k L Engeland stuurt Teheran een nota De raad van Europa Hoogheemraadschap Rijnland maakt bezwaar tegen het Leids Merenplan Verzwaring van belastingdruk unstleven in Leiöen ZATERDAG 17 MAART 1951 tm LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 OM DE PERZISCHE OLIE DE ENGELSE REGERING heeft Perzië medegedeeld, niet te kunnen toelaten, dat de werkzaamhe den van de Anglo-Iraanse Olie Maat schappij beëindigd worden door een nationalisatie. Deze mededeling was vervat in een nota, welke Woensdag in Teheran werd overhandigd (na dat de olie-commissie en voordat het gehele Perzische parlement tot nationalisatie had besloten) De kwestie wordt ook in de Ver- .enigde Staten hoog opgenomen. Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, zeide op een persconferentie te hopen, en te ver wachten, dat Engeland en Perzië een oplosssing tot stand brengen zouden, die de belangen van beide landen zou beschermen en er voor zou zor gen, dat de belangrijke olie naar die markten zou blijven stromen, waar zij in het verleden terecht kwam. De „New York. Times" vreest, dat het niet lang zal duren voor Perzië een nieuwe overeenkomst met Mos kou sluit, waarbij Rusland toegang tot de Perzische olie krijgt zonder de regering omver te hoeven te wer pen. Het is een fase in de koude oorlog, aldus dit blad. Buiten Amerika le vert Perzië op het ogenblik de waar devolste olie-aanvoer voor de Weste lijke mogendheden. Deze vreesdèn al lang voor een Russische invasie in Perzië. Maar waarom een oorlog ris- Toelating van Bonn Het ministercomité van de Raad van Europa gaat in beginsel accoord met West-Duitslands toelating als volwaardig lid van de Raaa. Maar om geen antecedenten te scheppen cn als gebaar van diplomatieke hof felijkheid besloot het gisteren, de kwestie eerst voor te leggen aan de permanente commissie uit de Con sultatieve Assemblée. Dit betekent, dat West-Duitstlands' toelating pas in Mei een feit kan worden. De permanente commissie komt pas in April bijeen en de mi nisters vergaderen eerst begin Mei weer opnieuw. Minister Stikker was niet bij de zitting van gisteren aanwezig Drin gende kabinetsbezigheden verhinder den hem naar Parijs te gaan. Zijn Britse ambtgenoot Morrison woonde voor het eerst in zijn nieuwe functie de zitting bij. DE TREINRAMP BIJ DONCASTER. Bij de gisteren in een deel van on ze oplaag reeds gepubliceerde ont sporing van de sneltrein Doncaster Londen vonden veertien reizigers de dood. terwijl twintig anderen ver wondingen opliepen. De trein, die op weg was naar Londen, kwam ten Zuiden van Don caster in Yorkshire terecht tegen de stenen wand van een tunnel, en één rijtuig werd door midden gespleten tegen de steunbeer van de brug. KOSTEN VERGANE GLORIE Gistermiddag zakte op de boule vard Victor Hugo te Neuilly (Frank rijk) een oude dame ineen, aldus meldt het Alg. Dagblad. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis, waar men haar identiteit vaststelde. Prin ses Ba jan Djavidan geboren Gravin Torok de Szendro, ex-koningin van Egypte, oud 74 jaar. Zij was de echt genote van de inmiddels overleden laatste souverein, de Khedive van Egypte Abbas Oilmi II, die in 1914 onttroond werd. Uit gebrek was zij naar Parijs gekomen om werk te zoeken. keren, als het doel met andere mid delen te bereiken is? Volgens de „N. Y. Times" delen Engeland en Amerika de schuld. De Engelsen wachtten te lang met Per zië de helft van de winst in de olie aan te bieden en de Amerikanen steunden te weinig die Perzen, die werkten voor de onafhankelijkheid en hervorming van hun land. fKjwde (g,o£f Het troepenschip Nelly wordt morgenochtend vroeg met repatrië rende militairen uit Indonesië voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal vermoedelijk diezelfde avond om ongeveer tien uur in de haven van Amsterdam beginnen. Hr. Ms. onderzeeboot Zwaardvis is gisterochtend na een afwezigheid van zes weken op de onderzeebootba sis in de Waalhaven te Rotterdam teruggekeerd. Zij heeft samen met Engelse schepen geoefend in de Schotse wateren en de Golf van Bis- ctye. De namen van de Nederlandse runners, die zijn omgekomen bij het vergaan van het Italiaanse schip Ul- sterduke zijn: A. Ligthart (50 jaar), door autobussen waargenomen. G. van Veen (28), J. C. Steutel (28) en J. Willaard (20). J. C. Steutel is afkomstig uit Goes, de anderen woon den te Vlaardingen. Het vijfde economische Benelux- congres zal op 13 en 14 April van dit jaar in de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam worden ge houden. De tweehonderd man aanvul lingstroepen voor het Nederlandse detachement van de Uno voor Ko rea zullen in plaats van begin vol gende week tegen het einde van deze maand per schip uit Rotterdam ver trekken. Het treinverkeer tussen Haar lem en Bloemendaal is gisteren van kwart over elf 's ochtends tot half vier 's middags door het ontsporen van een goederenwagen gestremd ge weest. De dienst op dat traject werd Zandwinning in Warmond ontoelaatbaar? Ook twee polders vrezen voor kwel en verzouting Zoals dezer dagen bleek uit een verslag van de Kath. Volkspartij, afd. Warmond, heeft het Hoogheem raadschap Rijnland een rapport uit gebracht aan Ged. Staten van Zuid- Holland over het Leidse Merenplan en daarin verschillende bezwaren aangevoerd, die moesten leiden tot de conclusie, dat het onverantwoorde lijk is dit plan uit te voeren. Aan Rijnland was een oordeel ge vraagd over het rapport, dat de di recteur-hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat had uitgebracht Het Hoogheemraadschap merkt op, dat het plan blijkbaar inmiddels gewij zigd is, na overleg met de Stede- bouwkundige Dienst van de Prov. Waterstaat. Er wordt nu alleen ge sproken over meer A (in de Zwan- burgerpolder), waarvan het plan tot 40 H.A. vergroot is en in ligging gewijzigd werd. Rijnland somt in het rapport een groote aantal hydrolische bezwaren op, voornamelijk wat betreft het op treden van zout-kwellen in de om liggende polders, van welke kwellen de grootte onmogelijk van te voren te bepalen is. Men acht de ingestelde onderzoe kingen onvoldoende. Er is geen en kele zekerheid, dat de ontgronding kan worden uitgevoerd zonder ontoe laatbare schade uit waterbouwkundig oogpunt aan te richten. Wat de landbouwbelangen betreft, merkt het rapport op, dat Leiden ver meerdering van bouwterrein wenst, die leidt tot grondverlies in een veel voud van het bouwterrein. Rijnland acht dit ontoelaatbaar, temeer daar de grootste stad in het land is afge stapt van ophoging der bouwterrei nen in de normale zin, zoals Leiden dat wil. Het rapport besluit met de mening, dat de vergunning tot ontgronding niet verleend behoort te worden. Mochten Ged. Staten onverhoopt wél geneigd zijn die vergunning te verle nen, dan zou Rijnland gaarne zien, dat in de voorwaarden enige veran deringen werden aangebracht. Landschapsschoon. Het rapport van Rijnland aan Ged. Staten ging vergezeld van twee rap porten, uitgaande van de Zwan- burgerpolder en de Broek en Simon- tjespolder. Het rapport van de eerste polder meent, dat het landschaps schoon in hoge mate geschaad zal worden. Wanneer men van de be woonde oever van de Warmonder Lee de het magnifieke panorama be schouwt van het uitgestrekte weide landschap met de flauw gebogen Lee- de op de voorgrond en de stad Lei den op de achtergrond, is het moei lijk te verwachten, dat een aanvan kelijk