Wie zijn de nieuwe Excellenties? Naar een Tsjechische nationale Kerk Voorde ministers dit pakje A WOENSDAG 14 MAART 1951 DE LEIDSK COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 MR. H. MULDERIJE. Mr. H. Mulder ij e werd geboren te Zutphen op 4 Januari 1896 en be zocht daar het stedelijk gymnasium. Hij studeerde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en promoveerde in 1920. Hij vestigde zich als advocaat te Amsterdam en associeerde zich met mrs. G. H. A. Grosheide en D. W. O. A. Schut Gedurende 15 jaren was hij secretaris der Ned. Vereni ging van Aardewerkfabrikanten en der Amsterdamse Industrie-vereni- ging Thans is hij secretaris van de Optische Groothandel, der vereni ging Grootwinkelbedrijven voor wo ninginrichting en met mr. H. Dolk, secretaris der Vereniging Grootde- tailbedrijven in Brandstoffen. Voorts is hij een der oprichters en geduren de 23 jaren secretaris der ver. „Het Hervormd Lyceum" en lid van de kerkeraad van de Hervormde Ge meente te Amsterdam. In 1927 werd hij lid van het clas sicaal bestuur Amsterdam en van het provinciaal kerkbestuur Noord-Hol land. Tal van jaren was hij lid der Algemene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Hij was hoofdbe- stuuurslid van het Ned. Verbond tot Kerkherstel tot herziening van de or ganisatie der Ned. Herv. Kerk. Ge durende de bezetting maakte mr. Mulderije deel uit der commissie voor kerkelijk overleg der Ned. Herv. Kerk en was hij secretaris van de werkgroep Kerk en Overheid. Thans is hij lid der Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en voorzitter van de Chr. Vacantie Kolonievereni ging „Bos en Duin". Voorts maakt hij deel uit van het scheidsgerecht van Amsterdam als afgevaardigde van de hoofden van dienst. (Dit scheidsge recht houdt zich bezig met delicten of overtredingen van hoofden van gemeentediensten) IR. L. A. H. PETERS, Ir. Leonard Anton Hubert Peter; werd op 8 Juli 1900 in Well (ge meente Bergen-Limburg) geboren, waar zijn vade: burgemeester was. Na zijn eindexamen gymnasium B in Rolduc te hebben gedaan begon hij in 1918 zijn studie aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, waarbij hij zich in het bijzonder toe legde op het economische deel hier van. In 1923 was ir. Peters afge studeerd. Van 1924 tot 1927 was hij directeur van het Uitvoercontrolebureau voor Groenten. Fruit en Aardappelen. In 1927 werd ir. Peters tot land- bouwattaché bij de Nederlandse Le gatie te Washington benoemd, in welke functie nij aldaar werkzaam bleef tot 1934, toen hij werd over geplaatst naar de Nederlandse lega tie te Brussel, aan welke legatie hij tot 1937 verbonden bleef. In deze jaren 1935 tot 1937 was ir. Peters tevens werkzaam als secreta ris van de minister van Landbouw en Visserij. Van 1937 tot zijn benoeming tot gouverneur van Curasao in 1948 was ir. Peters eerst als landbouwattaché, daarna als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse legatie, later de Nederlandse ambassade te Washing ton. Sedert de oprichting van de Ca- raibische Commissie in 1946 was ir. Peters hiervan lid voor Nederland. Daarvoor was hij reeds voor Neder land waarnemer en deelnemer aan de conferenties welke uitgingen van de „Anglo-Caribean-commissionIn die functies bezocht hij herhaaldelijk de Nederlandse Antillen en Suriname, alsmede mdere eilanden in het Ca- raibische gebied. Voorts was ir. Pe ters het Nederlandse lid van het werkcomité van de Caraibische com missie. De heer Peters heeft voorts voor Nederland in verschillende interna tionale commissies zitting gehad en aan conferenties deelgenomen. Gedurende de oorlogsjaren heef. de heer Peters ozrg gedragen voor de voedsei-aanicopen van de econo mische missie onder minister Steen- berghe. Gedurende zijn verblijf in Washington heeft de heer Peters tal van colleges gevolgd op het gebied van het internationaal recht en in ternationale en financiële organisa tie. Ir. Peters is: officier der Orde van Oranje Nassau, officier der Orde van de Kroon van tselgië, officier der Or de van de Eikenkroon van Luxem burg, ridder le kl. der Orde van St. Olaf v. Noorwegen, ridder der Orde van