CItêeid&MxipMein Huid Jl/Ladeótwfjeó, Nogmaals de lonen in het hotel - café - restaurantbedrijf Spoorwegen openen internationale busdiensten RONDOM RERUM NOVARUM 1886 VRIJDAG 16 MAART 1951 DE LEIDSK COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Investeringen inkrimpen NEDERLAND heeft in de laatste tijd meer dan een vijfde van het nationale inkomen besteed aan investeringen, aan herstel van wat verwoest werd en aan zorg voor de toekomst. De oorlogsverwoestingen, zowel als onze snel-groeiende be volking drongen daartoe. Al zijn bij wat tot nog toe geschied is misgre pen voorgekomen, in het algemeen kan gezegd worden, dat productie en verkeer, werkgelegenheid, huis vesting, onderwijs en volksgezond heid er mede gediend zijn geweest. Ook in de komende jaren zal Ne derland in dit opzicht meer moeten doen dan vele andere landen. Beper king echter zal nodig zijn en zal naar het oordeel der Regering, juist in verband met het vele, dat is tot stand gekomen, zonder te ernstige schade mogelijk blijken. Rijk, pro vinciën, gemeenten, en semi-publie- ke lichamen zullen hierbij hebben voor te gaan. Wij vertrouwen, dat loyale medewerking in ruime mate zal kunnen worden verkregen. Zo nodig echter zal de rijksoverheid scherper moeten toezien en hetgeen men in bepaalde gewesten of plaat sen wenst te doen moeten toetsen aan de belangen der nationale eco nomie. De particuliere investeringen zul len indirect druk ondervinden van de ook uit andere oogpunten onver mijdelijke verhoging van belastin gen. Ook kapitaalschaarste als ge volg van credietcontröle en van het plaatsen van consolidatie- en defen sieleningen zal tot zorgvuldige se lectie der investeringen en zuinig gebruik van kapitaal dwingen In bepaalde gevallen kan zo nodig rechtstreeks invloed worden uitge oefend Met dit alles mag echter niet te ver worden gegaan, willen wij de toekomst van ons volk niet in gevaar brengen. Woningbouw blijft noodza kelijk en industrialisatie blijft gebo den, terwille van de behoefte-voor ziening van ons volk, evenzeer als ten behoeve van de werkgelegenheid van het groeiend aantal arbeiders. Er zal daarom een zeker even wicht moeten zijn tussen de vermin dering van de investeringen en van het verbruik. Teneinde allereerst luxe-verbruik te beperken zal, zoals in verband met de belastingen reeds werd aangeduid, nog verder worden gegaan met de belasting van minder noodzakelijke artikelen dan reeds geschiedt. Het evenwicht in de betalingsba lans zal in het algemeen niet wor den nagestreefd door instellen van invoerrestricties, al kan daartoe in uitzonderingsgevallen buiten de ge liberaliseerde sector worden overge gaan. Prijsstijgingen achter ons liggende jaren, zodanig overleg met medewerking van de or ganisaties van werkgevers en werk nemers, zal bijdragen tot handhaving van goede verhoudingen in het be drijfsleven. Men zal zich echter moe ten realiseren, dat ditmaal een vol ledige compensatie niet mogelijk is. Aan de positie van de ouden van dagen zal in dit kader bijzondere aandacht worden besteed, terwijl zal worden gewaakt tegen een oneven redige achteruitgang van de grote gezinnen. De Regering geeft er zich ten volle rekenschap van, dat van ons volk, dat zich nog slechts zo korte tijd hersteld heeft van de oorlogsgevol gen bn waarvan vele groepen nog slechts geringe welstand genieten, opnieuw veel wordt gevraagd. Gezamenlijke inspanning t staan echter ook grote waar den op het spel en gezamenlijke inspanning en redelijke verdeling van de lasten kan voorkomen, dat te veel wordt gevraagd. Wij staan, hoe donker het soms ook om ons heen