kuTspöi%' Gemeente kocht voor f 122.500 het Joodse Weeshuis LE1DSE VROEDE VADEREN BIJEEN Verhoogde prijzen voor gas en electriciteit aanvaard Flink bezochte ouderavond van R.K. Jongensschool »Don Bosco« G. van Dijk over de nazorg voor oud-leerlingen B.L.O.-scholen Onlusten te Barcelona Laatste Berichten DINSDAG 13 MAART 1951 ÜE LE1DSK GOURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Onder voorzitterschap van jhr. mr. F. H. van Kinschot kwam de Leidse Gemeenteraad gistermiddag in openbare vergadering bijeen ter af handeling Van een ongebruikelijk lange agenda, waarvan verreweg de meeste punten als hamerstukken werden aangenomen. Afwezig wa ren de heren Aalders, Boezaard, Kortmaan en Piena. Aan mr. R. Streng werd eervol ontslag verleend als secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium. Tot zijn opvolger werd benoemd mej. mr. A P. Schilthuis, hoofdcommies ter secretarie In de Commissie van Toezicht op de Scholen voor Voorbereidend La ger Onderwijs werd gekozen mevr. J. van Meygaarden-Nievaart, Lage Rijndijk 90A. met 31 stemmen. De heer G. Groen, Pieterskerkhof 34, werd met 33 stemmen benoemd tot lid van het College van Regen.ten en Regentessen van het H Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis Aan de heer J. W. Harting. onder wijzer aan de opleidingsschool Kern straat, werd eervol ontslag verleend, wegens benoeming elders. SMARTGELD WIJZERS. VOOR ONDER- Door de plaatselijke en regionale afdelingen van de Verenigingen van Onderwijzers bij het L.O. was een verzoek ingediend tot uitkering van „smartegeld" aan d' nabestaande van een overleden leerkracht, over een periode van drie maanden, ge lijk aan het salaris, wat in die perio de uitbetaald zou zijn geworden. Voor onderwijzers bij het openbaar L.O. bestond deze regeling al, zij het voor een periode van zes eken. De Raad aanvaardde het voorstel om ook de onderwijzers bij het bijzon der L.O. in deze regeling (zes we ken) op te nemen. Er werd f 4.300,— gevoteerd voor het drukken van 1.500 catalogi^ van voorwerpen in „De Lakenhal en 475.voor het drukken van 3.000 plattegronden van dit stedelijk mu seum. De twee gedenkramen, aangebo den door A. W. Sijthoffs Uitgevers maatschappij, werden in dank aan vaard. Zij zullen op Zaterdag 31 Maart in de raadzaal onthuld wor den. Hierna ging de Raad in geneime zitting. Na heropening van de open bare zitting werd f 12.000,beschik baar gesteld voor aankoop van een arrestantenauto ten behoeve var de Politie en 42.500,— voor aanschaf fing van twee autospuiten voor de Brandweer. GEMEENTENWERKEN TE TRAAG? Aan de Vebo werd een subsidie van 1000 toegekend, nadat de heer de Hosson K.V.P.} had opgemerkt, dat aanvankelijk een garantie was toegezegd. In dit geval maakte een garantie of subsidie geen verschil. Besloten werd een overeenkomst tot levering van gas en electriciteit aan de gemeente Voorschoten aan te onder dezelfde voorwaarden als aan andeie engros-gemeenten. VERHOOGDE TARIEVEN. Bij het voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende de veïho- ging van gas- en electriciteitsprij- zen, kwamen de tongen los. Mevr. Vijlbrief (C.P.N.) meende namens duizenden huisvrouwen te soreken toen zij voorstelde deze verhoging niet te doen ingaan. De tekorten zouden opgevangen moeten worden door een Rijkssubsidie op de ge- bruikskolen. De heer Goslings (P. v. d. A.) noemde deze verhoging een aanslag op de beurs van de kleine man. Des alniettemin was spr. wel tevreden over de voorstellen aangaande de gasprijzen, aangezien hierbij een be hoorlijke degressie werd toegepast, ten gunste van kleine verbruikers. Van de electriciteitstariever kon spr. dit echter niet zeggen. Hij had hier van trouwens een uitvoeriger be schrijving willen hebben, o.a. het aandeel van de eidse bevolking in het totaal-verbruik. De heer van Weizen (C.P.N.) he kelde de „broek- en vestzakpolitiek" van de gemeente inzake deze tarie ven, die nu al voot de 3e of 4e maal verhoogd worden sedert 1946. Spr. noemde deze tarie*-stijging een in directe belasting-verh*.ging voor de massa van de bevolking en wilce de tekorten van de gasfabriek dek ken met de whisten van de electri- citei.sfabriek De heer btolp (ProO merkte op, dat ook de electriciteitsfabriek geen winst maant. De reserves worden tb ar.