S)e ftztelóeSotvfcci/iit WttBBBÊÈ W 'jft KERMEN BOVWEH' 1 Godsvrede in Jeruzalem Franse regering verhoogt de lonen GAZELLE ZATERDAG 24 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12240 Directeur: C M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jspjfplw Mi LPT Oi BISSCHOP l Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p^mm^reletoontjesJ^k£0 Mac Arthur tot onderhandelen bereid HET ONGELOFELIJKE VERHAAL JUICHEND als de morgenstond rijst het Paasfeest aan de kim. Het baadt zich in een dauw van geluk en onverstoorbare vrede; het geurt van paradijselijke vreugden en geneugten. Het is het feest van de eeuwige lente, de belofte van de nieuwe, ongeschonden mens de belofte èn de vervulling ervan. Want Christus is verrezen als eersteling, als de primavera, van hen, die ge storven zijn. Wensen wij onze God en Heiland geluk bij het aanbreken van deze dag, de hoogste en schoon ste dag der Schepping. Wensen wij elkander geluk, wij, die door het bloed van het Lam gereinigd zijn uitverkoren in eeuwigheid dit feest te vieren, indien wij aan onze uit verkiezing willen beantwoorden. Van ganser harte: Zalig Pasen! WANNEER we in de laatste dagen gepoogd hebben met de mens- geworden God af te dalen in de don kere krocht van lijden en vernede ring; wanneer we getracht hebben ons enigermate in te denken de vre selijke straf van onze zonden, waar onder Christus werd verpletterd: wanneer we in zwakke accoorden hebben meegevoeld de opluchting van het uitgekreten: „Het is vol bracht" dan zullen we ook van verre beseffen, hoe schoon en schit terend de Paasmorgen voor de ver rezen Heiland is geweest De twij felzucht van de ondergedoken apos telen, d:e het maar niet konden ge loven. de schrik van de vrouwen, die het lijk kwamen óver-balsemen, heeft de vrede en vreugde niet kun nen verstoren van de Christus, die de Wet des Vaders had ingewilligd Hef was volbracht. J_|IJ HEEFT er een goddelijk beha- gen in geschept op deze eerste dag van zijn herwonnen vrijheid blijde verrassingen te bezorgen aan zijn vrienden. Maria Magdalena trof Hij aan, we nend bij het lege graf: „Vrouw, waarom weent ge? Wie zoekt ge?" Zij meende, dat het de tuinman was en deed haar beklag, omdat men het lijk had weggehaald. Christus sorak slechts een woord: „Maria!" Toen vielen haar de schellen van de .ogen en zii stamelde: Rabboni!, dat is Leraar. Terwijl Maria Magdalena, verge zeld van enige andere vrouwen, naar de stad terug-draafde om de aposte len te waarschuwen, kwam de Ver- rezene hen opnieuw tegemoet en sprak „Wees gegroet", en zij aanba den Hem De ervan in kennis ge stelde apostelen geloofden niets van de verhalen der vrouwen en be schouwden het „als beuzelpraat". Voor alle zekerheid togen Petrus en Johannes de stad uit naar het graf en vonden het ledig. De lijn waaddoeken, waarin het lijk was gewikkeld, lagen er. De zweet doek, welke od het hoofd had gele gen „afzonderlijk opgerold". De apos telen gingen huiswaarts „in verwon dering over het gebeurde". In de middag wandelden de leer ling Cleophas met een vriend de stad uit naar zijn huis, dat te Emmaus, twee uur gaans van Jeruzalem, was gelegen. Onopvallend voegde Chris tus zich in hun gezelschap: „Waar voor kijkt ge zo verdrietig?" Of de Vreemdeling niet wist, wat voor ver schrikkelijks er Vrijdaes te Jeruza lem was gebeurd? En Hij zeide hun: „Wat dan?" Hoe gaarne hadden ook wij de vergenoegde oogopslag gezien, toen Hij zeide: „Wat dan?" In Em maus gekomen, gebruikte Hij met hen het avondmaal en was plotse' ling, toen ze Hem herkenden, uit hun gezicht verdwenen. De twee vrienden keerden onmid dellijk naar Jeruzalem terug en vonden in een huis de apostelen en enige andere personen in een opge wonden stemming, want de Heer was ook aan Petrus verschenen En terwijl zij druk met elkaar praatten, stond Hij onverwacht in hun midden en zeide: „Vrede zij u! Wees niet bang. Ik ben het" Maar allen wa ren bevangen van ontzetting. Zij konden het niet geloven „van blijd schap", totdat Christus vroeg: „Hebt ge hier niets te eten?" en hij at gebraden vis en