Franciscaanse Missiecollege te Katwijk aan Rijn herstelt zich van DE HERBOUW IS BEGONNEN zijn zware oorlogswonden zomer 1952 terugkeren Priesterstudenten kunnen CHRISTUS TRIOMFEERT AAN DE GOUDKUST QeeAtcOaft aan de neyetö kent g.een ytenzen VRlJU^u 4 A IA ART 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Wie de bijna plechtige rust geniet'; die van het oude St. Willibrord Col lege aan de Overrijn te Katwijk uit gaat, zal zich moeilijk kunnen voor stellen, dat het Franciscaanse Missie college hier in de laatste tien jaar zo'n stormachtige geschiedenis heeft doorgemaakt. De eerste ontwikkeling was zeer gunstig. Toen de Franciscanen in 1928 de hand wisten te leggen op dit internaat, dat door de paters Jezuie- ten was verlaten, brak er een pe riode van moeizame arbeid aan, die bekroond werd in September toen het college zijn priesteroplei ding begon met ruim zestig leerlin gen. In de volgehde jaren vormde Kat wijk zijn eigen kenmerkende sfeer. Het aantal studenten werd steeds groter tot het dieptepunt van de crisisjaren een plotselinge neergang teweegbracht Voor het St. Willi- brord-College betekende dit een uit breiding, omdat de Franciscaanse overheid zich genoodzaakt zag de studenten van Sittard in Katwijk onder te brengen. Het internaat her bergde sindsdien gemiddeld onge veer 150 studenten. Het onheil van de oorlog. Met ere ging het missiecollege zijn vijfde lustrum in, maar het uitbreken van de oorlog schoof de gedachte aan het naderende zilveren jubileum naar de achtergrond. Reeds in de eerste oorlogsdagen kwam het college door de nabijheid van het vliegveld Valkenburg lelijk in de knel. Er werden vijandelijke parachutisten in de tuin gesigna leerd en wilde beschietingen kostten pater Firmatus Stevens het leven, terwijl er schade werd veroorzaakt aan het huis. De eerste jaren van de bezetting brachten niets dan onrust. Pater Leonardus Retèl, de nieuwe rector, werd een specialist in het rondleiden van Duitsers. Hij wist dit zó te doen, dat zij er tot Februari '42 van af za gen hun intrek te nemen in het huis. Toen viel echter de reeds verwachte grote klap. De Franciscanen moesten hun huis gaan delen met de bezet ters. „St. Willibrord" naar Den Haag. Van dat moment af was het stre ven er op gericht, om zich in het huis te handhaven. Na enkele maan den reeds ging ook deze illusie in rook op, toen de paters en studenten opdracht kregen hun vertrouwde St. Willibrord College te verlaten. e laatste woorden, die rector Retèl in Katwijk tot de studenten sprak, waren: „We gaan door met het college. Reken daar op!" En in derdaad werd op 21 September van dat zelfde jaar een nieuwe leergang geopend in Den Haag. De toestand was er primitief. Kerk, leslokalen, de eetgelegenheid en de slaapplaat sen lagen over de stad verspreid. Het voornaamste was echter, dat de lessen doorgingen en de goede geest bewaard bleef. Naar mate de oorlog vorderde, de razzia's toenamen en de hongersnood groter werd, ge raakte de studie meer in de ver drukking Eind '44 werd besloten de jongens bij boeren onder te bren gen. In kleine groepen werd de avontuurlijke tocht naar de Hol landse dorpen ondernomen, waar de studenten bij gastvrije boeren het einde van de oorlog afwachtten. Bommen op Katwijk. De 12e Augustus '43 werd een rampdag voor het St. Willibrord College. Een bommenwerper wierp vijf bommen op het college-terrein, waarvan er een precies tussen de ge bouwen terecht kwam. De ravage was groot. De kapel, vier klasloka- en, de aula, een gedeelte van de slaapzalen en de werkhuizen werden volkomen vernield. Het overige ge- dee.'te, vooral in de omgeving van de keuken, liep zware schade op. Voor de Duitsers werd dit bom bardement aanleiding, om elders hun heil te gaan'zoeken. Het college ga ven zij echter niet vrij. Het duurde een hele tijd eer de paters verlof kregen, om de beschadigde com plexen te dichten, waardoor weer en wind de schade nog groter maak ten. Toen in '45 de oorlog ten einde was, bestond er nog geen mogelijk heid, om in Katwijk de lessen te her vatten. De paters verhuurden het St. Willibrord-College aan het de partement van binnenlandse zaken, dat hier een kindertehuis vestigde voor de bijzondere jeugdzorg. Daar na was er een interneringskamp voor jeugdige S.S.