hutspot/# Leiden gaat Koninginnefeest vieren met een Bromfietsrit Romeinse villas in Limburg Lezing van dr. W. C. Braat Leidse Universiteit Burgerlijke Stand WOENSDAG 14 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 JAARVERGADERING «KONINGINNEDAG» Het bestuur van de Vereniging „Koninginnedag" heeft ook dit jaar weer een gevarieerd programma sa mengesteld, ter viering van de ver jaardag van H. M. Koningin Juliana op Maandag 30 April a.s. Een van de attracties is een Bollentocht voor Bromfietsers met défilé, iets nieuws voor Leiden, dat zeker in de smaak zal vallen bij het bromfietsend pu bliek! Zoals gebruikelijk opent het pro gramma 's morgens om zeven uur met een reveille door 3 bands. Om acht uur volgt op het Stadhuisplein een aubade van de schooljeugd, on der leiding van drs. N. Swierstra. Vanaf het balcon zal de burgemees ter de jeugd weer toespreken. Om negen uur vangen in de Stads gehoorzaal de kinderfeesten aan voor leerlingen van de hoogste klas der lagere scholen. Een half uur later beginnen op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel de kinderspe len voor de overige klassen. In de loop van de ochtend zal de onthulling plaats vinden van de twee plaquettes, voorstellende H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina, die door het Jubileum comité 1948 aan het gemeentebestuur werden aangeboden. De plechtige onthulling door de burgemeester ge schiedt in de Burgerzaal, waar de plaquettes een blijvende plaats zul len vinden. Inmiddels is dan de Bollentocht ge start. Waarschijnlijk ook de traditio nele Oranje Wandeltochten, al is hierover nog geen definitieve beslis sing gevallen. Er bestaan nog plan nen om deze tochten op Zaterdag middag 28 April te houden, aange zien de meeste mensen op Maandag morgen geen vrij zullen hebben. 's Middags om twee uur wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen U. V.S. en een Brits militair team (gar nizoen Hoek van Holland). Iets bijzonders is ook de voorstel ling van het Kindercircus Elleboog uit Amsterdam in de Stadsgehoorzaal. Aanvang om twee uur, herhaling om half vijf. Men zal er geen wilde die ren of gevaarlijk trapeze-we^k zien, doch slechts het resultaat van een bijzondere "methode van vrije tijds besteding, waarmede men in Amster dam veel succes heeft, getuige de grote belangstelling, die dit circus overal geniet. 's Middags en 's avonds worden muzikale rondgangen door de stad TECHNISCHE ZUIVELBEURS GOUDA Uitgaande van de Bond van Kaas producenten en van de Kaascontrö- lestations van Zuid Holland en Utrecht voor volvette kaas, zal er telkenjare een Technische Zuivel- beurs worden gehouden. Dinsdag morgen werd de tweede geopend en het laat zich wel begrijpen, dat ook dit keer weer heel veel bijeen is ge bracht aan machines, werktuigen, boerenwagens, werkkleding en wat nog meer voor zelfkazers van belang is. De expositie wordt in het vee markt-restaurant en een tentoonstel lingstent op het parkeerterrein ge houden. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt in genoemde tent o.m, geëxposeerd de bekende Baje- ma Friesland Melkmachine. Deze verbeterde melkmachine is thans een bedrijfszekere en economisch betrouwbare machine. Elke boer is in staat met deze machine te mel ken en wat belangrijker is, ook elke koe wordt met de Bajema prima ge molken. Door de hoedanigheden van de machine wordt de melkhoeveel- heid en het vetgehalte opgevoerd. Bovendien is.het hoge vacuum naast een noodzakelijkheid een veilig va cuum. Zoals uit bedoelde adverten tie blijkt zal de ontwerper van