Se Jleukenhaf, ofificiëet yeapend De omschakeling van de Ned. industrie op militaire verdediging Mr. Kesper sprak, terwijl de hagelbuien neerkletterden Kinderen durfden niet uit brandend huis te springen WOENSDAG 21 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Minister Van den Brink sprak over Ruim f 3000.000.000 aan orders voor het binnenland Heden heeft de Minister van Eco nomische Zaken de Adviesraad voor de Militaire Productie geïnstalleerd met een rede, waaraan wij het vol gende ontlenen: Evenwel zijn door de toenemende internationale spanningen de voor waarden voor een geleidelijke verbe tering van de economische positie van ons land ingrijpend veranderd. Naast .de verslechtering van de ruilvoet, die op de betalingsbalans een ontwrichtende invloed heeft, is een tweede economisch gevolg van de veranderde internationale situa tie, dat ons land zijn aandeel dient bij te dragen in de verhoging van de militaire paraatheid van de vrije we reld. Het uitrusten van een modern bewapend leger is een uitermate kostbare aangelegenheid. Met een begin-uitrusting en de noodzakelijke geveehtsvoorraad van een infanterie-divisie b.v. is een be drag van ongeveer 650 millioen gemoeid. Het op de been houden van een gemobiliseerde infanterie-divisie inclusief het onderhoud van het ma teriaal, vergt jaarlijks een bedrag van bijna driehonderd millioen gul dens. De vermindering van de interna tionale waarde van de Nederlandse productie met ca. 10 en de nood zaak in de eerstkomende vier jaren 6 milliard uit te trekken voor het Nederlandse aandeel in de gemeen schappelijke verdediging, hebben het bevredigende beeld van na de oorlog ingrijpend gewijzigd. De thans O- "redende nieuwe verstoring legt een extra last van tussen 1 en V/2 milliard per jaar op de schouders van het Nederlandse volk. Deze nieuwe ontwikkeling stelt het Nederlandse volk voor een zware nieuwe taak. De opvoering der productie. Deverslechtering van de ruilvoet noopt er toe meer goederen te ex porteren, teneinde de noodzakelijke invoer te kunnen handhaven. De verhoogde militaire uitgaven eisen een verhoging van het staatsbudget. Eeide verkleinen de ruimte voor consumptie en investeringen en be lasten de betalingsbalans. Het is des ministers stellige overtuiging, dat het meest werkzame middel voor het 'militair en daarmede onverbreke lijk verbonden voor het econo misch weerbaar maken van ons land is: de verhoging van de productivi teit is derhalve een der belangrijkste doeleinden .van de regeringspolitiek. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO.; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek (9.309.35 waterstanden); 10.30 De antwoord man; 10.45 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor.de kleuters; 11.00 Operamuziek; 11.45 Wenken voor de tuin; 12 00 Orgel en viool; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 „In ;t spionnetje"; 12.38 Metropole orkest en solist; 13.00 Nieuws; 13 15 AVRO- Allerlei; 13.20 Metropole orkest en solist; 13.45 ,U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonnjuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Sopraan en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Antonietti de Graaf: „De godin van de zee". 18.00 Nieuws; 18.15 Practifche wenken voor tennissers; 18.20 Sportproble- men; 18.30 Musette orkest; 19.00 „Ge sprek met de brandweerman"; 19.10 Lichte muziek; 19.45 Voor burger en militair; 20.00 Nieuws; 20.05 „De groeten van Nuchteren"; 20.15 AV- RO-Allerlei; 20.20 Radio Philharmo- nisch orkest en solist; 21 25 Voor dracht; 21.55 Orkestconcert; 22.30 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24 00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.25 Plechtigheden van Witte Donderdag; 9.40 Gramofoonmuziek; NCRV: 10.00 Idem; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gra mofoonmuziek; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45: Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katho liek