S)e CcidóeSoii^ont WÊSÊÈÈê^è NATIONALE VASTEN Plaatsvervangers kwamen niet verder GAZELLE Chinese hoofdmacht achter de breedtegraad .Stahlhelm" herleefd Geallieerde bezettingskosten LENTE-LUCHT Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12234 fëËgfmÊm helpt oe BISSCHOP i pf^l|y kskken bouwen/ J Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 23826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1-50 ^fa zeven weken kabinetscrisis, ge- durende welke ons volk niet an ders is aangekondigd dan lasten en vasten, is eindelijk het met spanning verbeide ogenblik aangebroken, dat de Regering weer bij stem is, om haar late vasten-mandement uit te spreken. In dat tijdperk „tussen han gen en wurgen" is het volk murw geworden om een ver-gaande ver sobering te slikken als een onaan genaam doch onafwendbaar medi cijn. Het program, dat dr. Drees hedenmiddag heeft voorgelegd, is het resultaat van een langdurige artsen- raadpleging, waarin de adviezen van zachte en harde heelmeesters tot één diagnose zijn versmolten. „Geen en kele groepering" zei de minister president „zal de eigen denkbeel den daarin ten volle weerspie eld hebben gezien". Ook, voegen wij er bij, het N.V.V. niet, dat tevoren zijn eisen had geopenbaard De vier re- gerings-partijen, gesplitst naar de afwijkende zienswijzen op bijna ieder terrein van het maatschappe lijk leven, hebben „amen" gezegd op dit program, terwijl ook de Anti- Rev. het wordt door de minister president even in 't geheugen ge prent ermee hebben ingestemd. Deze eendracht onder druk is het- meest wonderbaarlijke gevolg van de crisis der tweedracht, door Oud ge zaaid. Zij doet het beste 'verhopen van een snelle en vlugge afwikkeling der zaken door het parlement. Het staatsstuk dringt aan op haast, wil len de te nemen maatregelen ten volle doel treffen. Het program wijkt in zo verre af van een troonrede, dat het slechts een gedeelte van het regeringsbeleid be treft. Het geeft een klare en objec tieve beschouwing over de oorzaken, welke geleid hebben tot de onver wachte nationale noodtoestand, over de gevolgen ervan voor het finan- cieel-economisch leven en ovêr de middelen, geëigend om deze naar geestige gevolgen te neutraliseren door naargeestige maatregelen. De verklaring is in duidelijke en voor iedereen begrijpelijke bewoordingen opgemaakt en blijkbaar bedoeld als een populaire en bevattelijke uit eenzetting, om een redelijk volk aan het verstand te brengen, waarom het wel wat veren zal moeten laten. Aan de politieke kant van de cri sis wordt slechts kort aandacht ge schonken en het schijnt wel, of de regering zich verontschudigt, dat zij aan Nieuw-Guinea nog zoveel plaats aan haar betoog geeft, „gezien de unieke betekenis welke deze aan gelegenheid kennelijk voor de Volks vertegenwoordiging heeft". Het wordt heel nuchter gezegd: er is voor overdracht aan Indonesië geen meerderheid in het parlement. Daar mee is de hevig-opgeblazen kwestie op een zijspoor gerangeerd. Het gehele staatsstuk draait voor het overige om het sluitend-maken van de betalingsbalans, in wanorde geraakt, rechtstreeks en .zijdelings, niet door Guinea maar door Korea. Allereerst wordt het volk een hart onder de riem geschoven en sterk benadrukt, dat het Atlantisch Pact „ontzaglijk veel" er toe kan bijdra gen, dat wij van een Russische aan val gevrijwaard blijven. Maar dan moeten we ook „gelijke tred" hou den met wat andere staten doen Daartoe wordt een diensttijd van 18 maanden aangegeven (gelijk reeds door generaal Kruis was voorge steld!), langer herhalingsoefeningen, en een kazernering van een deel on zer troepen in Duitsland Laten we ons niet verhelen, dat deze laatste maatregel bij ons volk al bijzonder weinig in de smaak valt. De fraaie volzin: dat onze Marine in Atlan tisch verband haar taak zal vervul len, enz., is een diplomatieke vinger wijzing aan bepaalde Amerikaanse kringen, dat wij, tot veel bereid, niet bereid zijn onze vloot prijs te geven. Ook bij de