Sfe£eidM@oirtci/rit Laat Stalin vriend Mao in desteek? Wil Peking vrede of oorlog? Truman bereidt een „boodschap van het Westen" voor Pres. Auriol in de Ver. Staten Nederlands volkslied klonk in Uruguay Gromyko doet 'n concessie te Parijs Marseille en Genua samen Begrafenis dr. W. Mengelberg DONDERDAG 29 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12243 Directeur: C M. v. HAMÜKSVIiLD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ t 1.72 p. nmd-, t 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 130 J^ONDEN EN WASHINGTON heb ben onderhandeld over de tekst van een gezamenlijke boodschap, welke de U.N.O.-landen aan de rege ring der Chinese volksrepubliek willen richten. Het merendeel der lan den, die in Korea strijden heeft de Verenigde Staten reeds laten weten, dat zij de door het State Department ontworpen voorwaarden „voor een eervolle en vreedzame regeling" van het Koreaanse geschil aanvaar den. Men verwacht, dat president Truman weldra uit naam der U.N.O.- landen, de „boodschap van het Westen" zal afkondigen. Onder diplomaten te Tokio deed gisteren het bericht de ronde, dat er ten aanzien van het Verre Oosten „een grote transactie" op komst is, aldus meldt de Londense correspondent van de „Volkskrant". Tegenstrijdige verklaringen De Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Jacob Ma- lik, heeft de Westerse afgevaardig den, die werken aan een beroep op communistische China om de oorlog in Korea te staken, meegedeeld, dat China thans bereid is, vredesonder handelingen te beginnen. Volgens een betrouwbare diplomatieke bron te Londen heeft Malik zijn opzien barende verklaring afgelegd toen men hem vroeg wat hij dacht over de kansen van een nieuw beroep op Peking. Geheel in tegenstelling daarmee heeft radio Peking een verklaring bekend gemaakt, dat het aanbod van generaal MacArthur om met de Noord-Koreaanse bevelhebber over vrede te onderhandelen, wordt ver worpen. Deze verklaring werd gegeven door een woordvoerder van het Chi nese volkscomité voor wereldvrede tegen Amerikaanse agressie", die MacArthurs aanbod „schaamteloos" en „krankzinnig" noemde In verband met deze tegenstrij dige verklaringen leven de specula ties weer op omtrent een koerswijzi ging der Sovjet-Unie inzake de Rus sische politiek in het Verre Oosten. In Londen herinnert men er aan dat Chinezen de Zweedse ambassa deur te Peking hebben medegedeeld dat de Russen te hulp zullen snellen als de militaire situatie verslechtert. Men vraagt zich af of het Kremlin genoeg van de oorlog heeft, nu het lijkt dat de tijd is gekomen om deze belofte in te lossen. GEEN RUST VOOR DE CHINEZEN. De legers van de Uno in Korea zijn vastbesloten een eventueel op handen zijnd Chinees tegenoffensief in de kiem te smoren door troepen concentraties, die zich thans langs de 38ste breedtegraad aan het vor men zijn, met fel spervuur te be schieten. Vooral aan het centrale front is de Amerikaanse artillerie, gesteund met bombardementen van de luchtmacht, in actie geweest té gen Chinezen en Noord-Koreanen, die bezig zijn zich even ten Zuiden van de parallel in te graven. AMERIKAANS OFFENSIEF BIJ SEOEL Reuter meldt, dat Amerikaanse en Britse troepen Donderdag vroeg een nieuw offensief zijn begonnen ten Oosten van Seoel. In een door het Amerikaanse acht ste leger gepubliceerd communiqué wordt gezegd, dat aan het Westelijk front contact is gemaakt met de Noordelijken. In talrijke sectoren bieden deze hardnekkig tegenstand, vooral in het gebied van Oeijongboe langs de weg, die van Seoel naar de 38ste breedtegraad loopt. In een door generaal Mac. Arthur uitgegeven communiqué wordt ver klaard, dat de verbonden troepen LEDEN VAN DE COMMISSIF VOOR GOEDE DIENSTEN BIJEEN. De Commissie van Goede Diensten, die door de Algemene