nieuws; 13.20 Muziek voor bla zers; 13.50 Gramofoonmuziek; NC RV: 14.00 Promenade-orkest en so list; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoonmuziek; 15.30 Tenor en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramofoon muziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 18.00 Lichte mu ziek; 18.30 „Het Evangelie in de Ar beiderswereld", causerie; 18.45 Gra mofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.30 „In dienst van het vaderland"; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Wijdingsavond voor Goede Vrijdag en Pasen; 21 15 Gra mofoonmuziek; 21.30 Kamerorkest; '2.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Het zal afhangen van de mate, waar in de productiviteit zal worden op gevoerd, in hoeverre een groter deel van de herbewapeningslasten ten koste van de consumptie moet wor den gebracht. Zelfs een sterke ver hoging der productiviteit zal echter op zichzelf nimmer voldoende kun nen zijn. Deze zou hiervoor op korte termijn met ca. 10 extra, d.w.z. boven de normale jaarlijkse stijging, moeten toenemen. Dit moet uitgeslo ten worden geacht. Bij toenemende militaire productie en voorraadvorming moet er reke ning mede worden gehouden, dat een aantal van deze goederen schaars zal blijven. Met name is dit thans het geval met dunne plaat en blik, ko per, zink, lood, mangaan, nikkel, co- balt, wolfram, wol, katoen en zwavel. De coördinatie van het grond stoffenverbruik. Dit kan inhouden, dat door geza menlijk overleg van producenten en consumenten goederenverdelingen moeten plaatsvinden. In verband hiermede worden thans in Washing ton de zgn. commodity groups ge vormd, welke organen de beschik baar komende grondstoffen over de verschillende landen zullen verde len. Ook Nederland neemt in Bene- lux-verband aan deze werkzaam heden deel. Het is een gelukkige omstandigheid, dat Nederland als ge volg van de uitvoering van het breedbandproject binnen afzienbare tijd ook zijn bijdrage zal kunnen le veren aan de productie van een dezer schaarse goederen door een productie van plm. 200,000 ton dunne stalen plaat en blik. Hoewel de mo gelijkheden op dit gebied in Neder land niet groot zijn, wordt sin^s enige tijd nagegaan op welke andere wijze ons land aan de productie van de schaarse grondstoffen kan bijdra- gen. Er is daartoe een internationale regeling van grondstof fentoewij zin gen nodig. Indien de OEEC-landen niet in staat zouden zijn een samenwerking op het gebied van het grondstoffen verbruik tot stand te brengen, dan voorziet de minister, dat de econo mische integratie van Europa op losse schroeven -komt te staan. Overschakeling van burgerlijke op militaire productie. - De mate, Waarin in de toekomst een verdere overschakeling van ci- viele cd militaire productie zal moe ten plaats vinden, valt thans niet aan te geven. Evenwel dient in een juist beleid er rekèning mede te wor den gehouden, dat deze omschake ling verder zal gaan dan thans wordt vermoed en wellicht verder dan thans voor mogelijk wordt gehouden. Wil echter een dergelijke omschake ling in de toekomst op soepele en snelle wijze mogelijk zijn, dan is het noodzakelijk, dat ons land thans een aantal producties van militaire goe deren aanvat en wel op zodanige wijze, dat van deze kernen, uit tot snelle productie-uitbreiding kan wor den overgegaan. Indien beperkende maatregelen ten aanzien van de grondstoffenvoor- ziening de civiele productie in be paalde bedrijfstakken onmogelijk zouden maken, dan moet op de kortst mogelijke termijn de omschakeling naar militaire productie kunnen plaatsvinden. Slechts door een doel bewuste en effectieve inschakeling van ons land in de militair-econo- mistfie samenwerking -der vrije we reld kan in dat geval worden voor komen, dat door gebrek aan grond stoffen in de nabije toekomst een uitval van productie en uitschakeling van grote omvang plaats vinden. Nederland kan zelf veel maken. Teneinde een indruk te geven van de bedragen, welke