Zenuwenoorlog tegen Tito NIET MINDER DAN 2000 GRENSINCIDENTEN De 3e Stille Omgang 2\ckie 2kvcf in ffiaxiA ffiaal duikt op Het weer houdt zich slecht MAANDAG 12 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 IN EEN WITBOEK van 500 pagina's, aangevuld met ruim 250 documen ten, heeft de Zuidslavische regering een overzicht gegeven van de druk, die uit het Oosten de laatste drie jaar, na het uittreden van Tito uit de Kominform, op het land is uitgeoefend. Een opsomming van 2000 grensincidenten en vele gevallen van infiltratie en spionnage wordt ge geven. „Een permanente kleine oorlog aan onze grens", zo typeerde on der-minister van buitenl. zaken Vejdova de situatie dezer dagen op een persconferentie, Het witboek noemt 291 gevallen, waarin door de Sov jet-Unie en de met haar verbonden staten „agressieve provocatie" is ge pleegd. KLACHT BIJ UNO OVERWOGEN Het rapport is overgelegd aan de vrije'regeringen en aan de secretaris generaal der UNO. Vejdova verklaar de, dat de -tijd nog niet gekomen is om een officiële klacht bij de UNO in te dienen. Tito's regering over weegt echter zulks binnenkort te doen, aldus verklaarde de onder minister, indien de druk op Zuid- Slavië in gelijke mate blijft aanhou den als tot nu toe. Vejdova dacht niet, dat Rusland dit jaar nog zijn satellieten bevel zal geven een inval in Zuid-Slavië te doen. Maar hij betoogde wel, dat uit het witboek blijkt, dat de grensinci denten geen geïsoleerde aanvallen en schendingen van Zuidslavisch grondgebied zijn, maar worden ge ïnspireerd door een goed in elkaar gezette politieke en militaire cam pagne tegen Zuid-Slavië. Vejdova zei: „Bulgarije, Hongarije en Roemenië hebben, in strijd met de vredesverdragen, verstrekkende en ernstige militaire maatregelen genomen die niet gebruikelijk zijn aan de landsgrenzen in vredestijd, zoals het oprichten van prikkel draadversperringen en het leggen van mijnenvelden langs de grenzen, het graven van grachten, inrichten van machinegeweernesten en aan leggen van platforms voor mortie ren en artilleriestukken en het bou wen van observatieposten. De bewe gingsvrijheid in de grensgebieden van de drie genoemde landen is be- Executies in China Opruiming anti-revolutionaire elementen Naar uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Hongkong verluidt, zou den de Chinese communisten honder den personen terechtstellen in het kader van een grootscheepse zuive ring van „anti-revolutionnare ele menten". Volgens sommige schattin gen zouden de laatste twee maanden 20.000 personen zijn gefusilleerd. In Hongkong komen bijnaiedere dag berichten over executies uit alle delen van China binnen. Onder de terechtgestelden bevinden zich vele oud-functionarissen van de nationa listische regering of legerofficieren. Het pro-communistische blgd ,.Koeng Po", dat te Hongkong ver schijnt, meldt vandaag de executie van 51 „speciade agenten in dienst van de nationalisten en Amerika". De exacutie geschiedde Zondag te Kanton. Het blad meldt teevns de executie van 22 personen te Lingling in de provincie Hoenan. Deze personen, nationalistische agenten, zouden ver antwoordelijk zijn voor het stichten van een brand in de stad op 22 Fe bruari, waardoor 512 huizen werden verwoest en drie personen om het leven kwamen, aldus thet blad. Tweede front in China Geruchten over „geheime" plannen Volgens een Amerikaanse journa list ii) Tokio, Robert Allen, die de of ficieuze woordvoerder van MacAr- thur heet te zijn aldus meldt de Parijse correspondent van de „Volks krant" bereidt de Amerikaanse generaal een invasie voor op China met de steun van de troepen van ge neraal Tsang Wai Sjek. De oorlog tegen de