De stakingen te Barcelona De mallemolen van Parijs Onthullingen van ex-ambassadeur PASOPUWKEEL ABDUSIROOP Vredesgeruchten in Londense City WOENSDAG 14 MAART 1051 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Regering stuurde oorlogsschepen pEN SPAANSE KRUISER en drie tor pedoboot jagers stoomden giste ren de haven van Barcelona binnen, waar nog steeds 150.000 arbei ders staakten om vrijlating te verkrijgen voor alle gearresteerden tijdens de proteststaking van eergisteren tegen de stijgende kosten van het levensonderhoud. Een speciale trein met politieversterkingen werd naar de stad overgebracht om de plaatselijke politie te versterken. De Spaanse politie arresteerde gisteren een aanzienlijk aantal personen, na een middernachtelijke overval in de havenwijken. succes. Het heeft er veel van weg, dat de stedelijke autoriteiten volko men overrompeld waren. De spanning bsgint nu langzaam uit de stad, met haar bevolking van meer dan 1.260.000 zielen, te wijken. Het is merkwaardig, dat de staking vooral de textiel-industrie trof, die wegens gebrek aan grondstoffen en stroom een geweldige achterstand in het uitvoeren van haar orders heeft. Haven- en transportarbeiders sloten zich niet aan, evenmin die van de gas- en electriciteitsbedrij- ven. De regering heeft gisteren besloten ambtenarensalarissen met 20 die van de politie met 30 en die van de onderwijzers met 38 te verhogen. madrid gaf niet toe. De regering in Madrid gaf gister avond bevel. 1. Alle gearresteerden onmiddellijk te ontslaan; 2. -Alle werkgevers, die hun arbeiders door betaald hadden voor de uren, die tijdens de staking verloren zijn ge gaan, streng aan te pakken. Volgens waarnemers betekent deze verklaring, dat de regering niet van plan is een verzoenende houding aan te nemen jegens de eisen van de ar beiders om de gearresteerden in vrijheid te stellen. De minister van Binnenlandse Za ken verklaarde over ..meer dan vol doende middelen te beschikken om alle pogingen ter verstoring van vrede en orde, welke een bedreiging voor Spanje vormen van over de grenzen, de kop in te drukken". Winkel en markten waren giste ren weer open in Barcelona en in sommige fabrieken werd het werk hervat. Stakingspiketten trachtten aan de toegangen tot de industriële buitenwijken de werkwilligen het verder gaan te beletten en hier en daar ontstonden heftige twistgesprek ken. Burgerwachten met tommy- guns en agenten met geweren pa trouilleerden gisteravond door de stad, nadat zij van winkel tot winkel waren getogen om de eigenaars aan te manen hun zaken te heropenen. In Madrid meent men, dat de sta king door de communisten op touw gezet is met steun van vooraanstaan de werkgevers. De vakbonden heb ben de werkgevers gewaarschuwd hun fabrieken open te stellèn en verzocht onbevoegden de toegang te ontzeggen. De stedelijke autoriteiten waarschuwden de taxi-chauffeurs dat zij zich bloot zouden stellen aan zware straffen als zij niet op straat verschenen. Geschrokken van de., be dreiging, dat hun wagens desnoods in beslag genomen zouden worden, reden de chauffeurs tegen de mid dag weer. wie waren de leiders? De oorsprong van de staking is een mysterie gebleven en niemand weet precies wie de leiders zijn of waar het om begonnen is. De bevolking, die vóór de burgeroorlog van 1936 een indrukwekkende geschiedenis van heftige arbeidsonlusten achter de rug had, is diep onder de indruk geraakt van het overweldigende De strijd in Korea Nog elf kilometer De verbonden troepen zetten hun langzame opmars voort langs het ge hele Koreaanse front. Er was weinig of geen contact met de tegenstander. Aan de Oostkust zijn de Zuid-Korea- nen de 38ste breedtegraad tot op elf km. genaderd. De Chinese regering heeft de ar beiders en boeren in China gelast, meer steun te verlenen aan „de vrij- willigerseenheden" in Korea en aan het Noord-Koreaanse leger, zo is Dinsdag gezegd in een uitzending van die de herziene De rekening van Israël Israël eist tenminste 1,5 milliard dollar aan herstelbetalingen van Duitsland, als schadevergoeding voor