voor de materiële uitrusting van de Nederlandse krijgs macht nodig zijn. vermeldde de mi nister het volgende. In de eerste plaats dat reeds thans dus in het kader van de oude plan nen, het Nederlandse bedrijfsleven orders van de drie onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht onder handen heeft, ten bedrag van bijna 1 milliard. Vanzelfsprekend zal de omvang van deze orders toenemen. Van het gedurende de eerstvolgende vier jaren uitgetrokken bedrag van zes milliard gulden is bijna f 4Yz milliard bestemd voor aankoop van goederen. Van deze aankopen ten bedrage van ca. 4lA milliard komt volgens een globaal onderzoek een bedrag van ruim 3 nrlliard in aan merking om in het binnenland te werden geplaatst Een groot deel van deze goederen behoort tot de zoge naamde „oneigenlijke oorlogsgoede ren", zoals kleding, schoeisel en der gelijke. De gevarieerde Nederlandse industrie is op dit gebied tot grote prestaties in staat. Vervaardiging van kleding, vervoermiddelen, ver bindingsmateriaal, gasbeschermings- materiaal e.d. kan door de Neder landse industrie zonder of met ge ringe omschakeling van het produc tie-apparaat geschieden.. Naast opdrachten voor de vervaar diging van deze one'genlijke oorlogs goederen, zal de Nederlandse krijgs macht gedurende de eerste jaren in aanzienlijke mate opdrachten voor bouwwerken moeten geven. Op de bouwnijverheid en op de productie bedrijven van bouwmaterialen zal derhalve een belangrijk beroep wor den gedaan. Geheel anders staat het met de vervaardiging van de „eigenlijke oorlcgsgoederen", zoals wapenen, munitie, oorlogsvoertuigen, e.d. Met name in dit opzicht biedt de Neder landse industrie geringere mogelijk heden darr in verband met de om standigheden wenselijk ware. Toch zijn ook hier belangwekkende uit gangspunten aanwezig. Dank zij reeds geruime tijd gele den genomen maatregelen zijn de artillerie inrichtingen, in samenwer king met bestaande Nederlandse be drijven, in staat in de gehele lopen de behoefte van de Nederlandse krijgsmacht aan hand vuur wapenmu nitie te voorzien. Daarnaast ligt het in de bedoeling op korte- termijn een zodanige productie-apparaat voor ar- tillermunitie op te stellen, dat ook in deze behoefte van de krijgsmacht voor een groot deel kan worden voorzien. De productie van militai re Voertuigen in Nederland begint op gang te komen, waarbij met na me éigen ontwikkelingen van speci fiek militaire voertuigen de aandacht verdienen. Hispano Suize's. Dank zij de vestiging van Hispa no Suize te Breda zal ons land op korte termijn kunnen deelne men aan de productie van snel- vurende wapenen van 20 mm. Deze wapenen worden o.m. in gebouwd in de Gloster Meteors, welke door de- Fokkerfabrieken worden gebouwd. De Hispano Suize fabriek zal "ook de bij de ze wapenen behorende munitie vervaardigen, waard'oox ook in dat deel van de behoeften der Nederlandse krijgsmacht door de eigen industrie kan worden voorzien. Daarnaast zal deze fa briek een deel der behoeften- dekking van onze partners aan luchtdoelgeschut en daarbij be horende munitie voor haar re kening kunnen nemen. Het is dus het vaste voornemen van de regering, dat ons land in de militaire en economische krachtsin spanning van de landen van het At- lontisch pact een belangrijke bijdra ge zal leveren. Deze bijdrage wordt uiteraard mede bepaald door de mo gelijkheden, Het ligt voor de hand, daf men ter bereiking van een ge lijkmatige verdeling van de bijdra gen der diverse landen mede reke ning dient te houden met het wel vaartsniveau van ieder der landen. Zo blijkt uit een recente publicatie van het statistisch bureau der Ver enigde Naties, dat het nationaal in komen per hoofd van de bevolking in Nederland in 1949 500 dollar be droeg, tegen 1453 dollar in de Ver enigde Staten. Het is in dit licht dui delijk, dat de bijdrage per Ameri kaanse burger groter kan zijn dan die per Nederlandse burger De Ver enigde Staten zijn bereid Europa een deel van het materieel, dat