3)e ÊoldóeSou^ant Een loonsverhoging van 5 procent De lichtstad verduisterd Tot hoogstens f 200 per jaar Gaan de Vier te Parijs uiteen Vandaag besloten zitting Franse kieswet goedgekeurd Verrassende luchtlanding in Korea Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12239 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1-30 jyiET INGANG VAN DE LOONWEEK van 19 tot 24 Maart (van 19 tot 31 Maart voor hen die maandloon ontvangen) wordt een verho ging van 5 procent, echter met een maximum van 200 gulden per jaar, voorgeschreven voor lonen en salarissen. Deze verhoging^ geldt voor al le mannelijke en vrouwelijke werknemers die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsver houding geregeld is in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers zal de minimumverhoging vier cent per uur bedragen. Het zal mogelijk zijn om voor werknemers, mannelijke en vrouwelijke, beneden 23 jaar, die niet gehuwd of kost winner zijn, de lonen te verhogen volgens een nader te bepalen schaal. Nadat gisterochten en gistermid dag op het departement van de Mi nister-president besprekingen wa ren gehouden tussen dr. Drees, de ministers van economische zaken en sociale zaken, de staatssecretaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn en vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid verscheen een of ficiële mededeling met de aankondi- gin van 5 procent loonsverhoging. Tijdens de besprekingen van giste ren werd algemeen het in de rege ringsverklaring van 17 Maart inge nomen standpunt aanvaard, dat net ongunstige verloop van de betalings balans, hetwelk een gevolg is van de internationale politieke ontwikkeling en de daarmee samenhangende mili taire inspanning noopt tot een be perking van het verbruik en van de investeringen. Deze noodzakelijke vermindering van het verbruik werd door de regering gesteld op 5 pro cent. Hierbij is nog niet in aanmer king genomen, dat in het bijzonder de jongste moeilijkheden in het han delsverkeer met Duitsland inmiddels opnieuw een ongunstiger situatie hebben doen ontstaan. Bij het besluit om door het col lege van rijksbemiddelaars een be schikking te doen uitvaardigen tot loonsverhoging met 5 procent, be perkt tot een bedrag van 200 gul den per jaar, is rekening gehouden met vermoedelijke prijsstijging tot 1 April, met inbegrip van de op deze datum voorgenomen prijsver hoging van huisbrandkolen. DISPENSATIE Voor bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking ott ernsti ge economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemiddelaars, gehoord de Stich ting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispensatie worden ver leend. Verzoeken om dispensatie moe ten uiterlijk 31 Maart a.s. bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend. Gedurende de periode, dat het Col lege nog geen uitspraak heeft ge daan, wordt de verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opge schort. Indien het college het ver zoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toege kend. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddelaars een vergunning worden gegeven om een zelfde loons verhoging toe te kennen in gevallen waarin de arbeidsverhoudingen niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. De positie van het overheidsperso neel zal door de regering afzonder lijk worden geregeld. OOK ANDEREN De regering overweegt tevens te bevorderen, dat op de kir derbijsla gen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krach tens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor socia le bijstand (waaronder de overbrug gingsregeling), ook een verhoging wordt toegepast. Daarover is nog overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal een beslissing worden genomen. De regering acht het gewenst dat na Pasen het overleg met de Stich ting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwikkeling van de eco nomische toestand van ons land na der in beschouwing te nemen. Onder leiding van de minister zon der portefeuille, prof. Albregts, zal tevens worden nagegaan op welke wijze door samenwerking van onder nemers en arbeiders de productivi teit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbeiders in de resulta ten dezer productieverhoging te doen delen. Met de daarvoor in aanmerking komende organisaties uit het be drijfsleven zal overleg worden ge pleegd, teneinde de uit de loonsver hoging voortvloeiende