S)e ColdóeSoti^aiit Terug uit de hel van Hoengsong DE HEUVEL WAS NIET TE HOUDEN Geen vorderingen te Parijs „Ongelooflijke kwade trouw" Sterk bruggenhoofd over de Han ZATERDAG 10 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12228 Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De kabinetscrisis De informateur, prof. mr. C. Rom- me, heeft hedenmorgen besprekingen gevoerd met ïr. C. Staf, directeur-ge neraal voor de Landbouw en vervol gens met mr. H. Mulderije, advocaat te Amsterdam. Beide heren zijn lid van de Christelijk-Historische Unie. Naar men in welingelichte kringen aanneemt hebben de beide leden van de Anti-Revolutionnaire Partij, de heren Meynen en De Gaay Fortman na ernstige overweging aan de infor mateur laten weten dat zij niet voor een ministerszetel in aanmerking wensen te komen. Men veronderstelt, dat de heer Meynen was gepolst voor de porte feuille van Oorlog en prof. De Gaay Fortman voor Justitie. Het ligt thans dus voor de hand, aldus deze welingelichte kringen, om te veronderstellen, dat ir. Staf ge polst werd voor de portefeuille van Verkeer en Waterstaat en de heer Mulderije voor de portfeuille van Justitie. De informateur heeft vanmorgen een nieuw onderhoud gehad met dr. Drees. Met enig voorbehoud kan omtrent de samenstelling van het nieuwe ka binet nog het volgende worden me degedeeld: Van de KVP komen terug mr. Teu- lings, waarschijnlijk als vice-pre mier, mr. Van Maarseveen (Binnen landse Zaken), prof. Van den Brink (Econ. Zaken) en prof. Rutten, Onderwijs, K. en W. Prof. Albrechts zal voor de KVP zitting nemen als minister zonder portefeuille, belast met de productieverhoging. Voor het eventueel gereorgan'seerde ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zal tevens een R.K. wor den gevraagd. Men hoort de naam noemen van mr. Ursone, voorheen advocaat te Bandoeng. Van de Partij van de Arbeid keren alle demissionnaire ministers terug; dr. Drees premier, prof. Lieftinck (Financiën), de heer Mansholt (Landbouw), mr. Joekes (Sociale Zaken) en mr. In 't Veld (Wederop bouw en Volkshuisvesting). Mr. Stikker zal opnieuw voor de WD in het kabinet zitting nemen als minister van Buitenlandse Zaken. De demissionnaire ministers, die niet zullen terugkeren, zijn de vice- premier mr. Van Schaik, de minister van Justitie mr. Struijcken, de mi nister zonder portefeuille de heer Götzen en de min ster van Verkeer en Waterstaat mr Spitzen. Ned. ambassade in Bonn Het hoofd der Nederlandse missies in Duitsland heeft in opdracht der Regering aan de bondsrepubliek te Bonn doen weten, dat de Nederland se regering bereid is vooruit lo pende op de voorgenomen beëindi ging van de staat van oorlog wederzijds betrekkingen aan te kno pen. De regering stelt zich voor een diplomatieke vertegenwoordiging te Bonn te vestigen. De status van deze vertegenwoordiging zal vermoedelijk die van een ambassade zijn. En toch gingen de Ned. vrijwilliaers EERSTE LUITENANT bij het Nederlandse detachement in Korea W. Dussel schrijft: „Men kan hier in Korea vlaggen kopen, Koreaanse vlaggen, waarop allerlei namen voorkomen van plaatsen, waar de legers van de Verenigde Naties gevochten hebben. Talrijk zijn de namen, want talrijk zijn de plaatsen, waar de verbonden legers streden. Dwar£ over die Koreaanse vlag staat: „Returned from hell" „Teruggekeerd uit de hel". Ik geloof, dat iedere Nederlandse soldaat, die Hoengsong heeft mee gemaakt en de dagen daarna, zo'n vlag verdient. DF ^TRI, IP) OM irikaanse wapens, op gummisohoen- l^i_ oiniuu v^ivi ties> na twee bataljons Amerikanen RRl JIT" ~T~F KOMFN len twee regimenten Zuid-Koreanen j op de Nederlanders af. Onze soldaten hebben zich als helden gedragen, Queu ille premier Henri Queuille heeft in de afgelo pen nacht van de Franse Vergade ring goedkeuring gekregen een rege ring te vormen. Hij kreeg 323 stem men of twaalf stemmen meer dan de constitutie voorschrijft. Qieuille's rede, waarin hij zijn pro gram ontvouwde en het parlement verzocht de stijdbijl te begraven tot dat nieuwe verkiezingen zullen zijn gehouden, werd koel ontvangen. Van avond of morgen zal hij het nieuwe kabinet vormen, dat dezelfde samen stelling zal hebben als het kabinet- Pleven. Queuille deed duidelijk uit komen, dat hij niet verwachtte lan ger dan enkele maanden aan het be wind te blijven. In de politieke cri sis. die volgde op het aftreden van het kabinet-Pleven, negen dagen ge leden. was hij de vierde politicus die trachtte een nieuwe regering te for meren. De namen Hoengsong en Man- jong, en „returned from hell". On verbrekelijk zijn deze twee gedach ten met elkaar verbonden. Ge kunt er u geen voorstelling van maken, wat hier in de onafgebroken ge vechtsperiode van 12 tot en het 15 Februari door de Nederlandse vrij willigers is gepresteerd Dag en nacht nu eens in de aanval, dan weer in de verdediging, uit elkaar gesla gen, bijeengekomen en weer in de aanval. De klap van de eerste aan val, de heldenstrijd om „er uit" te komen, de opdracht, de onmenselijke opdracht bijna, om een heuvel te moeten houden, die practisch niet te houden w a s. Hier hebben de Nederlandse solda ten een prestatie geleverd, die haar weerga in de geschiedenis der Ne derlandse strijdkrachten wellicht niet heeft. Laat, zeer laat komt deze geschie denis tot u. Maar wij dienden zeker heid te hebben. Wij dienden te we ten wat wel en wat niet waar was. want maar al te vaak en maar al te graag wordt er gefantaseerd, worden geruchten verspreid. Dit is de waar heid. De waarheid omtrent Hoeng song en Man jong. Vuren en vechten. Het was bekend, dat de vijand in de aanval was en dat er doorbraken waren hier en daar. Het stafkwartier van het Nederlandse detachement kon echter slechts vermoedens koes teren, want de juiste inlichtingen om trent de positie van de vijand waren niet bekend. Onze zoveelste „move" was reeds voorbereiding: reeds was een groep kwartiermakers naar onze nieuwe legeringsplaats gegaan om maatregelen te treffen, het winnen van inlichtingen omtrent de omge ving, enz. In zekere zin is dat een groot geluk geweest. Want zodoende ontkwamen twee leidende figuren ze ker aan de strijd: de waarnemende commandant, majoor W. D. H. Eek hout en de kapt. T. de Haan, hoofd van de inlichtingensectie, nauw sa menwerkend met de sectie operatiën, welke beide officieren in de dagen, die hierop volgden, de zware taak hadden van de commandopost uit vrijwel getweeën het bataljon te lei den. Toen kwam de vijand, gekleed in Zuidkoreaanse uniformen, met Ame- STRUD TEGEN DE SMOKKEL IN BERLIJN. De geallieerde autori teiten in Berlijn hebben een ver scherpte controle ingesteld om de smokkel zo veel mogelijk tegen te gaan. Dientengevolge ondervindt het Rij naak-verkeer op de kanalen, wel ke de Russische Zóne met de Rus sische sector verbinden, enige ver traging. De Sovjet autoriteiten spre ken van een „blokkade", doch van geallieerde zijde wordt medegedeeld, dat ledige aken en schepen die