gf^eióse HuTspWV Fraaie glascollectie in de Lakenhal opnieuw opgesteld Werkstukken-tentoonstelling van R.K. Avondtekenschool Leidse K.A.B.-kader sprak over de Sociale Wetgeving Bij de dood van 'n Carmelites DINSDAG 20 MAART 1951 L)h LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Voor de doorsnee Leidenaar is de Lakenhal het wat hooghartig achter een muur en een binnenplein weg gescholen gebouw aan de Oude Sin gel, dat hij hoogstens op 3 October betreedt, om er te pelgrimeren naar de hutspot, het grote schilderij van Van der Werff en enpassant naar het beroemde drieluik van Lucas van Leyden met het Laatste Oordeel erop. Wat er méér is, is voor de ge leerden. Terecht meent de directeur van de Lakenhal, drs E. Pelinck, die opvatting te moeten bestrijden. De Lakenhal met zijn deels merkwaar dige. deels prachtige inhoud is een bezit van alle Leidenaars en waard dooi hen gekend en bewonderd te worden. Noemen wij slechts het stadszilver, waar menigeen zeker wel eens. langs gelopen is, en het wandtapijt met Leidens ontzet erop, voorwerpen, waarom vele andere musea ons benijden. Tot die voorwerpen behoort ook de collectie glas, die vroeger te zien was in één vitrine waar alles od el kaar gepropt stond. Drs Pelinck UIT DE RIJNSTREK ALPHEN AAN DEN RIJN DIPLOMA UITREIKING GEM. NIJVERHEIDSSCHOOL. Maandagmiddag kwamen vele ouders van de leerlingen der ge meentelijke Nijverheidsschool in de grote zaal van het Nutsgebouw bij een voor de uitreiking aan 51 leer lingen van het diploma. Hierbij wa ren o.a. nog tegenwoordig de heer A. J. Dekker, wethouder van onder wijs. de heer A. Veenhuijsen, ge meentesecretaris en de dames van de commissie van toezicht. Burgemees ter en mevr. Witschey waren verhin derd. De directrice mej. N. van Beest memoreerde in haar kort welkomst woord, dat dit jaar voor het eerst alle candidaten geslaagd zijn en dat er mooie cijfers zijn behaald. Meer deren van de geslaagden blijven de school nog bezoeken voor het volgen van de lessen in andere vakken. De leerlingen Leny van der Leden uit Nieuwveen, Dikkie ten Brink uit Leimuiden en Mijntje Roos, even eens uit Leimuiden boden aan de di rectrice bloemen aan, nadat wethou der A. J. Dekker de diploma's had uitgereikt. Hierop volgde een gezel lige middag met Tiroler dans, een declamatie: Waterlandje van Joh. v. Meurs door Aagje Roos, een revue, waaraan alle klassen deelnamen, diverse gymnastiekdemonstraties, 'n poppenkast-voorstelling, betrekking hebbend op de huishoudschool en een gezelschapsspelletje „Fidellitje". Het aangename werd met het nut tige verenigd door een collecte ten bate van de kankerbestrijding (Haak in actie) welke ƒ.70,73 opbracht, een mooi resultaat! De geslaagden zijn: M. v. d. Berg, M. Bom, J. Dubach, J. Hel. Hülscher, W. Kesling, E. Mulder, J. Valkman, D. v. d. Weerd, J. de Bouter, G. Buddeberg, L. Boekestein, L. v. Ber- kel, J. Eberhard, A. v. Heijningen, W. Vierbergen, M. Boef, B Boef, B. Blom, T. en T. Broer, H. v. Campen, A. Demoet, P Houtman, T. Göbel, A. Meinekken, allen te Alphen aan den Rijn, L. Boogaards, N. Dortland, N. Heijkoop, G. Heeg, P. Cok, G. v. Dorp, allen te Boskoop, R v. Leer- sum, M. v d. Lee, W. Kinkel, allen te Woubrugge, E. den Braber, C. Schüller, allen te Aarlanderveen, D. ten Brink, A. Roos, J. Schollaardt, M. Roos, allen te Leimuiden, J. v. Leeu wen, Koudekerk, M. v. Rijswijk te Waddinxveen. Deze behaalden het diploma van de dagschool. W. Ange- nent te Bodegraven werd opgeleid heeft gemeend eens