deze verbeteringen Donderdag voorm. en nam. in een uiteenzetting met be trekking tot deze melkmachine in café-restaurant ,,De Beursklok", Markt te Gouda. ALG. ZIEKENFONDS „ALPHEN OMSTREKEN HANDHAAFT PREMIE. Door de per radio en in de pers verspreide berichten over verhoging van de premie voor de Vrijwillig verzekerden bij ziekenfondsen heeft ook in de Rijnstreek enige verwar ring veroorzaakt. Het bestuur van het Alg, Ziekenfonds „Alphen Omstreken", welk fonds een groot deel van de Rijnstreekbewoners om vat, deelt mede, dat het nog juist uit kan komen met de premie van 0.80 en dus nog niet tot verhoging be hoeft over te gaan. BOSKOOP Dodelijke aanrijding Gisteravond tegen half acht heeft er op de hoek van de Burgemeester Colijnstraat te Boskoop een aanrij ding plaats gehad, waarbij de 22-ja- rige mej. Zwanenburg om het leven kwam. Om ongeveer half acht wilde mej. Zw. van de Burg. Colijnstraat per fiets in de richting van de Hefbrug rijden. Vermoedelijk door de storm en regen heeft ze de vrachtauto niet gehoord, die achter haar reed. Bij het oversteken van de rijweg werd zij door de wagen gegrepen, die haar tegen de grond smakte, waarna een 'der voorwielen over haar lichaam ging. Dr Flim, die spoedig op de plaats van het ongeluk was, liet het slachtoffer naar een ziekenhuis in Gouda vervoeren, Mej. Zw. is daar in de loop van de avond aan de ge volgen van het ongeval overleden. gehouden en „Sempre Avanti" geeft een feestavond in de Stadsgehoor zaal. Stabiel ledental. Dit programma werd aldus mede gedeeld op de jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag", die gisteravond in „In den Vergulden Turk" werd gehouden. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter, mr. dr. P. C. Lindenbergh, het oud bestuurslid J. Geytenbeek, die in het afgelopen jaar overleed. De heer J. C. J. Lambermont, se cretaris, memoreerde in een uitvoe rig jaarverslag de geslaagde feestvie ring 1950 en wees er op, dat het le dental stabiel blijft, ongeveer 800 le den. De heer F. J. de Jong, penning meester meldde 4.334.24 aan inkom sten en een batig saldo van 378.08. Hij vreesde, dat het aantal donaties van bedrijven en fabrieken dit jaar v/el zal teruglopen, wegens de tijds omstandigheden, en deed een beroep op de Leidse bevolking het mogelijk te maken, dat de verjaardag van on ze Koningin waardig gevierd kan worden. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de heren Kriek en v. d. Bie. Op voorstel van de heer S. Plat- teel werden de aftredende bestuurs leden P. Herfkens, P. J. Jansen en F J. de Jong bij acclamatie herko zen. Na de pauze vertoonde Herman Kleibrink zijn film over molen „De Valk" en daarna zijn nieuwe kleu renfilm „De Zee", die gisteravond haar première beleefde. We mogen zeggen, dat Kleibrink er in geslaagd is een zeer moeilijke opgave tot een goed einde te bren gen. HÜ maakte er een filmgedicht van geïnspireerd op Debussy's „La Mer". De kleuren zijn fijn afgestemd op de sfeer, die in film en muziek wordt weergegeven, Kleibrink maak te een tocht langs de hele kust van Nederland. Men ziet golven breken in de branding, schelpjes eanspoelen op het strand, de haringvloot uitva ren en een storm op zee. Bijzonder geslaagd waren de opnamen van het oude Den Briel, LEIDSE AMATEUR-FOTO GRAFEN-VERENIGING. Stereo-fotografie in kleuren. Het bestuur van de Leidse Ama teur Fotografenvereniging heeft een zeer bijzondere avond georganiseerd. Niemand minder dan de in de foto wereld welbekende heer Beissen- brugge, die foto-opdrachten over de gehele wereld uitvoert, gaf gister