aan bederf onderhevig zijnde goederen vervoeren, zonder oponthoud mogen passeren nadat de papieren onder zocht zijn. Britse Militaire Politie aan de Charlottenburgersluis in de Britse sector van Berlijn, in afwaohting van de komst van schepen, die uit de Sovjet-zóne komen (op de ach tergrond), waarvan lading en papie ren nauwkeurig worden onderzocht, alvorens toestemming tot doorvaren wordt gegeven. Elke man op elke plaats deed wat hij kon: vuren. Vuren en vechten tegen een overmachtige, van alle kanten komende vijand. Reeds in de eerste ogenblikken sneuvelde kolonel Den Ouden. Vele officieren werden ge wond en in de duisternis was bijna niet te zien wie vriend of vijand was Maar er moest worden standgehou den om de ingesloten eenheden gele genheid te geven zich er uit te vech ten. En meer dan drie uur is er ge stredenToen kwam de order te rugtrekken. Dramatische terugtocht. Drmnatisch is de terugtocht naar Wonjoe geweest van de paar hon derd Nederlandse soldaten. Achttien rnijl. En zeer velen, ook de lichtere gewonden, moesten 'open. Voor de tweede keer gingen de Ne derlanders naar bjven. Rakelings ging het eigen mortiervuur over de mannen heen. Ze kwamen 175 meter van de top, 100, 50, 35 meternog slechts enkele meters. Slechts enkele meters, maar die waren een hel van vuur. En terug gingen de onzen. De moedigste, de heldhaftigste was gees telijk noch lichamelijk meer in staat iets te doen. Toen gaf majoor Eekhout voor de derde keer zijn opdracht, de moei lijkste, die hij ooit in zijn hele leven heeft gegeven: ga opnieuw, probeer het, wij kunnen niet wijken. Er hangt alles, maar dan ook alles van af Brisant-, motor- en fosforgranaten gaven dekking, toen het voor de der de keer de 325 meter hoge heuvel opging. Het was maar een handjevol mannen, onder aanvoering van drie officieren. Honderden granaten vlo gen over de ruggen en hoofden van dat handjevol dapperen. Langzaam schoof het gordijn van vuur naar bo ven, langzaam vorderde het kleine troepje. Oneindig lang leek de tocht. Een handje vol. Rust was er de vorige dag en de gehele nacht niet geweest, maar toch kwam het bericht: "óór vanmiddag moet het detachement nieuwe stellin gen zes mijl Westelijk van Wonjoe hebben betrokken. In de nacht kwam de nieuwe aanval op onze dunne li nie. De compagnie vocht als een leeuw, maar kon de vijand, die weer in massale aantallen kwam aanstor men, niet tegenhouden. Vliegtuigen, mortieren, artillerie, kwamen in actie, het hielp niet.de nieuwe stelling lag enkele honderden meters achter waarts, op heuvel 325. Daar kreeg het detachement zijn tot nu toe zwaarste opdracht te volvoeren: het houden van die heuvel. Dodelijk vermoeid was de com pagnie, miniem het aantal mensen, dat ook nog onder eigen vuur kwam te liggen. Een Amerikaans bataljon sprong bij, maar om even na tweeër 's nachts kwamen zij naar beneder., de Chinezen zaten op de top. Weer kwam er een bevel: de Nederlanders moeten de heuveltop hernemen, want het bestaan van de hele tweede di visie hangt er van af. Weer klonk het door de radio: nog vijftig meter, nog vijf en dertig me ter.De fosforgranaten gierden over de hoofden en deden haar moor dend werkNog tien meter, meldt de radio, nog "vijf meter.... nog éénDan: Wij zijn op de heu vel Op dat moment werd het licht. In het Oosten kwam rozerood de zon bo ven de kim. De heuveltop ving de eerste stralen. Een handjevol Neder landers daar boven op dit top merk te het niet, want zij waren te