de schijnwerper der belangsteling op deze mooie verzaméling te moeten richten en de glazen verdeeld over een viertal ruime en verantwoorde vitrines. De collectie, die haar ontstaan dankt aan oud stadsbezit, zoals o.a. de bo kalen van het Catharinagasthuis, het stadsjacht of het ..wekelijks gezel schap'' van schout, schepenen en griffier, en aan schenkingen en een enkele aankoop, is niet zozeer be langrijk om de vorm van de glazen, noch om een bijzondere kwaliteit, maar om de decoratie. De bokalen werden meest in het buitenland be trokken. In de Nederlanden waren weinig belangrijke „glashutten", zo als de blazerijen genoemd werden. In het graveren met diamant en het „drillen met een snel-draaiend wiel werden hier in de 17e en 18e eeuw- echter meesters gevonden. Lakenkoopman-dichter-graveur Onder de bekende glasgraveurs van die tijd moet stellig ook de Leidse lakenkoopman en dichter Willem van Heemskerk behoord hebben. Hij woonde aan de Oude Vest 35, thans studentenhuis, en graveerde ±,1670 menig bokaal met fraaie krul letters. Uit de eerste helft van de 18e eeuw dateren enige glazen uit het Catharinagasthuis (waarvan de ka pel nog bewaard is in de vorm van de Waalse Kerk aan de Breestraat,. Deze bokalen werden grotendeels door een kunstenaar gedrild, uit muntend door een aan kantwerk herinnerende ornamentiek. De gla zen zijn opgesteld onder het „regen tenstuk," waarop de heren-bestuur- deren van het gasthuis zélf staan af gebeeld, gezapig en verwaand onder hun statige pruiken. Uit de tweede helft van de 18e eeuw dateren de glazen van het reeds genoemde gezelschap van De gemeenteraad van 's-Graven- hage heeft in de vacature dr. W. van Heyningen tot röntgenoloog-thera peut der gemeente-ziekenhuizen be noemd de arts P. J. L. Scholte, hoofd assistent en leider van de Radio-the- rapeutische Kliniek van het Acade- schout schepenen en griffier, een nrisch Ziekenhris te Leiden. In de college, dat behalve aan besturen i vacature dr. L. Arisz werd bij deze blijkbaar ook aan collegiale gezellig- ziekenhuizen tot röntgenoloog-diag- heid dacht. Zij hadden daarvoor vier nosticus benoemd de arts K. van Hel- wijnkelken nodig, achtereenvolgens lemond te Leiden. gewijd aan de Staten van Holland en stad Le.iden, aan het Huis van Oran je. aan" de Gerechtigheid en aan de Vriendschap. Merkwaardig kistje. Twee van de glazen zijn gedrild door de bekende Jacob Sang (zo on geveer de Charivarius onder de glasbewerkers), één werd „gestipt" door David Wolff en één werd rosch. geëtst. Dat deze glazen zo goed be waard zijn gebleven is te danken aan een hoogst iperkwaardig kistje met vier deurtjes, ieder een afzon derlijk vakje afsluitend. Onderin zit in een laad je een map met vier lang dradige gedichten, die bij het cere monieel behoord schijnen te heb ben. Met dit kistje wandelde de stadsbode wekelijks door Leidens straten om de glazen bij de aange wezen gastheer te brengen. Drs. Pelinck overweegt een enkel glas met wijn althans met rode vloei stof te vullen om het effect des te reëler te maken. Bij deze grondelementen van de collectie is het natuurlijk niet geble ven. Onlangs vond de directeur in de porceleinkast van mej. F. A. Le Poole een prachtig gestipt glas, waarsch. van de hand van Wolff. Het is een zgn. huwelijksglas. Mej. Le Poole stond het aan de Lakenhal af en het prijkt in een der vitrines mét een fraai glas van de hand van Wil lem Mooleyser (toegeschreven). Voor de zomer begint, hoopt de heer Pelinck een nieuwe catalogus