nodig is voor de herbewapening te schenken. Uit deze summiere mededelingen zal gebleken zijn, aldus de minister, dat de militaire en economische krachtinspanningen nog in het be ginstadium verkeren. In tal van ge vallen zullen de productiemogelijk heden hier te lande moeten worden bestudeerd; Nederland zou b.v. stellig een waardevolle bijdrage kunnen leve ren in de vorm van productie van verduurzaamde levensmiddelen. TTERWIJL het prille voorjaarszon netje nog telkens het veld moest rui- men voor donkere wolken, waaruit, kletterende hagelbuien neerdaal den, werd in het restaurant van Keu kenhof de bloemententoonstelling 1951 officieel geopend. Een driehonderd genodigden zaten rond het knappend haardvuur bijeen, om te luisteren naar de woorden van de Commissai-is van de Koningin in Zuid -Holland, die door zijn aanwezigheid blijk gaf van de belangstelling der overheid voor hetgeen in de Bollen streek wordt verricht. V.l.n.r.: de Amerikaanse ambassa deur mr. S. Chapin en mr. Kesper temidden van dames in middeleeuwse klederdracht. (Foto: N. v- d. Horst). Ook beschuit en koek duurder De kostprijsafdelingen van de ver schillende Zaanse levensmiddelen industrieën hebben verleden week onder hoogspanning gewerkt. Daar men niet precies op de hoogte was van de maatregelen van het nieuwe kabinet moesten - enige malen op nieuw de prijzen worden gecalcu leerd. Eerst Maandag kwam er enigs zins- een vaste lijn, zodat met name de koek- en beschuitfabrieken bin nen enkele dagen hogere prijzen zul len kunnen berekenen. De beschuit zal 1 of 2 cent per rol duurder worden, ontbijtkoek zal voor wat betreft de kleine koeken 2 cent en de grote koeken 4 cent meer kos ten, terwijl voor wat de beschuit be treft nog geen mededelingen konden worden gedaan. Dit laatste geldt ook voor maizena, vermicelli en andere meelproducten, hetgeen echter niet zeggen wil, dat er in de naaste toe komst voor deze producten geen prijsverhoging zal volgen. De prijs van spijs-olie zal niet ver hoogd behoeven te worden. Ook de verhoging van de zeepprijs is bekend geworden. De dubbele stukken huis houdzeep zullen van 32 op 37 cent ko- WEERS VER W ACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. Vannacht tijdelijk nog licht bewolkt met op vele plaatsen nachtvorst. Overigens toenemen de bewolking met morgen later kans op enige regen. Aanvanke lijk" weinig wind, later matige en aan de kust vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtem- peratuur als vandaag. 22 Maart: Zon op 6.41, onder 18.55; Maan op 17.58 en onder 6.22 uur. men, de prijs van toieltzeep zal ge middeld met 2 cent per stuk worden verhoogd. De bakkers in de Zaanstreek heb ben besloten zich aan te sluiten bij hun Amsterdamse collega's, zodat de prijs van 800 grdm wittebrood 42 cent en van x'egeringsbrood 30 cent werd. Verwacht wordt, dat binnen zeer afzienbare tijd ook de prijzen van banketbakkersartikelen, chocola de- en suikerwerken worden ver hoogd. „Trouw". In een beddelaken van dak naar dak Een ongekend felle brand heeft gisteravond in enkele minuten tijds meer dan twintig mensen, die in een oud huis in de Jodenbreestraat te Amsterdam woonden, dakloos ge maakt en beroofd van "al hun bezit tingen. Geen enkele van hen was verzekerd. In dit* oude, zeker 25 meter diepe pand, waarvan de parterre als op slagruimte diende woonde op de eerste verdieping een gezin met twee kinderen,, dat een aantal voddensor- teerders van het Waterlooplein als commensaals had. Op de tweede etage woonde de weduwe Kist met zeven kinderen en de derde verdie ping werd bewoond door een zoon van deze weduwe met zijn vrouw en een acht ma-anden oude baby. Verder was hier nog een gedeelte verhuurd aan twee jonge vrouwen. Toen de ruim twintigjarige zoon van de weduwe Kist om omstreeks acht uur even naar de overzijde van de straat was gelopen om een pakje sigaretten te halen, ontdekte hij bij zijn terugkeer, dat de eerste verdieping van het huis in vlam men stond. Hij