ver moeid en te suf. Maar de opdracht v/as volbracht en de tweede divisie was gered Om de olie in Perzië Gistermiddag zijn de plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken voor de vijfde maal in zitting bijeen geweest, maar volgens een lid van een der Westelijke delegaties heeft men geen merkbare vorderingen ge maakt. De zitting duurde ruim drie uur en werd weer voorafgegaan door een besloten bespreking van de drie Westelijke gedelegeerden. Volgens Engeland en Frankrijk kunnen alle punten, die de Russische delegatie in de agenda wenst op te nemen, worden vervat in de door het Westen voorgestelde agenda, maar Gromyko heeft dit van de hand ge wezen, omdat de Westelijke agenda- de punten, waaraan Rusland belang hecht, niet met name noemt. In de zitting van gistermiddag be toogde Gromyko. dat West-Duitsland op het ogenblik wordt herbewapend, waarop de Amerikaan Jessup zijn hand opstak en met nadruk zei: Het is een feit. dat er in West-Duitsland geen gewapende strijdkrachten zijn Dit feit is in de nota's, die aan de Russische regering zijn toegezonden, duidelijk vermeld. De enige herbe- waiping. welke plaats heeft, is die in de Oostduitse zóne. Na afloop van de zitting ver klaarde een Franse woordvoerder dat Gromyko een ..ongelofelijke kwade trouw" aan de dag heeft ge legd. door de woorden van de Wes telijke gedelegeerden uit de vori ge bijeenkomsten te verdraaien. De stemming bij de Westelijke de legaties is gedeprimeerd. Een lid van de Amerikaanse dele gatie geloofde gisteren, dat er min der kans op resultaat was dan ooit. Een Franse gedelegeerde voegde er me een zware zucht aan toe: Ik ver onderstel, dat we enorm veel geduid moeten hebben. Vandaag wordt opnieuw vergaderd. PRAAT- SCHAAKSPEL f^E RUSSEN ZLJN onverbeterlijke kletskousen; zij kunnen uren achter elkaar doorzagen over een thema, dat voor iedere Westerling allang is afgekloven tot op het bot. Zij kunnen onbetekenende details opblazen tot geweldige gewichtig heden en daar steeds opnieuw op te rugkomen, terwijl zij de hoofdzaken absoluut verwaarlozen. In het dage lijkse leven moge dat een onschul dige, hoewel ietwat vermoeiende hebbelijkheid zijn, op internationale conferenties is dat funest. Een staaltje van de Russische ma nier van debatteren is thans weer in volle gloria te bewonderen 0 op de Parijse conferentie van de plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden. Gromyko toont zich daar een ras echte Rus en een was-echte Sovjet diplomaat. Hij gebruikt de geijkte methodes en de beproefde scha— blones, welke wij reeds lang kennen van alle besprekingen, waaraan dé Sovjet-diplomaten deelnemen. De spil waar alles om draait is zo duidelijk als het maar zijn kan: Het Westen wantrouwt de Russische be doelingen en heeft daar waarachtig alle reden toe. Willen de Russen werkelijk meehelpen om de span ning tussen Oost en West uit de we reld te helpen, dan hebben zij niets anders te doen dan een tastbaar be wijs te leveren, dat zij inderdaad zijn wat zij voorgeven te zijn, nl. vrede lievende mensen. Waarom kunnen zij geen tipje oplichten van het be ruchte ijzeren gordijn en de wereld De zuiveringen in Tsjecho=Slowakije De correspondent te Wenen van de (conservatieve) „Daily Telegraph" meldt, dat in de Oostenrijkse hoofd stad aangekomen vluchtelingen heb ben medegedeeld, dat de zuivering in Tsjecho-Slowakije zich thans ook uit strekt tot hoge regeringsfunctionaris sen, waarvan sommigen enkele we ken geleden