honingraat MA DEZE EERSTE PAASDAG is de Verrezene nog herhaalde ma len, ook aan grote groepen leerlin gen verschenen, tot aan Hemel vaartsdag. De evangelisten, die 'le verhalen optekenden, kunnen niet van fantasterii verdacht worden. Zij vertellen eerlijk van de ongelovig heid van de critische apostelen en van de twijfel, die bij sommige leer lingen zelfs nog bestond bij de he melvaart- Zij verdoezelen ook niet. dat op het eerste gezicht niemand Christus herkende. Hij was in zijn verheerlijkt en on lijdelijk lichaam blijkbaar slechts te herkennen door degenen, aan wie Hi.i daartoe de genade gaf. Ofschoon Hij gewoon met hen sprak en at en dronk, verdween Hij plot seling of stond, terwijl de deuren ge sloten waren, even plotseling in hun midden Voor ons allen is het constateren van deze merkwaardige eigenschap pen van het verheerlijkt lichaam van bizonder belang. Bij de onder gang van de wereld mogen wij Chris tus navolgen in zijn Verrijzenis en eveneens in zulk een „vergeestelijkt lichaam" voortleven. Geen leed zal ons meer kunnen deren, en zó, in de nieuwe wereld, waarin gerechtig heid en vrede woont, zullen we de paradijs-vreugdd smaken, die Chris tus, ons heeft verworven door lijden en dood. J"\E SIDDERING, die de „eeuwige heuvelen" van Israël beving, toen een lichtende gestalte de steen af wentelde van het (toen reeds ledige) graf, is dg voorbode geweest van le dag, dat de krachten der hemelen zullen geschokt worden en de Zoon van God zal komen om te oordelen ,met grote macht en majesteit". Dan zal Hij, die op de Eerste Paas- lag bij het vallen van de avond zo gewoon-menselijk even opliep, en die, even onherkenbaar, nog steeds huist in ieder tabernakel en vandaar zijn verblijf bij ons neemt, zich open baren in de bliksem-schietende heer. lijkheid en het brullend noodweer ijner goddelijke gerechtigheid. Wanneer zijn rechtvaardige ver bolgenheid over de wilde ondank en schandelijke verwatenheid van het menselijk geslacht zal zijn bedaard, wanneer Hij het kaf van het koren zal hebben gewand, zal de eeuwige lente zich baanbreken en het grote Paasfeest beginnen. GOD is op aarde geweest en mens geworden om alle mensen, die van goeden wil zijn, te zaligen De wijze, waarop Hij deze taak vervul de, was zo geheel anders als ook maar enig mens zou kunnen verzin nen, dat op de ongelofelijkheid het zegel ligt der goddelijke geloofwaar digheid. Getrapt is Hij en geslagen als een hond. Het was nog denkbaar en God-eigen, dat Hij uit een geslo ten graf zou verrijzen. Het tart ech ter wederom iedere fantasie, dat de Verrezen Godheid, van wie de evan gelisten adem-beklemmend beschrij- iven, hoe Hij, met huiverende majes- Iteit bekleed, de wereld zal oordelen bij haar ondergang, enige dagen na zijn verrijzenis uit de dood, aange troffen wordt 's morgens vroeg, zit- j tend aan de oever van het Meer van Genesareth, terwijl Hij rustig bezig is een vuurtje aan te leggen, en cr I vis en brood op aan 't bakken is. Hij deed dit, om een paar apostelen te vergasten, die onbekend van Zijn tegenwoordigheid op het meer aan het vissen waren en voor de zoveel ste keer niets gevangen hadden. Hef is zo volkomen ongerijmd en ongoddelijk, dat alleen God zelf het kon volvoeren. Men kriigt de indruk, dat de mensseworden God nog enige dagen op aarde vacantie nam en er nauwelijks toe kon komen, afscheid te nemen van de vriendcrhappelijke omgang met de mensen. Want God's vreugde is het „te zijn met de kin deren der mensen". Zo heeft Hij het van de aanvang af gewild maar reeds de eerste mensen verwierpen in hun hoog moed Zijn uitnodiging. Maar, toen Hij door een sloverig leven en bit tere dood Zijnerzijds de band had hersteld, heeft Hij in Zijn Paastijd ons een voorsmaak gegeven van ons toekomstig geluk, de vertrouwelijke omgang met Hem O. heerlijk Paas feest! Moge het ons tot penadi" on derpand zijn dat wi.i. hoewel on waardig, de Verrezene als onze Vriend in het paradijs zullen ont moeten en Hem nimmer meer zullen verliezen. M. ENGELANDS NIEUWSTE STRAAL JAGER. Imposant in ieder onder deel is de nieuwe