hulde, gebracht aan het Nederlandse detachement in Korea, wordt de marine een flinke pluim gegeven. Wat de enorme kosten van een groot mobilisabel leger van 5 divi sies betreft, wordt onomwonden ver klaard, dat Nederland zich zware lasten wil getroosten (een extra uit gave van twee milliard in vier jaar tijds), doch even onomwonden aan gegeven, dat wij met het kosteloos ontvangen van verdedigingsmate riaal er niet uitkomen en daarbij vast en zeker rekenen op een gedeel telijk doorvloeien der Marshall-hulp verlening. Dit was ook, vóór Korea ontplofte, reeds toegezegd. Anderzijds is het zo, dat, naar gelang onze pres taties in het Atlantisch Pact beter zijn, er ook een ruimer toewijzing van economische hulp is te ver wachten, terwijl Nederland daarte genover industrie en landbouw aan het werk wil zetten, om- in de le vens-behoeften van de Atlantische strijdmacht te voorzien. Het grijpt alles ten nauwste in elkaar. Hetgeen Nederland in guldens aan zijn verdediging wil ten koste leg gen, moet worden gevonden in be lastingen en binnenlandse leningen De lijst van belastingen, in de rege ringsverklaring opgenomen, is niet volledig. De regering heeft verras singen in petto. „Nog andere belas tingen zijn in overweging". De in komstenbelasting „naar de maatstaf van de winst" is een poging tot eer lijk afwegen tegenover de te verho gen vennootschapsbelasting. Zij treft de particuliere een-mans-zaken en is te beschouwen als een verkapte terugkeer naar de ondernemingsbe lasting. Een verzachting in algeme ne zin wel door de K.VP te ber de gebracht is de opmerking in zake de fiscale winstvaststelling. Door een afschrijving op basis van de ver vangingswaarde hebben vele bedrij ven winsten gemaakt, welke slechts in schijn bestaan en door de belas tingen niet als winst mogen worden aangemerkt. Ter inleiding van de directe ver sobering, welke het gehele volk, doch het gevoeligst de minder draagkrach- tigen, treft, wordt een boom opgezet over het doorslaan naar de verkeer de kant van de betalingsbalans. De grotere productie kan daar geen ver andering ten goede in brengen, om dat ons land arm is aan grondstoffen en deze grondstoffen, door de prijs stijging sinds Korea, zeer duur moet betalen. Een geruststelling is het, dat de distributie niet zal herleven. Ook aan een verlenging van de ar beidstijd wordt niet gedacht. Op het voorplan staat nu opvoering der pro ductie en productie-voorschriften, doch daarmede in tegenspraak een beperking van de investeringen, waarbij in 't bijzonder de gemeente besturen wel op hun hoede mogen zijn! De gehele puzzel van geven en tegelijk nemen wordt in de rege ringsverklaring nog zeer in 't vage gehouden. In hoeverre de woning- bouw weer aan banden zal worden gelegd, wordt b.v. niet vermeld. Uitgerekend op bladzijde 13 van de verklaring begint de regering haar betoog met leedwezen, dat de prijsstijgingen op de wereldmarkt zich ook in de eerste levensbehoeften GROMYKO EIST HET VOLLE POND T^E PLAATSVERVANGERS van de „Grote Vier" te Parijs zijn gisteren U geen stap nader gekomen tot het ontwerp van een agenda, hoewel zij bijna vier uur lang vergaderden. De Engelsman Davies gaf lucht aan zijn teleurstelling, dat Gromyko zich niet toeschietelijker had getoond ten aan zien van de Westelijke compromisvoorstellen. Hij vroeg zich af of de Sowjet-Unie werkelijk gebrand was op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. „Wij zijn zo ver mogelijk gegaan zonder van de richtlijnen af te wijken, die wij ons hadden gesteld dat wil zeg gen zonder vooruit te lopen op het overleg van de ministers en door alle vraagstukken te zien in het verband van de internationale spanningen", zeide hij. Gromyko vond het toen nodig Da- vier er aan te herinneren dat niet En geland, maar de Sowjet-Unie de con ferentie van de Grote Vier had voor gesteld. Hij zeide, dat de „taal" van het jongste Westelijke voorstel hem niet beviel. Dergelijke bewoordingen pasten misschien voor onderhandelin gen, waarbij