S)e &2ki6£(Boti/fca/»tt Plechtige Paasnachtviering te Rome Nieuwe methode voor atoom-energie Op dezelfde wijze als de zon £en Cl>cg.etitij.nA pwcédé De Indonesische crisis MacArthur s verklaring wekt verbazing Beroep van Truman op de Amerikaanse republieken KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 27 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12241 Argentijnse atoom zonnetjes Directeur: C. M. v. HAMEKSVELI} Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papeiigracht 32. Tel. 20015, Adm. en Adv. 7J826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teleioontjes 1.30 OPROEP VAN DE PAUS TOT VREDE UITZONDERLIJKE LUISTER is in de Eeuwige Stad het Paasfeest gevierd. Deze viering had dit jaar een geheel eigen karakter, doordat zij krachtens het pauselijk decreet „De Solemni Vigilia paschali instau- randa" wederom in haar glorie van vroeger eeuwen is hersteld. In de late avond van Paaszaterdag begaven dan ook vele duizenden zich naar de patriarchale kathedraal, de basiliek van St. Jan van Lateranen, die als vanouds de statiekerk was voor de viering van de H. Paasnacht, Zater dagavond omstreeks 10 uur begonnen daar evenals in de patriarchale basiliek van St. Paulus buiten de Muren de plechtige ceremoniën: de wij ding van het nieuwe vuur, van de paarskaars, van de doopvont; cere moniën, waarvan eerst nu de ware symbolische betekenis tot uiting kwam. In de eigenlijke statiekerk van St. Jan van Lateranen heeft de ze middernachtelijke viering wel een zeer bijzonder karakter gekregen, doordat daar in dezelfde nacht tijdens het H. Misoffer de Vicaris-Generaal van Z. H. de Paus voor Rome, Kardinaal Clemente Micara, de H. Pries terwijding toediende aan een aantal neomisten. Deze jonge priesters droe gen in de morgen van Paaszondag hun eerste H. Mis op. PAASVREUGDE IN STROMENDE REGEN. Enige uren na de plechtige viering in de St. Jan van Lateranen, in de vroege ochtend van Paarszondag, ter wijl uit een loodgrijze hemel de re gen op de straten en pleinen van Ro me kletterde, maakten tienduizenden bewoners van de Eeuwige Stad en duizenden pergrims zich wederom op, doch thans om op te trekken naar het hart van de Christenheid tenein de daar de zegen „Urbi et Orbi" van de H. Vader te ontvangen. Er waren pelgrims uit alle delen van de wereld, doch veelal uit West- Europa. Uit Nederland leden van het Katholiek Onderwijzersverbond, Katholieke jeugdleidsters en toekom stige kunstenaars van de M.T.S. in Groningen. Verder duizenden profes soren en studenten uit Frankrijk, pel grims tenslotte uit Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, uit Canada, de Ver enigde Staten en zelfs uit het Pro testantse Zweden. DE PAUS SPREEKT. Daarna verscheen de H. Vader op de buitenloggia van de St. Pieter, vanwaar hij de menigte toesprak.. Hij sprak de wens uit, dat dit Paas feest het begin mocht zijn van een tijdperk van vrede. De Paus spoorde allen aan, waarlijk zonen van God en waarlijk broeders onder elkander te zijn. Dat is het onderpand van de ware vrede. Daarom roepen Wij thans van God Zijn Zegen af, opdat het Pax Vobis, dat meer dan negen tien eeuwen geleden weerklonk, het „vrede zij u", een nieuwe werkelijk heid worde". De H. Vader richt Zich dan tot God en bidt: „Geef Uw zegen, o God, aan de le den van de hiërarchie, aan de clerus, aan de religieuzen, aan geheel het ge lovige volk, vooral aan hen, die zich wijden aan het lekenapostolaat; geef Uw zegen aan de leiders der volkeren, opdat zij mogen regeren in recht en waarheid tot heil van het volk; geef Uw zegen aan de gezinnen, waaruit het geslacht en de Kerk van morgen voortkomen; geef Uw zegen aan de jeugd, aan de jongens en meisjes, opdat zij de geestelijke vreugde kennen, toege wijd aan O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Zegen en versterk allen, die lijden naar ziel of lichaam, zegen de afge- dwaalden, opdat zij de ware weg terugvinden; zegen de verlaten kin deren, de ouden en vermoeiden van het leven; zegen de vluchtelingen en verjaagden zonder vaderland; zegen de onschuldig veroordeelden; zegen vooral hen die omwille van geloof en Kerk in de gevangenissen of in ballingschap verblijven". Dan richt de H. Vader