Chinese com munisten zal zich uitbreiden over het Chinese vasteland Uit overwegingen van veiligheid kan slechts een klein deel van deze operaties thans bekend worden gemaakt. Wel kan men ech ter zeggen, dat reeds een begin is ge maakt met deze operaties en dat an dere, van een veel grotere omvang, worden voorbereid. Het uiteindelijke doel is een algemene invasie van China. De nationalistische legers, die thans op Formosa staan, zullen wor den gebruikt om een tweede front te vormen met de steun van de Ame rikaanse lucht- en zeemacht. In China zelf zal uitgebreide hulp worden verleend aan de binnenland se verzetsstrijders door dezen te or ganiseren en te bewapenen. Zij zul len worden belast met geheime op drachten en sabotage, vooral in Mandsjoerije, dat de communisten gebruiken als basis voor hun ravitail lering. Een zee-lift zal worden gevormd om het schepen 300.000 nationalisti sche Sbldaten over de Straat van Formosa te brengen. Engeland, Frankrijk en een aantal andere landen zijn van deze plannen op de hoog'e gesteld. Dit feit is van zeer groot belang. Want als de Chine zen nog niets afwis* <-n van de plan nen van de Amerikaanse strategen, dan zijn zij thans hierover ingelicht- tot op zekere hoogte. Het voeren van een zenuwenoorlog is geen recht, dat de communisten alleen toekomt. perkt en de burgerbevolking van deze gebieden is naar elders overge bracht. Er zijn kazernes en leger kampen ingericht langs de grenzen. Nieuwe wegen van strategisch be lang en vliegvelden zijn aangelegd en manoeuvres op grote schaal met aanvalsrichting Zuid-Slavië zijn ge houden. Hieraan gepaard ging een intensieve anti-Zuidslavische propa ganda in de legers van de drie lan den. De strijdkrachten van deze lan den werden zwaarder uitgerust dan bij de vredesverdragen was toege staan. De Sovjet-Unie leverde uit rusting en was van de overschrij ding der bepalingen zeer wel op de hoogte. Bovendien betekent de aan wezigheid van Sovjetrussische troe pen aan de grens een directe mili taire druk op Zuid-Slavië", aldus Vejdova. De onderminister wees er cp dat in het witboek met bewijzen wordt gestaafd dat vanuit Rusland zwaar geschut arriveert in Honga rije, Bulgarije en Roemenië. Vejdo va herinnerde er tenslotte aan, dat Zuid-Slavië bij haar nabuurlanden al 97 protesten heeft ingediend, waarvan er vele nooit beantwoord zijn. Sjah lost kabinets crisis op De Sjah van Perzië heeft in de kabinetscrisis veroorzaakt door de moord op premier Razmara inge grepen door de vroegere Perzische ambassadeur in de V.S., Hoessein Ala, op te dragen, een nieuwe rege ring te vormen. Eenstemmig hechtte het parlement daarop zijn goedkeu ring aan deze opdracht die Hoes sein zelf „een bevel" noemde. Reeds onmiddellijk na de moord op Razmara had de Sjah hern de vorming van een nieuw kabinet willen opdragen, verklaarde Hoes sein, maar wegens zijn slechte gezondheid (hij is bovendien reeds 68 jaar) had hij aanvankelijk gewei gerd. Daarop had de Sjah de opdracht gegeven aan de wnd. premier en minister zonder portefeuille, Khalil Fahimi, doch deze benoeming werd door het parlement met 64 tegen 39 stemmen afgewezen. Zijne Majesteit drong er op aan, dat ik het land in de tegenwoordige kritieke situatie niet in de steek zou laten," zo sprak Hoessein, „maar ik vrees, dat een dergelijke zware taak voor mijn slechte gezondheid grote moeilijkheden zal meebrengen. Maar ik zal mijn best doen "Hoessein heeft de reputatie van buitengewoon loyaal te zijn. Intussen heeft het blad van de fa natieke Fidayiah-secte (waartoe Raz- mara's moordenaar behoorde) opge roepen tot een „heilige oorlog" tegen Engeland. „Razmara is naar de hel gegaan en