-ers. De heropbouw. Op 1 Januari '50 kregen de paters weer de vrije beschikking over hun huis. Inmiddels was er druk gedok terd aan allerlei plannen tot herop bouw. De hoge bouwkosten vormden ook hier natuurlijk een hinderpaal. Tenslotte werd besloten om tot een beperkte heropbouw over te gaan. Het gebouw, dat voorheen aan 200 studenten onderdak kon verschaffen, zal in zijn nieuwe vorm er maximaal 160 kunnen herbergen. De kapel, vroeger zeer ruim, wordt veel kleiner herbouwd. De architec tuur er van is volkomen verant woord, maar de uiterste beperkingen zijn aangebracht. Een nieuwe aula is niet in het bouwplan opgenomen. Een kleine zaal, die bij het bombardement ge spaard bleef, zal na enige ver bouwing en het plaatsen van een toneel hiertoe worden bestemd. De bijgaande tekening, id eeen beeld geeft van het gebouwencom plex, zoals dit er zal uitzien, toont duidelijk de ligging van de nieuw bouw. Op de achtergrond links ziet men de nieuwe kapel en sacristie, waarboven de nieuwe leslokalen zijn gelegen. Onder de sacristie komt de centrale verwarmingsinstallatie. Langs de verbindingsgang, die van de kapel af naar de daarachter lig gende gebouwen loopt, worden ver trekken gebouwd waarop een een voudige douche-gelegenheid aan sluit. Boven de verbindingsgang ko men de nieuwe slaapzalen. Voorjaar 1952 gereed. Behalve de hier opgesomde nieuw bouw wordt er natuurlijk hier en daar nog wel wat opgeknapt en ver beterd. Het St. Willibrord-College, voor zovei het overeind is blijven staan, is volkomen uitgewoónéj. De Duitsers sloopten de electrische in stallaties, de telefoonleidingen, na men de vloerbedekking mee en gin gen voorts zo nauwkeurig te werk, dat ze zelfs geen deurknop achter lieten. Alles bij elkaar kost het een flinke som om het college weer bruikbaar te maken. De vergoeding oorlogsschade dekt hiervan ongeveer de helft. De rest moeten de paters zelf bijeen zien te krijgen. Op het ogenblik worden er voor dit doel lo ten verkocht en dit jaar wordt er in iedere Franciscaanse parochie een bedelpreek gehouden. Op 4 December jl. is de aannemer Thunissen uit Heemstede met de herbouw, die onder leiding staat van de architecten C. J. v. d. Lubbe uit Den Haag en ir. J. Hermans uit Lei den, begonnen. In het voorjaar 1952 denkt men gereed te zijn en dan zal Katwijk weer de studenten van het missiecollege herbergen, die laten wij hopen in rustiger tijden kun nen werken aan hun ideaal, dat zo duidelijk wordt uitgedrukt in deze woorden van het collegelied; Ons heeft de roep van de Zaaier [geraakt, Diep in ons jonge gemoed; Stralend is daarop ons antwoord [ontwaakt: Missieland houd goede moed! Geen speculatie met voorraden Contröle op meelfabriek Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten heeft de fabri kanten van tarwemeel, tarwebloem en tarwegriesmeel verplicht met in gang van heden produtieD ter be schikking te houden van het bedrijf schap. Deze verplichting geldt echter niet voor hoeveelheden, die per week worden afgeleverd in kwantums die niet groter zijn dan de noeveelheden die in de periode van 13 Januari tot 11 Februari gemiddeld per week zijn aigeleverd. Voor de bereiding van deze pro ducten is eveneens een dergelijk voorschrift uitgevaardigd. Daarmee neemt het bedrijfschap dus de pro ductie en de aflevering onder con trole. Volgens het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning betekent deze maatregel dat de maalindustrie kan blijven zorgen voor een normaal verloop van de le veranties aan de bakketij, de ver- werkende industrie