de Pooxster van Zweden. H. H. WEMMERS. De heer H. H. Wemmers, die thans 53 jaar oud is, trad 1 Juni 1916 op de leeftijd van 19 jaar als bureaubeamb te in dienst van de Staatsmijnen in Limburg. Hij was daar werkzaam op verschillende afdelingen van het hoofdbureau* totdat hij in 1924 als bureauchef werd overgeplaatst naar het verkoopkantoor te 's-Gravenha- ge. In de jaren die daarop volgden en die zich kenmerkten door een stij ging van de productie der Staatsmij nen van ca. 3 millioen ton tot ruim 8 millioen ton, welke hoeveelheden door onbelemmerde import van bui tenlandse kolone in dikwijls moeilij ke omstandigheden moesten worden verkocht, kreeg hij volop gelegen heid zijn organisatorische en com merciële gaven te ontplooien. In 1937 werd hij belast met de verkoop der huisbrandkolen en cokes in Neder land en met de afwikkeling van alle financiële aangelegenheden, welke met de verkoop, zowel in binnen- als buitenland, verband houden. In 1946 volgde zijn benoeming tot directeur van voornoemd verkoopkantoor, na dat hij sinds 1940 met de waarne ming daarvan was belast. Behalve deze functie is hem sinds 1940 de leiding opgedragen van het Rijkskolenbureau. De regering er kende zijn verdiensten in moeilijke tijden ons land bewezen, door hem in 1946 te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Sinds 1 Januari 1949 is hij direc teur van de Staatsmijnen. IR. C. STAF. Ir. Cornelis Staf, die thans direc teur-generaal van de Landbouw is, werd 23 April 1905 te Ede geboren. Na de H.B.S. te hebben doorlopen, studeerde hij aan de Landbouwhoge school te Wageningen, afdeling bos bouw, waar hij in 1928 zijn inge nieursdiploma behaalde. Na vervul ling van zijn militaire dienst, trad ir. Staf in dienst van de Ned. Heide Maatschappij, waar hij alle rangen doorliep. Intussen voltooide hij zijn technische opleiding o.a. als assistent van prof. Zunker te Breslau. Ook maakte ir Staf verschillende studie reizen en werkte hij geruime tijd in Zwitserland In 1934 werd hij be noemd tot inspecteur en in 1938 tot adjunct-directeur van de Nederland se Heidemaatschappij, in April 1940 tot directeur. In het najaar van 1939, toen de oorlogsdreiging boven ons land hing, werd ir. Staf tevens directeur van het bureau Ontruiming, dat belast werd met de voorbereiding tot de af voer van vee en landbouwproducten in de inundatiegebieden en met de uitvoering dier maatregelen in de oorlogsdagen. Uit dezen hoofde werd hij ook belast met het herstel en la ter met de afdoening van de bezet- tingsschade als directeur van de stichting landelijke bezettingsscha- den. In verband met de gedurende de oorlogsjaren optredende arbeids- moeilijkheden werd het beter geacht, dat het minister van Landbouw zijn zaken op het gebied krachten in eigen hand hield, daar bij de normale arbeidsbemiddelingsorga nen de belangstelling voor het bui tenland groter was. Daarom werd de functie van gemachtigde voor de oogst ingesteld, waartoe ir. Staf als zodanig werd benoemd. Na de bevrijding werd ir. Staf be last met het landbouwherstel en in 1945 benoemd tot directeur-generaal van Grondgebruik en Landbouwher stel. In 1946 werd hij tenslotte waarnemend directeur-generaal van de Landbouw en daarna belast met de leiding van het directoraat-gene raal van de Landbouw. Daarna is de benoeming tot directeur-generaal van de Landbouw in vaste dienst ge volgd. De heer Staf is lid van de Chr.- Hist. Unie. PROF. DR. A. H. M. ALBREGTS. Prof. dr. A. H. M. Albregts, die te Scheveningen woont, is op 22 No vember van het jaar 1900 geboren en is dus 50 jaar oud. .Hij ontving zijn opleiding aan de Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogenbosch, waarna hij de acten M.O. voor Staat huishoudkunde en statistiek be haalde, vervolgens de acten M.O. handelswetenschappen en staatsin richting. In de jaren 1932 tot 1937 stu deerde hij aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg, waar hij promoveerde op het proefschrift „De leer der Maatschappelijke Eco nomische Organisatievormen". Hij is thans buitengewoon hoogleraar aan die school. Prof. Albregts vervult voorts de functies van algemeen