S)e £ci<iie(Sou/tamt De 38e breedtegraad komt in het zicht ZIJN DE ZUID-KOREANEN ER AL OVER? Optimisme te Parijs In de Russische slavenkampen TOT OFFERS BEREID Een verklaring uit naam van de Nederlandse werkgevers VRIJDAG 16 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12233 Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zuid-Koreanen likkebaarden naar het (38e) „graadje" Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Raad van Europa Minister Stikker afwezig De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken zal niet aanwezig zijn op de bijeenkomst van het minis terscomité van de Raad van Europa, welke Vrijdag en Zaterdag in Parijs wordt gehouden. (De afdeling voorlichting van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken kon ons niet nader in lichten over de reden van deze afwe zigheid. Men kon ons niet medede len of er al dan niet een plaats vervangers voor de minister naar Pa rijs zou gaan). Het voornaamste punt op de agen da is het verzoek van West-Duits- land, dat nu een minister en ministe rie van Buitenlandse Zaken bezit, om als volledig lid te worden toege laten. De nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken xal voor het eerst deelnemen. Onmogelijk de vijandelijkheden daar te stoppen J^E U.N.O.-TROEPEN IN KOREA staan thans dicht bij de 38e breedte graad. Op de uiterste Oostelijkesector van het front zouden zij er zelfs al overheen zijn. Hier vechten de Zuidkoreanen en reeds enkele da gen was een scherm van stilzwijgen opgetrokken rond de bewegingen van deze eenheden. Terzelfder tijd heeft generaal MacArthur verklaard, dat het onmogelijk is de vijandelijkheden aan de 38ste breedtegraad te beëindigen. Volgens hem zouden er voor de beveiliging van de breedte graad even veel troepen nodig zijn als voor een opmars tot aan de Mandsjoerijse grens. Als het optreden der ÜNO-legers aan zijn doel wil beantwoorden, dan is er geen andere mogelijkheid dan op te trekken tot dat de communisten in Korea geheel verslagen zijn. MAC ARTHUR MOET BESLISSEN In zijn vacantieverblijf in Florida heeft president Truman gezegd, dat generaal MacArthur de „tactische beslissing" moet nemen of de UNO- troepen de 38ste breedtegraad zullen overschrijden of niet. De president zei dat hij, op 11.000 kilometer af stand, in deze kwestie geen beslis sing kan nemen. De Zuid-Koreaanse minister van landsverdediging Shin Soeng Mo heeft Donderdag verklaard dat er z.i. geen staken van het vuren behoort te komen, zolang de strijdkrachten der verbondenen de grens tussen Korea en Mandsjoerije nog niet hebben be reikt. Hij verwierp elk denkbeeld van een halt houden der verbonden troe pen aan de 38e breedtegraad of het afkondigen van een staakt het vuren bij het bereiken van deze grens. Belangrijke Westelijke concessie De Westelijke vertegenwoordigers op de conferentie van plaatsvervan gers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs heb ben gisteren bij de voortgezette be spreking van de agenda voor de mi nistersconferentie een belangrijke concessie aan Gromyko gedaan. Zij hebben n.l. in de tekst van het eer ste agenda-punt de demilitarisatie van Duitsland opgenomen. Welis waar was Gromyko nog niet tevre den. omdat hij deze kwestie apart had willen houden en niet „laten verdrirken" in een moeras van al lerlei algemeenheden maar hij wees het voorstel toch niet van de hand. Men meent, dat de Parijse conferen tie nu alle kans van slagen heeft. STUDENTEN DEMONSTREREN TE PARIJS Duizenden studenten hebben te Parijs gedemonstreerd tegen het ver minderen door de regering van het bedrag, uitgetrokken voor maat schappelijke diensten