S)e C^id6e(Eoii^cmt Men aarzelt aan de 38ste breedtegraad GAZELLE Eisenhower benoemt zijn commandanten Montgomery plaatsvervanger Staat van beleg in Perzië Wat gebeurt er in Tebris? Kabinetscrisis te Djakarta De stakingen te Parijs Amerikaanse druk op Bonn Directeur: C M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 21 MAART 1951 42ste JAARGANG Aanstekelijke stakingskoorts in Frankrijk Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1-80 PARLEMENTAIRE KOERS LIET HELE DEBAT over de rege- ringsverklaring is deze week in de Tweede Kamer verlopen in een bespreking van dé dessous der for matie en de verantwoordelijkheden dienaangaande der partijen. Men moet zich wel afvragen welk een indruk dit op het Nederlandse volk heeft gemaakt. Een debat als wat de Kamer deze week heeft gele verd, maakt sterk de indruk beheerst te zijn geworden door het politieke partijbelang, hoe staatsrechtelijk men het ook uit de doeken trachtte te doen. De zaak is deze, dat er in het rege ringsprogram, waarvan de regerings verklaring een afspiegeling was, op het Nederlandse volk een aantal las ten wordt gelegd, die brede kringen en niet alleen arbeiderskringen nauwelijks zullen kunnen dragen. Verstandige mensen zullen deze las ten, zij het ook met bloedend hart, aanvaarden voor wat zij in werke lijkheid zijn, namelijk een gevecht, een hard en waarschijnlijk langdurig gevecht om de vrijheid. Reeds op de Maandag, volgend op de regerings verklaring van Zaterdag, brachten de dagbladen het bericht van de prijs verhogingen van margarine, vet en brood, welke door de prijsverhoging van suiker reeds waren vooraf ge- gegaan. In het gunstigste geval, dat ook de eenvoudige man, die niet ver blind is door de leugenachtige pro paganda van de communistische pers, inziet, dat het de communisten zijn, die ons in deze situatie hebben ge bracht, zal deze man dc noodzaak van deze offers toch duidelijk moe ten worden gemaakt. En dat niet al leen in woorden maar ook in daden, dat wil zeggen in het voorbeeld van de Overheid. Voor deze man betekenen deze prijsverhogingen méér dan" de uit gave van wat meer geld. Voor hem betekent het een aanslag op zijn reeds sober bestaan, een offer, dat hij alleen dan zal willen brengen, als hij overtuigd is niet alleen, dat hij daarmee zijn vrijheid, zijn demo cratische rechten die door het com munisme worden bedreigd en zijn geestelijke waarden koopt, maar te vens als hij tegelijkertijd overtuigd is, dat deze lasten en zorgen niet al leen op hèm neerkomen. Hij moet weten, dat deze gedragen worden door het gehele volk. Door iedereen naar de draagkracht van zijn ver mogen. Als hij nu via de radio de uitzen ding van dit Kamerdebat heeft ge volgd, dan moet hij toch- in een be paald opzicht onbevredigd zijn ge bleven. IN het opleggen van deze lasten aan het Nederlandse volk zit nu een maal ook een sterk psychologische werking. De Kamer zal het buitengewoon normaal vinden, dat na een kabinets crisis van zeven weken, als wij nu beleefden, de verantwoordelijkheden voor het ontstaan, het voortduren en het oplossen van de crisis historisch nauwkeurig worden vastgesteld. Maar de man, die de lasten te dra gen krijgt, zal zich misschien met enige verbijstering hebben afge vraagd, waartoe dat alles nodig was. Voor hem was de regeringsverkla ring geen staatsstuk, dat nodig was om de kabinetscrisis te verklaren, maar een, dat zware lasten ging vra gen en hij zal de hoge ernst van deze lasten hebben willen toetsen aan de besprekingen, welke in de Kamer aan dit staatsstuk werden gewijd. Met uitzondering van enkelen, zoals de katholieke heer Andriessen. die met een ernstige ondertoon van be zorgdheid vragen stelde over het lot van de minder bedeelden in dezè maatschappij, zoals de cuden van da gen, de kleine