Zich weder om tot de menigte en spoort hen voor de laatste maal aan de vrede te ver dienen in Christus, de Verlosser, de Verrezene. „de schoonste, de mach-1 tigste en liefdevolste". Onder de menigte, die op het Sint Pietersplein de zegen „Urbi et Orbi" ontving, bevonden zich meer dan 600 Nederlanders. PAUSMIS OP BELOKEN PASEN. Op Belokfn Pasen zal de H. Vader temidden van duizenden jonge zan gertjes uit alle delen van de wereld, o.a. uit Nederland, in de St. Pieter een Pontificale H. Mis opdragen. De- ze Pausmis zal door Radio Vaticana 1 worden uitgezonden op de 19, 25, 31, Vervolgens .gaf de Paus de zegen 41 en 50 meterband. De uitzending „Urbi et Orbi". 1 begint om kwart voor negen. PAUSELIJKE PAASZEGEN Een ontzaglijke menigte gelovigen was Zondag op het St. Pietersplein te Rome bijeen gekomen om de Pause lijke Paaszegen te ontvangen. In een ontroerende rede deed de H. Vader een beroep op het gehele mensdom om zich aaneen te sluiten voor de vrede. Z.H. Paus Pius XII geeft de me nigte op het St. Pietersplein zijn zegen. yj^rgentinië bouwt een reusachtige „zonne-oven" (thermotron) om atoom energie op dezelfde wijze te produceren als de zon, aldus heeft pro- fessor Ronald Richter, een uit Oostenrijk afkomstige geleerde, die het atoom-onderzoek in Argentinië leidt, te Buenos-Aires medegedeeld. Hij verwacht spoedig practische resultaten te kunnen bekend maken. Pro fessor Richter gaf gisteren een nadere uiteenzetting van de Argentijnse be wering, dat er atoom-energie is vrijgemaakt op een tot dusver niet be kende wijze. Hij verklaarde, dat zijn systeem practische toepassing zou vinden in krachtstations en smeltovens. PARIJS 2000 JAAR OUD. Binnen kort zal het feit herdacht worden, dat Parijs 2000 jaar bestaat en overal in de Lichtstad is men reeds bezig voorbereidingen te treffen om dit jubileum op waardige en feestelijke wijze te vieren Gedu rende enige weken zullen er grote tentoonstellingen en feesten zijn en zal men de buitenlandse touristen een idee geven van het „Artistieke Parijs". Op de Place d'Opera worden ge bouwen met het Parijse wapen ver sierd. NOG GEEN PRACTISCHE TOEPASSING. Metalen zouden volledig en zeer goedkoop in dampvorm kunnen over gaan. Hij wilde niet zeggen wanneer hij zijn stelsel in practische toepas sing zou kunnen brengen, omdat „wij nog steeds gebrek hebben aan de noodzakelijke fabrieken en grote re actie-ovens". De professor verklaarde desge vraagd, dat president Peron niet wenste, dat Argentinië atoom- en waterstofbommen zou vervaardigen. Een explosie volgens de nieuwe methode was voor het eerst op 16 Fe bruari teweeggQbracht. De kosten wa ren veel lager, dan bij het bekende systeem, omdat er geen uranium- fabrieken, uraniumbuizen, plutonium fabrieken of zwaar water nodig wa ren. De verkregen reacties weken ge heel af van kernsplitsingen en de ovens waren anders gebouwd. Professor Richter verwacht spoe dig onthullingen te kunnen doen over snelheden van 3200 km. per se conde, die hij met gas bereikte. Deze snelheid is 1000 maal hoger dan de snelheid van ontplofbare gassen, die in raketten gebruikt worden. De on der controle verlopende explosies waren te vergelijken met de ontplof fingen, die op nieuwe sterren waar genomen worden. De professor verklaarde, dat zijn medewerkers in het belang van de geheimhouding klein in aantal wa ren en dat hij bovendien gebruik maakte van electrische machine- „mensen". Eén man kon met een der gelijke robot het hersenwerk van 1000 arbeidskrachten vervangen. Wij heb ben de grondslag gelegd voor een volkomen nieuwe physica van het zonnestelsel, verklaarde de genatura liseerde geleerde. Wij zullen kleine kunstmatige zonnen op aarde ontste ken. TWIJFEL OMTRENT BRUIKBAARHEID. Overal, maar vooral in Amerika, hebben atoomdeskundigen hun twij fel uitgesproken over de mogelijk heid, dat de Argentijnse vinding bruikbaar zou zijn. Politici menen, dat president Peron de aandacht wil afleiden van de onderdrukking van het onafhankelijke dagblad „La Prensa", welke in de vrije wereld verontwaardiging heeft gewekt, of dat hij zich in een sterke positie wil plaatsen tijdens de inter-Amerikaan- se conferentie, die in Washinfton be gonnen is. Prof. Richter