moge zijn, niet voor een toekomst zonder uitzicht. De collectieve veiligheid, waartoe wij in de Atlantische samenwerking onze bijdrage leveren, schept kans een behoud van vrede en vrij heid, zoals vroeger bij dreigende agressie niet was te verkrijgen Ook het betrachten van Europese en continentale solidariteit, waarbij het samengaan van ons land met België en Luxemburg op de voor grond blijft staan, zal van grote be tekenis kunnen blijken. Tegenover de zware materiële druk, die op velen zal komen te rusten, zal het te meer ons aller plicht zijn niet af te laten van het VOOR HET PUBLIEK VERANDERT ER NIETS Vorige week hebben wij een en an der medegedeeld over de nieuwe loonregeling, waaromtrent de samen werkende werkgevers- en werkne mersbonden in het hotel-, café-restau rantbedrijf tot een vergelijk waren gekomen. Nu hebben de werkgeversorgani saties vorige week in een persconfe rentie omtrent deze loonregeling din gen gezegd en in „Horeca" het officieel orgaan van de bedrijfsgroep zijn mededelingen gepubliceerd, welke zeker niet de instemming had den van de personeelsbonden. In een bijeenkomst met de pers gis termorgen heeft de Unie van Bon den van hotel-, café en restaurant- personeel daarvoor een en ander me degedeeld. De heer J. F. van Bijsterveld heeft in deze vergadering medegedeeld, dat men algemeen is tegen het fooien stelsel. Dit zonder meer af te schaf fen, is onmogelijk, het zou een revo lutie betekenen in dit bedrijf. Daarom is men begonnen met te trachten al thans een garantieloon voor de ge ëmployeerden te verkrijgen. Dit is geschied, maar in de nieuwe loon regeling zijn alleen volledige lonen vastgesteld voor mensen uit het be drijf, die niet van fooien- of bedie- ningsgeld afhankelijk zijn. Degenen, die op bedieningsgeld zijn aan wezen, krijgen een garantieloon. Ver dienen zij mèt de fooien dus minder dan het vastgestelde garantieloon, dan is de werkgever verplicht bij te betalen. Verdienen zij echter meer, dan is vanzelfsprekend dit meerdere loon voor de werknemer en niet voor de werkgever, zoals verkeerd in „Horeca" staat. Voor het publiek is er in feite dus niets veranderd. Het bedieningsgeld is een deel van het loon van de werknemer en c>ze vertrouwt er daarom op, dat de hotel- café- of restaurantgasten hun oude gewoon ten zullen blijven vcigen. Anders zal het garantieloon een te laag loon blijken te zijn. Ieder behoudt dus het recht om de kellner, de portier, het kamermeisje, de huisknecht of wie ook van de op fooien aangewezen werkers in het H.C.R.-bedrijf, een fooi te geven, al- HET zal echter ook niet mogelijk zijn te ontkomen aan de nood zakelijkheid de prijsstijgingen op de wereldmarkt .te doen doorwerken op bepaalde levensmiddelenprijzen, die tot nu toe door de toegekende sub sidies constant werden gehouden. Deze noodzakelijkheid vloeit mede voort uit onze internationale positie. Het subsidiestelsel ontneemt n.L aan de exportprijzen de reële basis, aan gezien het niet. mogelijk is de in vloed van de subsidies, b.v. op vee- voer, ten volle tot uitdrukking te doen komen in maatregelen tot re- j geling van de exportprijzen. Wij waren reeds een eind op de weg naar geleidelijke afschaffing der j consumentensubsidies gevorderd. j Thans echter dreigen door de prijs- i stijging op de wereldmarkt de sub- sidies voor 1951 die aanvankelijk i 175 millioen zouden bedragen, maar om enige speling te behouden ge raamd werden op 200 millioen, op te lopen tot 450 millioen of meer De Regering acht algehele afschaf fing op het ogenblik niet verant woord. Het totaal zal echter moeten worden begrensd op 175 