rentetrekkers en de kleine zelfstandigen, voor wie er van compensaties tegenover de prijsver hogingen in het geheel geen sprake zal zijn, werd er hoofdzakelijk ge sproken over de kabinetscrisis zelf. Een deed zijn best om de verant woordelijkheden op de schouders van andere partijen te schuiven en voor wie even nadenkt, praevaleerde daar het belang van de eigen partij boven het belang van het land. Natuurlijk een partij bestaat bij de gratie van haar kiezers, maar men verliest we. eens te veel uit het oog, dat niet de partij be.angrijk is, maar de kiezers zelf. Voor een partij als de Partij van de Arbeid, is dit pro gram, dit zeei zware program, maar moeilijk te verkopen. Hier liggen echter verantwoordelijkheden en de ze verantwoordelijkheden doet men niet af met politieke redevoeringen, maar alleen met- durf en met daden. Daarom hadden wij liever gezien, dat men het probleem zelf in de Ka mer met beide handen had aangepakt Dr. Drees deed dit. hij is een man, die spreekt tot de verbeelding van het eenvoudige volk om zijn eenvoud en zijn integriteit. Daarom was het van beang en prof. Romme heeft dit wel zeer duide ijk gezien dat een man als hij in deze tijd aan het hoofd van de regering zou staan. rveze regering zal nu dit program U in daden moeten gaan omzetten. De vraag zal nu zijn of de P. v. d. A. dit zijn leden en kiezers duidelijk zal kunnen maken. Dit zal deze partij moeilijker vallen dan de K. V. P., die veel sterker geestelijke bindingen heeft met haar leden dan de materia listisch^met een vleugje humanis me ingestelde en opgevoede leden van de P. v. d. A. Het gaat hier om Weinig gevechtsactiviteit in Korea DEHALVE WAT PATROUILLE-ACTIVITEIT zijn Dinsdag van het D Westelijk front op Korea tussen de Poechan en de weg, die van Se oel door Oeidjonboe in Noordelijke richting loopt, geen gevechten ge meld. Bij deze patrouille-activiteit werden eenheden van een nieuw Chinees leger (het 26ste Chinese legercorps) ontmoet. Een staf-officier op dit front zei, dat het verschijnen van de nieuwe legergroep niet betekende dat een grote, nieuwe macht in de strijd ge worpen was. In een officieel memorandum heet het, dat elementen van het achtste leger op meer dan tien punten de 38ste breedtegraad tot op minder dan 27 km zijn genaderd. Geallieerde tanks patrouilleerden Dinsdag op het centrale front door twee belangrijke passen ten Zuiden van Tsjoentsjon, de voornaamste Chinese basis ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Vroeger op de dag onthulde het achtste leger, dat de strijdkrachten van de V.N, op minder dan 16 km van Tsjoentsjon waren en het belangrijke reservoir en het krachtstation van Tsjoen- pjong hadden veroverd. Het kracht station, dat een van de voornaamste bronnen van Seoel is, was in goede staat. ER OVER OF NIET? Vertegenwoordigers van een tien tal landen, die troepen hebben in Korea, zijn Dinsdag te Washington samengekomen met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken Dean Rusk. Volgens persberichten werd ge sproken over de te volgen politiek ten aanzien van overschrijding van de 38ste breedtegraad. Engeland en Canada, verklaarden, dat er een betere kans op een rege ling met China zou bestaan indien de verbonden troepen niet de ver plichting werd opgelegd Noord-Ko- rea te veroveren. Gemeld wordt, dat de diplomaten het er over eens waren, dat men een tactische overschrijding van de breedtegraad voor verkenningsdoel einden moest aanvaarden. Nieuwe atoom- experimenten op Eniwetok De Amerikaanse commissiè voor de atoomenergie heeft gisteren be kend gemaakt, dat een groot project wordt uitgevoerd op de geheime proeftefreinen van de Eniwetok-atol, in de Stille Oceaan. Op de vraag of er op het ogenblik nieuwe atoombomproeven worden genomen, deelden woordvoerders