PSeudo-SPionne Het fooienstelsel blijft nog gedeeltelijk gehandhaafd Wethouder die het met de wet niet nauw nam Europa's grootste sluis moet in 1952 klaar zijn &afüe in fBatid ffiaal duidt op VRIJDAG 9 MAART 1951 üh LEIDSE COURAN 1 TWEEDE BLAD PAGINA 2 Na langdurige onderhandelingen: Garantieloon voor keiiners vastgesteld Neen, we zijn nog niet zover, dat inkomen lager dan het voor de men ergens een kop koffie kan gaan drinken en zonder meer het ver schuldigde bedrag kan betalen. Het fooienstelcel blijft gedeeltelijk ge handhaafd. In zoverre, dat men straks precies kan zien hoe groot de fooi moet zijn. Voor ieder café, res taurant of hotel zal een percentage worden vastgesteld, dat duidelijk zichtbaar in het bedrijf wordt be kend gemaakt. Met ingang van 19 Maart is iedere werkgever, die een hotel, restaurant, café-restaurant, café of cafetaria ex ploiteert, verplicht een bedienings- geld vast te stellen, dat een percen tage is van het bedrag verschuldigd voor logies of vertering. In aanslui ting aan dit systeem is een garantie- inkomenregeling ontworpen voor personen, die geacht worden bedie- ningsgelden te ontvangen. Over een bepaalde periode wordt telkens na gegaan hoeveel het gemiddeld week- inkomen en bedieningsgeld van een werknemer is geweest. Ligt dit week- Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gra mofoonmuziek (9.30—9.35 Waterstan den). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.40 Ka mermuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws 13.15 Metropole orkest. 13.45 Gramofoonmuziek. 14-00 Voor de jeugd. 14.30 Dansmuziek. 15.00 Boek bespreking. 15.15 Orgelspel. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Sport- pra&tje. 16.45 Concertgebouworkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, 18.25 Gramofoonmuziek. 18.30 Volks muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cause rie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Amusementspro gramma. 21.15 Tiroler muziek. 21.45 „Azië en het Westen", causerie. 22.00 Instrumentaal sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Accor- deonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gr.mxxz.' 7.45 Morgenge bed en lit. kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Metropole orxest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoon muziek- 0.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. l'LQO Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofggnmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwrnededelin- gen. 12.33 Gramofoonmuziek. Gra mofoonmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 14.00 „Wij maken een Paasgroep". 14.10 Gra mofoonmuziek. 14,20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.20 „De eerste slachtoffers van de Luchtvaart", cau serie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 Binnenlands overzieht. 18.25 Orgelconcert. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven"; Actualiteiten; Sport. 19.27 Amusementsmuz. 19.52 Journ. weekoverzicht, 20,00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtbaken". 2 0.40 „Steek eens op Heren". 21.00 Lichte muziek. 21.30 „Uit het dagboek van een dorpspas toor", hoorspel. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gramofognmuziek. functie van de betrokken werkne mer vastgestelde garantie-inkomen, dan is de ondernemer verplicht dit verschil bij te betalen Deze garantie-inkomens zijn zo danig, dat zij de werknemer vol doende bestaanszekerheid bieden. Door deze nieuwe regeling van lo nen en andere ax'beidsvoor waard en, die een beperking van het fooienstel sel inhouden, is een voorzichtige aanvang gemaakt met de afschaf fing van het fooienstelsel Medewerking van het publiek Naar in een conferentie door de Federatie van Werkgevex-s-organisa- ties in het Horecabedrijf werd me. degedeeld, zou het ideaal geweest zijn, indien men het fooienstelsel radicaal had kunnen afschaffen. Dit kon echter niet plotseling gebeuren, doch men zal geleidelijk te werk moeten gaan. Zulks hangt voor een groot deel van het publiek af. Nu in elk Horecabedrijf van 