te doen verschijnen, waarin o.m. deze glascollectie behandelt zal wor den. C. Th. R. De Sociale Wetgeving staat in deze de Wachtgeld- en Werkeloosheid- tijd, nu prijsverhogingen aan de orde j wet, overzag de heer Weeber ten- van de dag zijn en het levensniveau slotte het geheel van de sociaje wet- van een groot deel van ons volk ten, die tezamen de indruk maken dreigt te worden aangetast, in het j van een bonte lappendeken, omdat centrum van de belangstelling. Hier- j de verschillende wetten los naast el- uit dient waarschijnlijk verklaard te j kaar zijn opgebouwd. Een algehele worden, dat de belangstelling gister- i herziening wordt momenteel bestu- avond zo groot was voor de kader- bijeenkomst van de Leidse K.A.B. in het R.K. Mil. Tehuis, waarop de heer L. Weeber, bondspenningmeester, over de sociale wetgeving sprak. De heer J. A. M- van Oyen, voor zitter, verheugde zich bijzonder over deze grote belangstelling van het ka der en memoreerde de jongste prijs verhogingen, die zijn doorgevoerd zonder dat de Raad van Vakcentrales (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) daarover geraadpleegd is. Spr. was teleur gesteld, omdat de verhoging niet progressief was, d.w.z. dat er reke ning is gehouden met de draagkracht van de kleine loontrekkers. De voorzitter herdacht tevens het overlijden van de heer A. de Bolster, die meer dan 40 jaar lid is geweest van de Toneelvereniging „Vondel", onderafd. van de K.A.B. Voor zijn zielerust werd een gebed gestort. Het is een traditie van de reeds •meer dan 50 jaar oude Avondteken school van de Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden, jaarlijks een tentoon stelling te houden van werkstukken, die door de leerlingen zijn vervaardigd Ook gisteravond bestond er gelegen heid zich op de hoogte te stellen van de vorderingen der jongens, die zich in hun vrije avonduren op deze school verder bekwamen en naast hun practische opleiding in het be drijf nog een theoretische studie vol gen. Men moet van deze tentoonstelling niets sensationeels verwachten. Het zijn meest eenvoudige werkstukken, waaronder vele technische tekenin gen, die slechts voor een ingewijde betekenis hebben. Voor de laatsten ligt er veel bezienswaardigs op de af deling werktuigbouwkundige teke nen. waaronder een aparte hoek met scheepstekeningen. Het scheepsteke- nen is een specialiteit van deze school, omdat het op andere scholen practisch niet gegeven wordt. Men vindt er ook een groot aantal bouw kundige tekeningen. Interessanter voor de leek is de afdeling schilders en etaleurs. De jongens, die deze vakken volgen, la ten in hun gekleurde tekeningen hun beginnend en zich ontwikkelend ge voel voor smaak, kleur, composiite en verhoudingen spreken. Langs de wanden handen kleurige affiches en reclame-prenten, grotendeels door de leerlingen zelf ontworpen. Tekeningen vindt men ook op de afdeling goud- en zilversmeden, waar bovendien boetseerwerk te zien is van deze nog jonge vakoplei ding. Het meest interessante voor de leek is echter de afdeling pottenbak kers, temeer, daar enige leerlingen dit altijd weer boeiende handwerk demonstreerden. Langs de kant vindt men vele modellen van potten en vazen, die de leerlingen gedraaid hebben. Ook het boetseren heeft de I aandacht van de heer Gerrit den I Blanken, die als leraar optreedt. We J zagen een Kerstgroep, nog wel wat primitief, een Antoniusbeeld, knap i stukje werk, waarvan een gietvorm werd gemaakt, zodat men het beeld kon reproduceren. Ook