een Sowjet-delegatie geen deelgenoot was, maar hij paste er voor. De Amerikaan Jessup zeide Gro myko te doorzien, want hij sprak dui delijk uit, dat als de Westelijke afge vaardigden het Sowj et-ontwerp zou den aanvaarden, zij meteen hun hui dige politiek moesten prijsgeven en de Amerikaanse regering zou ter stond haar gedragslijn moeten laten varen, die haar opgedrongen was, dank zij de politiek, de handelwijze en de bewapening van de Sowjet- Unie. De Fransman Parodi hield Gromy ko voor, dat het er nu alleen maar om ging de juiste bewoordingen te vinden, omdat alle punten die hij vermeld wilde zien, opgenomen wa ren. Hij zeide, dat één land zijn be wapening niet kon verminderen en zich zodoende in een tijd van span ning blootgeven, als naburige landen niet hetzelfde deden. Davies vulde deze verklaring aan door op te merken, dat hij Gromyko's tegenwerpingen onmogelijk kon be grijpen. Hij maakte bezwaren, dat de Westelijke tekst gebruikt kon worden om een vermeerdering van bewapening tot stand te brengen. Wat Gromyko kort en goed wilde was een agenda, die uitsluitend de politiek en de wensen van de Sow jet-Unie weerspiegelde. De Franse afgevaardigde, Parodi, zo veel doenlijk te voorkomen en zij dreigt met gedetailleerde prijsrege lingen, als een bedrijfstak zijn boek je te buiten gaat. Deze krachtige houding der regering zal ongetwij feld invloed ten goede hebben, maar vermag toch de bezorgdheid der huisvaders en huismoeders niet te temperen. Een met de stijging even wijdig lopende loonsverhoging wordt namelijk niet in het vooruitzicht ge steld, maar een onvolledige compen satie zal worden gezocht in de wer king der nog overgebleven levens middelensubsidies, waarbij de grote gezinnen niet zullen worden verge ten. Het einde zal de last dragen Zo is het ook in deze regeringsver klaring van de regeringsplannen, welke een eerlijke poging zijn een chaos te voorkomen door zeer zware zulïen""'lateT gëfden'"en"dë"fc?amp- I belastingen, en door aanpassing der achtig vastgehouden subsidies niet in volle omvang te handhaven zijn. Zij gaat bij het vaststellen van de grondstoffen-prijzen zeer beslist en onverwacht te werk, om hamsteren •en onverantwoordelijke winstmakerij prijzen aan de buitenwereld. Of de regering in haar poging zal slagen? Niet zonder dat ons volk van alle rang en stand vele offers brengt en niet zonder de steun van overzee. Parade van „Fortissimo'' tot slot in „Crescendo" Tot slot van de grote legerma- noeuvre „Crescendo", welke deze week op de Veluwe gehouden is, heeft H.M. Koningin Juliana, verge zeld door de Chef van Haar Militair Huis Vice-Admiraal N. A. Rost van Tonningen en de Hofmaarschalk R. J. E. M. van Zinnicq Bergman, op de Leusderheide bij Amersfoort, een pa rade van de troepen afgenomen, welke de grootste na-oorlogse parade in Nederland genoemd kan worden. Op de Leusderheide waren eveneens aanwezig Z.K.H. Prins Bernhard, Ir. PStaf, Min. v. Oorlog en Marine, de schenking uit Canada plaats. Na het Chef van de Generale .Staf, Lt. Ge neraal Hasselman, Generaal Majoor A. T. C. Opsomer, commandant van de strijdkrachten te velde en de Ca nadese ambassadeur. Aan de parade namen 7000 man deel. Naast de man schappen van de actie „Crescendo", ook militairen van andere onderde len van leger en luchtmacht. Voor de aanvang der parade vond, symbo lisch de overdracht van de wapen- H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bezichtigen de door Canada aan Nederland geschonken vuurmonden. Rechts (gedeeltelijk zichbaar) de Canadeese Ambassadeur Pierre Dupuy. défilé van de infanterie, presenteer de zich de luchtmacht, die met grote formaties Harvards, Spitfires en Gloster over de heide vlogen. Hierna volgden formaties zware mitrailleurs, artillerie en pioniers. Het imposante slot werd gevormd door escadrons gevechtswagens en tanks van het regiment Huzaren van Boreel. De parade mocht veel belangstel ling ondervinden van de zijde der burgers, die in groten getale