de Joodse eigendommen, die door de nazi's in beslag genomen en geroofd werden. "queuille kan beginnen. De Franse Nationale Vergadering heeft met 388 tegen 180 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe kabinet van Henri Queuille. AANWINST VOOR HET OPEN LUCHTMUSEUM TE ARNHEM. Tot de vele belangrijke aanwinsten, die deze zomer in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem te zien zullen zijn behoort een Staphorster boerderij met de gehele inventaris. geen pausmis op pasen. In Vaticaanstad is thans bekend ge maakt, dat de H. Vader op het Hoog feest van Pasen niet de gebruikelij ke plechtige Pausmis in de St. Pieter zal opdragen. De H. Vader zal wel omstreeks het middaguur van het zoals die vroeger in dergelijke boer- basiliekjle zieg,en ,,Ur- .r bi et Orbi geven. De H. Vader heeft deruen werd aangetroffen. I hiertQe besfoten teneinde de pas. foto toont de opbouw, welke toors van Rome de noodzakelijke tijd met de grootste nauwkeurigheid ge schiedt. Ook de omgeving wordt ge heel aangepast aan het karakter van deze boerderij. Kanselier Adenauer heeft, naar Ass. Press meldt, André Poncet, de Franse Hoge commissaris, meege deeld, dat West-Duitsland bereid is in de komende acht dagen het plan Schuman te paraferen. Men blijft in een kringetje ronddraaien P)E PLAATSVERVANGERS van de „Grote Vier" te Parijs zijn gisteren op hun langste zitting tot nog toe geen stap nader gekomen tot een ontwerp-agenda voor de conferentie van ministers. Tweemaal strandde een poging van Gromyko om Jessup (V.S.) over te halen tot instemming met het herziene punt twee van het Sowj et-voortel We draaien precies in een kringetje rond", verzuchtte een Franse woordvoerder na afloop en een Engelse zegsman zeide: „We gaan niet voor maar ook niet ach teruit". Een derde woordvoerder sprak van een beproeving van het uit houdingsvermogen. stapje in de keukengeheimen, dat Gromyko verluchtte met zijn waar dering voor de Franse saus, die hij de beste ter wereld noemde, werd ten slotte zo ingewikkeld, dat het fijne van de zaak zowel aan de tolken als aan de gedelegeerden ontging. Parodi kon niet nalaten Gromyko er aan te herinneren, dat sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog de wereld doortrokken was van een uitgesproken vrees voor verdere agressie naar hetzelfde patroon, an ders zou Frankrijk zich niet hebben neergelegd bij het opnemen van Duitsland in de Atlantiscne defensie. Als de Sowjet-Unie op overtuigende wijze zou kunnen aantonen, dat deze vrees ongegrond was, zou dat iets ge weldigs zijn, aldus Parodi. Da vies (Engeland) achtte de tijd gekomen om te verklaren, dat de ge hele wereld zou weten, waar de ver antwoordelijkheid zou liggen als de besprekingen mislukken, al kon hij nog niet inzien waarom de conferen tie niet zou slagen als de Russen him goede wil maar toonden. Jessup (V. S.) verklaarde zich bereid even veel tijd op te offeren, als nodig zou zijn om te slagen, al hoopte hij op een spoedige overeenstemming. Parodi (Frankrijk) betuigde zijn instemming met het gewijzigde punt van het Sowj et-ontwerp, maar hij was teleurgesteld, dat de geschillen over het hoofdthema zich meer toe gespitst hadden. Er was eenmaal een vrolijk mo ment, toen Davies een weergave gaf van een uitlating van radio-Moskou, Westelijke agenda radio-Peking in de Koreaanse taal. had beschreven als een„verwaterde De radio maakte bekend, dat Chine- koolsoep". „Ik houd van Russische se zakenlieden in Indonesië 50 mil- koolsoep", vertrouwde Davies Gro- lioen won (ongeveer 31.250 gulden) myko toe, „maar ze is slechts eetbaar voor hulpverlening aan Noord-Korea als alle ingrediënten in de juiste ver- hadden geschonken. houding toegevoegd zijn". Het uit- OEFENTNG CRESCENDO Tot besluit van de opleiding van de lich ting 194911 worden door een regi- ments-gevechtsgroep, welke bestaat uit de samengevoegde eenheden, welke uit het personeel van deze lichting zijn gevormd, op een gedeel te van de Veiuwe oefeningen gehou den, die drie dagen duren. Bovenste foto toont de bemanning van