kale onbegroeide plas hier voor in de plaats zou kunnen treden, te minder wanneer hier een recrea tie-oord mocht verrijzen. In ons Vaderland, aldus het rap port, met zijn op dit gebied niet ge schoolde en zorgloze bevolking, weet men wel wat hier te wachten staat. De theoretische beschouwingen in het rapport, dat in opdracht van Lei den werd opgesteld, acht men niet voldoende, aangezien er geen posi tieve gegevens in verwerkt zijn over de te verwachten gevolgen van ont gronding en het zo belangrijke kwel en verzoutingsvraagstuk volkomen op in algemene zin gehouden ver moedens berust In verband met de toeneming van kwel en verzouting in deze polder en omliggende water schappen, waarbij honderden hecta ren goed cultuurland zijn betrokken, acht men het onverantwoord dat aan deze ingrijpende werken voortgang, wordt gegeven, alvorens meer vast staande feiten omtrent de omvang van deze verschijnselen bekend zijn. Het rapport dringt derhalve aan op meer vaststaande gegevens. Ten aanzien van het geopperde denkbeeld om de eigenaren van de te vergraven percelen schadeloos te stellen met land op de eilanden, in de Laker- en Kogjespolder, wijst het rapport er op. dat dit waarschijnlijk op vele bezwaren zal stuiten. De eigenaren hebben hun bedrijf en woonplaats in Warmond. Zij kunnen bezwaarlijk tot exploitatie van deze verafgelegen en vooral bij slecht weer met schuitjes moeilijk te berei ken landerijen overgaan. Aan vesti ging op deze eilandjes zijn ook be zwaren verbonden, o.a. het school gaan der kinderen in de winter. Het rapport besluit mét de over tuiging, dat men uitvoering der wer ken niet anders dan als een gevaar lijk experiment en een bron van on aangename verrassingen kan aan merken. Gelet op de grote gevaren en onhertelbare schade, welke hier uit niet alleen voor waterschap, doch ook voor aanmerkelijk ruimer gebied kunnen voortvloeien, doet het rap port verzoeken aan te dringen als- Bedrijfsruimte belast, bespreking kinderaftrek LIEDEN, DE DAG van het afleggen van de regeringsverklaring, zijn bij de Staten-Generaal twee wetsontwerpen ingediend, die een aantal belastingverzwaringen inhouden. De desbetreffende voorstellen zullen, indien zij worden aanvaard, tezamen met enige nog in te dienen belas tingverhogingen de extra-middelen opleveren, die de regering, met het oog op de aanzienlijk verhoogde defensieuitgaven, noodzakelijk acht tot handhaving van het budgetaire evenwicht. Vennootschapsbelasting. Een wetsontwerp tot verhoging van de Vennootschapsbelasting houdt in r en vervanging van het thans gel dende proportionele tarief van 40 or een enigermate progressief ta rief, dat begint met 45 en voor de hoge winsten tot een absoluut hef- fingspercenage van 50 nadert. Bij een belastbaar bedrag van niet meer dan f 50.000 bedraagt de belas ting 42V>% van het belastbare be drag benevens WA van het be drag, waarmede het belastbare be drag 40.000 te boven gaat. Het niemve tarief gaat in met het boek jaar 1951". Inkomsten- en Vermogens belasting. Het tweede wetsontwerp heeft be trekking op de Inkomsten- en Loon belasting en de Vermogensbelasting. Het houdt allereerst in een verhoging van de inkomstenbelasting, voor zo ver geheven van bedrijfswinsten. De winsten uit de vrije beroepen (dokter, advocaat enz.) worden dus niet in de verhoging betrokken. Grondslag voor de suppletoire be lasting is de in het inkomen voor de inkomstenbelasting begrepen be drijfswinst, met uitzondering even wel van bedragen, die onttrokken zijn aan de onbelaste reserve en met uitzondering van de voordelen uit vervreemding van een zgn. aanmer kelijk belang. Voor de middelbare winsten TWEEDE KAMER De Tweede Kamer der Staten Ge neraal kwam hedenmiddag te 12 uur in openbare vergadering bijeen. Na voorlezing door de voorzitter, dr Kortenhorst, van enige kennisgevin gen, legde de minister-president, dr. W. Drees, namens de regering een verklaring af, welke elders in dit blad volledig is opgenomen. Een van de maatregelen, door de regering, in aansluiting op deze re geringsverklaring, op belastinggebied getroffen, wordt hierneven afge drukt. 