avond de ruimtelijke fotografie te zien, d.w.z. stereo-fotografie, en wel in kleuren. Na een inleidend woord werden al le aanwezigen (en de zaal was vol) voorzien van een speciale bril, die de stralen van het licht in horizontale en verticale trillingen leidt. Een twee len2ige projector, waar van de lenzen evenver uiteen staan als het menselijk oog, gaf op een re flecterend scherm een perspectief beeld te zien, dat geheel los stond tussen scherm en toeschouwers. In het begin was het wonderlijk te aan schouwen hoe b.v. een zeilboot zijn boeg meters de zaal in stak, zodat men deze geneigd was te pokken. Bravo voor deze fototechniek, die, alhoewel nog niet geheel technisch geperfectioneerd, in de toekomst film en fotografie zal beheersen. Woensdag 14 Maart. Er komen tegenwoordig steeds om excursies naar het bedrijf van de N.V. Leidsche Duinwater Mij. te Katwijk. Meestal moei dit op Zater dagmiddag gebeuren. Het gevolg is, dat het personeel zelden een vrije middag heeft. Dit kan de directie niet langer toestaan. Daarom is be paald, dat als regel alleen op iedere eerste Zaterdag van de maand ex cursies gehouden worden. Een vrij groot aantal personen kan daar.aan deelnemen. Aanvragen moeten ge richt worden tot de Mij., Stations weg 12, Leiden, tel. 21245. Wel, wel, er is weer wat gebeurd gisteren. Dat begon gistermorgen al, toen de 35-jarige wielrijdster C. van K., uit de Agnietenstraat, op de Mors- weg werd aangereden door een truck met oplegger. Zij viel en brak haar linker enkel. De E.H.D. zorgde voor transport naar het Acad. Ziekenhuis. En gistermiddag om half drie viel het 2 >4-jarig knaapje Isaac Prins, Dinsdagavond hield dr. W. C. Braat in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over de Romeinse villa's in Limburg. In de eerste plaats be lichtte spr. de sociaal-historische kant van het onderwerp. Immers, oudheidkundige opgravingen worden niet maar domweg ondernomen uit een soort naïeve nieuwsgierigheid om de plattegrond van een gebouw te le ren kennen, maar omdat zij voor de historicus de bronnen ontsluiten die hem, bij gebrek aan geschreven be richten, langzamerhand een voorstel ling geven van leven en toestanden in het verleden. Daar er, gedurende de gehele pe riode dat die Romeinse landhoeven daar, talrijker in Zuid-Limburg dan in Noord-Limburg, maar eveneens in België en het Rijnland, bestaan heb ben, steeds een groot verschil in be schavingspeil it geweest tussen de tui ii- it oorspronkelijke inheemse bev/oners, J ve?i be'an6stelll"S volgdendie fn primitieve hutten leefden en de aanwezigen deze amateur-cineast de geromaniseerde grondbeztiters die nn 7.nn tornt waarna Hp vnnr7it+m- °V1 de dikwijls zeer luxueus ingerichte op zijn tocht, waarna de voorzitter met hartelijke dankwoorden de ver gadering sloot. Zilveren priesterfeest van pater L. Retèl O.F.M. Heden herdenkt pater L. Retèl de dag, dat hij vóór 25 jaar tot priester werd gewijd. In verband met de H. Vastentijd is de feestviering uitge steld tot Beloken Pasen. De kerke lijke herdenking had hedenmorgen plaats in de St. Leonarduskerk. Te 9 uur droeg de jubilaris een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op. Door hel parochiale kerkkoor werd de „Missa Pontificalis" van Perosi uitgevoerd met jongenskoor, terwijl onder het uitreiken der H. Communie het „Panis Angelicus" en na de H. Mis het „Ave Maria" van H. Cüypers werd gezongen. Behalve de familie van de jubila ris woonden vele parochianen, waar onder vele leden van de H. Familie, i de plechtigheid bij. villa's bewoonden, concludeerde