van de commissie mede, dat zij aan de of ficiële bekendmaking niets hadden toe te voegen. Men kan echter aan nemen, dat dit het geval is. Uit veiligheidsoverwegingen war den vliegtuigen en schepen uit de omgeving van Eniwetok gehouden. De Franse ministerraad heeft gis teren besloten de regeringen van de zes aan het plan-Schuman deelne mende landen 12 April als datum voor het bijeenroepen van een con ferentie der ministers van buiten landse zaken te Parijs voor te stel len. Op deze conferentie zou het Maandag geparafeerde concept-ver drag nader onderzocht moeten wor den. Verder heeft de ministerraad besloten de medeleden van de Raad var Europa en tevens Oostenrijk, Portugal en Zwitserland, voor te stellen een conferentie bijeen te roe pen om tot een Europese lar.dbouw- pool te komen. Bij de voorgestelde conferentie dei- ministers van buitenlandse zaken van de landen, die deelnemen aan het plan-Schumen zal dr. Adenauer voor het eerst in zijn hoedanigheid van minister van buitenlandse za ken der West-Duitse républiek aan een internationale conferentie deel nemen. het vragen van grote offers. De leden van de P. v. d. A. zijn meer opgevoed in de waarde der materie alleen en als deze basis dreigt weg te vallen, zal de P. v. a. A. moeten tonen, dat zij ook dan op haar leden zal kunnen rekenen. Maar dan zal zij dit haar leden op een andere wijze duidelijk moeten maken, dan deze week in de Kamer gebeurde. De vaststelling der verantwoorde lijkheden moge historisch ook nog zo belangrijk zijn, be.angrijker is nu deze mensen het inzicht bij te bren gen, dat hun vertegenwoordigers de ze offers begrijpen en niet bij het be spreken daarvan de politiek laten praevaleren. Dr. Drees sprak er in de regerings verklaring over, dat door het slepend karakter van de crisis een teleur stelling was gewekt, en dat het nu van belang was, dat de Nederlandse parlementaire democratie zich weer- krachtig, doelbewust en bes'uitvaar- dig zou tonen. In deze debatten Over deze ernstige regeringsverklaring heeft zij dit nog niet getoond. Men kan al'een maar hopen, dat het par lement hierna derf eigenschappen aan het volk tonen zal. LABOURREGERING EN LAGERHUIS. Nadat gedurende de afgelopen veertien dagen de zittingen van het Lagerhuis iedere keer tot diep in de nacht hebben voortgeduurd tengevol ge van interpellaties van de opposi tie, heeft nu de voorzitter van het Lagerhuis, Chuter Ede een poging gedaan aan deze toestand een eind te maken. Hij verklaarde, dat de rege ring bereid is met de oppositie te on derhandelen, om haar te bewegen haar uitputtings-actie te staken. Gisteren heeft de Engele rege ring in het Lagerhuis bij een stem ming een meerderheid van slechts drie stemmen behaald. De uitslag luidde 294 tegen 291. Deze stemming werd gehouden na een debat over de nieuwe monetaire overeenkomst met Egypte. VLIEGTUIG NEERGESTORT Een Mosquito van de Britse lucht macht, welke alleen een piloot en een navigator aan boord had en op een oefenvlucht was, is nabij de kust van Essex (Engeland) in zee gestort Het is niet bekend of de beman ningsleden nog in leven zijn. NEDERLANDSE KUSTVAARDER IN BRAND. Maandagmiddag ge raakte de 500 ton metende motor coaster Bonaire" uit Groningen, bij de Zuid Engelse kust in brand, en is, toen de machinekamer en de hutten in lichter laaie stonden door de acht koppige bemanning verlaten. Het Noorse s.s. „K, J. Knudsen" heeft zes leden van de bemanning aan boord genomen en is naderhand doorgestoomd naar Rotterdam. De „Bonaire" die in 1950 op de scheeps werf van Suurmeijer te Voxhel (Groningen) werd gebouwd. RIJWiELEN reeds vanat 11.139.55 geheel compleet met lump, iasbeBchermer, slot enz. GEBP. HUISMAN. Carrierhuis, Showroom Hogewoerd 66, Tel. 22962. Z"1 ENERAAL EISENHOWER, de ge allieerde