- ingeteerd Weth van der Kwaak wees er op. dat -edert 192° de kol ene rijzen met 450 pet. zijn verrtooga en waar schuwde ei v j.or dat ei nog wel meei verhogingen van 'arteven zul len volgen De 'cgaring reeft reeds subsidie op de kmer. Maar hoe lang nog? De Lirhtfab'dekPr hebben een oude ii-.-raïlatie. r*~ iOM en -1952 zou er voer f 1600.000 geïnvesteerd moetei woiden* "r is dus geen spra ke van winst De Le d e bevolking gebruikt S van <i* elcetriciteitsprc ductie. Na nog enig neen- weer-gepraat werd het voorstel aangenomen. De beide communisten wilden geacht i worden tegen gestemd te hebben. Globaal komt het hier op neer, dat dc van dit plan, zodat de directeur van Gemeentewerken met de directeur van het Slachthuis gezamenlijk een nieuw plan konden maken voor de meest noodzakelijke voorzieningen. Dit voorstel verdedigend, wees de heer Schüller er op. dat de techni sche dienst van het Slachthuis (werktuigbouwkundigen, dus geen bouwkundigen) geen overleg had ge pleegd met de Dienst van Gemeen tewerken, hetgeen spr. nodig achtte, waar het gaat om een bedrag van 75.000. Weth. v. d. Kwaak gaf toe, dat dit overleg niet had plaats gevonden, doch kon bewijzen, dat beide ge noemde directeuren enige dagen ge leden het voorgestelde plan samen hebben bekeken en tot overeenstem ming gekomen zijn, nadat enige kleine wijzigingen waren aange bracht. Hierop trok de heer Scxiüller zijn voorstel in. Dit tegen de zin van zijn partijgenoot, de heer Goslings, die geen genoegen nam met de verkla ring van de wethouder en deze aan gelegenheid te belangrijk vond, om zomaar aan voorbij te gaan. Spr. had alle waardering vooor de technische dienst van het Slachthuis, maar deze mensen konden niet in staat geacht- worden een dergelijk bouwplan op te stellen. Dat de Dienst van Ge meentewerken er op t laatste ogen blik, toen de tekeningen al klaar wa ren, toch in gemoeid was, achtte spr. geen voldoende garantie. Pas nadat de voorzitter de verzekering gege ten had, dat derge ijke vergissingen in de toekomst vermeden zullen worden, trok dr. Goslings zijn van de heer Schüller overgenomen voor stel in. Daarop besloot de Raad tot votering. Bij het voorstel tot opheffing van ijsfabriek van het Openbaar Slacht- nuis, uitte de heer van Weerlee (P. v d. A.) de vrees, dat de kleine mid denstanders hierdoor misschien in moeilijkheden zouden komen en dat de enig overgebleven ijsfabriek in de stad een monopolie-positie zou gaan innemen. Weth. v. d Kwaak antwoordde dat er nog een prijsstop bestaat voor ijs, dat bij grote vraag andere fabrieken zullen invallen en dat ook bedrijven buiten Leiden ijs leveren in de stad, zodat van een monopolie-positie geen sprake 'is. Tijdens de vergadering werd nog een voorstel aan de agenda toege voegd, tot aankoop van het voorma lig Israëlitisch Weeshuis aan de Ro denburgerstraat (gebouw met erf, Bii het voorstel tot verlening een bijdrage, groot 15 der kisten. 