spr., dat die villa-bewoners geromaniseer de Galliërs geweest moeten zijn. die omstreeks 100 n. Chr. naar het toen voldoende gepacificeerde vruchtbare lössgebied begonnen te komen, om daar op grotere en kleinere land bouwondernemingen fortuin te ma ken. Die gulden tijd heeft hier in het noorden van Gallia Belgion, d.w.z. in onze tegenwoordige provincie Lim burg, nog geen honderd jaar geduurd. Tegen het einde der tweede eeuw zijn die Romeinse villa's daar zonder uitzondering te gronde gegaan. Zij zijn door de bewoners ijlings verlaten en dikwijls, zoals bij tal van opgra vingen gebleken is, door brand ver woest. Daar de invallen der Germanen j van over de Rijn pas tegen het mid den der derde eeuw begonnen zijn en een voorbijgaande strooptocht der Cauchen van over zee omstreeks 174 176 die blijvende schade ook niet veroorzaakt kan hebben, meent spr. voornamelijk sociale woelingen, op standen van de onderdrukte inheem se boerenbevolking, waar slechts een paar vage opmerkingen van Romein se schrijvers op kunnen duiden, voor de vernietiging der Romeinse cultuur in deze streken aansprakelijk te moe ten stpllen. De riike grafvondsten, de reliëfs aan de binnenzijde van een zandstenen sarcophaag, die in Sim- pelveld gevonden is, een van de be langrijkste stukken uit het Rijksmu seum van Oudheden, die ons een beeld geven van uiterlijk en inrich ting ener Romeinse villa, waarvan j de fundamenten indertijd door spr. zijn blootgelegd, tonen ons hoe be langrijk die cultuur geweest is. Een enkele maal zien wij, reeds in de eerste eeuw, een Romeinse villa, la ter in steen herbouwd en herhaalde lijk vergroot, als een eenvoudig hou ten gebouw beginnen. Een houten gebouw echter van een veel ontwik kelder constructie dan de primitieve hutten der inheemsen. Wij kennen, als overgangsvormen tussen die een voudige houtbouw en villa-typen van veel wijdser allure, ook plattegron den van kleine Romeinse hoeven in leem-vakwerkbouw, of ook reeds met stenen muren. Een voorbeeld van een zeer grote, herhaaldelijk ver bouwde en tenslotte, tegen het einde der tweede eeuw door brand ver woeste villa, is die te Voerendaal, die in de laatste jaren door spr. volledig opgegraven is. Na een korte bespreking van de resultaten dezer opgraving volgden nog een aantal mooie lichtbeelden van kostelijk glaswerk, bernsteensculpturen en andere schatten, die in een stenen sarcophaag te Heerlen gevonden zijn. Zij stellen ons de rijkdom en de ver fijnde smaak dezer Romeinse land eigenaars levendig voor ogen. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de heer F. H. Jon kers, Goes. K V.P. Warmond besprak gemeente-politiek Rijnland" verklaart zich tegen Leidse Merenplan Gisteravond hield de pl. afd. van de K.V.P. haar jaarvergadering. Het jaarverslag van de penn., de heer R. Stijnman, gaf aan, dat de afd. een batig saldo heeft van ƒ88.43. Hierna werd door de heer M. Pie- tersen verslag uitgebracht van de bijgewoonde vergadering van de Ka mercentrale. In de kascontrole-commissie voor het volgend jaar werden benoemd de heren P. Schakenbos en W. Welsink, die beiden hun benoeming aannamen. De aftredende bestuursleden: R. Stijnman, J. Hartveld, H. C. v. d. Geest, J. v. Stijn en "3. Slingerland, werden bij acclamatie herkozen, daar geen tegencandidaten waren inge diend. Het volgende punt van de agenda was getiteld: „Revue van de ge meente Warmond". Het Merenplan. Als eerste spreker nam de heer F. Vergeer, die tevens voorz. van de kath. raadsfractie is, het woord. Hij had tot taak, om het agrarische ge deelte toe te