op de Leusderheide samengestroomd waren en waarvan sommigen zelfs in de bomen geklommen waren om zich een goed zicht te verzekeren. Het défilé, dat te plm. 3 uur begon was om half vijf ten einde. diende een nieuw ontwerp van de Donderdag door de Westelijke mo gendheden gedane voorstellenin, dat naar inhoud gelijk is, maar de oor zaken van de huidige internationale spanning opsomt in genummerde ali- na's. Gromyko behield zich hierover zijn standpunt nog voor. In Parijs was Vrijdag opnieuw een vervoersstaking, de tweede in veer tien dagen. Dit was de eerste dag van de staking,welke is afgekondigd in verband met looneisen. Ei reden geen bussen, behalve een aantal par ticuliere ondernemingen, en het ver voer per metro was zeer beperkt. TANKER TE NAPELS ONTPLOFT Een Italiaanse tanker, de „Mon- tallegro" (10.000 ton) is gisteren in de haven van Napels met een dave rende slag in de lucht gevlogen, in tweeën gebroken en gezonken. Twaalf opvarenden kwamen om het leven en 55 anderen werden ge wond, volgens AFP. Zes lichamen zijn geborgen. RIJWIELEN reeds vanaf II. 139.55 geheel compleet met lamp, jasbeschermer, slot enz. GEBR. HUISMAN, Carrierhuis, Showroom Hogewoerd 66, Tel. 22962. WOLGENS een correspondent van Reuter schijnen de Chinezen hun hoofdmacht boven de 38ste breedtegraad teruggetrokken te hebben. Hoge geallieerde officieren verklaarden, niet meer dan taaie vertragings acties ten Z. van de breedtegraad te verwachten. Chinese strijdkrach ten, die de Amerikaanse opmars ten Noorden van de rivier de Hongtsjon trachtten te vertragen, moesten Vrijdag verder terugtrekken, omdat er hevige branden in kreupelhout waren ontstaan door geallieerde beschietin gen. De Amerikanen in dit gebied gaan systematisch verder, gesteund door zware artilerie en vliegtuigen. Vertragingsacties er vóór Hongtsjon is Zaterdag door Ameri kaanse troepen bezet, nadat zij de laatste tegenstand van een groep Chinezen hadden gebroken. Doch ten Noorden van de stad, die 32 kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ligt, wierpen de Chine zen patrouilles terug, die in de rich ting van Tsjoentsjon trokken. De verbonden legers, die ten Noorden van Hongtsjon optrekken, ondervin den toenemende, hoewel nog geringe tegenstand, aldus meldt het Ameri kaanse achtste leger. De tegenstan der schijnt Tsjoentsjon niet zonder meer te willen ontruimen. Er zijn tekenen, dat hij zijn terugtocht naar spreken over de vraag, of de UNO- troepen op Korea de 38ste breedte graad zullen overschrijden. Wel deel de hij mede, dat volgens zijn weten de Chinese regering niet heeft ge antwoord op de pogingen van de UNO-commissie voor goede diensten, om tot onderhandelen te komen over een regeling van het Koreaanse con flict. De „Stahlhelm", de veteranenor- ganisatie, die Hitler in 1934 inlijfde in zijn SS, is de vorige maand in Duitsland heropgericht, zo meldt het het Noorden vertraagd of mogelijk Amerikaanse blad in de to, stilstand gebracht leeft. j OVER DE 38STE PARALLEL? i ^fKarf limonT^ïêt Wd^gl: Dean Acheson weigerde gisteren 1 kozen, om militaire veiligheidsredenen op i Haar doel is volgens de „Neue Zei zijn wekelijkse persconferentie te J tung", de gewezen soldaten en offi cieren in kameraadschap te vereni gen, om de strijd aan te binden met de huidige euvelen in Duitsland. De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Lehr, had een der oprichters op zijn verzoek medege deeld, dat er geen bezwaar bestond tegen het stichten van een bond van oud-strijders, mits het streven bin nen de gestelde perken van wetten en grondwet zou blijven. Een ambtenaar van zijn ministerie verklaarde vernomen te hebben, dat zich enkele voormalige „Stahlhelm*"- leden onder de oprichters bevonden doch dat de naam „Stahlhelm" nim mer in verband met de voorgestelde organisatie was genoemd. Het ver bieden van dergelijke bonden was naar zijn mening onmogelijk. Nota is weer hoger De Westelijke bezetters van Duits land hebben gisteren de nota met de