1 gasprijs met een halve cent per kub. tot een mlximum van 810,-, voormeter wordt verhoogo en de electa- de restauratie van voorgevel Bree-clteitsprus met een halve cent per straat 5656A, merkte de heer Lom- &wt. bert (K.V.P.) op, dat de Dienst van Gemeentewerken te traag is. Derge- WERKTUIGBOUWKUNDE IS lijke voorstellen kunnen veel sneller j GEEN BOUWKUNDE, bij de Raad worden ingediend. Thans schuren en schakelhuis) voor 122.500. B. en W. achten het bezit van dit gebouw voor de gemeente van groot belang. De Raad ging er direct mee accoord. RONDVRAAG. Bij de rondvraag informeerde de heer Lombert (K.V.P.) naar de res- stauratie van het reliëf van de Wees huispoort aan de Hooglandse Kerk- gracht. Weth, Jongeleen kon hier over nog geen mededelingen doen. De heer Frohwein (V.V.D wenste politie-toezicht bij het uitgaan dei- scholen aan het Levendaal. De voor zitter zegde toe dit met de Politie te bespreken. Mevr. Braggaar-De Does (P.v.d. A.) wilde het pas aangekochte ge bouw (Joods Weeshuis) bestemd zien voor een gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen. Weth. Jongeleen merkte op, dat dit reeds het vierde plan was, wat hem ter bestemming van dit gebouw werd voorgelegd. De heer De Hosson (K.V.P.) con stateerde, dat de wethouder van Openbare Werken blijkbaar weinig vertrouwen heeft in de Leidse be drijven, omdat enige voorziéningen aan de Lammerenmarkt wederom niet aan een Leids bedrijf zijn opge dragen. Aan de Leidse firma's is niet eens een prijs-opgave gevraagd. Weth. Jongeleen beloofde deze za ken te zullen onderzoeken. Er was een flinke belangstelling voor de ouderavond van de R.K jon gensschool „Don Bosco" aan de Franchimontlaan, die gisteravond in de Turk werd gehouden. Het hoofd van de school, de heer G. Kaptein, bepleitte in zijn inleiding een nauwe samenwerking tussen ouders en onderwijzend personeel. De school heeft een opvoedende taak en daarom is ef contact nodig met de ouders. Hiertoe is een con tactcommissie opgericht, waarin een vijftal vaders zitting hebben, die ieder een gedeelte van de ouders der leerlingen bezoeken. Op deze manier kunnen verlangens kenbaar worden gemaakt aan het schoolhoofd, terwijl men op de ouderavonden ge legenheid krijgt, om met de onder wijzers van gedachten te wisselen. De heer Veldhoven, voorz. van het R.K. Beroepskeuze Bureau gaf ver volgens een korte uiteenzetting van de betekenis dezer instelling en het praedicaat R.K., dat zij draagt. Spr. zeide.dat er ruim 4500 beroepen zijn en het dus een hele opgave is. om' Meruit het juiste te kiezen. Het advies van deskundigen is in vele gevallen nodig. De bijzondere zorg voor het geeste lijk niet geheel normale kind is het duidelijkst zichtbaar in de scholen voor buitengewoon lager onderwijs, doch is daarmee nog lang niet uit geput. B.L.O. zonder nazorg is slechts half werk, hetgeen vaak even erg is als helemaal geen werk. De Vereni ging voor Zwakzinnigenzorg werkt vooral op het terrein van de nazorg. En wat daaraan verbonden is, kon den de leden gisteravond in het St. Lidwinahuis vernemen uit de rede van de heer G. H. van Dijk, hoofd ambtenaar voor Sociale Arbeid bij de Gem. Geneeskundige Dienst te Den Haag en voorzitter van de Ned. Ver. van Nazorg. Allereerst werden echter enige huishoudelijke zaken afgehandeld. Na de opening door de voorzitter, prof. dr. J. Koekebakker, gaf de se cretaresse, de jaarverslagen over 1948, 1949 en 1950 (in 1948 en 1949 was geen jaarvergadering gehouden), waaruit bleek dat het ledental in stij gende lijn is en dat de vereniging als officiële reclasseringsinstelling er kend is. De penningmeesteresse maakte melding van de voortreffelij ke houding van het Gemeentebestuur, dat de vereniging in staat stelt dit werk voort te zetten, zonder al te zeer in financiële moeilijkreden te komen. In de plaats van de aftreden de voorzitter werd gekozen de heer Dinsdag 13 Maart. Leden van de K.J.M.V. „Petrus Kanis", let op! De bijeenkomst van morgenavond wordt niet in het Mil. Tehuis gehouden, maar in de bovenzaal van hotel „Central", Breestraat 49. Want daar vergadert de jongeren-organisatie van de K. Waarbij zeker ook de KJMV'ers men al aan de restauratie begon-1 Bij het voorstel tot het treffen van j verwacht worden. Aanvang acht uur. nen. Weth. jongeleen gaf dit toe, er op wijzend, dat de Commissie van Openbare Werken hieraan niets kon doen De gevel was