opperbevelhebber in Europa heeft gisteren negen van zijn vo ornaamste plaatsvervangers, en com mandanten benoemd volgens een schema, dat Europa verdeelt in drie defensiesectoren: een centrale, een Noordelijke en een Zuidelijke. Veldmaarschalk Montgomery word t Eisenhowers algemene plaatsver vanger. Hij zal als diens voornaams te assistent belast zijn met het orga niseren uitrusten, oefenen en klaar maken van de ter beschikking ge stelde nationale eenheden. Eisenhower's plaatsvervanger voor de luchtmacht zal de Britse lucht- maarschalk Saunders zijn. In een overeenkomstige functie voor vloot zaken zal voorzien worden als dat nodig blijkt. Voorts zijn benoemd voor posten in de drie sectoren: Centraal-Europa (waartoe Neder land gerekend wordt) tot opperbe velhebber der landstrijdkrachten de Franse generaal Juin; opperbevel hebber der luchtstrijdkrachten de Amerikaanse luit-generaal Norstadt; vlagofficier van de marine de Franse vice-admiraal Jaujard. Noord-Europa: hoofdvertegenwoor diger van generaal Eisenhower en tevens bevelhebber der vlootstrijd- krachten voor deze sector wordt de Britse admiraal Brind. Aan hem zijn ondergeschikt de Noorse luit.-gene- raal Von Taugen-Hansteen als be velhebber der landstrijdkrachten in Noorwegen en de Deense luit-gene raal Gortz als bevelhebber der land strijdkrachten in Denemarken, bene vens de Amerikaanse gen-.mamor Taylor als bevelhebber der lucht strijdkrachten. Zuid-Europa. De benoemingen voor deze sector zullen later geschieden. Een Italiaanse generaal zal de land strijdkrachten hier commanderen. De conferentie der plaatsvervangers Geen vooruitgang De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der vier gro te mogendheden zijn Dinsdag 4y2 uur bijeen geweest De volgende zitting wordt Woensdag om 16 uur gehou den. Volgens een Westelijk woord voerder werd Dinsdag geen vooruit gang geboekt Dr Jessup verklaarde, dat de hou ding van Gromyko gekenmerkt werd door .,een arrogantie, die zich niet leende voor onderhandelingen tussen de vier mogendheden Gromyko diende een nieuwe re dactie in van het derde punt van de Russische agenda, hetgeen hij een belangrijke concessie noemde. Westelijke functionarissen waren het er na de zitting echter over eens, dat deze nieuwe tekst geen op lossing geeft voor de voornaamste moeilijkheid namelijk of de Duitse demi'itarisatie ën de vermindering van de bewapening op zich zelf be sproken zulleh Worden of in het al- Vijftien divisies uit Amerika. Intussen heeft de Amerikaanse se nator Taft verklaard van hoogge plaatste autoriteiten vernomen te hebben, dat Amerika verzocht zal worden maximaal 15 divisies te le veren voor generaal Eisenhowers strijdmacht. De Sjah heeft voor heel Per?ië dg staat van beleg afgekondigd. Tegen het vallen van de avond trok gisteren een sterke colonne lichte tanks en pantserwagens de voornaamste straat van Teheran, de Ferdowsi Avenue, cp om meer kracht bij te zetten aan het bevel, dat iedereen voortaan van zeven uur 's avonds tot vier uur 's morgens binnenshuis moest blijven. De hee dag heeft in de hoofdstad een zenuwachtige opwinding geheerst die voornamelijk werd aangewakkerd door geruchten uit de provincies, volgens we ke een aantal moorden zou zijn gepleegd. Beweerd wordt, dat enkele vooraanstaande politici om het levei; zijn gebracht in Tebris, hoofdstal van een provincie, die aan de Sovjet-Unie grenst en steeds een sterke neiging heeft gehad zich van Perzië af te scheiden. Onder de slacht offers zou zich de gouverneur bevin den, generaai Manoesjar Eghbal. Het land maakt op het ogenblik een I de ernstig economische crisis door; de "n schatkist is leeg. Om dit te verhe. pen heeft het parlement geen doortasten de maatregelen genomen, maar een voorlopige cp'ossing gezocht in een speculatie. Het