PONSIOEN ZOON PSeudO'SPionne Goede verkeersregeling kost de politie veel hoofdbrekens Duitsland beperkt z'n invoer Moord en poging tot zelfmoord KATHOLIEK ONDERWIJS TE ALPHEN A.D. RIJN KREEG BESCHIKKING OVER NIEUWE SCHOOL TECHNISCH INSTALLATIEBUREAU VKIJUAG 16 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDF BLAD PAGINA I Met fraHetióeizaeti nadext /"'•ISTEREN is de traditionele persconferentie voor de opening van het bloembollenseizoen gehouden. Om tien uur 's morgens sprak burge meester jhr. mr. von Fisenne in hotel „Meerzicht" te Warmond het ope ningswoord en vijf uur later sloot de heer T. v. Waveren de bijeen komst, die werd bijgewoond door de burgemeesters van de bloembollen gemeenten, op de „Keukenhof". De genodigden werden intussen voorzien van een flinke stapel communiqué's en folders, waarin bijna het gehele programma voor het komende seizoen verwerkt was. DIT JAAR OOK BROMFIETSEN! Behoudens de verkeersregeling zal dit programma voor onze lezers niet veel nieuws bevatten. In de afgelo pen weken is over de bollenfestivitei- ten reeds het nodige gepubliceerd. Twee gebeurtenissen staan thans vlak voor de deur: De opening van de „Keukenhof" op 20 Maart en die van de demonstratietuin Treslong op 24 Maart. Het is te hopen, dat moeder natuur in de komende dagen wat milder zal worden, want zon en warmte zijn geen overbodige luxe. Vooral niet, omdat het seizoen in verband met Pasen dit jaar vrij vroeg begint. Op de „Keukenhof" zijn in elk geval honderden variëtei ten tulpen te bewonderen dank zij het experiment van dit jaar de nieuwe kas. Het Bloemencorso, dat op 21 April wordt gehouden, zal 's middags om een uur vertrekken vanaf de grens HillegomBennebroek via Lisse naar Sassenheim en terug. Het re glement is iets gewijzigd, waardoor de wagens aan hogere eisen zullen moeten voldoen. Wanneer men daar bij bedenkt, dat het onderwerp „De dierenwereld" verre van ge makkelijk is, zal het duidelijk zijn. hoeveel inspanning er van de deel nemers wordt gevergd. De tentoonstellingen en het corso, de bloeiende bollenvelden, de mozaï- ken en alle verdere attracties zullen v/eer honderdduizenden bezoekers trekken, waarmede vanzelf het ver keersprobleem in het geding komt. Verkeersregeling voor „Keukenhof". Vorige jaar is het voorgekomen,' dat op één dag ongeveer 40.000 auto's verwerkt moesten- worden. Thans moet daarbij rekening gehouden wor den met minstens 10 a 20.000 brom fietsen. In het belang van de bezoekers en streekbewoners is het nodig op druk ke bollendagen de aan- en afvoer voor „Keukenhof" dwingend voor te schrijven. Vooral de afvoer is van groot belang, omdat de ervaring ge leerd heeft, dat bij onvoldoende spuiïng yan het verkeer ook de aan voer naar de tentoonstelling gaat stagneren. De aanvoer naar „Keukenhof" van af de richting Haarlem wordt geleid via de Venenburgerlaan te Hillegom, terwijl vanuit de richting Den Haag eerst het verkeer om Sassenheim ge leid wordt, langs de hoofdverkeers weg naar Amsterdam, vervolgens langs de Provinciale weg naar Sas senheim, daarna langs de Herenweg door Lisse en via de van Bunning- hausenlaan en Stationsweg naar „Keukenhof". De afvoer van de tentoonstelling zal in de richting Den Haag gevoerd worden langs de Stationsweg, Van Lyndenweg, Loosterweg via Voor hout en de Leidsevaart naar de hoofdverkeersweg AmsterdamDen Haag. De weggebruikers, die nog naar Noordwijk willen, kunnen bij de kruising LoosterwegProvinciale weg, langs laatstgenoemde weg naar de badplaats. Noordwijk niet