zó slecht, dat niet langer met herstel gewacht kon worden. Het voorstel werd aangeno men. Bij het voorstel inzake beschik baarstelling van 7.400,voor de bouw van een ondergronds urinoir bij de Koorn'orug diende de heer Knetsch (Prot.) een voorstel in, tot uitbreiding van dit plan met een af deling voor vrouwen, welke afdeling alleen op marktdagen geopend dient te zijn. B. en W. namen dit voorstel in prae-advies en hielden hun vobr- stel aan. Er werd 243.600,— beschikbaar gesteld voor straataanleg in verband met de bouw van 116 montage-wo ningen ten Zuiden van de Tous- saintkade. LUCHTKARTERING. B. en W. vroegen 37.451,voor luchtkartering van enige terreinen door de K.L.M. Inmiddels was een voordeliger aanbieding van het Ka daster binnengekomen. Men krijgt dan de beschikking over volledige kadasterkaarten. die regelmatig bij gewerkt kunnen worden B. en W. vroegen nochtans hetzelfde bedrag, waarvoor dan niet alleen de voorge stelde terreinen, maar ook een ge bied, waarvan de Commissie van Fi nanciën kartering niet direct nood zakelijk achtte, in kaart gebracht zouden kunnen worden. De heer van Iterson (Prot.) drong er bij B. en W. op aan alles in het werk te stellen, om voor deze karte ring een Rijksbijdrage te verkrijgen. De heren Schüller (P. v. d. A.) en Frohwein (V.V.D.) sloten zich hier bij aan. Weth. Jongeleen deelde me de, dat nog geen definitieve toezeg ging verkregen was. B en W zullen er inderdaad heel sterk op aandrin gen: Het voorstel werd aangenomen. Diverse wijzigingen in de begro ting werden aangenomen, evenals het voorstel tot uitkering van toesla gen aan hen, die een pensioen of toe slag van de gemeente ontvangen. Be sloten werd tot aankoop van drie percelen aan de Waardgracht voor ƒ3595 in totaal. enige voorzieningen aan het Open- i Nu Pasen nadert, dromen reeds baar Slachthuis, o.a. de bouw van j honderden Leidse kinderen van een was-, schaft- en kleedlokalen, had Palmpaas-optocht, zoals deze het vo- de heer Schüller (P. v. d. A.) eén rig jaar werd georganiseerd door de voorstel ingediend tot aanhouding I R.K. Vacantie-bezigheden. Welnu, er Troepen gerequireerd om staking te breken IN BARCELONA zijn, zoals gisteren reeds in 't kort gemeld, ernstige rel letjes uitgebroken als gevolg van de stijging van de lasten van levens onderhoud. De gouverneur van de stad houdt besprekingen met de com mandant van het garnizoen over maatregelen ofn de staking te bre ken en de rust te doen terugkeren en generaal Franco heeft het kabinet voor een spoedzitting bijeengeroepen. De staking schijnt te zijn georgani seerd door de verenigde socialistische partij van Catalonië, een commu nistische organisatie, die buiten de wet is gesteld. De plaatselijke indus triëlen zouden de communistische lei ders van de staking van geld hebben voorzien. De staking begon spontaan door de gehele stad toen alle arbeiders met uitzondering van di eavgedne—SQijg uitzondering van de gemeentelijke diensten, na zich bij hun bazen te hebben gemeld, het werk verlieten. Kranten konden er niet meer ver schijnen en de telefoon en telegraaf werkten met grote vertraging en vele stoornissen. Vele werkgevers sympa thiseren met de stakers en hebben beloofd, lonen en salarissen te blij ven betalen. De laatsten, die het werk neerleg den, waren de conducteurs en be- sstuurders van de tram. De tram- diensten werden pas gestaakt nadat een aantal wagens met stenen was bekogeld. De staking is vooral gericht tegen ae organisatie van de voedselvoorzie ning, die aansprakelijk wordt gesteld voor de prijsstijgingen. Hoewel de lo nen in Barcelona hoger zijn dan in de meeste andere Spaanse steden, zijn ook de prijzen van levensmidde len er abnormaal hoog. Een woedende menigte heeft in benzine gedrenkte lappen brandend in het gemeentehuis gesmeten, waar de raad over de toestand vergader de. Het gebouw liep enige