se cretaris van de Alg. Kath. Werkge versvakverenigingen plaatsvervan gend lid voor het R.K. Verbond van Werkgeversvakverenigingen van de Sociaal-Economische Raad, secreta ris-generaal van de „Union Interna tionale des Patrons Catholiques". Voor de vervulling van zijn tegen woordige functies was prof. Albregts o.a. leraar aan een H.B.S. te Hilver sum en aan de M.T.S. te Utrecht. Toen hij in Hilversum woonde, nam hij daar een actief aandeel in het so ciale en culturele leven. Voor de oorlog is prof. Albregts een aantal jaren voorzitter geweest van de vereniging tot behartiging van het onderwijs in de staatsweten schappen. Enige leerboeken versche nen van zijn hand, benevens tal van artikelen in dabladen en periodie ken. Te Nijmegen zal Donderdag a.s. officieel in gebruik worden genomen het universiteitshuis van de Katho lieke universiteit. Werkstudenten en anderen zullen hier kunnen studeren en goedkope maaltijden kunnen gebruiken. „Suikerpotje" moet prijzen opvangen De verhoging van de suikerprijs tot 91 cent per kg. heeft, zoals ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, o.a. de bedoeling een extra-bedrag te vormen voor het Landbouw-Egali- satiefonds om hieruit, als straks moet worden overgegaan tot verhoging van de prijs van andere levensmiddelen als brood, margarine en melk, enige compensatie te vinden. Men gaat dus alvast een reserve vormen om de prijzen van de ge noemde levensmiddelen te kunnen drukken. Uiteraard zal dit extra suikerpotje niet voldoende zijn om alles op te vangen. De nieuwe rege ring zal hier nader over hebben te beslissen, waarbij overleg met o.a. de vakbonden verwacht kan worden. Enige verzachting voor lichtreclames De bepalingen in zake het bran den van de lichtreclames hebben eni ge verzachting ondergaan. Nu is weer toegestaan het verbruik van electri- citeit voor lichtreclames, inhoudende de aanduiding van naam en/of be drijf ten behoeve van hotels, café's en restaurants; verkoopautomaten; taxi standplaatsen. benzinestations, gara ges en onderhouds- en reparatie-in richtingen ten dienste van het weg verkeer. Verder ten behoeve van zie kenhuizen, kraaminrichtingen en apo theken; theaters, bioscopen en an dere amusementsinrichtingen, doch slechts voor de tijd, dat de inrich ting ter bediening van het publiek in bedrijf is en voor zover de lichtre clame voor een doelmatige dienstver lening aan het publiek noodzake lijk is. 'Ten slotte is het verbruiken van electriciteit toegestaan voor licht reclames in voor het publiek toegan kelijke inrichtingen gedurende de tijd, dat deze voor het publiek zijn geopend. Een gewone hengel is geen sleephengel Voor hengelaars heeft de Hoge Raad overeenkomstig een vordering van prof. Langemeijer, de advocaat- generaal, een belangrijk arrest gewe- arbeids-zen *er za^e ^et Sebruik van een hengel als sleephengel. De wet eist voor het vissen met een aeephengel een akte. Daarnaast moet men ver gunning voor het te bevissen water hebben. Het vissen met ee'n hengel is in het algemeen vrij mits de bij drage ter Devordering van de vis stand 0.50) is betaald» Er zijn omstandigheden waaronder bij het vissen met, laten we maar zeg gen, een gewone hengel het aas ge sleept werdt. Daarmee wordt de hen gel nog geen sleephengel. Dat was de opvatting van de advocaat-gene raal en die vond erkenning bij de Hoge Raad. Deze vernietigde het.von nis van de Kantonrechter te Zwolle tegen J. G. Timmers apotheker te Assen, die T. strafbaar had verklaard wegens het vissen met een als sleep hengel gebezigde hengel. gang van zaken gewenst gebleken, dat in eerste instantie de Nederland- sche Bank inzage verkrijgt van de door belanghebbende in te dienen aanvragen. In overleg met de commissaris voor emigratie is derhalve bepaald, dat met ingang van heden aanvragen ter verkrijging van vergunning voor de uitvoer van goederen door of ten behoeve van emigranten, met uit zondering van de normale verhuis- boedel, moeten worden ingediend bij de Nederlandsche Bank N.V., kan toor Deviezenvergunningen, afdeling Emigratie, Postbus 838, Amsterdam. Voor het indienen van deze aanvra gen bij de