millioen. Voor de consumenten zullen hier uit prijsverhogingen voortvloeien. GEVAARLIJKE GERUCHTEN Teneinde hamsteren en ongeoor loofde winsten te voorkomen is de Regering genoodzaakt de grondstof- fenprijzen vandaag reeds op de nieu we basis vast te stellen. Dit brengt met zich mede, dat prijsverhogingen onmiddellijk van kracht kunnen worden. Reeds de geruchten om trent te verwachten vermindering der subsidies hebben een regelma tige voorziening, eerst ten aanzien van suiker, daarna ook van andere artikelen, in gevaar gebracht. Daar om kan, nu de officiële mededeling gedaan is, niet, zoals de Regering gaarne zou hebben gewild, worden gewacht totdat deze maatregel met andere onderdelen van de plannen gecoördineerd is. De omstandigheid, dat hierdoor ook ten aanzien van noodzakelijke levensmiddelen een prijsstijging zal intreden, die de gehele bevolking treft, maak het anderzijds noodza kelijk, dat gewaakt wordt tegen on nodige prijs verhogingen, die bepaal de bevolkingsgroepen doen profite ren van wat voor het volk als ge heel een zwaar te dragen last is. Wel zullen de sterk stijgende prijzen op de wereldmarkt en de daling van de geldsomloop hier te lande remmend inwerken op pogingen om te hoge winstmarges te nemen. Indien echter in een bedrijfstak ongemotiveerde prijsverhogingen worden geconstateerd, zal onverwijld tot het vaststellen van een gedetail leerde prijsregeling worden overge gaan. Een scherpe controle zal wor den uitgeoefend op onverantwoorde prijsafspraken. DE ACHTERSTAND IN DE LONEN Over de sociale gevolgen van de p -stijgingen, in verband ook met d-ï reeds ontstane achterstand bij de lonen, zal de Regering zo spoedig mogelijk overleg openen met de Stichting van de Arbeid. De Rege ring vertrouwt, dat, evenals in de pogen om het geheel van onze maatregelen .mede te richten op het betrachten van sociale recht vaardigheid. Wij kunnen slechts dan bij ons volk begrip verwachten voor het geen geofferd moet worden, in dien men ziet, dat met alle kracht wordt gestreefd naar een juiste besteding der gelden en een bil lijke verdeling van de persoonlij ke en geldelijke lasten. Wy moeten ons tijdelijk beperkin-- gen opleggen om de moeilijkheden, leen' ^ie *001 moet dan een zeker waarvoor wij staan, te overwinnen en om straks weer te kunnen voort gaan op de weg omhoog, die wij se dert de bevrijding zijn opgegaan. Tevens moeten wij het belang van het materiële en geestelijke welzijn van ons volk voor ogen houden, op dat behouden blijve, wat aan wezen lijke waarden werd verworven. Doordrongen van de grote beteke nis van het gezin, van een doeltref fende organisatie van de arbeid en van de noodzaak van ware geeste lijke cultuur, moeten wij blijven waken voor het onderwijs en de op voeding van onze kinderen, voor werkgelegenheid voor de groeiende j bevolking, voor de handhaving van i goede rechtsverhoudingen, voor het behoud van de arbeidsvrede en van een vrije ontplooiing van(het Neder landse geestesleven in zijn rijke ver scheidenheid. voor ons ligt, staan wij, geluk kig, als een gezonder en sterker volk dan wij waren bij het einde van de bezetting. De herinnering, aan wat wij in de bezettingsjaren hebben doorstaan, moge ons volk opwekken en sterken, nu wij ons opnieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrijheid, onze volksaard en ons volksbe staan. minimum bedragen, als, in de res taurants tenminste tien percent, in het caférestaurant tenminste 12*4 in het café tenminste 15 in het hotel voor een dagverblijf tenminste 15 by langer verblijf 10 dit is dus een soort verplicht-stelling ge worden. Het betrokken