schade op. Verder werd er een ambulance-auto in brand gestoken. Toen de brand weer kwam, belette de menige haar het vuur te blussen. Later is het de politie gelukt, de mensen uiteen te drijven. Er zijn verscheidene mensen ge arresteerd en zij zullen zich moeten verantwoorden wegens het aanzetten tot staking. De politie is versterkt en er zijn troepen binnen de stad ge bracht. Inmiddels hebben de leiders van de vakverenigingen de arbeiders op gedragen om het werk te hervatten. De bevelen om in staking te gaan, die met hun namen waren ondertekend, zijn vals, zeggen zij. Hun houding je gens de stakers veranderde plotse ling, toen bekend werd, dat er troe pen waren ontboden om de rust te herstellen. BOMEXPLOSIES TE ROME. Dinsdagochtend even na midder nacht zijn buiten het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en in de tuin' van de Amerikaanse am bassade te Rome twee kleine bom men ontploft. Zij richtten weinig schade aan. Eni ge ruiten van het gebouw van het ministerie werden verbrijzeld en er werd een groot gat geslagen in de tuin van de ambassade. i bestaan plannen om dit festijn ook a.s. Zondag weer plaats te doen vin den. Het comité verwacht weer een enorme toeloop. Laten de kinderen alvast beginnen een mooie Palmpaas te maken. Zij vragen het maar eens aan hun vader of oudere broer, die willen wel een handje helpen. Na dere berichten over plaats en uur van samenkomst, zullen nog volgen. Aan de slag nu! Zaterdag vierde de voetbalvereni ging „Leidsche Boys" haar 29ste verjaardag met een feestavona in „Den Burcht". De heer van Berkel, voorzitter van de feestcommissie, verwelkomde een volle zaal, waarna conferencier Bas Leon voor het voet licht kwam, gevolgd door de accor- deonniste Greta Carelli, „The Maou- ri Islanders" met hawaiïanmuziek en Bartolini met goocheltoeren. Het ap plaus was niet van de lucht. Tot slot nog een aardige tombola en hartelij ke dankwoorden van de voorzitter voor de belangloze medewerking. De dames van de H. Familie in de St. Leonardus-parochie dienen er wel aan te denken, dat zij morgen ochtend om negen uur in de H. Mis verwacht worden tot intentie van dedirecteur, pater L. Rètel, die op deze dag herdenkt, dat hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. De Inspecteur van 's Rijks belas tingen N. H. Schouwstra, toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Belastingen te 's Gravenhage, 1ste afdeling, is verplaatst naar Leiden toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der belastingen, 2de afdeling aldaar. Zo, en tenslotte weer het Lekke Dak! Het begin van deze grote actie verloopt prima! Er kwamen ver schillende grote en kleine giften binnen, waarvan we pas Zaterdag de totaal-stand zullen geven. Als U rekent, dat er na twee dagen al bij na tweehonderd gulden binnen was, begrijpt U wel, dat het góed gaat. Bij de post van hedenmorgen was een briefje van een lezeres, die Stadskok schreef, dat zij een beetje bang geworden was. Zij had gelezen van briefjes van tien en vijf en twin tig gulden. Maar dat kon zij niet missen. Zou haar ene guldentje dan wel meetellen? vroeg zij. Maar na tuurlijk! Ieder bedrag, hoe klein ook, is hartelijk welkom. Het kan bezorgd worden op Nieuwe Rijn 52, of ge stort worden op giro 230414, ten na me van de Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden. Stadskok sprak vanmor gen nog een lezer, die zij „Ik heb he' Zaterdag wel gelezen, maar ik moest er eerst eens over denken". Welnu, dat denken zal nu wel lopen zijn. Stuur het maar. Wie snel helpt, helpt dubbel! dr. Boekhold, districts-kinderarts van Z.