8.00020.000) bedraagt de sup pletoire belasting 5 van het ge deelte van de winst boven 8.000, voor de hogere winsten loopt het ta rief enigszins op tot een maximum van V/2 voor het gedeelte boven 100.000. Ook deze verhoging zal ingaan met het boekjaar 1951. Voorts bevat het ontwerp een be paling, die betrekking heeft op de faciliteit van vervroegde afschrijving op bedrijfsmiddelen, ingevoerd bij de wet 'belastingherziening 1950. Vol gens het ontwerp krijgt de minister van financiën de bevoegdheid om indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven in overleg met de minister van economische zaken de toepassing van de vervroegde afschrijving ten aanzien van toe komstige investeringen te begren zen tot jaarlijks ten hoogste 10 (inplaats van 33 1/3%) van de kostprijs van de bedrijfsmiddelen. Verschuiving leeftijdsgrens kinderaftrek. Een wijziging, die zowel voor de Inkomstenbelasting als voor de Loon belasting en de Vermogensbelasting zal gelden is het voorstel tot het ver schuiven van de leeftijdsgrens voor kinderaftrek van 21 jaar tot 16 jaar. Door deze verschuiving wordt op dit punt aansluiting verkregen bij de regeling inzake de kinderbijslag. Voor kinderen van 16 tot 21 jaar, die onderwijs genieten of worden opge leid voor een beroep blijft de aan spraak op kinderaftrek bestaan. Het zelfde geldt voor gebrekkige kinde ren. De nieuwe regeling van de Kin deraftrek zal ingaan met 1952. Het bijzondere tarief la (voor inwonende minderjarige kinderen) komt tegelij kertijd te vervallen. Overschrijding termijnen. Voorts komt het meer en meer voor dat de termijnen van afdracht van Loonbelasting en Verevenings belasting worden overschreden. Dit heeft de minister aanleiding gegeven tot het voorstel om de bevoegdheid te scheppen, dat, indien na een waarschuwing de werkgever nalatig blijft, een verhoging op de dan op te leggen aanslag kan worden opgelegd. Van deze bepaling zal ongetwijfeld een belangrijke preventieve werking uitgaan. De verhoging is daarom be perkt tot 10 van de aanslag, met een minimum van 5, MINISTER PETERS 29 MAART NAAR NEDERLAND? Het vertrek naar Nederland van minister ir. L. A. H. Peters, is voor lopig vastgesteld op 29 Maart, meldt het A.N.P. uit Willemstad. nog te overwegen, of door Leiden niet elders zand betrokken kan wor den, zonder zo'n ingrijpende versto ring van waardevolle cultuurgron den. Broek- en Simontjespolder. Het rapport van de Broek- en Si- moirijespolder verwijst eerst naar het rapport van de Zwanburger- pölder, waarbij men zich aansluit. Daarnaast wordt: aangedrongen op meer vaststaande gegevens omtrent het kwel- en verzoutingsvraagstuk, bezwaar gemaakt tegen de oplossing der schadevergoeding voor het te verwachten meer kwel- en door spoelwater, een nadere bestudering in overweging gegeven van de mid delen ter beteugeling van de kwel en de verzouting, aangedrongen op na dere inlichtingen omtrent de grond- haling voor de kadeverzwaring, ge wezen op de onvoldoende regeling van de aansprakelijkheid van der den, bezwaren gemaakt tegen aan tasting van de autonomie van de pol der en instemming betuigd met de beschouwingen in meer algemene zin yan waterstaatkundige, economische en aestetische aard. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Klazina, d. van W. Ha- merling en N. van Laar; Cornells, z. van L. J. Dekker en G. Lips: Ingrid Christina, d. van N. van der Reijden en J. N. C. van Raay; Johannes Go- defridus, z. van J. Ubink en J. Gom- mans; Jacoba Helena, d. van J. Rus man en E. J. Oostveen; Trijntje, d. van A. G. Lukkien en M. van Wijk; Willem, z. van J. Vink en J. Korbee; Susanna, d. van P. Bokhorst en M. H. Faas: Catharina Angenita, d. van H. van Dam en W. M. Harland; Ma ria Johanna Geertruida, d. van H. P. de Bruijn en A. E. Buikstra; Chris tina Wilhelmina. d. van N. van den Hoek en M. C. de Ridder. Overleden: W. Nederhelman wedn. 86 j.; W. F. A. Vermond man 45 j.; H. van der Vliet man 54 j. Bekroningen van de Paasveetentoonstelling Op de gisteren gehouden Vebo- Paasvee-tentoonstelling werden de volgende prijzen toegekend: Afgewisselde vette koeien: e re- prijs G. de Wit, Oude Wetering; A. Rijnsburger, Leiderdorp en G. J. v. d. Stoel, Wassenaar; le prijs A. M. Ammerlaan, Zoetermeer; eervol le vermelding: Joh. Biemond, Abbe- nes, D. C. van Leeuwen, Hoofddorp, A. van Aalst, Zoetermeer, A. Rijns burger, Leiderdorp, G. Roos, Vijr- huizen (2 x), G. J. v. d. Stoel, Was senaar en J. Verwijk, Uithoorn. Vette koeien met niet meer dan zes brede tanden; ere-prijs Gebr. Zwetsloot, Leiden, J. Donker Zn., Zaandam, P. P Clemens, Voorburg, P. L. Zwetsloot, Hoogmade en A. Rijnsburger, Leiderdorp (2 x); le prijs Joh. Biemond, Abbenes, O. de Kok, Nieuw Vennep en A. Rijnsbur ger, Leiderdorp; eervolle vermel ding: Joh. Biemond, Abbenes, O. de Kok, Nieuw Vennep, G. Roos, Vijf huizen (2 x) en G. Enthoven, Nieuw Vennep. Vette koeien met niet meer dan vier brede tanden: ere-prijs Gebr. G. en A. Roos, Abbenes, D. C. van Leeuwen, Hoofddorp, P. L. Zwet sloot, Hoogmade, J Vonk, Nieuw- Vennep, A. Rijnsburger, Leiderdorp, N. D. Enthovcn, Nieuw Vennep, G. J. v. d. Stoel, Wassenaar, G. J. de Kroes, Den Haag, Gebr. Kronen burg, Haarlem; le prijs Joh Bie mond, Abbenes, G. Nieuwenhuis, Hoofddorp (2 x), N. D. Enthoven, Nieuw Vennep; eervolle vermelding: G. Nieuwenhuis, Hoofddorp, O. de Kok, Nieuw Vennep, N. D. Enthoven Nieuw Vennep. Vette koeien met niet meer dan twee brede tanden: ere-prijs Joh. Biemond. Abbenes; eervolle vermel ding P. W. Hooymans, Voorschoten. Dikbillen (slachtrijp met 2 tot en met 4 brede tanden): ere-prijs A. Boogaard, Bilthoven, G J. J. Kofver, Nieuw Vennep, G J. de Kroes, Den Haag, H. Cohen, Wassenaar; le prijs Joh. Biemond, Abbenes, D. C. van Leeuwen, Hoofddorp, H. Cohen, Wassenaar. Vette kalveren: le prijs G. J. de Kroes, Den Haag. Vette varkens boven de 150 kg: le prijs W. C. v. d. Geest, Oud Ade en Zandvliet. Haarlem; eervolle ver melding: Zandvliet, Haarlem (2 x). A C. van Schie, Hoogmade (2 x) en B. Menken, Hazerswoude. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPNIEUW ENIGE REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook plaatselijk opklaringen. Ma* tige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen Zuid en West. Mor gen overdag op de meeste plaat sen iets minder zacht. 18 Maart: Zon op 6.50, onder 18.48; Maar op 12.38 en onder 5.17 uur. 19 Maart: Zon op 6.48, onder 18-50; Maan op 13.56 en onder 5.40 uur. r wie verder dent koopt motvrij L Een Leidenaar bisschop? Met volkomen zekerheid wordt ons medegedeeld, dat de Paus de apos tolische prefecturen van Sarawak (hoofdstad Kuching), waar op het ogenblik de Nederlandse mgr. J. Vos apostolisch prtfect is, en ook de apostolische prefectuur (hoofdstad Jesselton), waar de Leidenaar mgr. J. Buis, apostolisch prefect is, zal verheffen tot apostolische vicariaten (aan welker hoofd dus een bisschop komt te staan). De apostolische internuntius te Djakarta, mgr. L. de Jonghe d'Ardoye had gehoopi:, dat de bisschopsbenoe mingen omtrent Pasen zouden afko men, maar het zal nog wel enige tijd duren, zo goed a s zeker echter nog dit jaar. Wij merken op, dat in dei-gelijke gevallen een apostolisch prefect niet automatisch vicarius apostolicus wordt, ofschoon hij natuurlijk ern stige kansen maakt. Het is nu al weer 3 jaar geleden, dat mgr. Buis in het vaderland ver toefde en ir. stad en dekenale paro chie feestelijk werd ingehaald en •begroet. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Opera-concert. Het 3e gewone concert van de Maatschappij voor Toonkunst was ge wijd aan operamuziek. Over het ge heel genomen is men in Leiden niet zo gauw voor operamuziek te vinden, maar ditmaal was er gelukkig vol doende belangstelling en van de zij de van het bestuur van Toonkunst was het goed gezien, haar leden eens wat dichter tot de vocaal-dramatische Debutant. Nelly en Jan waren het eens geworden, maar ze "verkeer den enigszins in het onzekere over de toestemming van Nelly's vader. Jan trok de stoute schoenen aan en ging zijn opwachting maken. Een half uur lang werd hij door de va der aan de tand gevoeld. Toen hij weer bij zijn geliefde kwam,, vroeg deze, hoe het gegaan was. „Nou zei Jan, „hij informeerde naar mijn financiële toestand en toen vertelde ik, dat ik, 2000.op de spaarbank had". Nelly: „En wat zei hij daarvan?" Jan: „Hij heeft ze geleend!" Stoommachiue. „En hoe is de nieuwe loopjongen?", vroeg me vrouw aan naar man. „Als een stoommachine!", ant woordde hij. „Werkt ie zo hard?" „Nee, maar hij fluit de hele dag!" Samenwerking. In een hotel kwamen een dame en een heer bin nen ,cm te dineren. Toen het eten opgediend was, viel de heer haastig aan, maar de dame bleef met een vork in de hand toekijken. „Mankeert er iets aan het eten, mevrouw?", vroeg de kelner. „Nee absoluut niet!", zei de dame. „Ik wacht even tot mijn man klaar is, dan krtfg ik zijn gebit!" Genoegdoening. „U sprak zojuist over een idioot. Ik hoop, dat U mij daarmee niet bedoelde?" „Helemaal niet! Er zijn toch nog wel andere idioten op de wereld". Erger. „Mijn vrouw praat de hele dag over haar eerste man zali ger. Ik word er beroerd van!" „Dan ben je nog goed af bij mij vergeleken. Mijn vrouw praat de hele dag over haar volgende man!" Verdriet. Een journalist, die de stallen van een circus bezocht, zag twee knechtjes huilend bijeen zitten. „Zo, jongens", informeerde hij vrien delijk, „scheelt er iets aan?" „De olifant is dood", snikten de jongens. „Ja, ja", zei de journalist begrij pend, „jullie hebben zeker heel veel van het beest gehouden". „Helemaal niet!", luidde het ant woord. „Maar de baas wil, dat wij het graf graven". Boem! Een kapitein zag een nieuw lichtmatroos je over de loopplank ko men. „Zo", baste hij, „zeker weer het oude liedje. Thuis ruzie gehad en daarom naar zee toe!" „Oh nee, kapitein", antwoordde het matroosje, „dat is allemaal erg ver anderd sinds uw jeugd!" Beroerde tijd. In Engeland is dé levensstandaard blijkbaar niet best. Een dezer dagen arresteerde de poli tie een zware jongen. Ze hadden hem al eens meer te pakken gehad en bij die gelegenheden placht hij hevige weerstand te bieden. Deze keer. wan delde hij echter gedwee meer naar het piltiebureau. „Maar kerel", zei de commissaris, „wat ben je rustig tegenwoordig. Ik begrijp er niets van!" „Als u wist, wat ik voor mijn cos- tuum had betaald, zou u het wel be grijpen", antwoordde de dief. Ogenschijnlijk. „Heb je aan de gevechten in dat café deelgenomen of bent U slechts een getuige?", vroeg de rechter aan een man met twee blauwe ogen. „Ik ben zogezeid een ooggetuige", was het antwoord. Test. „Wat zou