19 Maart af het percentage voor bedie ningsgeld wordt vastgesteld en be kend gemaakt weet het publiek, dat het inkomen van de betrokken werk nemer op een behoorlijke wijze is geregeld. Dan za! het voor de werkgevers in het Horecabedrijf van het publiek afhangen of het fooienstelsel in de toekomst geheel kan worden afge schaft. Het publiek zal dus geen gro ter bedieningsgeld moeten geven dan in de desbetreffende zaak is vastgesteld. Het is de keiiners op straffe van ontslag verboden meer bedieningsgeld in rekening te bren gen dan het vastgestelde. Men hoopt in de toekomst zover te komen, dat het bedieningsgeld wordt gecalculeerd in de exploitatie der Horecabedrijven. Vastgestelde percentages Qp het ogenblik beginnen de be drijven met meer kosten te maken voor de productiefactor arbeid. In de vaststelling van het bedienings geld is do werkgever gebonden aan de volgende minimumpercentages: 12% of 10 van het be drag, verschuldigd voor het ver strekken van logies, logies met ont bijt of ontbijt, al naar gelang de verblijfsduur, en 10 12% 10 en 15 van het bedrag, verschul-, digd voor het verkrijgen van verte ringen, in restaurants, café-restau rants. cafetaria's en café's. Werknemer en werkgever zijn vefplicht het bedieningsgeld afzon derlijk in rekening te brengen, ten zij door de werkgever aan de gasten bekend is gemaakt dat het bedie ningsgeld in de prijs voor logies en bediening is inbegrepen. Perron- kellners brengen voor verkoop van chocolade, verpakt ijs en tabaksar- tikelon geen bedieningsgeld in reke ning, doch ontvangen van de werk gever een provisie van de verkoop. Inkomen-schaal Voor de inkomens, die door de werkgevers worden gegarandeerd, is een schaal vastgesteld. Bij be draagt voor een hotel-café- of bar- kellner 53 35 tot ƒ.49.50 per week, vcor een restaurantkellner, hotel- café-restaurantkellner en café-restau- rantkellner 55 55 tot f.50.05, voor een chef de rang f -61.05 tot f 55.—, voor een eerste oberkellner f 68.20 tot 61.60, voor een serveerster 37.40 tot 34.10, voor een eerste barkeeper f 61.05 tot 55.00. In seizoenbedrijven liggen deze garantie-inkomens minstens 10 en hoogstens 20 hoger. Bovendien kan een werkgever, na verkregen toestemming, het garantie-inkomen nog met hoogstens 10 verhogen. Aan het tot stand komen van deze regeling, die thans door het College van Rijksbemiddelaars is goedge. keurd, is drie iaar gewerkt. 60 van personeel in het Horecabedrijf was afhankelijk van fooien. Tot nu toe bestond er een laag basisloon Thans hebben ook deze werknemers een garantie-inkomen. Eenvoudige beroepskleding Voorts werd door de Federatie van Werkgevers in het Horecabedrijf nog besloten te trachten een een voudige beroepskleding in te voeren, bestaande uit een zwart colbert met wit hemd en zwarte das Dit wordt door de werknemers betaald. Willen de ondernemers andere kleding, dan zullen zij daarvoor een bedrag aan het personeel moeten betalen. Er is een overgangstijd van drie jaar vastgesteld, waarin men zowel de oude als de nieuwe kleding mag dragen. ADVOCAAT-GENERAAL TE LEEUWARDEN NAM HET HEEL ZWAAR OP OUIM VIJF UREN heeft het Leeuwarder Gerechtshof zich bezig gehou- den met de behandeling van de zaak tegen de 51-jarige architect Douwe Witteveen te Leeuwarden, te vens wethouder van openbare wer ken yan die gemeente, die terecht stond wegens bouwen zonder ver gunning. Hem was ten laste gelegd de res tauratie van de gereformeerde kerk de St. Jacobiparochie volgens een an der plan en tot een veel hoger be drag te heben laten uitvoeren dan waarvoor goedkeuring was ver leend. Het verschil tussen het goed gekeurde bedrag en de weikelijk ge maakte kosten bedroeg ruim 10.000 gulden. De advocaat-generaal mr. Besier achtte verdachte schuldig. Nederland moet zich, zo zeide de advocaat-ge neraal v/eci omhoog werken uu de put waarin het m te bezetting en vlak na de bevrijding verkeerde. Daarvoor is nodig dat iedereen ge knoei en zogenaamde handigheidsjes verfoeit. Dat geldt zeker voor een archi tect mét zijn ontwikkeling en nog meer voor imand, die wethouder van openbare werken