te hunnen be hoeve, met 235 millioen francs, het aanvankelijke bedrag was 535 mil lioen francs. In geheel Frankrijk hebben hon derd duizend studenten het univer- siteitsbezoek gestaakt. Zes duizend Parijse studenten gingen in de brede „Rue Soufflot", in de studentenwijk (het „Quartier Latin") op de grond zitten. Op de „Boulevard Saint Mi- chsl" ontstonden verkeersopstoppin gen, toen talrijke studenten zich bij de „zitters" in de „Rue Soufflot" wilden voegen. De Parijse politie heeft gisteren 163 studenten gearres teerd. HONGTSJON VEROVERD. De V.N.-troepen zijn Hongtsjon, on geveer 30 km. ten Zuiden van de 38e breedtegraad, binnengerukt. Men begint thans weer toenemen de Chinese tegenstand te ondervin den in Centraal Korea, doch meent, dat het hier slechts een vertragings actie betreft. Het geteisterde Seoel werd verla ten aangetroffen. Communistische waarschuwingsleuzen aan het adres van de Amerikanen en Zuid-Korea- nene grijnsden de bezetters van elke paal en deuropening aan. Het krioelt in de stad van mijnen. Het centrum van de stad is verwoest en geplun derd. De communistische bezetting graaft zich 15 km. naar het Noord westen in. Duizenden Zuidkoreaanse de stad binnenrukten, met gejuich in. Patrouilles kamden de stad uit. Zij vonden slechts weinig burgers oude mensen en kinderen en een paar Noordkoreaanse soldaten, die zich in burgerkleding hadden gesto ken. De Zuidkoreaanse regering is van plan zich weer in de hoofdstad te vestigen. MacArthur heeft de Zuidkoreaanse president echter gewaarschuwd, dat een onmiddellijke terugkeer naar de zetel van zijn regering te Seoel „niet verstandig" zou zijn. BERAADSLAGINGEN TE WASHINGTON. Op de vergadering van de verte genwoordigers van landen, die een militaire bijdrage aan de actie op Korea leveren, welke heden in Wash ington gehouden wordt, zal de vraag besproken worden, of de 38ste breed tegraad eventueel al dan niet over schreden zal worden. VREDESGERUCHTEN Geruchten over vredesonderhan delingen met de Chinese communis ten op Korea hadden gisteren op de New Yorkse effectenbeurs verkopen van oorlogsaandelen op de grote schaal tengevolge, zomede aankopen van vredesaandelen. Deze geruchten leidden ook tot talrijke aankopen op de productenmarkt in de Verenigde Staten. Een makelaarsfirma in Wallstreet vernam Woensdagavond, dat er vre desonderhandelingen zullen worden geopend, wanneer de troepen der Verenigde Naties de 38ste breedte graad naderen. Het is niet bekend soldaten haalden de Amerikanen, die uit welke bron dit bericht komt. HONDEN HEBBEN HET BETER Russische documenten, aan de be trouwbaarheid waarvan men niet kan twijfelen, die het leven in de kam pen voor dwangarbeiders in de Sov jet-Unie tot onderwerp hebben, zijn gisteren door het internationale ver bond van vrije vakverenigingen over handigd aan de economische en so ciale raad van de Uno, die in San tiago (Chili) bijeen is. Uit de documenten blijkt, dat de dwangarbeiders in de Russische kam pen volgens de strikte orders van de Russische geheime politie op een hon- gerrantsoen zijn gesteld, terwijl vol gens dezelfde orders veel beter voed sel wordt gegeven aan de honden, die gebruikt worden om ontvluchte dwangarbeiders op te sporen. De gewone arbeiders krijgen nau- welijk genoeg voedsel om het leven te houden, terwijl zij, die zijn opge- slóten en geen arbeid verrichten, op Het Franse kiesstelsel De Franse Nationale Vergadering heeft gistermiddag met 318 tegen 282 stemmen het wetsontwerp aangeno men voor de doorvoering van het verkiezingssysteem, dat berust op één stemronde in plaats van twee. Deze kwestie was de oorzaak van de jongste