anderen zullen hem weldra volgen," aldus dit (fel tegen de Britse oliebelangen in Perzië ge kante) blad. Overigens was het in Perzië overal rustig. De voedselvoorziening van West«Europa STAAT ER NIET BEST VOOR Robert Marjolin. de secretaris-ge neraal van de O.E.E.S- heeft een rap port voorgelegd aan de ministers van de achttien landen, die van de organisatie deel uit maken, waarin hij tot pessimistische conclusies komt ten aanzien van de invoer van voed sel in West-Europa. Daarover zegt hij: Het zal waarschijnlijk niet mo gelijk zijn om door uitbreiding van de invoer te voorzien in de toene mende vraag naar voedsel in West- Europa. Het is zelfs mogelijk, dat de invoer van voedsel kleiner zal worden, hetgeen het gevaar met zich zou brengen, dat er een ern stige situatie ontstaat, welke kan leiden tot inflatie, sociale onrust en de noodzakelijkheid om opnieuw over te gaan tot distributie van levensmiddelen Daarom heeft de raad van de O.E. E.S. een beroep gedaan op alle leden om de productie van voedsel en vee voeder zoveel mogelijk te vergroten en de organisatie bijzonderheden te verstrekken over hun landbouwpoli tiek. De raad van de O.E.E.S. heeft voorts een rapport bestudeerd van de commissie vcor grondstof tekorten. In dat rapport wordt gezegd, dat de tot dusverre gnomen maatregelen noch zeer snel, noch zeer veelomvat tend zijn en dat de behoefte aan af doende maatregelen steeds groter wordt. Daarom heeft de raad de aan gesloten landen en de Verenigde Sta ten en Canada verzocht om program ma's op lange termijn voor de pro- duche van schaarse grondstoffen op te stéllen. De Westduitse handelspolitiek De Westduitse minister van econo mische zaken, prof. dr. Erhard, heeft te Frankfort in een redevoering met nadruk verklaard, dat een wijziging van de Westduitse handelspolitiek niet in de bedoeling ligt. Alle invoei'- licenties, zowel wat betreft de gelibe raliseerde lijsten als de gecontingen- teerde invoer, zouden worden nage komen. Er kan sprake zijn van een invoerstop voor West-Duitsland. West-Duitsland zal zoveel invoeren als het zich door uitvoer kan permit teren. De minister, die het woord voerde naar aanleiding van de ope ning van de voorjaarsbeurs, wees op de wil van de bondsrepubliek om een eerlijke debiteur tegenover het bui tenland te zijn en op de wil de in het kader van de Europese betalingsunie op zich genomen verplichtingen na te komen. Iedere beperking van de in voer is slechts een tijdelijke nood maatregel. Als stimulans voor 'n stij ging van de ixitvoer kondigde de mi nister belastingverlaging aan voor de industrie. Tegelijkertijd wees hij op de noodzaak ener beperking van het te hoge verbruik. De minister heeft volgens Reuter voorts nog verklaard, dat West-Duitsland. ondanks de hui dige betalingsmoeilijkheden er niet aan dacht de Europese Betalingsunie te verlaten. Tenslotte waarschuwde Er-hard zijn landgenoten, dat men niet meer crediet van de Europese Beta lingsunie kon verwachten. DE FILM WORDT STEEDS „ECHTER. Canadese en Britse filmtechnici zijn bezig de eerste twee films te maken, waarin het „driedimensiona le geluid en filmbeeld" zijn gecom bineerd, aldus delen de organisato ren van het Festiyal of Britain mede. Dit is een novum in de geschiede nis der cinematographie. Deze films zullen vertoond worden tijdens bovengenoemd festival als voorproefje van het nieuwe realisme, dat de bioscoopbezoekers in de na bije toekomst zullen aanschouwen. Br de vertoning zullen de bezoekers een vliegtuig zien, dat ogenschijnlijk van het projectiedoek vliegt en daar- bh het geronk van de machines bo ven hun hoofden hoorden, dat daar na uit het theater verdwijnt. Een magnetische geluidsbaan en een ge polariseerd projectiescherm veroor zaken deze illusie. De bezoekers zullen ook een muis zien, die van het projectiescherm de zaal invliegt en het beestje op de grond horen piepen. Beide festival- fims worden in technicolor opgeno men. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en mgr. dr. J. M. J. A Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, bevonden zich bij de om streeks 24.000 uit alle streken van het land naar d e hoofdstad gekomen bedevaartgangers, die met circa 10 000 Amsterdammers de laatste der drie Stille Ommegangen van dit jaar hebben gemaakt. Mgr. Huibers celebreerde in de Ba- gijnhofkapel Zaterdagavond een plechtig Lof en Zondagochtend in alle vroegte een H. Mis. Mgr. Hans sen droeg na zijn bedegang aan het hoofd van ruim 1000 Limburgers de H. Mis op in de Mozes en Aaronkerk op het Waterlooplein. Op twee plaatsen in de binnenstad van Amsterdam de Nieuwendijk en het Spui hebben in de nacht van Zaterdag- op Zondag agenten de gummistok moeten gebruiken tegen hinderlijke mensen, die deelnemers aan de stille omgang lastig vielen. Op het Spui hebben agenten om half drie 's nachts iemand gearresteerd, die zich bovendien nog verzette. IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 12 Febr. j.l. is gesneuveld de korporaal P. G. Kruyt, afkomstig uit 's Gravenhage. Pieter George Kruyt werd ge boren 6 Januari 1929. Hij was beroepskorporaal en diende des tijds bij het regiment verbin dingstroepen. Hij vas ongehuwd. De naaste familie is gewaar schuwd. Wettelijke aansprakelijkheid van bromfietsers Het aantal bromfietsen op de Ne derlandse wegen heeft reeds de 100.000 overschreden. Zoals bekend is nog geen enkele bromfiets met een gewoon rijwiel gelijkgesteld In dit verband wijst de A.N.W.B. ex- echter op, dat de bromfietser, die betrokken raakt bij een ongeval, zal ervaren, dat de wetgever, die hem slechts formeel beschouwt als een motorrijder, deze formaliteit dan plotseling omzet in narde werkelijk heid. En dit zal ook het geval blij ven, wanneer de bromfiets gelijk stelling met de gewone fiets zal heb ben verkregen. De gelijkstelling ge schiedt n.l. slechts voor wat betreft de bepalingen van het Wegenver- keersreglement, maar niet voor de bepalingen van de Wegenverkeers wet. En juist in deze wet is de aan sprakelijkheid geregeld. Dientenge volge wordt de bromfietser als be stuurder van een motorrijtuig, even als alle andere bestuurders van mo torrijtuigen, zonder meer aansprake lijk gesteld voor de uit een ongeval voor derden voortvloeiende schade, tenzij hij bewijzen kan, dat de an dere partij schuld heeft of er over macht in het spel is. De bewijslast wordt dus gelegd op de bromfietsers, behalve natuurlijk, wanneer er bij het ongeval een an der motorrijtuig betrokken is dan staan beide partijen weer gelijk. De A.N.W.B. acht het zowel ju ridisch als feitelijk onjuist om ener zijds de gedragsregels voor het rij- w'.elverkeer toepasselijk te verkla ren op de bromfiets, maar deze wat de aansprakelijkheid betreft te be schouwen als motorrijtuig. Teneinde deze inconsequentie, welke straks bij de gelijkstelling van de bromfiets met de fiets zal blijven bestaan, uit te schakelen, heeft de A.N.W.B. zich tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek stapoen te ondernemen om tot de hiertoe be nodigde wetswijziging te gerasen. ONDEROFFICIER CONTRA STAAT DER NEDERLANDEN. Een op Curasao verblijfhoudende militair van de Koninklijke Land macht, de adjudant-onderofficier J. J. van Os heeft bij de rechtbank te 's-Gravenhage een kort geding aan hangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden. Zoals