lichten en sneed natuur lijk het „Merenplan" aan. Spr. be treurde de manier, waarop Leiden had gemeend dit plan te moeten aan pakken en oplossen. Dank zij de hou ding van Warmond heeft de commis sie van verweer veel steun kunnen vinden. Voorop wilde spr. vaststel len, dat er in de gemeente Leiden een groot tekort is aan zand, doch of in deze behoefte op de door Leiden gezochte manier moet worden voor zien, is voor hem nog altijd een vraag, die niet beantwoord is. Door de commissie van- verweer is de be nodigde 12 millioen m3. opgezocht in de duinstreek, vooral door de werkzaamheden van de heer Ver gouwen, die als technisch adviseur van de genoemde commissie, veel en vruchtbaar werk heeft verricht. De argumenten, die de commissie bij de bevoegde instanties hebben in gediend vonden echter niet het ge hoor, dat men zou wensen. Niet dat de aangegeven gronden van de hand werden gewezen, doch deze werden gereserveerd voor de toekomst! Alles bijeen leek het erop dat de plannen van Leiden doorgang zouden vinden, zonder dat er iets tegen te beginnen was. Doch van een kant, waarvan men het niet zou verwachten, werd be langrijke steun ondervonden, n.l. van het Hoogheemraadschap Rijnland. Uit het zo juist ontvangen rapport las spr. enkele fragmenten voor, waarin „Rijnland" de uitvoering van de plannen uiterst funest acht. De uitdieping van de beoogde landen kan de oorzaak worden van de ver- zilting van de op iy2 k.m. afstand gelegen Groot Hemmeerpolder, door dat de zoutkwellen, die op de beoog de diepte voorkomen, onbelemmerd hun funeste >verking kunnen volvoe ren. De bovengrond, die bestaat uit veen, is niet voldoende, om een man tel op de diepe bodem te spreiden, die de kwellen moeten afdekken. Voorts kon Rijnland de noodzaak niet zien, dat de bouwgrond zoveel boven het boezempeil gebracht moet worden, temeer daar dit moet gaan ten kosten van onvervangbare cul tuurgrond. Op een gestelde vraag, of dit rapport van Rijnland het plan van Leiden kon torpederen, antwoordde spr., dat dit rapport een onschatbare steun betekenen kan bij de bestrij ding van de tenuitvoerlegging. Lei den heeft door de aanboring van de Kalkpolder onder Meerburg een op pervlakte van pl.m. 7 h.a. ter be schikking, doch dit voorziet in haar eerste behoeften. Het Meren-plan heeft zij nog steeds niet opgegeven, doch spr. hoopte, dat met de steun van alle mogelijke instanties, het mo gelijk zou worden, dat Leiden naar de door de commissie aangewezen zandwinningen wordt verwezen. De wqningbouw en industrialisatie. Vervolgens sprak weth. de Greef over woningbouw en bouwvolume. Het bouwvolume van Warmond over de jaren 1951 tot en met 1953 be draagt 24 st. Dit zijn dan huizen, die met regeringssteun en -premie ge bouwd worden. De z.g.n. vrije bouw valt hierbuiten. Spr. vergeleek het volume van Warmond dat een aantal inwoners van pl.m. 4.000 heeft met Sassenheim (pl.m. 8.000 inwoners). Het volume voor die gemeente be draagt 100, voor Voorschoten, dat pl.m. 10.000 inwoners heeft, zelfs 121. Zoscfor al te diep op deze verdeling in te gaan, zei spr., da. er in War mond vanaf 1947 reeds 50 woningen waren gebouwd of voor dubbelwo- ningefc in gereedheid waren gebracht. Het tweede punt, dat spr. wilde behandelen, was de kwestie van de industrialisatie. Door Ged. Staten is het plan, dat beoogt om het terrein ten Oosten van de Wasbeek als in dustrieterrein te bestemmen, afge wezen. Spr. gaf de verzekering, dat elke aanvraag, die er binnenkomt bij het gemeentebestuur om een indus trie te vestigen, de volledige belang stelling