ijlde de trappen op, werd eerst door een verstikkende rook terugge dreven, maar zag nog kans om rich door de dikke rook en het vuur een weg naar zijn moeder en broers en zusters te banen. NAAR BOVEN. Toen hij de tweede verdieping, waarnaar" het vuur, aangewakkerd door de stevige wind, inmiddels al was overgeslagen, had bereikt, was het niemand meer mogelijk langs de trappen te ontkomen. Het echtpaar met vier kinderen en enige commen saals van de eerste verdieping," waar de brand was ontstaan, hadden nog kans gezien met achterlating van hun bezitting weg te komen. Nog voordat de brandweer, die met groot materiaal, o.a. met een magirusladder verscheen, het als een fakkel brandende perceel kon aangrijpen, waren de bewoners van de tweede verdieping in paniek naar boven gevlucht en samen met de daar wonende familie Kist en de bij haar inwonende jonge vrouwen zocht men naar een uit weg. Deze leidde via een dakraam naar een lager gelegen plat, waarover de vluchtenden weer een hoger, gelegen gedeelte van het huis door middel van een smalle goot en een dakven ster konden bereiken. Tenslotte kwa men zij door een kamertje aan een punt, dat op ongeveer acht meter boven de begane grond lag. Vandaar konden zij zich alleen in veiligheid stellen door een sprong. Met succes! Doch voor de kinderen was dit een onmogelijkheid. Doortastende buren uit het perceel aan de andere zijde van de steeg vonden echter een op lossing. Zij wierpen een laken over de steeg en door dit aan vier punten vast te houden was er een verbin ding tot stand gekomen, waarover de kinderen en de baby naar het dak van het andere perceel, dat lager was, konden glijden. Zo kon den tenslotte allen het vege lijf redden. De brandweer stond voor een ho peloze opgave om dit felle vuur te bestrijden. Het hele perceel brandde in een uur tijds volkomen uit. Men vermoedt dat ondeugdelijke kachel pijpen op de eerste verdieping oor zaak zijn van de brand. Alg. van vergadering het C.B.T.V. Mr. Kesper zeidé, dat gemeenten, die neiging vertonen om de bloeme tjes eens buiten te zetten, gewoonlijk in een gemoedelijk gesprek op het provinciehuis tot de orde worden ge roepen. De bloemenpracht van Lisse bekijkt het provinciaal bestuur ech ter met andere oogen. Ik zou geen goed commissaris zijn, aldus mr. Kesper, indien ik er niet trots op was, dat deze voortreffelijke manifestatie van ondernemingsgeest en vakkennis, van schoonheidszin en liefde voor de natuur, zich afspeelt binnen de grenzen van mijn gewest. Keukenhof speelt niet alleen een belangrijke rol in de bloembollen export, doch is ook een cultuur-mo nument, dat de bezoekers als geluk kige mensen zu len verlaten, omdat zij er ondervonden hebben, dat te genover de moeilijkheden van het le ven zoveel schoons en goeds bestaat. Verder, aldus vervolgde de Com missaris, versterkt Keukenhof bij het Nederlandse volk de gedachte, dat het iets bezit en iets kan, hetgeen een bijdrage is in de strijd tegen de nationale onverschilligheid. Na er op gewezen te hebben, dat hoewel Keukenhof slechts een deel uitmaakt van alles, waarin de waar de en kracht van ons volk tot uiting komt dit dele toch een stuk natio naal belang vormt, besloot mr. Kes per zijn rede met de tentoonstelling voor geopend te verklaren. Rondgang over het terrein. Nadat de voorz., de heer T. M. H. v. Waveren mevr. Kesper een prach tige bouquet boemen had aangebo den, maakten de genodigden een rondgang over het tentoonstellings terrein, waar de crocussen en narcis sen schuchter hun kopjes beginnen óp te steken. Als de lente zich van haar goede kant laat kennen, zal er met de Paasdagen reeds veel te ge nieten zijn. De grote berienswaaardigheid zal voorlopig echter de kas zijn, die dit jaar aan de Keukenhof is toegevoegd. Ruim 750 soorten tulpen, die onaan getast zijn door ongunstige weex*sin- vloeden, vormen een lust voor het oog. Het zijn meest Darwintulpen, zoals de bekende rode Dai'win „Le- febers Favorite" en de zeldzame rose zaailing-Triumph-tulp met drie bloe men op een steel. Onder de genodigden, die bij deze opening aanwezig waren merkten wij o.a. op de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de ambassadeur van de Ver. Staten mr. Chapin met zijn echtgenote, de waarnemend Commis saris der Koningin in Noord-Holland, mr. Prakke, ir. A. W. v. d. Plassche, dir.