is. Aangezien de zaak niet de enige van verdachte is, heerste er bij de ad vocaat-generaal ernstige vrees voor herhaling. Een geldboete alleen, zoals de Rechtbarxk verdachte heeft opgelegd, achtte de advocaat-generaal niet vol doende. Hij eiste behalve driedui zend gulden boete, twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar. Als bijzon dere voorwaarde wilde mr. Besier opgelegd zien, dat verdachte zich ge durende deze proeftijd niet mag be zighouden met enig bouwwerk xn de gem. Leeuwarden zolang hij raads lid of wethouder van deze gemeente is en bovendien dat verdachte gedu rende het eerste jaar van de proef tijd geen directie mag voeren of mede werking mag verlenen aan enig bouwwerk ten behoeve van rijk, pro vincie of gemeente. Eerste Kamer en Prov. Staten De Provinciale staten van Zuid- Holland zullen in gewone zitting bij' eenkomen Dinsdag, 5 Jimi te 11 uur. Van de plaats, waar de vergadering zal worden gehouden, zal nader me dedeling worden gedaan. Het ligt in het voornemen aan het einde der eerste vergadering voor te stellen de beraadslagingen te verdagen tot Dinsdag, 3 Juli 1951. Vervolgens zal de vergadering moeten worden verdaagd tot de dag van stemming voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke datum thans nog niet bekend is. Vermoedelijk zal dit 31 Juli of 1 Augustus a.s. zijn. TWEE TORENS VAN 37 METER Monument in het Betuwse landschap Nederland heeft op waterbouw kundig gebied steeds een grote faam gehad. Deze Is ook na de oorlog be houden gebleven, getuige oa. de be wondering, die men overal heeft voor het grootse werk. dat thans bij Tiel zijn voltooiing nadert en gereed moet zijn, wanneer de laatste hand gelegd wordt aan het Amsterdam Rijn-kanaal. Het zal de grootste sluis worden, die ooit in Europa ge bouwd is. De beide torens, die straks door een „bovenbalk" verenigd zullen worden en waartussen de sluisdeur van de nieuwe sluis, die het Amster dam-Rijnkanaal zal afsluiten, komt te hangen, zijn bijna gex-eed. De twee 37 meter hoge torens enkele de cimeters lager dan de watertoren x'ijzen hoog boven het Betuwse land schap uit. Als straks de bovenbouw, die- hen zal verbinden gereed komt en voorzien is van een roodpannen dak, zoals in de bedoeling ligt. wordt het landschap ten noorden van het plaatsje Wamel beheerst door een machtig monument dat aanduidt hoezeer de Amsterdammers het op prijs stellen hun van oudsher goede handelsbetrekkingen met de Ooste lijke naburen te blijven onderhou den. Onder dat roodpannendak van de „bovenbalk" komen de machineka mers en daaronder aan onbegrijpe lijk dunne, maar zeer solide staalka bels, de grote sluisdeur, die de af sluiting zal vormen van kanaal en rivier. Is men onder deze deur door-ge varen dan komt men in de kolk, waarin zieh op afstanden van 90, 260 en 350 meter „gewone" puntdeuren bevinden, zodat al naar gelang de intensiviteit van het verkeer de kolk groot of klein kan zijn.. Groter dan de Beatrixsluis. Technisch verschilt de nieuwe sluis weinig van de Beatrixsluis bij Vreeswijk. Zij is slechts groter en moderner. Dat zij groter is betekent, dat de Beatrixsluis het trotse prae- dicaat „grootste blnnensluis van Europa" zal moeten afstaan. Architectonisch zal de Tielse sluis mogelijk markanter zijn, waaraan het van verre zichtbare rode dak van de machinekamer natuurlijk niet vreemd is. In de maand Augustus zo zijn de verwachtingen zal het moge lijk zijn de sluisdeur, die thans in Utrecht wordt geconstrueerd, op te hangen. Het bagger- en constructie werk zal dit najaar nog gereed ko men en in de komende winter zal de electrische installatie worden aange bracht, zodat in het voorjaar van 1952, als het gehele kanaal ger-eed moet zijn, niet op de sluis in Tiel ge wacht zal behoeven te worden. Nieuwe dijken worden beproefd. Nog is het kanaal, dat moet wor den uitgediept en verbreed, van de rivier gescheiden door de oude dijk. Maar zodra de sluisdeur op zijn plaats is, zal deze dijk zijn diensten hebben verricht en plaats moeten maken voor de scheepvaart, Men baggert échter geen oude dijken v/eg voor de nieuwe