Nederlandsche Bank blij ven de tot nu toe gebruikelijke for mulieren van kracht. Na behandeling zullen de formulieren en bijgevoeg de bescheiden door de Nederlandsche Bank ter verdere beoordeling en af handeling worden gezonden naar de centrale dienst voor in- en uitvoer. Deze regeling voor de indiening van aanvragen geldt in het algemeen niet voor de uitvoer van bedrijfsin- ventarissen door naar België emigre rende landbouwers, noch voor goe- derenuitvoer binnen het kader van het emigratieverdrag met Frankrijk. Voor inlichtingen omtrent de wijze waarop in deze gevallen dient te worden gehandeld wende men zich tot de Centrale Stichting Landbouw- erhigratie, Raamweg 26-, 's Graven- hagê. Om misverstand te voorkomen wordt er aan herinnerd, dat de in specteur der Invoerrechten en Ac cijnzen binnen wiens dienstkring de emigrant is of was gevestigd, bevoegd is uitvoervergunning te verlenen voor een verhuisboedel, welke wordt medegenomen dan wel binnen zes maanden na het vertrek wordt nage zonden, voor zover deze boedel uit ge bruikte goederen bestaat eri geen zeer waardevolle goederen omvat. Ter verkrijging van vergunning tot uitvoer richte men zich in dit geval derhalve tot bedoelde inspecteur. DE BLAUWE TRAM VOORBURG—SCHEVENINGEN Er zijn onderhandelingen gaande tussen.de H. T. M. en de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Mij met betrek king tot het overnemen van de lijn VoorburgScheveningen door de H. T. M. Naar het „Vaderland" verneemt zijn deze onderhandelingen nog steeds gaande. In de bedoeling ligt bij het bereiken van overeenstemming de lijn van de NZHVM tussen Voorburg en Scheveningen te doen exploiteren door de H.T.M., die op dit traject dan met bussen zal gaan rijden. Tevens zou de HTM 75 pet. van het personeel van de Blauwe Tram overnemen op deze ïijn. Het Gemeentebestuur zal evenwel een belangrijke stem in het kapittel hebben. Gevraagd is of op de nodige medewerking kan worden gerekend met betrekking tot het verwijderen van de tramsporen tussen Voorburg en Scheveningen. Het verloop van de anderhandelin gen zal voor een belangrijk deel af hangen van het antwoord, dat het Gemeentebestuur op deze brief geeft. vangt vormt slechts een gedeelte van de hoeveelheid, die men nodig heeft voor de wekelijkse productie van 130.000 sigaren, waarop het bedrijf laatste tijd was afgestemd. Bij voortzetting van deze productie zou men in Juni zonder grondstoffen zijn komen te zitten. Het ligt in de bedoeling nog deze week de helft van het personeel weer in dienst te nemen, waarmee dan de productie tot November a.s. verzekerd zal zijn. OUDE SCHUUR WERD .ROVERSHOL" VAN ONTSNAPTE JONGENS. Omwonende hadden reeds enkele dagen geconstateerd, dat een oude schuur in de buurt van de ijsbaan Broekheurne te Enschede bewoond verd. Telkens zagen zij twee jongens naar de schuur gaan en gewoonlijk waren dezen voorzien van allerhan de pakjes, bossen stro, levensmidde len en dergelijke. Toen gistermorgen de politie omstreeks zes uur een on derzoek instelde trof zij twee knapen die in diepe rust waren. Het ble ken te zijn de 17-jarige van G. af komstig uit Breda en de 17-jarige J. G. W., uit Enschede, die onlangs uit het rijksobservatiehuis te Zeist wa ren ontvlucht. Zij hadden de wijk ge nomen naar Enschede, waar W. goed bekend was. Op hun tocht hadden zij ingebroken in een O. L. school te Amersfoort en voorts bij een bakker in Goor. Toen zij zich in het schuur tje te Enschede hadden geïnstalleerd er brandde een kacheltje en het was er lekker warm gingen zij elke dag in Enschede op proviand uit. Zij stalen dekens om 's nachts warm te liggen en bij winkelier" werd de no dige mondkost verzameld, terwijl an dere artikelen werden meegesleept WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMENDE WIND. Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele plaatselijke buien. Langs de Waddenkust vanavond nog stormachtige, ove rigens krachtige en later tot a tig afnemende wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. 