-Holland. Namens de oudercommis sie van de dr. Van Voorthuyzenschool werd een geschenk overhandigd. Goede toekomst. Hierna hield de heer Van Dijk zijn voordracht. De toekomst, aldus spr., ziet er tegenwoordig vrij rooskleurig uit voor de geestelijk-rnisdeelden, dank zij de byzondêre scholen en verenigingen voor nazorg. De nazorg begint op het moment, dat het kind de school verlaat, maar de voorbe reiding hiervoor rpoet reeds jaren te voren beginnen: het contact tussen het op te voeden kind en de opvoeder moet zo spoedig mogelijk gelegd wor den. De nazorg voor de debielen be staat voor een groot deel uit. het bemiddelen bij bedrijven. Slechts een klein deel van de geestelijk-misdeel- den komt niet voor plaatsing in een bedrijf in aanmerking. Deze personen moeten worden opgenomen in een internaat, waar zij werk kunnen ver richten. dat hun wel ligt. Opneming in een krankzinnigengesticht is on verantwoord. Een belangrijke vraag is of de oud-leerlingen van een B.L. O.-school geschikt zijn voor de mili taire dienst. De heer Van Dijk was van mening, dat dit over het alge meen niet het geval was, vooral te gen oorlogssituaties zijn deze jongens niet geheel opgewassen. Tot slot wees spr. er nog op, dat de nazorg niet moet geschieden bui ten de ouders om. Een vereniging voor Nazorg moet naast en niet in de plaats van de ouders gaan staan. Alleen dan kan men met de nazorg het grootst mogelijke resultaat be reiken'. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde op deze interessante inleiding. Leidse Universiteit GOUDEN DOCTORAAT. Op Zondag 18 Maart a.s zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. A. Kinderman, geboren te Den Helder en thans wonende te Hilversum. Burgerlijke Stand Geboren: Robert, zn van L. Olivier en H. Egberts; Johannes Hendrik Nicolaas zn van J, H. Bonarius en A. Dreef; Nelly, dr van J. Paauw en W. S. Bruring; Machiel Cornelis Ma ria, zn van G. M. Albers en C. M. Hop; Leendert Willem, zn van L. W. van der Wal en L. van der Meij; Lena, dr van L. W, van der Wal en L. van der Meij; Catharina, dr. van J. J. Bleiji en D. W. de Lange; Bas- tiaan, zn van B. J. W. Roozeboom en G. Satter; Pieter, zn van W van der Plas en L. Groen; Geertruida Pietro- nella Katusche, dr van F. J Hoole en L. ter Wal; Annie, dr van M. Westmaas en H. Houtman; Maria Catharina, dr van H. Vlasveld en A. C. Ravesloot; André, zn van A. van Iterson en J. M. Wijnen; Marjolein Cornelia Sara dr van J. van den Bo gaard en C. I. van der Zweth; Wil- helmina Adriana Maria, dr. van J. H. Vink en M. G. W. Poort. Overleden: M. A. van der Born, wedn. 78 jr; E. B. H. Seignette, man 62 jr; A. Appelhof, wed van Hurink 86 jr; A. S. Metscher, huisvr. van v. d. Vlist 83 jr; J. Hollebeek, man 74 jr; A. M. Maas, huisvr. van v. d. Meer, 35 jr; A. Eradus, man 55 jr; C. B. J. J. M. Schermer Voest, man 75 jr; E. C. de Vreugd, man 37 jr; C. A. van Groeningen, huisvr. van van Muidén 75 jr; A. van Dorsen, man 69 jr. Getrouwd: F. F. Ravelli, jm en G. vafi Weizen jd; H. Prins jm en L. N. Haasbeek jd; J. van Tongeren jm en J. van Rhijn jd. EX ORIENTE LUX. Voor de leden van het Voor-Azia- tisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" en het Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten, waar bij ook de leden van de Vereniging tot Bevordering der kennis van de Antieke Beschaving waren uitgeno digd, hield prof. dr. P. Lambrechts. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent, gisteravond een lezing met lichtbeelden over „De Oosterse Moe dergodin Cybele te Rosme en in de Tijdens de pauze onderhielden de ouders zich met de onderwijzers over hun spruiten, waarna pater Calasanc- tius het onderwerp „Opvoeding tot wilskracht" behandelde. Spr. constateerde, dat er in deze tijd veel mensen zijn zonder fut en verantwoordelijkheidsgevoel. Bij de opvoeding wordt er vaak veel zorg besteed aan bijkomstigheden als sport en gezondneid, terwijl men uit het oog verliest, dat de opyoeding moet plaats hebben met de eeuwigheid als achtergrond. Of de mens het- doel bereikt, waar voor hij geschapen is, hangt groten deels af van het gebruik der twee grootste