bekend, wordt de Koninklijke Landmacht in de West veiwangen door mariniers. Genoemde militair is van mening, dat de Staat de verbintenis ten onrechte zou heb ben verbroken. De zaak zal 17 Maart voor de president van de Haagse rechtbank dienen. De Ned Kath. metaalbewerkers- bond „St. Eloy" heeft in een schrif telijk ultimatum de directie van de houtschroevenfabriek Van Thiel in Beek en Donk een staking van alle bij deze bond georganiseerde arbei ders aangezegd aldus de „Volks krant". Deze ongeorganiseerde werkgever heeft gedreigd per 18 Maart alle der tig arbeiders te ontslaan, die weige ren vóór Zaterdagmiddag twaalf uur een door haar opgesteld fabrieksre- glement voor accoord te tekenen. De staking gaat in, wanneer de bedrijfs directie, die uit drie vrij jeugdige zoons bestaat, ook maar één ontslag om deze reden durft geven. Dit heeft de districtsbestuurder van de katho lieke metaalbewerkersbond, de heer G. Mattyssen, gisteravond op een vergadering in overleg met de ar beiders van dit bedrijf medegedeeld. De vakbond heeft reeds een half jaar moeilijkheden met de directie van dit bedrijf, dat zich als ongeor ganiseerde werkgever op het stand punt stelt niets met arbeidsovereen komsten te maken te hebben, aldus de heer Mattyssen. Niet alleen zijn er moeilijkheden geweest over de uitbetaling van de vijf percent, ook de vij tig percent van het loon bij ziekte wordt niet uitbetaald. 43. Nadat professor Onsnor zijn oc- todestraaimachine had gericht zag Dokie een ondeelbaar ogenblik een verblindend wit licht. Daarop viel de ketting waamee hij aan de muur was bevestigd, in twee stukken uit een. Op dat ogenblik klonken stap pen. De marconist, die in het bijzon der was belast met de bewaking van Dokie Durf, had order gekregen „de detective te liquideren". Met grote stappen liep hij op Durf toe. Dokie deed alsof hij nog stond vastgebon den, om het voordeel van de verras sing uit te buiten. Toen de marconist vlak bij de detective was, zag hij hoe de zaken stonden. Toen was het ech ter te laat. Dokie, die spinnijdig was geworden door de tegenslag waarmee hij steeds te kampen had in zijn strijd met Baal, raakte de marconist voor beeldig. OOK DE AFLEVERING VAN MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET ONDER CONTROLE Het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën heeft de producen ten van margarine en van bak- en braadvet de verplichting opgelegd, thans per week niet meer van pro ducten af te leveren dan zij in de periode van 7 tot 28 Januari 1951 gemiddeld per week hebben afgele verd. Dit geldt zowel voor margarine en bak- en braadvet in verpakking van een kwart en een half kilogram als voor margarine in buikverpakking. Deze maatregel, welke analoog is aan die voor tarwebloem, -meel en -griesmeel, heeft volgens het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ten doel zonder moeilijkheden voor een noxmale voorziening aan de mogelijkheden van speculatieve voorraadvorming en geforceerde verkoop een einde te maken. De koude-grond- tuinbouw Geen bijslag De minister van Landbouw heeft geweigerd om bijslag te verlenen op enige producten van de koude grond van de tuinbouw-oogst 1950. Zoals bekend, heeft de Stichting voor de Landbouw bijslagen tot een bedrag van acht millioen gulden gevraagd. Daarmee zouden aan telers ver goedingen worden gegeven tot 75 pet. van de door de Landbouw-eco- nomisch Instituut berekende kost prijzen van onverkocht gebleven groenten. De minister is wel bereid om na der overleg te plegen over een bij slag aan telers van princessebonen. Voor deze groente waren namelijk in de aanvraag bijzondere opgegevexi. Minister Mansholt motiveert zijn