heeft en op alle medewer king kan rekenen, hoewel spr. geen voorstander is van vestiging van gro te of zware industrie, die z.i. toch altijd een zedelijk gevaar met zich medebrengt. Naar aanleiding van het gesproke ne ontspon zich een vrij langdurig debat, waaruit zowel de fractie als de leden het nodige konden opsteken. De volgende spreker was de heer van Vliet. Hij gaf een beschouwing over het sportterrein. Naar aanleiding van het sportterrein drukte kap. Nijs de fractie-leden op het hart, toch steeds bedacht te zijn op de voor zieningen van de jeugd. Hierbij werd het plan nog eens besproken, dat eni ge tijd geleden in de gemeenteraad was behandeld: het stichten van een verenigingsgebouw. De heer van El- burg sprak over het Zwembad, waar na tot slot de heer S. van Schie de aansluiting van het Lageland op het waterleidingnet memoreerde, waar bij hij beklemtoonde, dat hierdoor in een dringende behoefte was voorzien. wonend in de Hendrikstraat, in het water van de Langegracht. Toen de drenkeling al enige tijd in het water lag, werd hij opgemerkt door een woonschip-bewoner, de 37-jarige C. M. Oosterveer. Hoewel deze de zwemkunst niet machtig was, begaf hij zich gekleed te water en slaagde er in het knaapje ,dat reeds het be wustzijn verloren had, aan de kant te brengen. Hier ontfermde de E.H. D. zich over hem, paste kunstmatige ademhaling toe en bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Hulde aan de moedige redder! De Avondtekenschool van de R.K. Volksbond, afd. Leiden, houdt a.s. Maandag- en Dinsdagavond een ten toonstelling van het werk der leer lingen. Enige leerlingen van de pot- tebakkerscursus zullen hun mooie vak demonstreren. De tentoonstel ling wordt gehouden in de school Paul Krugerstraat 37 en zal beide avonden van half acht tot half tien geopend zijn. De Leidse K.A.B. heeft alle be stuursleden van Vak- en Standsorga nisaties uit Leiden en Omgeving uit genodigd voor een kaderby eenkomst op Maandag 19 Maart in het R.K. Mil. Tehuis. De heer L. Weeber, bonds- penningmeester, zal spreken over de sociale wetgeving. Bovendien wordt er gesproken over de voorbereidin gen van de Encycliek-herdenking op 26 Mei' in Rotterdam. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. W. Paauw, Haar lemmerstraat 149, in dienst trad bij manufacturenhandel en kledingma gazijn v.h. M. de Vries N.V. Tijdens de oorlog werd deze zaak door de Duitsers flink geruïneerd. Maar me de dank zij de energie van de jubila ris, werd de schade na de bevrijding weer hersteld. De Tuiniers- en Bloemisten-vereni ging „Door Eendracht Verbonden" hield gisteravond een ledenvergade ring in het teken van de naderende lente. Voorzitter J. W. Smit leidde de heer W. Dool in, die een causerie hield over de opbouw van de plant. Tijdens de pauze werden de inzen dingen van de bollenwedstrijd ge keurd. De uitslag was: A. Hofman 24y2 p., B. J. Limburg 21 y. p., N. Kop 21, A. de Bruin 18 p., P. Helven- stijn 17 p., W. Wool 17 p., N. v. d. Leek 16 p., L. Klinkhamer 15 p. en H. Wagemans 4 p. Voor het punten- stelsel waren 4 inzendingen: H. Cra- ma 10 p. met lof van de jury, L. Klinkhamer 8 p., A. de Bruin 6 p. en J. Korenhof 5 p. Er is weer nieuws over het Lekke Dak! Reeds Maandagmorgen zijn de werkzaamheaen aan het gebouw van de Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, begonnen. Er moe ten eerst enige voorzieningen getrof fen worden op de beneden-étage en daarna gaat het oude dak er af. Eigenlijk een scout stukje, want de tienduizend gulden, die hiervoor no dig zijn, moeten nog komen! Maar