-gen. van de Landbouw, prof. dr. v. Slochteren, de directeur van het bedrijfschap sierteeltprod. dr. A. J. Verhage, de voorz. van de Stichting van de Landbouw, de heer H. D. Louwes en de burgemeesters van Lis- se, Voorhout, Warmond, Bennebroek, Noordwijkerhout, Hillegom en Sas- senheim. In Utrecht houdt vandaag het Cen traal Bureau van de Tuirbouwveilin- gen in Nederland zijn alg. vergade ring. De vergadering werd vanoch tend geopend door de voorz., de heer M. Prins, aan wiens rede wij het volgende ontlenen. Het tuinbouwproductie-apparaat is weliswaar van de wonden, door oor log en bezetting toegebracht her steld, doch dit herstel is alleen be reikt kunnen worden door het opge bruiken van alle in de tuinbouw aan wezige reserves en ten koste van gx'ote leningen, waarvan de aflossing nog jaren de uitkomsten van de be drijven zal- beinvloeden. Daarom is de positie van onze tuinbouw: pa raat, maar kwetsbaar. Paraat, omdat de uitrusting in de vorm van produc tievermogen en in de vorm van or ganisatie goed verzorgd is, en kwets baar omdat de tuinbouw merendeels met grote credieten werkt. De kwetsbaarheid van de tuinbouw is het gevaarlijkst op het punt van de afzet, aldus spr. De afzet naar de binnenlandse markt vertoont een grote stabiliteit. Heel anders staat het rr/et betrekking tot onze expox-t- gebieden. De grote onrust die zich in toenemende mate op internationaal terrein manifesteert, leidt tot ver storingen in de vele sectoren van het maatschappelijk leven. De dreiging van een nieuw groot internation?al conflict noodzaakt de landen zich an- dèi-maal economisch en militair te herbewapenen. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is een versobering in de. consumptie, die o.a. tot uitdruk king komt in geringere imoorten en de groep van onze oi*oducten komt heel spoedig voor impoi'tbeperking in aanmerking. Naast het handelspolitieke gevaar, wordt de tuinbouw bovendien nog be dreigd door een handelstechnisch ge vaar. De distributie onzer tuinbouw producten over de Europese markten wordt geregeld door een groot aan- .tal onafhankelijk van elkaar werken de expox'teurs. Een ondoelmatige spreiding met vaak grote markver storingen en een onbevredigend orijsverioop is hier het gevolg van Bovendien onbreekt het ons aan een nationaal merk voor onze producten, hetgeen ons een achterstand bezorgt ten opzichte van onze concurrenten. Ten aanzien van de richtliinen, die voor het afzetbeleid voor de naaste toekorr.'st zullen moeten gelden, zei spr, dat ten eerste het aanbodsmono- polie aanzienlijk verstevigd zal moe ten worden. De invoering en de doorvoering van de privaatrechtelijke veilolichit kan hiertoe een aanzienlijke bijdrage zijn. Alle maatregelen voor mini mumprijsregelingen en exportbevor dering en -verbetex'ing steunen op dit aanbodsmonopolie. Daarom moet de tuinbouw dit tot een beginsel ma ken. In de tweede plaats zal het afzet beleid gericht dienen te zijn op de verhoging van onze concurrentie kracht. Dit kan hereikt worden door een grotere standaardisatie van kwa liteit en verpakking en door het be- vordex-en van een regelmatiger marktvoorziening. In de derde plaats zal het ken merk van het afzetbeleid een ver antwoord opportunisme Hienen te zijn. Fr zal naar omstandigb°den ge handeld moeten worden en het aan vaarden van risico's zal daarbij n;°t te vermijden zijn. EXTRA -TRF1.NWN TIJDENS HF^ PAASWEEKEND. Van Donderdag 22 tot en-met Dins dag 27 Maart a.s. zullen de Neder landse Spoorwegen extra-treinen la ten rijden naar, en van het Ruiden, Noorden en Oosten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2