vergeten. Bij deze regeling is rekening ge houden met het feit, dat vooral vele buitenlanders na het bezichtigen van de bollenvelden nog naar Noordwijk willen. Daar het niet uitgesloten is, dat daardoor de verkeersdrukte naar Noordwijk zeer intens wordt, zal op een bepaald moment het verkeer uit de richting Noordwijk naar de bol lenstreek omgeleid worden via de Leidsevaart, hoofdverkeersweg Den HaagAmsterdamSassenheim. De afvoer van „Keukenhof" naar Haarlem zal zoveel mogelijk geschie den langs de StationswegDelfweg via De Zilk. Mocht het euvel zich herhalen, dat ^ie spoorbomen hier het verkeer stagneren dan wordt het verkeer naar Haarlem met dat voor Amsterdam afgevoerd via de Sta tionswegVan LyndenwegAchter wegCatharijnelaan, of Loosterweg EssenlaanCatharij nelaanHeren wegVan RijckevorsellaanOranje laan richting Hillegom. De nieuwe af voer Van LyndenwegLoosterweg zal voor wielrijders verboden worden. Per fiets naar de bollen. De opheffirig van de tramlijn Lei denHaarlem schept op verschillen de punten mogelijkheden het rij- wielverkeer te vergemakkelijken en veiliger langs de drukke weg door de bollenstreek te voeren. Momenteel is een aanvang ge maakt met de aanleg van een tweede rijwielpad tussen de autosnelweg Den HaagAmsterdan en Sassenheim. Vanaf het Postviaduct in de rijksweg zal het rij wiel verkeer vanuit Den Haag en Leiden, bestemd voor de bollenstreek, de trambaan volgen, eerst een gedeelte langs de autosnel-, weg over de spoorbaan Leiden Haarlem heen en bij de aftakking naar Sassenheim onder de autosnel weg door. Op dit punt zal het nieu we pad op het reeds bestaande rij wielpad langs de autosnelweg naar Amsterdam aansluiten. Het gehele rijwielpad, dat door de Rijkswaterstaat wordt aangelegd, moet tegen het bollenseizoen gereed zijn. Ook voor het rijwielverkeer in de richting Amsterdam, dat overigens betrekkelijk gering van om vang. is, betekent het eerste gedeelte van het rijwielpad een aanzienlijke verbete ring. Luidsprekers en radio. Om van het gehele verkeer in de bollenstreek een beter overzicht te krijgen zullen op verschillende plaat sen radio-installaties worden ge plaatst, die in verbinding staan met een centrale post. Deze post komt op „Keukenhof" en van hier uit zal het verkeer worden geregeld. Dit is voor al van belang, omdat nu gemakke lijk kan worden opgegevenj welke phase van omlegging moet worden toegepast. Bovendien zullen er proeven geno men worden met luidsprekers op be langrijke punten, via welke in ver schillende taler. instructies kunnen worden gegeven. Tevens zal het aan tal borden met aanwijzingen belang rijk worden uitgebreid. Uit dit alles blijkt wel, dat vooiftl de politie in deze laatste tijd voor de seizoendrukte niet heeft stilgezeten. Zij zal streven naar een zo soepel mo gelijke toepassing van de ontworpen regeling en wij kunnen daar slechts de wens aan toevoegen, dat zij kans zal zien, om de bijna hopeloze taak regeling van het verkeer, met succes ten uitvoer te leggen. Strop voor onze tuinbouw Franz Blücher, de West-Duitse vice-kanselier heeft in een memo randum bekend gemaakt, dat de in voer in zijn land gedurende de ko mende maanden niet meer dan 140 millioen dollar per maand mag be dragen. Dit zou een beperking van ongeveer 40 pet. betekenen. Het stelsel van afgeven van vergunnin gen zal volledig worden herzien. Het invoerverbod, dat op 20 Februari is ingegaan, zal 1 Juni a.s. worden op geheven. Deze mededelingen hebben in Ne derlandse kringen van handel, indus trie, land- en