het resultaat hiervan is te zien. Voorts liggen er allerhande werk stukjes, al of niet naar model ge maakt, zoals een voet. een hand as bakjes, enz. die bij elkaar de bezoe ker moeten overtuigen van de vor- Duizenden guldens. De heer Weeber ving zijn causerie voor huisnaaister terwijl de volgende j aan met er op te wijzen, dat jaar- leerhngen het diploma voor hulp iniijtai duizenden guldens verloren de huishouding behaalden: J. Roos, gaan, omdat vele loontrekkenden a ?3^ever' i®osrnan' v. Donk j niet weten wat de sociale wetten be te Alphen a. d. Rijn en L. v. d. Lin- i heizen en waarop zij in bepaalde ge vallen recht geven. Spr. behandelde het begin van de sociale wetgeving, dat te vinden is in het Burgerlijk Wetboek, waarin men o.a. de verhouding werkgever- werknemer beschreven vindt. Échter nog volgens de idee, dat arbeid koopwaar is. Binnenkort zal een nieuwe wet in werking treden, die deze verhouding beter regelt, o.a. wat betreft de opzeggingstermijn. Inmiddels is na de bevrijding het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen in werking getreden, waaruit volgt, dat ontslag slechts mogelijk is, wanneer beide partijen dit wensen. Bij onrechtvaardig ontslag moet de werknemer onmiddellijk maatrege len nemen. Hij dient eerst het Ge westelijk Arbeidsbureau hiervan op de hoogte te stellen en onmiddellijk daarna ook zijn vak-organisatie. Blijkt het ontslag onrechtvaardig geweest te zijn, dan kan zelfs een loonvordering ingesteld worden. Spr. haalde verschillende voorbeelden aan van dergelijke gevallen, waarbij de organisatie succes boekte den te Nieuwveen. K.J.M.V. In een drukbezochte bijeenkomst van de pl. afd. van de K.J.M.V., in Hotel „Centraal" heeft na een korte inleiding van de voor zitter, de heer J. Marfcx, de heer Jac. P. Smit, voorz. van de pl. afd. der KVP, Maandagavond een inleiding gehouden over het ontstaan, de ont wikkeling en de huidige stand van zaken van de nationale politieke or ganisatie der katholieken, de KVP die gezien moet worden, zoals spr. zeid-e als de behartigster van de specifiek katholieke belangen, welke niet los van de politiek kunnen wor den gezien. Uiteraard ontwikkelde zich hierna een levendige gedachtenwisseling, waarbij de spr. anfwoord gaf op de vele gestelde vragen. Vervolgens verklaarde de aalmoe zenier, kapelaan E. G. Duym de zin van de Bisschoppelijke brieven met betrekking tot de politiek hier te lande. deerd. Na de pauze volgde een langdu rige gedachtenwisseling, waarna de heer van Oyen een dankwoord sprak en nog even herinnerde aan de En cycliekenherdenking op 26 Mei in het Stadion te Rotterdam. De Leidenaars moeten per extra-trein reizen. Voor de Leidse leden en hun huisgeno ten zijn 1200 plaatsen gereserveerd. Zo spoedig mogelijk moeten de op gaven binnen zijn. De Leidse con tactman is de heer A. Tuithof, Bloem- straat 1, Leiden. Hier kan men zich aanmelden. De totale kosten, trein reis inbegrepen, zijn 2.80. Op 30 April a.s. geeft „Vondel" haar jubileum-uitvoering in „Den Burcht" en op eerste Pinksterdag zal in alle Leidse parochiekerken een H. Mis worden opgedragen uit dank baarheid voor de verkregen gunsten, voortspruitende uit de uitvaardiging van de twee sociale encyclieken. Tijdens de pauze werd gecollec teerd voor het Lekke Dale van de Kath. Sociale Jeugdzorg. deringen, die hier gemaakt worden. Nogmaals, men vindt op deze ten toonstelling niets sensationeels. Maar deskundigen zullen er veel van hun gading vinden, ouders kunnen er het werk