weigering met het oordeel, dat de gevraagde toeslagen de moeilijkhe den in de tuinbouw eerder zouden verzwaren dan verlichten. Hij zou een plan tot verlening van steun al leen in overweging willen nemen als dat mede op sanering van deze bedrijfstak zou zijn gericht. Naast zijn afwijzing van het ver zoek om toeslag dringt de mifiister aan op bestudering van maatregelen, die in overleg tussen overheid en be drijfsleven kunnen worden genomen om' tot verbetering van de economi sche toestand in de tuinbouw op de koude grond te geraken. Paardenstapel neemt sterk af Door tractoren verdrongen De koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaax-d" heeft te 's-Gravenhage vex-gaderd. Tal van leden oefenden critiek op de landbouwvoorlichtingsdienst, die propaganda maakt voor mechanisatie voor het gebruik van tractoren en zich vaak smalend uitlaat over de paardentractie. Namens het bedrijfsschap voor vee vlees merkte de heer De Veer op, dat de paardenstapel in 1951 een vermindering van 20 a 25.000 zal te zien geven. Hij noemde het veront rustend dat men te sterk gaat me chaniseren en liet een waarschuwend woord horen. Nu grote offers ge vraagd worden voor onze militaire verdediging en wij economisch zwak zijn, is het in het belang van onze economische weerbarheid, dat wij naast de tractoren over voldoende paarden blijven beschikken. Jhr J. van Vredenburch. voorzit ter der vereniging, werd bij accla matie herkozen. VARKENSMESTERIJ IN BRAZILIë. Woensdag a.s. vertrekt met het s.s. „Altair" de heer R. Weis uit Delden naar Brazilië. De heer Weis, een des kundige op het gebied van de var- kensmesterij, zal in Brazilië de mo gelijkheid van vestiging van drie honderd Nederlandse gezinnen on derzoeken. DE HUISVESTING VAN GEREPATRIEERDEN. Het Tweede Kamerlid mr. De Graaf (KVP) heeft aan de Ministers van Wedex'opbouw en van Binnen landse Zaken schriftelijke vragen ge steld in verband met de huisvesting van gerepatrieerden. VEILIGHEIDSSCHRAPER VOOR SCHILDERS. Een huisschilder te Laren (N.-H.), de heer H. Troeder, heeft een appa raat ontworpen, dat wellicht de ge vaarlijke brandlamp, die wordt ge bruikt voor het verwijderen van oude verflagen, kan vervangen meldt „Trouw". Het apparaat schraapt de verf weg op mechanische wijze. Het principe doet veel denken aan het electrische scheerapparaat. Een ster ke, lichte electromotor drijft in de kop van het apparaat een speciaal vervaardigde krabschijf aan en de schilder behoeft niets anders te doen dan het apparaat tegen het te be werken stuk te drukken. De wegge- krabde verf deeltjes worden door een automatisch windscherm naar bene den geblazen. Tijdens een demonstratie bleek, dat ook een leek er mee overweg kan. Door een eenvoudige handbeweging kan een speciale apparatuur voor het schuren cn polijsten worden opgezet. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND WEER. Aanvankelijk opklaringen, wei nig wind en in de nacht hier en daar lichte vorst. Later weer toenemende bewolking met op vele plaatsen enige regen of sneeuw en overwegend matige, tijdelijk naar Oostelijke richtin gen draaiende wind. Mox-gen overdag dezelfde temperatuur als vandaag of iets lagex\ 13 Maart: zon op 7.01, onder 18.39; Maan op 8.30 en onder 0.41 uur. Het weer heeft zich in de eerste decade van Maart, nu velen uitzien naar het voorjaar, xiiet gunstig ge dragen. Wel kwamen enkele dagen met veel zonneschijn voor en steeg het kwik op de 7de en de 10de op verschillende plaatsen tot even bo ven 10 graden, maar de gemiddelde temperatuur was ongeveer 2 graden beneden nox-maal, en bedroeg in De Bilt niet meer dan 1 y, graad bov-en nul hetgeen normaal is voor de win