en de handel. Moeilijkheden voor de normale voor ziening kunnen daardoor niet optre den. Nu het bedrijfsleven een prijsver- beging, met name van brood en grondstoffen voor brood verwacht, acht de overheid het nod-lg-aairi-de mogelijkheid van speculatieve uit breiding van productie en voorraad- vorming een einde te maken. DE SUIKERVOORZIENING. De stichting Kruideniersvakcen trale, gevormd door de drie groot ste kruideniersbonden, zond gister avond een telegram aan minister Mansholt, waarin o.m. wordt gezegd, dat „met verontwaardiging is ken nisgenomen van de blijkbaar van overheidswege geïnspireerde voor lichting met betrekking tot de gang van zaken bij de suikervoorziening. De stichting protesteert tegen deze voorlichting, welke zo zegt zij de schijn wekt, als zou de handel over grote voorraden beschikken. „Dit is in strijd met de feiten, aan gezien de bevoorrading van de han del reeds sedert geruime tijd is ge- contingenteerd op basis afneming 1950." Geen schaarste van levensmiddelen Aldus minister Mansholt „Uitermate kritiek" noemde minis ter Mansholt gisteravond de toe stand van de Europese betalingsunie, nu Duitsland zijn grenzen goeddeels gesloten heeft voor onze export producten. „Als niet op zeer korte termijn een oplossing gevonden wordt, is deze unie ten dode opgeschreven. Want de gevolgen van de Duitse maatregel reiken veel verder, dan dat Neder land met enkele producten blijft zit ten. De neerslag hiervan zal binnen korte tijd in alle landen van de Euro pese betalingsunie voelbaar worden". Dit verklaarde de minister in een rede, die hy te Ruurlo hield tijdens een vergadering, belegd door de agrarische commissie Gelderland van de Partij van de Arbeid. Op een vraag betreffende de alar merende geruchten der laatste dagen over stijgingen van de levensmidde- lenprijzen zei de minister: „Ik verklaar zeer nadrukkelijk, dat het niet nodig is, zich ongerust te ma ken over schaarste van welk levens middel ook. Wel zouden er produc ten kunnen zijn, d-:e enigszins in prijs zullen stijgen, omdat de subsidies zullen moeten 'worden verminderd. En hierbij wijs ik er op, dat vooral de Regeringssubsidies voor consump- tiemelk en margarine zeer hoog zijn. Meer kan ik als demissionnair mi nister niet zeggen, aldus de bewinds man. 1"\E GRANDIOZE ontvangst van de Pauselijke Legaat op het vliegveld van Kumasi in dè Goudkust ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres opende een serie van indrukwekkende plechtigheden en manifes taties zoals die in de geschiedenis van het Zwarte Werelddeel zelden of nimmer hebben plaats gehad. Een duizendkoppige menigte bestormde het vliegveld en het enthousiasme van de negers verstoorde alle voor opgezette plannen. Dansend en zingend begeleidden zij de file auto's die de legaat, mgr. Matthews en vele hoogwaardigheidsbekleders in een over weldigende triomftocht naar de kathedraal bracht. parasols van een vijftigtal katholieke opperhoofden aan de plechtigheden een typisch Afrikaans cachet gaf. De Koning van Ashanti, Otumfo Sir Nana Osei Agleman Prempeh II fungeerde als ere-voorzittter en mgr. H. Paulissen uit Maastricht, bis schop van Kumasi, trad op als gast heer. Uit alle delen van de wereld wer den blijken van belangstelling ontvan Zwarte meisjes in het wit Gedurende de acht dagen die volg den was Kumasi een volslagen Roomse stad. Het purper van 35 aartsbischoppen en bisschoppen wis selde met de witte togen van meer dan 200 priesters, terwijl de kleurige DE MARIA-PROCESSIE. gen, o.a. van Kardinaal Griffin van I "Westminster, Kardinaal Spellman I van New-York, Kardinaal Guevara van Lima, Kardinaal Camara van Rio de Janeiro, ex-keizerin Zita, Ge neralissimo Franco, dr. Heinrich Bru- ning, ex-kanselier van Duitsland en van de Minister-president van Ier land, Costello. Ook President Truman zond zijn beste wensen voor het welslagen van het Congres en vanuit Hollywood