3)e £akW(Bou^a/nt Eyen uitblazen op de breedtegraad Opmars UNO-legers is politieke kwestie Wereldtoestand is volgens Acheson verslechterd De toestand in Perzië Voelhorens worden uitgestoken naar Peking De Metro rijdt nog niet Prins Bernhard te Montevideo AAN DE GRENS KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 28 MAART 1951 42ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 1 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes t 1.50 ^jEORGE MARSHALL, de Amerkaanse minister van Defensie, heeft gis teren te Washington op een persconferentie verklaard, dat een alge mene opmars van de troepen der Verenigde Naties over de 38ste breedte graad „een zaak van politieke overweging" was. Men neemt aan, dat zijn verklaring ter geruststelling moest dienen van dbgenen, die vre zen, dat generaal MacArthur bevel zou kunnen geven tot een algemene opmars over de grens zonder machtiging en politiek overleg der betrok ken Verenigde Naties. Marshall achtte de wereldtoestand ernstiger dan drie maanden geleden en hij gaf uitdrukking aan zijn grote bezorgdheid over de onverschilligheid van het Amerikaanse publiek jegens de de fensie, in tegenstelling tot de gevoe lens in de beide laatste maanden van het vorige jaar, toen het Congres en het publiek hem verweten, dat hij niet genoeg geld en manschappen vroeg. De minister zeide, dat generaal MacArthur gebonden is aan de in structies om de veiligheid van zijn troepen te waarborgen. Van militair standpunt gezien bracht de Koreaan se campagne zeer moeilijke en nete lige situaties te weeg, vooral als de vijand het contact verbrak. Marshall zeide, dat het in het algemeen gebo den was het contact met de vijand te bewaren en dat generaal Ridgway als opperbevelhebber van het achtste le ger voor het probleem geplaats was Het blijft broeien In Perzië blijft het hard tegen hard gaan. Terwijl de militaire gouver neur van Teheran, generaal Hoes sein Hejazi, gisteren met de stengste maatregelen dreigde tegen allen die opnieuw zouden pogen de orde te verstoren, noemde het Nationale Front, de oppositiepartij, het pre mierschap van Hoessein Ala en de afkondiging van de staat Van beleg Gisteren waren op zeven olievel den in het Zuiden stakingen uitge broken. Onmiddellijk werd in deze districten de staat van beleg afge kondigd, maar de hoop, dat daarme de uitbreiding der stakingen voor komen kon worden is niet geheel in vervulling gegaan, daar nad'en nog op een ander olieveld het werk is neergelegd. Overigens zijn slechts 3000 van de 80.000 arbeiders in de olie-industrie in staking. Volgens de laatste be richten zijn de telefoon- en telegraaf verbindingen tussen Teheran en het stakingsgebied echter verbroken, en zijn troepen naar de olievelden on derweg. BRITS VLAGVERTOON. Volgens berichten uit Basra zijn drie Engelse oorlogsschepen in Aba- dan aan de Perzische Golf voor an ker gegaan om in noodgevallen de Britse petroleumbedrijven tè be schermen, aldus een AP-bericht uit Bagdad. In een onbevestigd bericht wordt gezegd, dat de Britse families Abadan verlaten hebben en dat ve len in Basra aangekomen zijn. (De grootste raffinaderij van de Anglo- Iranian Oil Company bevindt zich in Abadan.) De Britse ambassadeur, Sir Fran cis Shepperd, heeft een „zuiver be- leefdheidsberoek" aan de Perzische minister-president gebracht. of hij het contact al dan niet moet herstellen in de nabijheid van de breedtegraad. Desgevraagd zeide Marshall niet van mening te zijn, dat de instructies aan MacArthur zo uitgelegd zouden kunnen worden, dat hij de opmars naar de Mandsjoerijse grens zou kun nen bevelen, indien hij dit nodig achtte voor de veiligheid van zijn troepen. Marshall wilde zich niet uitlaten over het aanbod tot een wapenstil stand, dat MacArthur zonder daar toe machtiging te hebben ontvangen aan het Chinese opperbevel te Ko rea had gedaan. VON FALKENHAUSEN VRIJ. Generaal von Falkenhausen, de Duitse militaire gouverneur voor België en Noord-Frankrijk: die on langs wegens oorlogsmisdaden tot 12 jaar dwangarbeid werd