tuinbouw verbazing en verontrusting gewekt. Als de West- duitse regering werkelijk van plan is het invoerverbod tot 1 Juni a.s. te handhaven, zou dit voor het Neder lands-Duitse handelsverkeer wel eens funeste gevolgen kunnen hebben. „ALLE OLIFANTEN VLIEGEN". De vracht-skymaster PHTEZ is uit Bangkok onderweg naar Amster dam met aan boord een groot aantal dieren, waaronder vier olifanten, één panter en een schildpad van 300 De olifanten en de panter gaan na aankomst op Schiphol door naar New York. De bestemming van de schildpad is niet bekend De skymaster wordt vandaag om ongeveer 19.55 uur op Schiphol ver wacht. Men vraagt zich verder af of de be perking van invoer tot een bedrag van 140 millioen dollar zal gelden voor alle importgoederen, of dat luxe- en andere niet-essentiële goederen geheel van de invoerlijsten zullen worden geschrapt. Wanneer het Westduitse gebi,ed ge durende twee maanden niet zou af nemen zal de ellende nog niet te overzien zijn. Men hoopt, dat men van Duitse zijde rekening zal hou den met de seizoenproducten en dat hiervoor een speciale regeling zal worden gemaakt. Maar men leeft „in hoop en vreze" Donderdagavond omstreeks 10 uur is op het Oosteinde te Amsterdam een meisje doodgestoken. De dader trachtte daarna zelfmoord te plegen door zich eveneens met het mes verwondingen toe te brengen Ver volgens sprong hij in het water van de Amstel, maar men wist hem te redden. Uit de mededelingen van hoofd inspecteur J. F. de Groot chef van het bureau Stadhouderskade, die het onderzoek leidt, blijkt, dat het dra ma zich heeft afgespeeld in het Ach- teroosteinde, een nauw straatje tus sen de Sarphatikade en de Sarphati- straat. Een agent van politie, die daar surveilleerde, werd omstreeks 10 uur aangesproken door een bur ger, die hem mededeelde, dat hij een vrouw had horen gillen en een man snel in de richting van de Amstel hfd zien lopen. De agent vroeg de burger onmiddellijk op het gegil af te gaan en zette zelf de achtervol ging van de man in. Bij de Amstel gekomen zag hij een man op ongeveer 114 meter afstand van de wallekant in het daar zeer ondiepe water staan Hij trachtte deze man te bewegen naar de wal te komen, maar in plaats van dat te deen, stak de man zijn hoofc onder water. De agent is toen snel naar het het bureau van de rijkspolitieke wa ter aan de Sarphatikade gegaan en is teruggekomen met enkele wacht meesters. Gezamenlijk heeft men de man uit het water gehaald. Hij bleek bewusteloos en verwond aan de pol sen en borst. Inmiddels was de G,G en G.D. gewaarschuwd en met bekwa me spoed is de thans nog onbe kende man naar het O.L.Vr.- Gasthuis vervoerd, waar werd geconstateerd, dat hij met een mes getracht had zijn polsen door te snijden en dat hij zich zelf een ernstige wond in de hartstreek had toegebracht. Zijn toestand schijnt overigens piet levensgevaarlijk te zijn. De man weigerde enige inlichtingen te verschaffen en kon ook niet verhoord worden. Papieren had hij niet bij zich, zodat het de po litie nog niet gelukt is zijn iden titeit vast te stellen. De politie-agent was nadat de G.G. en G.D. was gekomen onmiddellijk naar het Achter-Oosteinde gegaan Daar trof hij een ongeveer 25-jarige vrouw op de grond liggend aan. Zij was deerlijk verwond met een mes en gaf de geest voor het mogelijk was iets voor haar te doen. Ook zij bleek noch papieren of andere her kenningstekenen bij zich te dragen, zodat haar naam en adres evenmin aan de politie bekend zijn Het stof felijk overschot van deze vrouw is eveneens