hebben bewe zen goed te zijn. En oat hebben de nieuwe dijken, die de toegang tot de sluis omzomen en op de oude dijk aansluiten, nog niet bewezen. De „dijkstoel van de Beneden Betuwe" het bestuur van het polderdis trict zou in zijn taak te kort schie ten, indien het zonder meer toestem ming zou geven de oude dijk op te offeren, Daarom zal de Rijkswater staat moeten bewijzen, dat de nieu we dijken solide zijn. Over zes weken zal daartoe de kolk tussen de nieuwe dijken, de oude dijk en de sluis, de toekomsti ge slulsmond, worden volgepompt met honderdduizenden liters water, waardoor de waterstand van het rampjaar 1926 wordt nagebootst. Ge durende drie etmalen zullen de nieuwe dijken deze druk moeten doorstaan. Houden zij het uit, dan zijn zij goed en kan de Dijkstoel toe stemming geven de oude dijk te slechten en daarmee het nieuwe ka naal met de rivier te verbinden. De aansluitende werkzaamheden aan het kanaal zelf vorderen even eens goed. In het zogenaamde Be- tuwepand tussen Jutphaas en Tiel ligt thans een electrische baggermo len, die dit kanaaldeel op breedte en diepte zal brengen. De modernise ring van het oudere deel van Vrees wijk via Utrecht naar Amsterdam zal nog wel even op zich doen wach ten. Voor dit deel geheel aan de ge stelde eisen zal voldoen is het ver moedelijk 1954, maar dat zal geen beletsel zijn voor een te verwachten drukke scheepvaart tussen IJ en Waal. overheids dienaren voor DE RECHTBANK. Gisteren heeft de rechtbank te 's-Hertogenb03Ch vonnis gewezen in de zaak tegen A. C. B., voormalig secretaris van de gemeente Geldrop (N. Br.). Hij werd "wegens verduiste ring van ongeveer I 24.QOO veroor deeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden met aftrek van voor-arrest. Tegen de wachtmeesters der rijks politie B. K. en A. van G, en de C.C.D.-controleur B, te Boxtel wa ren wegens mishandeling van een arrestant geldboeten geëist. De rechtbank sprak hen vrij van het ten laste gelegde. EEN MERKWAARDIGE OPERATIE Het bericht in het nummer van Woensdag j.l. betreffende een merk waardige operatie in het Haarlemse Diaconessenhuis was ontleend aan het dagblad „Trouw". Aangezien het bericht een interessante primeur was, stellen we er prijs op, de eer te geven aan wie de eer toekomt. Kamerlid Krol mokt Het Tweede-KamexTid Tj. Krol heeft op de Toogdag van de Chr. Hist. Unie betoogd niet te kunnen begrijpen waarom de motie-Oud aanleiding moest zijn voor een kabi netscrisis. Het schijnt op dit ogen blik, dat Nederland nog een jaar een ministerie zal houden, dat slechts luistert naar een brede basis. Spreker kan zich de houding van de Anti-Revolutionnairon enigszins indenken. Eén jaar is onvoldoende 'om een nauwgezet werkplan goed uit te voeren. Spreker kent Rom- me's regeringsprogram Zijn ver wachtingen zijn niet hoog gespan nen. Ook niet als aanstonds 1 of 2 CH-mannen mogen meelopen. Onze fractie, aldus spreker, is van mening dat de CH in het staatsbelang ver plicht is om een jaar mee te doen. Persoonlijk staat spr. op het stand punt van de minderheid in de fractie, nl. dat de CH zich afzijdig moet houden Doen wij mee, dan zul len wij over enige tijd mat resulta ten moeten komen. Daarvoor is een jaar veel te kort. Zou bovendien de K.V.P. of de P.v.d.A. nog met de eis komen, dat alleen zij een ministerszetel kunnen innemen, die het eens zijn met de na 1948 gevoerde politiek, dan is er voor spr. helemaal geen mogelijk heid meer zijn stem aan mec-doen te geven. Hoe dit echter ook rij. in on ze fraciie moet r.u de helft-plus-één maar beslissen, aldus de heer Krol. Het is niet denkbeeldig, dat het oude kabinet nnder Drees-van Schaik terugkeert. „Wat zou dot straks een vertoning zijn!" riep spreker uit. oostenwind blies bruiloft weg. De felle Oostenwind heeft gisteren een bruidspaartje op Ameland onge lukkig gemaakt. Het huwelijk moest namelijk worden uitgesteld omdat de veerboot tussen Ameland en de Frie se kust niet kon varen. Op zichzelf zou dat geen bezwaar zyn, maar met die veerboot zouden niet alleen de bruiloftsgasten, maar ook de bruids japon en het bruidsbouquet naar