enfin, het begin is er. Weet u nog van gisteren toen wij schreven over die, lezeres, die zich een beetje geneerde voor haar ene guldentje? Welnu, de gulden is binnen. Hartelijk dank! Die vriend van ons, die er nog eens over moest denken, denkt nog steeds. Die pe rimpels staan in zijn doorploegde voorhoofd. Hij denkt natuurlijk: zal ik tien of vijf en twintig gulden ge ven? Komaan, maak er maar 25 van! En u? Heeft u ai iets gegeven of ge stuurd? De brievenbus op Nieuwe Rijn 52 is groot genoeg. En het giro nummer van de K.S.J. is nog steeds 230414. Bouwt mee aan het nieuwe dak! STADSKOK. HILLEGOM Veertigjarig jubileum. Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de heer L. Burggraaf, chef van het vervoer der N.Z.H.V.M., in dienst trad. De directie huldigde hem en dank te voor al hetgeen de jubilaris voor de maatschappij met zulk een voor beeldige ijver heeft verricht. De hul diging ging gepaard met de aanbie ding van een stoffelijk souvenir. De directie betreurde hei, dat de heer Burggraaf om gezondheidsredenen per 1 April a.s. met vervroegd pen sioen de dienst gaat verlaten en hoopte dat hij met z'n echtgenote nog lang van de welverdiende rust mocht genieten. De heer Burggraaf dankte de di rectie voor de gebrachte hulde. Des avonds van 7.3010 uur werd een druk bezochte receptie gehouden in Weltevreden. WASSENAAR Bejaarde dame overvallen Maan dagavond is op de hoek van de Schouwweg en Rust- en Vreugde laan te Wassenaar een roofoverval gepleegd op een oude dame, de 69- jarige mevr. De H. uit het tehuis voor ouden van dagen aan de Schouwweg. Een onbekend gebleven man viel haar onverwacht aan in het donker en wierp haar tegen de grond. Ver volgens maakte hij zich meester van twee damestassen, die mevr. De H. bij zich had. De buit was echter ge ring. De dame kreeg geen letsel en was alleen wat overstuur. Van de dader ontbreekt ieder spoor. HAZERSWOUDE Auto weggezakt. Dinsdagmid dag reed een chauffeur van de fir ma Post uit Zoetermeer, met zijn vrachtauto, beladen met bomen aan de kant van de Gerelaan. Het gevolg was, dat de auto tot aan de assen wegzakten. Na de auto te hebben ge lost, probeerde men de wagen met een drietal andere vrachtauto's weer op de weg te krijgen. Dit lukte ech ter niet. Daarna probeerde men, door middel van kelderwinden, de auto op te vijzelen, doch dit was ook „St. Cosmas" zag de föhngolf Gisteravond kwam de afd. Leiden en omstreken van de Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas" in „De Harmonie" bijeen met een tweeledig doel. In zijn openings woord mocht de voorz. de heer J. v. Tongeren, zijn vreugde er over uitspreken, dat er ondanks het slech te weer toch nog een behoorlijk aan tal leden aan de uitnodiging gehoor had gegeven. Na een uiteenzetting van het doel van het eerste gedeelte der bijeenkomst, n-1. bespreking van de in Mei te houden bondsvergade ring, volgden enige mededelingen o.a. over de mogelijkheid om tot 1 Mei a.s. in te schrijven voor de ge zellen-examens en over de voor de jongere werknemers in het bedrijf verhoogde lonen. Hierna werd over gegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuurslid. Met algemene stemmen werd gekozen de heer J, Peeters uit Noordwijk, die tegelijk de functie van penningmeester kreeg. Tot afgevaardigden naar de bonds vergadering werden benoemd de he ren H. Slegtenhorst en J. Peeters. Hierna werden enige voorstellen be handeld, welke op de bondsvergade ring ter tafel zullen worden ge bracht. Hiermede werd het eerste gedeelte besloten en werd het woord gegeven aan de heer A. Switser