een tank, die wachten op verde re bevelen tijdens een concentratie der troepen. Op de onderste foto een waterzuiveringsapparaat, dat opge steld is aan het kanaal onder Epe. Het kan ongeveer 190 liter zuiver water per minuut afleveren. Eisenhouwer wenst sterke flank In een verklaring voor twee com missies van de Amerikaanse Senaat heeft generaal Eisenhower gezegd, dat hij van strikt militair stand punt uit gezien Spanje, Turkije, Griekenland en Zuidslavië zou wen sen opgenomen te zien in het Atlan tische pact. Over de politieke conse quenties daarvan wilde hij zich niet uitlaten. Hij zei, dat, indien die landen zou den worden gesteund door krachtige Amerikaanse lucht- en marine-een heden, de landen van het Atlantische pact, een werkelijk krachtige flank in plaats van een zwakke zouden hebben. vier divisies naar Europa De twee senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en strijd krachten hebben Trumans plan om nog vier Amerikaanse divisies bij de verdedigingsmacht voor West-Europa in te delen met algemene stemmen goedgekeurd. Het Congres zal het de finitieve fiat moeten geven. Truman heeft de twee Amerikaan se divisies, die thans in Duitsland staan, reeds onder het internationale commando van generaal Eisenhower Nog TERREUR IN TSJECHO-SLOWAKIJE Dr. Kratochvil, de Tsjechoslowaak- se ambassadeur in India, die zijn post verliet omdat hij voor beraadslagin gen naar Praag ontboden was, is Maandag op zijn vlucht naar de vrij heid in Suez aangekomen. In een in terview vertelde hij Associated Press, dat hij de Westerse wereld wil waar schuwen, dat „men met het kwaad van het communisme geen compro mis kan sluiten". „Het is mijn vaste overtuiging", zeide hij, „dat zij, die naar een com promis streven hun kindskinderen zullen knechten". Kratochvil vertelde, dat er in Tsje- cho-Slowakije naakte terreur heers te. Hij hoopte in staat te zijn de zaak van Tsjecho-Slowakije te dienen door „het Westen voor te lichten over het geen het communisme werkelijk doetf'. Niet alleen de middenstand is tegen het regiem, maar ook onder de arbeiders wordt de afkeer hoe langer hoe groter. Kratochvil was al maandenlang van plan geweest met het communis me te breken, maar hij had gewacht op een aanleiding. Die aanleiding was een voorgenomen aanval op Joe- te laten voor de plechtigheden in hun eigen kerken. West-Duitsland heeft, nadat het in November jl. zijn quotum van 320 millioen dollars had uitgeput, thans weer een deficit in de Europese Be talingsunie van 137 millioen dollars, zo blijkt uit de te Parijs gepubli ceerde cijfers. Zoals bekend is, heeft de Europe se Betalingsunie in November aan Duitsland een speciaal crediet van 120 milioen dollars versteekt, welk bedrag door West-Duitsland is aan gevuld met 60 millioen dollars uit zijn goudreserves. Van het sinds No vember 1950 ter beschikking geko men bedrag van 180 milioen dollar is tot dusverre reeds 137 millioen dollar verbruikt. BRITSE GASINDUSTRIE WERKT MET VERLIES. De Gasraad, die de Britse gasin- dustrie coördineert sedert deze op 1 Mei 1949 werd genationaliseerd, meldt voor de eerste 11 maanden, dat de industrie eigendom van de staat is, een netto verlies van 10.575. Twaalf gehiedsraden exploiteren thans de industrie. Acht hiervan maakten in de eerste 11 maanden winst, de andere vier leden verlies. De voorzitter van de Gasraad ver klaarde, dat do gasprijzen vermoe delijk binnenkort zullen worden ver hoogd in verband met de hogere ko- lenprijzen en lonen. Hij zeide, dat er in Engeland 2 millioen verouderde gastoestellen in gebruik waren. In dien deze zouden worden vervangen door moderne modellen, zou dit een besparing van ongeveer 700.000 ton kolen per paar betekenen. AUSTRALIë EN JAPAN. De Australische Labour-partij, die in de oppositie tegen de regering van premier Menzies is, heeft besloten zich te verzetten tegen iedere voor ziening in een Japans vredesverdrag voor een Japanse herbewapening. De partij baseert haar oppositie op de mogelijkheid, dat Japan wederom een bedreiging voor de Stille Oceaan zou kunnen