het eiland worden gebracht. De wind had de Wadden leegge blazen en dus voer de boot niet, tot grote smart van bruid en bruidegom- Een barkas heeft nog geprobeercf om de vaste wal te bereiken maar het was vergeefs, hij bleef een eind van de pier van Holwerd steken. Wel wist een aantal bootslieden van de veer boot de barkas door het glibberige slik te bereiken en kon de "bruidsja pon agn boox'd worden gebracht, maar de mand met de bloemen viel languit in de blubber en van het bouquet was niets meer over. Een- bruüoftsgast-op-zijn-Zondags heeft ook nog geprobeerd om bij de bar kas te komen, maar hij moest het opgeven. Vies en bemodderd kwam hij terug bij de wal. De bruid heeft haar japon gekre gen, want de barkas is teruggegaan naar Ameland, maar zonder gasten is een trouwerij toch ook niets en daarom is het feest maar uitgesteld. „Algem. Pgbl." PUROL GENEEST 1 ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen i IA JLÜJkJLM 41- Nadat Dokie zijn toesta! met on miskenbare handigheid op het dek van de trawler had neergeplant stap te hij uit. „Handjes omhoog houden, Dokie Durf" zei de bewaker van de helicopter. Onder het gezelschap aap boord bevgpd zich „de chef" in hoggst eigen persoon. Een ogenblik was hij sprakeloos. „Dat is de man die zo veel op ons teuge heit", zei zware Hein. Toen begreep Baal de situatie. „Welkom hier op het dek van mijn nederige hulk, waarde tegenstander", riep Baal, terwijl hij zijn kraakstem zoveel mogelijk vriendelijk plooide. ,Ons clubje is weer volta.:lig. Vriend en vijand broederlijk vereend onder voorzitterschap van Boris Baal! Onze kleine detective komt hier zeker bij mij in de leer om iets van mijn vak te begrijpen!" Daarop werd Boris 1 Baa! overweldigd door één van zijn meest gruwelijke lachbuien, Dokie knarste "op zijn tanden. Maandenlang had hij er r.ear gesnakt, Boris Baal te arresteren en nu waren de rollen omgekeerd. „Wij zijn nog niet van elkaar af, Boris", zei hij met hese gtepi- „Dat zeker nog niet m'n jon gen", gromde Baal tussen twee lach buien door. „We zulen een notaris ontbieden voor je testament, hihihi!" ^HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 13) Daar stond die zonnebloem met zijn groot gouden hart. Nu zag ze alles heel duidelijk voor zich. De reusachtige bloemen geurden rondom. Sonja voelde zich klein, heel klein. Ze vloog over de frisgroene gazons en danste blij in de lucht. Was 't waar? Was zij werke lijk een vlindertje? In de spiegelende vijver herkende ze zichzelf als een smetteloos wit diertje ir,»et twee lelieblanke vleugel tjes. De warmte deerde haar niet meer. Ze gonsde van vreugde en dar telde rond over de ontelbare kleu ren. Al spelend boven de borders kuste ze de blaadjes van de jasmijn en aan een boom de rijpende vruch ten Uitgeput streek ze neer. Het plekje kwam haar vertrouwd voor. waar had ze zo'n stralenkrans méér ge zien? „Gelukkig" zuchtte de zonnebloem „Waar t>en je geweest? Ik heb je ge mist ai die dagen!" Sonja voelde de warmte van het gouden hart. „Beste jongen", antwoordde zij, „ik geniet van mijn vrijheid", En ze dronk met kleine teugjes van het heerlijk frisse water, dat hij voor haar bewaard had. „Heb ik dan geen recht op je?" vroeg hij. „Natuurlijk wel. Maar iedereen heeft toch recht op meAndere bloemen zien me ook graag. Ze wor den allemaal graag gekust". „Weet je", zei de zonnebloem zacht, „eigenlijk ben ik het niet waard, dat jü je met mij bemoeit. Ik ben immers maar onkruid? Ik hoor de al lang gewied te zijn", „Malle jongen", lachte zij, „jij bent minstens evenveel waard als al die andere planten tezamen. Jij wordt niet gewied". En roefWeg was ze Nee, ze vloog niet meer. Ze lag in haar bed onder het enkele, losse la ken. In plaats van een paar broze vleugeltjes bezat. ze weer armen van vlees en bloed. Stilte heerste alom. Door de nachtwind binnengedragen vulde een zachte koelte de kamer. De schrijfmachine zweeg nu en ze wist ook waarom. Haar zonnebloem sliep. Heerlijk, die koelte na haar droom Klaar wakker was Ze nu, Ze kon best even opstaan, heel even kijken op haar balkon naar al die