wordt opnieuw te Parijs vergaderd. Ook in België stijgen de prijzen De lonen eveneens Het Belgische indexcijfer der klein handelsprijzen voor Maart bedraagt 410,4 tegen 398,7 in Februari. Ver wacht wordt, dat het indexcijfer in April opnieuw met 7 punten zal stij gen De stijging van het indexcijfer boven 410 houdt in, dat voor de meeste bedrijven een nieuwe loon- ronde wordt ingeluid. Hoewel deze nieuwe loonronde van gemiddeld 5 procent pas in zou moe ten gaan nadat het indexcijfer gedu rende drie maanden hoger is dan 410, is er van de zijde der vakbon den op aangedrongen, gezien de wij ze, waarop het indexcijfer iedere maand stijgt, de loonsverhoging reeds op 1 April van kracht te doen wor den. Reeds verleden week heeft de mi nister van arbeid besprekingen ge voerd en tijdens een 'Woensdagavond gehouden vergadering is opnieuw van gedachten gewisseld over het probleem der lonen en prijzen. Bepaald werd dat van 1 April af in verscheidene sectoren der industrie de lonen onmiddellijk met 5 procent zullen worden verhoogd. Wat andere sectoren van het economische leven betreft, meenden regering en werk nemers dat de bestaande overeen komsten niet de onmiddellijke aan passing der lonen toelaten. De vertegenwoordigers der vak bonden betoogden evenwel, dat een aanpassing der lonen ook voor deze sectoren wegens de snelle stijging der kosten van levensonderhoud een eerste vereiste is. De defensie van Amerika Argentinië doet niet mee Een nieuw soort inter-Amerikaans defensie-stelsel, gelijkend op de Noordatlantisehe verdragsorganisatie, zal waarschijnlijk een der resultaten zijn van de conferentie der 21 Ame rikaanse ministers van Buitenlandse Zaken te Washington. Zes landen hebben een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op de andere republieken, haar defensie zodanig in te richten, dat elke staat die militaire taak ver richt, waarvoor hij in het kader van de gemeenschappelijke verdediging van het Amerikaanse vasteland het meest geschikt is. De inter-Amerikaanse verdedi- gingsraad, welke is ingesteld na het sluiten van het verdrag van Rio de Janeiro, zou aan elk der Amerikaanse regeringen een plan voorleggen voor de gemeenschappelijke verdediging der beide Amerika's. In een tweede resolutie wordt de republieken verzocht strijdkrachten ter beschikking te houden, die, zowel voor een actie door de Verenigde Naties als voor, de verdediging van het Amerikaanse vasteland, onver wijld ter beschikking staan. De Argentijnse regering heeft me degedeeld elke bijdrage aan de ver dediging van niet-Argentijnse delen van het Amerikaanse vasteland, te weigeren. Heel Montevideo kent „el principe Bernardo" (Van een speciale A.N.P.- verslaggever). Een vorstelijk bezoek is voor Mon tevideo geen alledaagse gebeurtenis. Vandaar ook, dat men daar de „tech niek" van dergelijke ontvangsten niet in alle. perfectie onder de knie heeft, zoals we dat kennen van de bezoeken aan Frankrijk en Enge land. Er wordt niet gevlagd, er zijn geen versierde etalages, er staan geen duizenden urenlang langs de routes, die zullen worden gevolgd Tot voor kort zei de naam prins Bernhard de meeste Uruguayzen slechts weinig noch wisten zij meer van Nederland dan dat het ergens in Europa ligt tussen Spanje en Noorwegen.... Maar thans is dat anders gewor den. Plotseling is de inpoldering van de Zuiderzee en de Haarlemmermeer gemeengoed geworden voor de Zuid- Amerikanen in deze kleine, doch uitermate belangrijke republiek. Zelfs weet men thans, dat daar in de lage landen aan de Noordzee geen Spaans wordt