schreef Loretta Young een brief, waarin zij getuigenis aflegde van haar diep, katholiek geloof. Vaak enorme afstanden te voet. Meer dan 60.000 pelgrims hebben het Congres bijgewoond. Iedere mor gen werd op vele plaatsen in de stad de H. Mis gelezen, terwijl tientallen priesters de H. Communie uitreikten aan de duizenden die vaak enorme afstanden te voet hadden afgelegd om getuige te kunnen zijn van de in drukwekkende plechtigheden die in Kumasi plaats vonden. Dagelijks werd een Pontificale Hoogmis op gedragen in het Congrespark aan de rand van de stad en in vijf grote gebouwen kwamen de zwarten bij een voor de verschillende sectiever gaderingen in vijf verschillende in landse talen. Op de tweede dag troken 20.000 schoolkinderen met vliëgënde vaandels en slaande trommen door de stad. Praalwagens met afbeel dingen uit het Oude en Nieuwe Testament brachten de kinderlijke zwarten in verrukking.- De hele week werden veelal- in de openlucht religieuze films ge draaid of traden jeugdige toneel spelers voor het voetlicht om de aanwezigen te vergasten op de bij de negers zo geliefde toneelspelen. m ALLEEN DE KLEUTERS BLEVEN THUIS. En in de avond stroomde van af de heuvels een menigte pelgrims het toortsen, lampions en kaarsen naar het Congrespark voor de mas savergaderingen. Een aparte dag was gereserveerd voor de jeugd, een andere voor de mannen en een voor de vrouwen. Op Priesterdag werd de Pontificale Hoogmis opgedragen door de Neger- Bisschop, mgr. Kiwanuka, Apost. Vic. van Uganda, geassisteerd door uit sluitend inlandse priesters. In de stad werden vergaderingen belegd voor priesters, seminaristen, zusters, catechisten en misdienaars. De Zaterdag werd een Mariadag. Na de kerkelijke plechtigheden in het park trok een massale optocht die aangekondigd stond als „De Le vende Rozenkrans" door de straten van Kumasi. Het was een eindeloze stoet. Duizenden droegen bogen van rozen. Op prachtige praalwagens werden de mysteries van de Rozenkrans levend uitgebeeld. De op tocht eindigde in het Congrespark waar 'n mensenzee van bij de 100.000 congressis ten bijeen kwam. Het hoogtepunt van het Congres was wel het moment, toen Zijn Heiligheid de Paus een boodschap richtte tot het Con gres. Het was dood stil toen de Aartsbis schop Metthews de menigte verzocht op te staan om naar Z. H. te luisteren. Over de luidsprekers klonk het gebeier van de klokken van St. Pieter te Rome. Toen sprak de Paus in zeer goed Engels de congressisten toe. Z.H. smeekte de katholieken van de Goudkust trouw te blijven aan Christus van de Eucharistie en vroeg hen te bidden voor de vre de in deze donkere dagen. Hij beloofde Gods zegen te zullen af smeken over dit land, waar gewel dige dingen op het spel staan en grote gevaren dreigen. In zijn toespraak sprak de Paus zijn bewondering uit voor het moeilijke en grootse werk dat door de Missionarissen van Cadier en Keer aan de Goudkust werd ver richt. Hij gaf uiting aan zijn eer bied voor de koning van Enge land en groette speciaal Nana Prempeh II, koning van Ashanti. BRUIDJES IN DE FEESTSTOET. Tot slot gaf de Paus zijn Aposto lische Zegen. Vijf negerinnetjes voor de microfoon. Een donderend applaus steeg op, waarna vijf kinderen van verschil lende stammen uit de Goudkust voor de microfoon kwamen om de dank van de Goudkust aan de H. Va der te vertolken. Het Congres werd de volgende dag besloten met een grootse Sacraments processie. Urenlang trok een kleurige stoet door de straten van Kumasi, meisjes in blauw, dames in kleurige sarongs, soldaten in uniform, duizenden schoolkinderen, fanfares, zangvereni gingen, Ridders van St. Jan, zusters, priesters, bisschoppen en aartsbis schoppen. Het Allerheiligste werd omstuwd door honderden mensen die devoot zingend en biddend meelie pen. Een plechtig Te Deum vormde het slot van dit onvergetelijk Congres.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5