gaven, verstand en vrije wil. Het is niet gemakkelijk, om een kind op te voeder, tot een karakter vol en wilskrachtig mens. Volgens een vast plan dient men voortdurend invloed uit te oefenen op het zielele- ven van het kind. Hiervoor is tact nodig, maar vooral ook het voor beeld van de ouders. Uitvoerig ging spr. in op het nood zakelijke evenwicht tussen streng heid en liefde, waarna hij zijn toe spraak besloot met in korte trekken de speciale taak van de vader en van de moeder te schilderen. De heer Kpptein dankte de spre kers en belangstellenden, waarna hij de ouders er nog eens op wees, dat zij altijd bij het onderwijzend perso neel terecht kunnen voor inlichtin gen of het bespreken van bepaalde moeilijkheden. St. Adelbert-vereniging Voor de St. Adelbert-vereniging trad gisteravond als spreker op dr, J. G. M. Willebrands, directeur van het Philosophicum te Warmond. Na dat in de vorige bijeenkomst ds. Van der Linde de Oecumenische Bewe ging van Protestantse kant had be licht, geschiedde dit thans van Ka tholieke zijde. De Oecumenische Be weging, welke het helen van de in de Christenheid ontstane verscheurd heid nastreeft, verdient ook bij de Katholieken in het middelpunt van belangstelling te staan. Weliswaar wordt door de innerlijke gespleten heid van het Protestantisme daar de behoefte aan de eenheid der Kerk feller aangevoeld, doch ook van Ka tholieke zjjde is een meer algemene bezieling voor de hereniging der Kerken gewenst. In een zeer belang wekkende beschouwing sprak dr. Willebrands over de doelstelling van de Wereldraad van Kerken en over de oecumenische „gesprekken" tus sen Protestanse en Katholieke theo logen. Nodig is een theologische en historische bezinning op de oorsprong van het conflict en op de eenheid van de heiligheid der Kerk. Wederzijds weet men niet meer „wie we zijn en waar we staan," Het warmgestemde betoog van dr. Willebrands vond in de vergadering een hartelijke ont vangst, hetgeen ook tot uiting kwam in de vele vragen en de verhelderen de antwoorden daarop gegeven. Met rechtmatige* voldoening .nocht de voorzitter van „St. Adelbert", dr. W. J. J Dijsselbloem, constateren, dat op de beide oecumenische avonden de vereniging in optima forma aan haar doel had beantwoord. HET ZWALUWEN-ELFTAL GEWIJZIGD. Wegens het niet beschikbaar zijn van enkele spelers, is het Zwaluwen elftal, dat Woensdag 14 Maart in het Feyenoord-stadion te Rotterdam te gen de Rode Duivels uitkomt, gewij zigd. De ploeg -iet er thans als volgt uit: Doel: van Raalte (Blauw Wit). Achter: van Rireenen (RCH) en Oodenthal (Haarlem). Midden: Klaassens (VVV), Möring (Enschede) en Dijkgraaf (AGOVV). Voor: J. van der Gijp (Emma), Snoek (Eindhoven), van der Weer'd (Wageningen), Quaadvliet (BW) en Groene veld (Haarlem). Reserves van der Bijl (Feijenoord), Bakers (PSV), Kroon (Feijenoord) en Zwarts (Scheveningen). Dezer dagen ontving de heer R. J. Hille te Oostzaan bericht, dat hij ge slaagd was voor het examen kan toorstenograaf van de Algemene Stenograafbond. Hij behaalde het di ploma met drie maal een 9 en een 8. Dit resultaat is zo bijzonder, omdat de heer Hille, organist der Neder lands Hervormde kerk in Oostzaan, geheel blind is. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER HAARLEMMERWEG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat zij hebben besloten de doorgang onder de spoorbrug over de Haarlemmertrekvaavt in verband met de uitvoering der spoorwegwer- ken tijdelijk voor het verkeer in beide richtingen gesloten te verklaren. 2048 WT? p p s yrr p w A CHUNG (Geldig van Dinsdavond tot Woensdagavond, Opgemaakt te 10 uur). ZUIDELIJKE WIND. Veranderlijke bewoiking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. STADSKOK. Nederlanden". 14 Maart: Zon op 6.9. onder 18.41; Maan op 8.56 en onder 1.56 uur.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2