Britse straaljager, de Meteor Mark 8, die tot nu toe op de geheime lijst stond, maar waar van thans de verschillende bijzon derheden bekend zijn gemaakt. Het toestel, dat uitgerust is met twee Rolls Royce Derwent 8 turbo straalmotoren, kan in 6 minuut een hoogte van bijna 10.000 meter bereiken. De staart is van een nieuw type, hoekig gevormd en achter waarts gericht. Het bovendeel van de cockpit bestaat uit één stuk en is meer aangepast aan de aërodyna mische eisen. De Meteor 8 behaalde het Wereld snelheidsrecord op het traject Lon denKopenhagen vice versa. trokken door ruïnes Pelgrims di Een waarschuwing Peking tot Zullen de stakingen vandaag nog eindigen ^E FRANSE regering heeft Vrijdagavond besloten de lonen van alle arbeiders in het gebied van Parijs met elf procent te verhogen. Het minimum-uurloon wordt namelijk van 78 op 87 francs gebracht Het laagste uurloon in de provincie werd van 64 tot 74 francs verhoogd. De ministerraad, bijna een vol etmaal in vergadering bijeen, maakte zijn beslissing bekend enkele uren nadat de socialistische Force Ouvrière had aangekondigd, dat zij met 65.000 leden de spoorstaking nog 48 uur zou voortzetten. Nu de regering het advies der collectieve looncommissie tot op de centime heeft gevolgd, wacht Frankrijk met spanning af of de socialisten de moed vinden om hun parool nog vóór Pasen te herroepen. De regering is met haar conces sies, twee tot vijf stappen verder ge gaan dan zij tijdens het overleg met de looncommissie van zins was. Mer, vraagt zich af hoe de reactie zal zijn in de bedrijven (de metaal-, de mijn. en de rubberindustrie) waarin on- dernemei's en arbeiders ree,ds op ba sis van een geringere loonsverhoging tot accoord kwamen. Het ministerie van vervoer heeft bekend gemaakt, dat de arbeiders, die een oproepingsbevel tot hervat ting van het werk hebben ontvan gen en hieraan Zaterdag om 12 uur geen gehoor gegeven hebben, als dienstweigeraar zullen worden be schouwd en dientengevolge gestraft kunnen worden met een boete van duizend tot drie millioen francs of een maand tot een jaar gevangenis straf of onmiddellijke schorsing zon der behoud van salaris met de mo gelijkheid van ontslag Tweeduizend van de 120.000 mijnwerkers in Noord-Frankrijk zijn Vrijdag in sympathie-staking gegaan. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken hebben 16.000 van de 40.000 arbeiders, die een oproep hebben gekregen weer aan het werk te gaan, hieraan gevolg gegeven. Ondanks de staking bij de electri- citeitsbedrijven is er te Parijs een surplus aan electriciteit, omdat het Vrijdag de helderste en warmste dag van het jaar tot nog toe was. DE KL.M. VLIEGT NORMAAL In verband met de stakingen in Frankrijk deelt de KLM mede, dat zij haar diensten op Parijs op nor male wijze voortzet Om aan de vraag naar extra ver voer tegemoet te komen zal zij al het beschikbare materieel inleggen. STAKINGSPAROOL OP FRANSE SPOORWEGEN INGETROKKEN De leiders der niet-communistische vakverenigingen hebben Zaterdag ochtend vroeg de in de nacht van Vrijdag op Zaterdag gegeven op dracht tot verlenging van de spoor wegstaking in geheel Frankrijk met twee dagen, ingetrokken. De vertra ging en verwarring, welke in de af- RIJWIELEN reeds vanaf fl. 139.55 geheel compleet met lamp, jasbeschermer, slot enz. GEBR. HUISMAN, Carrierliuis, Showroom Hogewoerd 66, Tel. 22962. gelopen twee dagen door de staking is veroorzaakt, zal echter waar schijnlijk ook Zaterdag nog tot laat op de dag voortduren, daar de mees te spoorwegarbeiders wel de op dracht tot voortzetting van de sta king ontvingen, doch nog niet heb ben gehoord dat deze later teniet is gedaan. De regering heeft een loonsverho ging van elf en een half procent toe gestaan. Daarop werd een bijeen komst gehouden van vertegenwoor digers van het Franse ministerie van vervoer en leiders der vakverenigin gen, waarop overeenstemming werd bereikt over nieuwe loonschalen De leiders der vakverenigingen deel den vervolgens mede, dat de arbei ders het werk zouden hervatten Ook aan de arbeiders van de gas- en electriciteitsbedrijven