bezettingskosten voor het komende belastingjaar te Bonn aangeboden. Het totale bedrag is ruim zes en een half milliard mark, dat is 1.13 mil liard meer dan vorig jaar. Een deel ervan (ongeveer anderhalf milliard) is bestemd voor nieuwe kazernes voor de geallieerde troepen In de begeleidende brief aan kan selier Adenauer zegt de geallieerde Hoge Commissie, dat de stijging van de bezettingskosten het directe ge volg is van het in September te New York genomen besluit om de veilig heid van de Westduitse republiek te verzekeren. Dat besluit is genomen op een na drukkelijk verzoek van de regering te Bonn om meer geallieerde troepen in West-Duitsland te legeren. Het is dus niet meer dan billijk, dat de re publiek bijdraagt in de kosten van het op de been houden van meer troepen. De geallieerden hebben er naar gestreefd, die kosten zo gering mogelijk te maken. De Westduitse sociaal-democraten (die in de oppositie zijn) hebben in- middellijk geprotesteerd tegen de verhoging van de bezettingskosten met 1.13 milliard mark. Kurt Schu macher, hun leider zei: „De methode om de bezettingskosten te verhogen zonder verklaring van de toestand van de Duitse financiën en de wijze waarop de bedragen zullen worden besteed is zinloos en wekt verbitte ring. Het wijst er op dat het Duitse volk niet op basis yan gelijkheid wordt behandeld." MIDDENSTAND IN TSJFCHO- SLOWAKIJE GELIQUIDEERD. Tijdens de besprekingen van de parlementaire commissie voor eco nomie en planning over de begro ting van het Tsjechische ministerie voor binnenlandse handel, heeft de rapporteur, afgevaardigde Kubant, medegedeeld, dat de groothandel in Tsjecho-Slowakije volledig is gena tionaliseerd en dat van het aantal kleinhandelszaken zich nog slechts 18 pet. in particuliere handen be vindt. Vijfhonderd apen en 24 papegaaien hebben in een vliegtuig van de BO AC tussen Cairo en Rome en tussen Rome en Londen een formeel ge vecht geleverd. De ongeregeldheden begonnen, toen enkele apen na het vertrek van het vliegtuig uit Caïro uit hun kooien ontsnapten Overgelukkig bevrijdden de apen de papegaaien uit hun kooien en begonnen deze op te ja gen in de vrachtruimte De pape gaaien kwamen echter in de aanval en de apen sloegen op de v'ucht voor hun scherpe snavels. Enige kraanvogels werden wat onrustig en gingen van het ene been op het an dere staan, maar een aantal vliegen de honden bleef onverstoorbaar op en neer zwaaien. Te Rome werden beide partijen door inmiddels ge,waarschuwde zoö logische deskundigen weer ingeslo ten, maar na het vertrek uit Rome begon het lieve leventje opnieuw. Ditmaal herwonnen de papegaaien zelf de vrijheid door met hun sna vels hun tenen kooien door te kna gen. Een wist zelfs onder de vloer door in de keuken te komen. Te Londen werden de papegaaien ge vangen en in speciaal versterkte kooien opgesloten, aan boord van een vliegtuig met bestemming Amster dam gebracht. De apen schreeuwden hun een vaarwel toe, terwijl zij naar een verwarmde loods werden ge bracht. Hun reisdoel is New York Rijkdom gelijkt op zeewater; hoe meer men ei- van drinkt des te dor- stiger wordt men. ALS 'S WINTERS de dagen don ker zijn en regenvlagen gieren over de doodse aarde, dan lijkt ieder uitzicht op een betere wereld geslo ten. Dan is alles grauw, koud, naar en akelig, en de toekomst is hope loos. Maar als de zon weer hoger klimt in een blauwe lucht en er nieuw leven ontwaakt in de natuur, dan zijn onze gedachten ook direct veel lichter, dan zweven wij over moeilijkheden en bezwaren heen en ziet de toekomst er weer rooskleu rig uit. Volgende week is het lente en zo wel in de natuur als in de interna tionale politiek ontluiken de eerste knoppen van nieuwe hoop. Wat heeft het er in Korea niet 0 somber uitgezien. Toen Mao's horden uit de besneeuwde steppen van Mandsjoerije kwamen opdoemen, liet menigeen alle hoop varen op een bevredigende afloop van dit heilloze avontuur. En zelfs toen de krijgskans keerde en de ver bonden legers weer behoedzaam