worden. Schoonmaak fn den lande PUROL voor de handen De Gasperi te Londen Over het probleem Triëst Italië's premier De Gasperi heeft gisteren bij zijn eerste besprekingen in Londen van de Britse regering de verzekering ontvangen, dat zij nog steeds vasthoudt aan de driemogend- hedenverklaring van 20 Maart 1948 in zake de Vrijstaat Triëst als basis voor onderhandelingen tussen Italië en Joegoslavië over dit gebied. Deze ver zekering ging echter vergezeld van de nadrukkelijke wens, aldus een Britse woordvoerder, dat beide lan den een oplossing van het probleem- Triest zullen bereiken. In de ochtenduren hadden de Ita liaanse bezoekers de Gasperi en graaf Sforza. een zó geheime bespreking met Attlee en Morrison, dat zelfs de tolken het vejrtrek verlaten moesten. Dit gesprek had een zeer algemene strekking en na afloop er van ver klaarde de Gasperi, dat het de weg had geëffend voor een bijzonder har telijke verstandhouding. De lunch ge bruikten de gasten bh' de Britse ko ning op Buckingham Palace, waarna in de middaguren de besprekingen hervat werden. Behalve Triëst zouden gisteren ook defensieproblemen van het Middel landse Zeegebied besproken zijn, in het bijzonder de positie van Grieken land en Turkije (die geen volledig lid van het Atlantisch Pact zijn) en Joe goslavië (dat daar in het geheel geen deel aan heeft). In de keel beginnen enkele 1||| der gevaarlijkste aandoe- ningen. Neem bij de gering- f|| ste klacht, zoals kriebel, hees- heid, pijn of gezwollenheid de f| slijmoplossende, snelwerkende AKKERS De laatste dagen gaan er aldus bij de besprekingen te Parijs de mo- meldt Agence Franse Presse in gelijkheid van overeenstemming over de Londense City vele „vredesge- 't bijeenroepen van een conferentie ruchten". De Londense zakenlieden van de ministers van buitenlandse ontvangen van hun relaties te New- I zaken van de Grote Vier niet uitge- goslavië geweest. Moskou kan echter het Tsjechoslo waakse leger niet be velen om Tito aan te vallen, daar het er niet vóór was. De communisten proberen thans het leger te reorga- de zuivering in tsjecho- slowakije. In Brno (Moravië) zijn drie be klaagden door het gerechtshof ver oordeeld tot resp. levenslange, twin tig jaar en twaalf jaar gevangenis straf. Zij werden schuldig bevonden aan „samenzwering tegen de rege ring". Een niet genoemd aantal an dere verdachten kregen gevangenis straffen variërend van drie tot zes tien jaar. De aartsbisschoppelijke zetel van Berlijn In Westduitse katholieke kringen wordt gevreesd, dat de zetel van kar dinaal von Preysing, de onlangs over leden aartsbisschop van Berlijn, voor lopig onbezet zal blijven, aldus schrijft een correspondent van de .Volkskrant". Wegens de wettelijke bepalingen, die voor de verkiezing en de benoeming van een nieuwe aarts bisschop van Berlijn bestaan, heeft het kapittel het Vaticaan verzocht een Apostolisch Administrator aan te stellen. De verkiezing van een aartsbis schop van Berlijn door het kapittel wordt mede geregeld door de Concor daten met Pruisen van 1929 en met het Duitse Rijk van 1933. Het Con cordaat met Pruisen houdt rekening met „politieke bezwaren" van de re gering tegen een candidaat-aartsbis- schop; het Concordaat van 1933 legt iedere bisschop de verplichting op vóór zijn ambtsaanvaarding de eed van trouw (als burger) aan de Rijks- president af te leggen. De communistische autoriteiten in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland zou den waarschijnlijk „politieke bezwa ren" hebben tegen iedere „Westelij ke" candidaat-aartsbisschop. Het is tevens onwaarschijnlijk, dat een nieu we aartsbisschop bereid zou zijn als burger de eed van trouw af te leg gen op de communist Wilhelm Pieck, president van het volksdemocratïsche bewind in Oost-Duitsland. Om deze redenen wordt de benoeming door het Vaticaan van een Apostolisch Ad ministrator voorlopig de beste oplos sing geacht. De aartsbisschop van Berlijn, met 700.000 katholieken en 330 kerken, was de enige verbinding tussen de Kerk in Oost-Duitsland en het Vaticaan. een bom in de