naar het O.L.Vr. Gasthuis overgebracht. De politie heeft de omgeving van de Amstel aan het Achter-Oosteinde afgezet, aangezien het haar nog niet gelukt is het wapen, waarmee de moord en de poging tot zelfmoord zijn gepleegd, te vinden. De burger, die de agent op het gillen van de vrouw attent heeft gemaakt, heeft zich nog niet bij de politie gemeld. ONTSPARINGEN IN FEBRUARI. Ook de vandaag door de Neder landse Spaarbank gepubliceerde cij fers wijzen uit, dat er in Februari meer is terugbetaald dan ingelegd. Inleg en terugbetaling waren n.l. resp. ƒ33.481.276 en 41.253.988, het geen en vermindering van de spaar - saldi betekent met ƒ7.412.712. Bij de bankspaarbanken waren inleg en te rugbetaling 2.535.237 en 3.338.421, hetgeen een vermindering van 803.184 betekent. Voor de parochie van St. Bonifa- cius, Alphen a. d. Rijn, was het giste ren een dag van intense vreugde, om dat het nieuwe schoolgebouw kon worden opgeleverd. Ten teken daarvan wapperde de Ned. driekleur in de frisse wind, toen het nieuwe schoolgebouw door deken L.H. Nieuwenhuizen plechtig werd in- gewijd.Hierbij waren o.m. tegenwoor dig de heren E. C. Witschey, burge meester, A. Veenhuijsen gem.-secr.f A. J. Dekker en C. M. Deerenberg, wethouders, ir. J. Snijder, dir. Gem. Werken, rector A. v. Houten, bissch.- hoofdinspect. onderwijs, de heren Ro zenheek, oud-insp. onderwijs, Akker mans, consulent lich. oefeningen, P. Rozenstraten, bissch. arch., ir. H. v. Oerle en J. J. Schrama uit Leiden, architecten van de school, en J. M. v. Gils hoofd der school, het onder wijzend personeel, de aannemers en uitvoerders, het School- en Kerkbe stuur, dr. P. C. W. Jongebreur, schoolarts, alsmede de besturen der pl. standsorganisaties. Toespraak van de deken. Na de plechtige inzegening, waar bij leerlingen van de school, o.l.v. pa ter Winninghoff de gregoriaanse ge zangen uitvoerden, sprak de deken een kort dankwoord voor de betoon de belangstelling. Hierbij wees spr. op de betekenis van het nieuwe schoolgebouw voor huisgezin, Kerk en Maatschappij. Nadat het nieuwe schoolgebouw was bezichtigd, verza melden de genodigden zich in de St. Jozefzaal, waar, na het aanbieden van verversingen, de deken de rij van sprekers opende met een woord van dank tot allen die aan de tot stand ko ming van de nieuwe school hadden meegewerkt Het had spr. verheugd, dat de bouw door de voortvarend heid van het gein.bestuur nog op het „urgentieplan 1950" kon worden ge plaatst. Een drieledige oplossing is thans verkregen: De jongensschool krijgt een ruimer onderdak, de U.L. O.-school kan uit de oude. benauw de huisvesting worden verlost en de kleuterschool kan haar vleugels wat wijder uitslaan. Na zijn inleiding VERENIGINGSGEBOUW TE SPRUNDEL VERWOEST. Donderdagochtend is in alle vroegte brand ontstaan in het Ver enigingsgebouw te Sprundel dat op nog geen vijf meter afstand van de Katholieke kerk is gelegen. Een ar beider op weg„.naar zijn werk ont dekte de brand en maakte alarm. Onverwijld begonnen de brandwe ren van Sprundel en Rucphen het blussingswerk. Het gebouw brandde echter nagenoeg geheel uit en van I inventaris kon slechts een gering j deel worden gered. DODELIJKE VAL VAN MONTEUR. De 37-jarige monteur E. de Brui ne uit Terneuzen is te Zevenbergen uit een spant van 20 meter hoogte gevallen. De man viel op een betom ner. vloer en was op slag dood. De I verongelukte laat een vrouw en vier I kinderen achter. Alphen a. d. Rijn Van Mandersloostraat 40 - Telef. 