uit Amsterdam, die zich beschikbaar had gesteld om deze avond een he renkapsel te komen demonstreren. Alvorens aan het werk te gaan gaf de demonstrateur een inleiding op zijn werk en zette daarin uiteen hoe de kapper de klant moet bezien voor dat men de schaar erin zet. Ook tij dens het werken gaf de demonstra teur verschillende uiteenzettingen, zodat de aanwezigen konden zien waarom bepaalde handelingen wer den verricht. Het geheel werd ge completeerd met de z.g. föhn-golf. Dit is een steeds meer in zwang ko mende methode om met behulp van een föhn de klant, in dit geval de klant van de herenkaper, een soort van watergolf in de haren te leggen. Aan het slot van de goed geslaagde demonstratie kon de voorzitter met recht spreken van een uitstekend geslaagde avond. Besloten werd om op 3 April een algemene leden-werk avond te houden, waarvoor zich reeds vele leden opgaven. Geboren: Catharina Johanna Ma ria d. van P- L. Kerkvliet en J. Sleg tenhorst; Monica Hillechiena Geer- truida Maria d. van N. van der Stroom en W. H. Mesman; Jacob Cor nelis z. van T. Wiersma en A. H. van Haasteren; Maria Johanna Wilhelmi na d. van L. Platteel en J. Laurier; Johanna d. van J- M. A. Waterreus en G. E. Knoppert; Annie Catharina Maria d. van J. P. van Berge Hene gouwen en A- A. M. Straathof; Hen- drika Catharina Maria d. van G. Blok en H. Florisson. Laatste Berichten DE AARDSCHOKKEN IN WEST-EUROPA Het KNMI te De Bilt deelt, in ver band met de aardschokken, nog het volgende mede: Hedenmorgen werd om 10.48 uur in een groot gedeelte van Zuid-Ne derland een vrij sterke aardschok gevoeld. Uit gebieden, die zioh uitstrekten tussen Den Haag in het Westen van het land en Vaals, in het uiterste Zuidoosten, bereikten het KNMI be richten. De seismogrammen zijn door de storende werking van de micro- seismische bodemtrillingen moeilijk te ontcijferen. De voorlopige analyse wijst evenwel op een eoicentrale af stand van ongeveer 250 km, waar door de haard van deze aardschok in het gebied van het Eiffelgebergte in het Rijnland gelocaliseerd kan worden. Schadegevallen werden in ons land tot nu tot njet gemeld. tevergeefs, daar door de drassigen bodem ook de balken en de kelder- wiuden wegzakten. Door het slechte weer en de duisternis heeft men het werk moeten staken. Met een kraan- wagen zal nu worden geprobeerd de vrachtauto op de verharde weg te krijgen. De heer A. Habermeel, Hof meester le klasse der Kon Marine, vertrekt a.s. Vrijdag, 16 Maart met Hr. Ms. „Van Galen", naar de Ko reaanse wateren, LEIDERDORP Geboren: Albert J., z. van A. J. Zaagman en M. M. Bal; Frans R. F., z. van H. D. v. Osnabrugge en N. Verhoorn; Robert J„ z. van J. F. Pi- kart en J. Swaan; Lucas, z. van L. Robbers en P. J. Schipper; Pieter, z. van L. Krassenburg en J. Hemelaar; Willem. H., z. van H. C. Overbeeke en E. J. Verschoor; Franciscus A. M., z van H. A. Blom en J. M. W. v. Rooijen; Hesther L., d. van M. Jon- geleen en H. Vijlbrief. Ondertrouwd: G. Windhorst 31 j. te Zuilen en A. v. Osnabrugge 20 j. Getrouwd: H. W. Jagel en J. E. Versteegen; W. Dahmen en M. C. de Ridder; P. Siera en J. C. v. Wilgen; J Rotmensen en W. d. Os; A. Ver beek en J. L. Weesjes; J. D. M. v. Straten en J. v. d. Sterre. Overleden: J. v. d. Akker 88 j., we duwnaar van G. v. Amsterdam; D. Rietveld 76 j., echtgenoot van J. T. Warnaar. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 14 Maart Kaas. Aanvoer 10 partijen. Prijzen: le soort ƒ2.17—2.24, 2e soort ƒ2.11—2.16, zware tot ƒ4.27. Handel matig.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3