personeel verrekent eens per drie maanden in jaarbetrekking met de werkgever de gemaakte omzet en de ontvangen fooien, berekend op de aangegeven percentages. Heeft de omzet de hoogte bereikt, waardoor met de be rekende percentages het betrokken personeellid aan het voor hem vast gestelde „garantiebedrag" komt, dan gebeurt er verder niets. Heeft hij een hogere omzet en is dus zijn ga rantie-bedrag overschreden, dan ge beurt er ook niets. Alleen wanneer het garantiebedrag niet bereikt wordt, dan moet de werkgever bij betalen tot het garantie-bedrak. Het belangrijke is dus, dat voor de op fooien aangewezenen, nu een zeker heid is ontstaan en waardoor de fooi bedieningsgeld is geworden. Die zekerheid is een ongetwijfeld geweldige morele winst, maar de thans vastgestelde garantie-bedragen zijn nog berekend op het bedienings geld en dus nog niet opgetrokken tot de loonhoogte van in dit bedrijf ver gelijkbare andere groepen van per soneel. De bedoeling is om deze bedragen langzaam op te trekken, dus langs de weg der geleidelijkheid. Men moet hierbij niet vergeten, dat allen, die nu bedieningsgeld ontvangen, als salaris slechts een gulden per week betaald krijgen en dit gezegd zijnde, zal men verstaan dat er dus voor het publiek nog niets veran dert. Het wegvallen der grondlonen is de prijs, welke wordt betaald voor het garanderen van een zeker inko men en voor het feit, dat de fooi bedienings-geld wordt. Bij het wegvallen der grondlonen is het stellig zó, dat een aantal der betrokkenen alleen hun grondloon zullen verliezen, maar er zullen er zeker ook zijn, die nu door de garan tie ook voor hun gezin gedekt zijn. Op een tweedaagse conferentie van I spoorweg-directies te Bern gehouden, is besloten tot instelling van onge veer twintig internationale autobus lijnen. De spoorwegmaatschappijen van België, West-Duitsland, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxemburg, Oos tenrijk, Spanje, Zweden en Zwitser land waren op deze conferentie ver tegenwoordigd. Het doel van de besprekingen was de middelen te beramen om de con currentie van particuliere internatio nale buslijnen te bestrijden. De buslijnen der spoorwegen zul len voorlopig alleen bestemd zijn De „oudjes van Drees" GEEN VERHOGING VAN ZIEKENPREMIE Bij de huidige ouderdomsuitkering wordt het niet mogelijk geacht, dat de betrokenen de verhoogde premie heffing voor de vrijwillige zieken fondsverzekering van 0.63 op 0.80 c.q. 1.26 op 1.60 kunnen opvan gen. Aangezien hij het waarborgen van de nodige geneeskundige behan deling voor deze categorie een abso lute eis acht, heeft de minister van Sociale Zaken gemeend de kosten, welke uit bedoelde verhoging voort vloeien, ten laste van het Rijk te moeten nemen. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor 1950 is hiertoe een verhoging van de post „kosten noodvoorziening ouden van dagen" met 1.300.000 voorgesteld. „Ik was julilie weten dat wel van mij weer naar St. Lambertus in Luik gegaan om mijn afspraak ;e maken. Voor ik echter bij de kerk kwam, bleef ik op het plein wat bij de ar Luik kraampjes hangen. Mis- patroon schien was er wat bii voor vrouw en kinderen. Het was rumoerie in de stad: -v j j dat merkte ik wel. Meer ten. Dat deed hij ieder volk dan anders, en toch jaar. die vader Lambert, en was het geen marktdag, wel in de maand Maart, Het is zeker feest, dacht als de ergste kou uit de mezelf: want er lie- I. Het was in de tweede belli van öe maand Maart, vader Lambert ont daan terug was gekomen in zijn rustig dorpje meppe. Hij was naar geweest om zijn S. Lambertus te laten zien. dat hij Hem sinds