veroordeeld door 'n Belgische krijgsraad te Luik, is vandaag uit de gevangenis ontsla gen. Generaal Egert Reeder, hoofd van het Duitse burgerlijk bestuur tijdens de bezetting van België, en generaal Franz Bertram, de Duitse gouver neur van Luik, die tot 12 en 10 jaar dwangarbeid waren veroordeeld, zijn terzelfder tijd in vrijheid gesteld. De drie generaals werden onmid dellijk onder politie-geleide naar de Duitse grens geleid. Een autoriteit van het Belgische ministerie van Justitie vergezelde hen. Westduitse politieke kringen hebben er op aan gedrongen dat alle noodzakelijke maatregelen genomen zouden wor den om te verhinderen dat de gene raals enige verklaring aan de pers zouden afleggen, zolang zij zich op Belgisch gebied bevinden. Besprekingen over ECA-steun Gisteren zijn te Den Haag bespre kingen begonnen met de heer Cla rence Hunter, hoofd van de ECA- missie in ons land, over de mogelijk heid, of de Ver. Staten steun kunnen verlenen, nu ons land, na het uit breken van de oorlog in Korea en de geweldige stijging van de grond stof fenprij zen, in een zeer moeilijke economische positie is gekomen. Na gegaan zal worden in hoeverre de Ver. Staten daarbij medewerking kunnen geven. Van Nederlandse zijde is gedacht aan het kopen van grondstoffen uit landen, aan welke niet in dollars be hoeft te worden betaald Deze zou den hier dan voor de militaire pro ductie kunnen worden gebruikt, waarvan een deel tegen dollars zou kunnen worden uitgevoerd. SPOORWEGSTAKING IN PARIJS. Doordat de staking met 2 x 24 uur werd verlengd was het verkeer ook gedurende de Paasdagen nog niet normaal. Inmiddels is in Parijs zo goed en zo kwaad als het ging een busdienst georganiseerd om enigs zins tegemoet te komen in het ge brek aan openbare vervoermiddelen. Het centrum van deze buslijnen, welke voor een groot' gedeelte met militaire vrachtauto's onderhouden worden, is op de Esplanade des In valides bij de Champs Elysees. Een overzicht van de Esplanade des Invalides; op de achtergrond be kijken enige reizigers een kaart, waarop de plaatsen vermeld staan, waar de verschillende militaire wa gens heen gaan. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN LT-KOL. DEN OUDEN TER AAR DE BESTELD. Op het ereveld te Poesan, de havenstad aan de Zuid- Oostkust van Korea, is het stoffelijk overschot van de Commandant van het Nederlands Detachement Ver enigde Naties, Luitenant Kolonel M. P. A. den Ouden ter aarde besteld. Foto onder: Leden van het 10e Corps, waarvan het Nederlands De tachement deel uitmaakt, vormden de erewacht. Foto boven: Tijdens het afdalen van de kist met het stof felijk overschot van de gesneuvelde Commandant. Als de Chinezen maar geen offensief beginnen Terwijl van officiële zijde nog steeds het stilzwijgen wordt bewaard over de mogelijkheid, dat aan Peking een kans zal worden gegeven om te onderhandelen over de vrede iri Korsa, wint het vermoeden in offi cieuze kringen steeds meer veld, dat het Westen inderdaad „vredesvoel horens'' naar China zal uitsteken. Gisteravond zijn afgevaardigden van de landen, die troepen in Korea hebben, te Washington bijeengekom en, ten einde naar algemeen wordt aangenomen te spreken ov er vredesvoorstellen, die afgelopen Zaterdag bruusk in de wielen zijn gereden door MacArthur's verkla ring waarin hij zich bereid verklaar de met het Chinese opperbevel te on derhandelen, het aanbod echter door spekkend met enkele bedreigingen. Nog arbeidsonrust in Frankrijk Het is vandaag de dertiende dag dat de Par ij zenaars het zonder hun ondergrondse moeten stellen. Een bespreking van twee uur tussen ver tegenwoordigers van de communis tische en niet-communistische vak verenigingen, die de staking steunen, en de Parijse Vervoersraad heeft gisteren geen resultaat opgeleverd. Een woordvoerder van het stakings comité deelde verder mede dat de afgevaardigden een rechtstreeks on derhoud met de minister van Ver voer, Antoine Piany, hadden aange vraagd, omdat zij hun looneisen (25%) slechts voor de helft ingewil ligd kunnen