Vergadering is opgericht om te zoeken naar een vreedzame oplossing inzake het con flict op Korea en andere geschillen in het Verre Oosten, vergadert regel matig te Lake Success. Hier zien wij twee leden der Com missie, Nasrollan Entezam van Iran (rechts), President van de Algeme ne Vergadering en Sven Grafstrom van Zweden tijdens een informele bespreking voor de aanvang van een der bijeenkomsten. hun opmars aan het gehele front hebben voortgezet, ondanks toege nomen tegenstand van de Noordelij ken. Het communiqué zegt,, dat de Chinezen versterkingen zenden naar het centrale front. Terreinwinst werd door de verbondenen vooral ge maakt in het Westen, in het gebied van Seoel. Zuid Koreaanse troepen in het Oosten maken vorderingen zonder noemenswaardige tegenstand te on dervinden. COMPLOTTEN IN PERZIE Te Teheran zijn gisteren weer acht leden van de fanatieke Fada- yieh-secte gearresteerd die een com plot tegen het leven van premier Hoessein Ala hadden gesmeed. Volgens de politie was een der leden van de organisatie, een zekere Hoessein Zoelfaghari die opdracht had gekregen de premier in zijn bu reau te Teheran te vermoorden, bang geworden, en had hij de politie de schuilplaats van de samenzweerders in een buitenwijk van Teheran aan gewezen. In Abadan, één der oliecentra aan de Perzische Golf. waar thans ge staakt wordt, is gisteren een aantal mensen ernstig gewond bij een bot sing tussen stakers en politie. Tijdens een massavergadering der stakers was gistermorgen in de stad de staat van beleg afgekondigd. OVERDRACHT NEDERLANDS GE SCHENK AAN CANADA. Als dank voor het aandeel, dat Canada heeft gehad in de bevrijding van ons land, heeft de Nederlandse Regering een schilderij van de 17e eeuwse Meester Meindert Hobbema, n.1. De Twee Watermolens" ten geschenke gegeven. Tijdens een indrukwekkende plechtigheid is, in de „Hall of Fame" in het Canadese Pa.rlementsgebouw dit schilderij in aanwezigheid van vele autoriteiten door de Gouverneur Generaal, Graaf Alexander, aan vaard. Tevens was tegenwoordig Z.Exc. Mr. A. J. Lovink, Nederlands Ambassadeur in Canada. Met grote belangstelling bezichtigt het hoge gezelschap het schilderij. Een daverend welkom te New York VINCENT AURIOL, de president van Frankrijk heeft bij zijn aan komst te New York gisteren verklaard, dat zijn land „vastberaden is elke mogelijke agressie te weerstaan" Auriol legde deze verklaring af aan boord van de gepacoiseerde „He de France", even voor hij in de New Yorkse haven voet aan wal zette. De president deelde mede, dat hij zeer waarschijnlijk de wereldtoestand „in het algemeen" met president Tru man zou bespreken, maar dat alle politieke bijzonderheden overgelaten zouden worden aan de ministers van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man en Dean Acheson. VIER ZWARE LASTEN VOOR FRANKRIJK. Auriol vertelde, dat Frankrijk goede voortgang maakte met het overwinnen van zijn vier voornaam ste problemen: 1. de wederopbouw; 2, de worsteling in Indo-China tegen het communisme; 3. het vernieuwen van verouderde uitrustingen en 4. het herbewapeningsprogram „Dit zijn vier zeer zware lasten voor Frankrijk", betuigde Auriol Ik ben niet slechts gekomen om onze vriendschap te bevestigen, maar om die te verjongen, zeide hij. Het gezelschap begaf zich onder politie-escorte met brullende moto ren en wapperende tricolores naar het Pennsylvania-station, vanwaar MOORD EN ONTVOERING OP JAVA. Maandagavond heeft een bende het vuur geopend op de woning van de heer Effering in Sidoardjo. De heer Effering, die pas uit Neder land in Indonesië was aangekomen, werd in de kaak getroffen. Mevr. M. Vumeesh, die zich in het huis be vond, werd op slag gedood. Zij laat vier kinderen achter. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd de Nederlander L. de Ligt door een gewapende bende in Tretes ontvoerd. Tot nu toe is er geen spoor van hem gevonden. INTERNATIONALE TINCONFERENTIE MISLUKT De tinbesprekingen, welke te Wa shington zijn gevoerd tussen verte genwoordigers van Amerika, Enge land, België, Nederland en Indonesië, zijn gisteravond afgebroken, zonder dat er overeenstemming is bereikt over een regeling voor Internationa le beheersing van de tinprijzen voor internationale toewijzing van tin. Volgens mededelingen van ambte lijke zijde was de weigering van Amerika, de grootste tinverbruiker, om een basis-wereldprijs voor tin, voorgesteld door de. tinproducerende landen, te aanvaarden,, het voor naamste struikelblok. De produce rende landen zijn het eens over een dergelijke prijs, die zij als redelijk beschouwen, doch die door de Ver- de speciale trein van Truman naar Washington vertrok. President Auriol kwam daar gisteravond laat aan. New York had de Franse president met het gebruikelijke ceremonieel ontvangen; drijvende brandspuiten spoten fonteinen, alle schepen lieten hun sirenes loeien vliegtuigen van luchtmacht en politie vlogen met oorverdovend geraas over en het fort op Governors-eiland vuurde 21 sa luutschoten af. Auriol nam de hoed af bij het pas seren van het Vrijheidsstandbeeld, dat Frankrijk eens aan Amerika schonk, en ontstak in toorn tegen de drom van Amerikaanse persfotogra fen en filmoperateurs, die hun luid ruchtig bedrijf niet staakten, toen de scheepskapel de „Marseillaise" en de „Star Spangled Banner" ten gehore bracht. Waardering der Uruguezen voor Nederland rvE SCHOOLJEUGD van Montevideo heeft prins Bernhard gisteren wel een zeer bijzondere hulde gebracht; leerlingen van de sedert 1930 genaamde „Nederland School", een lagere school in een der buiten wijken der stad, zongen namelijk in zuiver Nederlands het Wilhelmus, toen Z.K.H. bij de ingang van de school, waar hij een kort bezoek zou brengen, arriveerde. RADIOREDE TOT DE URUGUEZEN. De kinderen, geheel in het wit ge kleed, stonden met Nederlandse en Uruguese vlaggetjes te zwaaien, toen de Prins verwelkomd werd door de minister van Onderwijs, dr. Euardo Acevedo Blanco, de directeur van het lager onderwijs en het onderwijzend personeel van de school. De hoofd onderwijzeres, Yolanda Costa de Gon- salez sprak een kort welkomstwoord. Gistermiddag bezocht de Prins de Bank van de Republiek, 's avonds had een receptie plaats voor de Neder landse kolonie te Montevideo. Prins Bernhard heeft Dinsdag de nieuwe president van Uruguay, An dres Martinez Trueba gedecoreerd met het Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Via de Uruguese radio en pers heeft de prins een boodschap tot het volk van Uruguay gericht. „Vele din gen verenigen ons", aldus prins Bernhard: „een democratische rege ring, vrije opvoeding, overeenkom stige arbeidswetten en de oneindige hoop op een toekomst onder een uni versele wet, namelijk die van de rechten van de mens". Prins Bemahrd wees op de punten van overeenkomst in de geschiedenis van Uruguay en die van Nederland en vergeleek de nationale held van Uruguay Jose de Artigas, met de Prins van Oranje. Prins Bernhard beantwoordde na het afleggen van zijn verklaring een „Dezelfde baby met een nieuw mutsje ^NDREI GROMYKO, de Sowjet-afgevaardigde op de agendaconfe rentie te Parijs, heeft gisteren nieuwe voorstellen ter tafel ge bracht over de ontwapening van de „Grote Vier" en de oorzaken van de internationale spanning. Hij liet daarmede zijn standpunt varen, dat de bewapening van Duits land de grote oorzaak der spanning is en dat dit punt dus afzonderlijk moet worden behandeld. Volgens de nieuwe voorstellen kan deze kwestie nu ook behandeld worden in verband met andere oorzaken van span ning. Een Sowj et-woord voerder zeide, dat de