het vo rige jaar niet was verge- schouders van zijn kame raden, en met luid gejoel wordt hij verwelkomd. Dan de ik heel de nacht door het gejoel en gegil van het volk, en het schreeu wen en schieten van gen darmen en soldaten. De volgende ochtend ben ik stil de stad uitgeslopen; de rust was toen weer terug gekeerd: maar overal op de straten en pleinen zag lucht was, en het werk op de boerderij hem niet aan huis en erf vastk uisterae. Dar. ging hii a.tijd op een mooie voorjaarsdag naar Luik, naar de kerk van de heilige Lambertus. Daar werd dan een afspraak her nieuwd tussen die twee: hii. vader Lambert, zou het vólgende jaar weer terug komen. en de heilige zou hem thuis een handje helpen om vrouw en zes kinderen alles te kunnen geven wat ze nodig had den. Maar dit jaar was zijn bedevaart totaal in duigen gevallen. Luik had hem een verschrikkelijke angst aangejaagd, en hij was er vandaan gevlucht, naar huis gerend, alsof de .dui vel zelf hem op de hie'en zat. „Lambert, wat is er toch met jou gebeurd", vroeg moeder de vrouw. Maar Lambert b'.eef stug en ge sloten: „Da's voor. een vrouw-mens beter niet om te horen", had hij geant woord. En daar bleef het bij. Maar bij vrienden in de „Oude Hertog" met een glas gerstenbier voor zich was hii wat spraakzamer gew-orden. Trouwens met mannen onder elkaar kan men beter over dergelijke dingen praten. „Lambert, ze zeggen, dat er oproer in Luik is ge weest. en dat jij er de vo rige week bii was: vertel eens op", zo werd het bal letje aan het rollen ge bracht. En toen was Lambert losgekon" en. en begon hii te vertell en wat hii voor zijn vrouw verzwegen had. En terwii-i hii vertelde, zaten de andere boeren be dachtzaam aan hun witte, stenen pijpen te zuigen. pen heel wat arbeiders rond, die anders bii dag licht niet te zien zijn. „Hé, vriend, wat is er vandaag bij jullie hier aan de hand" vroeg ik er een. Die keek* mij verontwaardigd aan: hoe kon ik zo domme vraag stellen. ..'t Is vandaag toch 16 Maart"' ..Wat zou dat?" mooiste dingen: de win kels liggen er vol mee. Maar krijgen jul'lie vrou wen iets van al dat moois, wat in de winkels opge stapeld liggen en wat wij gemaakt hebben? Jullie vrouwen en kinderen ster- „De socialisten trachten ter genezing van dit kwaad (de slechte arbeiders toestanden) de haat der niet-bezitters op te wekken" Rerum Nov. no. 3 „Maar kerel, snap je dat nou niet. we vieren van daag de vijftiende verjaar dag van de Parijse Com mune". Toen begon ik iets te begrijpen. Ik werd bang van die kerel; want de ogen die mij aankeken zochten een tegenstander, die deze Parijse opstand van 1'871. en de verjaar dag daarvan zou durven afkeuren. Ik liep vlug door, maar het was al te laat om de kerk te bereiken. Trou wens de deuren van de kerk waren veiligheidshal ve gesloten. Van alle kan ten stroomde het kerkplein vol met arbeiders, gewa pend met stokken en knup pels. Andere kwamen on der luid gejuich met grote, rode vaandels aandragen. Ik zat er midden in. en kon niet weglopen: men zou dit als een belediging hebben opgevat. wordt het stil op het plein, je de droeve resten van en begint die man te spre- roo' en moordlust. Deze ken tot de arbeiders. ..Ka- bedevaart naar St. Lam- meraden. het is vandaag bertus zal ik nooit van mijn onze gloriedag; 15 jaar is ieven meer vergeten", zo het geleden, dat 20 000 ka- besloot boer Lambert zijn meraden voor ons hebben spannend relaas, gevochten, en het leven Het was stil rondom de verloren in de Parijse op- anders zo rumoerige stam- stand. Dit is een gloriefeit. tafel in de ..Oude Hertog" En waarvoor deden ze dat? geworden. Toen liet