krijgen. De zegsman verklaarde dat 32.000 van de 34 000 arbeiders, die in dienst staan van de Vervoersraad, vast van plan zijn te staken zolang het nood zakelijk is. Slechts 90 van de gebrui kelijke 450 ondergrondse treinen en 20 van de 2.000 bussen verzorgden gisteren met 1.000 legerauto's het vervoer in de lichtstad. Ondanks de algemene loonsverho ging van 10 a 12%, die de regering heeft toegezegd, zijn er tekenen van nieuwe arbeidsonrust. In het Nooru- Franse steenkoolgebied staakt 30% der mijnwerkers uit solidariteit met de Parijse stakers; 60% van de ar beiders in het arsenaal van Teulon heeft het werk gistermorgen neer gelegd, nadat het trampersoneel al een waarschuwingsstaking van 24 uur was begonnen. In zes Parijse voorsteden is het stadshuispersoneel voor 24 uur bij wijze van waarschu wing in staking gegaan. Het avondblad Paris-Soir ver wacht, dat de ministerraad vandaag plannen zal uitwerken om te voor komen dat de prijsstijgingen de jongste salarisverhogingen krachte loos maken. Sommige ministers schij nen te menen dat lonen en prijzen zonder regeling een evenwicht moe ten zoeken nu de prijzen voor de grondstoffen op de wereldmarkt niet meer stijgen. MACARTHUR'S AANBOD GEEN BELEMMERING Hoewel autoriteiten te Washington het er over eens zijn, dat MacAr thur's verklaring moeilijkheden heeft verwekt in verband met eventuele stappen bij Peking was men er- gis teravond toch niet van mening, dat er een officieel protest zou worden ingediend door een van de UNO-af- gevaardigden tegen de politieke as pecten van de woorden van de gene raal. Wat de berichten betreft, dat de Amerikaanse regering Mac Arthur thans „de mond zou hebben ge snoerd", in zake het afleggen van politieke verklaringen wees men er in Tokio op, dat soortgelijke geruch ten iedere keer zijn opgedoken, wan neer er werd vermoed, dat de gene raal zijn meerderen op te tenen had getrapt. Reeds verscheidene malen zijn er controversen geweest tussen MacArthur en Washington en men wijst er op, dat de enige dwang, die Trurr/an op zijn generaal zou kunnen uitoefenen, de dreiging zou zijn van hem terug te roepen iets wat zeer onwaarschijnlijk is. In Londen werd gisteren gezegd, dat de mogelijkheid van voorstellen aan Peking, voornamelijk afhangt van het feit, of de Chinezen een nieuw offensief zullen beginnen in de buurt van de 38ste breedtegraad. Overigens waren woordvoerders hier van mening, dat MacArthur's onverwachte verklaring geen nade lige in vloed heeft gehad op de be doelingen van de UNO-landen in dit verband. Wel heeft zij de nodige er gernis gewekt onder Westelijke di plomaten. Ook meende men in Londen te weten, dat de betrokken landen overwegen het 8ste leger te advise ren om de strijd te staken zodra het even ten Noorden zal zijn gekomen van de 38ste breedtegraad. Dit zou dan de communisten de gelegenheid geven hetzelfde te doen. Volgens A.P. redeneert men, dat de daaruit voortvloeiende gevechts pauze dan gebruikt zou kunnen wor den om onderhandelingen te voeren over een formele wapenstilstand en voorbereidingen te treffen voor een algemene bespreking van de proble men van het Vere Oosten, iets waar op China al lang heeft aangedrongen In Hongkong van communistische zijde ontvangen berichten hebben Woensdag onthuld, dat de Paaszon dag een groot aantal „contra-revolu- tionnairen" in Peking is terechtge steld. De berichten zeiden, dat de terechtstellingen in opdracht van het militaire controle comité van Peking werden uitgevoerd. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Woensdag ge meld, dat zich onder de terechtge- stelden leidende contra-revolution- nairen, saboteurs, leiders van gehei me bewegingen en voormalige na tionalistische ambtenaren bevonden. Velen werden doodgeschoten op openbare pleinen, aldus het pers bureau, waar tienduizenden de te rechtstellingen bijwoonden. Een vlotte overtocht Prins Bernhard is Maandagavond half zeven plaatselijke tijd (half elf Nederlandse tijd) op het vliegveld van Montevideo aangekomen, waar de presidentiële garde aangetreden was, gekleed in blauw-groene tuniek, witte pantalon met kolbak, een uni form, die nog uit de Napoleontische tijd dateert. Op het moment, dat het vliegtuig de grond raakte werden sa luutschoten gelost. Daarna inspec teerde de prins, gekleed in generaals uniform, de troep. De prins begaf zich van het vliegveld met zijn ge volg naar de villa van de directeur van de rubberfabriek Saez. De villa, die gelegen is in een schilderachtige buitenwijk van Mon tevideo, is geheel opgetrokken uit witte kalksteen. De prins zal hier ge durende zijn verblijf in Montevideo wonen. Het huis baadde in het licht van vele schijnwerpers. Op weg van het vliegveld naar de villa werd de ^rins luide toege juicht. De reis zelf is vlot verlopen. Zij liep over Zürich, Lissebon, Dakar en Rio de Janeiro. Gistermorgen is prins Bernhard ontvangen door president Andres Martinez Trueba; daarna legde ZJL H. een krans bij het standbeeld van Uruguay's nationale held, generaal José Artigas. Gisteravond was de prins op een banquet de gast van de president van Üruquay. Het West Berlijnse anti-commu nistische inlichtingenbureau ,„West" verklaarde Dinsdagavond de de Ne derlandse onderdaan Willi Zahler door de Oost-Duitse autoriteiten in een gevangenis te Torgau, in de Russische zone, gevangen wordt ge houden. Het bureau verklaart, dat Zahler tot 1947 als tolk voor de Ne derlandse militaire missie te Berlijn werkzaam was. In dat jaar ver dween hij. Volgens een Dinsdag te Berlijn aangekomen voormalige gevangene van de gevangenis te Torgau werd Zahler in 1947 op last van Oost- Duitse functionarissen ontvoerd en aanvankelijk gevangen gezet in het concentratiekamp van Sachsenhau- sen. Van hieruit is hij naar de ge vangenis te Torgau overgebracht. Het bureau „West" meldt verder dat Zahler, die afkomstig is uit Eygelshoven, in Nederland, geen briefwisseling mag onderhouden met zijn bloedverwanten in Nederland. Hij werd door de Oost-Duitse auto riteiten op beschuldiging van het op onwettige wijze werven van Oost- Duitsers voor het Franse vreemde lingenlegioen gearresteerd. BINNENLAND. De schoenfabriek der firma wed. P. J. van Bommel te Moerges tel is door brand geheel verwoest. De bouw van een nieuw station te Den Bosch en de gedeeltelijke af braak van het oude is aanbesteed. Laagste inschrijver: de firma Van Wingerden, Gouda, voor 493 200- Het stoomscheepje „Boom- stroom" is op het IJsselmeer gezon ken. De opvarenden zijn gered. Namens de Zusters van Liefde te Schijndel is aanbesteed het bou wen van eeii nieuw klooster. De laag ste inschrijvers: Gebrs. Schellekans te Schijndel, voor de som van 992.300.— BUITENLAND. In de buurt van Nemours, ten Z.O. van Parijs, is een Frans leger vliegtuig in de lucht uit elkaar ge sprongen. De drie inzittenden kwa men om het leven. Het toestel was op weg om de Franse minister van defensie. Jules Moch, af te halen. Een bommenwerpers van de Amerikaanse vloot is met 4 personen aan boord ten Oosten van kaap Hen ry in de Atlantische Oceaan gestort. Allen zijn omgekomen. In Hiroshima staat een 10 meter hoge toren met een „vredesbel" erin, als symbool van de vredeswil der in woners. Thans is de bel verdwenen, niet omdat de inwoners minder vre- de-lievend zijn geworden, maar omdat dieven de bel hebben gestolen. r\E 38e BREEDTEGRAAD is de laatste dagen weer buitenge woon actueel. In de hoofdsteden van alle landen, welke iets met de strijd op Korea te maken hebben en dat zijn er heel wat wikt en weegt men de kansen. De verbonden legers zijn thans bij de befaamde graad aangekomen en nu is de tijd rijp om het conflict te beëindigen. Voelhorens worden aan alle kanten uitgestoken om te trach ten in contact te komen met het verre en stug zwijgende Peking. Alles hangt nu van Peking af; een klein gebaar van toenadering, een woord van inschikkelijkheid is thans vod- doende om onmiddellijk commissies van goede diensten en bemiddelende kanselarijen in werking te stellen, die al hun best zullen doen de 0 partijen tot elkaar te brengen. Van cie zijde