15 Maart: Zon op 6.57, onder 18.43; Maan op 9.32 en onder 3.04 uur. naar het „rovershol". Thans is aan hun vrij buitersbestaan een eind ge komen. Op 23 April zal de burgemeester van Rotterdam in de Ahoy-hal de „ROKA", de kruideniers- en chocö- laterietentoonstelling, openen. Deze expositie heeft tot doel con tact te leggen tussen handel, fabri kant en verbruiker. Behalve ruim honderd fabrikanten van Nederlandse merkartikelen zul len aan deze expositie ook vier a vijf Belgische fabrikanten deelne men in een eigen paviljoen. Gezien de grote belangstelling is de duur van de tentoonstelling met een dag verlengd tot en met 27 April. De eer ste twee dagen heeft uitsluitend de handel toegang, terwijl de overige dagen ook publiek welkom is. Het ligt in de bedoeling van het comité een ouderwetse „komenijs- winkel" in te richten. MGR. BERAN MOEST VALLEN Uitslaande brand in kurkfabriek Hedennacht te pl.m. half twee is in een der magazijnen van de N.V. As best-, kurkwaren- en kurkplatenfa- briek H. Geerdink aan het Apel- dooms Die der kanaal te Beekbergen een felle uitslaande brand" uitgebro ken, welke al zeer spoedig eën der mate afmeting aannam, -dat de ïa- brieksbrandweer, welke aanvanke lijk trachtte de brand te blussen, as sistentie moest aanvragen- van de brandweren uit Beekbergen en Apel doorn. De inhoud van de magazijnen bestond uit isolatie-kurkplaten, wel ke met teer vervaardigd zijn. Hier door greep het vuur zo snel en hevig om zich heen, dat de in totaal onge veer 20 stralen, waarmede de geza menlijke brandweren trachtten het vuur meester te worden, niet in staat waren het vuur tot staan te bren gen. Een feile stormachtige Zuidwes ter wakkerde het vuur aan en een verstikkende rook bemoeilijkte het blussingswerk. Te omstreeks vier uur had de brand vrijwel alle magazijnen aange tast, maar men had eoede hoop de fa briek te kunnen redden. Omstreeks 5 uur hedenmorgen was de brand bedwongen. De vrees, dat ook het kantoor een prooi der vlam men zou worden, bleek ongegrond. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Onder de sinds 1 Januari 1951 gel dende regeling bestaat voor emigran ten een ruimere mogelijkheid dan voorheen om goederen mede te ne men en na vertrek te doen overko men naar het land van vestiging. Bij de beoordeling van aanvragen ter verkrijging van de vereiste vergun ningen wordt door de centrale dienst voor in- en uitvoer nauw samenge werkt met de Nederlandse Bank. In dit verband is het voor een vlotte ONTSLAG BIJ SIGARENFABRIEK IN TEGELEN Maandag is het personeel (80 man) van de sigarenfabriek Lapento te Te- gelen, ontslagen. De onderneming motiveert dit ontslag wegens de on langs verminderde toewijzing van ruwe tabakken voor de sigarenindus- iri?, welke toen werd gebaseerd op het verbruik in het jaar 1939. Het quantum tabak dat men thans ónt- jfyLademufijeó EEN PRACTISCHE BLOUSE EEN BLOUSE EN ROK bieden een aardige afwisseling en vele com binatiemogelijkheden. Iedere vrouw zal deze kledingstukken dan ook, hoe sober haar garderobe moge zijn, gaarne in haar bezit hebben. De blouse, die wij nu hier afbeel den, is, evenals de geklede over hemdblouse een zeer gewild model. Deze blouse heeft 't voordeel, dat zij bovendien zo chique staat dat men ZATERDAG 3 MAART wapperden bisschoppelijke paleis van Praag, de wegvoering in ballingschap van Zaterdag, de Tsjechoslowaakse rege maar zonder toestemming van de a tig in de kathedraal van Praag liet Tsjecholslowaakse regering thans de zen om hem te belasten met het be sef Beran zelf is thans, zoals bekend Praag met onbekende bestemming zelfde bericht tot een geldboete zijn de Tsjechische kerkwetten zou heb De gevangenneming van Mgr. Be ran en de benoeming door de rege ring van een van communistisch standpunt bezien betrouwbaar pries- haar zeer goed met een lange zwarte rok als avondtoilet kan dragen. Zil vergrijs voor de blouse en zwart voor de rok, of een goudkleurige blouse, met een bruine rok, zijn bij zonder goede combinaties. We zou den zo nog veel meer kunnen noemen. Onze lezeressen zullen zelf echter ook wel goede combinaties kunnen bedenken. Het maken van de blouse is niet zo lastig. De ruimte van voor- en rug pand wordt eerst ingehaald voor de schoudernaden worden