tuin. De Italiaanse politie heeft Dins dag in de tuin van de Joego-Slavische legatie te Rome een niet-ontplofte bom gevonden, twaalf uur na de ex plosie voor het gebouw van het mi nisterie van buitenlandse zaken en in de tuin van de Amerikaanse ara- Een anoniem persoon waarschuw de een plaatselijk blad via de tele foon, dat de bom in de tuin was neer gelegd door leden van een organisa tie, genaamd „Zwart Legioen". Het blad waarschuwde onmiddellijk de politie. Men gelooft, dat de drie bommen zijn neergelegd door neo-arscisten, die demonstreren voor het terugge ven van Triëst aan Italië. York telegrammen, waarin gespro ken wordt van een ontspanning in de internationale politieke situatie, en waarin gemaand wordt tot voor zichtigheid voor wat betreft het spe culeren a ia hausse. De waarschu wing tegen hausse-speculaties schijnt gebaseerd te zijn op de overtuiging, dat er een einde is gekomen aan de prijsstijgingen op de grondstoffen- markt, behalve voor de producten, die door hun schaarste een hausse rechtvaardigen Men ziet te Londen in, aldus ge noemd persbureau, dat deze nieuwe ontwikkeling voor een belangrijk J deel is toe te schrijven aan de Ame- rikaanse handelspolitiek, zoals bijv. de scherpe prijsdaling van tin in de afgelopen week werd veroorzaakt door het besluit van de Amerikaan se regering om de tinaankopen voor de strategische voorraadvorming te beëindigen. Men vraagt zich echter af, of ontevredenheid over het tfoge prijspeil het enige motief van de Amerikaanse beslissing is geweest, en of er geen andere factoren, met name factoren van politieke aard, een rol hebben gespeeld. Wat dit laatste be treft is men thans in gewoonlijk welingelichte Britse kringen van oordeel, dat Amerika definitief schijnt te hebben afgezien van een verzoek aan de Verenigde Naties om economische sancties tegen commu nistisch China toe te passen. Op grond van de politieke en militaire ontwikkelingen van de laatste sloten moet worden geacht. Wethoudersverkiezing ongeldig verklaard Bij Koninklijk Besluit is de ver kiezing van de heer G. H. J. Vincken tot wethouder van Valkens waard ongeldig verklaard. De heer Vincken werd op 27 No vember van het vorige jaar bij de tweede vrije stemming gekozen. Bij de eerste stemming kreeg niemand volstrekte meerderheid. Een der raadsleden van deze ge meente verklaarde later echter on der ede, dat hy op de heer Vincken stemde, omdat hem een anonieme dreigbrief werd toegezonden. Hem zou geweld aangedaan worden in dien hij zijn stem niet op deze can- didaat zou uitbrengen. In het Kon. Besluit wordt overwo gen, dat gezien de aard der geuite bedreigingen en de plaatselijke ver houdingen te Valkenswaard moet worden aangenomen, dat het raads lid inderdaad door bedreiging met geweld werd beinvloed. Aangezien de stem van dit raads lid blijkens de uitslag hierop van in vloed is geweest, is de Kroon, ge hoord de Raad van State en gezien het betreffende rapport van de mi nister van Binnenlandse Zaken van oordeel, dat 't raadsbesluit tot wet houdersbenoeming te Valkenswaard nietig moet worden verklaard. Dit besluit kwam op een -met het alge mene belang strijdige wijze tot stand. MY (G) OLD KENTUCKY HOME" Mevrouw Lillian Bagett te Ash land, Kentucky, in de Verenigde Staten had het vorig jaar een vi sioen, waarin haar onthuld werd, dat ir de achtertuin van haar huis een onmetelijke schat lag begraven. On- tijd i middellijk toog zij aan het werk en gelooft men in de Londense City in haar verwoede pogingen om de over het algemeen, dat ondanks de I „kostbaarheden" aan het daglicht te houding van de Russische delegatie brengen werd zij al spoedig bijge staan door een aantal heipers, die door haar enthousiasme waren aan gestoken. Tot dusver zijn de resul taten echter alleen nog maar een grondig omvoeld terrein met meters diepe gaten, die de indruk van gra naattrechters geven. Jammer voor Mevrouw Bagget was blijkbaar tij dens het visioen vergeten de juiste ligplaats van de „rijkdommen" aan te geven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5