gesproken, dat ons land zich in de eerste na-oorlcgse ja ren met grote snelheid heeft hersteld van de toegebrachte wonden, dat we niet alleen tulpen exporteren, maar ook belangrijke industrieproducten, dat er mogelijkheden te over zijn om de handel met het koninkrijk der „Paises Bajos" belangrijk uit te brei den. Dit alles dank zij het bezoek, dat prins Bernhard thans brengt aan Uruguay, het land met een der sterkste munten, waar zelfs de Arae- kaanse dollar geen begeerd bezit is. Dank zij de activiteit van onze diplo matieke vertegenwoordigers en voor lichtingsdiensten zijn kolommen lange artikelen in de kranten ver schenen, die een levendige belang stelling voor ons land hebben opge wekt. De prins heeft alleszins de uit werking hiervan op het publiek on dervonden. Dinsdag maakte hij met zijn gevolg een wandeling van drie kwartier door de binnenstad van Montevideo en speciaal door de belangrijkste winkelstraat van Montevideo, de Avenida van de 18e Juli: geen statie- tocht langs de Champs Elvsées, geen triumphale gang naar Buckingham Palace, geen Franse charme en geen Engels protocol. Maar wel een levend voorbeeld van Uruguayse gastvrij heid en ongeveinsde hartelijkheid. „Bernardo'': deze roep weerklonk van alle kanten, uit de bussen, welke de arbeiders na hun dagtaak weer terugbrachten naar hun woonsteden van de balcons door bruin getinte senoras en senoritas. Iedereen, die men voor een Nederlander houdt, wordt aangeklampt met de vraag wie „El principe Bernardo" is, van wie gezegd wordt, dat hij zo goed Spaans kan spreken. Want dit vindt men in Zuid-Amerika uitermate belangrijk. Een journalist vroeg de prins op een persconferentie of vele Nederlanders Spaans spreken. „Ik kan u niet zeg gen hoeveel", zei de prins, „maar ik heb het geleerd en ik durf wel zeg gen, dat velgn mijn voorbeeld vol- gen". Overal waar de prins voorbij komt klatert een spontaan applaus op. Gaat hij even een winkel binnen, dan verdringen honderden zich voor de zaak, heffen in spreekkoren zijn naam aan: Bernardo. Bernardo. Maar als de prins weer buiten komt, is er geen hinderdlijk gedrang, maar wordt onmiddellijk uit eigen bewe ging vrij baan gemaakt, oudat hij zijn weg ongestoord kan voortzetten. Geen cordons van politiemannen zijn hier nodig om het publiek in toom te houden. Zoals de auto's die hier met angstwekkende snelheid door de straten suizen, elkander naar belie ven rechts of links mogen passeren, zo laat men hier een ieder zijn gang gaan, zolang hij niet uitgesproken hinderlijk is. Voor iemand, die iets uitstaande heeft met het gezelschap van de prins, wordt in deze dagen in Mon tevideo van alles gedaan. Een tref fend voorbeeld hiervan ondervond de particuliere secretaris van de prins, dr. F. de Graaff, die tijdens de voettocht in de Avenida van de 18e Juli grote dorst had gekregen. Met het hem ter beschikking staande Spaans moeizaam ingepompt door prof. van Dam vertelde hij dit aan een gemoedelijke, corpulente politie agent, die naast hem liep. Het vol gend ogenblik werd dr. De Graaff aan zijn arm mee een kroegje bin nengetrokken. Zonder enige explica tie nam de politieman een glas, opende de waterkraan en schonk de secretaris en zichzelf in. Nadat de frisse dronk in het dorstig keel gat was verdwenen, werd dr. de Graaff weer even snel aan de arm meegetrokken, terwijl de Uruguayse overheidsdienaar als enige uitleg aan de kroegbaas gaf: „Secretario de Bernardo". SLUITING SOW JET-CONSULATEN TE ZAGREB EN SPALATO? De Sowjet-Russische consulaten te Zagreb en Spalato zijn gesloten, al dus