heeft alle bankbiljet ten van 1000 en 500 realen uit de cir culatie genomen in de hoop, dat ve len hieraan geen gevolg zullen ge ven. Dit moet, naar het parlement yerwacht de schatkist een bedrag ter waarde van 60 millioen gulden op leveren. De ambtenaren van de P. T. T. in Teheran zijn in staking gegaan, om dat zij a" siAds weken geen salaris meer hebben gekregen Als gevoïg van deze staking was de Perzische hoofd stad urenlang telefonisch n;et te be reiken. Het bevel van de Sjah over Natsir nam ontslag De Indonesische minister-presi dent Mohammed Natsir heeft gister avond het ontslag van zijn kabinet aan president Soekarno aangeboden. Toen de premier zijn ontslag in het parlement bekend maakte, schitter den 45 nationalistische leden en de gehele linkervleugel door afwezig heid. Mohammed Natsir werd tot af treden gedwongen, omdat een van de regeringspartijen (de P.I.R.; Partij Groot Indonesië y had besloten de mi nisters prot. Johannes (sociale za ken) en dr. Wongsonegoro (justitie) uit het huidige kabinet terug te trek ken. De P.I.R. is een centrumpartij, welke tot dusverre in het parlement de balans ten voordele van Natsir heeft doen doorslaan. President Soe- karo heeft de ontslagaanvraag van het kabinet-Natsir aanvaard. Nederlandse autoriteiten te Dja karta zeiden de val van Natsir te be treuren. „Natsir heeft ten minste op recht getracht de toestanden hier te verbeteren. Indien hij faalde was het niet zijn fout". Volmacht tot „vorderen" Boete en gevangenisstraf bedrei gen de arbeiders, die geen gehoor zullen geven aan 'n eventuele „vor dering" om weer aan het werk te gaan, waartoe het Franse kabinet gisteren de ministers van Handel en Verkeer volmacht heeft gegeven. Deze maatregel tegen de stakende arbeiders in de openbare nuts- en transportbedrijven was gisteren het resultaat, van een speciale spoed zitting van het kabinet dat onder voorzitterschap van president Au- riol bijeenkwam. Dit was de laatste regeringsdaad van Auriol, voor hij zich pei auto naar Le Havre begaf, waar hij zich zal inschepen voor zijn officiële be zoek aan Amerika. Per auto want de staking bij de buurtspoorwegen heeft zich uitgebreid tot enkele gro te lijnen. Het Gare St. Lazare lag daardoor „plat" en de passagiers voor de oceaanreus „Liberté' moes ten per bus naar Le Havre reizen. De staking bij de Parijse licht- en gasbedrijven, die gisteren uitbrak, had een stormloop op alle kaarsen, die maar in de winkels te krijgen waren, tot gevolg. Anders dan bij de gasvoorziening, was de stroomleve- ring echter vrij normaal. Intussen heeft de minister van Handel, Louvel, na besprekingen met vertegenwoordigers van de mijn werkers en de mijndirecties toestem ming verleend 12 milliard ^rancs uit te trekken voor loonsverhoging voor de mijnwerkers. Premier Henri Queuille neeft gis teravond via de radio een dringen de oproep gericht tot de stakers bij de openbare bedrijven, in het bijzon der bij de spoorwegen, om het werk te hervatten. UITBREIDING ELDERS. De politie heeft vanmorgen in zes Parijse voorsteden de electriciteitsfa- brieken bezet, teneinde te voorko men öat de arbeiders zich aansluiten bij de stakers van de andere kracht stations. De zes dagen geleden bij de onder grondse spoorweg en de autobus diensten te Parijs begonnen stakin gen, die hun oorsprong vonden in eisen der arbeiders tot loonsverho ging, zijn thans overgeslagen naar de gas- en electriciteitsbedrijven, spoor wegen, textielfabrieken en metaal industrie. De spoorwegstaking, die het ver keer in de Parijse voorsteden reeds heeft stilgelegd, breidde zich van- daag ook uit tot andere delen van n u- V3in j6 e§ kon ook niet aan Frankrijk, namelijk Lyon en Chalon alle binnenlandse autoriteiten worden in Zuid-Oost, Toulouse in Zuid-West, meegedeeld, rodat het over radio-Te- RonT,« w„t 4 heran moest worden omgeroepen- Tussen deze bedrijven door loopt „Amerika is vastbesloten zo nodig verdere E.C.A.