Dorus Om ons te helpen! Wat Riek zich ontvallen: „Heb- heeft het uitgehaald? Wii ben die arbeiders het dan moeten nog 14 uur per dag zo slecht?" werken; wij maken de „Dat blijkt", antwoordde boer Lamberten het ge volg? die kerels vergeten door hun armzalig bestaan God en de Kerk. en lopen in blinde opgehitste woe de Marx achterna". „Maar zitten er in Luik dan geen katholieke ar beiders tussen", vroeg Gijs van de Koningshoeve. „Luister eens goed", her nam Lambert, en hii voelde een stille trots bii hem opkomen, dat ze dit keer nu allen naar hem luister den als het orakel van Je- meppe: .willen die ka tholieke arbeiders nog voor het geloof en de Kerk behouden blijven. dan moet er iets gebeuren. Dan moeten niet enkel de pa troons van Luik. maar de Bisschop van Luik zelf. wat zeg ik. de Paus in hoogst eigen persoon, par tij kieszen en het voor ze opnemen. De Paus moet spreken, en de arbeiders zeggen, dat moord en roof niet de juiste weg is; en de bazen aan hun verstand ven van honger; en wat we nodig hebben ligt in de winkels zo maar voor het 5rijpen, als jullie het maar urfden te pakken. Jullie zijn lafaards! Vooruit, we gaan het vandaag zelf halijv,! brengen* dat een werkman „En de an^st T?en dorsvloer is, waar je stond by het vertellen va der Lambert op het zicht te lezen en toen leken die kerels wel op woendende stieren en op hol geslagen paarden. Een wilde troep met rode vlag gen voorop trok door de straten van Luik, en links en rechts werden met stok- voor toeristenverkeer. De reisbiljet ten zullen zowel op de treinen als op de bussen geldig zijn. De belangrijkste buslijnen, die de Spoorwegen zullen instellen, zijn AmsterdamHamburgKopenhagen Amsterdam Luxemburg Bazel, FrankfortBazelInterlakenMon- treux, ParijsGenèveMontreux, MilaanMontreux, NiceGenève Bazel, FrankfortInnsbruck, Vene- tieë. MarseilleBarcelonaMadrid. De tarieven zullen liggen tussen die voor tweede en derde klas trein. De rede, die mr. P. J. Oud gister avond in de vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie te Utrecht hield, is via Hil versum I uitgezonden. Om dit mo gelijk te maken was, op last van de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, een gedeelte van de zendtijd van de V.P.R.O. aan de V.V. D. ter beschikking gesteld. MGR. DR. B. ERAS. Mgr. dr. B. Eras, rector van het Nederlandse priestercollege te Ro me. is ter observatie opgenomen in het Maria-paviljoen te Amsterdam. Resultaat Missie-actie: bijna 700.000 leden Vandaag heeft mgr H. J. J. van Hussen, de nationale directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, bijna zevenhonderdduizend brieven, als resultaat van de grote Missie- Actie in October, aan de pauselijke internuntius, mgr Paolo Giobbe, overhandigd. In deze brieven hebben Nederlandse katholieken zich opge geven als lid van het Genootschap tot voortplanting des Geloofs of dit lidmaatschap bevestigd. In de ontvangstzaal van de inter- nuntiatuur lagen de brieven gebon den in gouden linten, gerangschikt naar diocees, met het aantal leden en de toren van de kathedraal op een schild. Mgr Van Hussen deelde mede. dat door de activiteit van 1276 afdelin gen en 1546 parochies het aantal le den van de Voortplanting des Ge loofs gestegen is van 391.074 tot 651.789 ofwel in percenten uitge drukt van 17 tot 29 percent van het aantal katholieken in Nederland. NIEUWE ZEGELS VOOR HET „COUR INTERNATIONALE DE JUSTICE". Zeer binnenkort zullen aan de phi- latelistenloketten der postkantoren nieuwe postzegels beschikbaar, die werden aangemaakt ten behoeve van het „Cour Internationale de Justice" te 's-Gravenhage. De