van hun zoons bewonderen en buitenstaanders komen in ieder ge val tot de overtuiging, dat deze Avondtekenschool de leerlingen iets nuttigs mee geeft, waarvan zij in het verdere leven onschatbaar veel kunnen profiteren. Ook hedenavond is deze tentoon stelling in het schoolgebouw Paul Krugerstraav 37 van hailf acht tot half tien te bezichtigen. Laatste Berichten Minister-president Natsir heeft na het bezoek aan president Sukarno tegenover de pers verklaard: „Ik heb de president informeel meegedeeld, dat ik mijn mandaat ter beschikking stel. Formeel zal zulks in de loop van de avond geschieden." Het kabinet-Natsir werd op 16 Sep tember 1950 gevormd. DEBAT OVER DE REGERINGS VERKLARING. In de hedenmiddag gehouden ver gadering is de beraadslaging over de Zaterdag afgelegde regeringsver klaring hervat. De minister-president, de heer DREES, zet zijn hedennacht afgebro ken rede voort. Hij merkt o a. op, dat hij kwalijk kan beoordelen of dit kabinet ster ker is dan het vorige. Namens zijn ambtgenoot Stikker deelt hij mede, dat deze meent niet te moeten treden in verklaringen omtrent diens formatiepogingen. Hij erkent, dat hij "wat scherper is geweest dan gewoonlijk, toen hij vóór het uitbreken van de crisis zich richtte tot de heer Oud. Deze was z.i. echter zeer onbillijk in zijn be oordeling van het kabinet. Toen aan mr, van Schaik opdracht werd gege- WEERSVER WACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden, vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Van nacht vooral in het Noorden van het land zware nachtvorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vj ven voor kabinetsformatie gingen de pogingen in de richting van een' reconstructie van het kabinet Gege ven dit uitgangspunt hebben zij zich gewend tot de fractievoorzitters, die het vertrouwen niet hadden opge zegd. Een aanbod aan de A.R. zou z.i. niet reëel en serieus geweest zijn. Het verzoek om individuele perso nen zitting te doen nemen was niet een poging om de A.R. mee te krij gen. De heer Steenberghe bleef ook sprekers deelneming aan het kabinet essentieel achten. Over het neerleg gen der opdracht door de heer Steen berghe kan spr, zich niet uiten. Ko mende tot de pogingen van de heer Romme zegt spr., dat men de porte feuilles van oorlog en marine en verkeer en waterstaat aanvankelijk aan A.R. had willen geven. Prof Romme wilde twee porte feuilles die vrijwaren aan de A.R. geven. Hij gevoelde er niets voor hun portefeuilles te geven, die in R.K. handen waren, n.l. onderwijs en bin nenlandse zaken. KONINGIN EN 3 PRINSESJES NAAR SANKT ANTON. Met de koninklijke trein zullen Woensdagmorgen van Soestdijk naar Sankt Anton reizen de drie Prinses jes Beatrix, Irene en Margriet. Gedurende haar Paasvacantie zul len zij in dit oord van wintersport vertoeven. H.M. de Koningin is voornemens Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Zuid-Amerika op 24 Maart a.s. te ver gezellen tot Zuerich en vandaar door te reizen naar Sankf Anton, alwaar zij hoopt enkele dagen in gezelschap van haar drie oudste dochters van de wintersport te genieten. MET EEN KOGEL IN Z'N HOOFD. De Engelsman Thomas Hassan, die veteraan is uit de eerste wereldoor log, heeft 35 jaar lang geleefd met een geweerkogel in zijn hoofd. Dok ters hadden hem verzekerd, dat zij die niet konden verwijderen, en 35 jaar lang heeft de heer Hassan dit oordeel aanvaard Hij leed echter aan hoofdpijnen, die met de dag erger werden, en onlangs smeekte hij de hersenspecialist