begon zijn onderzoe kingen op atoomgebied omstreeks 1936 in Duitsland en hij vertoeft sinds drie jaar in Argentinië, dat, volgens persberichten uit 1947, na de oorlog 2000 Duitse atoomgeleerden zou hebben openomen. Zij zouden be trokken zijn bij het werk in de proef fabriek op het eiland Huemul, in het Argentijnse merengebied nabij de Chileense grens. Ons voortbestaan, aldus de presi dent, hangt van het doorvoeren van deze grondbeginselen af Zonder de Verenigde Naties zal er geen veilig heid in de wereld bestaan Hoe mach tig en productief het Westelijk half rond ook is, wij kunnen het niet veilig stellen door er een muur om heen te bouwen. Hij zeide, dat de Verenigde Staten van plan waren de plannen voor technische samenwerking binnen de beide Amerika's voort te zetten, hoe wel zij wegens het bewapeningspro gram, dat op volle toeren draait, niet zoveel zouden kunnen doen als in normale tijden. Truman zeide, dat als de Sovjet-Unie met behulp van vijfde colonnes en gewapend geweld er in zou slagen Europa onder de voet te lopen, de gevolgen voor het Westelijk halfrond ontzettend zou den zijn. „Wij zouden tegenover een vijan dige macht komen te staan aan de kusten van de Atlantische Oceaan, die in staat zou zijn de grote econo mische hulpbronnen van onze over wonnen vrienden aan te wenden om over zee een aanslag te ondernemen op onze eigen onafhankelijkheid. Wij moeten en willen dat niet laten ge beuren Wij moeten de vrije volken van Europa bijstaan, aldus Truman. Wij erkennen, dat het volk van Rusland en de volken van de Sovjet- Sartono kabinets formateur De voorzitter van het Indonesische parlement, het PNI-lid Sartono, is aangewezen als kabinetsformateur. Ir. Soekarno, die hiervan op Paas- ochtend ten paleize mededeling deed, verklaarde: „Het doel is een natio naal coalitiekabinet op brede basis te vormen. Sartono heeft tegenover Aneta verklaard de opdracht te aan vaarden". De uitvoerende Raad van de P.N.I. heeft hieraan zijn goedkeu ring gehecht. Sartono heeft aan de pers meege deeld, dat het niet zijn bedoeling is zelf zitting te nemen in het kabinet. De fractie-voorz. van de Masjoe- nri, Prawoto Mangkoesaswito, heeft op een vraag van Aneta of een ka binet te vormen is waarin de P.N.I.- en Masjoemi-leden zullen worden opgenomen verklaard, dat hij zulks niet uitgesloten acht. Het meest zal het er van afhangen in hoeverre de formateur de Masjoe- mi er van overtuigt, dat zijn pro gramma politiek verantwoord en practisch uitvoerbaar is, aldus Mang koesaswito. Zuid-Koreanen over de 38e breedtegraad NA DE OPZIENBARENDE VERKLARING, die MacArthur Zaterdag af legde en waarin hij afwisselend dreigend en verzoenend aan de communisten een vredesvoorstel deed, hebben zich tijdens het weekend een aantal nieuwe ontwikkelingen voorgedaan. Belangrijkste daarvan is wel het feit, dat de Zuidkoreaanse strijdkrachten, die oprukker aan de uiterste Oostkust, over de 38ste breedtegraad zijn getrokken en op 5 km. ten Noorden van de grens de stad Joenpoi hebben bezet. Ook langs de Westkust en in het centrum trekken de geallieerden naar de breedte graad op, waar echter steeds toenemende tegenstand wordt gemeld van de communisten, die van plan schijnen zich langs de parallel krachtig te verdedigen. Niet minder opzienbarend is het feit, dat thans in Washing ton gesproken schijnt te worden over de mogelijkheid van nieuwe onder handelingen met China, om te komen tot een wapenstilstand. hoogste leiders van het Amerikaan se State Department en aldaar de verklaring van MacArthur onder de loupe worden genomen. Algemeen wordt verwacht, dat de betrokken landen sterke critiek zullen laten horen over MacArthur's woorden en wellicht zelfs zullen vragen zijn macht wat in te perken. Vooral het feit, dat de generaal niets aan Washington heeft laten doorschemeren over zijn voorgeno men verklaring, schijnt men in de Amerikaanse regeringsstad hoog op te nemen en volgens James Reston, de diplomatieke correspondent van de „New York Times" zou zijn ver klaring nooit zijn goedgekeurd, wan neer zij was voorgelegd aan Wash ington. In zijn verklaring zeide MacArthur Zaterdag o.a., dat hij bereid was het communistische opperbevel te ont moeten om