der Verenigde Naties heeft het niet ontbroken aan „zachte wenken", welke te kennen gaven, dat men daar bereid was om te gaan praten. MacArthur heeft zelfs openlijk een wapenstilstand aan geboden. op eigen houtje, naar ach teraf blijkt, waarover grote ontstem ming is ontstaan. Die ontstemming gold niet het feit. dat MacArthur een wapenstilstand aanbood, want daar toe is men allerwege wel geneigd, maar meer de bewoordingen, waarin de generaal het aanbod inkleedde. Hij heeft er nl. aan toegevoegd, dat als dé Chinezen daar niet op ingingen, verder gaande militaire maatregelen noodzakelijk zouden zijn. Londen schrok van dergelijke taal, zoiets zegt men niet tegen een Chinees. En bovendien: waar haa't MacArthur de euvele moed vandaan om toespelin gen te maken over militaire maatre gelen, waarover hij niets te vertellen heeft. Hij mag niet eens over de 38e graad. Over dit laatste het overschrij den van deze grens zijn dezer da gen nogal teffensrtijdige uitspraken gelanceerd. Volgens Truman kan MacArthur ie'f beoordelen of hij er over zal gaan of niet: dat hangt van de strategische toestand af, wélke ter beoordeling staat van de opper bevelhebber. Acheron heeft daarente gen weer verklaard dat het algemeen oprukken van de UNO-troepen over de 38e breedtegraad „een zaak van politieke overweging" is, wélke dus aan de beoordeling van de generaal is onttrokken. De tegenspraak is slechts schijn baar. want MacArthur behoeft zich inderdaad niets van de grens aan te trekken, indien hij in het contact met de vijand deze zou moeten achter volgen over de grens. Maar tegen een algemene grote opmarsch in de rich ting van de Mandsjoerijse grens zoals enige maanden geleden gebeur de zouden de Verenigde Naties zich verzetten. In elk geval blijkt uit al deze uit latingen bij elkaar, dat het Westen bereid is. om nu definitief een streep te zetten achter het Korea-avontuur: de politici doen het met een beleef de glimlach en een fluwelen hand- sohoen, de generaals doen het met v/at sabelgekletter als stok achter dc deur. maar aRen laten uitkomen, dat zil het nu welletjes vinden en dat zij Mao de raad geven, fhans eveneens eieren voor ziin geld te kiezen. De verwachting is nu, dat de ver bonden legers hun oomars zullen sta ken. om aan weerszijden geleeenheid te geven tot een adempauze- Als het kanon zwijgt, kan de stem van de onderhandelaar gehoord worden. De eerste aanwijzing, dat men te Peking bereid is, zal zijn, dat ook de Chine zen zich kalm houden en geen rneuw offensief gaan ontwikkelen. Vliege niers hebben nieuwe aanvoer van troepen waargenomen zodat men nog geenszins gerust kan ziin on de reactie van Peking. Er schijnt daar bovendien wat aan de hand te zijn. gezien de vele geruchten omtrent massale executies. Wat er precies gaande is. is van hieruit moeilijk waar te nemen, maar uit de reacties ~n Peking in de naaste toekomst. 7al wel blijken"wé'ke richting de ^verhand heeft gekregen. NED^TOLAND MAG VOOR wttttvï 1 y2 MILLIOEN TABAK KOPEN. De E.C.A. heeft Nederland machti ging verleend voor de aankoop van 1610 ton taoak in de Verenigde Sta ten. De totale waarde mag 1 millioen 781.000 dollar bedragen- Dit is de laatste toewijzing in de lopende periode, waarin voor totaal 8 millioen dollar aan tabak werd toegewezen. De toewijzing is bestemd voor de aankoop van Fire-cured, Ma- ry-land, en Dark air-cured tabakken, alsmede dekblad. De opbrengst tabaksaccijnzen voor 1951 is getaxeerd op 265 millioen gulden. De opbrengst was in tegen stelling met de laatste maanden van 1950, 3.5 millioen gulden meer. DE BEVOLKING DER AARDE. Volgens het bureau van de V.N. voor de statistiek neemt de bevol king der aarde met ongeveer 1 per jaar toe. Het totaalcijfer voor 1949 wordt geschat op ongeveer 2.400.000.000. Volgens de gegevens schijnt de bevolkingsaanwas in Zuid-Amerika het grootst te zijn. Zij wordt op 2 per jaar geraamd. Er is in de gehele Kerkgeschiede nis nog nooit een heilige geweest die niet blijmoedig was.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1