3338, 3238, 2138 OOK in dit gebouw zijn de Installaties voor Centr. Verwarming, Electriciteit en Sanitair door ONS GELEVERD. droeg de deken de exploitatie en het gebruik van de school over aan de desbetreffende instanties. Burgemeester Witschey sprak. De burgemeester wees op de be langrijkheid van een schoolgebouw en zeide, dat toename van wijsheid weinig baat, als men in de maat schappij het materiële stelt boven de Goddelijke wetten. Het gemeentebe stuur had con amore medegewerkt, maar dat het dit voortvarend kon doen is te danken aan de stuwkracht, die van Kerk- en Schoolbestuur is uitgegaan. De heer Roozenbeek, die de taak van het Schoolbestuur be lichtte en nader inging op het uit eindelijk doel van een schoolgebouw, besloot met de wens, dat het onder wijs, dat in deze school op katholieke grondslag zal worden gegeven, rij ke vruchten moge afwerpen. Tot slot spraken nog de heren dr. Jongebreur, ir. v. Oerle, Ruyssenaars, de Bissch. Hoofdinspecteur H. v. Hou ten. De heer van Gils besloot de rij van sprekers met een dankwoord, waarmede de bijeenkomst eindigde. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 19) „Ik ben er ingekomen ook. En ik ben wel vaker in en uitgegaan zon der dat iemand er iets van merkte." „Maar hoe. „Dat doet er nu niet toe; dat zal ik je later wel eens uitleggen. Geef me eens een krant uit je werkkamer Een oude, waar niets uit geknipt is, anders mochten ze toch nog eens een spoortje vinden". De krant kwam. Sonja wikkelde de knuppel er heel voorzichtig in, zonder hem met haar handen aan te raken, stak het pakje dan in de mouw van haar wijde mantel. - „Waar ga je nu naar toe?" „Even dat ding wegbrengen. Zet jij ondertussen de boeken op hun plaats, alsof er niets gebeurd is. Blaas er wat stof over van de ande re planken en maak geen onnodige vingerafdrukken. Trek liever een stel handschoenen aan, misschien kunnen we dan later op deze boe ken een afdruk van de werkelijke moordenaar vinden. Ga terug naar je werkkamer en doe de bibliotheek op slot. Tegen die tijd ben ik al te rug". Voor hij nog iets kon vragen, glip te ze reeds de trap af naar beneden. Een moment dacht hij er over, om haar na te sluipen, te zien langs welke weg zij het huis verliet. Doch hij vermaande zich. Straks zou ze het hem vertellen en dan mocht zij zelf haar geheim ontsluieren. Nu moest eerst deze boekenkast in orde. Het bleek niet zo gemakkelijk, om de banden met handschoenen aan zodanig beet te akken, dat mogeliike vingerafdrukken niet beschadigd werden, 't Zou hem benieuwen van wie ze waren. Dat was toch wel het toppunt. Een moord plegen op an dermans terrein en dan nog het be trokken huis ingaan om er het wa pen neer te leggen, zodat de bewo ner het in zijn hand zou nemen om het te bekijken. Wie kon er, behalve Sonja, zijn villa binnendringen? Nota bene, de alarmschei had niet eens gewerkt Welke geheime weg bestond er in dit huis? Hoeveel mensen kwamen hier geregeld? Het duizelde hem. Of zou Sonja zelf de dader wezen? Zou zij hem zelf de poets hebben willen bakken? Onzin, dan zou ze hem toch niet zo verschrikt gewaar schuwd hisbben die knuppel vooral niet aan te raken. Als zij met de moordenaar onder een hoedje speel de, of zelf de moord gepleegd had. en hem verdacht wilde maken, dan zou ze juist zijn vingeradrukken op de knuppel verlangd hebben voor ze dat ding meenam. Waar bracht ze dat wapen nu naar toe? Als ze het in zijn tuin in de grond stopte, kon hij altijd nog- een zware pijp roken. Dan behoefden ze slechts te gaan graven, om hem te kunnen arresteren. De