werd Za terdagochtend vroeg opdracht gege ven het werk te hervatten, nadat overeenstemming over een nieuwe loonschaal was bereikt. De staking bij de ondergrondse sooorweg en bij de busd:en«ten in Parijs duurt voort, zeer ten on gerie ve van de toeristen die Pasen in de Franse hoofdstad willen doorbren gen. Ook van vele Parijzenaars zelf, die van buiten Parijs naar de hoofd stad terugkeren, om daar het Paas feest te vieren. THéRèSE NEUMANN. Vijf en twintig jaar geleden, op Goede Vrijdag 1926, werd de aan dacht van de wereld getrokken naar Konnersreuth, waar zich bij Thérèse Neumann de- stigmata, de vijf kruis wonden van Christus, hadden gema nifesteerd. Sindsdien bloedden ieder jaar op Goede Vrijdag Thérèse Neumann's stigmata. Jaar na jaar begaven velen zich naar Konnersreuth om de bloe dende wonden te aanschouwen. Ook dit jaar waren weer duizen den toegestroomd, voornamelijk Duit sers en Amerikanen. Zij werden ech ter teleurgesteld. Pastoor Josef Na- bers deelde mede, dat Thérèse Neu mann voor het eerst sedert 25 jaar niet in extase was geraakt. Tussen de ruïnes, die de strijd tus sen de Israëli's en de Jordaniërs in Jeruzalem heeft nagelaten, trok gis teren de lange stoet van duizenden pelgrims langs de weg, die van de stad naar de Calvarieberg leidt. In het niemandsland tussen Nieuw-Je ruzalem j dat Israëlisch grondgebied is, en Oud-Jeruzalem, dat door .ie Jordaniërs van koning Abdoellah wordt bezet gehouden, waren de mij nenvelden weggenomen, de .draken- tanden" en de Spaanse ruiters langs de weg gezet en de schuttersputten en loopgraven voorlopig gedempt. Van de gehavende kantelen van de gesloten Jaffa-poort keken zwijgend schildwachten neer op de vredige stoet. Gisteren werd het slagveld be zet door de duizenden naamloze Christenen van alle rang en stand, die gekomen waren uit vele landen om Goede Vrijdag te herdenken. Op Paasdag zelf zal de oude poort wijd open gaan om een andere stoet door te laten, prachtvoller en schitteren der dan die van Goede Vrijdag. Pre laten in vol ornaat en diolomaten van hoge en lage rang zullen dan naar de Verrijzeniskerk trekken Israëli's en Jordaniërs hebben voor drie dagen de wapens uit de sch:et- gaten en van JeruzaJems oude muren weggenomen. Maandag zullen zij die weer opnemen: de Arabiër om de Israëlische boer we? te jagen die over de demarcatielijn aan een Jor daanse put water komt stelen (Pa lestina beleeft zijn grootste droogte sinds 80 jaar), en de Jordaanse her der zal weer door Israëlische kogels od de vlucht worden gejaagd, wan neer hij uit verboden gebied zijn ver dwaalde schapen zal willen terugha len. Dit is twee dagen vóór de chris telijke feesten nog gebeurd in en om Jeruzalem. Vreemde pelgrims uit ver re landen legden op Go°de Vrijdag door een boetetocht een godsvrede op aan ^triidlustige en onverdraag zame "•ëli's en Jordaniërs, die hen vanuit hun «tellingen naspied^en. ontwapend, nieuwsgierig en argeloos ^Js toeristen. Nog gëen voortgang te Parijs De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden zijn Vrijdag middag in een besloten zitting bij een geweest. Zij waren elk slechts van een adviseur en een tolk verge zeld. Zaterdagmorgen om half elf zou weer vergaderd worden. Deze zitting zou openbaar zijn. EENHEID IN GEVAAR? Ondertussen verluidt, dat de een heid van de Westelijke delegaties te genover de Russische niet meer zo groot is als zij geweest is. Er is welis waar geen sprake van scheuring of zelfs maar van ernstige onenigheid, maar de Fransen en Engelsen zijn van oordeel, dat men met de Russen 1 tot een accoord moét komen en dat de Amerikanen niet soepel genoeg zijn en niet voldoende bereid om concessies aan Moskou te doen. Het is, zegt het Amerikaanse pers bureau „Ass. Press" zowel voor de Engelsen als voor de Fransen nodig om tot een vergelijk met het Krem lin te komen. Voor de Engelsen om dat de conservatieven Labour al zo lang verwijten, dat het niet in staat is om tot een of andere bespreking met de Russen te geraken. En voor de Fransen omdat overeenstemming met Moskou de regering