gevolgen voor de prijzen onder ogen te zien. De re gering vertrouwt, dat de uit de loons verhoging voortvloeiende kosten al leen bij strikte noodzaak zullen wor den doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van ge nomen, dat van de zijde der werk gevers dit beroep volledig wordt on dersteund. Na bijna drie weken van bespreking en hebben de plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandse zaken, dank zij de obstructie van Gromyko nog geen vorderingen van betekenis gemaakt met het opstel len van een agenda voor de Grote Vier. In niet-officiële kringen wordt reeds over de moge.ijkheid gesproken, dat de conferentie wordt opgeheven. „De gedelegeerden zitten om de conferentietafel met één oog gericht op de deur en het andere op elkaar", zei een woordvoerder. Hoger loon dan hogere productie Bij het thans afgesloten overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid hebben de gezamen lijke centrale werkgeversorganisaties zo delen zij mee het standpunt ingenomen, dat maatregelen op het terrein van de loonpolitiek slechts dan tot het beoogde doel kunnen lei den indien terzelfder tijd tegenover een loonsverhoging verhoogde pro ductie staat. Nu aan de getroffen regeringsbe slissing deze voorwaarde niet is ver bonden, vertrouwen de werkgevers organisatie?, dat het aangekondigde nieuwe overleg inzake productiever hoging op korte termijn tot tastbare resultaten zal leiden. Het beroep van de regering om alleen bij strikte noodzaak de kosten welke uit de loonsverhoging voort vloeien, door te berekenen, wordt van de zijde der werkgevers volledig gesteund. NVV vindt 5 pet niet voldoende De hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, die te Utrecht vergaderden hebben er mee ingestemd, dat vertegenwoordigers van het N.V.V. de nu afgekondigde 5 pet. loonsverhoging als onvoldoende van de hand hebben gewezen. Het N.V.V. wijst elke medeverantwoorde lijkheid voor de regeringsbeslis sing af. De vergadering droeg het bondsbe- stuur op de actie voor een ruimere compensatie der prijsstijgingen en voor een rechtvaardige verdeling der lasten met inschakeling van Je be sturen der aangesloten organisaties onverminderd voort te zetten. Zulks bij voorkeur in samenwerking met K.A.B. en C.N.V. VERGADERING VAN DONDERDAG GING NIET DOOR. De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier hebben hun bijeenkomst van Donderdag afgelast. Zij beslo ten vandaag (Vrijdag) te 15.00 uur weer te vergaderen. Het besluit tot deze opschorting van de bijeenkomst werd genomen na een lunch van de vier plaatsvervangers op de Britse ambassade welke was gearrangerd met de bedoeling tot een doorbreken van de impasse te komen. „Het haalde echter niets uit,'' aldus zeide een Westerse woordvoerder: „Geen voorstellen, geen verandering in de situatie'*. De zitting van Vrijdag zal beslo ten zijn. Elke afgevaardigde zal van slechts één adviseur en één tolk vergezeld zijn. Na een rumoerige nachtelijke ver gadering heeft het parlement gisteren goedkeuring gehecht aan een nieuwe kieswet. Deze houdt in: de verkiezingen worden per departement gehouden. De partij, die in een departement 50 pet. of meer van de stemmen op zich verenigt, krijgt alle zetels, waar over dat departement beschikt (va riërend van 2 tot 11). Er is één kies- ronde. Haalt geen der partijen de meerderheid, dan treedt de „lijstver. binding" in werking, d.w-z. dat alle zetels gaan naar de verbonden par tijen die tezamen 50 pet. of meer der stemmen hebben behaa'd. Deze verbonden partijen verdelen de ze tels dan pondpondsgewijs .Is er ook met verbonden lijsten geen meerder heid van 50 pet. of meer. dan worden de zetels naar evenredigheid toege wezen. De bedoeling van de nieuwe kies wet is, het mogelijk te maken een bruikbare meerderheid in de Kamer te doen ontstaan voor de partijen, die communisme zowel als Gaullisme be strijden. Minister als zondebok Naar ,,Le Monde" in Wenen ver neemt, is de Roemeense minister van mijnbouw en olie-winning, Vasilichi, van zijn functies ontheven, blijkbaar" naar aanleiding van de slechte resul taten in de olie-industrie. Voor de oorlog produceerde Roe menië zeven millioen ton ruwe olie, terwijl in 1950 de productie, volgens welingelichte Westelijke bronnen, slechts ongeveer 4.750.000 ton be droeg. Roemenië betekent een belangrijke olie-bron voor Rusland, dat kapitalen heeft besteed, en materieel en tech nische adviseurs ter beschikking heeft gesteld om de olie-industri/ weer op te bouwen, aldus „Le Mon de". Men acht het arbeidsverzuim, het gebrek aan geschoold personeel en het vertrek van de Westerse des kundigen verantwoordelijk voor de slechte resultaten. Ambonees serg.