kabinetscrisis in Frank-- rijk. Deze oplossing is mogelijk gewor den doordat de radicalen, die voor standers waren van twee stemron den, hun standpunt hebben herzien Verder besloot de Nationale Verga dering met 313 tegen 286 stemmen de partijen toe te staan in de kies districten coalities te vormen. Een communistische motie om te rug te keren tot het stelsel der even redige vertegenwoordiging, werd met 405 tegen 194 stemmen verworpen. een hongerrantsoen zijn gesteld, dat tot een zekere dood leidt. Het ziet er naar uit, dat het aan bieden van deze documenten het sein zal worden tot een massaal offensief tegen het beestachtige gebruik van dwangarbeiders door de Sovjet-Unie. OPPOSITIE-TACTIEK IN LAGERHUIS Meer dan 100 Labourleden van het Britse parlement hebben een motie ingediend, die een eind wil maken aan de verkoop van sterke drank in het Lagerhuis na 10 uur 's avonds en aan de pogingen van de oppositie om door lange tot diep in de nacht du rende vergaderingen de Labour uit de regering te praten. De conservatieven proberen het Labourbewind zo suel mogelijk ten val te brengen en zijn er van over tuigd. dat zij in de volgende alge mene verkiezingen de overwinriing zullen behalen. Deze algemene ver kiezingen willen zij forceren door het toeoassen van een taktiek waar bij het Lagerhuis bijna dagelijks langdurig moet vergaderen. SHAW'S HUIS WORDT GEDENK TEKEN. Het in huis Ayot St. Law- renoe, Hertfordshire, Engeland, waar de beroemde schrijver George Bernard Shaw bijna een halve eeuw lang gewoond en gewerkt heeft, is bestemd als gedenkteken te zijner nagedachtenis. Op 18 Maart zal het voor het publiek open gesteld wor den. De inrichting van het huis is nog precies als tijdens de laatste le vensdagen van Shaw. Links: het zomerhuisje in de tuin, waar Shaw vaak zat te werken. Rechts: De hal, met links de rol stoel, die Shaw, na zijn val. waar door hij invalide werd, moest ge bruiken. Rechts de kapstok met zijn geliefde groene jas. Geleide economie in België Doch slechts tijdelijk Naar de Brusselse correspondent van het Nieuws v. d. Dag mededeelt, heetf België zijn keus bepaald: geen verder toegeven aan de inflatoire krachten, maar onderdrukking van de fatale spiraal prijsstijging-loonstij ging-prijsstijging door een politiek van geleide economie. De nieuwe koers tekende zich gis teren af toen de regering bekend maakt, dat voor een aantal artikelen een prijsstop is vastgesteld, terwyl in beginsel besloten zou zijn tot een hef fing op voor de export geschikte arti kelen, die in het binnenland in con sumptie worden gebracht. Het Belgische loonpeil wil de re gering stabiliseren op een gemiddel de van de lonen in Amerika, Enge land en Nederland. De bedoeling is, dat deze politiek een tijdelijk karakter zal dragen. Men verwacht te Brussel reeds in de zomer een daling der prijzen, gezien de wereldsituatie, en ziet dan ook geen enkele reden om principieel tot een door de Staat geleide economie over te gaan. De moorden in Indonesië Ned regering is ontsteld De Nederlandse regering overweegt ernstig binnenkort openlijk haar die pe teleurstelling kenbaar te maken over de toenemende algemene onvei- ligneid in Indonesië, die zich heeft geopenbaard in tal van moorden, Dit werd gisteren in Den Haag bekend gemaakt. Over de vorm waarin een en ander zal gebeuren, is nog geen beslissing genomen. In Djakarta verklaarde de Indone sische minister van buitenlandse za ken, mr. Roem gisteren, dat de In donesische regering de moordaansla gen van de afgelopen weken ten zeer ste betreurt. Zij zal positieve maat regelen nemen en de schuldigen niet ongestraft laten. INKRIMPING SUIKERAANPLANT