G. F. Rowbathem: Help me van dat ding af. De specia list waarschuwde hem. dat de kans op slagen 1 op 100 was. De operatie is echter wonderlijk goed geslaagd en de patiënt is op het ogenblik herstellende. Sinds Thomas Hassan in de eerste wereldoorlog in Frankrijk gewend werd, was hij vier maal geopereerd. De dokters namen een stuk van zijn scheenbeen weg en plantten dat over zijn voorhoofd, waarmee, zo als zij dachten, de kogel voor altijd was omsloten. Slechte gevolgen heeft hij onmiddellijk na deze opera ties niet ondervonden, maar later be gonnen er hevige hoofdpijnen op te treden, hetgeen hem tot de gevaarlij ke laatste operatie dec3 besluiten. HAZERSWOUDE—GROENENDIJK Op Palmzondag overleed te Drach ten (Fr.) een oud-parochiaan van Sint Bernardus aan de Groenendijk, Zr. M. J. Johanna van het Kruis van de Carmel der H. Teresia. Zij was een van de vier gezusters Streng uit onze parochie, die hun roeping von den in de Carmel. LANGERAAR Heilig Jaarfilm. Uitgaande van de raad van overleg uit de drie standsorganisaties is Zondagavond in het Parochiehuis een filmavond ge houden over het Heilig Jaar 1950 en Rome, om de velen, die niet zelf in de gelegenheid zijn geweest tijdens het H. Jaar naar Rome te gaan in de gelegenheid te stellen toch al thans iets te zien en te beleven van hetgeen daar is gebeurd. Ter inlei ding sprak de geest. adv. Kap. A. Saers een kort woord over Rome en het H. Jaar. Voor de hoofdfilm draaide eerst een film over leven en werken van de Dochters van de Con gregatie van O.L.Vr. van het Heilig Hart. En toen de hoofdfilm van de 2üth. Century Fox: Het Heilig Jaar 1950, met de voornaamste reportages van het afgelopen jaar in Rome tot en met de Dogmaverklaring op 1 November. Ongevallen- -en ziektewet. Sprekend over de sociale wetten, die een bepaalde voorziening beogen, behandelde de heer Weeber de On gevallenwet van 1903 en waarschuw de de aanwezigen bij eventuele on gevallen binnen 24 uur daarvan kennis te geven aan de daartoe be stemde instanties. Spr. was er van overtuigd, dat deze wet uitstekend werkt, ook al vraagt de procedure meestal een lange tijd. Vervolgens werd de Ziektewet uit voerig onder de loupe genomen. Ook hierover had spr. niets dan lof, zy het, dat hij moest opmerken, dat de Raad van Arbeid de zaken niet zo snel afdoet als de Bedrijfsverenigin gen dit plegen te doen. Na ten slotte nog even stilgestaan te hebben bij de Kinderbijslag, die spr. zag als een vorm van loon, en Dinsdag 20 Maart. Op de Zondag jl. te Brussel gehou den hondententoonstelling keerden de leden van de Kynologenver. „Rijn land" met de volgende sucessen naar huis terug. De heer D. de Jongh uit Oegstgeest zag zijn boxerteef be kroond met de prijs voor de beste dei- middel grote rassen. Mediaeval Mas termind, de Be'dlington terrier van de heer E. Fisher uit Wassenaar werd beste hoogbenige terrier, terwijl zijn Welsh-Corgi Daleoiz Kay de kam- pioenschapsprijs won. Ook de heer van Koolbergen boekte weer succes met zijn Schotse Terriers. Zijn Miss Mustard werd beste Schotse Terrier- teef. De heer L. Nuyen uit Wassenaar behaalde met een jonge chow-chow een eerste prijs met uitmuntendheid. Verschenen is het jaarverslag van de R.K. Vakschool voor Meisjes, Gal gewater 1, Leiden, over het jaar 1950. Hieruit blijkt, dat op 31 Dec. 1950 de school door 998 leerlingen werd be zocht, 546 voor de opleiding en 452 voor de cursussen. Van het totaal wa ren 442 leerlingen afkomstig van plaatsen buiten Leiden Op Zondag 1 April (en toch geen mop!) vieren we het zilveren feest van de heer H. Zunderman, chef boekhouder bij N.V. „Het Motorhuis". Vanwege de datum echter wordt het feest verschoven naar Zaterdag 31 Maart. Op die dag zal er van 3 tot 4 uur receptie zijn in het Oosters Insti tuut, Rapenburg 61. Gisteravond hield de Leidse Chris telijke Besturenbond jaarvergadering. Voorzitter G. Hordijk nam na ruim 13 jaar als zodanig gewerkt te hebben, afscheid als voorzitter. Hij werd des- Als mede-stichteres werd zij uit de Carmel van den Bosch, waar zij was ingetreden, meegenomen naar Schiedam. Deze Carmel zou spoedig weer naar Egmond a. d. Hoef worden overgeplant. Bij de stichting Friesland door de Bosch werd Zr. Joanna weer aange zocht, om daar in de Friese Missie de nieuwe Carmel te helpen opbou wen. Haar practische zin haar on vermoeibaar gestel, maar vooral toch ook haar hartelijke trouw en edel moedigheid moeten wel de oorzaak geweest zijn, waarom Zr. Joanna van het Kruis telkens wéér uit de een zaamheid van de ene Carmel naar de andere geroepen werd. Had haar rusteloos werken en zor- gen in de nieuwe stichtingen haar niet kunnen onder krijgen, een J heumatische kwaal verstijfde sinds nige jaren haar ledematen, maar kon toch niet haar werklust en blijd- j schap wegnemen. i Daarvoor was het nodig, dat de 1 Heer haar door verlamming neer legde, waarmede Hij toch niet haar wege hartelijk toegesproken door de blijheid kon matigen. Haar opgewekt heer P. Tjeerdsma, namens het dage- medeleven met de geestelijke belan- lijks bestuur van het C.N.V. Tot zijn Sen van onze parochie drong haar Ook in de Carmel leven die Godge wijde Maagden als Bruiden van een gekruizigde Christus, daarom kan een Carmel geen Carmel heten „zon der zwijgen, afzondering en verster ving. gepaard aan een liefdevolle omgang met God, dag en nacht in gebed". Wij mogen de grote waarden van ons Christendom weer eens gaan zoeken en zuiver stellen tegenover een lawaaierig en oppervlakkig maar dragen van de naam van Christen of ook het zelfgenoegzaam voortsukkelen op een reeds lang af gesleten weg. Gelukkig hebben ve len „het zou* der aarde" weer ont dekt en geproefd en velen hebben het „vuur van Christus' liefde" ge vonden. Daarom zien zij met vreug de en bewondering op naar de Car mel van Teresia. In Zr. Johanna van het Kruis verliezen wij een geestelijke Moeder voor onze pa rochie, maar hebben in haar terug een Voorspreekster bij God. Moge zij rusten on vrede! Daarvoor bid den wij uit dankbaarheid. PASTOOR. opvolger werd gekozen de heer D. Van 't Zelfde, voorzitter van de Christelijke Handelsreizigers, afd. Leiden. Het jaarverslag van secreta ris W. Veerman meldde een leden winst van 133, waardoor het totale aantal opliep tot 2253. De leden van de Toneelvereniging „Vondel" worden verzocht aanwezig te zijn bij het Rozenkransgebed, he denavond om half acht in de Harte- brugkerk, voor het overleden lid A. de Bolster. Thans rest ons nog het Lekke Dak. Elke dag opnieuw is er weer nieuws van het front. Ook nu: Want gister avond vergaderde het Leidse K.A.B.