op trokken naar de 38e breedtegraad, vertrouwde men de situatie nog geenszins. Vandaag of morgen zou Mao natuurlijk onverhoeds met een geweldige overmacht komen opzet ten en dan was het gedaan Hij ver waardigde zich immers niet, om ook maar met één enkel woord te ant woorden op de schuchtere toenade ringspogingen van Lake Success! Desalniettemin komen allerwegen de lenteklokjes uit de sneeuw te voorschijn. Geruchten doen de ron de, dat de Chinezen wel degelijk vrede willen, maar dat zij om hun „gezicht" niet te verliezen achter de schermen onderhandelen. De beurs in New York een gevoelige baro meter voor de internationale weers omstandigheden heeft er reeds op gereageerd; de aandelen in oorlogs industrieën zakken en die van de vredesproducten gaan omhoog. De oorlogspsychose in Amerika is aan 't wijken en men gelooft weer in de mogelijkheid van vrede. De 38e breedtegraad is nagenoeg bereikt en de Chinezen zijn zo vriendelijk ge weest om zich zonder al te grote tegenstand achter die denkbeeldige lijn terug te trekken. Is dat alles geen aanwijzing, dat men het hierbij zal laten en de 38e breedtegraad zal aanvaarden als de eindstreep van de Korea-oorlog? Ondanks alle bewe ringen van generaals, dat men zal moeten doorvechten tot aan de Mandsjoerijse grens toe? Misschien bekijken die optimisten de zaak door een te rose bril, maar in elk geval is er allerwegen een ge voel van ontspanning waar te ne men. Gerechtvaardigd of niet-ge- rechtvaardigd, dat gevoel is er en beïnvloedt onwillekeurig de te ne men beslissingen. EUSNZELFDE sfeer van optimisme is bezig te ontstaan rondom de Parijse conferentie, waar de plaats vervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier bezig zijn met hun voorbesprekingen ter opstelling van de agenda der komende Viermogendhedenconferen- tie. Gromyko is een taaie onderhan delaar: hij heeft niet dat verlangen om op te schieten en spijkers met koppen te slaan, dat de Westerlingen kenmerkt. Hij hengelt rustig naar de concessies, welke hij hoopt te vangen en volgens de berichten van de laat ste dagen is hij al aardig op weg om te komen waar hij wezen wil. Hij was naar Parijs gekomen met het voorstel, dat de Grote Vier alleen en uitsluitend zouden spreken over de Duitse bewapening, volgens hem de grote hinderpaal voor elke toenade ring. De anderen wilden alle moge lijke andere kwesties ter tafel bren gen en vooral de Russische bewape ning en die der satellietlanden. Na allerlei schijnmanoeuvres gaf Gro myko eindelijk toe, dat er ook wel over wat anders gesproken zou mo gen worden, waarop de Westersen weer de concessie deden, dat er dan ook over de Duitse bewapening als punt no 1 gesproken zou kunnen worden. Maar dan los van andere kwesties, zei Gromyko. Neen, ant woordden de drie Westerlingen, in verband met andere kwesties. Zo komt men geleidelijk tot elkaar, al is het dan na veel vijven en zessen. Ook hier dus een zekere ont spanning na de dagen, waarop men telkens en telkens weer moest mel den, dat er geen enkele vooruitgang werd bereikt en dat de gedelegeer den in een kringetje ronddraaiden. Gisteren was het al weer mis, maar dat is het gewone Maartse buitje van Gromyko. Of deze ontspanning een voor honderd procent gunstige ontwikke ling betekent is een andere kwestie. Daartoe zullen wij na het even tueel slagen van de Parijse conferen tie de Viermogendhedenbespre- king moeten afwachten. Het gaat te Parijs immers slechts over de vast stelling van datgene waarover later al dan niet gesproken mag worden en over de volgorde daarvan. Als men het daarover eens wordt, is men het nog lang niet eens over de zaken zelf. Het grote steekspel moet nog beginnen. Ook hier kan men düs moeilijk vaststellen of het optimis me gerechtvaardigd is. Wel is er reden om te waarschuwen, zich niet door een bedriegelijk gevoel van op luchting te laten verleiden tot zorge loosheid, want daar is nog aller minst reden voor.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1