gehele omtrek zou ook wel afgezocht worden naar een corpus delicti. Waar bleef ze .met dat ding? Ze kon het toch niet ^op eten? Hij blies wat stof over de opnieuw ingerichte boekenkast. Zo, bewijs nu maar dat ik ir/n zwager neergesla gen heb, gemene schurk. De biblio theek op slot en de sleutel op de gewone plaats. In zijn werkkamer blikte hij neer op de novelle. Een onvoltooide sym- phonie. Hij moest er gauw mogelijk weer aan beginnen, want het ver haal kon zo niet blijven liggen. Waar was hij blijven steken? „O jongen, als je wist welke strijd je oude vader op dit ogenblik voer de. zou je snikkend uit die schuil- hoekhoek vandaan snellen, hem te- rugdragen op je beide handen naar die vertrouwde, warme woning, en samen ales, alles bespreken...." Hij zonk neer op zijn bureaustoel en dacht na, hoe hij deze geschiede nis voort moest zetten. In de haast had hij niet eens een schema opge zet, was hij zo maar begonnen een verhaal te typen. Hij had het wel eens meer gedaan, 't Ging soms veel gemakkelijker omdat je niet precies een uitgestippelde lijn behoefde te volgen. Daar week je toch altijd van af. „Gelukkig, hij kan nog werken-" Ricochet schrok overeind, lachte dan, een beetje moeilijk nog. 't Kwam hem allem'aal zo vreemd voor een spionne, die hier in en uit liep en deed alsof het heel gewoon was. „Je kunt gerust zijn, de knuppel is verbrand". „Verbrand? Je bent nauwelijks tien minuten weggeweest.Waar heb je dan dat ding kunnen ver branden?" „O, ergens in een kachel. Nee, niet hier in huist wees maar niet bang, er zijn nog meer huizen langs de straatweg om daar zal de politie heus niet zoeken". Ze liet haar mantel uitglijden en stond tegenover hem in een beeldig wit mantelpakje. Een smetteloos vlindertje met twee lelieblanke vleugeltjesDat was teveel voor zijn arm, gepijnigd hart. Bruusk rees hij overeind. „Sonja, vertel nu eindelijk wie je bent, wat je hier doet, waarom je me het ene ogenblik besteelt en het andere m'n leven tracht te redden, waarom je je soms verborgen houdt en dan weer straalt in al je charme" Hij stapte op haar toe, nam haar net als toen bij de schouders, om nu eindelijk dat mysterie van die geheimzinnige verschijning op te helderen. Maar ze ontglipte hem niet meer. Ze liet haar hoofdje han gen, schudde dan met haar weelde rige bruine lokken: „Nee, nog niet. Ik weet nog niet wat ik weten wil- Beneden ratelde schel, doordrin gend, de bel naast de voordeur. „Daar zal je ze hebben", fluisterde ze opeens gejaagd, „Ga opendoen. Als ze bovenkomen ben ik je secre taresse. Ik tik je boek". Hij daalde met overbodige luid- ruchigheid de trap af. Vond op het voorbordes de inspecteur met een jonge vrouw naast zich, die zonder nadere plichtplegingen binnenstap ten, gevolgd nog door een paar agenten. „Ik heb een bevel tot 'huiszoeking bij me, meneer Ricochet. Maar al vorens ik met uw bibliotheek begin, kunt u mij misschien wel zeggen waar het wapen is?" „Welk wapen?" „O pardon, u kent deze dame mis schien nog niet?" De schrijver keek eens naar dat eenvoudige figuurtje, dat hem met haar grote fletse ogen brutaal aan staarde. „Neen inspecteur, ik heb het genoegen nog niet gehad" en de rechterhand uitstrekkend om haar te begroeten, „Ricochet". Doch zij lachte hem spottend uit en maakte geen aanstalten de beleef de kennismaking te beantwoorden. „Zij kent u wel, meneer Ricochet" verklaarde inspecteur Kladdard kort. „Haar naam is Sonja en zij heeft u geregeld bespionneerd".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5