een ant woord in de mond zou geven op de critiek van de communisten De Engelsen en Fransen menen, dat de Russen werkelijk tot een con ferentie van de vier ministers wil len komen. De Amerikanen zijn daar niet zo zeker van. Leden van de Amerikaanse delegatie zijn van oor deel, dat de Amerikaanse houding soepel genoeg is. Voordat generaal MacArthur per vliegtuig uit Tokio vertrok voor een nieuw bezoek aan het front in Ko rea, heeft hij zijn aanbod herhaald, een bevelhebber van de tegenstan der te ontmoeten om een wapenstil stand in Korea te bewerkstelligen. „Door een wapenstilstand zouden de politieke doelstellingen van de Ver enigde Naties in Korea, waartegen geen land met enig recht aanmerking kan maken, zonder verder bloedver gieten verwezenlijkt kunnen wor den", aldus MacArthur. MacArthur wenste dat het Koreaanse conflict naar „de eigen merites" alleen bijge legd zou worden zonder dat het ver zwaard werd door „andere zaken, die niet direct met Korea verband hou den, zoals Formosa of de zetel van China in de V.N.". MacArthur verklaarde, dat com munistisch China een „militaire in eenstorting" te wachten zou staan, indien de V.N. besloten „haar ver draagzame poging om de oorlog tot het gebied van Korea te beperken" te laten varen. MacArthur uitte de waarschuwing, dat de oorlog zich misschien zou uitbreiden, indien Chi na niet door onderhandeling tot een bij legging van het geschil zou willen komen. DE 38STE BREEDTEGRAAD Generaal Douglas MacArthur, op perbevelhebber der verbonden strijd krachten in Korea, deelde Zaterdag mede de lei-ding van het achtste Amerikaanse leger opgedragen te hebben, de 38ste breedtegraad op nieuw te overschrijden, „indien en op het tijdstip dat zulks om veilig heidsredenen tactisch raadzaam is". Nieuwe stoomfabriek in West-Amerika De Amerikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat in de staat Colo rado een atoomfabriek zal worden gebouwd, waar een „geheim procédé wordt toegepast". De kosten worden op 45 millioen dollar geraamd. De nieuwe atoomfabriek komt op een terrein van tien vierkante kilo meter, ongeveer 30 km. ten Noord westen van Denver aan de voet van de Rockey Mountains. Voor de exploitatie zial men slechts een bescheiden gebruik be hoeven te maken van water, gas en electriciteit, hetgeen in de andere atoomfabrieken onontbeerlijke fac toren zijn. Wanneer de atoomfabriek op volle toeren draait zal zij werk bieden aan 1000 personen. In politieke kringen te Djakarta verwacht men, dat heden de aanwij zing zal plaats hebben van twee ka binetsformateurs, nl. van de Mas- jumi en van de Partai Nasional Indo nesia. voor de vorming van een kabi net op brede basis. VIER EEUWEN MARINE UNIFORM Het schouwspel der verschillende uniformen van het Britse Corps Ma riniers zoals deze gedragen werden sedert de oprichting van het Corps tijdens de regering van Koning Ka- rel II zal een der attracties vormen gedurende de vlootdagen, weltee te Portsmouth gehouden zullen wor-1 den. Dat deze uniformen in de^üoop der eeuwen aan sterke veranderin gen onderhevig waren, blijkt uit de foto welke gemaakt is tijdens een der repetities. De juffrouw in het midden stelt voor Nell Gwann een oekend toneelspeelster uit de tijd van Karei II. De uniformen (van links naar rechts gezien) zijn uit de tijden: 1641; 1763; 1780; 1800; 1860; 1874; 1900; 1914; 1935; 1950. JUBILEUM DIRECTEUR RIJKS BUREAU AARDOLIEPRODUCTEN. Donderdag 29 Maart a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. van de Poll, Directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten, indienst trad bij de Astra Ro- mana" te Boekarest, dochteronder neming van de Koninklijke Shell Groep. De heer van de Poll is voorts Nederlands Gedelegeerde in de Olie Commissie van de Organisatie voor Economische Europese Samenwer king te Parijs. f In vreugde wascht Cods Kerk het jong gelaat f j En van haar schoudren gleed de zwarte falie, f Daar staat zij, kind, in bruidelijk ornaat En zingt verrukt het Victimae Paschali I p. Jac. Schreurs

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1