zegels werden vervaardigd in twee typen. Een van de lagere waar den. n.l. 2 cent (roodbruin) en 4 cent (groen). Deze zegels werden uit gevoerd in koperdiepdruk en stellen het „Vredespaleis" te 's-Gravenhage voor. Het tweede type draagt de beelte nis van Koningin Juliana en profil en voorts weegschaal zwaard, blind doek, kroon en posthoorn. De zegels verschijnen in de waar den van 6 cent (violet); 10 cent (groen); 12 cent (rood); 20 cent (blauw); 25 cent (blauw) en ƒ1. Cblauwachtig grijs) en zijn uitge voerd in plaatdruk. SCHOENPRODUCTIE IN 1950. Van een aantal ondernemingen, die tezamen bijna 90 pet van de totale schoenproductie voor hun rekening nemen, heeft het C.B.S. de productie in 1950 berekend. Totaal zijn ver vaardigd 18.497.000 paar schoenen, waarvan lederen schoenen 11.174.000 paar, pantoffels 2.567.000 paar en MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN LOSLOPEND PAARD. SHOW DE LA HOLLANDE. Een nieuwe dames-haarmode. De show de la Hollande de nieu- de naam voor de vroegere Show de Paris welke reeds enkele malen met succes is gebracht door de Haag se kappers v. Buuren, Gisolf Jr., de Vree, in samenwerking met Tom Westen uit Leiden, is wederqm in een vergevorderd stadium van voor bereiding. En wanneer op 21 April in het Rurhaus te Scheveningen de show door talloos velen bewonderd zal worden, zal men daar tevens de nieuwe coiffure der dames „Le Coupe des Oiseaux" kunnen aanschouwen. Zondag jl. is deze nieuwe haartooi uit Parijs afgekomen en voor zover nodig werd zij naar Nederlandse be grippen voor Nederland bewerkt, maar in hoofdzaak bleef deze natuur lijk hetzelfde. Een demonstratie daarvan vond Donderdag plaat; in hotel Centraal te Den Haag. De nieuwe modelijn houdt het haar zeer kort en geeft een idee van de klassieke haartooi in de oudheid. Het haar is zeer kort en alle lange krullen zijn weggenomen. Deze coiffure is eigenlijk ontworpen, om dat zij beantwoordt aan de huidige hoedenmode. Op de kruin is het haar 3 c.m., in de hals slechts 1 c.m. De heren Tom Westen en de Vree hebben over deze nieuwe haardracht heel veel verteld en aan de hand van speciaal vervaardigde modellen van haartooi uit de 4e eeuw voor Chr. en de 6e eeuw na Chr. laten zien, hoe ook in dit opzicht „l'histoire se repète!" Naast de verzorging van de coiffu re staan als 't ware op één lijn de huidverzorging, in vele gevallen nog veel belangrijker, omdat het hier dik wijls om de gezondheid van de mens gaat. De heer Westen heeft hierover een wetenschappelijke uiteenzetting gegeven volgens de methoden van dr. van der Hoog, terwijl mevr. Ver meulen een demonstratie ten beste gaf. Voor het slagen van de „Show de la Hollande" in het Kurhaus geven ae organisatoren zich alle moeite. Tal van firma's werken aan de verzorging mede en dat het hun niet direct om financieel voordeel te doen is, moge blijken uit het feit, dat de baten van deze show '.er beschikking zullen worden gesteld van het Roode Kruis. In verband hiermede overhandigde de heer Westen aan mej. Plantinga, vertegenwoordigster van het Roode Kruis, bij voorbaat reeds een chèque van 1000.ais voorlopige bate van de te houden show. oen dorsvloer naar hartplust op beuken kunt." „Laten wii hopen, dat het zover nog eens komt", zei Dorus Riek om ook iets verstandigs te laten horen. Dien avond ging het kaarten niet zo vuti-g als. op andere avonden; zii Een sergeant uit Groningen reed - hadden hun gedachten 1 Vrijdagmorgen omstreeks half vijf op ™?Hö™niTftf«i0D^one m wer meer in Luik dan bii hun de Rijksweg ZwolleMeppel in de e" Tuidruoh- nab"heid van het café "De Toerist" tig