nieuwe versie van het derde punt van de voorgestelde Sowj et- agenda nu als volgt luidt: „Ondei'zoek van de oorzaken van de heersende internationale span ning in Europa en van de middelen, nodig voor de verzekering van een werkelijke en blijvende verbetering van de betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, met inbegrip van de volgende punten: De demilitarisering van Duitsland; de vermindering van de gewapende strijdmachten der Grote Vier en in verband hiermede de bespreking van het bestaande peil der bewapening en de vraag van de instelling van een internationale controle op het nakomen van de vermindering der gewapende strijdmachten; andere maatregelen tot het uitbannen van de dreiging van en de vrees voor agressie ;het nakomen van de tegen woordige verplichtingen, voort vloeiende uit verdragen en overeen komsten tussen de vier mogend heden". „Het staat te bezien of dit dezelfde baby met een nieuw mutsje is of een baby, die er enigszins anders uitziet," verklaarde een Westelijke zegsman. De Westelijki vertegenwoordigers vroegen tijd om het nieuwe Sowjet- voorstel te bestuderen. aantal vragen van journalisten. De journalisten informeerden naar de mogelijkheid dat de handel tussen Uruguay en Nederland beide landen onafhankelijk zou kunnen maken van de dollar- en sterlinggebieden. Prins Bernhard verklaarde daarop op timistisch: „Ik houd dat serieus voor mogelijk. Nederland bezit vele arti kelen die Uruguay nodig heeft en aan de andere kant kan Uruguay naar n-i. n land producten exporteren, die ^e-'erland mist of slechts in onvol doende hoeveelheden bezit". Later op de dag werd bekend ge maakt. dat het Uruguese ministerie van Buitenlandse Zaken prins Bern hard bij decreet tot eregast van het land had verklaard en dat geduren de zijn verblijf tot zijn adjudanten waren benoemd een aantal vooraan staande regeringspersonen. Des avond ontving de Prins het buitenlandse diplomatieke corps. La ter was hij de gast van president Andres Martinez Truebo bij een ban ket in het ministerie van Buitenland se Zaken. Mede zaten aan alle minis ters van het Uruguese kabinet, leden van de Nederlandse legatie en ver schelde hoge Uruguese functiona rissen. WAARDERING VOOR NEDERLAND De bladen in Uruguay publiceerden gisteren weer tal van verhalen en foto's over het bezoek van prins Bernhard, hoewel de omvang der kranten, als gevolg van het papier gebrek, slechts tot acht pagina's be perkt is. „El Pais" geeft in een hoofdartikel een overzicht van de lange strijd die Nederland om de onafhankelijkheid gevoerd heeft en van de strijd tegen het water. De drooglegging van de Zuiderzee prijzend, schrijft het blad: „Zo winnen de Nederlanders nieuw land, zonder kanonnen, tanks of luchtbombardement. Uit dit land, dat 's werelds grootste monument voor de wil van de mens is, komt een vrien delijke Prins met een boodschap van hartelijke vriendschap. Wij beant woorden dit gebaar met de vriend- schappelijkste gevoelens van onze de mocratische sympathie". Gort en havermout duurder De prijzen van gort en havermout zijn aanzienlijk gestegen ten gevolge van de opheffing van de subsidies. Op ingevoerde haver werd een subsi die gegeven van 19.80 per 100 kg., terwijl de subsidie op gerst ƒ33.75 per 100 kg. bedroeg. Nu deze uitke ringen zijn verdwenen is de prijs van snel-kokende havermout gestegen van 44 ct. tot 54 ct. per pak van 500 gram. Gort, die tot nu toe 38 ct. per. pond kostte, gaat 61 ct. kosten. KcxJiAe-ttje... lukkig aan toe zijn. als zij beseften, dat conflict, strijd en inspanning on vermijdelijk zijn bij de kinderen van Adam. De stakingskoorts in Frankrijk Metro en bussen houden vast Nu het stakingscomité der staken de arbeiders bij de ondergrondse spoorweg en de autobusdiensten te Parijs het aanbod der