-majoor doodgeslagen Naar eerat thans bekend geworden is, heeft een groep van ongeveer dertig Ambonnese ex-KNIL-milftai- ren uit het kamp aan de Berenlaan te Djakarta op 2 Maart jl. een Arm bonnees sergeant-majoor Gaspersz genaamd, zodanig met stokslagen ver minkt, dat hij onmiddellijk is over leden. Gasperz was een der leiders van de Am bonnezen te Djakarta. Met enkele andere Ambcnnezen had hij zich ver zet tegen het besluit om naar Neder land te vertrekken. Hij wilde te Dja karta demobiliseren om daarna naar Ambon te vertrekken. Twee van zijn col. ega's die een overeenkomstig be sluit hadden genomen, werden ter bescherming uit het kampement ge haald en elders ondergebracht. De meeste deelnemers aan deze mishandeling met dodelijke afloop zijn met de Roma naar Nederland gegaan. In Nederlandse militaire iut.ee du .ouvre, Parijs 6R stonö een kRuik vol azijn. men stak öan een spons vol Azijn aan een hysopstenqel en bracIu öie Aan zijn monö en gaf hem te öRinken. toen hij öan óen azijn qenuttiqó haö, zeióe hij: „het is volBRacht." en weeR met Luiöe stem Riep jezus: „vaöeR, in uwe hanöen Beveel ik mijnen qeest." en na öeze wooRöen het hoofó neigenó, qaf hij Óen qeest kringen te Djakarta is men van me ning, dat als aanstichters moeten worden beschouwd de sergeant Tho- mason en enige andere onder-officie- ren. Aan de Nederlandse regering is rapport uitgebracht en men verwacht dat de aanst.ohters in Nederland zul len terecht staan. In de buurt van de 38e breedtegraad TE 10X10 WORDT DOOR HET ACHTSTE AMERIKAANSE LEGER medegedeeld, dat „aanzienlijke luchtlandingstroepen" zijn neerge laten 32 K.M. ten Noorden van het Koreaanse front, in het gebied van de rivier de Imdjin. Deze landing werd Vrijdag uitgevoerd. Volgens de eerste berichten is het verzet gering in verband met het verrassende van de operatie. Luitenant-generaal Ridgway vloog zelf laag over het gebied, toen de operatie werd uitgevoerd. De soldaten namen onmiddellijk stellingen in om de Noordelijke troepen ten Zuiden van het gebied in te sluiten en de Amerikanen, die van Seoel uit in Noord-Westelijke richting opruk ken, af te wachten. Tevens werden jeeps en grote artilleriestukken uitgeworpen. Men gelooft, dat de luchtlandings troepen zijn neergelaten nabij de 38ste breedtegraad. Dit is het tweede optreden van luchtlandingstroepen in de Koreaan se oorlog. Het feit, dat de Noordelijken wei nig verzet bieden, wijst er op, dat zij zich reeds terugtrekken achter de 38ste breedtegraad, aldus Reuter. Het gebruik van de term ,38ste breedtegraad" is thans verboden voor officieren van het Amerikaanse leger,aldus verklaarde een Ameri kaans officier. Er wordt geen reden opgegeven vooi dit verbod en ook wordt niet gezegd hoe men die grens dan wel moet noemen. MACARTHUR HEEFT DE BESLISSING. De U.N.O.-landen die actief deel nemen aan de strijd in Korea, heb ben zich op het standpunt gesteld, dat geen enkele politieke overwe ging MacArthur verbiedt zijn op mars over de 38ste breedtegraad N.O. Noord-Korea te veroveren. De ontwikkeling van de militaire opera ties zal enkel en alleen afhangen van de bereidwilligheid van commu nistisch China onderhandelingen te beginnen over het beëindigen van het conflict. HET DOEL VAN DE LUCHTLANDING Omtrent de bedoeling van de luchtlanding wordt nader gemeld, dat men de Chinezen tussen Seoel en de 38e breedtegraad wil afsnij den. „Ons doel is, de vijand buiten gevecht te stellen", aldus generaal Ridgeway. „Wy" weten, dat een groot deel van de comm. strijdmacht naar het Noorden is uitgeweken, maar wij zullen trachten te krijgen wat nog is overgebleven". De Amerika nen hopen een 15.000 man twee divisies te vangen. De communisten werden volko- voort te zetten, als hij dit tactisch men door de actie verrast en er werd en strategisch nodig acht De ver-1 tegenstand ontmoet, tegenwoordigers van deze landen, die in Washington hebben vergaderd, hebben na afloop van hun bijeen komst laten weten, dat hei geens zins in de bedoeling ligt van de U. Volgens frontberichten hebben Britse tanks, die uit het Zuiden op trokken, reeds contact met de Ame rikaanse parachutisten gemaakt. MOED EN VERTROUWEN |n een brandend huis te