nog werden beschouwd als rechtsrteekse vertegenwoordigers van het Kremlin. Zij werden enige dagen geleden in hechtenis genomen om ondervraagd te worden i.v.nr. de gerezen verdenking, dat zij een re volutie in Slowakije zouden hebben voorbereid. Ook leden der Tsjecho-Slowaakse weermacht worden op uitgebreide schaal gearresteerd. Dit vormt een bevestiging van vroegere berichten, dat de ontevredenheid in Tsjecho- Slowaakije vooral in het leger tot uiting komt. De extreme Perzische Mohamme daanse organisatie „Fadayian Islam" heeft op een massabetoging pamflet ten verspreid, waarin de Sjah en zijn ministers met de dood worden be dreigd, als de moordenaar van mi nister-president Rasmara niet wordt vrijgelaten. Op de betoging werd de nationalisatie van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij geëist. De vermoorde minister-president was tegenstander van deze nationa lisatie. Vijf dagen voor zijn dood heeft hij voor de olie-commissie van het parlement nog betoogd, dat het wettelijk onmogelijk en financieel ongewenst was, dat de maatschappij werd genationaliseerd. De commis sie heeft gisteren echter opnieuw eenstemmig de nationalisatie aanbe volen. Zij geeft de stemming weer in het parlement, dat enige tijd ge leden de nieuwe Engels-Perzische oli-overeenkomst, die Perzië een groot deel van de winst verzekerde, niet wilde bekrachtigen. De sterke nationalistische groep in het parle ment wenst geen vreemde „inmen ging" in de olie-exploitatie van Perzië. DE ENIGE BISSCHOP IN SOVJET-ZONE OVERLEDEN. Mgr. Peter Legge, de enige katho lieke bisschop in de Sovjet-zone van Duitsland, is in de leeftijd van 69 jaar in zijn woning in Bautzen over leden. Hulpbisschop Mgr. Wienken van Berlijn zal hem waarschijnlijk opvolgen. Mgr. Legge werd in 1932 bisschop van het diocees Meissen in Saksen. In 1935 werd hij door de Nazi's gear- I resteerd, doch aan het einde van het I jaar vrijgelaten. Hij vertrok naar een klooster in Westfalen en keerde in 1937 in Meissen terug. DOCHTER VAN KONING LEO POLD GEDOOPT. Donderdag morgen is Prinses Maria Christina, Daphne, Astrid, Elizabeth, Leopol- dine, dochter van Koning Leopold in en van de Prinses van Rety, die op 6 Februari j.l. werd geboren, in de kapel van het Koninklijk Paleis te Laeken ten doop gehouden. De doopplechtigheid voltrok zich in de intimiteit van dt. familiekring en er waren geen functionarissen aanwezig. Het prinsesje werd gedoopt door de Aartsbisschop van Mechelen, Kar dinaal van Roey. Tijdens de plechtigheid in de Ka pel van het Paleis te Laeken. D Centrale frontsector rechtgetrokken De UNO-troepen hebben ten Oosten van Seoel, v/aar zich drie bruggen hoofden over de Han tot één front verenigden, flinke bresier. geslagen in de communistische stellingen. Zij zijn thans waarschijnlijk in staat Seoel te omsingelen. De frontlinie der verbondenen in de centrale front sector is thans, als gevolg van de Vrijdag bevochten terreinwinsten, recht getrokken. De communistische troepen zijn over bijna de gehele linie, behalve in het uiterste Oostelijke gedeelte, teruggetrokken. Zater- zetten de verbondenen hun opmars, gesteund door vliegtuigen voort. laten zien, dat daarachter niets is dat reden geeft tot wantrouwen en vrees? Waarom kunnen de Russen niet, wat alle andere landen van de wereld wel kunnen, nl. hun grenzen open stellen? Wanneer van hun kant de Russen beweren, dat zij integendeel alle re den hebben om het z.g. imperialisme van Amerika en de