wordt in gewoonlijk betrouwbare diplomatieke kringen te Belgrado vernomen. Het is niet bekend, of de sluiting door de Joegoslavische autoriteiten (wat men het meest waarschijnlijk acht) of door de Sowjets zelf is ge schied. Men verwacht een officiële verklaring. Leiden levert uranium Naar „De Telegraaf" verneemt, hebben Nederland en Noorwegen besloten een kleine uranium zwaar- wateroven te bouwen. Noorwegen heeft het benodigde zware water be schikbaar en Nederland heeft voor deze oven uranium. De oven zal in Noorwegen komen te staan, maar naast Noorse technici zullen ook Ne derlanders aan de bouw medewer ken. Aan de zuivering van het uranium, dat door Nederlandse chemici zal worden uitgevoerd, zijn grote kosten verbonden. In het Natuurkundig La- voratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht zullen, onder leiding van prof. dr. Milatz, psychische onderzoe kingen ten behoeve van de construc tie van de oven worden gedaan. Men moet zich geen overdreven voorstellingen maken van de capaci teit van deze oven. De energie, die ge leverd zal worden, is zeer klein. Er zullen enige radio-actieve stoffen mee geproduceerd kunnen worden, die de producten van het Philips Cyclotron te Amsterdam kunnen aanvullen. Het uranium ligt in Leiden. Dat Nederland over voldoende ura nium beschikt voor de atoomoven in Noorwegen heeft het te danken aan prof. De Haas. Deze voorzag name lijk reeds in 1939 dat uranium een belangrijke rol in de wetenschappe lijke wereld zou gaan spelen. Hij heeft toen de Nederlandse regering geadviseerd een hoeveelheid uranium aan te kopen. Dat is geschied. Nog vóór de tweede wereldoorlog uitbrak had men dit uranium opgeslagen in de Leidse universiteit. Tijdens de Duitse bezetting is men er in ge slaagd de steeds kostbaarder wor dende grondstof voor de Duitsers zorgvuldig verborgen te houden. De aanwezige hoeveelheid is juist vol doende om de atoomoven in Noorwe gen in werking te kunnen stellen. Op 12 April zullen Nederlandse specialisten te Oslo arriveren voor het houden ener conferentie. Een Noors-Nederlandse commissie, be staande uit zes leden, drie van elk land, zal in het leven geroepen worden. Onder de Nederlandse leden is prof. H. A. Kramers uit Leiden de bekendste. Haaknaald 20 jaar in dijbeen Een inwoonster van Purmerend, de 73-jarige mevrouw Gerritje Wou- brechts-Kloppers, heeft, zonder het te weten, ruim twintig jaar met een stuk haaknaald van vijf cm. lengte in haar dijbeen rondgelopen meldt „Parool". Dezer dagen kwam zij tot die ontdekking toen ze door een val een spier verrekte en er mee naar de dokter ging. Hij maakte een Röntgen foto van het been en ontdekte een streepje, dat hij eerst niet kon thuis brengen. Hij vroeg aan zijn patiënte: „Mist u niets?" Na enig nadenken herin nerde mevrouw Woubrecht zich, dat zij twintig jaar geleden zat te haken en dat zij, toen er gebeld werd, zich bij het opstaan met de haaknaald in haar been stak. Ze weet nog wel, dat het even pijn deed, maar had er verder geen aandacht meer aan be steed. Al die jaren is de naald met het haakje er nog aan rustig op dezelfde plaats blijven zitten zonder ooit pijn of verwondingen te veroorzaken. Mevrouw Woubrecht doet nu maar wat de dokter haar heeft aangera den: de naald rustig laten zitten. „Hij heeft mij nu al zo lang geen last be zorgd", zegt zij, „hij mag verder ook wel blijven zitten". Ko-biettie. „Berhoorlijke" mensen moeten zichzelf eerst als „onbehoorlijke" mensen gaan zien, vóór zij vrede kun nen vinden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1