gesloten. Voor de afwerking wordt langs hals en voorpand een schuingeknipte bies gezet. De ruimte aan de kop van de mouw wordt in kleine plooitjes ver werkt, doch kan, indien men dit ge makkelijker vindt, ook gewoon worden ingehaald, evenals de ruimte aan de onderkant van de mouw. De mouw wordt met-een smal manchetje afgewerkt. Tot slot wordt de ruimte aan de onderkant van de blouse ingehaald en wordt deze aan een gladde taille band gezet. U zietdeze blouse is nog gemak kelijker te maken dan een overhemd blouse, doordat zij geen kraag 'of revers heeft. Vindt u het maken van deze blouse zonder patroon te lastig, dan kunt u het patroon hiervan tegen vooruitbe taling van /0,90 onder no. H 4718 bestellen bij het bureau „Persblan- gen". Postbus 35, Utrecht, in de ma ten 40, 42, 44 en 46. Mi Vw sha gdat pakje capitularis op de aartsbisschoppelijke zetel van Praag betekent voor de Tsjechoslowaakse regering een belangrijke stap in de richting van een Nationale Kerk. De ze stap werd reeds voorbereid door de opzienbarende processen tegen de bisschoppen van Bohemen en de regeringsvlaggen van het aarts toen, als laatste voorberèiding op Mgr. Beran op de daaropvolgende ring met veel uiterlijk feestvertoon, artsbisschop, vier kanunniken plech- installeren. Uit deze vier heeft de afvallige priester Dr. Stehlik geko- stuur over het aartsbisdom. Mgr. Jo- is, volgens een bericht van radio weggevoerd. Hij zou volgens het- veroordeeld omdat de aartsbisschop ben overtreden. Moravië en even later tegen de Grieks-Katholieke bisschoppen van Slowakije. De zetels, die daardoor vacant, kwamen, werden ogenblik kelijk bezet door z.g. „kapittel-vica rissen", die daartoe door de regering werden aangewezen en die bereid willige instrumenten zouden zijn in de handen van de staat. De verster king van de communistische invloed in het kerkelijke leven van Tsjecho- slowakije immers is de beste voor bereiding tot het gestelde doel: de vernietiging van de Katholieke Kerk en via de Nationale Kerk de alge hele bolsjewisering van de bevol king. Dit wordt onomwonden toege geven. In het Parijse communisti sche blad „Prallele 50" schrijft b.v. de Tsjechoio waakse minister van Eredienst, Fierlinger, dat de benoe mingen van afvallige priesters door de regering ten doel heeft de invloed der communisten in het kerkelijke leven te versterken. De hoge Tsje choslowaakse geestelijkheid heeft zich volgens Fierlinger altijd vijan dig betoond tegenover de Tsjecho slowaakse staat. Hij verklaarde daar bij letterlijk, dat de belangrijke functies in de Kerk daarom bezet moeten worden door „betrouwbare, eerbare en trouwe zonen van de Kerk", d.w.z. priesters, die bereid zijn om samen met de regering een Nationale Kerk te vormen als mid del tot het breken van de geestelij ke weerstand van het gelovige Tsje choslowaakse volk. Het is een logisch gevolg van de consequent nagestreefde doelstel lingen van het communistische be wind, dat Mgr. Beran moest vallen. Bijna een jaar lang was hij in feite reeds de gevangenen van de rode re gering, Opgesloten in zijn paleis, nimmer alleen zijn persoonlijke bewaker sliep zelfs met de aartsbis schop in dezelfde slaapkamer was hem ieder contact met de geestelijk heid en z«n gelovigen onmogelijk. Eenmaal slaagde hij erin zijn bewa king te ontsnappen en op 18 Juni 1950 preekte hij in de kathedrale kerk van St. Vitus; zijn preek werd tot een scherpe veroordeling van de re gering. De regering van Praag be schouwt hem dan ook als de voor naamste tegenstander. Zijn vastbe sloten en moedig vechten voor de erkenning van de rechten van God en van de mens maakte hem tot staatsvijand no.l, maar ook een be mind en geëerbiedigd persoon bij het volk. Mgr. Beran is thans 62 jaar oud en bijna 40 jaar priester. Voor de tweede maal is hij nu het slacht offer geworden van zijn moed en overtuiging. Eenmaal onder het na- tionaal-socialisme als gevangene in het Duitse concentratiekamp van Dachau, en thans onder het commu nisme, dat door hem te liquideren hoopt de Katholieke Kerk in Tsje- choslowakije te overwinnen. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2