andere Westelijke mogendheden te wantrouwen, dan hebben zij daartoe geen enkele re den. De politiek der Westerse landen ligt open en bloot voor iedereen; zij wordt openlijk besproken in de par lementen en alle kranten vermelden het gesprokene in hun kolommen; iedereen ook de Rus kan dat lezen. Maar in plaats van op dit kern punt in te gaan en te spreken over de beste manier om het wantrouwen van eikaars bedoelingen op te hef fen, worden allerlei beschuldigingen geuit, stok-oude koeien uit de sloot gehaald, redevoeringen afgestoken, waar de propaganda met straaltjes afdruipt, en worden zoveel neven kwesties op de tafel gesmeten, dat de hoofdzaak er onder bedolven raakt. |AARBIJ DIENE men te beden ken, dat de Parijse conferentie, welke op het ogenblik aan de gang is, nog niet eens de grote Viermo- gendheden conferentie is. Het is slechts een vóór-bespreking van de lagere goden, die de agenda moeten opstellen voor de bespreking der ho gere goden, welke later zal worden gehouden. „Als wij ons eens hielden aan de zakelijke opzet van deze conferentie, zeiden Davies (Engeland) en Parodi (Frankrijk), en ons onthielden van propaganda" Misschien was Gro- myko's gezicht ondoorgrondelijk op dat ogenblik en drukte zich op zijn gelaat geen enkel spoor af van het binnen-pretje, dat hij ongetwijfeld moet hebben gehad bij het horen van zoveel naïviteit. Te Parijs zitten op een conferentie en geen propa ganda maken? Waren ze soms voor iets anders uit Moskou gekomen? Zij zijn uit Moskou gekomen om voor deel te behalen, zeker in de vorm van propaganda, en als het lukt ook wel in ander opzicht. Wat dat andere voordeel is, weten zij heel goed, j maar zij zeggen het niet. Zij spelen l er een partijtje schaak mee, waarbij i de wereldproblemen de figuren zijn, j die heen en weer worden geschoven. Nu eens treedt de pion Triëst naar voren, schijnbaar zonder enig be- i paald doel, dan weer een zwaarder stuk, zoals de Duitse eenheid. Straks zullen zij ook wel eens bereid zijn om een pion op te offeren, een onbe duidende concessie, welke de tegen partij waarschijnlijk duur zal moe ten betalen. De Russen zijn knappe schaakspe lers en de.drie Westerlingen zullen op hun qui vive moeten zijn om niet onverhoeds mat te worden gezet. Gromyko heeft echter in Jessup, de Amerikaan, een geduchte tegenspe ler, die op nuchtere, zakelijke manier de dingen bekijkt, niet bang is om te zeggen, wat hij zeggen wil, en niet van zins is, om zich door de uren lange betogen van Gromyko van de wijs te laten brengen. intussen vraagt de wereld zich af, hoe lang dat spelletje nog voort zal duren. da; Op het Oostelijk gedeelte van de centrale frontsector waren Zaterdag ochtend tekenen waar te nemen, dat de communisten tegenstand willen bieden aan het gestadig oprukkende tiende geallieerde legerkorps. In een Zaterdag door generaal Mac- Arthur te Tokio uitgegeven persoon lijk communiqué werd medegedeeld, dat Zuid-Koreaanse gueril'ero's en andere aanhangers van de Verenigde Naties, die steeds actiever worden achter de communistische linies in Korea, „het vraagstuk der verbindin gen voor de vijand moeilijker maken en hem ook steeds meer zwarigheden doen ondervinden bij het intact hou den van zijn bevoorradingsstelsel". Kaïïeflie... Wie gelooft, dat een goed leven tot het eeuwige leven leidt, heeft het grote voordeel, dat hij in dit leven I gelukkig kan zijn, zowel als in het i volgende.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1