- kader, d.w.z. de bestuursleden van vak- en onderafdelingen. Zij brach ten spontaan het mooie bedrag van 17.50 op voor het Lekke Dak! Zo blijft het geld binnenstromen, of lie ver gezegd: binnendruppelen. Want over een stroom kunnen we eigenlijk niet spreken. Daar gaat het te lang zaam voor. Niet dat het ons tegen valt, helemaal niet. Het was te ver wachten, dat het geld slechts drup pelsgewijze zou binnenkomen. Het geen dan ook geschiedt. We moeten er echter voor zorgen, dat het blijft druppelen, elke dag opnieuw. En daarom doet het ons groot genoegen te horen, dt er reeds grote belang stelling bestaat voor de Bridge-drive van „O. O.", op Woensdag 11 April a.s. om half acht in Royal. Ten bate van het Lekke. Dak. Zó moet het gaan! Heeft u al iets gedaan? Doe het dan vandaag nog! Bezorg het even op Nieuwe Rijn 52. Of stuur een giro'tje op nummer 230414, t.n.v. de Kath. Sociale Jeugdzorg, Leiden. STADSKOK. tot veel gebed en offer. God alleen v/eet, hoeveel genaden zij in haar Carmelleven voor de parochie van Groenendijk heeft afgesmeekt, hoe veel zonden zij heeft verhinderd, hoe- velen tot berouw en een zalige dood gebracht, hoeveel reine zielen be waard. En dat alles in de verborgen heid van de Carmel, ver van haar parochie naar het lichaam, maar me de-parochiaan naar de geest. Dat bleef zij met hart en ziel. Zo was deze roeping tot de Carmel uit onze parochie zeker niet zonder vrucht tijdens haar leven, en is zij nu nog als een voorspraak bij God. Zulke zielen hebben we in onze parochies nodig, om mede voor de christelijke geest te bewaren, vooral in dezt tijden van beweging en aardse gezindheid. Zij zijn „het zout der aarde", want door al dat gemelijke geno* wordt het leven flauw en smakeloos. Zij zijn het „licht der wereld", ook in die verborgen heid van de Carmel, want in hun hart „is het vuur ontstoken, dat Christus kwam brengen" en dat vuur geeft licht en warmte Dat hebben we nodig in deze tijden "an bereken de zelfzucht, waardoor men koud blijft voor God en de evenmens. Waarachtig, wij hebben die zielen nodig achter de tralies, verborgen en gehuld in een zwarte sluier, maar in een huis van God, vol kinderlijke blijdschap en hartelijke liefde. De tralie moet dè wereld^uiten houden en de zwarte sluier de begeerlijke ogen van buiten temperen. De om heinde hove van de Carmel moet de Godgewijde Maagden bewaren ,4n de verborgenheid met Christus", een Goddelijke Bruidegom met Zijn vuile liefde voor iedere Bruid. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN Begrafenis van Pien Berger. De begrafenis van het 3-jarig meisje Pien Berger, dat door een tragisch ongeval om het leven is gekomen, is vastgesteld op Woensdagochtend a.s. Om 9.30 uur wordt de Engelenmis gelezen, waarna de begrafenis zal plaats vinden. DE ZILK Koeien aan 't strand. De vee houder P. uit 't Langeveld miste gis termorgen 2 van z'n koeien. Aanvan kelijk meende hij, dat ze gestolen waren. Wat later werd 'n spoor ont dekt in de duinen. Na wat omwegen kwam men aan 't strand, waar de koeien rustig lagen te herkauwen. HILLEGOM Vrachtauto in de sloot. Aan 't eind der Wilhelminalaan sloeg een zandauto om en kwam op z'n kant in de Langesloot terecht. De chauf feur was van de wagen gesprongen. Een andere wagen trok de „drenke ling" weer op de kant ZOETERMEER Ongeval. Drie jongens, die in Den Haag op school gaan, reden ach ter elkaar ichter een bromfiets. De berijder van de bromfiets vond dit schijnbaar niet goed, want plotseling remde hij af. De jongens reden bo ven op elkaar en kwamen te vallen. Het zoontje van de heer H. uit de Stationsstraat wos er het ergste aan toe. Met een gebroken sleutelbeen moest hij zich onder doktersbehande ling stellen. NOORD WÏTKERHOUT Ronde van Sint Bavo. De tradi tionele „Rond van St. Bavo" zal ook dit jaar wederom worden verreden. De voorlopige datum is Zondag 27 Mei.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2