flonkerende sterren, zo in haar zijden pyama. Voor ze het zich realiseerde, stond ze aan het hek op het balkon. Daar verderop lag de lusthof met de eenzame zonnebloem Ze moest zieh vasthouden aan de ijzeren spij len, om er niet domweg heen te hol len, zo verlangde ze naar dat plekje in die tuin Gelukkig, de nachtwind bracht haar hersens weer enigszins tot rust. Hoorde ?e daar geen vreemd ge luid? Een onderdrukte gil? Het leek wel, alsof er achter die garage ierr/and om hulp had willen roepen, maar de kreet verstikte en nu bleef het stil. Ze zou het zich wel verbeeld hebben. Wie toefde er nu nog buiten? Een onweerstaanbare onrust welde in haar hart. Als hij nu eens niet naar bed wasAls hü nog laat had zitten tikken en net als zij een luchtje wilde happen in de frisse wind Met een wilde beweging rukte ze dé mantel van een klerenhanger in haar kast, sloeg hem om als cape, de puntmuts diep over haar hoofd- En terend langs het ijzeren traliewerk liet ze zich zakken van het balkon en langs de stijlen van de lustwaran- da daar pal #onder. Onhoorbaar op haar blote voeten holde ze naar de opening in de breeduitgegroeide, ho ge llgusterhaag. Een kleine, onzicht bare opening had ze gemaakt met de snoeischaar uit de schuux-. Kruipend op handen en voeten moest ze er doorheen. Den kon ze verder slui pen door de struiken Dit was haar weg. Haar „eigen weg", die niemand kende. Verborgen temidden van het weelderige groen kon ze een hele afstand afleggen in de richting van verderop geleper. villa. Nu moest ze meer in de riehting van de moestuin aehter de garage. Er bleek toeh wel degelijk iemand te vertoeven. Een zwakke lichtstraal SDeelde over de brede bladeren van de rabarber. Wie kon het zijn? Zocht haar buurman naar iets, dat hij ver loren had? Aan de gestalte te zien, zou hij 't kunnen zijn, maar de man stond met zijn rug naar haar toe en zijn gezicht kon z§ zo met zien. Maar als hij het zelf niet was, wie dan? Ev spookten haar allerlei gedach ten door het hoofd, maar 20 moest ze de één na de ander als absurd en on gerijmd ver wei-pen. Een inbreker zou zich niet ophouden midden in de moestuin, een misdadiger verraadde zich zelf niet met zoveel licht, Ze stelde zich wel erg aan, om onraad te vermoeden in andermans hof, 'tKon best haar buurman wezen, of de nachtwaker, die eens kwam kijken of er al een lekker appeltje aan de bpmen rijpte. De nachtwaker, natuurlijk, met zijn zaklantaarn Het schijnsel verplaatste zich over de lage planten. Waar zocht die ke^ rel naar? De tomaten waren nog niet rijp, de x-adijs? Nee, hij bleef wel degelijk bij de rabarber Opeens rees zij overeind. Zij zag iets in de ronde lichtvlek op de grond Met wijd open ogen staarde ze ont daan in een bekend gelaat, dat daar op hoogstens tien pas afstand zicht baar was geworden. HU.... Te laat besefte ze, dat het gerucht haai had verraden. Fel brandde het schelle licht' haar in de ogen, ver blind strekte ze haar arnven afwe rend uit In zijn behaaglijk warme mandje in de keuken tilde de terrier wreve lig zijn x-uwharige kop op. Kunnen die mensen 's nachts niet eens hun mond dichthouden? Waar dienen dan al die wetten voor? Ik kan geen oog dichtdoen" Boo§ kwam hij overeind, draaide een paar maal rond Qve>* het onge makkelijke harde kussen, ,,'k Wou dat de baas me eens een beter bed gaf, zelf ligt ie op een Aupida Dan rolde hij zich weer ineep, stak de snuit tussen zijn poten en dutte langzaam in. De sirene bracht het gehele huis in opschudding. Beneden klonk geroep ep geloop: „De politie bij de bu- ren'\ Er sloeg een deur dicht en het dienstmeisje gaf een gilletje, speci aal veer deze gelegenheid. §onja betrad het balkon en liet haar ogen dwalen over de naaste omgeving. Op de straatweg stonden agenten, verderop zag ze een over valwagen. Een hevige schrik verlam de haar Vnor wie hwametx ze? In de badkamer dronk ze een glas water om nog even op adem te ko men; om na te denken over het wei nige wat ze kon doen. No<? flitsten de flarden van de gebeurtenissen van die nacht haar door het hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6