Franse rege ring om de lonen met twaalf en een half procent te verhogen zonder meer heeft verworpen, wordt het waarschijnlijk geacht dat zich een langdurige en verbitterde worsteling tussen regering en stakers zal ont wikkelen. In dit verband wijst men erop, dat de staking van 48 uur, die vorige week door de Franse spoorwegarbei ders werd gehouden, snel kon wor den geregeld, omdat de regering prompt toegaf de kosten van levens onderhoud sinds Augustus 1950 met twaalf en een half procent zijn ge stegen en zij bereid was, direct in gaande, een loonsverhoging met het zelfde percentage toe te staan. Doch de autoriteiten beschouwen de eis der arbeiders bij de Parijse vervoers diensten om een loonsverhoging van 25 procent als onredelijk en zij schij nen vastbesloten te zijn niet toe te geven. Aan drie honderd arbeiders der Parijse ondergrondse, die nodig zijn voor het onderhouden van de veilig heidsdiensten. was opgedragen het werk Woensdag te hervatten. Daar de bedrijven door de staat zijn ge vorderd, kunnen zij bij weigering beboet en tot gevangenisstraf ver oordeeld worden. In officiële krin gen verklaarde men, dat de opkomst onder deze drie honderd „bevredi gend" is geweest. Gemeld wordt, dat ook in de vak bonden der ambtenaren in sterke mate onrust heerst. De Franse minister van financiën, Maurice Petsche, heeft Woensdag verklaard geen „minister van de in flatie" te willen zijn. Gemeld wordt, dat Petsche heeft gedreigd te zullen aftreden, indien de door de socialis ten gedane voorstellen om veel ho gere belastingen te heffen, een kapi taal shef fin»? inbePreDen. door de re gering zullen worden aanvaard. Concurrenten van Rotterdam De twee grote Middellandse Zee havens, het Italiaanse Genua en het Franse Marseille, hebben besloten hun onderlinge wedijver te staken en gemeenschappelijk te concurre ren tegen de havens van Antwerpen en Rotterdam en de dreiging van een nieuwe Duitse koopvaardijvloot. Zij zullen hun regeringen verzoeken middelen te verstrekken om de we deropbouw van de havens sneller te kunnen uitvoeren en zich concentre ren op bespoediging van het laden en lossen in de havens, normalisatie van werktijden, vereenvoudiging van valutaprocedures en normalisatie van classificatie van goederen. In stromende regen Het stoffelijk overschot van dr. Willem Mengelberg is gisteren te Luzern begraven. De kist was per slee door de hoge sneeuw naar de stad gebracht. De rouwdienst had plaats in de kathedraal van Luzern, waar het Aiftkoor een requiem van de 19e eeuwse Nederlandse compo nist Johannes Verhulst zong. De plechtige requiemmis werd o.a. bij gewoond door dr. Rudolf Mengelberg neef van de overledene, met zijn echtgenote en twee kinderen, me vrouw J. Kindermann, vice-voorzit- ster van het koor van de afdeling Toonkunst te Amsterdam, en me vrouw B. Honig namens de vereni ging van vrienden van het Concert gebouworkest. Er waren onder meer kransen van het Concertgebouworkest, van de di rectie van het Concertgebouw en van het Toonkunstkoor. De ter aarde be stelling vond in stromende regen plaats. Vijftig leden van de twee Lu- zernse koren „Liedertafel" en „Maennerchor" zongen „Der Barde" van Friedich Silcher en „Frieden" van Carl Kloss. Daarop werden als laatste eerbewijs de vaandels van de twee koren boven het graf gestreken. Volgens de echtgenote van dr R. Mengelberg is nog niets bekend over de inhoud van het testament van de overledene. „Wel weten wij, dat de oom van mijn echtgenoot bo venal wenste, dat zijn villa een in ternationaal vacantiecentrum voor alle musici zou worden met voorrang voor de leden van het Amsterdamse Concertgebouworkest, dat hij zo lief had en waarvoor hij zo lang en trouw werkte" aldus mevrouw Men gelberg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1