er gebeuren", vroeg een psychiater aan iemand, die hij moest testen, „als ik uw linker oor afsneed. „Dan zou ik niet meer kunnen ho ren", antwoordde de man. „En als ik uw rechter oor ook nog afsneed, zou er dan nog iets bijzon ders bijkomen?" „Ik zou niet meer kunnen zien!" „Dat is een ernstig geval!", fluis terde de psychiater tegen zijn as sistent. En zich weer tot de man wen dend vroeg hij: „Kunt u ook ver klaren, waarom u niet meer zou kun nen zien?" „Natuurlijk", antwoordde de man. „Mijn hoed zou ever mijn ogen zak ken!" Hij had het door. „Waarom zou den de kuikens zelf uit het ei bre ken?" vroeg de schooljuffrouw. „Ze zullen bang zijn, dat ze anders meegekookt worden", antwoordde Pietje. kunst te brengen. De concerterende gasten waren Gré Brouwenstein, so praan, Frans Vroons, tenor, en Pierre Palla verzorgde de begeleiding en so- lieerde bovendien. Het aangekondig de programma viel bijzonder in de smaak, 't Was als een feestelijke ge beurtenis, de bekende muziek van Verdi, Bizet, Offenbach, Mascagni (niet te vergeten)^ Massenet en Puc cini te horen in een klankrijke en smaakvolle vertolking. Gré Brouwen stein is in 't bezit van een krachtige mooie stem. waarin een buitengewo ne charme ligt. De zang is in de ope ra de draagster van de expressie van menselijk gevoel en hartstocht. Gré Brouwenstein voerde ons mee in 't rijk van de melodie vol bonte en ook zeer tere kleuren. Frans Vroons zong uit Carmen van Bizet, van Of fenbach en Massenet en men kwam onder de indruk van de stemgave en vertolking van de zanger. Het zan gersbloed kruipt, waar 't niet gaan kan. Zijn voordracht is beschaafd en vooral in hogere ligging is zijn tenor geluid klankrijk. Wij hoorden frag menten uit de Cavalleria Rusticana van Mascagni, ook een duet hieruit en het duet uit de le acte van Butter fly en de zaal werd door hem tot groot enthouiasme gebracht, zodat als toegift het laatste duet gebisseerd werd. Pierre Palla om in operastijl t^ blijven speelde een „Rigoletto pa raphrase" van Verdi-Liszt, de 13e Rhapsodie van Liszt, een Allegro van Granados, en Viva Navarra Jota" van Larragla. Hij is een vaardig pianist, die de effecten van 't klavier volop kent en bovendien zeer muzikaal is; en een mooie aanslag heeft boven dien. Hij zette zijn gehoor in lichter laaie. Meer nog dan in zijn solospel zijn wij enthousiast over zijn beschei- len begeleidingen, die uitmuntten door klaarheid .eenvoud en beheer sing. Terecht betrokken de zangers hem in hun succes. J. Kortmann. LEIDSE SMALFILMLIGA De Leidse Smalfilmliga had gister avond weer eens een van haar club avonden in „In den Vergulden Turk" De heer A. Forma, nog niet zo heel lang lid, zou zijn opgenomen ries- film van Frankrijk en Zwitserland vertonen. Vooraf hield hij een gezel lig praatje over de mogelijkheden en voordl ook moeilijkheden bij de opnamen. Sportief sprak hij over de gemaakte fouten, waarvan de leden een en ander in hun zak staken. Aan het applaus bij het einde was wel te merken, dat de aanwezigen genoten hadden. De kleuren dia's welke hij even eens gemaakt had, bewezen boven dien dat hij ook in deze hobby als een prima amateur te boek staat. In de pauze spraken de leden zich uit over de aanschaffing van een eigen club-projector. Deze kwestie werd in een echte clubgeest opge lost. Al met al weer een genoege- lijke avond. VERDUBBELING KAPITAAL LEIDSE TEXTIELFABRIEKEN In een op 27 Maart a.s. te houden buitengewone vergadering van aan deelhouders der Leidse Textielfa brieken Gebrs. van Wijk en Co te Leiden zal worden voorgesteld het maatschappelijk kapitaal met 5 mil- lioen te verhogen tot 10 millioen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2