OP OOST JAVA. Vier suikerondernemingen in Oost- Java hebben besloten, dit jaar geen nieuwe aanplant in de grond te bren gen in verband met de heersende onveiligheid. De correspondent van Aneta vernam, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat nog meer on dernemingen zullen moeten beslui ten, dit jaar niet tot het. aanplanten van riet over te gaan. Ongeveer een kwart van de aan plant, die in Mei moet worden ge oogst, is gestolen, verder werden spoorrails opgebroken, in het gebied van Sidoardjo werd vee van de on- nernemingen gestolen, de school gaande kinderen uit Tulangan zijn naar Surabaja geëvacueerd en het rijden van en naar de fabrieken ge schiedt gewoonlijk in convooien on der geleide van een detachement van de mobiele brigade. WESTERLING IN ATLAS GEBERGTE? Volgens Agence France Presse ver blijft de oud-kapitein Westerling thans onder een schuilnaam in het Atlasgebergte in Frans Marokko. Se dert hij per auto uit Tanger was ver trokken met bestemming Spaans Ma- roko*was men zijn spoor bijster. ENGELS-ITALIAANS CONTACT. De besprekingen tussen de Ita liaanse premier, de Gasperi. minis ter van buitenlandse zaken Sforza en de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, zijri Woensdagmid dag te Londen besloten. Men is in Britse en Italiaanse krin gen van mening, dat hun doel het tot stand brengen van een hecht be grip tussen beide landen, gebaseerd op wederzijdse welwillendheid be reikt is. BEëDIGLNG NIEUWE MINISTERS. Donderdagmorgen heeft H.M. Ko ningin Juliana ten Paleize Noord einde in Den Haag de vier nieuwe Ministers beëedigd. Minister L. A. Peeters vertoeft nog in de Neder landse Antillen en zal later beëedigd worden. Na de beëediging verlaten de vier Ministers het Paleis. V.l.n.r. Ministers H. H. Wemmers, Prof. Dr. A. H. M. Albregts; Mr, H. Mulderije; Ir. C. Staf. „Hobbema' vindt z'n plaats Ned. geschenk aan Canada Woensdag is Hobbema's „De Water molens", welk schilderij aan Canada is aangeboden als blijk van erkente lijkheid voor het aandeel, dat de Ca nadese strijdkrachten in de bevrij ding van Nederland hebben gehad in de „Hall of Fame" van het Canadese parlementsgebouw officieel onthuld De plechtigheid werd geleid door de gouverneur-generaal, veldmaar schalk Viscount Alexander, in tegen woordigheid van de minister-presi dent, Louis St. Laurent, andere le den van het kabinet en leden van het parlement. Viscount Alexander roemde de „edelmoedigheid en vriendschap" van het Nederlandse volk en sprak zijn erkentelijkheid uit voor de waarde ring, welke Nederland ten opzichte van de Canadezen toont, door de ver zorging van hun oorlogsgraven in Nederland. De onthulling van het schilderij geschiedde door generaal Henry D. G. Crerar, die bij de bevrijding van Nederland de Canadese troepen aan voerde. De generaal wees op de Ne derlandse en Canadese vlaggen, waartussen het schilderij hing en noemde dit een symbool van het te zamen optrekken dezer beide vlag gen op het slagveld enige jaren ge leden. De Nederlandse ambassadeur, de heer Lovink, zeide te hopen, dat „Hobbema's meesterstuk eeuwen lang in het Canadese parlements gebouw zal blijven hangen als tastbaar te ken van de duurzame vriendschap tussen de twee landen." Militaire petten als van ouds Binnenkort is een legerorder te verwachten, waarbij het invoeren van de nieuwe onderscheidingstekenen op militaire petten tot nader order wordt opgeschort. Na het verschij nen dezer thans aangekondigde le gerorder zullen dus de onlangs in gevoerde onderscheidingstekenen niet meer mogen worden gedragen. DE „WILLEM RUTS" VERTROKKEN. Gistermiddag is