-hulp aan Duitsland stop te zetten, totdat Adenauer maat regelen genomen heeft om de finan ciële crisis op te lossen", aldus werd gisteren te Washington van gezag hebbende zijde verklaard. Amerikaanse autoriteiten zijn van mening, dat de Duitse bezwaren tegen de verhoging van de Westduitse be- zettingskosten met 1.1 milliard tot 6.6 milliard onbillijk zijn. De Westduitse bijdrage aan de Atlantische defensie komt nu immers op 6.3 percent van het nationale inkomen; daarentegen betaalt Amerika 15.7 percent, Groot- Brittannië 9 procent en Frankrijk 9.7 percent. Het State Department is van me ning, dat de Westduitse republiek haar financiële problemen voor een goed deel tot oplossing zou hebben gebracht, indien zij onmiddellijk de controlemaatregelen invoerde, die de Amerikaanse Hoge Commissaris, John Mccloy, had voorgesteld. Ver wacht wordt, dat dr. Adenauer de Amerikaanse voorstellen zal aan vaarden, maar voor het geval dat hij protesteert heeft de E.C.A. bij wijze van voorzorgsmaatregel van de Mat ste toewijzing aan West-Dui nd een „voorlopige" gemaakt. Te middernacht is de Franse pre sident, Vincent Auriol, op de „Ile de France" uit le Havre naar Amerika vertrokken. Auriol is de eerste Franse presi dent die een officieel bezoek aan de V S. brengt. Hij is vergezeld van zijn echtge note, zijn zoon Paul, de minister van buitenlandse zaken, Rr rt Schuman, en de Amerikaanse arr ssadeur, Da vid Bruce, en zijn echtgenote. de olie-kwestie met Engeland. Senaat heeft het wetsvoorste in zake de nationalisatie van de Perzische olieproductie bekrachtig. De Sjah be hoeft het document nog slechts te ondertekenen om het kracht van wet te geven. Doch het afkondigen van de staat van beleg schijnt deze maat. Rennes in West en Amiens en Caen in Noord-Frankrijk. Bouwarbeiders hielden vandaag in geheel Frankrijk symbolische sta kingen, om aan hun looneisen kracht bij te zetten. Het vakverbond van Parijse ge meente ambtenaren heeft medege- deeid dat het personeel van het wa terleidingsbedrijf Woensdagmidda regel voor minstens twee maanden voor 24 uur. in staking zou gaan. Ook te hebben uitgesteld. de doodgravers zullen staken. Troepenconcentraties in Bulgarije Op een in hun kamp te Nisj ge houden persconferentie hebben Bul- ALGEMENE VERGADERING TOCH gaarse vluchtelingen Dinsdag over NAAR PARIJS. de Bulgaarse militaire voorbereidin- De Algemene Vergadering der V.N. heeft besloten haar volgende zitting, begihnende zes November te ParijsDeze voorbereidingen zouden troe- te houden. persconcentraties, het aanleggen van Dit besluit werd genomen met 24 artillerie-stellingen, het aanleggen tegen 17 stemmen by 13 onthoudin- van vliegvelden en de levering van gen. Engeland stemde voor, de Ver- Russische wapenen omvatten, enigde Staten tegen, de Sowjet-Unie Volgens verklaringen van de vluch- en haar bondgenoten voor. j telingen zouden de boeren gedwon- Men was het er over eens, dat de gen worden dag en nacht loopgraven f gehele zitting in Parijs moet worden I aan te leggen, gemene kader van-de oorzaken vangehouden. zelfs indien men met Russische instructeurs, in burger of Kerstmis zou moeten blijven. 1 in Bulgaarse uniformen, controleren internationale spanningen. iedere dag de militaire voorbereidin gen, aldus een student onder deze groep van 70 vluchtelingen. De stu dent maakte tevens gewag van een groep van 500 guerilla's, die onder leiding van de zoon van de vroegere Bulgaarsche agrarische leider Stam- boliski van de bergen bij Sliven uit zou opereren. Ko-ïïeitie.. Niets is te klein voor een groot man. (Napoleon).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1