Amster- dam is Mieneke Meulemans om het leven gekomen. Andere kindertjes sprongen, opgejaagd door doodsangst, uit de ramen. Dag en dag lezen we in de krant van wrede en gruwelijke ongelukken. In 't bijzonder, wanneer kinderen of ouders van grote gezin nen bij zulke rampen betrokken zijn, schrikt het gelovig gemoed op uit het berusten en vraagt zich beduusd af, of de Voorzienigheid zulk een tragedie niet had kunnen voorko men. Het is ook niet abnormaal, dat -bij een dergelijke schok de twijfel opstijgt, of er wel een Vader in de hemel is. Deze laatste twijfel voert regel recht naar die afgrond van leegte, waarin ons leven redeloos en onze toekomst reddeloos is, zodat als we ons oog niet bangelijk afscher men voor die afgrond van het niets we er toe zouden komen, rade- loso uit het raam te springen. Zon der God is het leven een afgrond van koude willekeur en een wreed spel. Men kan het leven bedwelmen met pretjes en drukke bezigheden, maar het heeft zijn zin verloren. Met God heeft het leven zin en be tekenis, doch de diepste zin en de wezenlijke betekenis ervan, daar kunnen we slechts naar tasten. De goddelijke doelstellingen gaan ons ken-vermogen te boven, en, al zou den ze ons worden uitgelegd, peilen kunnen we ze niet. Het bewijs daarvan en ook de redelijke grond van ons gelovig be rusten is de dag, die heden in de kringloop van het jaar is terug gekeerd, de dag druipend van bloed en tranen, van gal-bittere smart en dodelijke benauwenis, berokkend aan de edelste telg van ons geslacht, de mensgeworden God, en aan zijn goede moeder. Onder het kruis stond de menigte te schimpen en te schreeuwen: „An deren heeft hij gered, zichzelf kan hij niet redden! Kom nu eens af van dat kruis! Laat God hem nu bevrij den! Hij heeft toch gezegd: „Ik ben Gods Zoon! Als hij er af komt zullen we in hem geloven!" Maar er ge beurde niets. Verbijsterd vragen, we ons ook hier af: waarom heeft God dit alles toe gelaten? Waarom zichzelf tot speel bal overgeleverd aan de duivelse lusten van de verdorven bewoners dezer aarde? Waarom zijn moeder laten toekijken bij de foltering van haar enig kind? We weten, dat God op aarde „de gestalte van een dienst knecht" aannam, om de dwalende mensen de goede weg der liefde te wijzen. We weten, dat de Zoon kwam om zich op te offeren en ge noegdoening te schenken voor onze zonden aan de rechtvaardigheid van de Vader en aldus ons eeuwig geluk te herstellen. Maar deze overmaat van lijden, deze totale vertrapping en vermorzeling, kan ons verstand niet vatten, omdat zij hun oorsprong vinden in de oneindigheid van de goddelijke liefde en rechtvaardig heid. „Zo lief heeft God de mensen, dat Hij zijn enige Zoon niet heeft ge spaard". De Zoon heeft de wil van de Vader uitgevoerd, naar zijn men selijke natuur blindelings vertrou wend op de Voorzienigheid. Ook moeder Maria, in al haar ellende en leed, heeft niet getwijfeld, toen haar Zoon vastgespijkerd hing te sterven tussen hemel en aarde. Zullen wij dan nog twijfelen of klagen, wanneer onze klein-mense- lijke opvattingen van het wereldbe stel worden geschokt door aangrij pende gebeurtenissen? Is het voor een redelijk mens niet wijzer een onbeperkt vertrouwen te stellen in de overstromende liefde Gods, ook al wordt ons een weerzinwekkend kruis te torsen gegeven? De avond daalt over de Goede Vrijdag. Het drama is voltooid. De aarde is gedoopt met goddelijk bloed. Het koude lichaam van de Zoon van God wordt, in lakens gewikkeld, naar het graf gedragen Teneerge- slagen door de afloop gaan de wei nige aanhangers naar huis, er niets van begrijpend, maar blind vertrou wend. Ook in de wereld van nu heeft Christus nog maar zo weinig goede vrienden. Het bloedig offer, waar van Hij met zijn laatste ademstoot bijna triomfantelijk getuigde: „het :s volbracht", dreigt een mislukking te worden naar klein-menselijke op vattingen ten minste. Verliezen we het vertrouwen niet in de Voorzie nigheid, die het gemeenschaps-li- chaam van Christus, de H. Kerk, leidt en behoedt, dwars door afval en vervolging heen. Ook over haar zal, na de Goede Vrijdag van ogen schijnlijke ondergang, de dageraad van Pasen rijzen. „Schept moed, Ik heb de wereld overwonnen!" M. Ko-iiet-tie... Een van de grootste ontgoochelin gen van tegenwoordig brengt het geloof, dat veel vrije tijd en veel geld volstrekt noodzakelijk zijn om gelukkig te kunnen leven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1