de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd voor de twintigste maal naar Djakarta vertrokken. Het schip is bijna geheel volgeboekt en het is opmerkelijk, zo merkte men van de zijde van de K.R.L. op, dat blijkbaar de tijd van de gezinshereniging tot nieuw leven is gekomen, want met de eerste klasse alleen al reizen 81 gehuwde dames, waarvan 55 alleen. De bekende Nieuw Guinea-pa- ter en ontdekker van de Julia- na-rivier, pater C. Meeuwese, heeft op het laatste ogenblik zijn passage afgezegd. Zijn oor spronkelijke plan was met de „Willem Ruys" naar Djakarta te varen en daar over te stappen op de „Mataram" van dezelfde maatschappij, die aan het einde van de vorige week reeds van Rotterdam naar Nieuw Guinea vertrok. Pater Meeuwese gaat nu de „Mataram" per vliegtuig achterna en hoopt in Port Said, waar de „Mataram" zal aanleg gen, nog tijdig aan boord te kunnen stappen. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 20 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. De vier Verbonden van Werkge vers, nl. het Verbond van Nederland- sche Werkgevers, het Centraal So ciaal ^Werkgevers Verbond, het R.K. Verbond van Werkgevers-Vakvereni- gingen en het Verbond van Prot.- Christelijke Werkgevers in Neder land zijn tot de conclusie gekomen, dat op het bedrijfsleven de zware plicht rust om onder de huidige moeilijke en wellicht in de toekomst nog moeilijker omstandigheden zijn bijdrage in het landsbelang te leve ren. Aldus wordt in een heden gepu bliceerde verklaring vooropgesteld. De stijging van de wereldmarkt prijzen, en 't tengevolge daarvan on gunstiger worden van de ruilvoet en een aanzienlijke extra krachtsinspan ning ten behoeve v. d. defensie, ber gen naar wordt vastgesteld, het ge vaar in zich van een catastrophale daling van het levenspeil en een om vangrijke werkloosheid in de naaste toekomst. Ter voorkoming hiervan zal bij voortduring naar een verdere op voering van de productiviteit moe ten worden gestreefd. Op korte ter mijn is daarnaast een algemene con sumptiebeperking nodig. Voorts mag worden aangenomen, dat de investe ringen zich, door de zich wijzigende omstandigheden, eveneens op een lager niveau zullen bewegen, hoezeer dit met het oog op de toekomstige werkgelegenheid is te betreuren. Ongetwijfeld zal een consump tiebeperking, veroorzaakt door een stijging van de prijzen, en een daarbij achterblijven van de inko mens, spanningen te weeg brengen, die alleen kunnen worden gedra gen, indien in alle lagen van de bevolking 't besef leeft, dat er in derdaad door allen offers worden gebracht om deze bestaansmoge lijkheid te handhaven. De ondernemerswereld is bereid een uiterste inspanning te leveren om aan de verhoogde eisen, die aan de productie worden gesteld te vol doen. Het is naar de mening der Ver bonden zeker vereist, dat even tuele extra v/insten, welke als ge volg van deze vergrote inspanning in sommige delen van het bedrijfs leven mochten worden behaald, voor zover zulke winsten reëel zijn, aan de gemeenschap ten goede die nen te komen. De Nederlandse ondernemerswe reld heeft er bij haar bespreking van bovengenoemde problemen naar gestreefd zich ernstig te realiseren, dat de offers, welke het Nederlandse volk zich in de huidige noodtoestand dient te getroostene, gelijkelijk ver deeld moeten worden over de ver schillende lagen der bevolking. En zij is er zich van bewust, dat het Ne derlandse bedrijfsleven ten volle zijn deel zal hebben te dragen in de ver hoogde lasten, welke op ons volk zul- Ko-'i'itltie.... Geen mens kan vrede vinden, zo lang hy iets op het hart heeft, dat hem kwelt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1