dan anders gingen de boeren van de stamtafel uit de „Oude Hertog" op huis aan; en thuis spraken ze er niet met moeder de vrouw over, om ze niet on nodig ongerust te maken. den de voorraden wegge- roofd. Overal hoorde je angstig gi'len, en zag ie wegvluchtende burgers. Het leek wel Parijs van 1871. Ik ben weggerend, en heb me verscholen bij een vriend van mij in een van de zijstraten waar we veilig waren. En daar hoor- A. M. VULSMA. nr nabijheid van het café „De Toerist' te Zwollerkeerspel met zijn dienst- motor in volle vaart tegen een los lopend paard, dat midden op de weg liep. De sergeant kwam te vallen en was vrijwel op slag dood. Een truck met oplegger reed even later in het donker het paard, dat op de rijweg lag aan. „Trouw". Uitzonderingen op Blikverbod Zoals in de praktijk reeds werd toegepast, geldt ten aanzien van het verbod tot inblikken van voedsel voorzieningsproducten een algemene ontheffing voor artikelen, die voor export of voor defensie-organen zijn besterfd. Voor enkele producten is echter ook ontheffing van het inblik- verbod verleend ten behoeve van verkoop in het binnenland, n.l. voor leverpastei, spinazie, doperwten, spercie- en snijbonen, champignons, asperges en speciaal kindervoedsel. Deze producten zullen dus in blik verkrijgbaar blijven. J^EURS - O VERZICHT DOLLARLENINGEN ONVERANDERD. Gezien de verrassende koersontwik keling, die Donderdag tegen slot in de beide dollarleningen Nederland ontstond, was men gisteren uiteraard nieuwsgierig naar deze beide lenin gen. Gissingen omtrent de regerings verklaring van vandaag, waarbij al lerlei veronderstellingen geuit wer den, hebben de markt enigszins ner veus gemaakt. Begin beurs was er absoluut geen peil op te trekken, hoe de koers zou worden. Voor de 3 pet. dollarlening Nederland werden prij zen van 101 en 109 vernomen. Tegen slot werd 10054 a 101 betaald en 108H voor de 354 procent dollarcer tificaten, hetgeen slechts een geringe afwijking is ten opzichte van de vo rige dag. De guldensbeleggingen wa ren vrijwel alle wat lager. De con versielening gold 96 6/16 tegen Don derdag 96 11/16. Ook de investerings certificaten waren circa punt la ger. Certificaten van Amerikaanse shares bleken gevraagd te zijn. Het agio percentage steeg tot ongeveer 10 pet. De handelsmarkt vertoonde in gro te trekken hetzelfde beeld als de vo rige dagen. Indonesische fondsen zijn prominent en de berichten omtrent de inkrimping van de suikeraanplant in Oost-Java maakten weinig indruk. Integendeel het verslag en dividend der Senembah Maatschappij en de mogelijke plannen der H.V.A. in Abessinië werkten nog door, zodat zowel in de suiker als in de tabaks- hoek de handel vrij levendig was te gen licht oplopende prijzen. Zo steeg H.V.A. tot 128 (126), Deli Maat schappij tot 101*A (106) en Senem bah tot 10814 (10653). De rubberhoek was iets minder druk, maar voor de minder courante soorten blijft de be langstelling vrij groot. Zo is Insulinde Cultuursyndicaat deze week gestegen van 50 tot 58. Indonesische bankaandelen waren eveneens niet ongunstig gedispo neerd. Cultuurbanken zelfs vast op 5454 WA). De Scheepvaartmarkt wist zich ge deeltelijk van de Donderdag geleden verliezen te herstellen, doch de acti viteit in deze hoek blijft minimaal. De Industriemarkt was stil, waarbij Olies en Unilevers per saldo slechts een fractie lager sloten. Aku's avan ceerden 1 punt en Philips gold 254 (252). Aandelen Heineken reageerden nauwelijks op het van 6 tot 8 pro cent verhoogde dividend. De koers was 1865-2 (186). Prolongatie 214 Pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8