te spreken over vrede volgens de voorwaarden van de UNO, en dat China een snelle militaire ne derlaag tegemoet zou gaan, indien de geallieerden zouden besluiten de oor log uit te breiden tot de kusten van China en de militaire bases van dat land. Terecht zegt de „New York Times" dan ook, dat deze verklaring, afge zien van haar overige mérites „niet- realistische" is, daar het toch „uiterst onwaarschijnlijk is, dat de UNO, die er zo op gebrand is de vijandelijkhe den te beperken, een actie'zou goed keuren, waardoor zij (de vijandelijk heden) sterk zouder toenemen". Het enige antwoord van China, dat intussen is ontvanger op de „vredes- voelhorens" van de generaal is een verklaring geweest van Peking, waar in een plan van vijf punten wordt uiteengezet, gericht op een „geweldi ge economische opbouw" van Noorde lijk China. Behalve de ontwikkeling van de industrie, wordt daarin de in tensivering van de strijd tegen de „Amerikaanse agressie in Korea" aangekondigd. BUITEN MEDEWETEN VAN WASHINGTON. Volgens persberichten en diploma tieke woordvoerders in Washington zouden de landen, wier troepen strij den in Korea, juist bezig zijn geweest zulk een verklaring op te stellen, toen MacArthur Zaterdag geheel on verwacht en buiten medeweten van Washington met zijn aanbod kwam. Dit zou thans de besprekingen van de landen te Washington hebben doorkruist, hoewel ook MacArthur op zijn beurt blijkbaar niets heeft afge weten van deze besprekingen. Heden, Dinsdag, zal er een con ferentie worden gehouden van de Ter verdediging van West-Europa PRESIDENT TRUMAN deed gisteren een beroep op 21 Amerikaanse republieken om haar verdediging samen te voegen en haar kracht te bundelen ten einde de volken in Europa en Azië, die tegen de commu nistische overheersing strijden, gezamenlijk te schragen. De Amerikaan se president sprak deze woorden in de openingsrede tot de eerste veilig heidsconferentie van de 21 Ameri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken sinds 1942, welke te Washing ton wordt gehouden. Truman verklaarde, dat de agressie ve expansie van de Sovjet-Unie de gehele wereld bedreigde en hij zeide, dat de Amerikanse republieken zich door twee grondbeginselen zouden la ten leiden. Het eerste is samenwer king tussen vrije en onafhankelijke landen en geen dwang of geweld. Het tweede is de erkenning, dat wel vaart voor allen geldt én niet voor weinigen. staten hetzelfde wensen voor zich zelf en hun kinderen als wij. Wij ho pen, dat zij op een goede dag de mo gelijkheid krijgen om him leiders af te keren van hun huidige weg naar tyrannie en agressie, aldus Truman. De conferentie, die op verzoek van de V.S. bijeen is gekomen, zal een program van drie punten bespreken: 1. De politieke en militaire samen werking voor de verdediging van de beide Amerika's en maatregelen ter voorkoming en onderdrukking van agressie. 2. Het verstevigen van de binnenlandse veiligheid in de Ame rikaanse republieken en 3. Economi sche samenwerking in geval van nood. Berichten in de Amerikaanse pers die ingegeven zijn door Ame rikaanse autoriteiten opperden de mogelijkheid, dat de Amerikaanse regering een militair hulpprogram in dringende overweging had van 80 millioen dollar voor Latijns-Ame- rika. Ko-VLeOje... Ze zijn erg goed op de hoogte van de gangbare intellectuele stromingen; ze lezen alleen bestsellers; maar hun hart is vol wanorde. CHINESE WEERSTAND. Intussen wijzen de berichten van het front er op, dat de communisten thans vastbesloten zijn weerstand te bieden langs de 38ste breedtegraad. De terugtocht, die de afgelopen maand voortgang heeft gevonden, schijnt thans te zijn geëindigd en zelfs wordt gemeld, dat langs het 80 km. brede centrale front Chinese eenhe den oprukken naar de geallieerde stellingen. PAASVIERING AAN HET FRONT. Zondag onderbraken de troepen de gevechten voor korte tijd voor de herdenking van het Paasgebeuren. Tegen zonsopgang v.erden overal en als het enigszins mogelijk was ook aan het front, Paasdiensten gehou den. Een Amerikaanse veldprediker sprak zijn onderdeel via een met een luidspreker uitgerust vliegtuig toe. dat laag over de linies scheerde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1