terdag. Op verschillende dagen had het weer dan ook een winters karakter met flinke Oostenwinden, nachtelijke minimum-temperaturen van onge veer 5 graden onder nul en hier en daar wat sneeuwval. De luchtdrukverdeling vertoont de laatste tijd een beeld, dat gunstig is voor het optreden van koud weer over grote gebieden van West en Noord-Europa. Hoge barometerstan den in het Poolgebied waren teza men met enkele geheel met koude lucht gevulde polaire deoressies er oorzaak van, dat grote hoeveelheden koude lucht uit het Poolgebied naar Zuidelijker breedten een uitweg zochten. Hoe hevig de vorst hier en daar nog is, blijkt wel uit de volgen de getallen. In Noord-Siberië komt er des nacht op vele plaatsen nog een vorst voor van ongeveer 45 graden Cel sius. In Noord-Rusland van 35, in Mid- den-Scandinavië van tegen de 30, in de buux-t van Stockholm van onge veer 20 en in Oost-Polen van 10 gra den. Ook in Ierland komt midden in het depressie-gebied tijdens nachte lijke opklaringen hier en daar nog 5 tot 8 graden vorst voor. Langs de scheiding van de uit het Poolgebied afkomstige koude lucht en de op zeer Zuidelijke breedten aanwezig warme subtropische lucht ontwikkelen zxch depressies, die nu het weer in West-Europa beinvloe- den. Eén van deze storingen trok Zaterdag vergezeld van storm en re gen over Pertugal, in activiteit afne mend bewoog de kern Zondag in Noord-Oostelijke richting over Frank rijk en Maandagmorgen vroeg be vond het centrum zich juisf boven het IJsselmeer. In de Noordelijke provincies van ons land gaf dit plaat selijk aanleiding tot sneeuwval, el- lers in het land tot regen. De kern vervolgt zijn weg in de richting van Denemarken en woi'dt gevolgd door een rug van hogere luchtdruk, die vergezeld gaat van opklaringen. Deze wordt echter al weer gevolgd door een nieuwe sto ring, die zich nu ten Westen van Portugal bevindt en zich spoedig over West-Europa zal gaan uitbreiden. Het ziet er naar uit dat het weer komende dagen een wisselend karak ter zal behouden. SLACHTOFFERS „TARAKAN" TER AARDE BESTELD. De zes Indonesische slachtoffer-s van de kolendampvergiftiging aan boord van de „Tarakan" zijn Zater dagmorgen op de Oosterbegraafplaats onder grote belangstelling ter aarde besteld. Een grote krans van de di rectie van de Maatschappij „Neder land" dekte de twee graven van de slachtoffers. Mr. J. A. G. Jonckheer-, de direc teur van de „Nederland", vertelde hoe de zes schepelingen zich bij de jongste pelgrimsreis bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt. Tijdens een récente reis had hij zich persoon lijk van hun trouwe plichtsvervulling kunnen overtuigen. Het tragische on geluk had grote ontsteltenis bij de maatschappij veroorzaakt. Ook het Hoge Commissariaat was vertegen woordigd. De heer Wohjudi voerde het woord aan de groeve. Namens de Perhimpunan Indonesia sprak de heer Sinito. HR. MS. „PIET HEIN" TERUG VAN WERELDREIS Hr Ms Torpedobootjager „Piet Hein", die medio Augustus verleden jaar uit ons land vertrok voor een wereldreis via Amerika en de Paci- ic wordt medio Mei in Nederland tenxgver wacht. TE EINDHOVEN TWEE. MENSEN VERDRONKEN In de nacht van Zaterdag op Zon dag is te Eindhoven een vrachtauto door een veiligheidshek gereden, dat langs het Eindhovens kanaal stond. De 35-jarige J. W., vader van 6 kin deren, woonachtig in het woonwa genkamp van Eindhoven, kwam met zijn zwager, de 19-jarige A. de S.. eveneens uit het kamp, ern net leven. Een broer van A. de S. de 17-jarige L. de S., die achter in de laadbak zat, kon van de wagen springen. Hij geraakte wel te water, maar kon zelf aan de kant komen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2